چرا وقتی غذا میخورم شکمم بزرگ میشه

افزایش وزن فقط در ناحیه شکم می تواند نتیجه انتخاب های خاص سبک زندگی باشد. استرس و قند نقش مهمی در تعیین سایز شکم شما دارند. برخی از مشکلات فیزیکی و تغییرات هورمونی نیز می تواند با افزایش وزن غیرعادی مرتبط باشد. در این مقاله از سایت سلام دنیا به بررسی علت هیپرتروفی شکم و چاقی شکمی پرداخته ایم. با ما بمان.

علت چاقی شکمی چیست؟

آیا تا به حال احساس کرده اید که معده شما زندگی خاص خود را دارد؟ از تورم تا صافی، شکل شکم شما هر روز تغییر می کند. اما زمانی که به نظر می رسد شکم شما به طور مرتب بزرگتر می شود، واقعا چه اتفاقی می افتد؟ در اینجا با کارشناسان صحبت کردیم تا شایع ترین دلایل افزایش وزن در ناحیه شکم را بیان کنیم.

حتما بخوانید: داروهای چاقی

1. علت بزرگ شدن شکم: ژنتیک

بدون در نظر گرفتن ژنتیک، صحبت در مورد قد و ساختار بدن بی معنی به نظر می رسد. دکتر خالد سعید، پزشک ارتوپد به ما می گوید که ژنتیک بدون شک در جایی که شما چربی را در بدن خود ذخیره می کنید، تاثیر دارد. او توضیح می دهد که “اگر سابقه خانوادگی شما به افرادی با بدن سیبی شکل اشاره دارد، پس باید بیشتر تلاش کنید تا فعالیت بدنی کافی داشته باشید و کالری دریافتی خود را محدود کنید. اما چگونه می توانید بفهمید که بدن سیبی شکل دارید؟ خوب، اگر دور کمر بزرگی دارید و بیشتر وزن بدن شما در اطراف ناحیه شکم شما متمرکز است، به احتمال زیاد در بین مردم سیب شکل هستید.”

2. علت چاقی شکمی: استرس

استرس منجر به افزایش ذخیره چربی می شود. استرس بخشی از زندگی عادی است. بنابراین، باید راه های سازنده ای برای مقابله با آن بیابید تا استرس نتواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. میشل شاپیرو، متخصص تغذیه به ما گفت که یکی از دلایل اصلی افزایش وزن در ناحیه شکم استرس است و مقابله با این مشکل با مدیریت استرس آغاز می شود.

وقتی استرس دارید، هورمون کورتیزول در بدن ترشح می شود. شاپیرو می گوید قرار گرفتن مداوم در معرض استرس زیاد و گردش مداوم کورتیزول در بدن می تواند ذخیره چربی در ناحیه شکم را افزایش دهد. او توضیح می دهد: “کورتیزول به بدن اجازه می دهد تا چربی و انرژی را از سایر قسمت های بدن منتقل کند و آن را به سمت شکم هدایت کند، جایی که می تواند به سرعت انرژی را به اندام های حیاتی برساند.”

حتما بخوانید: 5 تمرین عالی برای لاغری شکم با توپ پیلاتس

3. علت بزرگ شدن شکم: مصرف زیاد مواد قندی باعث تجمع چربی می شود

شاپیرو توضیح می دهد که وقتی سطح کورتیزول افزایش می یابد، ما تمایل به مصرف قند داریم زیرا بدن می خواهد در مواقع اضطراری به سرعت انرژی دریافت کند. این قند اضافی می تواند منجر به افزایش وزن در ناحیه شکم شود. وی می افزاید: بنابراین وقتی استرس داریم، کورتیزول ترشح می شود، در ناحیه شکم چاق می شویم، قند بیشتری تقاضا و مصرف می کنیم و دوباره چاق می شویم.

پیشنهاد او در این زمینه این است که خواب کافی داشته باشید و غذاهایی که باعث افزایش چربی می شوند (از جمله مواد قندی) را حذف کنید، استرس را با برنامه ریزی و مراقبت مدیریت کنید و به جای روی آوردن به مواد قندی در مواقع استرس یا برانگیختگی عاطفی، مانند دوستان به سراغ دیگر منابع آرامش بروید.

4. علت چاقی شکمی: کمبود پروتئین

اگر رژیم غذایی شما فاقد پروتئین به مقدار کافی باشد، در ناحیه شکم وزن اضافه خواهید کرد. خبر خوب این است که شما به راحتی می توانید ریزمغذی های خود را برای افزایش پروتئین اصلاح کنید. وینس سنت، مربی ارشد V Shred می‌گوید: «وقتی مصرف پروتئین خود را افزایش می‌دهید، با کاهش سطح انسولین، قند خون خود را متعادل می‌کنید، که می‌تواند سرعت متابولیسم شما را افزایش دهد.

او اضافه می کند که پروتئین همچنین می تواند به کنترل هورمون هایی که اشتها را افزایش می دهند و منجر به کاهش وزن طبیعی می شود، کمک کند. اما به چه میزان پروتئین نیاز دارید؟ خب این به سطح فعالیت بدنی و قد شما بستگی دارد. در این مورد با یک متخصص تغذیه مشورت کنید یا به سایت هایی بروید که در این زمینه توصیه هایی را ارائه می دهند.

5. علت بزرگ شدن شکم: هورمون ها

هورمون ها می توانند وزن را کنترل کنند. با نزدیک شدن به یائسگی، بسیاری از افرادی که بیشتر وزن بدن خود را دور باسن و ران خود حمل می کنند متوجه می شوند که شکمشان بزرگ می شود. سنت توضیح می دهد که کاهش استروژن و همچنین کند شدن متابولیسم بدن با افزایش سن علت این مشکل است. با این حال، عضله سازی از طریق تمرینات قدرتی (و تمرکز بر قسمت میانی بدن) می تواند در این زمینه کمک کند.

بخونیدش:  چطور اهنگی که اسمشو نمیدونم پیدا کنم

6. علت چاقی شکمی: مصرف برخی داروها

برخی از داروها نیز می توانند عوارض جانبی بر وزن شما داشته باشند. یکی از شکایات رایج هنگام استفاده از برخی داروهای تجویزی مربوط به افزایش وزن به خصوص در ناحیه شکم است. داروهای مختلفی مانند داروهای ضد روان پریشی، ضد افسردگی، ضد فشار خون، ضد صرع و ضد دیابت می توانند باعث این مشکل شوند.

حتما بخوانید: خواص زیره سیاه و سبز برای لاغری شکم

7. علت بزرگ شدن شکم: غذاهای آماده

غذاهای آماده می توانند باعث التهاب شوند. امروزه در فروشگاه ها، رستوران ها، کافه ها و حتی بوفه های اداری گرفتار سد غذاهای فرآوری شده و آماده شده ایم. راشل فاین، متخصص تغذیه، می گوید مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده یا آماده، به ویژه شیرین کننده هایی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا، می تواند منجر به افزایش وزن در ناحیه شکم شود. به گفته فاین، چربی های ترانس (که معمولا در غذاهای بسته بندی شده و پخته یافت می شوند) می توانند التهاب را افزایش دهند و در نهایت منجر به مقاومت به انسولین و چربی شکم شوند.

حتما بخوانید: مضرات غذاهای فرآوری شده چیست؟

8. علت چاقی شکمی: سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل سطوح بالای تستوسترون ایجاد می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که تخمدان های بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. سعید می گوید افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است سطح تستوسترون بالایی داشته باشند و در نتیجه وزن اضافه کنند. او می‌گوید: «به نظر می‌رسد که این سطوح بالای تستوسترون ممکن است منجر به این الگوی چاقی مردانه شود. او توصیه می کند در صورت مشکوک بودن به وجود این بیماری با پزشک مشورت کنید.

9. علت بزرگ شدن شکم: کم خوابی

کمبود خواب می تواند متابولیسم بدن را کند کند. تحقیقات نشان داده است که نیمی از آمریکایی ها خواب کافی ندارند و این یکی از عواملی است که شکم شما را چاق می کند. اما اگر با افزایش وزن در ناحیه شکم مواجه هستید، می توانید کمبود خواب را یکی از عوامل آن در نظر بگیرید.

به گفته سعید، پنج ساعت یا کمتر خوابیدن در شب با افزایش چربی شکمی همراه است. کمبود خواب متابولیسم بدن را برای حفظ انرژی کاهش می دهد و بدن را برای ذخیره چربی بیشتر تحریک می کند. وی همچنین یادآور می شود که خواب بیش از 8 ساعت نیز می تواند منجر به افزایش وزن شود. او می گوید دلیل این مشکل هنوز مشخص نیست، اما توضیح ممکن است این باشد که خواب زیاد به معنای کاهش فعالیت بدنی است. نیاز هر فرد به خواب متفاوت است. با این حال، طول خواب ایده آل معمولا بین 7 تا 9 ساعت در شب است.

حتما بخوانید: فواید خواب کافی برای کاهش وزن و سلامتی

10. علت چاقی شکمی: حساسیت غذایی

آیا ممکن است آلرژی غذایی دلیل افزایش وزن در ناحیه شکم باشد؟ کورتنی موزر، متخصص تغذیه در IV Lounge Orlando، می‌گوید که ممکن است به غذا یا ماده خاصی حساسیت داشته باشید و حتی متوجه آن نباشید. دلیل این امر این است که بر خلاف آلرژی های غذایی، آلرژی غذایی معمولاً به مسائل گوارشی (مانند نفخ، تورم و احساس سنگینی) محدود می شود و این علائم معمولاً بلافاصله ظاهر نمی شوند و تشخیص دقیق غذاهایی که باعث ایجاد مشکل می شوند دشوارتر می شود. موزر انجام آزمایش آلرژی غذایی و استفاده از اطلاعات و نتایج را برای ایجاد یک برنامه غذایی مناسب توصیه می کند.

سخن آخر

چاقی شکمی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این پست Hello World به بررسی علت بزرگ شدن شکم پرداختیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید این پست را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. و همچنین می توانید نظرات و سوالات خود را در مورد علت چاقی و بزرگ شدن شکم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: msn

مطالب مرتبط:

بهترین ورزش برای لاغری بازوها و سوزاندن چربی بازو

کاهش وزن و لاغری با 25 نکته و راهکار عجیب

به نظر شما یکی از بزرگترین درگیری هایی که زنان با بدن خود دارند چیست؟

بزرگ شدن شکم دیگر!

من مطمئن هستم که هر زنی از این مشکل فرار می کند و برای فرار از این وضعیت دست به هر کاری می زند.

کسانی که شکم بزرگ دارند مشکلات زیادی دارند. مثلاً شلوار فورس خود را می پوشند! یا مثلا وقتی می خواهند سر میز بنشینند و شکمشان را تمیز کنند متوجه می شوند که شلوارشان تنگ است و این باعث آزارشان می شود. در نهایت یک لقمه غذا به خوبی و خوشی از گلویشان پایین نمی رود.

میشه بعدا بهت بگم؟

بخونیدش:  چطور هفته ای نیم کیلو وزن کم کنم

خیلی خوب؛ بعدش فقط کم کم اعتماد به نفسشون افت میکنه!

اما به نظر شما مقصر کیست؟

راستش خیلی وقت پیش دانشمندان دور هم جمع شدند و به تحقیق نشستند و به یکی از مظنونین رسیدند. . .

چرا شکم بزرگتر می شود؟

همانطور که گفتم، به طور خلاصه، دانشمندان شواهدی را بررسی کردند و چیزی به نام هورمون کورتیزول، هورمون استرس خود ما، پیدا کردند.

این هورمون زمانی شروع می شود که فشار روانی شما افزایش می یابد و احساس ضعف در بدن شما ایجاد می کند. پس از مدتی وارد برنامه دوم خود می شود و توزیع چربی در بدن شما را مختل می کند. سپس چربی شکم شما مانند یک بمب منفجر می شود و شکم شما بزرگتر می شود.

اما خیلی از شما می توانید بگویید من استرس ندارم پس چرا شکمم بزرگ شده است؟

ببینید، تنها یک دلیل وجود دارد که وجود ندارد. من برخی از دلایل اصلی را به شما می گویم:

استرس، عامل بزرگ شدن شکم

این بحث استرس آنقدر مهم است که فکر می کنم باید بیشتر توضیح دهم. . .

هورمون‌های استرس می‌توانند در موقعیت‌های زیادی ایجاد شوند و تأثیرات زیادی روی معده شما بگذارند. مانند آنچه که؟

مثلا فردا امتحان مهمی داری ولی نتونستی بخونی و الان باید حضوری امتحان بدی. استرس دیر رسیدن، استرس کار، استرس اتفاقاتی که برای شما یا خانواده تان می افتد، همه این اتفاقات دست به دست هم می دهند و هورمون استرس شما را تحریک می کنند.

یعنی همین هورمون هایی که هر روز با اتفاقات ریز و درشت بالا و پایین می کنید باعث بزرگ شدن شکم می شود.

استرس و شکم!

حتی دانشمندان بزرگ می گویند که داشتن یک زندگی پر استرس و نداشتن حوصله برای مقابله با آن استرس، دور کمر شما را خراب می کند. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که زندگی پر استرس و پرتنشی دارید یا نمی توانید به خوبی با سختی های زندگی کنار بیایید، مطمئن شوید که شکمتان هر روز بزرگتر از دیروز است!

وقتی در این شرایط قرار می گیرید، متابولیسم بدنتان تحت تاثیر قرار می گیرد و علاوه بر چاق شدن شکم، زندگی آرام خود را نیز از دست خواهید داد و اعصابتان به هم می ریزد.

نخوردن غذاهای کم چرب به اندازه کافی

شاید این عنوان برای شما جالب باشد و بگویید آیا خوردن غذاهای کم چرب نمی تواند شکم ما را بزرگتر کند؟ بله چرا که نه!

اگرچه خوردن بیش از حد غذاهای پرچرب روی شکم شما تأثیر می گذارد، اما نخوردن غذاهای کم چرب تأثیر خاص خود را دارد. دانشمندان معتقدند افرادی که برای چاق ماندن چربی نمی خورند شکم بزرگتری دارند. (حیرت آور!)

چربی ها همیشه مضر نیستند. چربی های مفیدی نیز وجود دارد. منظورم چربی های اشباع نشده مانند روغن آووکادو و روغن زیتون است.

بنابراین می توانید با توجه به ذائقه خود از روغن های غیراشباع در غذا و سالاد خود استفاده کنید.

نگران میزان خواب نباشید

بلافاصله به ما گفته شد که زود بیدار شدن خوب است و همیشه صبح زود بیدار شدن. اما توجه داشته باشید که نباید کم خوابی را با صبح زود بیدار شدن اشتباه بگیرید.

افرادی که استراحت و خواب کافی ندارند شکمشان رشد می کند.

اما کم خوابی چه ربطی به چربی شکم دارد؟

وقتی کمتر می‌خوابید، به هورمون‌های استرس اجازه می‌دهید بدن شما را تحت سلطه خود درآورند. زمانی که این هورمون در بدن شما افزایش می یابد، هوس قند و شیرینی بیشتر می کنید و می خواهید شیرینی و کالری بیشتری بخورید. باعث رشد شکم شما می شود.

بنابراین سعی کنید حدود ۷ تا ۹ ساعت بخوابید. در بدترین حالت، هرگز کمتر از 5 ساعت نخوابید.

پروتئین مصرف نکنید

خوردن پروتئین بسیار مهم است و به زیبایی و سلامت بدن شما کمک می کند و پروتئین مورد نظر را برای سلول هایتان تامین می کند.

وقتی پروتئین کم می خورید، اشتهای کاذب شما افزایش می یابد و از این رو نمی توانید اشتهای خود را کنترل کنید.

بنابراین سعی کنید پروتئین کافی مصرف کنید تا اشتهای خود را کنترل کرده و مدت طولانی تری احساس سیری کنید. همه اینها تا در نهایت بتوانید هورمون های خود را تنظیم کنید.

برای جلوگیری از بزرگ شدن شکم بهتر است در هر وعده غذایی بین 20 تا 25 گرم پروتئین مصرف شود.

اختلالات هورمونی در زنان

زنان در طول زندگی خود چرخه قاعدگی را مدیریت می کنند و سپس وارد دوره پس از قاعدگی یا یائسگی می شوند.

در این دوره بسیاری از هورمون های زنانه از جمله استروژن کاهش می یابد و چربی روی بدن تاثیر می گذارد. بنابراین اگر زنان میانسال متوجه شوند که وزن کم نمی کنند و شکمشان هر روز نسبت به روز قبل بزرگتر می شود، یا در دوران یائسگی هستند یا در آستانه یائسگی.

بخونیدش:  چرا من ترس از دست دادن دارم

سایر عواملی که می توانند بر بزرگ شدن شکم تأثیر بگذارند عبارتند از بیماری تیروئید، چاقی پس از زایمان، مشکلات گوارشی و نفخ شکم. علاوه بر این عفونت ها و آلرژی ها در بزرگ شدن شکم تاثیر دارند.

راه های کوچک کردن شکم: تغذیه

شکم بزرگ یکی از عواملی است که می تواند کانون خوبی برای رشد بیماری ها باشد.

بعد از مدتی ممکن است نتوانید مثل قبل زندگی کنید. به همین دلیل است که می گویند پیشگیری بهتر از درمان است!

با رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم می توانید با این مشکل مقابله کنید. به همین دلیل می خواهم چند روش مفید تغذیه ای برای کوچک کردن شکم به شما بگویم.

وعده های غذایی کوچکتر و سالم تر بخورید

با مصرف غذاهای سالم می توانید پس از مدت کوتاهی معده خود را آب کنید.

بنابراین، به جای 3 وعده غذایی، سعی کنید وعده های غذایی خود را کمتر و کمتر کنید. بین وعده های غذایی 2 تا 3 ساعت فاصله بگذارید. با این کار شکم خود را کوچک کرده و متابولیسم خود را افزایش خواهید داد. در نتیجه چربی بیشتری می سوزانید.

مصرف غذاهای غنی از فیبر را کاهش دهید

بیشتر اوقات ممکن است نفخ داشته باشید و معده شما نفخ باشد. بنابراین مصرف غذاهایی که باعث نفخ می شوند را کاهش دهید.

درست است که غذاهایی مانند کلم بروکلی، لوبیا و گل کلم سرشار از فیبر هستند و برای بدن مفید هستند، اما شکل بدن را تغییر می دهند. مصرف آنها را به طور کامل متوقف نکنید. فقط سعی کنید مصرف آنها را متعادل کنید تا فیبر جذب شود و شکم شما بزرگتر نشود.

مصرف میوه و سبزیجات خام را تنظیم کنید

میوه ها و سبزیجات را به صورت یکجا مصرف نکنید. حتما این مواد را ظرف چند روز استفاده کنید. مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات خام باعث چاق شدن شکم شما می شود.

از دست ندهید: آشنایی با طب سنتی

علاوه بر این، مصرف زنجبیل روده های شما را آرام می کند. بنابراین زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مصرف لبنیات را کاهش دهید

لاکتوز یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده لبنیات است.

کسانی که نمی توانند این ماده را جذب کنند، نباید در مصرف آن زیاده روی کنند. زیرا ممکن است دچار نفخ معده شوند و به همین دلیل شکمشان بزرگ شود.

همین امر در مورد نوشابه نیز صادق است. سعی کنید مصرف نوشابه را کنترل کنید و هر از چند گاهی آنها را مصرف کنید. اگر این مشکل را کنترل نکنید دچار مشکل معده خواهید شد!

خوردن غذاهای غنی از پتاسیم

غذاهای غنی از پتاسیم می توانند نفخ را کاهش دهند. زیرا پتاسیم یک ادرارآور طبیعی است و از احتباس آب و نفخ جلوگیری می کند. منظورم غذاهایی مانند آووکادو، موز، پاپایا، انبه، نعناع و ماست است.

از سوی دیگر، می توانید آب بیشتری بنوشید تا سایز معده خود را کاهش دهید. نوشیدن آب بیشتر باعث کاهش وزن می شود.

چای سبز
واقعاً بچه ها، چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است آنتی اکسیدان ها فواید زیادی دارند و یکی از آن فواید کاهش چربی شکم است. بنابراین پیشنهاد می کنم قبل از انجام فعالیت های روزانه خود چای سبز بنوشید.

علاوه بر آب، مصرف انواع توت ها نیز می تواند با چربی های شما مبارزه کند. یکی از فواید توت ها این است که می توانند هورمونی را که باعث التهاب در زمانی که سطح قند خون پایین است کاهش دهند.

راه های کوچک کردن شکم: ورزش

من همیشه گفته ام و باز هم می گویم، ورزش می تواند بهترین گزینه برای کوچک کردن شکم شما باشد. شما می توانید هر مشکلی را با ورزش حل کنید. حتما تمرینات زیر را برای کوچک کردن شکم انجام دهید:

از دست ندهید: ورزش چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

ورزش های هوازی: چربی ها از ورزش های هوازی متنفرند و با انجام این ورزش ها می توانید به خوبی از شر آن چربی ها خلاص شوید. پس سعی کنید هر روز پیاده روی و شنا کنید تا شکمتان آب شود.

کرانچ ها: کرانچ ها انتخاب مناسبی برای صاف کردن شکم هستند. زیرا این تمرینات برای عضلات جلویی و شکم مناسب است.

آخرین کلمه

داشتن شکمی صاف آرزوی هر زنی است. چه کسی از پوشیدن شلواری که دوست دارد نمی ترسد؟

اما بزرگترین مشکل شکم بزرگ است. بهتر است تحقیق کنید و علت بزرگ شدن شکم خود را پیدا کنید. عوامل زیادی بر بزرگ شدن شکم تاثیر می گذارند اما با مصرف مواد غذایی مناسب می توانید این مشکل را برطرف کنید. پس نمی بینم که جلوی آینه بایستی و به شکمت خیره شوی. در عوض، یک چای سبز دم کنید و سپس ورزش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا