چرا وقتی سرما میخوریم بینی ما می گیرد

ما به دلایل مختلف آبریزش بینی داریم. دلایل آن عبارتند از دمای بیرون، سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی. برای درمان آبریزش بینی هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا، باید مایعات به خصوص آب زیاد بنوشید و تا حد امکان استراحت کنید. علائم را می‌توان با اسپری بینی نمکی یا مرطوب‌کننده آب سرد که در اتاق خواب قرار داده می‌شود، برای مقابله با احتقان ناشی از هوای سرد و خشک، کاهش داد. اما چرا هنگام ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی آبریزش بینی ما را نجات می دهد؟ در این پست وبلاگ SnapDoctor به این سوال پاسخ دادیم.

آبریزش بینی چیست؟

وقتی سرما می‌خورید، آنفولانزا می‌گیرید یا آلرژی‌تان تشدید می‌شود، یا دمای بیرون با دمای بدنتان متفاوت است، مخاط بینی از بینی شما خارج می‌شود. “رینوره” اصطلاحی است که اغلب در کنار اصطلاح “آبریزش بینی” به کار می رود. رینوره ترشحات رقیق و معمولاً شفافی است که ممکن است در هنگام ابتلا به آن مشاهده کنید. اصطلاح دیگری که ممکن است اغلب مشاهده کنید “رینیت” است. رینیت التهاب بافت های بینی شما است.

چرا آبریزش بینی شروع می شود؟

هنگامی که یک ویروس سرماخوردگی یا آلرژن مانند گرد و غبار برای اولین بار وارد بدن شما می شود، پوشش بینی و سینوس ها، که کیسه های پر از هوا در اطراف صورت شما هستند، تحریک می شوند و بینی شما شروع به تولید مخاط شفاف می کند. این مخاط باکتری‌ها، ویروس‌ها یا آلرژن‌هایی را که باعث آلرژی می‌شوند به دام می‌اندازد و به خارج شدن آنها از بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند.

آیا رنگ مخاطی نشانه عفونت است؟

پس از دو یا سه روز، مخاط بینی شما ممکن است تغییر رنگ داده و سفید یا زرد شود. گاهی اوقات مخاط بینی ممکن است سبز شود. این طبیعی است و به معنای وجود عفونت نیست.

چگونه بینی شما برای محافظت از بدن شما کار می کند؟

فرآیند تنفس با بینی شروع می شود. هوا از طریق بینی وارد ریه ها می شود. بینی کانالی است که به عنوان یک فیلتر عمل می کند. این بدان معنی است که هوا را مرطوب، گرم یا خنک می کند. این به تمیز نگه داشتن هوای ورودی به ریه ها کمک می کند. لایه خاصی از مخاط یا یک بافت مرطوب، ناحیه داخل بینی شما را می پوشاند. بینی شما از بسیاری از غدد مخاطی تشکیل شده است. هنگامی که باکتری ها، آلرژن ها، گرد و غبار یا سایر ذرات مضر وارد بینی می شوند، مخاط آنها را به دام می اندازد. مخاط حاوی آنتی بادی ها یا آنزیم هایی است که باکتری ها و ویروس هایی را که ناخواسته وارد بدن می شوند را از بین می برد.

مخاط بینی نیز شامل مژک است. موهای ریز که دائماً در حال حرکت هستند ذرات مضر را جمع آوری می کنند و مخاط به دام افتاده را از طریق بینی به پشت گلو منتقل می کنند. سپس مخاط توسط اسید موجود در معده شما تجزیه می شود. قسمت دیگری از این مخاط و ذرات با سرفه یا عطسه از بدن دفع می شود.

چرا آبریزش بینی در هوای سرد کاهش می یابد؟

اما وقتی دمای بیرون سرد می‌شود، روند به دام انداختن ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلرژن‌ها و حرکت آن‌ها به پشت گلو کند می‌شود. اغلب مخاط در بینی شما باقی می ماند و سپس تخلیه می شود یا به بیرون نشت می کند.

چرا مخاط بخش مهمی از سیستم تنفسی است؟

موکوس برای مرطوب نگه داشتن راه های هوایی و عملکرد مناسب مورد نیاز است. مخاط نه تنها از ورود ذرات مضر به ریه ها جلوگیری می کند، بلکه حاوی آنتی بادی هایی است که به کشتن باکتری ها کمک می کند. اگر مخاط بیش از حد وجود داشته باشد، بدن شما می خواهد از شر هر چیزی که باعث سرفه می شود خلاص شود. به همین دلیل است که مخاط اضافی را دفع می کند و آن را از بینی خارج می کند.

چه چیزی باعث آبریزش بینی می شود؟

آبریزش بینی شما می تواند یک یا چند علت داشته باشد. علل احتمالی عبارتند از:

آلرژی

سرد

سرماخوردگی

آنفولانزا

رینیت چشایی (نوعی رینیت غیر آلرژیک که هنگام مصرف برخی غذاها باعث آبریزش بینی می شود.)

آیا آبریزش بینی از علائم COVID-19 است؟

بله، «احتقان یا آبریزش بینی» یکی از علائم بیماری کرونا است.

سایر علائم رایج عبارتند از:

سرفه

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

بخونیدش:  چرا نیاز است که من حتما به چگونگی دقیق

تب یا لرز

خستگی

سردرد

از دست دادن چشایی یا بویایی

درد یا درد عضلانی

گلو درد

اسهال

حالت تهوع یا استفراغ

چرا هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا بینی گرفتگی می کند؟

احتقان زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های پوشاننده بینی متورم می‌شوند و تنفس را دشوار می‌کنند. تورم به این دلیل رخ می دهد که رگ های خونی در بینی ملتهب هستند.

آیا آبریزش بینی می تواند باعث گلودرد شود؟

آره

آیا آبریزش بینی می تواند باعث عفونت گوش شود؟

رینیت یا التهاب بافت های بینی گاهی می تواند با عوارضی مانند عفونت گوش میانی همراه باشد.

آیا آبریزش بینی مسری است؟

آبریزش بینی به خودی خود مسری نیست، اما اغلب آبریزش بینی نشانه یک بیماری مانند سرماخوردگی است که می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

آیا برای جلوگیری از آبریزش بینی باید دارو مصرف کنیم؟

آبریزش بینی شما احتمالا خود به خود متوقف می شود. معمولاً نیازی به درمان ندارد. اما استثناهایی وجود دارد.

اگرچه آبریزش بینی به خودی خود بهبود می یابد، اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

علائم بیش از 10 روز باقی می ماند و هیچ بهبودی مشاهده نمی شود.

علائم شدید یا غیر معمول هستند.

اگر در یک کودک خردسال مخاط بینی فقط از یک طرف سوراخ بینی خارج شود، سبز، خونی یا بدبو است (ممکن است یک جسم خارجی در بینی گیر کرده باشد).

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد تا مطمئن شود که آبریزش بینی نشانه وضعیت جدی تری نیست.

چگونه از شر آبریزش بینی خلاص شویم؟ چه داروهایی را امتحان کنیم؟

داروهای تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها برای درمان آبریزش بینی ضروری نیستند. گاهی اوقات یک ضد احتقان بدون نسخه می تواند به بزرگسالان کمک کند، اما اگر شرایط خاصی دارید باید با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی، بهترین درمان برای آبریزش بینی شامل موارد زیر است:

استراحت کن

مایعات به خصوص آب زیاد بنوشید.

از اسپری بینی نمکی برای کمک به تسکین علائم استفاده کنید. برای چند روز از اسپری های ضد احتقان بینی طبق دستور روی بسته استفاده کنید.

یک مرطوب کننده خنک کنار تخت می تواند به رفع گرفتگی در هوای خشک زمستان کمک کند.

برای آبریزش بینی ناشی از آلرژی چه درمانی توصیه می شود؟

هنگامی که گرده های زیادی در هوا وجود دارد، معمولاً صبح زود و در روزهای بادی در خانه بمانید.

در فصل آلرژی، پنجره ها را بسته نگه دارید و تا حد امکان از تهویه مطبوع استفاده کنید.

از ماسک طبی استفاده کنید.

اگر در فضای باز کار می کنید، بلافاصله پس از ورود به خانه لباس ها را عوض کنید و دوش بگیرید.

اگر به حیوانات حساسیت دارید، از تماس با گربه و سگ خودداری کنید.

علاوه بر این، بسیاری از داروهای بدون نسخه ایمن و موثر مانند اسپری های بینی استروئیدی و آنتی هیستامین های خوراکی وجود دارند که به کنترل علائم آلرژی کمک می کنند. اگر علائم شدید باشد، پزشک ممکن است داروهای تجویزی را توصیه کند یا شما را برای آزمایش و درمان هدفمند به متخصص آلرژی ارجاع دهد.

درمان های خانگی ساده برای آبریزش بینی

قطره‌های نمکی (آب نمک) بدون نسخه را می‌توان به آرامی در سوراخ‌های بینی ریخته تا مخاط بینی شما شل شود.

سایر درمان های خانگی که می توانید امتحان کنید عبارتند از:

چای و نوشیدنی های گرم بنوشید

صورت بخور

دوش آب گرم

آیا می توان از آبریزش بینی جلوگیری کرد؟

بهداشت خوب مهم است و اغلب با رعایت بهداشت شخصی می توان از انتشار میکروب ها جلوگیری کرد. آبریزش بینی نشانه برخی از بیماری های عفونی است. در اینجا چند نکته ساده برای جلوگیری از انتشار چنین میکروب هایی وجود دارد:

دست های خود را مرتب بشویید.

دستمال های استفاده شده را بعد از دمیدن بینی دور بیندازید.

از کسانی که سرماخوردگی یا عفونت دارند دوری کنید.

غذاهای سالم بخورید و به طور منظم ورزش کنید تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

هنگام سرفه و عطسه بینی و دهان خود را بپوشانید.

سطوح معمولی مانند میز، اسباب بازی، دستگیره در و وسایل حمام را تمیز و ضدعفونی کنید.

در نهایت ….

آبریزش بینی شما خود به خود متوقف می شود. با این حال، اگر علائم شدید باشد، بیش از 10 روز طول بکشد، یا از کودکی مراقبت می کنید که فقط از یک سوراخ بینی ترشح دارد، مخاط سبز یا خونی دارد یا بوی بدی دارد، باید به پزشک مراجعه کنید.

بخونیدش:  چرا اثر انگشت انسان ها با هم متفاوت است

کمتر کسی پیدا می شود که حداقل یک بار در فصل سرد سرما نخورد. اما واقعا چرا سرما می خوریم؟ ما واقعاً سرد نمی خوریم، اما نفس کشیدن سرد باعث می شود هوا…

کمتر کسی پیدا می شود که حداقل یک بار در فصل سرد سرما نخورد. اما واقعا چرا سرما می خوریم؟ ما در واقع غذای سرد نمی خوریم، اما تنفس سرد هوای سرد را وارد بینی و مجاری تنفسی ما می کند و زمینه را برای سرماخوردگی فراهم می کند.
سرماخوردگی گاهی به دلیل ضعف عمومی و کاهش مقاومت بدن رخ می دهد. در این صورت فرد بیمار باید استراحت کند، ویتامین ها به ویژه ویتامین «ث» مصرف کند و هوای مرطوب تمیز تنفس کند. اما یکی دیگر از دلایل مهم سرماخوردگی، حملات ویروسی است.
در این حالت بیماری سرماخوردگی آنفولانزا نامیده می شود و اگرچه با علائم عمومی سرماخوردگی مانند تب، آبریزش بینی، سرفه و ضعف عمومی همراه است، اما این بیماری جدی تر و گاهی با درد مفاصل همراه است.
تاکنون بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگی شناسایی شده و هر سال بر تعداد آنها افزوده می شود. این ویروس ها همگی عاشق سرما هستند و اغلب به صورت غیر فعال در مجاری تنفسی زندگی می کنند. ویروس ها زمانی فعال می شوند که محیط مناسبی مانند خنک کننده هوا فراهم شود.
در علم ژنتیک، ویروس سرماخوردگی یکی از باهوش ترین انواع ویروس هاست. زیرا این ویروس به سرعت در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم می شود. ویروس سرماخوردگی در یک پاکت یا کپسول مخصوص قرار می گیرد که در برابر ویروس محافظت می کند. با از بین رفتن این پوشش، ویروس نیز از بین می رود. آنتی بیوتیک ها نیز به این پوشش حمله می کنند. اما اگر ساختار این پوشش کمی تغییر کند، ویروس به نوع جدیدی تبدیل می شود که برای از بین بردن آن نیاز به آنتی بیوتیک جدید یا استفاده همزمان از چند آنتی بیوتیک است.
ویروس سرماخوردگی هوشمند هر سال پوشش خود را کمی تغییر می دهد. بنابراین، علیرغم پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی، سرماخوردگی یک بیماری جدی و خطرناک محسوب می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر مانند سینوزیت یا عفونت های ریوی را در بیمار افزایش دهد. در سن بیش از شصت سال، سرماخوردگی ویروسی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.
اخیراً فصل واکسن ها با عنوان واکسن سرماخوردگی افتتاح شده است. این واکسن سال هاست که در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده می شود. ریشه کن کردن سرماخوردگی به دلیل تغییر ساختار سریع ویروس و مقاومت آن در برابر داروها و آنتی بیوتیک ها ممکن نبود. اما تزریق واکسن سرماخوردگی فرد را در برابر این بیماری مقاوم می کند.
واکسن سرماخوردگی ویروس ضعیف شده این بیماری است که به بدن تزریق می شود. ورود این ویروس ضعیف شده به بدن باعث فعال شدن سیستم دفاعی بدن و در حالت آماده باش بالا می شود. به این ترتیب اگر ویروس سرماخوردگی به بدن حمله کند، به لطف سیستم دفاعی فعال به سرعت شناسایی و از بین می رود.
اما از آنجایی که ویروس سرماخوردگی هر سال با یک تغییر کوچک به نوع جدیدی تغییر می کند، بلافاصله پس از شروع فصل سرما، فعال ترین نوع ویروس و میزان تغییر آن شناسایی می شود و واکسن جدیدی علیه سرماخوردگی ساخته می شود. . سایت موسسه روبرت کخ در برلین، پایتخت آلمان، هر ساله یک واکسن جدید معرفی می کند و توصیه می کند قبل از شروع فصل زمستان واکسینه شود. تا دو هفته پس از واکسیناسیون به دلیل وجود ویروس ضعیف شده در بدن، قدرت سیستم ایمنی و دفاعی بدن کاهش می یابد، بنابراین بدن در این دوران نیاز به مراقبت بیشتری دارد. مصرف غذاهای ویتامینه به ویژه میوه ها توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا