چرا نباید عسل با خربزه خورد

یک متخصص طب سنتی می گوید: با وجود اینکه خربزه، طالبی و طالبی حاوی مقدار زیادی آب هستند و گزینه های خوبی برای رفع تشنگی محسوب می شوند، اما نباید همزمان با وعده های غذایی اصلی مانند شام یا ناهار مصرف شوند. دکتر غلامرضا کردافشاری در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می افزاید: خربزه، طالبی و طالبی طبعی گرم و مرطوب دارند. این زمانی است که مزاج هندوانه سرد و مرطوب است. آب انار و سرکه ترش برای خربزه و طالبی و طالبی و عسل و گزنه و پوست هندوانه نیز برای هندوانه مفید است. وی ادامه داد: به عنوان مثال خربزه ملین و مدر است و باعث افزایش تولید شیر می شود، اما زیاده روی در مصرف آن باعث شلی معده، روده و سردرد می شود، افرادی که طبع گرم دارند باید در مصرف خربزه اعتدال را رعایت کنند وگرنه دچار ورم ملتحمه می شوند. علت آن این است که باعث خراب شدن غذا در معده می شود.
این استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است: خوردن خربزه ناشتا توصیه نمی شود زیرا در غیر این صورت سریعاً در معده تبدیل به خلط می شود. ” خربزه را با عسل نخورید زیرا باعث انسداد مجاری بدن می شود.» ۷۵۷۵۷۵۹۹۸۸۸ در پایان اشاره می کند که هندوانه تصفیه کننده خون، ادرار آور، رفع کننده صفرا و رفع تشنگی است و همزمان با غذای اصلی مصرف شود. و باید یک یا دو ساعت بعد از غذا یا میان وعده به تعویق بیفتد.» در طب سنتی آمده است که خوردن هندوانه بلافاصله بعد از غذا یا با معده خالی برای بدن مضر است. به خصوص اگر هوا گرم باشد و فرد تشنه شدید باشد. هندوانه به دلیل شیرینی که دارد به سرعت تبدیل به صفرا می شود و به همین دلیل مصرف زیاد آن برای افرادی که علائم صفراوی اضافی دارند توصیه نمی شود.»

برخی افراد بر این باورند که خوردن خربزه و عسل با هم منجر به مرگ و یا عوارض جبران ناپذیری در بدن می شود. گفته می شود یکی از مهم ترین عوارض مصرف خربزه و عسل تبدیل شدن به ماده ای سفت و غیرقابل هضم است که می تواند مشکلات گوارشی جدی برای فرد ایجاد کند. اما آیا واقعا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می شود؟ آیا از عوارض عسل و خربزه اطلاع دارید؟ بین خوردن عسل و خربزه چند ساعت باید فاصله باشد؟ چرا می گوییم خربزه و عسل را با هم نخوریم؟ در این مقاله از سرویس سلامت مجله کوروش می توانید با عوارض مصرف همزمان خربزه و عسل بیشتر آشنا شوید. در پایان مقاله به سوالات متداول در مورد خوردن خربزه و عسل در یک روز پاسخ خواهیم داد.

عوارض مصرف خربزه و عسل

بسیاری از غذاهایی که روزانه می خوریم نباید همزمان مصرف شوند. این مشکل می تواند باعث سوء هاضمه شدید و مشکلات گوارشی در برخی افراد شود. در حالی که بسیاری از افراد نیز بدون هیچ مشکلی غذاهای نامناسب را با هم می خورند و دچار مشکل نمی شوند. اما در این میان داستان ها و احادیث زیادی درباره عوارض مصرف خربزه و عسل وجود دارد.

خواص خربزه و خواص عسل بر هیچکس پوشیده نیست. اما آیا خوردن خربزه و عسل با هم اشکالی ندارد؟ حقیقت این است که تاکنون تحقیقات گسترده ای در مورد عوارض مصرف خربزه و عسل صورت نگرفته است و این مشکل تنها در برخی مقالات علمی تایید شده و از بزرگان و بزرگان به افراد دیگر رسیده است. جالب است بدانید که فقط ایرانی ها از خوردن همزمان خربزه و عسل ترسی ندارند و بسیاری از مردم دنیا بر این باورند که خوردن خربزه و عسل باعث مرگ یا ایجاد مشکلات جدی برای بدن می شود.

اما واقعیت چیست؟ عوارض مصرف خربزه با عسل چقدر جدی است؟ آیا خربزه و عسل واقعا می توانند باعث مرگ شوند؟

باید بدانید مهم ترین مشکلی که بعد از خوردن عسل و خربزه در برخی افراد ایجاد می شود، مشکلات گوارشی و سوء هاضمه است. ترکیب خربزه و عسل در بدن ماده سختی را در بدن ایجاد می کند که هضم آن برای دستگاه گوارش فوق العاده سخت است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از مصرف همزمان خربزه و عسل دچار دل درد و معده درد می شوند. این درد قطعا نمی تواند باعث مرگ شود، اما می تواند باعث انقباضات شدید قولنجی در فرد شود.

بخونیدش:  چرا بعد از دست زدن به میت باید غسل کرد

از طرفی مصرف همزمان خربزه و عسل باعث تورم روده می شود که فقط در افراد خاصی بروز می کند. بنابراین بهتر است حداقل چند ساعت بین مصرف خربزه و عسل فاصله بگذارید تا دچار مشکل نشوید.

مصرف خربزه و عسل با توجه به طب سنتی

از نظر طب سنتی مصرف همزمان خربزه و عسل برای سلامتی مفید نیست و می تواند مشکلات جدی در دستگاه گوارش ایجاد کند. اگرچه این عوارض در همه افراد یکسان نیست، اما طب سنتی همچنان تاکید دارد که از خوردن خربزه و عسل با هم خودداری شود.

طب سنتی مصرف 2 غذای سرد یا گرم به طور همزمان می تواند تعادل بدن را به هم بزند و فرد را دچار مشکلات جدی کند. خربزه و عسل هر دو طبیعت گرم دارند و زمانی که با هم خورده شوند، احتمالاً فرد دچار مشکلاتی مانند التهاب معده، انسداد مجاری بدن، صفرا بالا، حساسیت، حساسیت، بثورات آلرژیک، خارش پوست و مشکلات گوارشی می شود. بروز این مشکلات تا حد زیادی به خلق و خوی فرد بستگی دارد و عموما افرادی که مزاج گرم دارند بیشتر در معرض این مشکلات هستند.

درمان خوردن خربزه و عسل

برای بسیاری از افراد، خوردن خربزه و عسل با هم هیچ مشکلی ایجاد نمی کند یا فقط باعث دل درد می شود، اما اگر با خوردن این دو غذا دچار دل درد شدید، استفراغ می تواند به شما کمک کند تا وضعیت خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. برای تسکین دل درد می توانید از نعناع و پونه کوهی استفاده کنید.

برای درمان مصرف خربزه و عسل استفاده از آب انار ترش پیشنهاد می شود. اگر درد شدید است و بعد از چند ساعت بهبود نمی یابد، بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید.

آیا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می شود؟

بهتر است بعد از خوردن خربزه و عسل آرامش خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که هیچ مدرکی دال بر مرگ خربزه و عسل وجود ندارد. مصرف همزمان خربزه و عسل فقط باعث مشکلات گوارشی و دل درد می شود که در افراد مختلف شدت آن متفاوت است. پس نگران نباشید و در صورت نیاز از پزشک کمک بگیرید.

معمولاً بزرگترین مشکلی که بعد از خربزه و عسل خواهید داشت، مشکلات موقتی گوارشی است که احتمالاً بعد از چند ساعت تا چند روز برطرف می شود. با این حال باز هم توصیه می شود این دو ماده غذایی را با هم مصرف نکنید تا دچار مشکل نشوید.

اکثر عسل هایی که امروزه در فروشگاه ها یافت می شوند، عسل طبیعی نیستند که عوارض مصرف خربزه و عسل را تا حد زیادی کاهش می دهد. درمان عسل و خربزه معمولا زمانی اتفاق می افتد که عسل کاملا طبیعی و بدون قند باشد. در غیر این صورت معمولا مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی شود.

بنابراین اگر به دلایلی خربزه و عسل را با هم مصرف می کنید، بهتر است ترس و اضطراب را کنار بگذارید. اگر درد معده شما غیرقابل تحمل و شدید است، فوراً از پزشک متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

آیا اثرات خوردن خربزه و عسل برای همه یکسان است؟

در مورد عوارض مصرف خربزه و عسل باید بدانید که این مشکل در هر فردی متفاوت است. معمولاً سلامت دستگاه گوارش، قدرت گوارش، مزاج و حساسیت های غذایی فرد می تواند در بروز عوارض مربوط به مصرف خربزه و عسل موثر باشد.

نتایج نشان می دهد که عموماً افرادی که از بیماری خاصی رنج می برند یا بیماری پنهانی دارند هنگام خوردن خربزه و عسل مشکلات بیشتری خواهند داشت.

فاصله خوردن عسل و خربزه

برخی معتقدند که خربزه و عسل را نباید در یک روز خورد. برخی دیگر ادعا می کنند که خوردن این دو غذا با هم می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. اما به طور کلی متخصصان طب سنتی می گویند پس از مصرف یکی از این غذاها حداقل تا دو ساعت باید از مصرف غذای دیگری پرهیز کرد. بنابراین سعی کنید حداقل 2 ساعت یا بیشتر بین مصرف خربزه و عسل فاصله بگذارید تا دچار مشکل نشوید.

سوالات متداول

بین خوردن عسل و خربزه چند ساعت باید فاصله باشد؟

اگرچه خوردن خربزه و عسل در یک روز توصیه نمی شود، اما بهترین فاصله بین خوردن عسل و خربزه معمولا 2 ساعت است.

بخونیدش:  چرا در تاریخ ایران نامی از کوروش نیست

آیا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می شود؟

در واقع، ترکیب خربزه و عسل ماده سختی ایجاد می کند که هضم آن برای بدن دشوار است. بنابراین معمولاً فرد پس از مصرف این دو ماده غذایی دچار درد شدید قلبی می شود، اما این درد برای مرگ کافی نیست.

آیا اثرات خوردن خربزه و عسل برای همه یکسان است؟

در مورد عوارض مصرف خربزه و عسل باید بدانید که این مشکل در هر فردی متفاوت است. معمولاً سلامت دستگاه گوارش، قدرت گوارش، مزاج و حساسیت های غذایی فرد می تواند در بروز عوارض مربوط به مصرف خربزه و عسل موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا