چرا نباید نوزاد را دمر خواباند

والدین امروزی چیزهای زیادی در مورد مراقبت از نوزاد می دانند. یکی از مهم ترین موضوعات در این میان نحوه خواباندن نوزاد است که همچنان موضوع داستان و احادیث بسیاری است. آیا خوابیدن نوزادان به پشت خطرناک است؟ آیا کودک می تواند روی شکم بخوابد؟ آیا خوابیدن نوزاد به پشت بهترین حالت است؟ اگر نصف شب از خواب بیدار شدید و دیدید کودکتان روی شکم چرخیده است، چه باید بکنید؟ در اینجا به تمام سوالات شما در مورد خواب ایمن و آرام کودک پاسخ خواهیم داد.

آیا خوابیدن روی کف دست کودک بی خطر است؟

نه! خوابیدن نوزاد بر روی شکم میزان اکسیژن دریافتی را کاهش می دهد و این مشکل خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی را در نوزاد افزایش می دهد. در سال 2015، 1600 نوزاد بر اثر این سندرم جان خود را از دست دادند. به همین دلیل توصیه می شود تا زمانی که نوزاد نتواند بچرخد، روی شکم نگذارید.

طبق توصیه آکادمی اطفال آمریکا، بهترین حالت برای خواباندن نوزاد در سال اول تولد، قرار دادن او به پشت است. بر خلاف تصور بسیاری از والدین، این دلیل خفگی نیست و آناتومی راه هوایی کودک از رفلاکس و خفگی در هنگام خواب جلوگیری می کند. حتی در نوزادانی که از رفلاکس رنج می برند، توصیه می شود به پشت بخوابند و این مشکلی ندارد، اما باید با زاویه 45 درجه نسبت به زمین باشد. این توصیه در سال 1994 اجرا شد. از آن سال، میزان مرگ و میر کودکان زیر 6 سال 50 درصد کاهش یافته است که مستقیماً با نحوه خواباندن نوزادان مرتبط است.

کودکان از چه سنی می توانند روی شکم بخوابند؟

متخصصان اطفال توصیه می کنند تا سن یک سالگی از انجام این کار خودداری کنید. وقتی کودک می تواند به تنهایی بدون تکیه گاه بنشیند و از پشت به شکم بغلتد و سر و گردن خود را محکم بگیرد، آن وقت زمان خوابیدن به پشت و شکم فرا رسیده است. دیدی روی شکم دراز کشیده، نیازی به تحویل نیست.

اگر کودک هنگام خواب به سمت شکم خود چرخید چه باید کرد؟

بستگی به سن کودک دارد. نوزادان بزرگتر از 6 ماه و گاهی حتی 3 تا 4 ماهگی قدرت چرخش و نگه داشتن گردن خود را دارند. با این حال، اگر نیمه شب از خواب بیدار شدید و متوجه شدید که کودک به پشت می خوابد و متوجه شدید که کودک شما روی شکم خود چرخیده است، می توانید او را خیلی آهسته بچرخانید. برای اینکه کودک خود را برای نگه داشتن گردن آماده کنید، می توانید در حالی که او بیدار است با او بازی های زمان شکم انجام دهید. از خواباندن نوزاد روی لحاف های نخی نرم و قرار دادن حیوانات عروسکی در اطراف نوزاد خودداری کنید. این مشکلات می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شود.

بیشتر بدانید:

1- بهترین حالت خوابیدن نوزاد

2- بهترین راه برای خواباندن نوزاد برای جلوگیری از مرگ ناگهانی

3- چگونه به خواب نوزادان کمک کنیم؟

4- چه زمانی و چگونه به نوزادان نشستن را آموزش دهیم؟

توصیه هایی از مادربزرگ ها، غریبه ها در فروشگاه ها و دوستان شنیده اید که بچه را روی شکمش بگذارند و می گویند: “تو به پشت خوابیدی و نمردی.” بله، شما نمردید، اما بسیاری از نوزادان دیگر نمردند. تلاش برای یافتن علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کارشناسان و والدین را سردرگم کرده است. اما آنچه می دانیم این است که می توانیم با ایجاد شرایط خواب ایمن برای نوزادان، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهیم. در ادامه مطالب مفیدی در مورد خواباندن نوزادتان خواهید خواند.

خواباندن نوزاد چه ضرری دارد؟

در سال 2016، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) بیانیه روشنی در مورد ایمنی خواب نوزاد و کاهش سندرم مرگ ناگهانی نوزاد منتشر کرد. که شامل این عناصر است:

• کودک را در مکانی سفت و صاف قرار دهید

• کودک را در یک قوس باز بخوابانید

• خوابیدن در گهواره یا تخت بدون بالش، ملحفه یا اسباب بازی اضافی.

کودک را در یک اتاق مشترک قرار دهید (نه در یک تخت مشترک)

این توصیه‌ها برای همه انواع خواب، هم چرت‌های روزانه و هم خواب شبانه اعمال می‌شود. آکادمی اطفال آمریکا استفاده از تخت و هر سطح صاف و بدون برآمدگی را توصیه می کند. مرسوم بود که از این برجستگی ها استفاده می کردند اما دیگر اینطور نیست.

بخونیدش:  چرا تجارت در دوره هخامنشیان رونق گرفت

اما این توصیه ها تا چه زمانی باید در مورد خواب نوزاد اعمال شود؟

پاسخ کوتاه یک سال است. پس از یک سال، خطر مرگ در کودکان بدون مشکل سلامتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به عنوان مثال، در این سن، کودک ممکن است یک تسمه نازک در تخت خود داشته باشد.

پاسخ طولانی تر این است که خوابیدن به پشت نوزاد مضر است و زمانی که در گهواره هستید باید به پشت بخوابید. این بدان معنا نیست که آنها باید در این وضعیت بمانند. اگر کودک بتواند روی شکم خود بچرخد، حتی اگر کمتر از یک سال سن داشته باشد، مشکلی نیست.

چرا ایمنی هنگام خوابیدن نوزاد مهم است؟

به نظر می رسد پیروی از این دستورالعمل ها غیر منطقی است. تخت نوزاد را در مکانی کمتر راحت، دور از آغوش گرم مادر و بدون هیچ گونه راحتی قرار دهید. با این حال، تحقیقات انجام شده در این زمینه ارتباط عمیقی بین این توصیه ها و کاهش مرگ ناگهانی نوزادان بین دو تا سه ماهگی را نشان می دهد.

آکادمی اطفال آمریکا اولین توصیه خود را در سال 1992 صادر کرد و کمپین “بازگشت به خواب” در سال 1994 اکنون به عنوان جنبش “ایمنی خواب” شناخته می شود. مرگ و میر ناشی از SIDS از 130 نوزاد در هر 100000 نوزاد در سال 1990 به 35 نوزاد در هر 100000 نوزاد در سال 2017 افزایش یافته است.

دلیل اصلی خوب نبودن خوابیدن نوزاد چیست؟

برخی از نوزادان عاشق خوابیدن در این وضعیت هستند، اما مهم ترین عارضه جانبی خواباندن نوزاد این است که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد، اما محققان از دلیل اصلی آن مطمئن نیستند. برخی از مطالعات نشان می دهد که مشکلات خاصی در راه هوایی فوقانی مانند انسداد می تواند باعث ایجاد عارضه شود و در این صورت کودک دوباره استنشاق می کند. این باعث افزایش دی اکسید کربن و کاهش اکسیژن می شود. بازدم از از دست دادن حرارت بدن جلوگیری می کند و باعث گرم شدن بیش از حد بدن می شود. (گرمای بیش از حد یک عامل خطر برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است، در حالی که تعریق اینطور نیست.)

زمانی که نوزاد روی شکم می خوابد، به خواب عمیق تری فرو می رود و کمتر به صداها واکنش نشان می دهد، به همین دلیل والدین این نوع خواب را برای نوزاد ترجیح می دهند. با این حال، این روش خواب مورد علاقه والدین می تواند برای نوزاد خطرناک باشد. کاهش فشار خون و ضربان قلب در کودکانی که روی شکم می خوابند. در واقع، ایمنی کودک در مورد به خواب رفتن مکرر و عدم ورود به آن چرخه خواب بی پایانی است که والدین خسته می خواهند.

باورهای قدیمی در مورد خواباندن نوزادان

یکی از باورهای قدیمی درباره فواید خوابیدن به پشت نوزاد این است که اگر نوزاد را به پشت بخوابانید، استفراغ او وارد گلویش می شود و نمی تواند نفس بکشد. این باور رد شده است و حتی ممکن است خوابیدن نوزاد با قوس باز برای سلامتی مفید باشد، مانند کاهش خطر عفونت چشم، گرفتگی بینی و تب. والدین اغلب نگران نرمی پشت نوزاد و رشد عضلات این ناحیه هستند. اما دقایقی که کودک در طول روز به پشت یا پهلو می خوابد این مشکل را حل می کند.

اگر کودک قبل از یک سالگی روی شکم غلت بزند و بخوابد چه کار کنیم؟

همانطور که قبلاً گفتیم، نوزاد را قبل از یک سالگی به پشت بخوابانید. با این حال، کودک حدود 6 ماهگی و حتی قبل از آن غلت زدن را یاد می گیرد و می تواند به طور طبیعی به هر دو طرف بچرخد. اگر این اتفاق بیفتد، اشکالی ندارد، فقط اجازه دهید در این وضعیت بخوابد. این زمانی اتفاق می افتد که اوج خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد از بین رفته باشد. اگرچه این خطر تا سن یک سالگی وجود دارد. به دلایل ایمنی، باید اجازه دهید کودک به طور مداوم از هر دو طرف، از شکم به پشت و از پشت به شکم بچرخد. سپس او را در وضعیتی که ترجیح می دهد بخوابد رها کنید.

اگر به طور داوطلبانه و مداوم غلت نمی زند، اما اگر در خواب غلت می زند، بله، حتی اگر سخت باشد، باید به آرامی کودک را به حالت قوس باز برگردانید و امیدوار باشید که بیدار نشود.

بخونیدش:  چرا چیزی در فلش کپی نمی شود

اگر کودک عادت دارد به پشت بخوابد و به شکم نخوابد چه باید کرد؟

هاروی کارپ، متخصص اطفال و نویسنده کتاب The Happiest Baby on the Neighborhood، به مدافعی سرسخت برای خواب ایمن نوزاد تبدیل شده است و به والدین نکات مهمی را برای داشتن یک شب (نسبتا) آرام آموزش می دهد. قنداق کردن که توسط برخی از پزشکان اطفال توصیه می شود، فضای داخل شکم نوزاد را تداعی می کند و از حرکت نوزاد در هنگام خواب جلوگیری می کند.

نکته‌‌ای در مورد امنیت قندان کردن نوزاد

قنداق کردن نوزادان اخیراً رایج شده است. اما اگر به درستی قنداق نزنید، خطراتی مانند گرم شدن بیش از حد کودک و مشکلات مفصل ران وجود دارد. همچنین، همیشه نوزاد قنداق شده را در مکانی امن و بدون بالش، ملحفه یا اسباب‌بازی به پشت قرار دهید و این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

• هنگامی که کودک می تواند بچرخد، از قنداق کردن او خودداری کنید یا از کیسه خوابی استفاده کنید که بازوهای او را آزاد می کند.

• در صورت مشاهده علائم گرمازدگی (تنفس سریع، قرمزی پوست و تعریق)، از قنداق کردن نوزاد در هوای گرم خودداری کنید.

• بررسی کنید که بین سینه کودک و پوشک سه انگشت فاصله وجود داشته باشد.

علاوه بر این، کارپ توصیه می کند، با ایجاد صداهای ثابت در محیط، می توانید فضایی شبیه به رحم مادر ایجاد کنید تا کودک راحت تر بخوابد و چرت بزند. همچنین نتیجه گرفته شد که خوابیدن پهلو و شکم برای نوزاد آرامش‌بخش است و برای تکان دادن و تکان دادن مناسب است، اما برای خواب واقعی نه.

روش کارپ توضیح می دهد که چگونه خواباندن نوزاد به پشت می تواند نوزادان بزرگتر از سه ماه را آرام کند و چرا نوزادان دوست دارند روی شکم بخوابند. اما وقتی کودک آرام است، او را به پشت در گهواره یا تختش بخوابانید.

با یک متخصص اطفال مشورت کنید

ما دقیقا نمی دانیم چه تعداد از والدین نوزادان خود را به پشت می خوابانند زیرا به نظر می رسد این رازی است که والدین دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند. اما انجمن های آنلاین نشان می دهد که تعداد زیادی از آنها وجود دارد.

شما خسته هستید و این واقعیتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. اما متأسفانه شرایطی که کودک در آن راحت بخوابد، لزوماً موقعیت امن و مناسبی برای او نیست. همچنین خواباندن نوزاد تا زمانی که دیگر نتواند غلت بزند خطرناک است.

دکتر برای کمک به شما وجود دارد. آن را بررسی کنید. او می تواند به شما راه حل هایی ارائه دهد و شما و نوزاد بهتر و آرام تر بخوابید. از نظر تئوری، اگر شما بیدار و هوشیار باشید، کودک می تواند روی سینه شما بخوابد یا چرت بزند. تا زمانی که خواب آلود یا حواس پرت نباشید، این مشکلی نیست. اما بیایید با شما روراست باشیم، ما به عنوان والدین تمایل داریم که ناگهان به خواب برویم و ممکن است نوزاد در لحظه ای غیرمنتظره از آغوش شما بیفتد.

راه های دیگر برای کمک به خواب ایمن نوزاد:

• استفاده از پستانک

• در صورت امکان شیر بدهید.

• مطمئن شوید که کودک بیش از حد گرم نشده است.

• سال اول کودک را در اتاقش (نه تختش) قرار دهید.

چکیده مطالب درمورد دمر خواباندن نوزاد

زمانی که کودک را در محیطی امن به پشت می خوابانید و او سعی می کند این کار را به تنهایی انجام دهد، مشکلی وجود ندارد زیرا کودک می تواند به راحتی از این طرف به آن طرف بغلتد. قبل از اینکه کودک بتواند این مهارت را بیاموزد، باید او را به پشت بخوابانید.

ساعت 2 بامداد زمانی که تنها چیزی که می خواهید خواب برای خود و کودک است، می تواند دشوار باشد، اما در نهایت فواید آن بیشتر از خطرات آن است. قبل از اینکه متوجه شوید، کودک شما این مرحله را برمی دارد و موقعیت خوابی را انتخاب می کند که مناسب او و شما باشد.

بیشتر بدانید:

1- بهترین حالت خوابیدن نوزاد

2- نکات ایمنی خواب نوزاد را آموزش دهید

3- به پشت خوابیدن نوزاد به پشت خوابیدن خطرناک است؟

4- بهترین راه برای خواباندن نوزاد برای جلوگیری از مرگ ناگهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا