چرا من هرکاری میکنم باردار نمیشم

شما مدت زیادی است که برای باردار شدن تلاش می کنید، اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. چرا باردار نمیشی چندین دلیل احتمالی برای این وجود دارد؛ از جمله تخمک گذاری نامنظم، مشکلات ساختاری در سیستم تولید مثل، تعداد کم اسپرم، یا بیماری های نهفته. اگرچه ناباروری با علائمی مانند پریودهای نامنظم یا گرفتگی های شدید قاعدگی خود را نشان می دهد، حقیقت این است که بیشتر علل ناباروری پنهان و بدون علامت هستند. ناباروری در مردان به ندرت علائمی دارد. در اینجا 8 دلیل احتمالی برای باردار نشدن شما وجود دارد:

برای باردار شدن به اندازه کافی تلاش نکردی

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که چه مدت برای باردار شدن تلاش کرده اید. ممکن است احساس کنید که باید برای مدت طولانی تلاش کنید و شاید این کار را نکنید. اما لازم است بدانید که بسیاری از زوج ها بلافاصله پس از عمل باردار نمی شوند. حدود 80 درصد از زوج ها پس از 6 ماه تلاش باردار می شوند. نزدیک به 90 درصد آنها پس از یک سال تلاش باردار می شوند. این فرض را بر این می گذارد که هر ماه زمان خوبی برای رابطه جنسی دارید. پزشکان توصیه می کنند در صورت داشتن موارد زیر به پزشک برای ناباروری مراجعه کنید:

اگر 35 سال یا بیشتر دارید و حداقل 6 ماه از تلاش شما برای بارداری گذشته است

اگر زیر 35 سال دارید و حداقل یک سال است که برای باردار شدن تلاش کرده اید

اگر این موارد در مورد شما صدق می کند، حتی اگر هیچ علامتی از مسائل ناباروری ندارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

شما تخمک گذاری ندارید

برای ایجاد لقاح، انسان به تخمک و اسپرم نیاز دارد. اگر تخمک گذاری نداشته باشید، نمی توانید باردار شوید. عدم تخمک گذاری یکی از دلایل ناباروری در زنان است و می تواند با بسیاری از بیماری ها مرتبط باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) یا PCOS یکی از دلایل احتمالی عدم تخمک گذاری است. سایر علل احتمالی عبارتند از چاقی یا کمبود وزن، نارسایی اولیه تخمدان، اختلالات تیروئید، هیپرپرولاکتینمی (افزایش هورمون پرولاکتین) و ورزش بیش از حد. اکثر زنانی که با مشکل عدم تخمک گذاری مواجه هستند، پریودهای نامنظم دارند. با این حال، قاعدگی منظم تضمینی برای تخمک گذاری نیست. اگر سیکل قاعدگی نامنظم دارید، حتی اگر کمتر از یک سال از اقدام شما برای بارداری گذشته باشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

مشکل از همسرت هست نه تو

شاید زنان حامل جنین باشند، اما این مشکل می تواند از هر دو ناشی شود. 20 تا 30 درصد از زوج های نابارور پس از معاینه متوجه می شوند که عوامل ناباروری طرف مرد است. 40 درصد دیگر عامل ناباروری مربوط به هر دو طرف است. نکته دیگری که باید بدانید این است که ناباروری مردان به ندرت علائمی دارد. و این را نمی توان بدون تجزیه و تحلیل مایع منی مشاهده کرد. “تحلیل” سلامت مایع منی و منی را بررسی می کند. هنگام مراجعه به پزشک حتما هر دو را بررسی کنید.

ناباروری مرتبط با سن یک مشکل است

باردار شدن برای زنان بعد از 35 سالگی و برای مردان بعد از 40 سالگی کمی بیشتر طول می کشد. برخی از زنان تصور می کنند که اگر هنوز دوره های منظم داشته باشند، باروری آنها خوب است، اما این درست نیست. سن بر کیفیت و همچنین تعداد تخمک ها تأثیر می گذارد. همچنین اگر همسرتان بیش از 5 سال از شما بزرگتر باشد، خطر مشکلات بارداری بعد از 35 سالگی افزایش می یابد.

لوله های فالوپ شما مسدود شده است

علت 25 درصد ناباروری در زنان اختلال تخمک گذاری است. سایر موارد ناباروری زنان ممکن است مربوط به مشکلات انسداد لوله های فالوپ (لوله های رحمی)، مشکلات ساختاری در رحم یا اندومتریوز باشد. اگر نمی دانید لوله فالوپ چیست، لوله های فالوپ مسیرهای بین تخمدان ها و رحم شما هستند. این لوله ها مستقیماً به تخمدان ها متصل نیستند. اسپرم باید به سمت دهانه رحم شناور شود و سپس وارد لوله های فالوپ شود. هنگامی که تخمک از تخمدان آزاد می شود، ساختارهای مو مانند لوله های فالوپ، تخمک را به داخل لوله ها می کشاند. لقاح در داخل لوله های فالوپ انجام می شود. جایی که در نهایت اسپرم و تخمک به هم می رسند. اگر چیزی مانع از عملکرد صحیح لوله های فالوپ شود یا اگر آسیبی مانع از رسیدن اسپرم به تخمک شود، نمی توانید باردار شوید. دلایل زیادی برای مسدود شدن لوله های فالوپ وجود دارد. در حالی که برخی از زنان با انسداد لوله های فالوپ درد لگن را تجربه می کنند، بسیاری از زنان دیگر هیچ علامتی ندارند. فقط یک آزمایش باروری می تواند تعیین کند که لوله های فالوپ شما باز هستند یا نه. HSG یک اشعه ایکس ویژه است که برای تعیین باز یا بسته بودن لوله های فالوپ استفاده می شود. این آزمایش می تواند توسط متخصص زنان برای شما تجویز شود.

بخونیدش:  چرا با زدن سینال اف باردار نشدم

شما مشکل اندومتریوز دارید

آندومتریوز زمانی رخ می دهد که پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد کند. تخمین زده می شود که بیش از 50 درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز برای باردار شدن با مشکل مواجه خواهند شد. شایع ترین علائم آندومتریوز شامل قاعدگی های دردناک و درد لگن در زمان قاعدگی است.اما همه زنان مبتلا به این مشکل این علائم را تجربه نمی کنند. برخی از زنان هنگام تلاش برای باردار شدن متوجه این مشکل می شوند. آندومتریوز اغلب اشتباه تشخیص داده می شود یا اصلاً تشخیص داده نمی شود. این مشکل با آزمایش خون یا سونوگرافی مشخص نمی شود. اندومتریوز برای تشخیص نیاز به جراحی تشخیصی لاپاراسکوپی دارد. به همین دلیل تشخیص صحیح به طور متوسط ​​4 سال طول می کشد.

شما شرایط بهداشتی زمینه ای دارید

مسائل بهداشتی زمینه ای می تواند منجر به ناباروری در زنان و مردان شود. به عنوان مثال، عدم تعادل تیروئید یا دیابت تشخیص داده نشده می تواند منجر به ناباروری شود. اگرچه افسردگی به خوبی ثابت نشده است، اما با ناباروری مرتبط است. بیماری های خودایمنی تشخیص داده نشده مانند لوپوس یا بیماری سلیاک نیز می تواند منجر به ناباروری شود. برخی از داروهای تجویز شده می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. هرگز بدون مشورت با پزشک خود مصرف دارو را قطع نکنید و مطمئن شوید که هر دو پزشک شما می دانند که قصد بارداری دارید. همچنین بیماری های مقاربتی تشخیص داده نشده می تواند منجر به ناباروری شود. ممکن است هیچ علامتی از این بیماری نداشته باشید.

ناباروری شما قابل توضیح نیست

بین 10 تا 30 درصد از زوج های نابارور هرگز متوجه نمی شوند که چرا نتوانسته اند باردار شوند. برخی از پزشکان می گویند که این به دلیل عدم تشخیص صحیح است. به گفته آنها، هیچ ناباروری غیرقابل توضیحی وجود ندارد. برعکس، مشکل Meriut به دلایلی کشف یا تشخیص داده نشده است. اگرچه حقیقت همچنان پابرجاست و برخی از زوج ها پاسخی برای مشکل خود دریافت نکرده اند. با این حال، عدم پاسخ به این معنا نیست که شما نمی توانید درمان شوید. شما می توانید (و باید) برای ناباروری درمان شوید. حتی اگر تشخیص شما غیرقابل توضیح باشد.

چند توصیه

اگر در بارداری مشکل دارید، بدانید که مشکل شما راه حلی دارد. بسیاری از زوج ها درمان و آزمایش را به تعویق می اندازند و منتظر معجزه می شوند و فکر می کنند که فقط باید «تلاش کنند و بیشتر صبر کنند». این اشتباه است. برخی از علل ناباروری با گذشت زمان بدتر می شوند. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، احتمال اینکه درمان نتیجه بهتری برای شما داشته باشد بیشتر است.

یکی دیگر از دلایلی که زوج ها گاهی اوقات آزمایش را به تاخیر می اندازند این است که آنها احساس سلامتی کامل می کنند. این درست است که شما و همسرتان ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای از ناباروری نداشته باشید. داشتن یک سیکل قاعدگی 28 روزه منظم و طبیعی، اما این به این معنی نیست که تضمینی وجود دارد که به زودی پس از تلاش برای باردار شدن باردار شوید یا مشکلات ناباروری نداشته باشید.

دلایل ناباروری همیشه برای فرد تخمک گذار قابل مشاهده نیست. به همین دلیل، اگر یک سال است که برای باردار شدن تلاش می کنید (یا اگر 35 سال یا بیشتر دارید و 6 ماه است که تلاش کرده اید)، لطفاً برای درمان به پزشک مراجعه کنید و منتظر نمانید.

سوال
مخاطب نی‌نی‌بان:
من سی سالمه و سه سال پیش بدون هیچ مشکلی باردار شدم و سزارین کردم بچم سه روزه از بین رفت الان دو ساله واسه بارداری اقدام کردم هیچ مشکلیم نداریم دکتر لتروزول داد باز نشدم؛ این ماه هم مصرف کنم؟ تخمدانم هیچ مشکلی نداره و پریودهام منظمه و همه آزمایش ها عالی است.

دکتر اعظم امیری، متخصص زنان و زایمان:
به طور کلی اگر زوجی بیش از یک سال است که اقدام به بارداری می کنند و هنوز باردار نیستند باید اقدامات ویژه ای برای آنها انجام شود. اگر با وجود داشتن رابطه جنسی هر هفته بدون پیشگیری باردار نشده اید، به احتمال زیاد ناباروری ثانویه دارید که نیاز به درمان دارید و پس از انجام اقدامات تشخیصی برای تعیین مشکل خود باید تحت درمان قرار بگیرید که شامل هر یک از داروهایی است که برای شما قرص لتروزول تجویز می شود که باید طبق توصیه و دوز پزشک مصرف کنید.

بخونیدش:  چرا برای انتقال جنین مثانه باید پر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا