چرا هنگام مسواک زدن دندان درد میگیرد

مسواک زدن لثه های حساس با شدت یا استفاده از مسواک نامناسب می تواند باعث درد و خونریزی هنگام مسواک زدن شود. مردم باید روش صحیح مسواک زدن را بیاموزند. مسواک زدن بیش از حد سخت یا استفاده از مسواک نامناسب می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند و منجر به مشکلاتی مانند فرسایش مینای دندان، عقب نشینی لثه ها و احتمالاً حساسیت دندان شود.

برخی افراد بر این باورند که تنها با مسواک زدن شدید می توانند دندان های خود را تمیز و سفید کنند. در واقع این کار نتیجه ای کاملا معکوس دارد و نه تنها لثه ها را عقب می اندازد، بلکه لایه سفید و صیقلی مینای دندان را نیز از بین می برد و دندان ظاهری زرد و تیره به خود می گیرد.

افراد با تکرار این عادت خود را در معرض حساسیت دندان قرار می دهند. اگر مطمئن نیستید که چقدر سخت مسواک می زنید، می توانید به مسواک خود نگاه کنید. اگر 3 ماه یا کمتر از آن استفاده شده باشد، باید نسبتا جدید به نظر برسد. پوشیدن و صاف کردن مسواک در این مدت نشانه شدت مسواک زدن است.

روش صحیح مسواک زدن لثه های حساس

گاهی اوقات علت دندان درد روش مسواک زدن اشتباه است. اگر دندان ها به شدت یا با کمک مسواک سفت مسواک زده شوند، احتمال ایجاد زخم های لثه وجود دارد. لثه ها یکی از بافت های بدن هستند که در اثر تحریک مداوم آسیب دیده و به لمس حساس هستند. افراد به جای حرکت به جلو و عقب، مسواک را به آرامی و با حرکات دایره ای روی دندان ها حرکت دهند. شما باید مسواک های شن و ماسه ای را دور بریزید و از انواع با نایلون و موهای نرم استفاده کنید.

آموزش مسواک زدن به کودک 2 ساله

موهای نرم بیشتر برای لثه مناسب هستند. اگر هنگام مسواک زدن حواس تان باشد، می توانید حواستان به روش مسواک زدنتان باشد. به جای مسواک زدن هنگام تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن همراه، می توانید با نگاه کردن به خود در آینه این کار را با دقت بیشتری انجام دهید.

اگرچه این کار نیاز به هوشیاری زیادی دارد، اما امکان تغییر روش مسواک زدن وجود دارد. با رعایت این نکات در مورد نحوه صحیح مسواک زدن لثه های حساس، می توانید از شر حساسیت دندان خلاص شوید و از آسیب دندان و لثه جلوگیری کنید:

از مسواک نرم استفاده کنید: مسواک های انتخاب شده باید توسط انجمن ملی دندانپزشکی تایید شده و هر سه ماه یا زودتر (در صورت استفاده) تعویض شوند.

مسواک را روی دندان ها با زاویه 45 درجه با لثه قرار دهید: به این ترتیب موهای مسواک به زیر لثه نفوذ کرده و آن را تمیز می کنند.

به آرامی مسواک را به جلو و عقب ببرید: انجمن ملی دندانپزشکی بیان می کند که مسواک باید به آرامی به جلو و عقب حرکت داده شود تا سطوح داخلی، خارجی و جویدن دندان ها تمیز شود. در صورت عقب رفتن قابل توجه لثه، دندانپزشک استفاده از تکنیک چرخش را پیشنهاد می کند. اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، اجازه دهید مسواک تمام کار را انجام دهد و به‌جای فشار دادن مسواک روی دندان‌ها، به آرامی آن را روی دندان‌ها بکشید. برای اطمینان از اینکه مسواک روی دندان ها فشار نمی آورد، می توان آن را با دست غیر غالب نگه داشت.

دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید: دندانپزشکان به افراد توصیه می کنند که دندان های خود را دو بار در روز و هر بار به مدت 2 دقیقه مسواک بزنند. هر 30 ثانیه از این 2 دقیقه باید در یک چهارم دهان سپری شود. برای انجام این زمان بندی می توانید از تایمر متحرک یا مسواک های برقی استفاده کنید که هر 30 ثانیه یک بار هشدار می دهند. برای کسانی که هرگز دندان های خود را به این روش مسواک نزده اند، مدت زمان 2 دقیقه بسیار طولانی به نظر می رسد. افراد هنگام مسواک زدن 2 دقیقه احساس خواهند کرد. با این حال، اگر برای اتمام مسواک زدن عجله ندارید، می توانید بیشتر مراقب میزان سختی مسواک زدن خود باشید. رعایت این نکات علاوه بر تمیز نگه داشتن دندان ها و حفظ سلامت دهان می تواند به تسکین علائم حساسیت دندان نیز کمک کند.

آنچه باید در مورد دندان قروچه در کودکان زیر 2 سال بدانید!

علت درد هنگام مسواک زدن لثه های حساس چیست؟

مراقبت صحیح از دندان و مسواک زدن حداقل دو بار در روز ضروری است. با این حال، اگر مسواک زدن دردناک باشد، مجبور کردن خود به انجام آن آسان نخواهد بود. اگر هنگام مسواک زدن دچار خونریزی، درد، تورم یا درد لثه‌ها می‌شوید، باید سعی کنید قبل از ابتلا به بیماری‌های دندانی، این مسائل را برطرف کنید. هنگام مسواک زدن باید علت درد لثه و دندان را شناسایی کنید. در حالی که برخی موارد فقط نیاز به تغییر در روش مسواک زدن دارند، برخی دیگر نیاز به مراقبت حرفه ای دارند.

برای همه نرخ های دندانپزشکی و مراقبت های دندانی اینجا را کلیک کنید

درمان خانگی لثه های حساس

برای خلاص شدن از شر ورم و درد هنگام مسواک زدن لثه های حساس، می توانید یکی از درمان های خانگی زیر را امتحان کنید:

آب نمک

طبق یک مطالعه در سال 2016، شستشوی دهان با آب نمک می تواند التهاب لثه را تسکین دهد و بهبود لثه را بهبود بخشد. در اینجا به این صورت است:

1- یک قاشق چایخوری نمک را با یک لیوان (250 میلی لیتر) آب گرم مخلوط کنید.

2- دهان خود را با این محلول آب نمک به مدت 30 ثانیه بشویید.

3- این محلول را بریزید و از بلعیدن آن خودداری کنید.

4- این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا ورم برطرف شود.

درمان حساسیت دندان ترشی

کمپرس سرد و گرم

برای استفاده از کمپرس سرد و گرم مراحل زیر را دنبال کنید:

1- پس از خیس کردن حوله یا پارچه تمیز در آب ولرم، آن را فشار داده و آب اضافی آن را بردارید.

2- پارچه داغ را به مدت 5 دقیقه جلوی صورت خود قرار دهید. بافت باید خارج از دهان باشد و مستقیماً روی لثه قرار نگیرد.

3- یک کیسه یخ خرد شده را در یک پارچه یا حوله تمیز نگه دارید و به مدت 5 دقیقه جلوی صورت خود نگه دارید.

4- این چرخه سرد و گرم را 2 تا 3 بار دیگر تکرار کنید.

ژل زردچوبه

کورکومین ماده ای است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موجود در زردچوبه است. بر اساس یک مطالعه در سال 2015، ژل زردچوبه می تواند از پلاک دندان و التهاب لثه جلوگیری کند. التهاب لثه یکی از علل شایع تورم لثه است. مراحل انجام این درمان در منزل به شرح زیر است:

1- پس از مسواک زدن، دهان خود را با آب خنک بشویید.

۲- ژل زردچوبه را روی لثه بمالید.

3- بگذارید ژل به مدت 10 دقیقه روی لثه ها بماند.

4- آب خنک را در دهان تکان دهید تا دهان کاملاً از ژل پاک شود.

5- محتویات دهان خود را بریزید و از بلعیدن آن خودداری کنید.

6- این درمان را دو بار در روز انجام دهید تا تورم از بین برود.

آب اکسیژنه

لثه های متاثر از قرمزی، زخم یا تورم باید با ترکیبی از آب و محلول پراکسید هیدروژن شسته شوند. افراد باید از محلول پراکسید هیدروژن 3 درصد استفاده کنند. مراحل استفاده از این درمان در زیر شرح داده شده است:

1- 3 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 3 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید.

2- مخلوط را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید.

3- محلول را بریزید و از بلعیدن آن خودداری کنید.

4- این درمان را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید تا تورم از بین برود.

روغن ضروری

بر اساس مطالعه ای در سال 2013، نعناع، ​​روغن درخت چای و روغن آویشن در جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا در دهان موثر هستند. مراحل استفاده از این درمان به شرح زیر است:

1- سه قطره اسانس نعناع، ​​آویشن یا درخت چای را با یک لیوان آب (250 میلی لیتر) مخلوط کنید.

2- با چرخاندن این محلول در دهان به مدت 30 ثانیه دهان خود را بشویید.

3- محلول را بریزید و از بلعیدن آن خودداری کنید.

4- این درمان را دو بار در روز انجام دهید تا تورم از بین برود.

آلوئه ورا

طبق یک مطالعه در سال 2016، دهانشویه آلوئه ورا به اندازه کلرهگزیدین در درمان و پیشگیری از التهاب لثه موثر است. کلرهگزیدین یک درمان با نسخه لثه است. مراحل استفاده از این درمان به شرح زیر است:

1- 2 قاشق چایخوری دهانشویه آلوئه ورا را در دهان خود قرار دهید.

2- محلول را بریزید و از بلعیدن آن خودداری کنید.

3- این درمان را دو بار در روز به مدت 10 روز انجام دهید.

پیشگیری از تورم و درد لثه های حساس هنگام مسواک زدن

در برخی موارد، یک ماساژ ملایم از خارج دهان به لثه ها می تواند درد را تسکین دهد و به بهبود آنها کمک کند. البته بهترین راه برای مقابله با حساسیت لثه، مسواک زدن صحیح لثه های حساس و جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی است.

روش صحیح مسواک زدن دندان های ارتودنسی

اگر تورم در لثه های خود مشاهده کردید، می توانید اقدامات مراقبتی زیر را در خانه انجام دهید:

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. بیشتر موارد تورم لثه ها به دلیل التهاب لثه ایجاد می شود و رعایت بهداشت دهان و دندان راه موثری برای درمان این مشکل است.

مطمئن شوید که با خمیر دندان یا دهان شویه لثه ها را تحریک نکنید. اگر یک محصول بهداشتی دهان و دندان لثه ها را تحریک می کند، باید از محصول شرکت دیگری استفاده کنید.

از مصرف محصولات تنباکو خودداری کنید. تنباکو می تواند لثه ها را ملتهب کند.

از آنجایی که نوشیدنی های حاوی الکل التهاب لثه را تشدید می کند، باید از مصرف آنها خودداری شود.

افزایش سهم میوه ها و سبزیجات در وعده های غذایی، یک رژیم غذایی متعادل را تضمین می کند.

شما باید از خوردن غذاهایی مانند پف فیل که بین لثه و دندان قرار می گیرد خودداری کنید.

از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.

مهمتر از آن، تورم لثه را نباید نادیده گرفت. درمان های خانگی را امتحان کنید و اگر جواب نداد، به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که بیماری زمینه ای جدی وجود ندارد.

هم اکنون برای نوبت و مشاوره با دندانپزشک خود تماس بگیرید

بسیار مهم است که به دندانپزشک مراجعه کنید و از او بپرسید که چگونه لثه های حساس را به درستی تمیز کنید. خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن می تواند نشانه بیماری لثه باشد. البته در این موارد باید به مسواک زدن ادامه دهید. از یک مسواک نرم استفاده کنید، آن را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه روی دندان ها قرار دهید و به آرامی فضای بین لثه و دندان را تمیز کنید. بسیار مهم است که به دندانپزشک مراجعه کنید و از او بپرسید که چگونه لثه های حساس را به درستی تمیز کنید.

تورم لثه چیست؟

لثه های متورم یک بیماری نسبتا شایع است. خوشبختانه، درمان‌های خانگی زیادی وجود دارد که می‌توان برای کمک به تسکین تورم و به حداقل رساندن ناراحتی استفاده کرد. اگر تورم لثه ها بیش از یک هفته ادامه داشت، باید با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشکان می توانند علت دقیق تورم را تشخیص دهند و یک برنامه درمانی برای بیمار ارائه دهند.

علت تورم لثه ها

عوامل رایج برای تورم لثه عبارتند از:

ژنژیویت (التهاب لثه)

عفونت (ویروس یا قارچ)

سوء تغذیه

ابزار دندانپزشکی یا دندان مصنوعی با اندازه مناسب

بارداری

حساسیت به خمیر دندان یا دهانشویه

ذرات غذا بین لثه و دندان گیر کرده اند

عوارض جانبی برخی داروها

تورم و عفونت لثه علل احتمالی دیگری نیز دارد. بهترین راه برای تعیین علت اصلی تورم لثه مراجعه به دندانپزشک است. دندانپزشک با بررسی علائم می تواند تشخیص کامل و دقیق را ارائه دهد.

چه عواملی دندان ها و لثه ها را حساس می کند؟

تقریبا نیمی از مردم به نوعی بیماری لثه مبتلا هستند. این آمار به ویژه برای یک بیماری قابل پیشگیری بالا است. التهاب لثه و پریودنتیت می تواند باعث تورم، حساسیت و قرمزی لثه ها شود. ژنژیویت و پریودنتیت به ترتیب بیماری خفیف و شدید لثه هستند. این وضعیت می تواند منجر به درد، حساسیت و درد لثه هنگام مسواک زدن شود. اگر فکر می کنید بیماری لثه دارید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان مشکل بیمار را شناسایی کرده و با ارائه مشاوره و تجویز خود علاوه بر داشتن دندان های سالم، مسواک زدن بدون درد را به فرد هدیه می دهند.

بخونیدش:  چرا مگس سرکه برای مطالعات ژنتیک مناسب است؟

زخم های شانکر

اگرچه علت ایجاد آفت ها هنوز ناشناخته است، اما این زخم ها می توانند باعث تحریک و درد شدید شوند. آفت ها را می توان با لبه های قرمز و مرکز سفید آنها تشخیص داد. بیماران ممکن است به طور همزمان از یک یا چند آفت رنج ببرند. آفت می تواند لثه ها را به لمس حساس کند و از مسواک زدن بی میلی کند. افراد باید با آب نمک غرغره کنند و دندان های خود را خیلی آهسته مسواک بزنند تا به تسکین زخم کمک کند. دهانشویه هایی هستند که باعث سوختگی نمی شوند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در زنان می تواند تأثیر غیرمنتظره ای روی لثه ها داشته باشد. این تغییرات در زمان هایی مانند بارداری، قاعدگی، بلوغ و یائسگی رخ می دهد. در این زمان‌ها، نوسانات هورمونی باعث می‌شود خون بیشتری به لثه‌ها جریان یابد و باعث تورم، قرمزی و حساسیت در این بافت‌ها شود. این تغییرات هورمونی همچنین نحوه واکنش بدن به باکتری های موجود در دهان را تغییر می دهد. با توجه به این وضعیت، احتمال بیماری لثه، پوسیدگی دندان و زخم لثه افزایش می یابد. اگر در حین مسواک زدن به دلیل تغییرات هورمونی لثه ها دچار درد شوند، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

تغذیه بد

مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی می تواند باعث تحریک دهان و ایجاد زخم شود. این حساسیت می تواند هنگام مسواک زدن باعث درد لثه ها شود. در اینجا چند نمونه از غذاها و نوشیدنی های اسیدی آورده شده است:

مرکبات و آب آنها: از جمله این میوه ها می توان به پرتقال، گریپ فروت، لیمو شیرین، لیموترش و غیره اشاره کرد.

خيار شور

قره قات (زغال اخته)

محصولات گوجه فرنگی

قهوه

شراب

غلات

قند

غذاهای فراوری شده

بهترین کار این است که مصرف اقلام ذکر شده را محدود کنید. اما پس از مصرف غذاهای اسیدی باید دهان را با آب یا دهانشویه شستشو داد.

دندان های مصنوعی و ارتودنسی

دندان مصنوعی، محافظ دهان، نگهدارنده یا ارتودنسی می تواند یکی از بارزترین دلایل درد و زخم لثه باشد. کشش مداوم، فشردن و مالیدن این اقلام روی لثه ها می تواند این بافت ها را دردناک و دردناک کند. این وضعیت بر حس فرد هنگام مسواک زدن نیز تأثیر می گذارد.

هنگامی که این موارد باعث درد و ناراحتی لثه می شوند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد گزینه های درمانی آینده از جمله تغییر اندازه و جایگزینی آنها با آنها مشورت کنید.

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

شیمی درمانی

یکی از عوارض احتمالی شیمی درمانی درد، تورم یا خونریزی لثه است. بیمارانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، بیشتر از استوماتیت رنج می‌برند که منجر به درد و زخم می‌شود. در صورت بروز این موارد، باید با پزشک خود در مورد تأثیر شیمی درمانی بر بدن خود صحبت کنید.

دندان ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند و در زیبایی و سلامت شما نقش دارند! اگر دندان درد دارید نمی توانید به راحتی غذا بخورید و این مشکل می تواند اثرات نامطلوب زیادی بر سلامتی شما بگذارد. از سوی دیگر، اگر دندان های شما زیبا نیستند; اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن و معاشرت نخواهید داشت. بنابراین سلامت دندان ها و زیبایی آن ها یکی از مهم ترین مشکلاتی است که می تواند در زندگی فرد وجود داشته باشد.

دندان درد چیست؟

دندان درد یکی از بزرگترین شکایاتی است که افراد با آن به دندانپزشک مراجعه می کنند. دندان درد می تواند علل مختلفی داشته باشد و شدت های متفاوتی را ایجاد کند. یکی از مسائل مهم در دندان درد، تشخیص صحیح علت دندان درد است. اگر می دانید چرا دندان درد دارید، بهتر می توانید آن را درمان کنید. در این مقاله به 15 علت دندان درد اشاره کرده ایم. با ما همراه باشید و به توصیه های پزشک خود برای درمان دندان درد توجه کنید. می توانید با بهترین دندانپزشک شهر خود وقت بگیرید.

دندان درد می تواند تیز، مبهم و گاهی بسیار شدید باشد. برای بررسی این درد باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در برخی موارد، دندان درد می تواند بسیار شدید باشد و باعث آسیب عصبی شود. گاهی نیز ممکن است دندان درد ناشی از عفونت باشد و این عفونت به قسمت های مهم بدن مانند قلب سرایت کند. بنابراین، علت دندان درد بسیار مهم است زیرا می تواند به طور جدی بر سلامت فرد تأثیر بگذارد.

علت دندان درد چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند به دندان های شما آسیب برساند. در صورت بروز این درد لازم است با دندانپزشک مشورت کنید تا علت درد را بیابید و به طور کامل درمان کنید. نادیده گرفتن دندان درد فقط به مشکل زمینه ای زمان می دهد تا بدتر شود. درمان دندان درد قبل از اینکه به یک مشکل جدی تبدیل شود آسان تر است. نادیده گرفتن دندان درد و عدم درمان آن می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

دندان درد و مشکلات ناشی از آن

دندان درد می تواند دلایل متعدد و گاهی شگفت انگیزی داشته باشد. دندان درد می تواند باعث درد تیز و ضربان دار شود و به طور کامل برنامه روزانه شما را مختل کند. دندان درد می تواند جویدن، صحبت کردن، تمرکز، یا حتی خوابیدن را در شب دشوار کند. اگر باردار هستید و این درد را دارید به موارد زیر توجه کنید:

اگر زنان باردار برای درمان دندان درد نیاز به دندانپزشکی دارند، زمان توصیه شده برای درمان در سه ماهه دوم بارداری است.

1. وجود پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان باعث ایجاد حفره در دندان می شود و باعث از بین رفتن سطح سخت دندان به نام مینای دندان می شود. در ابتدا، این حفره ها ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند، اما در نهایت می توانند منجر به دندان درد شوند، به خصوص اگر حفره بسیار بزرگ یا نزدیک به اعصاب داخل دندان باشد. اولین علامت پوسیدگی دندان درد هنگام خوردن غذاهای شیرین که خیلی سرد یا خیلی گرم هستند است. اگر می خواهید پوسیدگی دندان خود را درمان کنید، احتمالاً نگران هزینه های دندان هستید. اما مراقب باشید، حتی اگر هزینه های دندانپزشکی کمی بالا باشد، درمان در مراحل اولیه پوسیدگی بسیار آسان تر و ارزان تر خواهد بود.

گاهی اوقات علت این درد، سوراخ های کوچک ایجاد شده در دندان است. سوراخ های کوچک معمولاً به راحتی پر می شوند و فراموش می شوند. اما زمانی که بیمار با درد تقریبا غیرقابل تحملی به پزشک مراجعه می کند، دندانپزشک ممکن است چاره ای جز کشیدن عصب نداشته باشد. علاوه بر این، تجمع مواد غذایی و بقایای غذا بین دندان ها، به خصوص اگر فاصله بین دندان های شما وجود داشته باشد، نیز می تواند باعث دندان درد شود.

دندان‌درد علت‌های مختلفی داد که برخی از آنها بیماری و برخی دیگر آسیب‌های خارجی است.

2. دندان درد بعد از کشیدن عصب

برداشتن عصب تحت بیهوشی انجام می شود، اما زمانی که بیهوشی از بین می رود، ممکن است درد و ناراحتی را تجربه کنید. یکی از مشکلات درد عصب دندان این است که بیشتر این درد به حساسیت دندان مربوط می شود. دندان شما کمی به دما و شوک حساس می شود و درد بیشتری احساس می کنید. این درد 2 تا 3 روز بعد درمان می شود و حتی ممکن است فقط در همان روز درد داشته باشید.

برای درمان و کنترل درد عصب دندان می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. اگر این مسکن ها موثر نیستند، می توانید از مسکن های تجویزی نیز استفاده کنید.

برای درمان و کنترل درد عصب دندان می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. اگر این مسکن ها موثر نیستند، می توانید از مسکن های تجویزی نیز استفاده کنید.

3. به اندازه کافی ورزش کنید

ورزش برای بدن و ذهن عالی است، اما آیا می تواند به دندان های شما آسیب برساند؟

محققان دریافته‌اند افرادی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند بیشتر از افرادی که ورزش نمی‌کنند در معرض فرسایش و پوسیدگی دندان (از بین رفتن مینای دندان) هستند. هر چه بیشتر ورزش کنید، خطر ایجاد حفره در شما بیشتر می شود. دندانپزشکان معتقدند ممکن است به کمبود بزاق مرتبط باشد. بیش از 90 درصد بزاق از آب تشکیل شده است.

هنگامی که دهان خشک است، دندان ها مستعد پوسیدگی هستند زیرا باکتری ها در این محیط رشد می کنند. اگر در حین ورزش زیاد عرق می کنید، برای مدت طولانی نفس نفس می زنید و آب کافی برای جایگزینی مایعات از دست رفته نمی نوشید، می تواند شما را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دهد.

دندان درد علت‌های مختلفی دارد.

4. دندانی که قبلا پر کرده اید مشکل دارد

بعد از ترمیم دندان می توانید دندان درد را به روش های مختلف تجربه کنید. یکی از این موارد درد بعد از پر کردن دندان است. اگر نیروی زیادی به دندانی که قبلا پر شده است وارد شود، ممکن است ماده پرکننده از جای خود خارج شود. حفره اطراف یا زیر پرکردگی دندان نیز می تواند باعث شکستگی شود و غذا را هنگام جویدن به آن ناحیه فشار دهد.

این فضا می تواند به محیطی مناسب برای تجمع غذای جویده شده و در نتیجه رشد باکتری ها تبدیل شود. این فرآیند منجر به پوسیدگی و درد بیشتر در دندان می شود. احتمالاً بعد از برداشتن مواد پرکننده، عدم وجود آنها را روی دندان احساس خواهید کرد. در صورت بروز این مشکل بلافاصله برای پر کردن این دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.

5. آبسه

وقتی ذرات غذا بین دندان های شما گیر می کند و به جویدن ادامه می دهید، غذا را بیشتر به داخل لثه فشار می دهید. با گذشت زمان، این باعث التهاب و درد می شود. حتی می تواند باعث ایجاد آبسه در امتداد خط لثه شود. خط لثه جایی است که غذا برای مدت طولانی به دام می افتد و باعث پوسیدگی و عفونت می شود. آبسه، تورم و حتی چرک در محل دیده می شود. هرچه زودتر آبسه درمان شود بهتر است زیرا اگر آبسه درمان نشود منجر به بیماری های مختلف لثه می شود. به عنوان یک راه حل موثر، نخ دندان کشیدن روزانه را به خاطر بسپارید.

6. شکستگی دندان

دندان درد ممکن است به دلیل ترک خوردگی یا شکستگی دندان ایجاد شود. این شکستگی معمولا در کل دندان نیست و در تکه ای از دندان رخ می دهد. در بیشتر مواقع گاز گرفتن غذاهای سفت باعث شکستگی دندان می شود.

گاهی ممکن است که به علت شکستگی دندان شما درد بگیرد. برای درمان باید به دکتر مراجعه کنید.

7. درد بعد از کشیدن دندان

گاهی اوقات دندان شکسته باید کشیده شود و نمی توان آن را نجات داد. پس از کشیدن دندان، یک ماده بی حس کننده به شما تزریق می شود. اما در برخی موارد ممکن است برای کشیدن دندان نیاز به جراحی باشد، بنابراین پس از پایان بیهوشی درد قابل توجهی را تحمل کنید. البته این درد بعد از چند روز از بین می رود و دائمی نیست. درد دندان عقل پس از کشیدن ممکن است کمی شدیدتر باشد و ممکن است نیاز به مسکن های تجویزی داشته باشد. مسکن نسخه ای مسکنی است که برای استفاده و تهیه آن باید با نسخه پزشک داشته باشید.

8. درد رویش دندان عقل

دندان عقل آخرین دندان دائمی است که در دهان ظاهر می شود. اگر دندان عقل شما هنوز به طور کامل رشد نکرده است، یا اگر به طور نامناسب رشد کرده باشد، یا اگر لثه آنها را می پوشاند، ممکن است گاهی اوقات دندان درد را تجربه کنید. از آنجایی که دسترسی به دندان عقل با مسواک و نخ دندان سخت است، بیشتر در معرض خطر التهاب، درد یا عفونت لثه هستید.

بخونیدش:  چرا در تماس تصویری واتساپ تصویر بالا نمیاد

در صورت نیاز و به تشخیص پزشک بسیاری از افراد با کشیدن دندان عقل از شر این مشکلات خلاص می شوند. می توانید از مشاوره تلفنی دندانپزشکی کمک بگیرید.

9. دندان قروچه در شب

اکثر مردم حتی نمی دانند که این کار را در خواب انجام می دهند. به گفته دندانپزشکان، دندان قروچه یا قروچه با علائمی مانند سردرد، درد در عضلات صورت و سفتی فک همراه است. دندان قروچه حتی می تواند منجر به شکستگی دندان شود.

برخی از روش های درمانی دندان قروچه شامل استفاده از محافظ دندان در شب، تزریق بوتاکس به ماهیچه های جونده و استفاده از مسکن ها و قرص های ضد اضطراب است. دندان درد در شب ممکن است به این دلیل باشد.

ده دندان قروچه در موقعیت های استرس زا

حتی اگر شب ها دندان قروچه نکنید، می توانید در طول روز بدون اینکه متوجه شوید دندان های خود را به هم فشار دهید. دندان قروچه یک واکنش رایج به استرس است. آموزش تکنیک های آرام سازی به بیماران به مقابله با این مشکل کمک می کند. نفس عمیق بکشید، انگشتان خود را به آرامی از کناره های صورت پایین بیاورید. به شل شدن عضلات صورت کمک می کند.

گاهی به علت دندان قروچه یا بروکسیسم دندان شما درد می‌گیرد.

11. TMJ یا اختلال مفصل فک

TMJ مخفف مفصل گیجگاهی فکی است که جمجمه و فک شما را به هم متصل می کند و به شما امکان می دهد خمیازه بکشید، بجوید و صحبت کنید. اختلال عملکرد این مفصل که TMJ نامیده می شود، می تواند منجر به درد فک بسیار شبیه به درد دندان شود. این درد می تواند شبیه درد دندان قروچه یا فشار دادن فک ها به هم باشد. اما این درد بیشتر در نزدیکی گوش احساس می شود.

یکی از علائم آشکار اختلالات TMJ شنیدن یک کلیک یا کلیک هنگام باز کردن دهان بیمار است. این درد ممکن است خود به خود از بین برود. بر خلاف سایر مفاصل دردناک، نمی توانید مفصل فک را کاملاً بی حرکت کنید، اما لازم است فعالیت های اضافی فک مانند جویدن آدامس را به حداقل برسانید. برخی از بیماران نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند که بسیار نادر است.

کمپرس سرد می‌تواند درد دندان را کاهش دهد.

12. التهاب لثه و دندان درد (پسرفت لثه)

برخی از افرادی که دندان‌های حساسی دارند از ساییدگی لثه رنج می‌برند که باعث می‌شود خط لثه مینای دندان را از بین ببرد. لثه های عقب رفته مانند دندان بدون لباس هستند، بنابراین آسیب پذیر هستند. هر گاه دندان با غذا یا ظروف سرد یا گرم تماس پیدا کند، درد ایجاد می شود.

اکثر دندانپزشکان مسواک زدن دندان های خود را با خمیر دندان برای دندان های حساس توصیه می کنند. این نوع خمیردندان می تواند به تقویت مینای دندان کمک کند، اما نباید استفاده از آن را قطع کنید. پس حتی در سفر هم آن را با خود ببرید. در برخی بیماران، تحلیل شدید لثه با پیوند لثه قابل درمان است.

عقب‌رفتن لثه‌ها، دندان را در برابر آسیب آسیب‌پذیرتر می‌کند و زمانی که دندان با غذا یا ظروف سرد یا گرم تماس پیدا می‌کند، درد ایجاد می‌شود.

13. عفونت لثه

عفونت لثه دقیقاً باعث دندان درد نمی شود. در واقع، تشخیص دندان درد از درد لثه برای شما دشوار است. در نوع خفیف بیماری لثه مانند التهاب لثه، لثه ها قرمز و متورم می شوند و باعث درد می شوند. معمولاً مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می تواند این نوع دندان درد را از بین ببرد.

در صورت عدم درمان، ژنژیویت می تواند منجر به پریودنتیت شود که نوع جدی تری از بیماری لثه است. برای کاهش درد می توانید از مسکن یا ضد التهاب استفاده کنید. همچنین برای درمان عفونت به آنتی بیوتیک نیاز دارید.

14. بر روی دندان ضربه بزنید

گاهی اوقات دندان درد در اثر ضربه یا آسیب به دندان ایجاد می شود. حتی یک ضربه به سر می تواند به دندان های شما آسیب برساند، اگر باعث شود فک شما ضربه بزند.

در داخل فضای محدود هر دندان، سیاهرگ ها و اعصابی وجود دارد که در اثر آسیب دندان متورم می شوند. در داخل فضای بسته هر دندان جایی برای تورم وجود ندارد، بنابراین فشار به استخوان منتقل می شود و مغز آن را به درد دندان تعبیر می کند. خوشبختانه، بیشتر آسیب‌های جزئی دندان در عرض چند روز ناپدید می‌شوند، البته تا زمانی که خیلی محکم گاز نگیرید. اما مراجعه به دندانپزشک برای معاینه ضروری است.

عفونت لثه یکی از دلایل دندان درد است.

15. درد بعد از ارتودنسی دندان

هر کسی که تا به حال تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته است، احتمالاً بعد از هر بار مراجعه، کمی درد احساس کرده است. منطقی است که حرکت دندان ها باعث درد می شود. جابجایی دندان اساساً نوعی ضربه کنترل شده است. سیم های متصل به دندان ها به ریشه های دندان در استخوان فک فشار وارد کرده و باعث تغییر استخوان و حرکت دندان ها می شود.

استفاده از داروهای ضد التهاب در 24 تا 48 ساعت اول پس از اصلاح ارتودنسی به طور کلی می تواند به تسکین این ناراحتی ها کمک کند.

16. عفونت سینوسی

کف سینوس درست بالای ریشه دندان های فک بالا قرار دارد. سینوزیت معمولا باعث درد در دندان های فک بالا و پشت چشم می شود.

دندان درد که به دلیل عفونت سینوس و التهاب ایجاد می شود معمولاً به یک دندان محدود نمی شود و چندین ناحیه حساس خواهد بود. برای درمان عفونت سینوسی باید به پزشک مراجعه کنید.

17. درد ارجاع به دندان

بیماری های قلبی و سرطان ریه نیز می توانند باعث دندان درد شوند. در برخی موارد، دندان درد می تواند علامت هشدار دهنده حمله قلبی باشد. به دلیل درگیری عصب واگ در بیماری های قلبی و ریوی، دندان درد نیز بروز می کند. عصب واگ از مغز به اندام های مختلف بدن از جمله قلب و ریه ها می رود و در مسیر خود از استخوان فک عبور می کند.

نورالژی سه قلو و نورالژی پس سری بیماری های عصبی دردناکی هستند که باعث تحریک یا التهاب اعصاب سه قلو و اکسیپیتال می شوند. این اعصاب به جمجمه، صورت و دندان ها عصب دهی می کنند. هنگامی که این اعصاب ملتهب می شوند، باعث درد در دندان می شوند.

برای بهبود درد دندان می‌توانیم به دکتر دندانپزشک مراجعه کنیم.

چه زمانی برای دندان درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

احتمالاً از خود می پرسید که چه زمانی باید برای دندان درد به پزشک مراجعه کرد و تا چه مدت می توانید بدون مراجعه به پزشک از شر آن خلاص شوید. همانطور که می دانید درمان های خانگی بسیاری برای دندان درد وجود دارد و می توانید از شر بسیاری از انواع دندان درد با دلایل مختلف خلاص شوید. گاهی اوقات نباید با داروهای خانگی و مسکن درد را تسکین داد. زیرا ممکن است علت مهمی را که باید به سرعت برطرف شود، سرپوش می گذارید. پس مراقب علل دندان درد باشید.

می توانید نکات زیر را به خاطر بسپارید و در صورت مشاهده به دندانپزشک مراجعه کنید:

اگر دندان درد شما بیش از 2 روز طول بکشد.

اگر دندان درد شما با مسکن تسکین نمی یابد.

اگر تب دارید.

وقتی چیزی را گاز می گیرید و می جوید، دندان شما درد می کند.

لثه هات قرمز شده

بوی بد و طعم بد در دهان وجود دارد.

لب و فک شما متورم شده است.

اگر بیش از 2 روز است که درد دارید، داروهای مسکن بی اثر بوده، تب، قرمزی لثه یا بوی بد و طعم بد دهان، تورم و درد هنگام جویدن غذا افزایش می یابد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای درمان دندان درد باید به کدام پزشک مراجعه کرد؟

واضح است که برای درمان دندان درد و تشخیص علت دندان درد باید به دندانپزشک مراجعه کرد. کسانی که دندان درد دارند نیز ممکن است نیاز به تصویربرداری از دندان داشته باشند که در صورت لزوم توسط پزشک تجویز می شود. برای گرفتن وقت دندانپزشک می توانید از پزشک خود کمک بخواهید و با بهترین دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید.

همچنین می توانید از تلفن مشاوره دندانپزشکی کمک بگیرید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

چگونه علت دندان درد را تشخیص دهیم؟

گفتیم اگر دندان درد شما بیش از 2 روز ادامه داشت، به این معنی است که برای تشخیص علت باید با پزشک مشورت کنید و درمان های خانگی برای درمان موثر نیستند. از طرفی برای تشخیص علت این بیماری از روش های زیر استفاده می شود:

معاینه و تاریخچه: در مورد زمان، شدت، شکل و ماهیت درد از شما سوالاتی پرسیده می شود و مورد معاینه قرار می گیرید.

تصویربرداری: از دندان ها و استخوان فک شما تصویر اشعه ایکس گرفته می شود تا معاینات لازم انجام شود.

برای درمان سریع دندان درد باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

درمان دندان درد چیست؟ (که برای دندان درد مفید است)

به گزارش webmd، درمان دندان درد به علت زمینه ای و میزان آسیب آن بستگی دارد. بهترین راه برای پیشگیری از دندان درد، حفظ سلامت دندان ها و لثه ها است.

استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، استامینوفن و آسپرین می تواند درد دندان را تسکین دهد. برای این منظور برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

استفاده از ژل های بی حس کننده یا خمیرهای حاوی بنزوکائین می تواند به کاهش درد کمک کند. از محصولات حاوی بنزوکائین برای درمان دندان درد در نوزادان یا کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید.

برای تسکین دندان درد که در شب به سراغ شما می آید، سر خود را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید. اگر خون در سر جمع شود، می تواند درد دندان را بدتر کند و شما را در شب بیدار نگه دارد.

از خوردن غذاهای اسیدی، سرد یا سفت درست قبل از خواب خودداری کنید. این غذاها می توانند درد دندان را بدتر کنند.

دندان های خود را با دهانشویه مسواک بزنید. می توانید از دهان شویه های حاوی الکل یا کلرهگزیدین برای ضدعفونی و بی حس کردن دندان ها استفاده کنید.

از کیسه یخ استفاده کنید. کیسه یخ را روی قسمت دردناک صورت خود قرار دهید. می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.

برخی از روش های طبیعی نیز برای درمان دندان درد استفاده می شود، مانند میخک، پوست انبه، دانه و پوست گلابی، برگ سیب زمینی شیرین، برگ آفتابگردان، برگ تنباکو، عصاره وانیل، چای کیسه ای نعناع خنک شده و سیر.

دهان خود را با آب نمک بشویید.

غذاهای نرم مانند ماست یا تخم مرغ همزده بخورید و سعی کنید از جویدن غذاهای سفت که باعث درد می شوند خودداری کنید.

غذاهای شیرین، خیلی گرم یا خیلی سرد نخورید.

سیگار کشیدن ممنوع. سیگار کشیدن می تواند برخی از مشکلات دندانی را بدتر کند.

دندان های خود را دو بار در روز و هر بار حدود 2 دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

روزانه دندان های خود را مسواک بزنید تا بقایای غذا از بین برود.

برای کاهش درد دندانی که عصب کشی شده‌است می‌توان از قرص‌های مسکن کمک گرفت.

1. آمپول Ketorolac برای دندان درد

کتورولاک در برابر دندان درد بسیار موثر است. کتورولاک یکی از مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها است که عموماً برای تسکین درد شدید و متوسط ​​استفاده می شود. این دارو هم نوع خوراکی و هم نوع تزریقی دارد که نوع تزریقی آن مؤثرتر است و مصرف آن بیشتر است. زمانی که دندان درد شدید دارید می توانید از این آمپول برای تسکین درد خود استفاده کنید و در کمترین زمان ممکن نتیجه را مشاهده کنید. این دارو معمولاً زمانی استفاده می شود که جراحی لثه یا جراحی دندان عقل روی دندان های فرد انجام شده باشد. در چنین مواقعی این مسکن مانند آب روی آتش عمل می کند و درد را تسکین می دهد.

2. کپسول نوافن برای دندان درد

قرص نوافن در برابر دندان درد بسیار موثر است. داروی نوافن اشکال دارویی متفاوتی دارد و در انواع قرص، کپسول و شربت در بازار به فروش می رسد. این دارو متعلق به انواع مسکن های غیر استروئیدی است که به آنها NSAID نیز گفته می شود. نوافن به اندازه کتورولاک قوی نیست و ممکن است مانند کتورولاک نتواند درد در جوانه را کاهش دهد، اما در تسکین دردهای خفیف تا متوسط ​​موثر است. علاوه بر این، این دارو تزریقی نیست و عوارض جانبی بسیار کمتری دارد. اگر مشکلات معده دارید، در مورد مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

بخونیدش:  چرا نباید تاول های ناشی از سوختگی را ترکاند

برای درمان دندان درد عفونتی می‌توان از سیپروفلوکساسین استفاده کرد.

3. سیپروفلوکساسین برای دندان درد

سیپروفلوکساسین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های دندانی و عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود. این دارو برای از بین بردن میکروب ها استفاده می شود. هنگامی که شما عفونت دندان دارید، ممکن است دندان درد داشته باشید. بنابراین برای کنترل دندان درد ابتدا باید عفونت را کنترل کرد. یکی از راه های کنترل عفونت، مصرف خوراکی آنتی بیوتیک است. سیپروفلوکساسین را می توان از جمله آنتی بیوتیک های موثر بر عفونت دندان نام برد. سیپروفلوکساسین میکروب ها را می کشد و دندان درد شما با بهبود عفونت بهبود می یابد.

4. درمان فوری دندان درد

برای تسکین هر چه سریعتر دندان درد می توانید از مسکن های قوی استفاده کنید. یکی از این مسکن ها کتورولاک است. اما اگر می خواهید از درمان های خانگی برای درمان دندان درد خود استفاده کنید، می توانید از فلفل قرمز کمک بگیرید. برای استفاده از این درمان خانگی، چند قاشق پودر فلفل قرمز را بردارید و آب را قطره قطره به آن اضافه کنید، خمیر درست کنید و آن را روی ناحیه دردناک بمالید. این خمیر می تواند بلافاصله درد دندان را درمان کند.

5. درمان دندان درد عفونی

برای درمان دندان درد عفونی باید به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت دندان می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. از خوددرمانی خودداری کنید و از دندانپزشک کمک بگیرید.

6. درمان سریع دندان درد در شب

اگر دندان درد شما اورژانسی نیست و نمی توانید در شب به دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید از مسکن های بدون نسخه برای تسکین درد خود تا زمانی که به پزشک متخصص مراجعه کنید، استفاده کنید. این مسکن ها را می توان نوافن، ژلوفن، استامینوفن و داروهای مشابه نام برد.

7. قرص ناپروکسن 500 برای دندان درد

ناپروکسن یکی دیگر از داروهای مسکن است که نوعی NSAID یا داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است. این دارو همچنین یک مسکن نسبتا قوی است و می تواند در برابر دندان درد موثر باشد. از NSAID ها سوء استفاده نکنید، زیرا می توانند عوارض جانبی گوارشی ایجاد کنند.

8. قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید 250 برای دندان درد موثر نیست. مفنامیک اسید یکی از مسکن هایی است که برای دردهای خفیف و متوسط ​​استفاده می شود. اگر درد شما خفیف است و می توانید آن را تحمل کنید، بهتر است از مسکن استفاده نکنید. اما اگر آستانه تحمل شما پایین است، می توانید از مفنامیک اسید نیز برای کاهش درد دندان استفاده کنید.

مسکن هایی مانند نوافن، ناپروکسن و مسکن های قوی تری مانند کتورولاک در تسکین دندان درد موثر هستند.

درمان خانگی دندان درد چیست؟

روش های مختلفی برای درمان خانگی دندان درد وجود دارد. توجه داشته باشید که درمان دندان درد باید توسط دندانپزشک انجام شود که در صورت وجود مشکل جدی در دندان شما می تواند آن را برطرف کند. برای چی؟ زیرا درد هنگام بروز مشکل جدی پیام بدن است. شما باید به فکر حل مشکل ایجاد شده باشید نه اینکه فقط پیام را پاک کنید و درد را از بین ببرید. بنابراین تا رسیدن به مرکز درمانی می توانید از روش های زیر برای آرام کردن دندان درد استفاده کنید.

کمپرس سرد

مسکن های بدون نسخه

استفاده از ژل لیدوکائین

آب نمک

میخک ها

زنجبیل

فلفل دلمه ای قرمز

روغن نارگیل

دارچین

چای سیاه

نعناع

سیر

وانیل

استفاده از کمپرس سرد، مسکن، ژل لیدوکائین، آب نمک و داروهای گیاهی مانند میخک، زنجبیل، فلفل و غیره. برای درمان خانگی دندان درد مفید است.

1. میخک برای دندان درد

میخک یکی از گیاهان دارویی است که به صورت دانه یا روغن وجود دارد. این دارو برای کنترل و کنترل درد دندان استفاده می شود. یکی از راه های تسکین دندان درد این است که میخک را بجوید یا روغن آن را روی پنبه یا گاز قرار دهید و روی دندان بگذارید. دندان درد شما تسکین می یابد و از هیچ روش شیمیایی استفاده نکرده اید.

2. درمان دندان درد با سیر

سیر یکی دیگر از روش های گیاهی و طبیعی است که می تواند به تسکین درد شما کمک کند. برای درمان دندان درد می توانید چند حبه سیر را له کنید و خمیر درست کنید. سپس برای کاهش درد این خمیر را روی دندان خود قرار دهید. سیر همچنین خاصیت میکروب کشی دارد و می تواند در درمان عفونت های دندانی موثر باشد.

3. آب در برابر دندان درد

ممکن است فکر کنید که نوشیدن آب می تواند برای دندان درد مفید باشد. اما این کار را نکنید و زمانی که دندانتان درد می کند از این نوشیدنی استفاده نکنید. با مصرف آب اسیدی، خطر تحریک دندان ها و آسیب بیشتر به مینای دندان را دارید. برای درمان دندان درد بهتر است از دهان شویه ها استفاده کنید و دهان خود را بشویید. یکی از مایعات مفید و مناسب برای دندان درد استفاده از آب نمک است.

آیا دندان درد در دوران بارداری شایع است؟

با توجه به اینکه هورمون های شما در دوران بارداری افزایش می یابد، تغییراتی در بدن شما ایجاد می شود. یکی از بزرگترین مشکلاتی که افزایش هورمون ها در بدن شما ایجاد می کند، دندان درد است. دندان درد می تواند ناشی از تشکیل پلاک روی دندان ها یا پوسیدگی آنها باشد. پاسخ دفاعی بدن شما به تجمع پلاک به دلیل افزایش هورمون های زنانه در دوران بارداری از بین می رود و این مشکل می تواند دندان ها را در موقعیت ضعیف قرار دهد و حتی باعث پوسیدگی دندان بعد از زایمان شود. در دوران بارداری می توانید زیر نظر دندانپزشک باشید تا در صورت بروز مشکلات جدی دهان و دندان بهترین تصمیم را برای درمان آنها گرفت.

سوالات متداول در مورد دندان درد

در ادامه به چند سوال متداول در مورد دندان درد پاسخ داده شده است. با ما بمان.

درمان دندان درد عصبی چیست؟

دندان درد نورالژیک می تواند مانند بسیاری از دردهای عصبی دیگر ایجاد شود و در اثر استرس و اضطراب بدتر شود. برای درمان درد عصبی می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.
دندان درد مرتبط با عصب (مثلاً درد تا عصب دندان گسترش می یابد) باید توسط دندانپزشک معاینه شود.

برای دندان درد چه چیزی خوب است؟

شاید از خود بپرسید که چه چیزی برای دندان درد مفید است؟ پزشک شما آنجاست تا به سوال شما پاسخ دهد! می توانید از داروهای خانگی مانند فلفل قرمز، سیر، حبه، مسکن های بدون نسخه و درمان های علامتی مانند کمپرس سرد استفاده کنید. درمان دندان درد در خانه تا زمانی که به پزشک مراجعه کنید ممکن است انتخاب خوبی باشد. اما پس از تسکین درد، فکر نکنید که دندان شما بهبود یافته و مشکلی وجود ندارد.

درد دندان عقل درمان دارد؟

درد دندان عقل یکی از دردهای نسبتا جدی و آزاردهنده ای است که با مسکن های قوی و نسبتا قوی قابل درمان و کنترل است.

درمان سریع دندان درد چگونه است؟

کتورولاک را می توان برای درمان سریع دندان درد استفاده کرد.

مسکن قوی برای درد دندان چیست؟

کتورولاک، دیکلوفناک، ناپروکسن و نوافن. این مسکن ها برای درمان فوری دندان درد استفاده می شوند.

برای ارام شدن درد دندان بعد از عصب کشی چه کنیم؟

می توانید از مسکن های بدون نسخه کمک بگیرید.

ایا سیم کشی دندان درد دارد؟

سیم کشی دندان با حرکت دادن دندان ها باعث ایجاد درد می شود.

قرص دندان درد چیست؟

برای درمان دندان درد می توان از روش های زیادی استفاده کرد. مسکن یکی از اصلی ترین و در دسترس ترین روش هایی است که بیماران برای کاهش دندان درد خود از آن استفاده می کنند. جالب است بدانید که برای درمان دندان درد از مسکن های زیادی استفاده می شود. برخی از افراد نیز از قرص هایی برای درمان دندان درد استفاده می کنند که مسکن نیستند، اما برخی از عوارض جانبی آن ها می تواند درد دندان را کاهش دهد. برخی از این قرص ها عبارتند از: ناپروکسن، سلکوکسیب، ژلوفن، آلفن ایکس و غیره. این روش کار می کند اما به هیچ وجه توصیه نمی شود. این روش برای درمان سه دندان درد توصیه نمی شود.

دندان درد شدید دارم، چه کنم؟

باید از ما بپرسید که برای دندان درد چه کنیم؟ اگر دندان درد شدید دارید، باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. اما برای تسکین دندان درد می توانید از مسکن های بدون نسخه کمک بگیرید. اگر مسکن ها روی دندان درد شما تاثیری ندارند، باید بلافاصله بدون اتلاف وقت با دندانپزشک مشورت کنید. این مشکل می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.
همچنین می توانید از روش های خانگی برای کاهش دندان درد کمک بگیرید. این روش ها درمانی نیستند و فقط به تسکین درد کمک می کنند. اما مشکل دندان یا لثه شما را درمان نمی کنند.

درمان سریع دندان درد در شب چیست؟

اگر دندان شما در شب درد می کند و نمی دانید برای رفع آن چه کاری انجام دهید، بهتر است قسمت درمانی این مقاله را با دقت بخوانید. توجه داشته باشید که دندان درد شدید نشان دهنده یک مشکل جدی است و باید به کلینیک ها و اورژانس ها مراجعه کنید. به خصوص اگر این درد به دلیل ضربه شدید به فک و صورت باشد. اگر علت دندان درد مشخص نیست و شدت درد چندان زیاد نیست، می توانید از درمان های خانگی برای کاهش دندان درد خود استفاده کنید. برای بهبود دندان درد می توانید از روش های دارویی مانند مسکن هایی که نیازی به تجویز پزشک ندارند نیز استفاده کنید.

تریاک برای دندان درد خوب است؟

مصرف تریاک و داروی دندان درد توصیه نمی شود. اما متاسفانه این دارو برای درمان دندان درد مناسب است. از روش های درمانی مجاز برای درمان دندان درد خود استفاده کنید. بیراهه رفتن می تواند مشکلات جدی تری برای دندان های شما ایجاد کند.

داروی گیاهی برای دندان درد چیست؟

برای بهبود درد دندان با گیاهانی مانند میخک و سیر می توان اقدامات مفیدی انجام داد. آویشن و پونه کوهی نیز برای دندان دردهای مسری عالی هستند. اگرچه درمان باید توسط دندانپزشک انجام شود.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

دندان ها یکی از زیباترین و مفیدترین اعضای بدن هستند. اگر دندان های شما مشکل دارند، نمی توانید با اعتماد به نفس لبخند بزنید. اگر دندان هایتان سالم نیست، نمی توانید غذا بخورید! اگر دندان های خود را از دست بدهید، ممکن است در صحبت کردن نیز مشکل داشته باشید. مراقب این مرواریدهای زیبا باشید.

دندان ها به دلایل مختلف ممکن است آسیب ببینند. برای درمان دندان درد می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. با کمک درمان های خانگی برای دندان درد، دندان درد را می توان تا زمانی که اقداماتی برای درمان جدی آن انجام دهید، تسکین داد. اما در برخی موارد دندانپزشک باید دندان های شما را معاینه کند.

در صورت مشاهده موارد زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

دندان درد شدید است.

دندان درد بیش از 2 روز طول می کشد.

درد هنگام باز کردن دهان

تب

سردرد

مشکل در تنفس یا بلع

درد با مصرف مسکن از بین نمی رود

قرمزی لثه

طعم بد در دهان

تورم گونه ها یا فک

تورم در اطراف چشم یا گردن.

برای گرفتن نوبت با دندانپزشک در شهر خود می توانید به سایت نوبت دهی آنلاین پزشک خود دسترسی داشته باشید و با جستجوی تخصص دندانپزشکی می توانید به لیست دندانپزشکان شهر خود دسترسی داشته باشید. علاوه بر نوبت حضوری می توانید از مشاوره تلفنی و پیامکی نیز بهره مند شوید. برای دریافت مشاوره تلفنی نیز می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

مشاوره تلفنی دندانپزشکی

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا