چرا وقتی تماس میگیرم صفحه گوشی خاموش میشه

حتما متوجه شده اید که وقتی با گوشی هوشمند خود صحبت می کنید صفحه تماس خاموش می شود. باید گفت که چنین اتفاقی دلیل موجهی دارد. در واقع، خاموش کردن صفحه تلفن در حین مکالمه از ایجاد هرگونه مزاحمت در طول تماس شما جلوگیری می کند. این بدان معنی است که اگر صورت شما صفحه را لمس کند، فرمانی به طور تصادفی اجرا نمی شود. اما مشکل زمانی به وجود می آید که صفحه گوشی شما در حین مکالمه خاموش نمی شود و ممکن است برای شما دردسر ایجاد کند. قبل از شروع ارائه راه حل، باید ببینیم کدام سرویس مسئول خاموش کردن صفحه گوشی در حین تماس است. سپس راه حلی برای رفع مشکل ارائه خواهیم داد.

دلیل خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه

برای اطلاع از خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه و رفع این مشکل، دلایل مختلفی وجود دارد که یکی از آنها حسگر مجاورت است. اما سنسور مجاورت چیست؟

در تمامی گوشی ها سنسوری وجود دارد که وظیفه خاموش کردن صفحه گوشی را در هنگام مکالمه بر عهده می گیرد، این سنسور Proximity نام دارد که به آن حسگر مجاورت نیز می گویند. بنابراین، وقتی تلفن شما در حین تماس خاموش نمی شود، باید به دنبال راه حلی در اطراف حسگر مجاورت باشید. در ادامه راه حل حل این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

مناسب محافظ صفحه نمایش

شاید بررسی گلس گوشی برای برخی افراد سرگرم کننده باشد و به ذهنشان خطور نکند که مشکل از محافظ صفحه نمایش باشد، اما قبل از هر چیز به سراغ گلس گوشی خود بروید، شیشه شما می تواند سنسور مجاورت را بپوشاند و مانع شود. سنسور را تعویض یا تعمیر کنید، بهتر است یک بار گلس گوشی را بردارید و تست کنید که سنسور مورد نظر خوب کار می کند یا خیر، سپس روش های دیگر را امتحان کنید. این مشکل عمدتا زمانی رخ می دهد که به تازگی گلس گوشی خود را تعویض کرده باشید.

وجود باگ های نرم افزاری

وجود باگ های نرم افزاری می تواند عملکرد قسمت های مختلف گوشی را تحت تاثیر قرار دهد و سنسور مجاورت نیز از این مشکل مستثنی نیست و ممکن است به دلیل باگ های نرم افزاری به طور موقت از کار بیفتد یا به درستی کار نکند، به همین دلیل سازندگان گوشی های هوشمند به طور مرتب آپدیت می کنند. . به کاربران امکان می دهد ناسازگاری های نرم افزار و سخت افزار را برطرف کنند، بنابراین توصیه می شود گوشی خود را به آخرین نسخه رسمی منتشر شده به روز کنید.

تنظیم مجدد سنسور تماس

هر سنسور دارای تنظیماتی است که باعث به هم ریختن یا تغییر آن می شود که باعث می شود در سیستم به درستی کار نکند. برای بررسی تنظیمات سنسور تماس در هر گوشی، کدی برای برندهای مختلف گوشی وجود دارد که می توانید در اینترنت جستجو کنید و دریافت آن کد راه اندازی را بررسی کنید.

روش کالیبراسیون سنسور مجاورت شیائومی

برای رفع مشکل سنسور مجاورت گوشی شیائومی نیز می توانید از دو روش استفاده کنید و مراحل زیر را برای کالیبره کردن سنسور مجاورت شیائومی دنبال کنید.

روش اول:

1. در منوی تنظیمات خود به بخش About phone بروید.

2. پس از زدن گزینه Kernel Version صفحه Hardware Test ظاهر می شود.

3. این صفحه گزینه های تست زیادی را در اختیار شما قرار می دهد که از میان آنها تست مورد نظر برای حل مشکل شما تست سنسور مجاورت است.

4. پس از انتخاب Proximity Sensor Test روی گزینه Calibration ضربه بزنید.

5. در نهایت پس از کالیبراسیون، تست مجاورت را ببندید.

روش دوم:

1. منوی CIT را با شماره گیری *#*#6484#*#* باز کنید.

2. سپس گزینه Proximity sensor test را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

3. اکنون با انگشت خود سنسور مجاورت را بپوشانید تا عدد “5” به “0” تغییر کند.

4. در نهایت دکمه کالیبراسیون را فشار دهید. اکنون سنسور مجاورت گوشی شیائومی شما باید کالیبره شود.

استفاده از نرم افزارهای خارجی

اگر حسگر تماس گوشی شما به دلایلی به درستی کار نمی کند و نمی توانید راه حلی برای رفع آن پیدا کنید، می توانید از نرم افزارهای خارجی کمک بگیرید. به لطف وجود نرم افزارهای مختلف در تمامی زمینه ها، با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید نرم افزار قفل گوشی را پیدا کنید و نرم افزاری را که امتیاز بهتری دارد را روی گوشی خود نصب کنید.

بخونیدش:  چرا قالی بافی از صنایع دستی عمده کشور ترکمنستان است

خرابی سنسور

موضوع این است که هر سنسوری یک قطعه سخت افزاری در گوشی محسوب می شود و خطر خرابی جدی در هر دستگاهی به خصوص دستگاه های هوشمند وجود دارد. سنسور مجاورت گوشی مشکل دارد، در این صورت بهتر است گوشی خود را به متخصص نشان دهید تا از خرابی سنسور مطمئن شود. پس از اطمینان از خرابی سنسوری که هنگام مکالمه صفحه نمایش را خاموش می کند، دو راه پیش رو دارید: اول اینکه سنسور را کاملاً تعویض کنید یا می توانید آن را تعمیر کنید تا صفحه گوشی شما همیشه روشن باشد، البته گوشی. screen is این مشکلاتی را به همراه دارد که در ابتدای مقاله به آنها اشاره کردیم.

چگونه سنسور مجاورت را خاموش کنم؟

وجود برخی ویژگی ها در دستگاه های هوشمند همیشه خوب است، در برخی موارد می تواند برای کاربر مشکل ساز باشد. سنسور مجاورت یکی از آن ویژگی هایی است که برخی افراد را آزار می دهد، آنها نمی خواهند این سنسور در گوشی آنها فعال باشد بنابراین به دنبال راهی برای غیرفعال کردن حسگر مجاورت هستند. در اکثر گوشی‌ها، می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر، حسگر مجاورت را غیرفعال کنید.

روی نماد “تلفن” در تلفن خود ضربه بزنید تا برنامه تلفن باز شود.

سپس دکمه Menu را فشار دهید و تنظیمات یا تنظیمات تماس را انتخاب کنید.

تنظیمات حسگر مجاورت را در این منو غیرفعال کنید.

در حین تماس تلفن خود را مجدداً تست کنید.

نحوه غیرفعال کردن سنسور مجاورت شیائومی

برای خاموش کردن سنسور مجاورت گوشی های شیائومی می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

1. ابتدا وارد برنامه تنظیمات گوشی خود شوید.

2. حالا قسمت تنظیمات تماس را انتخاب کنید.

3. از این منو باید گزینه Incoming call settings را انتخاب کنید.

4. در این قسمت می توانید سنسور مجاورت را غیرفعال کنید.

آخرین کلمه

در این مقاله Calatik به علت خاموش شدن صفحه گوشی در هنگام مکالمه پرداخته ایم. وظیفه خاموش کردن صفحه تماس در حین مکالمه بر عهده سنسوری به نام مجاورت است، اما وقتی صفحه تماس شما در حین مکالمه خاموش نمی شود، به این معنی نیست که این سنسور 100٪ معیوب است.

این مشکل می تواند دلایل پیش پا افتاده تری داشته باشد، مانند سنسور پوشانده شده توسط شیشه گوشی یا وجود باگ های نرم افزاری که نباید به راحتی از آنها عبور کرد. قبل از تعویض سخت افزار بهتر است لایک ها را بررسی کنید و اگر نتیجه ای نگرفتید سنسور را از نظر سخت افزاری بررسی کنید. همچنین می توانید آن را به تعمیرکار موبایل نشان دهید تا مطمئن شود مشکل از کدام قطعه است.

سوالات رایج

چرا هنگام تماس صفحه نمایش من سیاه می‌شود؟

صفحه تلفن شما هنگام تماس خاموش می شود. زیرا سنسور مجاورت یک مانع را تشخیص داده است. این رفتار برای جلوگیری از فشردن تصادفی دکمه ها هنگام نگه داشتن گوشی روی گوش است.

آیا ریست فکتوری می‌تواند مشکل سنسور تماس را حل کند؟

قبل از انجام بازنشانی کارخانه، راه حل های دیگری را امتحان کنید. اگر مشکل خاموش شدن صفحه تماس در حین مکالمه حل نشد، در نهایت می توانید گوشی خود را به حالت کارخانه بازنشانی کنید.

چگونه بفهمم گوشی من سنسور مجاورت دارد؟

برای تست سنسور مجاورت در گوشی های اندرویدی کافیست کد *#*#0588#*#* را شماره گیری کنید.

برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ چه اقدامی باید انجام داد؟

ابتدا مطمئن شوید که هیچ محافظی وجود ندارد که سنسور مجاورت را مسدود کند. همچنین توصیه می شود از لوازم جانبی مورد تایید سامسونگ استفاده کنید. در نهایت اگر دوباره مشکل دستگاه حل نشد، می توانید آن را ریستارت کنید.آنچه دیگران می خوانند:

آیا نمی دانید که چرا صفحه نمایش تلفن هنگام تماس خاموش می شود؟ خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه برای همه انواع گوشی های اندروید یا iOS اتفاق می افتد و تقریبا برای بسیاری از کاربران سوال است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، این مقاله که توسط کارشناسان نمایندگی تعمیرات سامسونگ در اصفهان نوشته شده است به بررسی این مشکل می پردازد و به سوال شما در این زمینه پاسخ می دهد.

دلیل خاموش شدن صفحه گوشی در حین تماس را پیدا کنید

دلیل اصلی خاموش شدن صفحه گوشی در هنگام مکالمه چیست؟ وقتی تماسی را شروع می‌کنید و با گوشی خود چت می‌کنید، مطمئناً شاهد خاموش شدن صفحه نمایش تلفن هستید. این به این دلیل است که سنسور مجاورت گوشی مانعی را در مسیر خود تشخیص داده و صفحه نمایش را خاموش می کند. این یک اقدام از پیش تعیین شده برای جلوگیری از لمس تصادفی دکمه با دست یا صورت است و تماس شما مختل نخواهد شد. این حسگر به شما کمک می کند تا وقتی گوشی را جلوی صورت یا گوش خود می گیرید، مکالمه خود را به راحتی و بدون نگرانی ادامه دهید.

بخونیدش:  چطور با نوجوانی که دوست مجازی دارد رفتار کنیم

بررسی سنسور حفاظتی و نزدیکی صفحه نمایش

برای بررسی اینکه آیا صفحه گوشی در حین تماس خاموش می شود، می توانید آن را بررسی کنید تا بدانید این سنسور به درستی کار می کند یا خیر. گاهی پیش می آید که بی دلیل و بدون اینکه گوشی را به صورت یا گوش خود بیاورید متوجه خاموش شدن آن می شوید. در این شرایط مشکل خاصی به وجود آمده و باید بررسی شود. در واقع، اگر به طور تصادفی و بدون هیچ دلیلی با خاموش شدن صفحه نمایش گوشی مواجه شدید، باید قفل محافظ صفحه خود را بررسی کنید (البته اگر از آن استفاده می کنید).

اگر محافظ قفل صفحه با سنسور مجاورت تداخل پیدا کند، این مشکل رخ می دهد. گاهی اوقات لمس این سنسور باعث می شود روال کار عادی شود و در حین مکالمه شاهد خاموش شدن صفحه گوشی نباشیم. همچنین در صورت آلوده بودن سنسور مجاورت، صفحه نمایش در حین مکالمه کاملا تاریک و سیاه می شود که با پاکسازی سنسور گوشی موبایل می توان این مشکل را برطرف کرد. زیرا هنگامی که لوازم آرایشی یا لکه یا اجسام خارجی بر روی سنسور تشخیص مجاورت صورت رسوب می کند، این سنسور بدون دلیل و به طور ناگهانی در هنگام مکالمه یا مواردی از این دست صفحه نمایش را خاموش می کند. سعی کنید محل را با یک پارچه نرم تمیز کنید و دوباره چک کنید. موقعیت این سنسور در عکس زیر به خوبی نشان داده شده است.

از نرم افزار مناسب استفاده کنید.

حالا که دلیل خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه را پیدا کردیم، بهتر است آن را برطرف کنیم یا از نرم افزار دیگری برای جلوگیری از خاموش شدن صفحه نمایش گوشی در حین تماس کمک بگیریم. در این راستا می توانید از برنامه AndroSensor استفاده کنید. زمانی که چنین شرایطی پیش آمد و راه حل های ذکر شده در عنوان قبلی جواب نداد، برخی از کاربران اقدام به نصب این برنامه کردند. این برنامه یک ابزار همه کاره است که به طور مداوم موقعیت و موقعیت گوشی شما را در دست یا در حین مکالمه کنترل می کند. همچنین می توانید از این برنامه برای کنترل سنسورهای داخل گوشی موبایل خود استفاده کنید. در این برنامه امکان تنظیم سنسور مجاورت تلفن همراه و کنترل صفحه نمایش در حین مکالمه وجود دارد.

سیستم عامل موبایل خود را ارتقا دهید.

یکی دیگر از راه حل های مفید برای جلوگیری از خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه، به روز رسانی سیستم عامل موبایل است. گاهی اوقات این مشکل با به روز رسانی حل می شود. بسیاری از کاربران توانسته اند مشکل خاموش شدن و کم نور شدن صفحه نمایش موبایل خود را برطرف کنند. برای گوشی های اندرویدی می توانید این مسیر را دنبال کنید: تنظیمات → درباره تلفن → بررسی به روز رسانی ها.

اگر با موارد ذکر شده مشکل خاموش شدن صفحه گوشی در حین مکالمه حل نشد، می توانید از اطلاعات موبایل خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و گوشی موبایل خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. شما باید در شرایطی این کار را انجام دهید که هیچ یک از موارد ذکر شده کمکی نکرد. این به بازگرداندن تلفن همراه شما به حالت اولیه در صورت تنظیمات نادرست کمک می کند. در واقع اگر فایل های سیستمی گوشی خراب باشد و بر روی سیستم عامل و سنسورها تاثیر بگذارد، چنین مشکلی طبیعی خواهد بود. بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه، این مشکل را در سمت نرم افزار بررسی و برطرف می کند.

آخرین کلمه

موارد ذکر شده در 90 درصد موارد برای یافتن دلیل خاموش شدن صفحه گوشی در حین تماس و رفع این مشکل مفید است مگر اینکه سنسور مجاورت در سطح سخت افزاری آسیب دیده باشد. برای این منظور می توانید تلفن همراه خود را برای بررسی بیشتر به متخصص بسپارید. یا برای آگاهی و اطلاعات بیشتر به منابع مورد اعتماد زیر مراجعه کنید.

مراجع:

سایت مرجع تعمیرات موبایل و تبلت در ایران: mobile0913.ir

مرجع تعمیرات سایت خارجی و iFixit: https://www.ifixit.com/Device/Phone

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا