چرا نباید به مدت طولانی از هدفون استفاده کنیم

پزشکان برای استفاده ایمن از هدفون قانون 60-60 دارند، یعنی 60 درصد صدا برای 60 دقیقه گوش دادن که به گفته آنها برای گوش ضرری ندارد. وقتی این قانون را زیر پا می گذاریم، ممکن است احساس سرگیجه و ناراحتی کنیم و حتی در خواب دچار مشکل شویم. اینها تنها بخشی از معایب استفاده طولانی مدت و مکرر از هدفون است. در ادامه این مطلب شما را با مضرات و مضرات استفاده نادرست از هدفون برای سلامت گوش و به طور کلی بدن انسان آشنا می کنیم.

۱- سردرد فشاری

افرادی که برای مدت طولانی از هدفون استفاده می کنند می توانند فشاری را به سر خود وارد کنند که نباید به طور طبیعی ایجاد شود. در نتیجه سر و گوش داخلی تحت فشار قرار می گیرند و باعث سردرد می شوند. استفاده از هدفون نیز می تواند میگرن را بدتر کند.

۲- مشکل در شنوایی

طبق تحقیقات علمی، اکثر افراد بین 30 تا 40 سال باید بتوانند صداهایی با قدرت 17 کیلوهرتز بشنوند که به معنای شنیدن نزدیک شدن پشه به آنها است. اما واقعیت این است که هر روز جوانان بیشتری این صدا را نمی شنوند. نکته دیگر این است که همه ما در بدو تولد بیش از 15000 سلول شنوایی داریم، اما وقتی یکی از آنها را از دست می دهیم، امکان ترمیم یا جایگزینی آن وجود ندارد. دانشمندان از دست دادن سلول های شنوایی را به استفاده بیش از حد از هدفون نسبت می دهند.

۳- امکان گرفتگی گوش

تجمع جرم گوش زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدت طولانی از گوشی استفاده می‌کنید، زیرا هدفون از خروج طبیعی جرم گوش از کانال‌های گوش جلوگیری می‌کند. به این ترتیب می توان مجرای گوش را بست که منجر به عفونت گوش می شود. علاوه بر این، هدفون می تواند جرم را به کانال های گوش داخلی منتقل کند که باعث درد گوش و سرگیجه می شود.

۴- سرگیجه

سرگیجه یک احساس چرخش در سر همراه با از دست دادن تعادل است، توهمی که در واقع وجود ندارد. این حالت معمولا با حالت تهوع و احساس افتادن و از دست دادن تعادل همراه است. این حالت زمانی رخ می دهد که مجرای گوش به طور کامل با هدفون های عایق صدا پوشانده شود. دلیل دیگر گوش دادن به موسیقی با صدای بلند است. وقتی هدفون را در گوش خود قرار می دهیم، اعصاب گوش داخلی تحریک شده و فشار غیرعادی و غیرعادی در داخل گوش ایجاد می شود.

۵- شنیدن صداهای غیرواقعی

اگر از هدفون سوء استفاده می کنید، ممکن است از زنگ ناخوشایند در گوش خود رنج ببرید. در این حالت ممکن است صدای زنگ، غرش یا سایر صداهای غیر واقعی را در گوش خود بشنوید حتی اگر در مکانی بسیار آرام و آرام استراحت کنید. هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد، اما با کاهش زمان استفاده از هدفون می توان از آن جلوگیری کرد.

۶- مشکلات پوستی و آکنه

به گفته پزشکان، کسانی که مدام از هدفون های بزرگی استفاده می کنند که روی تمام گوش قرار می گیرند، به خصوص در محل کار که شامل تعریق است، شرایط را برای رشد هزاران باکتری مضر در گوش خود ایجاد می کنند. این می تواند منجر به آکنه و عفونت های پوستی شود. همچنین اگر از هدفون‌های کوچکی که داخل گوش قرار می‌گیرد استفاده کنید، روغن تولید شده توسط گوش شما جمع می‌شود و زیستگاه مناسبی برای رشد باکتری‌هایی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به عفونت گوش شود.

بیشتر بخوانید: اثرات فیزیکی استفاده از گوشی های هوشمند و راه های پیشگیری از آن

جدا از فواید فراوان هدفون که گوش دادن به موسیقی و صداها را در هر جایی لذت بخش تر کرده است، این دستگاه ها می توانند آسیب های جدی به بدن و البته اطرافیان ما وارد کنند. به خصوص که اخیراً استفاده از هدفون در بین نوجوانان رواج یافته است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مدت زیادی از هدفون استفاده می کنید، از شما دعوت می کنیم تا عوارض ناشی از استفاده از هدفون را مطالعه کنید.

1- افزایش خطر تصادف در هنگام عبور از خیابان

زمانی که مشغول گوش دادن به موسیقی و عبور از خیابان و جاده های عمومی هستید، کاملاً از دنیای اطراف خود بی اطلاع هستید و هنگام عبور از خیابان متوجه هشدارهای رانندگان مختلف نمی شوید.

بخونیدش:  چرا به حضرت محمد محمد امین می گفتند کلاس دوم

توصیه می شود هنگام عبور از خیابان هرگز از هدفون استفاده نکنید.

2- احتمال وقوع حادثه در خطوط راه آهن

نمونه دیگری از خطرات استفاده از هندزفری گوش دادن به موسیقی با هدفون و سوار شدن بر روی ریل قطار است. بد نیست بدانید که سالانه هزاران نفر در ایستگاه های قطار به همین دلیل کشته می شوند.

3- تجمع باکتری در سری هدفون و بیماری

پس از استفاده مداوم از هدفون، این سری از هدفون ها، به خصوص اگر اسفنجی باشند، باکتری ها را از گوش و مواد زائدی که در گوش بیرونی به دلیل تصفیه هوا جمع شده اند، منتقل می کنند که این تنها یکی از معایب دست است. رایگان برای گوش، بنابراین توصیه می شود سری هدست را می توان هر دو ماه یک بار تغییر داد.

4- افزایش عفونت گوش هنگام استفاده همزمان از هدفون

شاید گوش دادن به موسیقی با هدفون و با دوستان و همراهان لذت بخش تر باشد. اما احتمال انتقال باکتری و عفونت گوش میانی را افزایش می دهد و در صورتی که مجبور به استفاده از هدفون مشترک هستید، حتما قبل از استفاده هدفون را با دستمال کاغذی یا چیزی مشابه آن بپوشانید.

5- سطح شنوایی گوش را کم کنید و باعث اختلال شوید!

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و استفاده طولانی مدت از هدفون منجر به عوارض مختلفی از جمله کم شنوایی موقت یا دائمی می شود.

علاوه بر این، پس از مدتی برای گوش دادن به هر چیزی حتی بدون هدفون، باید صدا یا صدا را افزایش دهید که برای افرادی که در نزدیکی هستند آزاردهنده است.

6- استفاده از هدفون در هواپیما و آسیب رساندن به سایر نقاط بدن

مطالعات ثابت کرده است که استفاده از هدفون یا بازی در وسایل نقلیه مانند هواپیما یا اتوبوس که در آن آلودگی صوتی می تواند زیاد باشد، نه تنها برای گوش، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز مضر است.

آلودگی صوتی سطح دسی بل در گوش را افزایش می دهد و باعث می شود موسیقی را با صدای بلندتر گوش دهید.

۷- اثر منفی بر گوش و گلو با ادامه مصرف

اگر به طور مداوم از هدفون استفاده می کنید و معمولاً فیلم ها و برنامه های مورد علاقه خود را با صدای بلندتر در هدفون تماشا می کنید، هر 1 ساعت به گوش خود حدود 5-10 دقیقه استراحت دهید.

هدفون به دلیل انتقال مستقیم و غیرمستقیم صدا روی سیستم شنوایی و گلو اثر می گذارد.

اگر از هدفون در کامپیوتر استفاده می کنید، می توانید از تمرینات کاهش فشار چشم که قبلا در اوزنل وب معرفی کرده ایم نیز استفاده کنید.

8-آسیب به عصب شنوایی با هدفون

هدفون یا هدفون داخل گوش که صدا را بیشتر روی مجرای گوش متمرکز می کند نسبت به سایر هدفون ها عوارض جانبی بیشتری دارد و عصب شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

9- زمان زیادی را صرف باز کردن هدفون کنید

یکی از مشکلات و معایب استفاده از هندزفری یا هدفون، درهم تنیدگی سیم های آن است.

لوازم جانبی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای بستن سیم ها به صورت هندزفری در اطراف بشقاب ها استفاده کنید و زمان کمتری برای باز کردن آنها صرف کنید!

10- سردردهای مزمن با هدفون ساده

هدفون های ساده به دلیل غلظت صدا در مجرای گوش، موسیقی را با بالاترین کیفیت منتقل می کنند و پس از مدتی این امواج صوتی سردرد را تشدید می کند. برای جلوگیری از سردردهای مزمن، توصیه می شود از هدفون های حذف کننده نویز استفاده کنید که صداهای اضافی اطراف را از بین می برد.

11- هنگام استفاده از هدفون باعث سرگیجه شود

برخی افراد هنگام قرار دادن هدفون در گوش خود احساس سرگیجه عجیبی می کنند و افراد عادی نیز پس از استفاده مکرر و طولانی مدت از هدفون احساس سرگیجه می کنند.

12- کاهش تمرکز بر کار و فعالیت های روزانه

تحقیقات نشان می دهد افرادی که عادت دارند هنگام کار، مطالعه و مطالعه به موسیقی گوش دهند، تمرکز کمتری روی کار دارند و حواسشان پرت است، این یکی از خطرات خاموش استفاده از هندزفری است.

13- خطرات احتمالی را هنگام راه رفتن افزایش دهید

هنگام راه رفتن تنها چیزی که باید به گوش یک فرد عادی برسد صدای راه رفتن و قدم گذاشتن از خود و اطرافیانش است.

استفاده از هدفون شما را نسبت به محیط اطراف غافل می کند و گاهی باعث بدرفتاری سارقان می شود.

بخونیدش:  چرا خداوند در نماز لطف و رحمت بیشتری میکند

در پایان توصیه می کنیم از بیماری گوش و آسیب های ناشی از هدفون و هدفون به بدن خود جلوگیری کنید، آنها را مطابق شکل زیر در گوش خود قرار دهید و اگر تا به حال روش دیگری برای قرار دادن هدفون در گوش خود داشته اید، روش استفاده از Edit را تغییر دهید. از هدفون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا