چرا وقتی معدم خالیه درد میگیره

پس از صرف غذا، معده به طور مداوم تخلیه می شود تا به آرامی غذای هضم شده را در روده کوچک آزاد کند. بخشی طبیعی از گوارش است. هنگامی که معده برای مدت طولانی خالی است، اگر سطح قند خون پایین باشد، این احساس را با مشاهده گرسنگی احساس می کنیم.

با این حال، گاهی اوقات این احساس خالی بودن معده با وجود وعده های غذایی ادامه می یابد که می تواند نشانه ای از مشکلات معده باشد.

چرا معده خالی به نظر می رسد؟

معده می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد و تا حد زیادی به مقدار غذای داخل و زمان پس از آخرین وعده غذایی بستگی دارد. احساس خالی بودن معده که بیشتر افراد تجربه می کنند اغلب با گرسنگی همراه است و به آن گرسنگی می گویند. انقباضات شدید معده همراه با افزایش ترشح اسید و آنزیم و همچنین افزایش اشتها و کاهش سطح قند خون نشانه نیاز به مصرف غذا است.
هنگام خوردن غذا، دیواره معده منبسط می شود تا غذا وارد شود. به طور معمول احساس خالی بودن معده در هنگام غذا خوردن ادامه می یابد، کشش معده تا حدی که معده احساس سیری را نشان می دهد و بدن به طور موقت غذای کافی مصرف می کند، این برعکس احساس خالی بودن معده است، اما احساسات غیر طبیعی مانند زیرا گاهی اوقات ممکن است گرفتگی، ناراحتی، سوزش و درد رخ دهد.

نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید

سایر علائم و نشانه ها

معده خالی می تواند بدون هیچ علامت دیگری رخ دهد. هنگامی که معده خالی به دلیل گرسنگی رخ می دهد، افزایش ترشح بزاق، صدای بلند معده (borborygmi) و حتی حالت تهوع در برخی موارد غیر معمول نیست. برخی از مشکلات معده، ممکن است نشانه علائم دیگری نیز باشد، از جمله:
ناراحتی و درد معده
سوزش سر دل
تهوع و گاهی استفراغ

تغییر در طعم و مزه 999888 8 این علائم با بسیاری از بیماری های معده مرتبط است که باعث خستگی معده می شود . با این حال، ممکن است علائم مختلفی خاص برای بیماری های معده وجود داشته باشد.

گاستریت

این یکی از علل شایع معده خالی است. التهاب مخاط معده می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، اما عفونت هلیکوباکتر پیلوری و استفاده بیش از حد از داروهایی مانند NSAID ها شایع ترین علل گاستریت هستند. اسید معده دائماً در معرض معده خالی است. پوشش داخلی معده، منجر به چیزی می شود که به عنوان احساس خالی بودن معده شناخته می شود.

زخم ها

بیماری زخم پپتیک (PDU) یکی دیگر از علل شایع خالی بودن معده است که با وجود غذا خوردن ادامه دارد. این زخم های باز در معده و دیواره اثنی عشر به دلایل مشابهی مانند گاستریت ایجاد می شوند. احساس خالی بودن معده اغلب با گرسنگی بدتر می شود. درد همراه با درد شکمی است و می توان به طور موقت با خوردن غذا تسکین داد تا مدت کوتاهی پس از آن برگردد.

رفلکس اسید

رفلاکس اسید، همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شناخته می شود. GERD یک بیماری شایع است که مری (لوله غذا) را درگیر می کند، جایی که اسید معده و آنزیم ها افزایش می یابد. این زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر مری (ESS) ضعیف شود و آنزیم ها پوشش داخلی را از بین ببرند. مری (ازوفاژیت) سوزش سر دل و حالت تهوع گاهی می تواند با احساس خالی بودن معده همراه با گرسنگی اشتباه گرفته شود.

زخم های مری

زخم های باز در مری (لوله غذا) به دلایل مختلفی مانند ریفلاکس شدید و طولانی مدت اسید و همچنین عفونت هلیکوباکتر پیلوری رخ می دهد. این زخم های مرزی اغلب در قسمت تحتانی مری، نزدیک معده ایجاد می شوند. همچنین گاهی اوقات می توان زخم ها را با احساس خالی بودن معده اشتباه گرفت. برخی از افراد با افزایش مصرف غذا پاسخ می دهند.

رفلاکس صفرا

رفلاکس صفرا یک بیماری شایع است، اما همچنین می تواند علائم خاصی ایجاد کند که ممکن است به عنوان معده خالی توصیف شود. صفرا از کیسه صفرا به دوازدهه (اولین قسمت روده کوچک) آزاد می شود. صفرا می تواند وارد معده و حتی مری شود. رفلاکس صفرا اغلب با رفلاکس اسید همراه است، اما علائم می تواند معده و مری را نیز درگیر کند.

بخونیدش:  چرا سال قمری با سال شمسی متفاوت است

بیشتر بدانید: از خوردن این غذاها برای رفلاکس اسید خودداری کنید غذای مناسب برای رفلاکس اسید و افرادی که مشکلات گوارشی دارند رفلاکس یا آروغ زدن

فتق هیاتال

فتق هیاتال اغلب با احساس خالی بودن معده همراه نیست، اما ممکن است برخی افراد ناراحتی و درد را تجربه کنند. این اغلب درد فشاری است که می تواند با رفلاکس اسید همراه باشد. بخشی از معده از طریق فضای کوچکی در دیافراگم وارد حفره قفسه سینه می شود.

بیماری های التهابی روده

بیماری کرون، نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که می تواند نواحی خارج از روده مانند معده را تحت تاثیر قرار دهد. این باعث التهاب گسترده پوشش معده می شود و همچنین می تواند باعث ایجاد زخم در بافت های آسیب دیده شود. التهاب و زخم باعث درد می شود. و ناراحت کننده می شود، که می تواند به عنوان احساس خالی بودن معده درک شود.

اضطراب و استرس

علائم معده در برخی شرایط روانی مانند اضطراب و استرس روانی رایج است. احساس خالی بودن معده، احساس خالی بودن شکم یا حتی “پروانه در معده” برخی از احساسات توصیف شده در این حالت ذهنی هستند. این ممکن است به دلیل ترشح افزایش اسید معده باشد که می تواند با احساسات خاصی رخ دهد، اما هیچ دلیل فیزیولوژیکی به وضوح قابل تشخیص نیست. بنابراین این احساس خالی بودن معده روانی است.

Author: دکتر فتحی

امیدوارم این به بهبود سلامت جامعه کمک کند، حتی اگر اندک باشد. می توانید سوالات خود را در انجمن سلامت مطرح کنید. برای پرسیدن سوال کلیک کنید برای پرسیدن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.

سوزش سر دل و سنگینی، غذاهای اسیدی و به طور کلی احساس ناراحتی در معده از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد را نگران می کند. اما این ناراحتی ها و معده دردها از کجا می آیند؟ عوامل متعددی در بروز این مشکل دخیل هستند که گاهی بسیار عجیب هستند. در این مقاله مجموعه ای از دلایل باورنکردنی معده درد را به شما معرفی می کنیم.

مصرف دارو

معده درد می تواند عامل شیمیایی داشته باشد و به دلیل مصرف برخی داروها بروز کند. بهتر است بدانید داروهایی که بیشترین تاثیر را روی معده دارند، شامل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مسکن ها) مانند بروفن و آسپرین است.

می توانید به جای این مسکن ها از استامینوفن استفاده کنید اما بهتر است بدانید که مصرف زیاد و خودسرانه این دارو باعث مسمومیت کبد نیز می شود. بنابراین بهتر است خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید و در صورت بروز مشکل برای تجویز داروی جایگزین با پزشک مشورت کنید.

مشکلات قلبی عروقی

برخی از بیماری های قلبی باعث درد معده می شوند. هنگامی که حمله قلبی (سکته قلبی) در قسمت پایینی قلب مانند آنوریسم آئورت رخ می دهد، می تواند باعث درد معده شود. در این صورت مراجعه به اورژانس ضروری است.

سرطان معده

خدا آن روز را نیاورد، اما معده درد شدید و مداوم می تواند نشان دهنده سرطان معده باشد. بعد از 50 سالگی التهاب معده و همچنین کاهش وزن و خستگی مفرط می تواند از علائم این بیماری باشد. بهتر است با پزشک مشورت کنید و وضعیت معده خود را بررسی کنید.

ادم یا زخم معده

درد معده می تواند از خود معده باشد، برای مثال اگر پوشش داخلی آن ملتهب باشد. در بیشتر موارد هلیکوباکتر پیلوری باعث التهاب و گاستریت می شود. البته برای تشخیص این نوع تورم و دانستن علت باکتریایی، نمونه برداری از مخاط معده ضروری است.

بهتر است بدانید همین باکتری می تواند باعث زخم معده یا اثنی عشر نیز شود. زخم معده یک مشکل دردناک است که نیاز به بررسی و درمان دارد.

سوء هاضمه

در بیشتر موارد، معده درد ناشی از سوء هاضمه است. در واقع معده درد در 40 درصد موارد به دلیل این مشکل است. سوء هاضمه اختلالی در عملکرد دستگاه گوارش است که به دلیل هضم نامناسب و سخت غذا ایجاد می شود و باعث درد معده می شود. گاهی اوقات غذا خوردن خیلی سریع می تواند باعث ناراحتی معده شود، به خصوص اگر سوء هاضمه دارید.

سوء هاضمه معمولاً خود را به صورت احساس سنگینی پس از خوردن غذای نامناسب، سیری زودهنگام، درد و سوزش سر دل نشان می دهد. این مشکل با اختلال عملکرد روده نیز مرتبط است.

درد رفلکس

معمولا وقتی فردی از درد معده شکایت می کند، از درد در قسمت بالای شکم صحبت می کند. اما معده لزوماً چنین دردی ایجاد نمی کند، زیرا این اندام در بالا و زیر دنده ها قرار دارد. اندام های دیگری نیز در این ناحیه از بدن وجود دارد. بنابراین گاهی اوقات درد معده ربطی به این اندام ندارد، این دردها می تواند از اعضای دیگر باشد. در این صورت تشخیص مشکل دشوارتر می شود.

بخونیدش:  چطور با فیلتر شکن وارد اینستا شویم

برخلاف سایر دردها مانند دردهای مربوط به پوست، درد درونی ابتدا پخش می‌شود و سپس در یک نقطه متمرکز می‌شود، اما درد لزوماً در اندام ایجادکننده درد احساس نمی‌شود. یعنی در فاصله ای از اندام مذکور مثلاً در شانه، بازو، گردن، کمر و … احساس می شود. در این مورد، ما در مورد درد مفاصل صحبت می کنیم.

بهتر است بدانید که درد معده می تواند ناشی از مشکل لوزالمعده یا کیسه صفرا باشد. پانکراتیت معمولاً به دلیل افزایش سن و مصرف الکل رخ می دهد. بعد از 55 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده افزایش می یابد.

رفلاکس معده

اختلال عملکرد اسفنکتر تحتانی مری، همان ماهیچه ای که دریچه بین مری و معده را کنترل می کند، می تواند باعث برگشت اسید از معده به مری شود. به این مشکل رفلاکس معده می گویند.

بهتر است بدانید که التهاب مری یا ازوفاژیت که شامل تومور در قسمت پایین مری است یا آشالازی نیز می تواند باعث درد معده شود.

لقمه را سریع قورت دهید

گاهی تند غذا خوردن باعث ناراحتی معده می شود، به خصوص اگر سوء هاضمه دارید. بهتر است بدانید که همه چیز به کیفیت غذایی که می خورید بستگی دارد. غذاهای چرب، ادویه ها و قهوه نیز باعث ناراحتی معده می شوند. این عوامل را به عادات بدی مانند سیگار کشیدن یا الکل اضافه کنید. در این صورت درد معده شدیدتر خواهد بود.

استرس

استرس منجر به تغییر در عادات غذایی و خواب می شود. این مشکلات باعث مشکلات گوارشی و در نتیجه ناراحتی معده نیز می شود. بهتر است بدانید قبل از کشف هلیکوباکتر و تاثیر آن بر معده درد، تمام مشکلات معده با استرس مرتبط بود. گاهی علت درد معده کمی دورتر از این ناحیه است و ناشی از میگرن است. در این صورت میگرن شکمی است که بدون ایجاد سردرد فقط باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و درد معده می شود.

گرچه این باکتری عامل اصلی معده درد محسوب می شود، اما در هر حال نباید از تاثیر استرس غافل شد. در برخی افراد حساس، استرس عامل ایجاد درد در ناحیه شکم است. این مسئله به کل بدن آسیب می زند و علاوه بر معده درد باعث ایجاد نفخ، درد کل شکم و اسهال می شود.

انسداد روده

مشکل مربوط به روده نیز می تواند منجر به درد معده شود. اگر درد معده در دوازدهه احساس شود، ممکن است به دلیل انسداد روده باشد. البته این مشکل نادر است و نیاز به رسیدگی فوری دارد.

میگرن

گاهی علت درد معده کمی از این ناحیه دور است و ناشی از میگرن است. در این صورت میگرن شکمی است که بدون ایجاد سردرد فقط باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و درد معده می شود. در این صورت باید سابقه خانوادگی میگرن بررسی و پس از تشخیص صحیح درمان های لازم آغاز شود.

منبع: تبیان

برای مطالعه بیشتر مقالات بهداشتی اینجا را کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا