چرا وقتی ازخواب بیدار میشم سردرد دارم

همه ما دوست داریم سرحال و استراحت از رختخواب بیرون بیاییم، اما گاهی اوقات حتی به محض پوشیدن دمپایی دچار سردرد شدید می شویم. سردردهای صبحگاهی بسیار شایع هستند.

علم نشان می دهد که از هر 13 نفر 1 نفر آن را در طول زندگی خود تجربه می کند. آنچه در شب اتفاق می افتد به آنچه در روز اتفاق می افتد تبدیل می شود. برای تسکین، مصرف ایبوپروفن و صبر کردن برای از بین رفتن آن کافی نیست، بلکه برای یافتن علت کافی است.

دلایل

سردرد صبحگاهی می تواند نتیجه تغییر در فیزیولوژی بدن باشد. در ساعات اولیه صبح، سطح تسکین درد داخلی ممکن است کاهش یابد. همچنین، بدن می تواند در این مدت آدرنالین بیشتری تولید کند که منجر به حملات میگرنی می شود.

بیخوابی

ابتلا به اختلال خواب دو تا هشت برابر بیشتر احتمال دارد که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سردرد داشته باشید. بی خوابی می تواند بر الگوهای خواب شما تأثیر بگذارد و منجر به کم خوابی شود. کم خوابی یکی از علل شایع سردردهای صبحگاهی است و می تواند منجر به میگرن شود.

بخشی از درمان بی خوابی، اجرای شیوه های خوب بهداشت خواب، از جمله حفظ روال خواب و بیداری ثابت، خوابیدن در یک اتاق خنک و تاریک، و محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش قبل از رفتن به رختخواب است. درمان بی خوابی ممکن است شامل دارو، گفتار درمانی یا ترکیبی از دارو و درمان باشد. با کاهش بی خوابی، احتمالاً صبح ها بیشتر می خوابیم و سردردهای کمتری خواهیم داشت.

افسردگی یا اضطراب

افسردگی یک عامل خطر برای بی خوابی است. و اگر مضطرب هستیم، می‌توانیم به سختی نگرانی‌هایی را که در سرمان می‌چرخند، از بین ببریم، و به سختی می‌توانیم به خواب برویم. علاوه بر این، افسردگی و اضطراب می تواند باعث خواب ضعیف شود که منجر به سردرد در صبح می شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که اختلالات خلقی و دوره‌های میگرن اغلب با هم اتفاق می‌افتند و یکی نشان‌دهنده خطر بالاتر ابتلا به دیگری است. به عنوان مثال، هر چه فردی بیشتر به میگرن مبتلا شود، احتمال ابتلا به اختلالات خلقی بیشتر است و بالعکس.

مسائل مربوط به سلامت روان نیز می تواند منجر به بی خوابی شود که می تواند خطر سردرد صبحگاهی را افزایش دهد.

آپنه خواب

آیا شما یک خروپف هستید؟ اگر نمی دانید، از کسی که در خانه شما زندگی می کند یا با شما می خوابد، بپرسید. آپنه خواب با بیداری های متعدد در طول شب مشخص می شود که بر توانایی شما برای ورود به مراحل عمیق تر و آرام تر خواب تأثیر می گذارد.

سردرد صبحگاهی یکی از علائم قطعی آپنه خواب است. اگر شب ها خروپف می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید تا آپنه انسدادی خواب را که با بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط است، رد کند.

خروپف می تواند به خودی خود یک بیماری یا نشانه ای از آپنه خواب باشد. آپنه خواب باعث می شود که گاهی در طول شب نفس خود را متوقف کنیم. سردردهای مرتبط با آپنه خواب معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد. ما می توانیم آپنه خواب را با تجهیزات ویژه ای مانند دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی درمان کنیم.

خوابیدن در موقعیت اشتباه

خوابیدن به پشت می تواند باعث خروپف شود و هر چیزی که خواب شما را مختل کند می تواند باعث سردرد شود. سعی کنید خواب عمیق تر و ترمیم کننده تری پیدا کنید.

سردرد بعد از بیدار شدن از خواب می تواند نتیجه تنش در عضلات گردن باشد. ممکن است لازم باشد موقعیت خواب و بالش هایی که برای تسکین این نوع سردرد استفاده می کنیم را ارزیابی کنیم. قرار است بالش ها به ما کمک کنند تا وضعیت خوابیدن را حفظ کنیم که به اندازه کافی از گردن و ستون فقرات حمایت می کند. پیدا کردن بالش مناسب ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد. این بالش باید سر و گردن را در وضعیتی شبیه به حالت ایستاده نگه دارد.

بالش های نرم ممکن است به درستی از گردن و ستون فقرات حمایت نکنند و بالش های سخت ممکن است زاویه زیادی با بدن ایجاد کنند.

درد معده

رفلاکس اسید ممکن است شما را به طور کامل در شب بیدار نکند، اما می تواند شما را در هنگام خواب بیدار کند.

برای کمک به کنترل این سوختگی، شب ها خیلی دیر غذا نخورید: حداقل سه ساعت بعد از غذا قبل از رفتن به رختخواب صبر کنید. و سعی کنید سر تخت را بالا بیاورید یا با یک گوه بین تشک و فنر جعبه بخوابید تا بالاتنه شما کمی بالا بیاید.

دندان قروچه می کند

ممکن است شب ها دندان قروچه کنید و فشار مکرر فشردن دندان ها باعث سردرد در صبح می شود. با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بتواند یک محافظ دهان برای محافظت از دندان های شما توصیه کند. اما شما همچنین می خواهید دلایل ساییدن دندان های خود را در خواب شناسایی کنید.

بخونیدش:  چرا قزوین به بچه بازی معروف است

دندان قروچه یا فشردن دندان به دندان قروچه نیز معروف است. این می تواند در شب به عنوان یک اختلال خواب به نام دندان قروچه رخ دهد. سردرد صبحگاهی معمولاً با دندان قروچه مرتبط است، اما تحقیقات در مورد اینکه آیا دندان قروچه واقعا باعث سردرد می شود یا خیر، متفاوت است.

برخی از محققان بر این باورند که سردردهای مرتبط با دندان قروچه ممکن است در واقع به دلیل اختلال مفصل گیجگاهی فکی باشد. سردرد ناشی از دندان قروچه معمولا کسل کننده است و در نزدیکی شقیقه ها احساس می شود. دندان قروچه با سایر اختلالات خواب مانند آپنه خواب نیز مرتبط است و می تواند باعث آسیب دندان و درد فک شود.

کافئین را کاهش دهید

اگر در خواب شبانه مشکل دارید، می توانید از توصیه های متخصصان خواب استفاده کنید و کافئین را در بعدازظهر یا عصر حذف کنید. با درمان بی خوابی خود، می توانید بوقلمون سرد کافئین دار را ترک کنید و سردرد برگشتی را تجربه کنید.

خبر خوب این است که پس از تنظیم بدن، سردردها از بین خواهند رفت.

الکل زیاد بنوشید

سردرد یک علامت کلاسیک است خم شدن، این واضح است. بدن الکل را به ماده سمی استالدئید متابولیزه می کند. علاوه بر این، dehydration معمولاً مسئول سردردهای صبحگاهی ناشی از خماری است.

شاید شگفت انگیزتر از همه این باشد که الکل یک مختل کننده خواب شناخته شده است که بر کیفیت و کمیت خواب شما در نیمه دوم شب تأثیر می گذارد. منظورم این است که ممکن است فکر کنید زیاد نوشیدنی ننوشیده اید، اما همچنان صبح ها سردرد دارید زیرا مشروب الکلی خواب شما را خراب کرده است.

دارو

داروها می توانند با الگوهای خواب تداخل داشته باشند و منجر به اختلالات خواب و سردرد صبحگاهی شوند.

اگر از سردردهای تنشی یا میگرن رنج می برید، معمولاً می توانید آنها را با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن درمان کنید. اما مصرف این داروها بیش از چند بار در هفته می تواند باعث سردردهای برگشتی شود که پس از قطع دارو ایجاد می شود. این ناراحتی ها می توانند شما را صبح از خواب بیدار کنند.

اگر این داروها ممکن است باعث سردرد شما شوند، با پزشک خود در مورد راه های دیگر برای درمان تنش یا درد میگرنی خود صحبت کنید.

برخی از داروهایی که برای درمان سردرد استفاده می شوند می توانند باعث ایجاد مشکل در خواب شوند. به عنوان مثال، درمان با مسدود کننده های بتا به کابوس های شبانه کمک می کند. همچنین، برخی داروها مانند بنزودیازپین ها که برای درمان اختلالات خواب استفاده می شوند، می توانند سردرد را تحریک یا تشدید کنند.

مانع

تغییرات سبک زندگی گاهی اوقات می تواند به تسکین سردردهای صبحگاهی، به ویژه حملات میگرنی کمک کند.

کارشناسان عادات سبک زندگی زیر را برای کمک به کنترل سردرد توصیه می کنند:

خواب. ما برنامه و محیط خواب سالمی را حفظ خواهیم کرد.

ورزش ورزش منظم می تواند به کاهش دفعات و شدت حملات میگرن کمک کند.

سالم بخورید و هیدراته بمانید.

روزانه. یک دفترچه یادداشت سردرد با تاریخ، شدت و علل احتمالی سردرد داشته باشید. این به پزشک کمک می کند تا علت سردرد را تشخیص دهد.

فشار. مدیتیشن، یوگا، ژورنال نویسی یا هر تمرینی که به ما کمک می کند آرامش داشته باشیم و سطح استرس را در زندگی خود کاهش دهیم، تمرین کنید.

اگر صبح با سردرد از خواب بیدار می شوید، بدانید که تنها نیستید. از هر 13 نفر یک نفر از سردردهای صبحگاهی رنج می برد. این سردردها عموماً زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و در افراد بین 45 تا 64 سال شایع تر است.

برخی از اختلالات خواب، بیماری ها و عادات شخصی می توانند باعث سردرد بعد از خواب شوند. آپنه خواب یا قطع تنفس، میگرن و کم خوابی از عوامل اصلی این بیماری هستند. البته دندان قروچه، نوشیدن الکل و برخی داروها نیز می تواند باعث سردرد پس از بیدار شدن از خواب شود. گاهی اوقات سردرد صبحگاهی شما به دلیل ترکیبی از اختلالات یا عادات است.

حقایق سردرد

نتایج نظرسنجی جهانی 2010 (GBD 2010) به وضوح نشان داد که سردرد شایع ترین علت بسیاری از ناتوانی ها در سراسر جهان است.

بر اساس این نظرسنجی، سردردهای تنشی و میگرن دومین و سومین اختلال شایع در جهان هستند. علاوه بر این، میگرن هفتمین علت ناتوانی در سراسر جهان است.

بخونیدش:  چرا بعد از اقدام به بارداری ترشح دارم

تخمین زده می شود که دو سوم افراد در مقطعی از زندگی خود سردرد را تجربه می کنند: 14-16٪ از میگرن و 46-78٪ از سردردهای تنشی.

بیماران مبتلا به سردرد 4.5 درصد از مراجعات به اورژانس را تشکیل می دهند.

سردرد یکی از رایج‌ترین دلایلی است که افراد از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول (استامینوفن)، آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک استفاده می‌کنند.

اگرچه این داروها به طور کلی بی خطر و موثر هستند، اما استفاده از آنها با خطرات خاصی همراه بوده است.

10 علت اصلی سردرد صبحگاهی

هنگامی که از خواب به بیداری می روید، بخش هایی از مغز شما شروع به “بیدار شدن” می کند. در این حالت، مغز شما به تغییرات در وضعیت بدن، لمس و صدا پاسخ می دهد. در این دوران که حساسیت مغز افزایش می یابد، بیشتر مستعد سردرد هستید.

علاوه بر این، غده هیپوتالاموس در مغز نیز در فرآیندهای خواب و درد نقش دارد. هیپوتالاموس ریتم طبیعی شبانه روزی و چرخه خواب شما را تنظیم می کند و همچنین احساسات و درد را در بدن شما تعدیل می کند. اختلال در هیپوتالاموس در طول خواب بر توانایی شما برای تحمل تأثیر می گذارد. در نتیجه، اگرچه ممکن است هنگام خواب دردی احساس نکرده باشید. اما صبح که از خواب بیدار می شوید این درد را احساس کنید.

اختلالات خواب معمولا باعث سردرد صبحگاهی می شود اما جدای از آن دلایل زیادی برای سردرد بعد از بیدار شدن وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

1- آپنه خواب

افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) هنگام خواب مشکل تنفس یا توقف دارند. 2 تا 9 درصد از بزرگسالان از آپنه خواب رنج می برند. یکی از شایع ترین علائم این بیماری سردرد صبحگاهی است. در مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA)، مشخص شد که 29 درصد از آنها از سردرد صبحگاهی رنج می برند.

اگرچه علت دقیق سردردهای ناشی از آپنه خواب مشخص نیست، اما این سردردها اغلب به خروپف بلند و شدید نسبت داده می شود که یکی دیگر از علائم آپنه خواب است. می توانید آپنه خواب خود را با استفاده از دستگاه CPAP درمان کنید. درمان آپنه خواب سردرد صبحگاهی شما را کاهش داده یا از بین می برد.

2- خروپف کردن

همه کسانی که خروپف می کنند آپنه خواب ندارند، اما خروپف به تنهایی می تواند علت بسیاری از سردردهای صبحگاهی باشد. تحقیقات انجام شده بر روی 268 نفر که به طور مکرر خروپف می کردند، نشان داد که 23.5 درصد از آنها به طور منظم صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شدند. داشتن سابقه میگرن، بی خوابی یا بیماری روانی احتمال ابتلا به سردرد صبحگاهی را در این گروه از افراد افزایش می دهد. .

3-بی خوابی

همانطور که کمبود خواب یکی از دلایل رایج سردردهای صبحگاهی است، افراد مبتلا به بی خوابی نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سردرد صبحگاهی هستند. افراد مبتلا به بی خوابی در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارند. در نتیجه، این افراد اغلب خواب کافی ندارند و در طول روز احساس ناراحتی و بی حالی می کنند. مشکلات بی خوابی را با این نکات ساده حل کنید

4- اختلالات ریتم شبانه روزی

افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی بیشتر از افراد سالم سردرد صبحگاهی دارند. اختلالات ریتم شبانه روزی زمانی رخ می دهد که بدن شما با ریتم استاندارد خواب و بیداری 24 ساعته هماهنگ نباشد. به دلیل این عدم هماهنگی، خواب کافی ندارید، که باعث سردرد در هنگام بیدار شدن می شود.

5- زیاد خوابیدن

پرخوابی یا پرخوابی نیز می تواند باعث سردرد صبحگاهی شود. کم خوابی و خواب زیاد در ایجاد سردردهای شدید بعد از خواب موثر است. اگر بیش از حد می خوابید، احتمال سردرد در صبح بیشتر است.

6- میگرن

میگرن یا سردردهای مکرر متوسط ​​تا شدید اغلب در صبح اتفاق می افتد. میگرن معمولا با سردرد شروع می شود و سپس به سایر قسمت های بدن سرایت می کند. حدود 12 درصد از آمریکایی ها از میگرن رنج می برند و این عارضه در زنان و افرادی که الگوی خواب نامنظم دارند بیشتر دیده می شود. در واقع اکثر افرادی که از میگرن رنج می برند از اختلال خواب نامنظم رنج می برند و در صورت تکرار این روند، وضعیت آنها بدتر می شود. شیوع این سردردهای شدید در افراد میانسال به دلیل احتمال وجود غدد سرطانی بدخیم نیاز به مطالعه دقیق و دقیق در این افراد دارد. بهترین رژیم غذایی ضد میگرن

بخونیدش:  چرا اشکانیان در تاریخ جهان به جنگاوری مشهور بودند

7- دندان قروچه یا دندان قروچه (در هنگام خواب)

دندان قروچه یا دندان قروچه در خواب می تواند منجر به بیدار شدن با سردرد شود. این مشکل همچنین در صورت تشدید و تکرار بیش از حد می تواند باعث سایش دندان، درد عضلانی و آسیب لثه شود. علل دندان قروچه در خواب عبارتند از بدشکلی استخوان فک، استرس و اضطراب، اختلالات خواب، مصرف الکل و قهوه.

برای تشخیص دندان قروچه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. یک درمان رایج برای این اختلال معمولاً استفاده از محافظ دهان قبل از رفتن به رختخواب است. علاوه بر این، دندانپزشک ممکن است برای تسکین درد شما دارو تجویز کند و استفاده از روش های رفتار درمانی را برای کاهش اضطراب و استرس توصیه کند.

8-تنش (فشار عصبی)

شرایط خواب شما می تواند منجر به تنش عصبی، بی خوابی احتمالی و سردرد شود. استفاده از بالش مناسب یا تغییر وضعیت خواب می تواند در بهبود این تنش بسیار موثر باشد. انواع و درمان های اضطراب در اینجا

9- خماری (خماری صبحگاهی ناشی از مصرف زیاد مشروبات الکلی)

مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی حداقل 6 وعده در عصر به طور مستقیم با سردرد صبحگاهی مرتبط است. البته مصرف کمتر از این مقدار الکل نیز بر خواب تاثیر می گذارد و می تواند به شکل دیگری منجر به سردرد صبحگاهی شود. بعد از مصرف مشروبات الکلی خیلی سریعتر از حد معمول احساس خواب آلودگی می کنید اما این خواب مختل شده و زودتر از حد معمول از خواب بیدار می شوید. مصرف الکل همچنین باعث افزایش ادرار و از دست دادن بیش از حد مایعات می شود که می تواند منجر به کم آبی خفیف شود.

سردرد یکی از عوارض جانبی شایع کم آبی بدن است. علاوه بر این، مصرف نوشیدنی های الکلی یک عامل خطر برای میگرن در نظر گرفته می شود.

10- داروها و مکمل های دارویی خاص

یکی از علل سردرد می تواند عوارض استفاده از داروهای بدون نسخه یا حتی عوارض داروهای تجویزی باشد. هنگامی که از دارو برای تسکین سردرد خود استفاده می کنید، می توانید به طور ناخواسته چرخه ای از سردردهای مزمن ایجاد کنید. از سوی دیگر، اعتیاد به مصرف برخی داروها در شب را نیز می توان از عوامل سردرد صبحگاهی دانست.

داروهایی که می توانند باعث سردرد شوند عبارتند از:

مواد افیونی یا مسکن های بسیار قوی

تریپتان ها (داروهای میگرن حاد)

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

آسپرین

انواع استامینوفن

قرص های ضد اضطراب

سردرد استرسی چیست؟ روش های درمان و پیشگیری

درمان سردرد صبحگاهی

اگر از سردردهای مکرر یا روزانه در صبح رنج می برید، مشکل را با مراکز بهداشتی در میان بگذارید و علت را جویا شوید. ساعات خواب و بیداری خود را پیگیری کنید و بررسی کنید که آیا علائم یا عادات بد خواب دارید یا خیر و در مورد این گزارش ها با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند علت دقیق مشکل یا مشکلاتی که باعث سردرد صبحگاهی شما می شوند را تشخیص دهند و برای درمان برنامه ریزی کنند.

جدا از درمان های خاصی که برای حل این مشکل وجود دارد، می توانید با بهبود عادات خواب خود آن را درمان کنید.

برنامه منظمی برای خواب داشته باشید: هر روز در ساعت معینی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

ورزش منظم روزانه: سعی کنید حداقل چند ساعت هر شب قبل از رفتن به رختخواب استراحت کنید. هر چه فاصله زمانی بین این تمرینات و زمان خواب کمتر باشد، بیشتر استراحت خواهید کرد و دیرتر از خواب بیدار خواهید شد.

مصرف قهوه (کافئین) و نوشیدنی های الکلی خود را کاهش دهید: نوشیدن یک فنجان قهوه در شب یا یک لیوان الکل قبل از خواب شما را برای مدت طولانی بیدار می کند و خواب شما را مختل می کند.

شرایط مناسب را برای محیط خواب خود ایجاد کنید: برای اتاق خواب خود به فضایی تاریک، با دمای راحت و کمترین صدای ممکن نیاز دارید. سعی کنید از اتاق خواب فقط برای رابطه جنسی و خواب استفاده کنید.

از یک برنامه روزانه ثابت برای استراحت استفاده کنید: سیگنال هایی را که در پایان روز به شما می گویند بدن شما به استراحت و خواب نیاز دارد را بشناسید. سعی کنید در این مدت دوش ملایم بگیرید، مطالعه کنید یا مدیتیشن کنید.

با ایجاد شرایط مناسب برای خواب سالم و رسیدگی به مسائلی که منجر به سردرد می شود، می توانید شدت سردردهای صبحگاهی خود را تا حد زیادی کاهش دهید یا به طور کلی از بین ببرید. برای یافتن روش درمانی مناسب برای حل مشکل خود با مرکز مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا