چرا وقتی نفس میکشم کمرم درد میگیره

اگر کمردرد هنگام تنفس رخ دهد، ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. در برخی موارد، درد شدید است و ممکن است به دلیل التهاب یا عفونت قفسه سینه یا انحنای ستون فقرات و سرطان ریه باشد. کمردرد هنگام تنفس همچنین می تواند نشان دهنده یک وضعیت اضطراری باشد که می تواند شامل حمله قلبی یا آمبولی ریه باشد، به خصوص اگر فرد دچار تنگی نفس یا درد قفسه سینه نیز باشد. این مقاله به برخی از علل احتمالی کمردرد هنگام تنفس و زمان مراجعه به پزشک می پردازد.

علت کمردرد هنگام تنفس

در اینجا دلایل کمردرد هنگام تنفس آورده شده است:

اسکولیوز

اسکولیوز انحنای ستون فقرات است. اگرچه ممکن است افراد در هر سنی را مبتلا کند، اما معمولا در نوجوانان یا بزرگسالان جوان رخ می دهد. در برخی افراد، ستون فقرات می تواند آنقدر خم شود که فشار بیشتری به ریه ها وارد کند و تنفس را دردناک کند. علائم اسکولیوز می تواند شامل موارد زیر باشد:

كمر درد

ضعف و بی حسی دست و پا

شانه ها، باسن یا سینه ناهموار

مشکل در راست ایستادن

مشکلات راه رفتن

تنگی نفس

گزینه‌های درمان 

پزشکان هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرند، این عوامل شامل جنسیت فرد، شدت انحنا، موقعیت انحنا و درجه بلوغ استخوان است. برای مثال، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای انحنای کم در افراد جوان یا بزرگسالان توصیه کند. برای افرادی که دارای انحنای خفیف تا متوسط ​​هستند، پزشک ممکن است استفاده از بریس پشتی را توصیه کند. افراد مبتلا به اسکولیوز شدید ممکن است نیاز به جراحی برای صاف کردن ستون فقرات داشته باشند.

حمله قلبی

در برخی موارد، کمردرد در حین تنفس می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد. این تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر جریان خون به عضله قلب به طور ناگهانی مسدود شود، مثلاً با لخته شدن خون، حمله قلبی ممکن است رخ دهد. علائم حمله قلبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد قفسه سینه

احساس فشار یا پری در قفسه سینه

درد در یک یا هر دو بازو

درد فک

تنگی نفس

خیره کننده

تهوع و استفراغ

افرادی که علائم حمله قلبی دارند باید فوراً با اورژانس تماس بگیرند یا به اورژانس مراجعه کنند.

گزینه‌های درمان

درمان بستگی به نوع و شدت حمله قلبی دارد. به طور معمول، درمان ها شامل تکنیک هایی برای بازگرداندن جریان خون به بخشی از عضله قلب است که در طول حمله قلبی آسیب دیده است. هنگامی که حمله قلبی شدید باشد، پزشک ممکن است یک کاتتر را از کشاله ران یا مچ دست فرد عبور دهد تا یک شریان مسدود شده را باز کند.

سرطان ریه

سرطان ریه اغلب در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، یک علامت رایج سرطان ریه درد قفسه سینه است که معمولاً با تنفس عمیق یا سرفه بدتر می شود. اگر سرطان به سایر اندام ها سرایت کند، می تواند باعث درد استخوان در پشت یا باسن فرد شود. تومور ریه همچنین می تواند به اعصاب نخاعی فشار وارد کند و بر تنفس فرد تأثیر بگذارد و باعث کمردرد شود. سایر علائم سرطان ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سرفه مزمن

سرفه کردن خون یا خون در مخاط

عفونت های مکرر

تنگی نفس

خس خس سینه

گرفتگی صدا

مشکل در بلع

کاهش وزن بی دلیل

از دست دادن اشتها

گزینه‌های درمان 

درمان سرطان ریه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع سرطان ریه

محل، اندازه و مرحله سرطان

وضعیت سلامت عمومی فرد

گزینه های درمانی ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی باشد.

کیفوز

کیفوز عارضه‌ای است که باعث می‌شود ستون فقرات فرد به سمت جلو خم شود که می‌تواند منجر به حالت خمیده شود. این انحنا می تواند در نوجوانی، به دنبال آسیب ستون فقرات یا به دلیل افزایش سن رخ دهد. کیفوز همچنین می تواند باعث کمردرد، تورم و مشکلات تعادلی شود. علائم ممکن است در طول زمان بدتر شوند، که می تواند منجر به مشکل در تنفس یا خوردن در برخی افراد شود.

گزینه‌های درمان

درمان کیفوز ممکن است شامل فیزیوتراپی، بریس ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن باشد. برای کیفوز شدید، پزشک ممکن است درمان جراحی مانند فیوژن ستون فقرات را توصیه کند.

آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون در سرخرگی که خون را به ریه‌ها می‌رساند تشکیل می‌شود. این می تواند جریان خون را مسدود کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. فرد مبتلا به آمبولی ریه اغلب هنگام نفس کشیدن عمیق در قسمت بالای کمر احساس درد می کند. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بخونیدش:  چرا وقتی تماس میگیرم صفحه گوشی خاموش میشه

درد قفسه سینه

سرفه و احتمالا سرفه خونی

نبض سریع

سرگیجه

تورم پا

آمبولی ریه یک اورژانس پزشکی است و افرادی که این علائم را دارند باید فورا به دنبال کمک باشند.

گزینه‌های درمان 

گزینه های درمانی شامل توقف رشد لخته و جلوگیری از تشکیل لخته های جدید است. گزینه ها معمولاً شامل داروهای رقیق کننده خون برای شکستن لخته خون و جراحی برای برداشتن یا دور زدن لخته است.

پلوریت

ذات الریه التهاب پلورا است که دو غشای نازک هستند که از حفره های سینه و ریه محافظت می کنند. این التهاب می تواند تنفس را دشوار کند و باعث درد شدیدی شود که می تواند به شانه ها و پشت سرایت کند. سایر علائم پلوریت که افراد ممکن است تجربه کنند عبارتند از تنگی نفس، سرفه و تب.

جراحات، عفونت ها و سرطان می توانند باعث پلوریت شوند و برخی از افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

گزینه‌های درمان

درمان پلوریت به علت اصلی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز کنند. آنها همچنین ممکن است داروهای دیگری را برای کاهش التهاب و تسکین درد پیشنهاد کنند.

ذات الریه

پنومونی عفونتی است که باعث می شود کیسه های هوایی کوچک در ریه ها پر از مایع شود. ممکن است در یک یا هر دو ریه رخ دهد. علائم ذات الریه از نظر شدت متفاوت است، اما افراد ممکن است هنگام تنفس یا سرفه درد قفسه سینه، معده یا کمر را تجربه کنند. سایر علائم پنومونی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

سرفه کردن بلغم

تنگی نفس

از دست دادن اشتها

خس خس سینه

بالا آوردن

گزینه‌های درمان 

گزینه های درمانی به نوع ذات الریه فرد بستگی دارد. هنگامی که باکتری ها مسئول عفونت هستند، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. هنگامی که یک ویروس مسئول است، درمان های حمایتی در دسترس هستند. پنومونی شدید ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افراد مبتلا به کمردرد شدید، مداوم یا بدتر باید به پزشک مراجعه کنند. این امر به ویژه زمانی مهم است که درد همراه با گزگز یا بی حسی در دست ها و پاها باشد. برای درد کمر یا قفسه سینه که با موارد زیر همراه است باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

سرفه شدید یا سرفه خونی

سرگیجه، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری

درد در یک یا هر دو بازو

تورم در پاها

ضعف یا بی حسی

خلاصه

کمردرد هنگام تنفس می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای جدی یا حتی یک اورژانس پزشکی باشد، بنابراین مهم است که این علامت را نادیده نگیرید. افراد مبتلا به کمردرد شدید، مداوم یا بدتر باید به پزشک مراجعه کنند. هر کسی که علائمی دارد که می تواند نشان دهنده حمله قلبی یا آمبولی ریه باشد باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد.

نوعی درد قفسه سینه که همراه با تنفس احساس می شود به عنوان درد تنفس عمیق شناخته می شود. این نوع درد می تواند نشانه یک بیماری خطرناک باشد، بنابراین مشورت با پزشک ضروری است. درد در هنگام تنفس عمیق، درد قفسه سینه یا پلوریت نامیده می شود. این نام از غشاهایی که ریه ها را می پوشانند به نام پلور گرفته شده است.

اصطلاح پلوریت گاهی اوقات برای توصیف هر درد شدید با تنفس عمیق استفاده می شود، همچنین می تواند برای توصیف التهاب پلور استفاده شود.

علائم درد هنگام تنفس عمیق

درد ناشی از پلوریت می تواند ناشی از شرایط پزشکی یا آسیب به ریه ها، پلورا یا بافت ها یا اندام های مجاور باشد، از جمله:

رباط ها، ماهیچه ها و بافت های نرم سینه

ستون فقرات (بین گردن و پشت)

قلب و پریکارد

متاهل

قفسه سینه

علائمی که همراه با درد قفسه سینه پلورتیک هستند به علت اصلی درد اشاره می کنند. آن ها هستند:

سرفه

تنگی نفس

احساس خفگی

خس خس سینه

درد کمر یا شانه

تب یا لرز

علل ریوی

ریه ها گیرنده درد ندارند. با این حال، شرایط پزشکی مرتبط با ریه‌ها می‌تواند از راه‌های مختلفی باعث درد شود و همچنین منجر به تحریک پلور شود. این شرایط می تواند سرطانی، عفونی یا غیر عفونی باشد.

سرطان

علل سرطانی پلوریت شامل سرطان ریه، مزوتلیوما و پلورال افیوژن بدخیم است.

بخونیدش:  چرا باید قدم چهار را کار کنیم

سرطان ریه

شایع ترین نوع سرطان ریه، آدنوکارسینوم ریه است. این سرطان تمایل دارد در لبه های ریه نزدیک پلور رشد کند.

این سرطان می تواند در گروه های زیر شایع باشد:

افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند

زنان

جوانان

مزوتلیوما

مزوتلیوما نوعی سرطان است که در پلورا ایجاد می شود. این بیماری در افرادی که در معرض آزبست هستند بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن در معرض آزبست می تواند در محل کار رخ دهد.

پلورال افیوژن بدخیم

پلورال افیوژن بدخیم باعث ایجاد مایع در پلور می شود. این مایع حاوی سلول های سرطانی است. این بیماری می تواند ناشی از سرطان ریه، سرطان سینه و سرطان هایی باشد که به ریه ها سرایت می کنند.

علل عفونی

علل عفونی درد با تنفس عمیق عبارتند از:

پنومونی: عفونت ریه باکتریایی، ویروسی یا قارچی.

عفونت های ویروسی: ویروس کوکساکی، ویروس سنسیشیال، ویروس آنفولانزا، کووید-19، آدنوویروس، سیتومگالوویروس و ویروس اپشتین بار.

سل: عفونت باکتریایی بسیار گسترده در جهان است.

علل غیر عفونی

علل غیر عفونی درد ناشی از تنفس عبارتند از:

پلورال افیوژن: تجمع مایع بین لایه های پلورا که می تواند ناشی از بیماری ریوی، بیماری قلبی و اختلالات خودایمنی باشد.

پنوموتوراکس: فروپاشی جزئی یا کلی ریه ها که می تواند باعث درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس شود. این بیماری از عوارض آمفیزم و سایر بیماری های ریوی است.

آمبولی ریه: آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که یک لخته خون در پا که ترومبوز ورید عمقی یا DVT نامیده می شود، شکسته شده و به سمت ریه ها حرکت می کند. عوامل خطر شامل جراحی اخیر، بیماری قلبی و ترومبوز ورید عمقی (DVT) است.

انفارکتوس ریه (انفارکتوس ریه): زمانی رخ می دهد که بخشی از بافت ریه به دلیل قطع خون رسانی آن بمیرد.

علل قلبی

قلب در نزدیکی ریه ها و پلور قرار دارد. بنابراین، بیماری قلبی می تواند باعث درد تنفسی شود.

برخی از بیماری های قلبی که می توانند باعث درد قفسه سینه پلورتیک شوند عبارتند از:

پریکاردیت: این بیماری در اثر التهاب غشایی که قلب را می پوشاند (پریکارد) ایجاد می شود و از علل آن می توان به عفونت ریه، سرطان سینه، بیماری کلیوی و بیماری های خودایمنی مانند لوپوس اشاره کرد.

انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی): این بیماری در اثر انسداد جریان خون در بخشی از عضله قلب ایجاد می شود.

تشریح آئورت: این یک اورژانس پزشکی است. در طی این بیماری آئورت پاره می شود و اغلب باعث درد شدید در قفسه سینه و کمر می شود.

فشار خون ریوی: این بیماری فشار خون بالا در شریان ریوی است. علل آن عبارتند از بیماری قلبی، بیماری ریوی، اختلالات بافت همبند و برخی داروها.

علل اسکلتی عضلانی

شرایط مربوط به ساختارهای استخوانی یا بافت نرم در قفسه سینه می تواند باعث درد در تنفس شود.

بعضی از آنها … هستند:

شکستگی دنده ها: درد به طور ناگهانی ایجاد می شود. ممکن است با تنفس عمیق یا سرفه بدتر شود.

Costochondritis: یک بیماری نادر ناشی از التهاب بین دنده ها و ستون فقرات، درد می تواند مانند حمله قلبی باشد.

علل دیگر

سایر شرایط رایج که باعث درد تنفسی می شوند عبارتند از:

هموتوراکس: به تجمع خون در فضای جنب که معمولاً به دلیل آسیب رخ می دهد، هموتوراکس می گویند.

زونا: فعال شدن مجدد ویروس واریسلا که در صورت تاثیر بر قفسه سینه می تواند باعث درد پلورتیک شود. درد پس از چند روز توسط یک بثورات دردناک تشخیص داده می شود.

رفلاکس معده: ریفلاکس شدید اسید معده می تواند باعث سوزش سر دل و گاهی اوقات سرفه مزمن همراه با درد پلورتیک شود.

تشخیص درد هنگام تنفس عمیق

بسته به علائم شما، پزشک ممکن است چندین آزمایش انجام دهد. این آزمایش ها شامل تصویربرداری، آزمایش خون و آزمایش های دیگر است.

تصویربرداری

انواع تصویرسازی عبارتند از:

اشعه ایکس قفسه سینه: ممکن است مشکلاتی را نشان دهد، اما اغلب به صورت محدود استفاده می شود.

توموگرافی کامپیوتری (CT): ایجاد تصاویر سه بعدی با استفاده از اشعه ایکس

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): یک آزمایش تصویربرداری که می تواند جزئیات بافت های نرم بدن را نشان دهد.

سی تی آنژیوگرافی ریه: بررسی آمبولی ریه یا ناهنجاری های شریانی (رگ های غیر طبیعی) در ریه ها.

سی تی قلب: ساختار قلب را بررسی می کند.

اکوکاردیوگرام: این سونوگرافی قلب است که تصویری از قلب در حین حرکت ارائه می دهد.

بخونیدش:  چرا بعد از تزریق عضلانی خون میاد

برونکوسکوپی: در طی این آزمایش، یک لوله انعطاف پذیر از طریق دهان وارد شده و از راه های هوایی بزرگ ریه عبور می کند.

توراکوسکوپی: در این روش، ابزار آندوسکوپی برای تصویربرداری مستقیم از ریه (معمولاً برای تشخیص سرطان ریه) در حفره قفسه سینه قرار داده می شود.

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند موارد زیر را مشخص کند:

سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR)

پروتئین واکنشی C (CRP)

اینها می توانند به شناسایی بیماری های خود ایمنی و سایر شرایط التهابی کمک کنند.

تست های دیگر

الکتروکاردیوگرام (EKG): برای بررسی ریتم های غیر طبیعی قلب استفاده می شود.

توراسنتز: در طی این آزمایش از یک سوزن برای استخراج مایع از حفره پلور برای تشخیص و درمان پلورال افیوژن استفاده می شود.

بیوپسی بافت ریه: نمونه ای از بافت ریه برداشته می شود و توسط آسیب شناس معاینه می شود. این روش اغلب برای تشخیص سرطان استفاده می شود.

اکسیمتری یک آزمایش غیر تهاجمی برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون است.

تست های عملکرد ریوی: این تست ها ظرفیت و عملکرد ریه را اندازه گیری می کنند.

به طور خلاصه می توان گفت که درد همراه با تنفس می تواند ترسناک باشد. همیشه باید به علائم توجه کنید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. بیشتر علل پلوریت تهدید کننده زندگی نیستند، اما باید توجه کافی به درد داشته باشید زیرا تشخیص و درمان به موقع می تواند بهبود را تسریع کند.

منبع: verywellhealth

برچسب‌ها: محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست. اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا