چرا وقتی قرص اورژانسی باعث خونریزی میشود؟

خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی الگوهای مختلفی دارد. برخی از زنان بین دوره های قاعدگی دچار خونریزی می شوند که طبیعی است. همچنین در دوره استراحت قرص های اورژانسی، خونریزی قاعدگی رخ می دهد.

سرویس بهداشتی ستاره – گاهی اوقات قرص های ضد بارداری اورژانسی باعث ایجاد لکه بینی و لکه بینی بین پریود می شوند. در چنین حالتی فرد مدتی قاعدگی نامنظم دارد و پس از مدتی سیکل قاعدگی به حالت قبل از مصرف قرص های اورژانسی برمی گردد. آیا خونریزی بعد از قرص های اورژانسی طبیعی است؟ در ادامه به علت خونریزی پس از مصرف قرص اورژانسی و زمان مراجعه به پزشک خواهیم پرداخت. با ما بمان.

پیشنهاد ستاره

آیا خونریزی بعد از قرص های اورژانسی طبیعی است؟

خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی طبیعی است. البته اگر فرد باردار نباشد! این خونریزی تا زمانی ادامه می یابد که بدن به هورمون های موجود در قرص ها عادت کند. خونریزی خفیف و جزئی پس از 3 روز از مصرف قرص ها متوقف می شود و در غیر این صورت، این نشان دهنده یک مشکل جدی است که باید توسط پزشک بررسی شود.

آیا با مصرف قرص اورژانسی قاعدگی امکان پذیر است؟

اینکه آیا در حین مصرف قرص پریود می شوید یا نه بستگی به نوع قرصی دارد که مصرف می کنید. اکثر قرص های ضد بارداری تخمک گذاری را سرکوب می کنند و مصرف کننده دوره واقعی را تجربه نمی کند. با این حال، قرص ضد بارداری ترکیبی از دو هورمون استروژن و پروژسترون است که می تواند منجر به خونریزی قاعدگی شود. روال استفاده از این قرص ها معمولاً به این صورت است که به مدت 3 هفته مصرف می شود، سپس یک هفته استراحت در نظر گرفته می شود که در این مدت خونریزی انتظار می رود.

چه چیزی باعث خونریزی بین قاعدگی می شود؟

برخی از زنان بین دوره های قاعدگی خونریزی دارند. این لکه‌ها در سه ماه اول مصرف قرص‌های ضدبارداری، زمانی که بدن با هورمون‌ها سازگار می‌شود، شایع‌تر است. البته ممکن است بعد از سه ماه اول این اتفاق بیفتد. این ترشحات خونی واژن لزوماً نشان دهنده یک مشکل پزشکی نیست. اما اگر دیدن لکه های خون شما را آزار می دهد، می توانید قرص ها را عوض کنید.

احتمال خونریزی بین قاعدگی در افرادی که قرص کوچک مصرف می کنند بیشتر است. این نوع قرص فقط حاوی هورمون پروژسترون است و هر روز مصرف می شود. برخی از زنان هنگام مصرف قرص کوچک خونریزی ندارند. اما در برخی موارد لکه بینی را تجربه می کنند.

برای قطع قاعدگی از قرص های اورژانسی استفاده کنید

اگر قصد دارید قاعدگی خود را به تعویق بیندازید، می توانید هفته تعطیل قرص ترکیبی را رها کنید و بلافاصله یک بسته جدید از قرص ها را باز کنید. با این کار، دوره به تعویق می افتد. اما لکه های خون روی سر پیدا می شود. اگر قصد دارید بیش از 3 بسته پشت سر هم مصرف کنید، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که فقط قرص های مونوفازیک را می توان به طور متوالی بدون دوره استراحت مصرف کرد. استفاده مداوم از قرص های فازیک که دوز آن در هر روز از ماه متفاوت است، باعث بی اثر شدن قرص می شود. برای اطلاع از گروه داروها به برگه اطلاعات داخل بسته قرص مراجعه کنید.

آیا خونریزی به معنای بی اثر بودن قرص است؟

خونریزی یا قاعدگی در حین مصرف قرص به این معنی نیست که دارو موثر نیست. خونریزی هنگام مصرف قرص ترکیبی طبیعی است و لکه بینی یکی از عوارض جانبی شناخته شده همه قرص های ضد بارداری است.

سوالات متداول در مورد خونریزی پس از مصرف قرص اورژانسی

پریود نشدن در دوران استراحت به معنای بارداری است؟

قرص های ضد بارداری بسیار موثر هستند و در صورت مصرف صحیح احتمال بارداری بسیار کم است. اما اگر قرص ترکیبی مصرف می کنید و دو یا چند قاعدگی در هفته وقفه قاعدگی رخ نداده است، باید با پزشک مشورت کنید تا احتمال بارداری را بررسی کنید.

آیا خونریزی حین رابطه جنسی هنگام مصرف قرص اورژانسی طبیعی است؟

اگرچه لکه بینی در حین مصرف قرص طبیعی است. اما اگر در حین رابطه جنسی خونریزی غیر قابل توضیحی داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. این خونریزی ممکن است نشان دهنده نوعی عفونت مانند عفونت دهانه رحم یا بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا باشد.

بخونیدش:  چرا شعله کبریت با فوت خاموش می شود

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما از داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی استفاده می کنید و پریودهای شما کاملاً متوقف شده است.

در طول قاعدگی، خونریزی شدید و غیر قابل توضیحی را تجربه می کنید.

در حین مقاربت متوجه خونریزی شده اید.

شما می خواهید قرص های ضد بارداری را تغییر دهید.

آخرین کلمه

لکه بینی و خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی برای چند ماه طبیعی است و با تطبیق بدن با هورمون های موجود در این قرص ها به تدریج برطرف می شود. در پایان پیشنهاد می کنیم علت لکه بینی قبل از پریود، دلایل لکه بینی بعد از پریود و درمان های سنتی آن و علت و علائم لکه بینی در بارداری را بشناسید. همراهان گرامی اگر تجربه یا اطلاعاتی در این زمینه دارید لطفا نظرات و دانش خود را با ما و سایر همراهان ستاره در میان بگذارید. از همکاری شما متشکرم.

برگرفته از: onlinedoctor

سوال مخاطب نی نی بان: بعد از 7 روز مصرف قرص اورژانسی خونریزی کردم. چه زمانی خونریزی قطع می شود؟ پریود حساب میشه؟ اگر 7 روز از پریود من گذشته باشد؟

پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:

یک تا دو هفته اول پس از مصرف قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری، خونریزی غیرعادی ایجاد خواهد شد و پس از آن سیکل قاعدگی به حالت قبل از مصرف قرص های اورژانسی باز خواهد گشت. بنابراین به احتمال زیاد خونریزی شما در چند روز آینده قطع می شود و این خونریزی پریودی محسوب می شود.

مهمترین اطلاعات در مورد آن:

یکی از مشکلاتی که قرص های اورژانسی ایجاد می کند، اختلال در دوره قاعدگی است که در بیشتر خانم ها با مصرف این قرص ها ایجاد می شود. در این مقاله به سوالات خانم ها در مورد استفاده از قرص های اورژانسی و عادت ماهانه پاسخ می دهیم.

قاعده این است که پس از مصرف قرص های اورژانسی در ماه بعد باید پریود طبیعی داشته باشید. اما گاهی اوقات قرص های اورژانسی زمان چرخه قاعدگی را مختل می کنند.

لکه بینی، تهوع، التهاب پستان، سردرد و میگرن، تغییر خلق و خو، تغییرات در بینایی و ترشحات واژنی، از اثرات جانبی قرص های اورژانسی هستند. 

عوارض قرص های اورژانسی چیست؟
قرص های اورژانسی عوارض جدی و طولانی مدت ندارند. به طور کلی این قرص های حاوی پروژسترون برای جلوگیری از بارداری در زنان استفاده می شود و عوارض خطرناکی ندارد.
برخی از خانم ها پس از مصرف این قرص ها دچار سردرد، سرگیجه و خستگی می شوند و یا در صورت بروز درد شکم. در مورد عوارض قرص اورژانسی و قاعدگی مشخص شده است که برخی در حین مصرف این قرص ها لکه بینی یا خونریزی غیرطبیعی دارند و تا قاعدگی بعدی قاعدگی طبیعی خواهد بود. حتی ممکن است این قرص های اورژانسی چرخه قاعدگی را مختل کرده و پریود را به تاخیر بیاندازند یا تسریع کنند.

اثرات جانبی قرص های ضد بارداری
در ادامه، هر یک از این عوارض جانبی با جزئیات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

1. لکه بینی بین دو دوره
خونریزی واژینال در فواصل بین پریودهای مورد انتظار شایع است. این عارضه معمولا پس از مصرف قرص های ضد بارداری در عرض 3 ماه از بین می رود. اگر قرص های ضد بارداری را به درستی مصرف کنید و هیچ وعده غذایی را از دست ندهید، این قرص ها حتی در زمان لکه بینی نیز موثر خواهند بود.
اگر با وجود مصرف این قرص ها، 5 روز یا بیشتر متوالی خونریزی داشتید و یا بیش از 3 روز خونریزی شدید داشتید، باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

2. حالت تهوع
برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف قرص های ضد بارداری برای اولین بار دچار حالت تهوع شوند، اما این علائم معمولا پس از مدتی از بین می روند. مصرف قرص همراه با غذا یا قبل از خواب می تواند به کاهش این مشکل کمک کند.
اگر حالت تهوع شدید است یا بیش از 3 ماه ادامه دارد باید با پزشک مشورت کنید.

3. التهاب سینه ها
قرص های ضد بارداری می توانند باعث بزرگ شدن یا التهاب سینه ها شوند. این عارضه معمولا چند هفته پس از شروع مصرف قرص ناپدید می شود. در صورت مشاهده توده در سینه یا درد یا التهاب مداوم یا درد شدید در سینه، باید به پزشک مراجعه کنید.
نکاتی مانند کاهش مصرف کافئین و نمک و استفاده از سوتین های مناسب می تواند التهاب سینه را از بین ببرد.

بخونیدش:  چرا به زیارت امامان می رویم هدیه ششم


4. سردرد و میگرن
بعضی از افراد مصرف کننده قرص های ضد بارداری ممکن است عوارض جانبی مانند دوره های قاعدگی نامنظم، حالت تهوع، سردرد یا تغییر وزن را تجربه کنند.
هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند. قرص هایی با انواع و دوزهای مختلف هورمونی ممکن است با علائم مختلفی همراه باشند.
مصرف قرص هایی با دوز پایین ممکن است وقوع سردرد را کاهش دهد. علائم معمولا با گذشت زمان بهبود می یابند، اما اگر سردرد های شدید هنگام مصرف قرص شروع شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

5. افزایش وزن
هیچ رابطه ثابتی بین استفاده از قرص های ضد بارداری و تغییرات وزن در مطالعات بالینی وجود ندارد. با این حال، تجمع مایع می تواند به خصوص در اطراف سینه ها و باسن رخ دهد.
طبق یک بررسی، میانگین افزایش وزن کمتر از 2 کیلوگرم طی 6 یا 12 ماه در افرادی که از داروهای ضد بارداری خوراکی فقط دارای پروژسترون استفاده می کردند، مشاهده شد. همین میزان افزایش وزن در تحقیقات انجام شده بر روی سایر روش های پیشگیری از بارداری نشان داده شده است.
انواع خاصی از قرص های هورمونی ضد بارداری باعث کاهش وزن می شوند.

6. تغییرات خلقی
مشخص است که قرص های ضد بارداری می توانند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارند و خطر افسردگی یا سایر تغییرات عاطفی را افزایش دهند. اگر در حین مصرف این قرص ها دچار نوسانات خلقی شدید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

7. تاخیر در قاعدگی
گاهی اوقات ممکن است حتی با مصرف قرص های مناسب پریودهایتان به تاخیر بیفتد. عوامل مؤثر عبارتند از: استرس، بیماری، اختلالات هورمونی یا تیروئیدی
اگر در هنگام استفاده از قرص های ضدبارداری پریودتان با تأخیر یا بسیار سبک است، توصیه می شود قبل از شروع بسته دیگری از قرص ها، آزمایش بارداری انجام دهید. گاهی اوقات عادی هستند اگر نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

8. کاهش میل جنسی
هورمون یا هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می تواند بر میل جنسی در برخی افراد تأثیر بگذارد. در صورت کاهش شدید و نگران کننده میل جنسی، باید با پزشک متخصص مشورت کنید.
در برخی موارد، قرص های ضد بارداری می توانند میل جنسی را افزایش دهند، به عنوان مثال، مشکلات بارداری را از بین می برند و دردهای قاعدگی، PMS، اندومتریوز و فیبروم های رحمی را کاهش می دهند.

9. ترشحات واژن
ترشحات واژن ممکن است در طول دوره مصرف قرص های ضد بارداری تغییر کند. این تغییرات ممکن است به صورت افزایش یا کاهش روانکاری واژن یا تغییر در ماهیت ترشحات باشد.
اگر خشکی واژن دارید، استفاده از روان کننده می تواند به آسانتر شدن رابطه جنسی کمک کند.
این تغییرات معمولاً مضر نیستند، اما تغییر رنگ یا بوی ترشحات می تواند نشانه عفونت باشد. اگر متوجه این تغییرات شدید، به پزشک مراجعه کنید.

10. تغییرات در بینایی
تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص های ضد بارداری با ضخیم شدن قرنیه چشم مرتبط است. استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی به این معنی نیست که شما ممکن است خطر بیماری چشمی بیشتری داشته باشید، اما ممکن است به این معنی باشد که لنزهای تماسی دیگر به راحتی در دسترس نیستند. برای مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، باید با چشم پزشک مشورت کنید.

خطرات قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری می توانند خطر بیماری های قلبی عروقی مانند لخته شدن خون، لخته شدن در شریان های قلب (DVT)، لخته شدن خون در ریه ها، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهند. کبد و برخی از انواع سرطان با فشار خون بالا مرتبط هستند.

آیا خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی طبیعی است؟
خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی در صورت عدم بارداری، طبیعی هست و علت طولانی شدن آن هم عدم تعادل در هورمون هاست، چون با مصرف این نوع قرص، هورمون زیادی به بدن وارد می شود و در نظم آنها و عملکرد تخمدان ها اختلال ایجاد می کند.
برخی از خانم ها پس از مصرف قرص ضدبارداری خونریزی خفیفی را تجربه می کنند. این خونریزی سه روز پس از مصرف قرص ها قطع می شود. اگر خونریزی قطع نشد یا شدیدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. خونریزی شدید نشانه وجود مشکلات جدی تری است.

بعد از مصرف قرص های اورژانسی چه زمانی باید منتظر پریود بعدی باشید؟
همانطور که گفته شد عوارض مربوط به قرص های اورژانسی و قاعدگی وجود دارد. پس از مصرف قرص های اورژانسی در یک ماه آینده باید پریودهای طبیعی داشته باشید. اما گاهی اوقات قرص های اورژانسی زمان چرخه قاعدگی را مختل می کنند و ممکن است قاعدگی بعدی شما یک هفته زودتر یا دیرتر بیاید. در برخی از خانم ها هورمون های موجود در این قرص ها باعث خونریزی غیرمنتظره می شوند که طبیعی نیست و باید به متخصص زنان مراجعه کنند. اگر قاعدگی بعدی شما دیر شد، باید تست بارداری بدهید.
محققان سه آزمایش در مورد تاثیر قرص اورژانسی و پریود زنان انجام دادند که نتایج متفاوتی به دست آمد و مشخص شد چرخه قاعدگی زنان با استفاده از قرص های اورژانسی تغییر می کند
اولین آزمایش شامل زنانی بود که قرص اورژانسی 1.5 میلی گرمی لونورژسترل را در شروع هفته سوم پریود دریافت کردند. قاعدگی آنها زودتر از حد انتظار و حتی زودتر از زنانی که قرص دریافت نکرده بودند، شروع شد. علاوه بر این، زنانی که در هفته چهارم قاعدگی خود قرص لونورژسترل با دوز کامل دریافت کردند. قاعدگی در زمان طبیعی خود اتفاق افتاد، اما بیشتر از حد معمول طول کشید.
مطالعه دوم نشان داد که زنانی که دوز کامل قرص اورژانسی (1.5 میلی گرم لونورژسترل) را دو روز قبل یا بعد از تخمک گذاری (زمانی که تخمک آزاد می شود) مصرف کردند، دریافت کردند. پریود آنها به زمان عادی خود رسید. در مطالعه سوم، اثرات دو قرص لوونورژسترل 0.75 میلی گرمی که با فاصله 12 ساعت مصرف می شد مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که دوره قاعدگی کوتاهتر شد، اما طول دوره مشابه با دوره های طبیعی قبلی بود.

بخونیدش:  چطور از امتیاز علی بابا استفاده کنیم

قرص اورژانسی چگونه از بارداری جلوگیری می کند؟
این دارو یک هورمون پروژسترون است که با جلوگیری از آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) و با تغییر مخاط دهانه رحم به طوری که احتمال برخورد اسپرم با تخمک کاهش می یابد از بارداری جلوگیری می کند. (همان باروری) یا اتصال تخمک به دیواره رحم (لانه گزینی).
استفاده از این دارو بارداری قبلی را متوقف نمی کند و شما را در برابر بیماری های مقاربتی (مانند ایدز و غیره) محافظت نمی کند.

استفاده از قرص های اورژانسی چقدر باید باشد؟
توجه داشته باشید که روش اورژانسی نباید بیش از 2-3 بار در سال استفاده شود و فقط یک بار در هر سیکل قاعدگی مجاز است. اگر این نکته رعایت نشود عوارض قرص مانند نامنظم شدن قاعدگی بیشتر می شود و خانم ها برای بازگشت قاعدگی خود به درمان طولانی مدت نیاز خواهند داشت.

 

موارد منع استفاده از قرص ضدبارداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا