چرا واکنش پذیری روی از مس بیشتر است

سلام
چون تمایل به از دست دادن الکترون یا قدرت کاهنده روی به دلیل E صفر کوچک و منفی روی بیشتر از مس است یعنی تمایل به اهدای الکترون به روی بیشتر از مس است. اگر یک نوار روی را در محلول یون های مس قرار دهیم، واکنش صورت می گیرد، اما عکس آن، یعنی اگر یک نوار مس را در محلول روی قرار دهیم، واکنش غیرممکن است. واکنش فلز روی با یون‌های مس، فرآیندی گرمازا است و محصولات دارای سطح انرژی کمتری نسبت به واکنش‌دهنده‌ها هستند و در واقع محصولات پایدارتری تولید می‌شوند. .

پاسخ خود را بررسی کنید، صفحه 84 شیمی یازدهم تجربی و ریاضی; در این مقاله به پاسخ سوالات خودآزمایی صفحه 84 فصل دوم در جست و جوی غذای سالم در کتاب شیمی فیزیک یازدهم تجربی ریاضی دوم دبیرستان پرداخته ایم. با ما در بخش آموزش ماگرتا همراه باشید.

همچنین بخوانید : پاسخ های مربوط به ریاضی صفحه 82 و 83 شیمی یازدهم

جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۴ شیمی یازدهم

جواب و حل خود را تست کنید صفحه 84 شیمی یازدهم تجربی و ریاضی

1- بر اساس شکل 14، میزان مصرف رنگ خوراکی را بر حسب مول در دقیقه (molmin-1) محاسبه کنید.

پاسخ: پاسخ این سوال را در تصویر زیر می بینید:

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۸۴ شیمی یازدهم

2- دانش آموزی صفحه روی را در محلولی حاوی 0.03 مول (II) سولفات قرار داد. شکل زیر پیشرفت واکنش Zn(s) با CuSO4(aq) را در این آزمایش نشان می دهد، بر این اساس به سوالات پاسخ دهید.

جواب خودرابیازمایید صفحه ۸۴ شیمی یازدهم

الف) واکنش پذیری فلز روی را با مس مقایسه کنید.

پاسخ: واکنش روی روی بیشتر از مس است. زیرا این واکنش با قرار دادن روی فلزی در محلول آبی سولفات مس (II) انجام شد.

CuSO4(aq) + Zn(s) → ZnSO4(aq) + Cu(s)

ب) مقدار Cu+2(aq) و Cu(s) در طول زمان چگونه تغییر می کند؟ برای چی؟

پاسخ: با گذشت زمان مقدار Cu+2(aq) کاهش و مقدار Cu(s) افزایش می یابد. زیرا اتم های روی که فلز فعال تری است، الکترون های خود را از دست داده و وارد محلول می شوند و این الکترون ها توسط یون های مس جذب و رسوب می کنند، بنابراین از غلظت یون های مس کاسته شده و به مقدار جامد مس اضافه می شود.

ج) اگر تعداد مول های مصرف شده هر واکنش دهنده در واحد زمان نشان دهنده میزان مصرف آن باشد، میزان مصرف Cu+2(aq) را بر حسب molmin-1 محاسبه کنید.

پاسخ: پاسخ این سوال را در تصویر زیر می بینید:

پاسخ خودرابیازمایید صفحه ۸۴ شیمی یازدهم

همچنین بخوانید: پاسخ خود را تست کنید صفحه 80 و 81 شیمی XI
و
پاسخ را بررسی کنید صفحه 78، 79 و 80 شیمی یازدهم

توجه داشته باشید: شما دانش آموز سال یازدهم رشته های نظری، ریاضی، فیزیک و تجربی نیز می توانید برای دسترسی سریع و آسان به پاسخ تمرین ها و سوالات اول، کلمه “Magreta” را در انتهای عنوان خود اضافه کنید. ، فصل دوم و سوم کتاب شیمی دبیرستان 11. جستجو در گوگل.

در نهایت امیدواریم توضیح و پاسخ سوالات خود را در صفحه 84 از فصل دوم شیمی یازدهم تجربی و ریاضی امتحان کنید. باشد که برای شما دانش آموزان عزیز مفید واقع شود. سوالات خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

بخونیدش:  چرا در هنگام بلع لحظه ای تنفس قطع میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا