چرا وقتی عصبی میشم قفسه سینم درد میگیره

فهرست

درد در وسط قفسه سینه

سبک زندگی شهرنشینی و کم تحرکی ما را با مشکلات و بیماری های نوظهور مختلفی مواجه کرده است. شاید احساس سنگینی در قفسه سینه و درد در وسط قفسه سینه داشته باشید. آیا فکر کرده اید که درد وسط قفسه سینه چیست؟ با ما همراه باشید تا تمام علل درد قفسه سینه و راه های درمان آن را توضیح دهیم.

علت درد وسط قفسه سینه چیست؟

درد و تیراندازی در وسط قفسه سینه احساس ناخوشایندی است که در کودکان و بزرگسالان مشاهده می شود. دلایل مختلفی برای این درد وجود دارد، اما یکی از خطرناک ترین دلایل آن بیماری قلبی است. به همین دلیل، وقتی افراد درد قفسه سینه را تجربه می کنند، اولین چیزی که به آنها مشکوک می شود مشکل قلبی است.

درد در وسط قفسه سینه به دلیل مشکلات قلبی

مشکلات قلبی ناشی از لخته شدن خون در عروق است که از خون رسانی، التهاب ماهیچه های قلب و سایر اختلالات عملکرد قلب جلوگیری می کند. درد قفسه سینه به دلیل مشکلات قلبی در وسط قفسه سینه یا سمت چپ رخ می دهد و معمولاً با تنگی نفس، تغییرات ضربان قلب و سرگیجه همراه است. برای آشنایی بیشتر با شما، برخی از بیماری های قلبی را که به صورت درد در وسط قفسه سینه ظاهر می شوند، نام می بریم.

درد در وسط قفسه سینه به دلیل آنژین

آنژین صدری ناشی از انسداد یا باریک شدن رگ های خونی و کاهش خون رسانی به قلب است و نشانه بیماری عروق قلب است. آنژین را نباید با سکته قلبی یکی دانست، اما از علائم سکته قلبی است.

ویژگی درد آنژین این است که:

ناگهانی ایجاد نمی شود و با استراحت بهتر می شود.

با احساس سوزش و فشار قفسه سینه همراه است.

آسیب دائمی به عضلات قلب وارد نمی کند.

درد متوسط ​​قفسه سینه به دلیل حمله قلبی

درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی با تشکیل لخته های خون از خون رسانی جلوگیری می کند. مشخصه درد حمله قلبی این است که

به طور ناگهانی ایجاد می شود و با ضربان در قلب یا وسط قفسه سینه شروع می شود.

باعث آسیب دائمی به قفسه سینه می شود.

استراحت علائم را از بین نمی برد.

درد مرکزی قفسه سینه به دلیل میوکاردیت

بیماری قلبی دیگری که باعث درد در وسط قفسه سینه می شود، میوکاردیت است. میوکاردیت به معنای التهاب عضلات قلب است و علاوه بر درد در وسط قفسه سینه، مشکل در تنفس، خستگی و تب را نیز به دنبال دارد.

درد در وسط قفسه سینه به دلیل پریکاردیت

پریکاردیت مانند میوکاردیت باعث التهاب عضلات قلب می شود. تنها تفاوت این است که پریکاردیت یک بیماری خود ایمنی است. درد وسط قفسه سینه ناشی از این عارضه با غذا خوردن یا دراز کشیدن تشدید می شود و به شانه ها و گردن سرایت می کند.

درد متوسط ​​قفسه سینه به دلیل افتادگی دریچه میترال

منشا این عارضه مشخص نیست، اما زمانی رخ می دهد که دریچه میترال قلب بسته نشود و پرولاپس شود. پس از بسته شدن این دریچه، خون به دهلیز چپ باز می گردد و دیگر در بدن گردش نمی کند، شدت عارضه به برگشت خون بستگی دارد و حتی می تواند منجر به مرگ فرد شود.

علائم افتادگی دریچه میترال شامل موارد زیر است:

درد در وسط قفسه سینه به دلیل بیماری های گوارشی

به دنبال پاسخی برای این سوال هستیم که درد وسط قفسه سینه در بیماری های گوارشی چه علامتی دارد؟ واقعیت این است که رفلاکس معده و روده و سوزش سر دل، زخم معده باعث دردی می شود که در وسط قفسه سینه احساس می شود. این دردها معمولا با دردهای قلبی اشتباه گرفته می شوند، بنابراین بهتر است به تفاوت این دردها توجه کنید.

زمانی که ماهیچه های مری آسیب ببینند، اسید معده از مری به دهان باز می گردد و احساس ناخوشایندی برای فرد ایجاد می کند. در این افراد درد در وسط قفسه سینه تیز و کشنده است و هنگام خواب یا خم شدن بدتر می شود. علائم درد قفسه سینه ناشی از اختلالات گوارشی شامل موارد زیر است:

سوزش گلو و سوزش قفسه سینه

اختلال بلع

طعم تلخ در دهان به دلیل بازگشت اسید معده

درد قفسه سینه متوسط ​​و تنگی نفس

بیماری های تنفسی یکی از علل درد در وسط قفسه سینه است. مشکلات ریوی مانند آسم، پنومومیاستینوم، پنوموتوراکس و پنومونی باعث تنگی نفس و درد قفسه سینه می شود.

بخونیدش:  چرا در ابتدای ظهور اسلام مکه مهمترین شهر عربستان بود

درد وسط قفسه سینه به علت آسم

افراد مبتلا به آسم دارای التهاب مجاری تنفسی هستند و نمی توانند به راحتی نفس بکشند، به همین دلیل در هنگام حملات آسم دچار سرفه و خس خس در گلو و درد می شوند. دو عارضه پنومومیاستینوم و پنوموتوراکس با حملات آسم رخ می دهد.

درد وسط قفسه سینه به علت پنومومدیا استیتوم

هنگامی که هوا بین ریه ها و سایر اندام های قفسه سینه جمع می شود، این وضعیت با علائم سرفه و تنگی نفس ظاهر می شود.

درد وسط قفسه سینه به علت پنوموتوراکس

در این عارضه هوا به فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه نشت می کند و این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که پنومومیاستینوم شدید می شود.

درد وسط قفسه سینه به علت کرونا

امروزه، ویروس کووید-19 باعث ایجاد یک اپیدمی جهانی شده است که به دلیل ماهیت نادرست آن، جان بسیاری را گرفته است. این اپیدمی از چین شروع شد و با علائم گوارشی یا تنفسی ظاهر می شود.

کرونا با اولین علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه و عطسه و بدن دردهای شدید شروع می شود. انتشار عامل ویروسی در ریه ها باعث تنگی نفس و خس خس سینه می شود. کمبود اکسیژن و درد قفسه سینه کرونا، تنفس را برای فرد مبتلا مشکل می کند.

درد در وسط قفسه سینه به دلیل مشکلاتی در عضلات و تاندون ها

حتما برای شما هم پیش آمده است که عضلات بدنتان به دلیل فعالیت ورزشی یا تغییر وضعیت ناگهانی کشیده شده و احساس درد کنید. درد در وسط استخوان قفسه سینه حتی در تصادفات و جراحات جاده ای نیز شایع است. این نوع درد با لمس قفسه سینه تشدید می شود.

درد در وسط قفسه سینه به دلیل اضطراب

قرار دادن افراد در موقعیت های پرتنش و استرس زا باعث مضطرب و ترس و ناتوانی افراد در انجام فعالیت های روزانه می شود. مدت زمان این حالت بستگی به شدت فشار روانی دارد و می تواند از چند ساعت تا چند روز ادامه یابد. آیا از ویژگی های درد قفسه سینه ناشی از اضطراب می دانید؟ این دردها به صورت زیر ظاهر می شوند.

به صورت نقطه ای در سمت چپ قفسه سینه یا در مرکز احساس می شود.

در زنان زیر سینه چپ احساس می شود.

اضطراب باعث کشیده شدن عضلات قلب و قفسه سینه می شود و به همین دلیل است که درد برای چند روز در دیواره قفسه سینه احساس می شود.

علل درد وسط قفسه سینه در کودکان

درد وسط قفسه سینه در بزرگسالان می تواند علت قلبی داشته باشد، در حالی که در کودکان معمولاً علت قلبی ندارد، مگر در مواردی که نقص مادرزادی قلب باعث این درد می شود. به عنوان مثال، بیماری کاوازاکی که نوعی التهاب دیواره عروق قلب در کودکان یا نقص مادرزادی عروق کرونر در کودکان است.

میوکاردیت (التهاب دیواره قلب)، پریکاردیت (التهاب غشای قلب)، افتادگی دریچه میترال نیز می تواند باعث درد قفسه سینه در کودکان شود.

علت درد در وسط قفسه سینه در کودکان می تواند حملات اضطرابی یا گرفتگی عضلات در حین فعالیت بدنی و ورزش باشد.

متخصصان اطفال آنلاین با پذیرش 24 ساعته با مشاوره های دقیق به صورت آنلاین و تلفنی در کنار شما هستند تا بتوانید علت درد میانی قفسه سینه را پیدا کرده و به دنبال درمان باشید.

چگونه پزشک علت درد قفسه سینه را تشخیص می دهد؟

هنگامی که با درد در وسط قفسه سینه به پزشک مراجعه می کنید، پزشک سوالات زیر را از شما می پرسد.

از چه زمانی سینه درد دارید؟

آیا در قفسه سینه خود فشار و سنگینی دارید؟

آیا بر روی ماهیچه های قلب خود احساس فشار می کنید؟

آیا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید؟

چه داروهایی استفاده می کنید؟

آیا دیابت یا فشار خون بالا یا بیماری های دیگر دارید؟

از شما علائمی غیر از درد قفسه سینه می خواهد.

پس از جمع بندی پاسخ های پزشک به سوالات، ممکن است به بیماری قلبی مشکوک شود، در این صورت از آزمایش های تشخیصی کمکی مانند سی تی اسکن یا تصویربرداری از عضله قلب استفاده می کند. او حتی ممکن است برای بررسی اینکه آیا عفونت وجود دارد یا خیر، آزمایش خون بخواهد.

درمان درد متوسط ​​قفسه سینه

درمان درد قفسه سینه به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد می توانید با درمان های خانگی علت درد را از بین ببرید. در سایر موارد که درد بهبود نمی یابد، باید به پزشک مراجعه کنید تا با دارو درمان شوید و علت بیماری را تشخیص دهید.

بخونیدش:  چرا بعد از سه ماه هنوز باردار نشدم

درمان های خانگی برای درد متوسط ​​قفسه سینه

وقتی شما یا اطرافیانتان درد قفسه سینه دارید، باید بدانید که فوراً چه کاری انجام دهید. این استراتژی ها و اقدامات شامل موارد زیر است.

یک کیسه یخ روی سینه قرار دهید. اگر علت درد سفتی یا کشش در عضلات قفسه سینه باشد، سرما از طریق انقباض درد را تسکین می دهد.

وقتی درد در وسط قفسه سینه ایجاد شد، دراز بکشید و استراحت کنید تا خونرسانی به عضلات قلب بدون تنش و اضطراب افزایش یابد و آرامش به بدن شما بازگردد.

آب بنوشید

درمان درد قفسه سینه با طب سنتی

متخصصان طب سنتی استفاده از برخی غذاها را برای تسکین درد توصیه می کنند. وقتی درد رخ می دهد، اگر این کارها را انجام دهید، شاهد تسکین درد خواهید بود.

شیر و زردچوبه برای درمان درد متوسط ​​سینه: افزودن یک قاشق چایخوری زردچوبه به شیر گرم به دلیل خواص ضد التهابی زردچوبه، درد قفسه سینه را کاهش می دهد. چون این ترکیب طعم چندان خوبی ندارد و ممکن است آن را دوست نداشته باشید، بهتر است یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید.

سرکه سیب برای درمان درد قفسه سینه: اگر علت درد قفسه سینه مشکل قلبی باشد، نوشیدن چند قاشق سرکه سیب به کاهش درد کمک می کند. مکانیسم اثر مربوط به جلوگیری از تولید گاز در معده و فشار بر قلب است.

شیر و بادام برای درمان درد متوسط ​​قفسه سینه: اگر علت درد قفسه سینه رفلکس اسید باشد، نوشیدن این ترکیب اسید معده را کاهش می دهد.

جوش شیرین برای درمان درد متوسط ​​قفسه سینه: جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و اگر یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و بنوشید، میزان اسید معده کنترل می شود و دردی ناشی از مشکلات گوارشی نخواهید داشت.

البته به خاطر داشته باشید که اگر درد قفسه سینه شدید و ناپایدار است از این درمان ها استفاده کنید. در غیر این صورت حتما با پزشک مشورت کنید و علت درد را جویا شوید تا دچار عوارض جدی ناشی از مشکلات قلبی نشوید.

گفتگوی آنلاین با متخصص طب سنتی

درمان دارویی برای درد قفسه سینه

درمان خودسرانه مشکلات قلبی با دارو امکان پذیر نیست و باید تحت نظر پزشک باشد. پزشکان از آسپرین، نیتروگلیسیرین و سایر داروهای قلبی برای لخته شدن خون استفاده می کنند. در مواردی که دارو مؤثر نباشد به جراحی متوسل می شوند.

درمان دارویی برای مشکلات گوارشی شامل داروهای کاهش دهنده اسید معده مانند دایمتیکون، پانتوپرازول و اسموپرازول است.

اگر فردی مشکلات ریوی داشته باشد و درد قفسه سینه او را آزار دهد، پزشک از اسپری‌های تنفسی مانند سالبوتامول، کرومولین یا ایمینوفیلین و قرص استیل سیستئین یا آمپول‌های تئوفیلین و خلط‌آور و سایر داروهای موجود استفاده می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر موارد زیر با درد در وسط قفسه سینه همراه باشد، باید فوراً با متخصص قلب یا متخصص قلب مشورت کنید. شما می توانید 24 ساعت شبانه روز در مورد مشکل خود از پزشکان متخصص قلب و عروق مشاوره دریافت کنید.

اگر سابقه بیماری قلبی دارید.

اگر در قفسه سینه خود احساس فشار و درد می کنید.

دراز کشیدن و استراحت درد را کاهش نمی دهد.

درد وسط قفسه سینه آنقدر شدید است که شما را از خواب بیدار می کند.

مشاوره آنلاین متخصص قلب و عروق

3.8/5 (10 بررسی)

4 علامت درد قلب خطرناک که باید جدی گرفته شوند| دکتر آرزو خسروی متخصص قلب

صفحه اصلی

درد قفسه سینه

4 علامت خطرناک درد قلب که باید جدی گرفت دکتر آرزو خسروی، متخصص قلب و عروق

از دکتر بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا