چرا وقتی عطسه میکنم قلبم درد میگیره

4 علامت درد قلب خطرناک که باید جدی گرفته شوند| دکتر آرزو خسروی متخصص قلب

صفحه اصلی

درد قفسه سینه

4 علامت خطرناک درد قلب که باید جدی گرفت دکتر آرزو خسروی، متخصص قلب و عروق

از دکتر بپرس

درد قفسه سینه هنگام عطسه احساس درد هنگام عطسه بسیار رایج است، اما اطلاعات بسیار کمی برای کسانی که این مشکل را تجربه می کنند در دسترس است. درد قفسه سینه هنگام عطسه بسیار ناامید کننده است زیرا احساس درماندگی می کنید و نمی دانید برای جلوگیری از درد چه کاری می توانید انجام دهید. این مقاله عمدتاً علل درد قفسه سینه ناشی از عطسه را مورد بحث قرار می دهد، حتی ممکن است هنگام سرفه یا به دلیل برخی حرکات قفسه سینه درد مشابهی را در قفسه سینه خود احساس کنید.

مردم اغلب دردی را که هنگام عطسه احساس می کنند به عنوان درد شدیدی توصیف می کنند که با احساس سفتی در ناحیه قفسه سینه همراه است. درد قفسه سینه هنگام عطسه می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. معمولاً با بیماری، آسیب یا آسیب به دیواره قفسه سینه همراه است. درد هنگام عطسه می تواند تحریک یا تشدید شود. این به این دلیل است که عطسه باعث حرکت عضلات و استخوان های سینه می شود. خستگی عضلانی یکی از شایع ترین علل درد قفسه سینه هنگام عطسه است. علل دیگر عبارتند از شرایط مزمن مانند سوزش سر دل و مسائل جدی تر مانند تومور. عطسه می تواند باعث درد در یک مکان یا قسمت بزرگی از قفسه سینه شود. این می تواند در هر جایی از گردن تا قسمت بالای معده اتفاق بیفتد.

عوامل موثر در ایجاد درد قفسه سینه هنگام عطسه

برخی افراد هنگام عطسه درد قفسه سینه را تجربه می کنند. افرادی که چنین تجربه ای دارند ممکن است آن را یک بیماری ندانند و درد ناشی از عطسه را نادیده بگیرند. این بی توجهی به این دلیل است که افراد هنگام عطسه علت درد قفسه سینه خود را نمی دانند. در زیر به برخی از این عوامل موثر اشاره می کنیم تا در مواجهه با چنین شرایطی، منبع آن را شناسایی کنید. عواملی که در ایجاد درد قفسه سینه هنگام عطسه موثر هستند عبارتند از:

تنش عضلانی

کشیدگی عضلانی در دنده ها را کشیدگی عضله بین دنده ای نیز می نامند. ماهیچه های بین دنده ای بین دنده های شما قرار دارند و آنها را به هم متصل می کنند. کشیدگی عضلانی یا خستگی عضلانی باعث 49 درصد درد قفسه سینه می شود. معمولا جدی نیست و خود به خود بهتر می شود. هنگام زمین خوردن یا آسیب دیدن ماهیچه ها می توانید به دنده خود فشار بیاورید. گاهی اوقات ممکن است به دلیل وضعیت بدنی نامناسب یا تمرینات ورزشی، بلند کردن چیزهای سنگین یا پیچاندن قسمت بالایی بدن به این عضلات آسیب وارد کنید.

سرفه یا عطسه زیاد نیز می تواند بر عضلات دنده شما فشار وارد کند. ممکن است در طول زمان به آرامی شروع شود یا به طور ناگهانی اتفاق بیفتد. تنش عضلانی می تواند باعث درد قفسه سینه شود. دنده های شما ممکن است کبود یا حساس شده باشند. درد ممکن است با عطسه یا نفس عمیق بدتر شود. این به این دلیل است که این ماهیچه ها به بالا و پایین رفتن قفسه سینه در هنگام تنفس کمک می کنند.

پلوریت

پلورز زمانی رخ می دهد که پلورا یا پوشش احاطه کننده ریه ها ملتهب یا متورم شده باشد. بسیاری از شرایط می توانند باعث پلوریت شوند. در موارد شدیدتر، مایع بین لایه‌های پوشش ریه جمع می‌شود. این می تواند باعث عفونت ریه شود. بسته به علت پلوریت، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید. علل جدی پلوریت عبارتند از:

پنومونی باکتریایی

عفونت های قارچی

لخته شدن خون

زخم یا جراحات قفسه سینه

کم خونی داسی شکل

سرطان یا تومور

بیماری های مزمن مانند لوپوس

درد ممکن است هنگام نفس کشیدن، عطسه یا سرفه بدتر شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تنگی نفس

سفتی یا فشار قفسه سینه

سرفه

تب

درد کمر یا شانه

درد معده

سوزش سر دل را ریفلاکس اسید یا بیماری ریفلاکس معده نیز می نامند. این زمانی اتفاق می افتد که اسید از معده شما خارج شود یا به گلو پاشیده شود. سوزش سر دل می تواند باعث درد قفسه سینه شود که می تواند شبیه مشکل قلبی باشد. در برخی افراد مری که لوله غذا از دهان به معده است بسیار حساس است. اسپاسم عضلانی یا عطسه می تواند باعث نشت اسید معده به مری شود. این باعث درد قفسه سینه یا احساس سوزش می شود. این یک وضعیت رایج است. درمان و تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی می تواند به کنترل علائم کمک کند. چه:

بخونیدش:  چرا با من که بهت وابسته ام سردی

شما اضافه وزن دارید.

آیا شما سیگاری هستید

تو حامله هستی

غذاهای تند، سرخ شده یا چرب می خورید.

درست قبل از رفتن به رختخواب یک وعده غذایی سنگین می خورید.

آلرژی

آلرژی می تواند باعث آسم در برخی افراد شود. رینیت آلرژیک یا تب یونجه باعث ایجاد علائمی در بینی و سینوس ها می شود. آسم در درجه اول بر ریه های شما تأثیر می گذارد و باعث علائم قفسه سینه می شود. سایر علائم آلرژی:

عطسه کردن

آبریزش بینی

گرفتگی سینوس

خارش چشم

درد یا سفتی قفسه سینه

خس خس سینه

تنگی نفس

سرفه

تنفس نامنظم

خستگی

پزشک ممکن است داروهای آلرژی و آسم را برای کمک به کنترل علائم تجویز کند. اجتناب از غذاهای تشدید کننده و مواد آلرژی زا مانند گرده یا گرد و غبار نیز می تواند به پیشگیری از علائم ناشی از آسم آلرژیک کمک کند.

عفونت های ریه

عطسه و درد قفسه سینه می تواند نشانه عفونت ریه یا قفسه سینه باشد. عفونت ریه را عفونت دستگاه تنفسی تحتانی نیز می نامند. این بر لوله های تنفسی که به داخل و خارج از ریه های شما وارد می شوند تأثیر می گذارد. عفونت های جدی تر می توانند عمیق تر به ریه های شما بروند و آنها را درگیر کنند. سرماخوردگی یا آنفولانزا گاهی اوقات می تواند باعث عفونت ریه شود. برونشیت یک عفونت یا التهاب پوشش مجاری هوایی است. ذات الریه و سل از عفونت های جدی ریه هستند. عفونت ریه نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. اگر موارد زیر را دارید ممکن است دچار عفونت قفسه سینه شوید:

سرفه خشک یا مرطوب

درد یا درد قفسه سینه

بلغم یا خلط زرد یا سبز

تب

دردهای عضلانی

خستگی

آسیب یا بیماری استخوانی

آسیب یا بیماری مفاصل دنده می تواند باعث درد قفسه سینه شود که هنگام عطسه بدتر می شود. سایر استخوان هایی که قفسه سینه را تشکیل می دهند نیز مستعد شکستگی یا آسیب هستند. اینها عبارتند از جناغ و استخوان ترقوه. کبودی و شکستگی استخوان می تواند باعث درد شدید قفسه سینه، درد و حساسیت شود. ممکن است هنگام عطسه درد بیشتری احساس کنید. این به این دلیل است که هجوم ناگهانی هوا به داخل و خارج از قفسه سینه، استخوان های سینه شما را حرکت می دهد. شکستگی دنده معمولاً به راحتی قابل تشخیص نیست. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که برای تایید شکستگی دنده و اطمینان از اینکه دنده شکسته آسیب بیشتری به قفسه سینه وارد نمی کند، از قفسه سینه عکس بگیرید.

آرتروز

ممکن است به دلیل آرتروز در دنده ها درد قفسه سینه داشته باشید. کوستوکندریت نوعی آرتریت در غضروف است که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند. به آن درد دیواره قفسه سینه و سندرم کوستوسترونال نیز می گویند. اگرچه یک بیماری جدی نیست، ممکن است برای کنترل علائم و جلوگیری از بدتر شدن آنها به درمان نیاز داشته باشید. کوستوکندریت باعث التهاب و تورم در سینه می شود. گاهی اوقات این درد قفسه سینه می تواند مانند یک حمله قلبی یا یک بیماری قلبی دیگر باشد. عطسه می تواند درد قفسه سینه را بدتر کند. این به این دلیل است که هنگام عطسه و نفس عمیق قفسه سینه شما بالا می رود. علائم دیگر عبارتند از:

دردی که معمولا در سمت چپ قفسه سینه شما ایجاد می شود.

درد، درد یا فشار شدید

درد در بیش از یک دنده

دردی که با تنفس عمیق، سرفه و عطسه بدتر می شود.

انواع دیگر آرتریت، مانند آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز می توانند مفاصل دنده را تحت تاثیر قرار دهند.

فتق

فتق زمانی اتفاق می‌افتد که اندامی را به مکانی که در حالت عادی نمی‌توانست هل داده یا کشیده شود. به عنوان مثال، اگر قسمت بالایی معده به قفسه سینه بیرون زده باشد، ممکن است فتق هیاتال داشته باشید. این گاهی اوقات می تواند منجر به درد قفسه سینه و علائم دیگر شود. همچنین ممکن است این علائم را داشته باشید:

درد معده

رفلکس معده

بالا آوردن

درد قفسه سینه

معده درد

تنگی نفس

عطسه شدید

عضله دیافراگم گنبدی بالای معده به نگه داشتن آن در جای خود کمک می کند. این عضله به تنفس نیز کمک می کند. عطسه باعث حرکت ناگهانی این عضله می شود. اگر دیافراگم آسیب دیده یا به طور طبیعی ضعیف باشد، فتق می تواند باعث درد قفسه سینه هنگام عطسه شود. فتق های بزرگتر ممکن است نیاز به درمان هایی مانند جراحی داشته باشند. ممکن است برای فتق کوچک نیازی به درمان نداشته باشید. یک رژیم غذایی سالم و سایر تغییرات سبک زندگی ممکن است برای تسکین علائم کافی باشد.

بخونیدش:  چرا وقتی یک توپ کم باد را جلوی نور خورشید قرار می دهیم باد می شود

مشکلات قلبی

درد قفسه سینه علامت هشدار دهنده اصلی حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی است. عطسه در هنگام حمله قلبی باعث درد قفسه سینه نمی شود. با این حال، اگر بیماری‌های قلبی دیگری مانند آنژین دارید، می‌تواند درد قفسه سینه را تحریک یا تشدید کند. آنژین نوعی درد قفسه سینه است که زمانی رخ می دهد که اکسیژن کافی برای رسیدن به قلب وجود نداشته باشد. این درد موقتی است. آنژین صدری معمولاً زمانی رخ می دهد که شما از نظر بدنی فعال هستید یا در یک موقعیت استرس زا هستید. در برخی موارد، عطسه شدید یا مداوم می تواند باعث درد قفسه سینه شود. استراحت و دارو معمولاً درد قفسه سینه را تسکین می دهد. آنژین صدری یک بیماری جدی است که نیاز به درمان پزشکی دارد. سایر علائم آنژین عبارتند از:

دردی که با فعالیت بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد.

فشار یا سفتی در قفسه سینه، معمولاً در پشت استخوان سینه

بی حسی در شانه یا بازوها، معمولاً در سمت چپ

تومور

تومور در دیواره قفسه سینه یا داخل یا اطراف ریه یا قلب می تواند باعث درد قفسه سینه شود. تراتوم یک نوع نادر تومور است که می تواند در زنان باردار ایجاد شود. آنها همچنین می توانند در مردان رخ دهند. حدود 8 درصد از این تومورها از دیواره یا پوشش داخلی قلب و ریه ها شروع می شوند. تومور در هر جایی از قفسه سینه می تواند باعث درد شدید یا مبهم در یک طرف شود. درد قفسه سینه می تواند با عطسه و خمیازه بدتر شود. علائم دیگر عبارتند از:

سرفه

دشواری در تنفس

مایع در ریه ها

تراتوم می تواند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد. هر دو نوع را می توان با جراحی برداشت. در برخی موارد، درمان های دیگری مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز مورد نیاز است.

عفونت مفصل

عفونت دنده همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه هنگام عطسه شود. ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها می توانند مفاصل دنده ها را آلوده کنند. این شامل:

بیماری سل

سیفلیس

آسپرژیلوزیس

درمان عفونت با آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی و سایر داروها مهم است. یک عفونت شدید می تواند مضر یا حتی کشنده باشد. برخی از عفونت ها نیز می توانند خیلی سریع به افراد دیگر سرایت کنند.

درمان درد قفسه سینه هنگام عطسه

درمان درد قفسه سینه هنگام عطسه بستگی به علت آن دارد. برخی شرایط ممکن است اصلاً نیازی به درمان نداشته باشند. عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا معمولاً خود به خود از بین می روند. تنش عضلانی بدون درمان بهبود می یابد. ممکن است برای کمک به کنترل بیماری‌های مزمن مانند آسم، سوزش سر دل و آرتریت نیاز به مصرف روزانه دارو داشته باشید.

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک، ضد ویروس یا ضد قارچ برای عفونت های جدی تجویز کند. اکثر دنده های کبود یا شکسته خود به خود بهبود می یابند. پزشک ممکن است برای کمک به بهبودی، داروهای ضد درد تجویز کند. آسیب‌های استرنوم و استخوان ترقوه ممکن است نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشد و بهبودی طولانی‌تر طول بکشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر بار که عطسه می کنید درد قفسه سینه دارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر بیماری مزمن یا آسیبی ندارید، پزشک می تواند علت درد قفسه سینه شما را تشخیص دهد. در صورت داشتن هر یک از علائم دیگر به پزشک مراجعه کنید:

سرفه ای که از بین نمی رود.

خس خس سینه

تب یا لرز

درد مزمن قفسه سینه

بی اشتهایی

مخاط خونی

تورم پا

اگر موارد زیر را دارید و نمی توانید فوراً به پزشک مراجعه کنید، با خدمات فوریت های پزشکی محلی خود تماس بگیرید:

درد شدید قفسه سینه

دشواری در تنفس

سرفه با خون

صورت متورم

به طور کلی، درد قفسه سینه هنگام عطسه بیشتر ناشی از مشکلات دیواره قفسه سینه مانند کشیدگی عضلات است. این به این دلیل اتفاق می افتد که عطسه، سرفه و تنفس عمیق باعث بالا رفتن و پایین رفتن ماهیچه های قفسه سینه و سینه می شود. در موارد نادر، درد قفسه سینه هنگام عطسه می تواند علامت هشدار دهنده یک مشکل جدی تر باشد. در صورت داشتن علائمی غیر از درد قفسه سینه هنگام عطسه به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد قفسه سینه شما شدید است یا برای مدت طولانی ادامه دارد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بخونیدش:  چرا وقتی صبح از خواب بیدار میشم کمرم درد میکنه

کلینیک فیزیوتراپی ایران مجهز و تخصصی

به طور کلی مجموعه سلامت ایران از جمله کلینیک فیزیوتراپی ایران، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران انجام داده است. این مجموعه زیر نظر علی رضا صدیقی و دکتر مهدی صدیقی متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می شود و برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه مراجعه نمایید.

به اینستاگرام فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا