چرا من لکه لانه گزینی نداشتم

صبح بخیر.

شاید 3 روز جاهایی باشه، من 5 جا داشتم، 6 و 7 و 8 نداشتم.

دیروز و امروز نداشتم. آیا این می تواند یک لانه گزینی باشد؟ چون قبل از پریود هیچ وقت جوش نداشتم و پریود بودم.

پس از ملاقات تخمک و اسپرم (لقاح)، سلول های ترکیبی خیلی سریع شروع به تکثیر می کنند و از طریق یکی از لوله های فالوپ شما به رحم منتقل می شوند. این گروه سلولی که به سرعت در حال رشد است، بلاستوسیست نامیده می شود.

وقتی این گروه های کوچک از سلول ها وارد رحم می شوند، باید به دیواره رحم چسبیده و کاشته شوند. این مرحله به عنوان لانه گزینی شناخته می شود که باعث افزایش سطح هورمون های بارداری (استروژن، پروژسترون و GCH یا گنادوتروپین انسانی) می شود.

لانه گزینی مرحله ای بسیار مهم و حیاتی از بارداری بوده و در واقع نقطه آغاز زندگی رحمی به شمار می رود. این مرحله به دنبال لقاح تخمک و اسپرم در یکی از لوله های فالوپ صورت می گیرد. به محض بارور شدن تخمک سلول تخم یا زیگوت ایجاد شده و نخستین تقسیم سلولی را با استفاده از فرآیند “میتوز” انجام می دهد؛ یعنی یک سلول به دو قسمت، دو به چهار، چهار به هشت و … تقسیم می شود. این تقسیمات پی در پی سلولی به همین ترتیب ادامه می یابند تا در نهایت توده ای به شکل توت از سلول ها ایجاد شود. به این مجموعه سلولی مورولا گفته می شود. در واقع واژه مورولا در لاتین به معنای “توت کوچک” است.

جالب است بدانید زمانی که اسپرم سعی می کند وارد دیواره رحم شود، برخی از مویرگ های این ناحیه از رحم پاره می شود و به همین دلیل خونریزی لانه گزینی رخ می دهد.

 

کاشت چیست؟

تخمک یا زیگوت که هنوز در حال تقسیم است، به پیشروی خود به سمت رحم ادامه می دهد. در طی این مدت، انقباضات لوله فالوپ همراه با حرکت مژک های مو مانند مخاط آن، تخمک را به سمت جلو می راند و به سمت رحم هدایت می کند. به محض اینکه تخمک به رحم می رسد، به دیواره داخلی آن می چسبد: پدیده ای به نام لانه گزینی. این اتفاق حدود 6 تا 10 روز پس از لقاح رخ می دهد. این بدان معنی است که تخمک در عمق آندومتر یا پوشش داخلی رحم فرو رفته و شروع به رشد می کند. پس از تکمیل لانه گزینی، تخمک به دو بافت مجزا، داخلی و خارجی تقسیم می شود. توده سلولی داخلی شروع به سازماندهی می کند و جنین را تشکیل می دهد و توده سلولی بیرونی جفت و کیسه آمنیوتیک را تشکیل می دهد.

علائم کاشت چیست؟

پدیده کاشت علائم خاصی را نشان نمی دهد و شما اغلب متوجه ظاهر آن نمی شوید. در واقع با ترشح هورمون HCG در بدن است که اولین علائم بارداری در بدن شروع می شود. این هورمون توسط جفت ترشح می‌شود و یکی از هورمون‌هایی است که در آزمایش‌های بارداری تشخیص داده می‌شود و باعث نتیجه مثبت می‌شود.

مرحله لانه گزینی به خصوص برای زوج هایی که با روش لقاح آزمایشگاهی یا IVF باردار شده اند مقطعی بسیار مهم و حساس است. در این روش پزشک با کمک لوله ای نازک، بلند و دراز به نام کاتتر جنین تشکیل شده را به آرامی به داخل رحم فرو برده و به آن منتقل می کند. این عمل تقریباً در حدود نیم ساعت زمان می برد. پس از آن برای رسیدن به نتیجه باید مثبت و امیدوار باشید و این برای شما آغاز یک انتظار طولانی است.

کسانی که تحت کاشت قرار می گیرند ممکن است گرفتگی خفیف تا متوسط ​​را تجربه کنند. برخی این احساسات را اینگونه توصیف می کنند:
– نیشگون گرفتن
– احساس کشش
– احساس سوزش

مراحل تشکیل تخمک در داخل رحم و لانه گزینی

 

 

خونریزی لانه گزینی چیست؟

به محض اینکه تخمک توسط یک اسپرم با موفقیت بارور می شود، سیگنال هایی را به بدن فرد باردار ارسال می کند تا او را از باردار شدن آگاه کند، در این زمان دیواره داخلی رحم که اندومتریوم نام دارد، شروع به تغییر می کند، این دیواره در طی سیکل قاعدگی به مرور تخریب می شود و با خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود، اما هنگام باردار شدن باید رشد کند و قوی تر شود تا بتواند به مدت 9 ماه جنین را حمایت و تغذیه کند.

بخونیدش:  چرا در مدرسه باید مقررات را رعایت کنیم

معمولاً 6 تا 12 روز پس از لقاح، اسپرم از لوله های فالوپ پایین می رود و به رحم می رسد. در این زمان، اسپرم به تغذیه بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل است که پوشش داخلی رحم برای تغذیه آن ضخیم و غنی از خون می شود. در این مرحله اسپرم ابتدا برای دریافت اکسیژن و مواد مغذی به دیواره داخلی رحم می چسبد و از این ناحیه به بدن مادر متصل می شود. این باعث خونریزی خفیف از دیواره رحم می شود که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند.

چه زمانی خونریزی لانه گزینی رخ می دهد؟

هنگامی که اسپرم سعی می کند وارد دیواره رحم شود، برخی از مویرگ ها در آن ناحیه از رحم پاره می شوند، این مشکلی نیست زیرا دیواره رحم به سرعت بازسازی می شود، اما منجر به خونریزی خفیف در رحم می شود. مادر می شود این خونریزی ممکن است صورتی، قرمز یا حتی شامل ترشحات قهوه ای باشد. خونریزی لانه گزینی ممکن است زودتر از حد انتظار رخ دهد، تقریباً 5 تا 10 روز پس از لقاح، و هیچ دارو یا روش پزشکی لازم نیست.

به طور معمول، حرکت اسپرم و خونریزی لانه گزینی حدود 10 تا 14 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

خونریزی لانه گزینی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی لانه گزینی از چند ساعت تا 2 روز متغیر است، گاهی اوقات این خونریزی در بارداری اول شدیدتر از بارداری دوم و سوم است، زیرا دیواره رحم حساسیت بیشتری دارد.

چگونه این خونریزی را از خونریزی قاعدگی تشخیص دهیم؟

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی اغلب قبل از انجام تست بارداری اتفاق می افتد، تشخیص این که آیا این خونریزی خفیف نشانه بارداری است یا مربوط به جریان قبل از قاعدگی است دشوار است. متأسفانه هیچ آزمایش یا علامتی وجود ندارد که بتواند به شما در تشخیص علت این خونریزی کمک کند. بهترین راه حل این است که صبر کنید، زیرا بعد از چند روز می توانید آزمایش بارداری بدهید. دانستن زمان دقیق آخرین رابطه جنسی نیز می تواند کمک کند؛ اگر بیش از دو هفته گذشته باشد، خونریزی شما مربوط به لانه گزینی است.

طبق آمار پزشکی، تقریبا یک سوم زنانی که خونریزی لانه گزینی داشتند، توانستند آن را از خونریزی قبل از قاعدگی تشخیص دهند، برخی از آنها گفتند که خونریزی لانه گزینی تیره تر است و شبیه رنگ قرمز خونریزی قاعدگی نیست. برخی دیگر نیز در حین جستجو دچار گرفتگی خفیف شدند. با این حال، برای بسیاری از زنان تفاوتی بین خونریزی لانه گزینی و خونریزی قبل از قاعدگی وجود ندارد، به همین دلیل است که ممکن است نتوانید آنها را تشخیص دهید و ممکن است چند روز پس از خونریزی دچار خونریزی شوید.

علائم خونریزی لانه گزینی

لکه ها یا ترشحات صورتی، قرمز یا قهوه ای

گرفتگی های خفیف و نامنظم

تغییر خلق و خو

سردرد

انقباض شکم

خونریزی خفیف کمتر از 2 روز

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

خونریزی بسیار خفیف و یا لکه بینی در هر زمانی از دوران بارداری معمولاً طبیعی بشمار می رود، اما گاهی این خونریزی ها به دلیل معاینه دهانه رحم، رابطه جنسی و یا عفونت واژن رخ می دهند. عواملی مانند بارداری خارج از رحم، بارداری پوچ (مولار) و یا سقط جنین می توانند باعث خونریزی در بارداری شوند، به همین دلیل باید علاوه بر شدت خونریزی به علائم دیگر نیز توجه کنید و تمامی آنها را به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید. اما اگر لکه بینی یا خونریزی بسیار خفیف و کوتاه مدت است، نگران نشوید، هم چیز مرتب است!

اگر دچار تهوع، سرگیجه، درد شکم و استفراغ همراه با خونریزی شدید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد. گرفتگی شکم در دوران بارداری کاملا طبیعی است، اما در صورت افزایش درد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چگونه احتمال اجرای موفق را افزایش دهیم؟

در زنانی که مشکلات ناباروری ناشناخته دارند، به منظور افزایش شانس کاشت موفقیت آمیز، پروژسترون به مدت دو هفته پس از عمل تجویز می شود. پزشک شما همچنین ممکن است دوفاستون را برای یک دوره ده روزه تجویز کند. پس از گذراندن موفقیت آمیز این دوره، بارداری شما تثبیت می شود و احساس بسیار خوبی خواهید داشت: اکنون باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید و استفاده از انواع داروها را به حداقل برسانید. در واقع، در این مدت شما تنها قادر خواهید بود از داروهایی که برای شما ضروری است و با تجویز پزشکتان استفاده کنید. همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از انقباضات رحمی در مراحل اولیه لانه گزینی از رابطه جنسی خودداری شود. در واقع خطر شکست لانه گزینی در این روش بسیار زیاد است و تعداد زیادی از جنین ها موفق به لانه گزینی نمی شوند. از طرفی با افزایش سن احتمال موفقیت IVF کاهش می یابد. خیلی ها راه حل های ریز و درشت زیادی را برای افزایش درصد موفقیت در این دوران توصیه می کنند، اما در نهایت طبیعت در این مورد تصمیم می گیرد! در واقع برای باردار شدن باید تمام شرایط لازم به طور همزمان رعایت شود.

بخونیدش:  چطور با نوجوانی که دوست مجازی دارد رفتار کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا