چرا هزینه سند رهنی زیاد است

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه

محاسبه آنلاین هزینه ایجاد سند رهن نزد دفاتر اسناد رسمی

نکته: محاسبات این قسمت کاملاً صحیح است.

لطفا برای استعلام این موضوع با دفتر تماس نگیرید.

از قانون مدنی:

ماده ۷۷۱- رهن عقدی است که به موجب آن مدیون مالی را به عنوان وثیقه به طلبکار می دهد.
راهن را مرتهن و به طرف دیگر راهن می گویند.
ماده 772- مال مرهونه باید به حساب مرتهن یا به تصرف شخصی که بین طرفین معین می شود مسترد شود. اما استمرار اثر شرط صحت معامله نیست.
ماده 773 ـ هر ملکی را که شرعاً قابل انتقال نباشد رهن نمی‌توان کرد.
ماده 774- مال مورد رهن باید عین باشد و رهن دین و بهره باطل است.
ماده 775 ـ نسبت به هر مالي كه در صورت ذمه باشد مي توان رهن داد ولو عقد مسبب آن را فسخ كرد. رهن و همچنین ممکن است دو نفر در مقابل تقاضای خود، یک مال را به یک نفر رهن کنند. به عنوان وکیلی که اگر راهن در مهلت تعیین شده وام خود را نپردازد، راهن مبلغ رهن یا قیمت آن را مطالبه می کند و همچنین امکان انتقال وکالت به ورثه او پس از فوت راهن وجود دارد. در نهایت می توان وکالت را به شخص ثالث داد.
ماده 778 ـ اگر شرط شود که راهن حق فروش مال مرهونه را ندارد باطل است.
ماده 779- اگر مرتهن وکالت فروش عین مرهونه را نداشته باشد و مرتهن حاضر به فروش آن و ادای دین نباشد مرتهن برای اجبار بیع یا ادای دین در دیگری به مدیر رجوع می کند. مسیر. مدعای خود را نسبت به قیمت رهن استیفا کند مرتهن بر هر طلبکار دیگری مقدم خواهد بود.
ماده 781- اگر مال مرهونه به قیمتی بالاتر از طلب مرتهن فروخته شود مازاد آن مال مالک است و اگر بالعکس اگر عواید بیع کمتر باشد راهن باید کسری را به مرتهن درخواست کند.
ماده 782- در مورد قسمت اخیر ماده قبل اگر مرتهن ورشکسته باشد مرتهن با زیان دیده مرتبط می شود. .
ماده 784- تبدیل رهن به مال دیگر با توافق راهن جایز است و راهن می‌تواند تمام مبلغ را تا ادای کامل دین نزد خود نگه دارد مگر اینکه ترتیب دیگری بین راهن و مرتهن منعقد نشده باشد. راهن
ماده 785- هر چیزی که در عقد بیع بدون شرط صریح باشد جزء مال بایع محسوب می‌شود و جزء رهن نیز خواهد بود. ماده ۷۸۶- ثمرات رهن و رهن. مازادی که از آن حاصل می شود در صورت وصل بودن جزء رهن است و اگر منفک باشد مال راهن است مگر اینکه ترتیب دیگری بین طرفین شده باشد. عقد رهن برای راهن جایز و برای راهن لازم است و از این رو راهن هر وقت بخواهد می تواند آن را فسخ کند ولی مرتهن تا دین خود را نپردازد نمی تواند.
ماده 788 – رهن با فوت راهن یا مرتهن ساقط نمی‌شود، ولی در صورت فوت راهن، مرتهن می‌تواند با توافق او و مرتهن، رهن را به تصرف ثالث بخواهد. وراث تعیین شده قابل انتقال است. شخص مذکور، توسط حاکم تعیین خواهد شد.
ماده 789- رهن در دست مرتهن امانت محسوب می شود و لذا مرتهن مسئولیت تلف یا ناقص بودن آن را جز در موارد تقصیر نخواهد داشت.
ماده 790 – رهن پس از رفع تعهد، امانت در دست مرتهن است و اگر با وجود درخواست رد نکند ضامن آن خواهد بود هر چند متعهد نشده باشد. بدون تقصیر 792 – وكالت مذكور در ماده 777 شامل عين حال مذكور در ماده فوق نمي شود.
ماده 793 – راهن فقط با اذن مرتهن می تواند در رهن برخلاف حقوق مرتهن تصرف کند.
ماده 794 – مرتهن می تواند در رهن یا اموال دیگری که به نفع او است تغییری دهد و موجب تضییع حقوق مرتهن نشود بدون اینکه مرتهن بتواند او را منع کند در صورت منع، اختیار از آن حاکم است.

تهیه کننده: احسان صادقیان، دفتریار دفتر اسناد رسمی ۷۷۸ تهران
هزینه تنظیم سند رهنی

THE

THE

THE

THE

THE

بخونیدش:  چرا به رپ مجوز نمی دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا