چرا وقتی صبح از خواب بیدار میشم کمرم درد میکنه

اگر بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد و ناراحتی در ناحیه کمر خود کردید، با ما همراه باشید تا علل احتمالی کمردرد را در صبح بررسی کنیم.

آیا تا به حال بعد از بیدار شدن از خواب احساس کمردرد کرده اید؟ کمردرد بسیار شایع است و اغلب در صبح احساس می شود. معمولاً با درد از خواب بیدار می شوید، اما این درد به مرور زمان فروکش می کند. کمردرد در صبح و بعد از بیدار شدن از خواب دلایل متعددی دارد که در مقاله زیر به آنها خواهیم پرداخت. برای اطلاع از علت کمردرد صبحگاهی با من همراه باشید.

چرا وقتی از خواب بیدار می شوم کمردرد دارم؟

کمردرد مداوم می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله: استرس، وضعیت بد خوابیدن، شرایط پزشکی زمینه ای. برخی از شایع ترین علل کمردرد صبحگاهی در زیر ذکر شده است.

ایستگاه های خواب

اگر هر روز صبح با کمردرد از خواب بیدار می شوید، موقعیت خواب شما مقصر است. وضعیت بد خوابیدن می تواند به ستون فقرات شما فشار وارد کند و انحنای طبیعی آن را صاف کند. این می تواند باعث کمردرد و فشار ناخوشایند بر روی مفاصل شما شود. اگر اغلب روی شکم می خوابید، ممکن است به طور منظم کمردرد داشته باشید. برای خواب بهتر و سلامت ستون فقرات، وضعیت خواب خود را تغییر دهید. پزشکان توصیه می کنند به پهلو یا پشت بخوابید و یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید. اگر خوابیدن روی شکم تنها موقعیتی است که در آن راحت هستید، یک بالش زیر لگن یا پایین شکم خود قرار دهید تا از ستون فقرات خود حمایت کند. این به کاهش فشار روی کمر شما کمک می کند.

تشک بد

دلیل دیگری که ممکن است باعث درد صبحگاهی شما شود، تشک شماست. تعویض تشک های قدیمی با تشک های جدید می تواند خواب شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

کمردرد صبحگاهی در دوران بارداری

کمردرد در دوران بارداری بسیار شایع است. برخی از زنان ممکن است این درد را در هفته هشتم بارداری خود تجربه کنند. بارداری می تواند به عضلات پشت فشار وارد کند. پس از یک خواب طولانی، این کمردرد می تواند در صبح بدتر شود و باعث سفتی طولانی مدت و سفتی عضلات شود. برای کاهش درد و ناراحتی، یک کمپرس گرم می تواند به تسکین ناراحتی کمک کند.

دیسک کمر

بیماری دیسک معمولاً بدون یک رویداد محرک اصلی رخ می دهد که نتیجه طبیعی پیری و ساییدگی بدن شما است. این وضعیت مربوط به سن زمانی رخ می دهد که دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما شروع به تحلیل رفتن می کنند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا اختلالی است که باعث درد گسترده اسکلتی عضلانی می شود. تصور می شود که فیبرومیالژیا با تأثیر بر نحوه پردازش سیگنال های درد توسط مغز، درد را تقویت می کند. اگرچه همه افراد مستعد ابتلا به فیبرومیالژیا هستند، اما در زنان شایع‌تر از مردان است.

سایر علائم مرتبط با این بیماری عبارتند از:

خستگی

خواب آشفته

مشکلات حافظه

خلق و خوی تغییر یافته

سردرد تنشی

سندرم روده تحریک‌پذیر

اضطراب

افسردگی

بنابراین یکی از علل کمردرد صبحگاهی اختلال فیبرومیالژیا است. هیچ درمانی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد، اما تعدادی مسکن برای کمک به بهبود خواب و کاهش علائم دردناک در دسترس هستند.

درمان کمردرد صبحگاهی

اگر صبح با کمردرد از خواب بیدار می شوید، تمرینات و نکات زیر می تواند به شما کمک کند و کمردرد شما را در طول روز کاهش دهد.

قبل از بلند شدن از رختخواب، حرکات کششی یا ورزش کنید تا بدن خود را گرم کنید. به پشت دراز بکشید، دست های خود را تا جایی که ممکن است بالای سر خود ببرید. همزمان پاهای خود را در جهت مخالف بکشید. در مرحله بعد، زانوهای خود را به سینه خود بیاورید و نگه دارید.

انجام حرکت پلانک می تواند کمردرد جزئی را به خصوص در ناحیه کمر کاهش دهد. تخته را برای 30 ثانیه نگه دارید.

روی شکم خود دراز بکشید و کف دست ها را پایین و دو طرف سر را پایین بیاورید. آرنج و ساعد شما نیز باید در خطوط مستقیم تا کف دست شما امتداد یابد. به آرامی کف دست و ساعد خود را روی زمین فشار دهید و قفسه سینه خود را بلند کنید. با سر خود به جلو نگاه کنید و گردن خود را صاف نگه دارید. کشش را هر بار تا 10 ثانیه نگه دارید و در مجموع تا 5 بار تکرار کنید.

بخونیدش:  چرا اثر انگشت انسان ها با هم متفاوت است

کمردرد را با کشش زانوها و باسن، به خصوص کمرتان تسکین دهید. یکی از راه های انجام این کار انجام تمرینی به نام خم شدن زانو است.

ورزش منظم در طول روز کلید کاهش کمردرد است. پیاده روی یکی از بهترین اشکال ورزش است و شما باید حداقل 10000 قدم در روز را هدف قرار دهید. با این حال، هر چیزی که شما را در حرکت و ایستادن نگه دارد می تواند به قوی نگه داشتن کمر شما کمک کند. مقاله سرعت پیاده روی را بخوانید.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. استامینوفن (تیلنول) ممکن است گزینه دیگری برای کمردردهای گاه به گاه باشد.

داروهای موضعی را امتحان کنید.

نکته: کمردردهای صبحگاهی شایع هستند. علائم درد معمولاً در عرض چند دقیقه پس از حرکت و کشش بهبود می یابند. با این حال، اگر هر روز صبح احساس بیماری می کنید، می تواند نشانه ای از تشک بد یا یک بیماری زمینه ای باشد. اگر متوجه درد یا سایر علائم نامنظم شدید، به پزشک مراجعه کنید.

اگر صبح هنگام بیدار شدن از خواب کمردرد دارید، این درد ممکن است به دلیل علائم التهابی آرتریت باشد. وقتی التهاب دارید، این تغییرات ناشی از آرتریت نیست که شما را آزار می دهد، بلکه اعصاب هستند که در واقع باعث ناراحتی شما می شوند.

درد همچنین ممکن است به دلیل فتق دیسک اتفاق بیفتد چون به بیرون فشار می آورد و به عصب های نخاع ضربه می زند.

فتق دیسک با بیماری دژنراتیو دیسک شایع است که معمولا با آرتریت همراه است. مراقب کمردردی باشید که از صبح زود شروع می شود و تا نیم ساعت ادامه می یابد.

در افراد مبتلا به آرتروز، درد در ادامه روز رو به بهبودی می رود اما با شروع شب دوباره بدتر می شود. با این حال دردهای شبانه ممکن است به دلیل آرتروز نباشد بلکه دلیلشان فشاری باشد که از کارهای روزانه به بدن وارد شده است.

سایر قسمت های بدن نیز آسیب دیده است

با پیشرفت آرتروز ستون فقرات، سایش و پارگی استخوان‌های ستون فقرات می‌تواند بر نخاع و اعصاب فشار وارد کند. از آنجایی که اعصاب از کمر پایین می‌آیند و به سایر قسمت‌های بدن متصل می‌شوند، ممکن است درد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف را در ران‌ها، باسن، پاها و کف پا تجربه کنید. این اعصاب به سمت عضلات پا می رود و به همین دلیل احساس ضعف می کنید.

ستون فقرات شما خیلی سفت است

در صبح، حتی اگر دردی نداشته باشید، ممکن است در ناحیه کمر خود احساس سفتی کنید. در بیشتر موارد، سفتی هنگام حرکت از بین می رود، اما با نزدیک شدن به شب و به دلیل فشارهای روز، ممکن است درد دوباره به شما بازگردد.

خم شدن و قوس دادن به کمر ممکن است درد آور باشد و همچنین این درد ممکن است از یک نقطه به نقاط دیگر بدن برود – برای مثال یک روز شانه ها درد می کند و روز دیگر گردن.

درد مدام بدتر می شود

هرکسی درد را به شیوه ای متفاوت تجربه می کند و هیچ زمان درست یا نادرستی برای مراجعه به پزشک وجود ندارد. برخی از بیماران به دلیل درد جدید مراجعه می کنند و برخی دیگر فقط پس از ماه ها یا شاید سال ها درد به دکتر مراجعه می کنند.

اگر دردهایی که برای شما ایجاد می شود بیش از چهار تا شش هفته طول کشید، به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از کشیدگی های عضلانی یا آسیب های جزئی پس از این مدت بهبود می یابند. بنابراین، اگر درد ادامه یافت یا بدتر شد، حتماً در رژیم خود به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درد، مزاحم خوابتان شده است

کمردردی که شب‌ها شما را بیدار نگه می‌دارد، یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند: اگر به اندازه کافی نخوابید، درد می‌تواند بدتر شود، اما اگر درد شما را شب‌ها بیدار نگه دارد، هیچ راهی وجود ندارد.

اگر دردی که احساس می کنید آنقدر شدید است که خواب شما را مختل می کند و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، توصیه می کنم در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا