چرا وقتی بنزین روی دست میریزد احساس خنکی میکنیم

اگر از شما بپرسند “چرا از این که بنزین از اسلحه بیرون می آید عصبانی هستید؟” شما به راحتی پاسخ می دهید و دلیل را بیان می کنید. اما اگر بپرسند “چرا دوست داری بوی بنزین را به مشام برسی؟” شما پاسخ روشنی برای آن ندارید. همانطور که برخی از افراد بوی بنزین را دوست دارند، برخی دیگر با بوییدن آن حالت تهوع پیدا می کنند. علاقه به بوی بنزین چیز عجیبی نیست و باید بدانید که خیلی ها بوی بنزین را دوست دارند. به نظر شما چه چیزی این احساس لذت را ایجاد می کند؟

یک ماده جادویی در اصل

برای درک اینکه چرا مردم به بوی بنزین اهمیت می دهند، باید به این موضوع نگاه اساسی داشته باشیم. بنزین مخلوطی شیمیایی از مواد مختلف از جمله ضدیخ، روان کننده ها، بازدارنده های زنگ زدگی و صدها ترکیب شیمیایی معروف به هیدروکربن است. این ترکیب در بوتان، پنتان، ایزوپنتان و به اصطلاح ترکیبات BTEX نیز وجود دارد، اما در بین تمامی این ترکیبات تنها بنزن باعث ایجاد این بو در پمپ بنزین ها می شود.

بنزن برای افزایش سطح اکتان و بهبود عملکرد موتور و بهره وری سوخت به بنزین اضافه می شود. بنزن بوی شیرینی دارد و حس بویایی اکثر افراد به آن حساس است. بوی بنزن به قدری قوی است که اگر یک قسمت در میلیون در ذرات هوای اطراف شما وجود داشته باشد، می توانید آن را استشمام کنید. علاوه بر این، نرخ تبخیر بنزن بسیار بالا است و به سرعت در هوا پخش می شود.

اگر از بوی بنزین لذت می‌برید احساس گناه نکنید، علم دلیل این علاقه را توضیح می‌دهد.

واقعیت این است که دوست داشتن بوی بنزن اصلا عجیب نیست. در طول دهه 1800 و اوایل دهه 1900، از بنزن در محصولات اصلاح و افترشیو برای ایجاد بوی شیرین استفاده می شد. در همان سال ها از بنزن به عنوان حلال برای قهوه بدون کافئین نیز استفاده می شد. اما پس از مدتی استفاده از بنزن به دلیل سرطان زا بودن ممنوع شد. استنشاق بنزن در مقادیر زیاد در مدت زمان طولانی بسیار خطرناک است، بنابراین هرگز عمداً آن را بو نکنید.

همه این سوالات به دلیل علاقه عجیب مردم به چنین ماده شیمیایی خطرناکی توضیحی ندادند. جالب اینجاست که هنوز دلیل علمی برای این علاقه یافت نشده است، اما دو نظریه در این زمینه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1. Essence خاطرات را برمی گرداند

فعالیت مغز به گونه ای است که با استشمام بوی آشنا، خاطراتی را برای شما تداعی می کند. بوی سوزن کاج شما را به یاد اردوهای تابستانی می اندازد و بوی یک غذای خوشمزه شما را به یاد خانه و تعطیلات مادربزرگ می اندازد. این پیوند قوی بین عطر و حافظه پروست نام دارد. دلیل این نام، اشاره به مارسل پروست، نویسنده فرانسوی است که خاطره ای زنده از دوران کودکی را با بوی شیرینی مخلوط با چای توصیف کرده است.

اما پیوند بین بو و حافظه فراتر از ادبیات است. بویایی تنها حسی است که قبل از رسیدن به مغز جلویی از تالاموس عبور نمی کند. تالاموس به عنوان یک نشانگر عمل می کند و ورودی های حسی مختلف را از چشم ها، گوش ها، زبان و لمس به نواحی سمت راست مغز متصل می کند تا بتوانیم آنها را ثبت و درک کنیم. اما بو این تخته را دور می زند و مستقیم به مغز می رود.

علاوه بر این، اعصابی که مولکول‌های معطر را در پیازهای بویایی دریافت می‌کنند، دارای تراکم بالایی از اتصالات نزدیک به آمیگدال و هیپوکامپ هستند که به ترتیب باعث واکنش عاطفی و شکل‌گیری حافظه می‌شوند. به همین دلیل است که بوها مغز را وادار می کنند تا به طور ناخودآگاه خاطرات را به روش های جسورانه و واقع بینانه بازسازی کند.

حال ببینیم دلیل دوست داشتن بوییدن اسانس چیست؟ شاید خاطره ای شیرین و دلنشین با بوی بنزین یا به طور خاص بنزین در ذهن ثبت شده باشد. شاید مغز بوی بنزین را با خاطرات خوش سفرهای تابستانی در کودکی، قایقرانی در دریا با قایق موتوری، دوچرخه سواری در جاده های روستایی یا بودن با پدر در حالی که او از ماشین مراقبت می کرد، مرتبط کرده است. چه بسا وقتی بوی بنزین به مشام می رسد، در عین حال حسی دلپذیر و نوستالژیک مرتبط با خاطره ای زنده شود و همین دلیل علاقه به استشمام بوی بنزین باشد.

بخونیدش:  چرا در لاستیک خودرو از رشته های فولادی استفاده می شود

2. اسانس مسیر مزولیمبیک را فعال می کند

نظریه دوم بر تأثیر فیزیکی بنزین بر گیرنده های عصب بویایی تأکید دارد. استنشاق بنزین و سایر هیدروکربن‌ها بر سیستم عصبی تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود که شما موقتاً احساس سرخوشی کنید. استنشاق بنزین به شما احساس لذتی شبیه به احساس مسمومیت یا سرخوشی پس از مصرف داروهای روانگردان می دهد.

این احساس به این دلیل ایجاد می شود که فرآیند بیولوژیکی بی حسی عصبی، مسیر مزولیمبیک را فعال می کند. مسیر مزولیمبیک به عنوان مسیر پاداش مغز نیز شناخته می شود. هر بار که اعصاب بویایی شما با بوی بنزین مواجه می شوند، سیستم مزولیمبیک هجوم دلپذیری از دوپامین را به مغز وارد می کند. در واقع مغز این پیام را برای شما ارسال می کند که “بله، این بو خوب است، آن را بیشتر بو کنید”.

همانطور که ممکن است قبلاً متوجه شده باشید، مسیر مزولیمبیک بازیکن اصلی در علوم اعصاب اعتیاد است. فرقی نمی کند فردی به بازی های رایانه ای معتاد باشد، معتاد به مواد مخدر باشد یا دوست دارد بنزین ببوید. این مسیر مزولیمبیک است که باعث ایجاد احساس سرخوشی در نتیجه این موارد می شود. به همین دلیل است که افراد از حس خوشایند بوی بنزین سوء استفاده کرده و در حین این کار به خود آسیب می رسانند. بنابراین یک بار دیگر تکرار می کنیم، عمداً از ذات بوی نکشید.

آخرین کلمه

اکنون که این دو نظریه را می دانید، متوجه خواهید شد که چرا عاشق استشمام جادوی تخته های سفید، کتاب های تازه چاپ شده و رایحه های مشابه هستید. شاید ناخودآگاه شما یک خاطره خوشایند را به یک بو گره زده باشد، یا استشمام بوهای خاص باعث ترشح دوپامین و ایجاد احساس سرخوشی در مغز شما می شود. به عنوان مثال، من دوست دارم بوی یک کتاب جدید را حس کنم و این می تواند ریشه در خاطرات شیرین دوران کودکی و دوران مدرسه من داشته باشد. بر اساس این دو نظریه می توانید دلیل علاقه خود را به بوهای خاص نیز آزمایش کنید.

منبع: کشف

بارها در حین رانندگی بوی تند بنزین از داخل خودرو به مشام می رسید که حس بسیار بدی به فرد دست می داد. بوی بنزین در داخل کابین خودرو دلایل متعددی دارد که باید پس از علت یابی آن را اصلاح کرد در غیر این صورت مشکلات زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت. این عامل می تواند باعث نشت گاز از اگزوز شود که از طریق نشتی وارد سیستم تهویه شده و باعث بوی بنزین در داخل خودرو می شود.

از شایع ترین علل بوی بنزین در داخل کابین می توان به خرابی ظرف آن، خرابی درب باک، شلنگ های متصل به باک، خرابی حباب باک در پراید اشاره کرد. ، و خرابی درزگیر پمپ بنزین داخل کابین. نشتی انژکتورها یکی از شایع ترین دلایل بوی بنزین است که گاهی اوقات حتی منجر به انفجار می شود. اگر روی زمین آب باشد و روی زمین بنزین نباشد، ممکن است در رادیاتور خودرو نشتی داشته باشید. فیلتر بنزین، اتصالات شلنگ یا هر جزء لاستیکی را بررسی کنید.

بهترین راه حل برای از بین بردن بوی بنزین در داخل کابین چیست؟ در اولین قدم، درپوش گاز را تعویض کنید زیرا ممکن است آسیب ببیند، بنابراین اگر درپوش شل باشد، ممکن است گاز به داخل محفظه سرنشین بریزد که خطرناک است. اگر واشر لاستیکی آسیب دیده باشد یا شیر آسیب دیده باشد این اتفاق می افتد. با تعویض درپوش مخزن می توانید این مشکل را حل کنید.

پس از رفع مشکل فنی می توانید از قهوه برای از بین بردن بوی بنزین در خودرو استفاده کنید. می توانید به جای قهوه از جوش شیرین استفاده کنید.

دلایل بوی بنزین داخل کابین

1- تجمع گاز در داخل مخزن گاز

لوله خروجی که از مخزن برای گردش سوخت به موتور نصب می شود، اغلب حدود 2 سانتی متر بالاتر از کف باک قرار می گیرد. در واقع این لوله خروجی بالاتر از سطح زیرین مخزن گاز قرار می گیرد تا رسوبات بنزینی که در قسمت پایینی باک جمع می شوند وارد مسیر سوخت گیری نشوند و به سمت موتور ته نشین شوند. انجام می شود، سوراخ بسیار کوچکی در باک خودرو برای خروج گازهای تولید شده قرار می گیرد. خرابی این سوراخ ممکن است ماشین را مجبور به تخلیه باک بنزین کند.

بخونیدش:  چرا زیر نویس فارسی اجرا نمی شود در گوشی

تجمع گاز در داخل مخزن گاز را هواگیری مخزن گاز می گویند. با نشتی مخزن گاز، نمی توانید باک را با گاز کافی پر کنید. در این شرایط با وجود اینکه نازل گاز را در دست گرفته اید و سعی می کنید باک بنزین را پر کنید، باک گاز ورودی را نمی پذیرد و باید باک گاز را تخلیه کنید. گازهای انباشته شده باعث افت سطح فشار داخل باک بنزین شده و عملکرد دریافت بنزین را متفاوت می کند.

2- فاجعه بزرگتر; آتش

به یاد داشته باشید که اگر این تجمع گاز در داخل مخزن گاز افزایش یابد، وضعیت می تواند پیچیده شود. تجمع زیاد گاز باعث خطر آتش سوزی می شود. به همین دلیل توصیه می شود به صورت دوره ای از مخزن بنزین بازدید و خروجی گاز آن را راه اندازی کنید. ، می تواند یک هشدار نیز در نظر گرفته شود.

3- روش خونریزی مخزن گاز

اولین کاری که عاقلانه به نظر می رسد این است که مخزن بنزین را خودتان یا توسط یک مکانیک خبره چک کنید. در صورت انسداد شیلنگ سوخت گیری و یا مشکل در خروجی گاز با تعمیر آن مشکل حل می شود. اگر به پمپ بنزین بروید و باک بنزین خودروی خود را به گونه ای بیابید که یک بار تزریق گاز تخلیه شده و ظاهراً پر از هوا شده است، می توانید به صورت زیر مشکل را حل کنید.

باید خواند شود:

برای سوخت گیری باید بیشتر طول بکشد. به این صورت که بنزین وارد باک می شود و به محض اینکه متوجه شدید بنزین به جای ورود به باک خارج می شود. دستان خود را نگه دارید حالا باید کمی استراحت کنید و مقداری گاز بیشتر به مخزن اضافه کنید. باید این روند را تا پر شدن باک بنزین خودرو ادامه دهید. احتمالاً باید 10 برابر زمان معمولی برای سوخت گیری صرف کنید.

ممکن است بار اول نتوانید ظرفیت کامل مخزن را پر کنید. اما با تکرار چندین بار این وضعیت در چندین دوره سوخت گیری متناوب، باک گاز تقریباً با موفقیت هوادهی می شود و کم کم مخزن کاملاً گاز را به داخل می دهد.

4- دلیل رد ذات باک پراید

اما اگر با فرار بنزین از باک پراید مواجه شده اید، احتمالاً قبلاً درباره علت خروج بنزین از باک تحقیق کرده اید. این مشکل می تواند ارتباط مستقیمی با گرفتگی لوله حباب داشته باشد. در صورت ایراد یا گرفتگی شلنگ حباب یا لوله هواکش مخزن گاز پراید با سرریز گاز باک پراید برخورد می کنیم.

از بین بردن بوی نشت بنزین در خودرو

گاهی اوقات به دلیل نشت بنزین یا ضد یخ در خودرو بوی شرم آوری استشمام می کنید. هنگامی که کولر گازی روشن می شود، شدت آن افزایش می یابد. این مشکلی نیست که بتوانید خودتان آن را برطرف کنید. پس برای رفع مشکل نشتی بنزین و ضدیخ باید به تعمیرگاه خودرو مراجعه کرد.
با رعایت چند نکته از بوی نامطبوع داخل ماشین خود جلوگیری می کنید:

1- داخل خودرو سیگار نکشید.

2- از ریختن مواد غذایی، دانه ها و پوست میوه ها در داخل خودرو خودداری کنید.

3- تا حد امکان داخل ماشین غذا نخورید.

4- تعداد دفعات نظافت خودرو را افزایش دهید.

5- با لباس خیس داخل ماشین ننشینید.

6- با کفش خیس و گل آلود سوار ماشین نشوید.

7- از اسپری خوشبو کننده خودرو استفاده کنید یا داخل کابین یک خوشبو کننده قرار دهید.

8- از نگهداری بنزین در صندوق عقب خودداری کنید.

9- به بهداشت فردی خود احترام بگذارید.

رعایت بهداشت فردی یکی از مهمترین موارد برای کسانی است که در سیستم حمل و نقل کار می کنند. راننده متعهد باید اصول بهداشت فردی را رعایت کند تا مسافر در طول سفر احساس نارضایتی نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا