چرا وسط کیک من پخته نمیشه

در این مقاله خواهید خواند:

معرفی

* نشانه های کیک نپخته و خام
*دلایل خام ماندن وسط کیک
* راه حل برای پخت عالی وسط کیک

اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، حتما متوجه شده اید که کیک شما از بیرون به خوبی پخته شده اما داخل آن خام و نپخته است. این کیک ها عموما سفت هستند و در این کیک ها هیچ حفره هوایی تشکیل نمی شود. لکه های متراکم و فشرده داخل کیک نشان می دهد که خمیر در وسط کیک باقی مانده است. این یکی از بزرگترین چالش های پخت کیک است.

حرارت ابتدا به سطح بیرونی کیک می رسد سپس به داخل کیک می رسد. بنابراین طبیعی است که کیک ابتدا از بیرون و سپس از وسط پخته شود.

بنابراین نتیجه می گیریم که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا حرارت به وسط کیک برسد. اگر به فکر تبدیل شدن به یک شیرینی پز حرفه ای هستید، پیشنهاد می کنم مقاله انواع کیک را مطالعه کنید تا نام همه کیک های معروف را بدانید.

نشانه های کیک خام و نپخته

این کیک ها عموما بالا نمی آیند و اگر هم بالا بیایند با بیرون آمدن از فر به خواب می روند. در نتیجه سفت می شوند. در واقع چون در این کیک ها سوراخ هوا وجود ندارد پف نمی کنند و چون پف ندارند کیک پف نکرده و مواد مانند خمیر به هم چسبیده است. کمی، متوجه خواهید شد که سخت است. مثل سنگ! برعکس کیک های پف کرده را اگر خوب فشار دهید مثل اسفنج به حالت اولیه برمی گردند. . حتی کیک می تواند آنقدر خام و خام باشد که پس از برش متوجه شوید که خمیر کیک مایع باقی می ماند.

ممکن است کیک از بیرون به خوبی پخته شده به نظر برسد. این مشکل نشان می دهد که حرارت از ته ظرف و لبه های اطراف تابه به کیک می رسد. اما او هنوز در وسط نیست.

تصویر زیر یک کیک سفت و نپخته را نشان می دهد که پر از لکه های متراکم و چسبیده به هم است. فقط سر و پایین این کیک پخته شده است.

دلایل خام ماندن وسط کیک

1- قالب های فلزی حرارت را با سرعت بیشتری انتقال می دهند و به طور طبیعی قسمت هایی که با قالب در تماس هستند (زمین و اطراف کیک) سریعتر می پزند. به همین دلیل است که وسط کیک همیشه پخته می شود. این مهم ترین عامل در حفظ خمیر کیک است.
دلیل قرار دادن خلال دندان در وسط کیک این است که ببینیم وسط کیک پخته شده یا هنوز خمیری است. چون وسط کیک را نمی بینید این بهترین راه است.
برای اینکه ببینید کیک پخته است یا نه، یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو کنید و در پایان پخت آن را بیرون بیاورید. اگر سیخ تمیز بیرون بیاید و چیزی به آن نچسبد، کیک آماده است. اما اگر چیزی به تابه بچسبد، به این معنی است که باید چند دقیقه دیگر در فر بماند. می توانید این کار را با چاقو نیز انجام دهید.

بزرگترین چالش پخت این است که وسط کیک کاملاً پخته شود. بدون اینکه لبه ها و قسمت های بیرونی خیلی قهوه ای شود و کیک خشک شود.

برای مثال یک کوکی را در نظر بگیرید. پخت و پز حدود 10 تا 12 دقیقه طول می کشد. اما اگر پخت درست انجام نشود قسمت های پایینی که با بشقاب در تماس هستند قبل از وسط بیسکویت می پزند. اگر حرارت زیاد باشد قسمت های پایینی می سوزند.

گاهی اوقات ترفند غلبه بر این مشکلات حتی حذف گرما از اجاق است. برخلاف آنچه که معمولاً گفته می شود: هنگام پخت در فر را باز نکنید تا حرارت فر خارج نشود و پفک نخوابد. این اغلب برای فرهایی که بسیار داغ می شوند انجام می شود. در فر را چند ثانیه باز می کنیم تا مقداری از حرارت خارج شود و حرارت متعادل شود.

2- عامل دوم به نسبت و اندازه مواد خشک و مایع موجود در کیک و نحوه ترکیب آنها بستگی دارد که در ادامه به تفصیل توضیح خواهیم داد.

راه حل خام نگه داشتن وسط کیک

1- از یک دستور العمل تست شده از یک منبع معتبر استفاده کنید. اگر در دستور غذا مشکلی وجود دارد و مواد کافی نیست، باید نسبت بین مواد اصلی (تخم مرغ، آرد، شیر، شکر و بکینگ پودر) را رعایت کنید. اگر این کیک را درست کردید و پختن آن مشکل داشت، می دانید دستور ایرادی ندارد و موارد دیگر را بررسی می کنید.

بخونیدش:  چطور از اینترنت ذره بین استفاده کنیم

2- اگر مواد خوب با هم مخلوط نشوند وسط کیک خام می شود. به عنوان مثال، هنگام مخلوط کردن شکر با کره، کره نباید نه خیلی سرد و نه خیلی ذوب شود تا هنگام مخلوط شدن با شکر هوادهی شود. این یکی از عوامل مهم در پف کردن کیک های کره ای است و اگر خوب انجام نشود هیچ سوراخ هوایی در کیک ایجاد نمی شود و در نتیجه کیک پف نمی کند و وسط کیک پف می کند. . آشپزی نکن پیشنهاد می کنیم مقاله “کره چقدر باید نرم باشد؟” را مطالعه کنید. “. بنابراین، اگر سفیده تخم مرغ خوب شکل نگیرد یا خوب تا شود، هوادهی انجام نمی شود. این می تواند باعث ایجاد توده های متراکم و فشرده در کیک شود.
در نهایت، مقدار کم بکینگ پودر، آسیب دیدن و فعال نشدن آن باعث چسبندگی کیک می شود. زیرا بکینگ پودر باعث ایجاد حفره هوا در کیک می شود و در نتیجه بهتر پخته می شود.
مخصوصاً در کیک هایی که مواد خمیر کننده دیگری مانند سفیده تخم مرغ یا کره هوادهی با شکر ندارند. بعد از مخلوط کردن آرد با مواد، اگر زیاد هم بزنید کیک گلوله و لطیف می شود. در این مورد، دستور العمل را دنبال کنید؛ اگر در دستور ذکر شده است آن را با همزن آرام مخلوط کنید وگرنه فقط با لیسک مخلوط کنید.

3- به تنظیم دمای فر دقت کنید. زیرا مهمترین عامل در پخت وسط کیک است. از دماسنج فر استفاده کنید. زیرا ممکن است فر را روی 180 درجه تنظیم کرده باشید. اما دمای واقعی داخل محفظه باید 160 درجه سانتی گراد باشد. این مشکل می تواند به ویژه در مورد اجاق هایی که مشکلاتی مانند شکستن شیشه و تعویض شیشه اجاق داشته اند ایجاد شود. پس برای داشتن کیکی با بافت عالی باید از قوی و سالم بودن فر و دمای آن اطمینان حاصل کنید.

اگر کیک شما از بیرون برشته شده است و داخل آن خام و لطیف باقی می ماند و اخیرا احساس می کنید که قدرت و حرارت فر شما کاهش یافته است، به احتمال زیاد در فر نشتی یا شکافی وجود دارد که باعث خروج گرما می شود. این درز می تواند بسیار کوچک باشد و می تواند ناشی از ذوب شدن قسمت پلاستیکی درب فر، شل شدن پیچ های درب فر و فاصله بین در و محفظه باشد. اما این درزهای کوچک تاثیر زیادی در دفع گرما دارند. در این صورت مقاله مهم ترین مشکل فر هنگام پخت کیک را مطالعه کنید.

4- یکی از روش ها این است که دمای فر را 25 درجه کم کنید و زمان پخت را کمی افزایش دهید. این کار سرعت پخت لبه های قالب را کاهش می دهد و وسط کیک زمان بیشتری برای پخت دارد. به این ترتیب احتمال اینکه سطح کیک شما قهوه ای خوش رنگ شود بیشتر است.

5- دمای فر را با توجه به دمای ذکر شده در دستور تنظیم کنید و بالاتر از آن قرار ندهید. اگر درجه حرارت بالا باشد، طبیعتاً محیط اطراف و همچنین سطح بالایی و ته کیک برشته می شود. در حالی که هسته کیک خمیر باقی می ماند.

6- هنگام قرار دادن قالب در فر دقت کنید که فر به دمای مطلوب رسیده باشد. در غیر این صورت، باید دما را تا نیمه پخت افزایش دهید، که خطر سوختن اطراف کیک و خام ماندن مرکز آن را به همراه دارد. 15 تا 20 دقیقه قبل از گذاشتن قالب، فر را روشن کنید تا گرم شود.

7- پخت در قالب های خیلی نازک باعث خام ماندن وسط کیک می شود. در حالی که سطح و سطح کیک بسیار برشته و حتی سوخته است.

8- روش دیگر استفاده از گرما به روش همرفت است. اجاق های صنعتی که معمولا قنادی ها استفاده می کنند کانوکشن هستند. البته برخی از فرهای خانگی و حتی آن توسترها این سیستم را دارند.
کانوکشن یک فن و سیستم تهویه در فر است که به خنک شدن جریان هوای گرم داخل محفظه فر کمک می کند. در نتیجه به پخت بهتر کیک کمک می کند. در اجاق های همرفت گرما به طور یکنواخت در تمام مناطق پخش می شود.
دمای پخت کانوکشن همیشه 25 درجه کمتر از دمای فرهای معمولی است. به عبارت دیگر، اگر در دستور پخت دمای 180 درجه سانتیگراد وجود دارد و شما از فر کانوکشن استفاده کرده اید، دما را روی 155 درجه تنظیم کنید. واضح است که در این شرایط حرارت در قسمت های مختلف فر متفاوت خواهد بود و بنابراین غذا به طور یکنواخت پخته نمی شود. فناوری کانوکشن این مشکل را حل می کند و اجازه می دهد هنگام استفاده از اجاق، گرما به طور یکنواخت در داخل محفظه فر گردش کند.

بخونیدش:  چطور مچ بند شیائومی را تنظیم کنیم

9- برای تعدیل این عدم تنظیم دما، یک چیز مفید است: یک ورقه کوکی آلومینیومی بزرگ را روی قفسه زیر کیک خود قرار دهید. (نصف یا ¾ ورقه پخت)
این برگ های بزرگ در شیرینی پزی یافت می شوند.

10- تا زمانی که تقریباً 2/3 زمان پخت سپری نشده است در فر را باز نکنید. اگر هنگام پخت در فر را باز کنید، شیرینی می ریزد و ممکن است کیک خیس شود. برای خام نگه داشتن کیک.
همچنین از تکان دادن شدید فر خودداری کنید زیرا ممکن است مواد کیک تکان بخورند و حرکت کنند.

11- به قالب دقت کنید و سعی کنید از سایز ذکر شده در سفارش استفاده کنید. اگر فرمت دیگری را جایگزین می کنید مراقب باشید. اگر دستور بر استفاده از فضای خالی تاکید دارد، باید همین کار را انجام دهید. در قالب خالی به جز دور و ته قالب کیک از وسط گرم شده و هسته آن پخته می شود.

12- در آخر یادتان باشد که کیک را قبل از بیرون آوردن تست کنید و اگر مطمئن هستید که خوب پخته است از فر خارج کنید. تست پخت کیک در ابتدای مقاله به تفصیل توضیح داده شد.

امیدوارم از سری مقالات آموزشی نیک پز تکنیک جدیدی یاد گرفته باشید.

به گزارش همشهری آنلاین، کیک یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار در سراسر جهان است. بسیاری از مردم می خواهند یک کیک خوشمزه و عالی در خانه با دستور العمل های اثبات شده تهیه کنند. اما اغلب، حتی اگر دقیقاً دستورالعمل ها را دنبال کنید، کیک شما ممکن است خراب شود.

شاید خیلی از نکات مهم برای شما مهم نباشد، با رعایت آنها بتوانید یک کیک عالی در خانه بپزید. به کیفیت مواد اولیه توجه کنید، مواد را قبل از تهیه کیک به دمای محیط برسانید، دمای فر، مواد قالب، اندازه گیری دقیق مواد و …. همه چیزهایی هستند که اگر آنها را به درستی رعایت کنید، به شما امکان آشپزی می دهند. یک کیک عالی و خوشمزه در خانه

یکی از مشکلات رایج در پخت کیک، افتادگی یا برآمدگی بیش از حد سطح کیک پس از پخت است و ظاهر کیک را زشت می کند. در ادامه این مقاله، می‌خواهیم پنج دلیل اصلی این مشکل را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

5 دلیل برای گنبد کیک

1- یکی از دلایل مهم برآمدگی کیک بالا بودن دمای فر است. همیشه سعی کنید دمای فر را مطابق با دمای ذکر شده در دستور پخت کیک تنظیم کنید. توجه داشته باشید که دمای فر برقی و گازی متفاوت است و برای پخت کیک یکسان نیست. دمای فرهای برقی باید 15 تا 20 درجه کمتر از فرهای گازی باشد.

2- یکی دیگر از دلایل ایجاد گنبد کیک بعد از پخت، اضافه کردن بیش از حد آرد به مخلوط کیک است. توجه داشته باشید که مقدار آرد بسته به نوع آن متفاوت است و لزوماً نیازی به اضافه کردن آرد به مقدار ذکر شده در دستور نیست. زیرا کیفیت آرد موجود در بازار متفاوت است. به همین دلیل، بسته به کیفیت آرد، مقدار آن ممکن است کمتر یا بیشتر از مقدار ذکر شده در دستور پخت باشد. پس هنگام اضافه کردن آرد به این نکته توجه کنید. اگر دیدید که مواد کیک در حال سفت شدن است و هنوز کمی آرد باقی مانده است. یعنی مقدار آردی که اضافه کردید کافی است و بقیه را اضافه نکنید. اگر دستورالعمل ها را دنبال کنید و احساس کنید که مواد کیک هنوز به غلظت مطلوب نرسیده اند. یعنی باید کمی آرد اضافه کنید. بنابراین شما همیشه به مقدار آرد ذکر شده در دستور تهیه می کنید. این مقدار بسته به کیفیت آرد می تواند کم یا زیاد شود

3- مهم ترین نکته برای جلوگیری از برآمدگی کیک بعد از پخت این است که فر را زیاد گرم نکنید. بعضی ها فکر می کنند که هر چه فر داغتر باشد پف کیک ها بهتر است. اگر فر خیلی داغ باشد، کیک در اولین لحظه ورود به فر شوکه می شود و کیک خیلی بالا می آید و از مایه خارج می شود. بنابراین فقط 20 دقیقه قبل از پخت کیک فر را روشن کنید تا فر به آرامی گرم شود.

4- یکی دیگر از دلایل تشکیل گنبد کیک بعد از پخت این است که قالب را با خمیر کیک پر کنید. توجه داشته باشید که از هر نوع قالبی که استفاده می کنید باید دو سوم آن را از خمیر کیک پر کنید و یک سوم قالب همیشه خالی باشد. اگر قالب را زیاد پر کنید، یا کیک شما بعد از پخت تبدیل به گنبد می شود یا مقداری از آن را داخل فر می ریزید و می سوزد.

بخونیدش:  چرا باید هنگام خواندن نماز پاک و آراسته باشیم

5- مهم ترین نکته در پخت هر نوع کیک این است که در 20 دقیقه اول پخت هرگز در فر را باز نکنید. چون 20 دقیقه اول زمان طلایی پخت کیک است و اگر در فر باز باشد هوا وارد می شود. در نتیجه کیک آسیب می بیند.

5 دلیل نشت کیک بعد از پخت

1- همانطور که در سطور بالا گفته شد دمای فر در پخت یک کیک خوب و عالی تاثیر بسیار چشمگیری دارد. یکی از دلایلی که کیک فرو می رود و بالا نمی آید، پایین بودن دمای فر یا سرد بودن فر است. در این صورت کیک پف نمی کند و پوک می شود. حتما به تنظیم دمای فر بر اساس دمای ذکر شده در دستور کیک و نوع فر برقی یا گازی دقت کنید.

2- یکی از مهم ترین دلایلی که کیک در حال فرورفتن و بالا نیامدن آن است استفاده از بکینگ پودر تاریخ مصرف گذشته است. بنابراین اگر بکینگ پودری در خانه دارید که مدت زیادی از آن استفاده نکرده اید، حتما تاریخ انقضا را بررسی کنید و از بکینگ پودر تازه استفاده کنید. همچنین بهتر است مقدار بیکینگ پودر را دقیقاً همانطور که در دستور ذکر شده است اضافه کنید، نه بیشتر و نه کمتر.

3- یکی دیگر از دلایل رایج فرورفتن کیک پس از پخت، استفاده از مایع کمتر در هنگام تهیه کیک است. کیک ها معمولا حاوی شیر و روغن مایع یا آب میوه بسته به دستور پختشان هستند. اگر مقدار کمتری از این مایعات را در خمیر کیک بریزید، خمیر کیک خیلی سفت خواهد شد. در نتیجه کیک بعد از پخت لطیف می شود. پس حتما مقدار مایع ذکر شده در دستور غذا را اضافه کنید.

4- یکی از مهم ترین نکات برای پخت کیک استفاده از آرد گندم سبک است. آرد سه صفر یا آرد قنادی موجود در بازار بهترین گزینه برای پخت کیک و شیرینی محسوب می شود. یکی از دلایل پوسیدگی کیک بعد از پخت استفاده از آرد نانوایی یا آرد سنگین برای تهیه کیک است. برای تهیه کیک پاکتی خوشمزه باید از آرد مخصوص شیرینی پزی استفاده کنید.

5- مهمترین نکته هنگام پخت هر نوع کیک این است که در 20 دقیقه اول پخت هرگز در فر را باز نکنید. چون 20 دقیقه اول زمان طلایی پخت کیک است و اگر در فر باز باشد هوا وارد می شود. در نتیجه کیک آسیب می بیند.

منبع: فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا