چرا نوزادم از خواب بیدار نمیشه

اینکه کودک شب از خواب بیدار می شود و اینکه نوزاد صبح زود بیدار می شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. کودکی که چند ساعت در روز می خوابد، صبح زود از خواب بیدار می شود. تغییر زمان تغذیه و خواب کودک و جلوگیری از دیر خوابیدن کودک از عواملی هستند که می توانند ساعت بیولوژیکی کودک را تغییر دهند. اگر کودک نوپا شما ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شود، انتظار نداشته باشید که او ساعت 8 صبح روز بعد از خواب بیدار شود. .بیدار شدن در صبح. برخی از کودکان زمان خواب متفاوتی دارند. از آنجایی که هر کودک متفاوت است، برخی از کودکان به دو ساعت یا بیشتر خواب بیشتر یا کمتر از دیگران نیاز دارند و برخی از کودکان نوپا یا بزرگتر به یک ساعت خواب بیشتر یا کمتر از همسالان خود نیاز دارند.

در چند ماه اول، نوزادان اغلب می خوابند و هر چند ساعت یک بار برای خوردن شیر از خواب بیدار می شوند. خواب نوزاد بسیار مهم است و سلامت جسمی و روانی او را بهبود می بخشد و به بدن کمک می کند انرژی را ذخیره کند، اما بیدار کردن نوزاد در زمانی که شما در طول شب به اندازه کافی نخوابیده اید می تواند مشکل ساز باشد. و به مرور زمان قدرت مادر را تحلیل خواهد کرد. مراقبت از کودکی که هر روز زود از خواب بیدار می شود، خسته کننده است. بنابراین، تا زمانی که کودک الگوی خواب مناسبی پیدا کند، مسئولیت مراقبت از او را با همسرتان در میان بگذارید.

چگونه متوجه می شوید که کودک شما خیلی زود از خواب بیدار می شود؟

اگر کودک شما هر روز صبح ساعت 5 صبح از خواب بیدار می شود و بعد از تعویض پوشک و شیردهی نمی خوابد، به زمان خواب او توجه کنید. با این حال، طبیعی است که نوزادان بین ساعت 6 تا 7 صبح از خواب بیدار شوند، اگرچه این می تواند بسیار متفاوت باشد. عواملی مانند دندان درآوردن، بیماری و سایر تأثیرات خارجی نیز می توانند نقش داشته باشند و مانع از خواب خوب کودک شما شوند، به خصوص اگر ناگهان زودتر از حد معمول از خواب بیدار شود.

چقدر خواب برای نوزاد کافی است؟

هیچ فرمول خاصی برای خواباندن نوزادان وجود ندارد زیرا ساعت فیزیولوژیکی (داخلی) آنها هنوز توسعه نیافته است. آنها معمولاً 16 تا 20 ساعت می خوابند یا چرت می زنند و در طول روز و شب چندین بار پخش می شوند. با این حال، در دو هفته اول پس از تولد، بسته به تثبیت وزن، نوزادان باید هر 3 یا 4 ساعت یکبار تغذیه شوند. برد در او آنها را از خواب بیدار کرد و بعد از آن مهم نیست که کودک برای مدت طولانی بخوابد. شکم کوچک اگر نوزادان برای مدت طولانی بخوابند، احتمالاً در طول روز به شدت گرسنه خواهند بود و احساس نیاز به تغذیه می کنند یا شیشه ای با مواد مغذی مناسب به آنها داده می شود.

درست زمانی که والدین احساس می کنند فرزندشان در طول شب به خوابی رویایی و دور افتاده است، از همین لحظه است که می توان دریافت که ساعات خواب کودک تغییر می کند و شب به روز شکل می گیرد. در 3 ماهگی کودک 5 ساعت در روز و 10 ساعت در شب و اغلب با یک یا دو وقفه می خوابد و حدود 90 درصد کودکان در این سن حدود 6 تا 8 ساعت در شب می خوابند. اما مهم: این مهم است که بدانید اگر کودکان در طول خواب گریه می کنند یا سر و صدا می کنند، لزوماً لازم نیست بیدار باشند، حتی اگر فقط چند دقیقه در شب بیدار شوند، دوباره به خواب خواهند رفت. بهتر است به کودکان اجازه دهید یاد بگیرند و نحوه به خواب رفتن را تجربه کنند. با این حال، اگر کودک زیر 6 ماه به گریه مکرر ادامه داد، زمان پاسخ دادن فرا رسیده است.

در شش ماهگی کودک می تواند حدود 3 ساعت در روز و 11 ساعت در شب بخوابد. در این سن می توانید واکنش خود را نسبت به رفتار شبانه بیدار شدن و گریه کودک تغییر دهید. می توانید به آرامی او را به مدت 5 دقیقه در گهواره خود نوازش کنید تا دوباره بخوابد. همان روش برخورد با کودکان در ماه های اول تولد: آنها را از تخت بلند نکنید، چراغ ها را روشن نکنید، آواز نخوانید، با آنها صحبت نکنید و بازی نکنید و حتی سعی نکنید به آنها غذا بدهید. ، همه این اعمال باعث می شود کودکان رفتار خود را تکرار کنند.

بخونیدش:  چرا در مجمع الجزایر آتشفشانی کوه آتشفشانی زیادی وجود دارد

چه چیزی باعث می شود کودک زود از خواب بیدار شود؟

تلاش و تقلای کودک برای خوابیدن با افزایش هوشیاری در گهواره به پایان می رسد و به اشکال ساده تری مانند بعد از گریه، امتناع از پذیرش، غذا دادن در ساعت 3، کابوس دیدن و نیاز به نوشیدن آب شکل می گیرد. اینکه چگونه کودکان را به دلیل گریه، جیغ و بدخلقی می‌خوابانید یا در نیمه‌شب چگونه به نیازهای آنها پاسخ می‌دهید و همچنین اینکه چقدر خواب برای کودک مفید است، همه به سن بستگی دارد. از فرزند شما.
برخی از کودکان به راحتی به خواب می روند، اما عادت دارند قبل از زمان تعیین شده از خواب بیدار شوند. در زیر مهمترین دلیل بیدار شدن نوزاد در شب و مشکل خواب نوزاد در طول شب را بیان می کنیم:

سرد یا بیش از حد گرم بودن می تواند باعث بیدار شدن نوزاد شود.
نور مزاحم و بیش از حد به طور طبیعی باعث بیدار شدن نوزاد می شود.
هر صدای ناگهانی در طول شب دلیلی برای مشکل خواب نوزاد خواهد بود.
بیماری، مشکل این خواب نوزاد را زیاد می کند و دلیلی برای بیدار شدن نوزاد در شب خواهد بود. بیشتر اوقات بیدار شوید
اگر نوزاد به تازگی مهارت جدیدی را یاد گرفته باشد و بخواهد آن را در شب انجام دهد، این کار باعث می شود که شب از خواب بیدار شود و خواب شبانه کودک را مختل کند.
عادت کودک به خوابیدن با تکان یا تکان دادن ممکن است دلیل بیداری زودهنگام و بی قراری او در هنگام خواب باشد.
مشکل خواب نوزاد در شب به دلیل گرسنگی است اگر کودک شما قبل از خواب تغذیه مناسبی نداشته باشد.

اگر فرزندم خیلی زود از خواب بیدار شود چه باید بکنم؟

اگر کودک شما خیلی زود از خواب بیدار می شود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برنامه خواب او را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خواب کافی دارد. غیر منطقی به نظر می رسد، اما کودکی که بیش از حد خسته است نمی تواند خوب بخوابد. ممکن است لازم باشد برنامه چرت کودک خود را تغییر دهید. نوزادانی که در طول روز زیاد یا کم می‌خوابند، خواب شبانه‌شان سخت‌تر خواهد بود. سعی کنید برنامه خواب خود را زودتر یا دیرتر تنظیم کنید و هر روز آن را با افزایش 5 دقیقه ای حرکت دهید تا زمانی که به یک ریتم خوب برسید. همچنین حتماً با پزشک اطفال خود صحبت کنید تا توصیه های بیشتری در مورد تنظیم برنامه خواب کودک خود داشته باشید و مطمئن شوید که هیچ چیز دیگری او را از بیدار شدن زودهنگام باز می دارد. اما ترفندهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

چراغ ها را خاموش کن

کودک شما ممکن است به نور بسیار حساس باشد و خوابیدن را سخت کند. اگر از تاریکی می ترسد، می توانید با قرار دادن یک چراغ شب کوچک در اتاقش به او کمک کنید تا آرام شود.

کاهش سر و صدا

ماشین ها شروع به رانندگی می کنند، حیوانات در کوچه مانند گربه ها سر و صدا می کنند و کامیون های زباله شروع به تخلیه زباله می کنند. کودک شما ممکن است با همه این صداها بیدار شود. حداقل پنجره های اتاق را بسته نگه دارید یا لباس ها یا پتوهای سنگین را جلوی آن آویزان کنید.

به کودک فرصت بدهید

در اولین گریه کودک به او نزدیک نشوید. حداقل 5 یا 10 دقیقه صبر کنید، مگر اینکه کودک شما واقعاً گریه کند. او می تواند دوباره بخوابد یا حداقل خودش را سرگرم کند تا بخوابد.

باید خواند شود:

گرسنگی را از بین ببرید

اگر عادت به خوردن شیر در ساعت 5 صبح داشته باشد، گرسنه نمی شود و راحت نمی خوابد. به تدریج اولین شیر خوردن را هر روز چند دقیقه به تعویق بیندازید تا احتمال اینکه زود بیدار شود کمتر شود. با این حال، حتماً با پزشک اطفال خود در مورد تغییراتی که در برنامه تغذیه کودک خود ایجاد می کنید صحبت کنید.

به کودک پستانک بدهید

نوزادانی که از پستانک برای خوابیدن استفاده می کنند ممکن است فقط در هنگام خواب به پستانک در دهان خود نیاز داشته باشند. پستانک کوچک خود را در دهان او بگذارید و اتاق را ترک کنید.

اطمینان از ایمنی تخت

پس از ۱۲ ماهگی کودک، اسباب‌بازی‌هایی مانند بند تخت، آینه تخت یا صفحه‌کلید تخت به تخت وصل می‌شوند که می‌تواند به نوزاد شما کمک کند تا به آرامی و حتی قبل از بلند شدن از رختخواب بیدار شود. به تنهایی بازی کن.
به زودی کودک شما می تواند بایستد و راه برود. در عین حال، سعی کنید هنگام گذراندن این مرحله از برنامه خواب کودک مراقب باشید. اگر می توانید، او را زودتر بخوابانید و در صورت امکان، زمانی که کودک چرت می زند او را بخوابانید.

بخونیدش:  چطور از اینترنت ذره بین استفاده کنیم

در چند ماه اول پس از تولد نوزاد، هیچ کس در خانواده شما زیاد نمی خوابد، به خصوص در شب. نوزادان شکم کوچکی دارند و باید هر دو تا چهار ساعت یکبار غذا بخورند. بیدار شدن در شب بخشی از زندگی نوزاد است و جای نگرانی نیست.

چرا کودک من با گریه از خواب بیدار می شود؟

این یک چیز است که کودک شما در نیمه های شب از خواب بیدار می شود و با انگشتان پایش بازی می کند. در حالی که همه گریه ها نشانه پریشانی نیست، ممکن است کودک شما اختلالات خواب موقتی مانند بیماری، دندان درآوردن، اضطراب جدایی یا سایر ترس های متناسب با سن خود را تجربه کند. نوزادان تازه متولد شده اغلب گریه می کنند. در اینجا دلیل بیدار شدن نوزاد بزرگتر در طول شب آمده است:

دندان درآوردن:

دندان درآوردن اغلب باعث بیدار شدن در شب می شود، اما بیدار شدن از خواب معمولاً تنها به دلیل درد دندان در چند شب اول ایجاد می شود. اگر این اتفاق برای کودک شما افتاد، با پزشک در مورد دادن دارو برای تسکین درد صحبت کنید.

نداشتن برنامه خواب:

داشتن یک برنامه منظم و خواب کافی در طول شب می تواند به کودک شما کمک کند تا مراقب چیزهایی باشد که نیاز به توجه آنها دارد، مانند ملاقات با مادربزرگ و پدربزرگ، و آماده رفتن به رختخواب و داشتن یک خواب خوب شبانه باشد. تغییرات عمده در برنامه طبیعی کودک می تواند باعث خستگی مفرط شود و منجر به بیداری شبانه یا مشکل در به خواب رفتن شود.

اضطراب جدایی:

در حدود 8 ماهگی، ممکن است متوجه شوید که کودک شما بیش از حد وابسته به نظر می رسد. او ممکن است دوست نداشته باشد کسی را در آغوش بگیرد یا وقتی شما از اتاق بیرون می روید گریه کند. این مرحله از اضطراب جدایی نوزاد نیز می تواند باعث مشکلات خواب شود. وقتی نیمه شب از خواب بیدار می شود و متوجه می شود که شما آنجا نیستید گریه می کند.

عفونت گوش:

درد ناشی از عفونت گوش یا گوش درد (از موم یا عوامل دیگر) می تواند نوزاد را در شب بیدار کند زیرا دراز کشیدن فشار گوش را تغییر می دهد و درد را بدتر می کند. در حین مدیریت عفونت گوش یا گوش درد با داروهای تجویزی، از پزشک اطفال خود در مورد راه های ایمن برای بالا بردن سر کودک در هنگام خواب و سایر اشکال تسکین درد بپرسید.

اگر نوزادم نصف شب از خواب بیدار شد چه کار کنم؟

ابتدا نور و نویز را بررسی کنید:

برخی از نوزادان با محرک هایی که به سختی قابل درک هستند، بیدار می شوند، مانند صدای آژیر یا چراغ روشن در راهرو. یک دستگاه نویز سفید یا پرده های کم نور می تواند به به حداقل رساندن این حواس پرتی کمک کند.

چگونه از بیدار شدن در شب جلوگیری کنیم؟

یک روال خوب قبل از خواب ایجاد کنید:

حدود 30 تا 45 دقیقه قبل از خواب به کودک خود حمام یا ماساژ دهید (لوسیون های اسطوخودوس یا بابونه به او کمک می کند احساس خواب آلودگی کند) و قبل از خواب.

در طول روز زیاد به او غذا بدهید:

مطمئن شوید که نوزاد قبل از خواب آخرین شیر خوردن خود را تمام کرده و در طول روز به اندازه کافی غذا می خورد.

چرت زدن را فراموش نکنید:

برای نوزادی که نیمه شب از خواب بیدار می شود، ممکن است عاقلانه باشد که در طول روز از چرت زدن خودداری کند. اما این تاکتیک می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. در حالی که چرت زدن می تواند به مبارزه با کم خوابی در شب کمک کند، اما همچنان مهم است که روال خود را حفظ کنید و از سلامت کلی کودک خود حمایت کنید.

نتیجه:

نوزادان به دنیا نمی آیند که بدانند وقتی خسته هستند چگونه بخوابند یا وقتی استراحت خوبی دارند چگونه بیدار شوند. این چیزی است که او باید یاد بگیرد. بیداری مکرر در شب و سایر اختلالات خواب کاملاً طبیعی است و با رشد او تغییر می کند، درست مانند هر چیز دیگری.

منبع:

www.whattoexpect.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا