چرا وقتی پریود میشم کلیه درد میگیرم

خلاصه این مقاله را در این پادکست بشنوید:

درد قاعدگی بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی زنان است و با هر سیکل تکرار می شود. اما آیا علت درد قاعدگی را می دانید؟ آیا می دانید چگونه درد قاعدگی را کاهش دهید؟ درد شدید در این دوران چه عوارضی دارد؟ دردهای قاعدگی با چه علائمی شروع می شود؟ چگونه می توان تفاوت را با دردهای بارداری تشخیص داد؟ آیا درد پریود بعد از ازدواج افزایش می یابد یا کاهش می یابد؟

اگر درد قاعدگی شما را آزار می دهد و می خواهید با روش های درمانی این درد را کاهش دهید، باید با متخصص زنان مشورت کنید. می توانید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

درد قاعدگی چیست؟

پریود بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی زنان است که باعث خونریزی واژینال می شود. بسیاری از زنان در این دوران درد را تجربه می کنند. در بیشتر زنان، درد به صورت خنجری است و گرفتگی در قسمت پایین شکم احساس می شود. گاهی اوقات علائم دیگری مانند کمردرد، حالت تهوع و سردرد همراه با درد شکمی بروز می کند.

علت درد شدید قاعدگی چیست؟

در برخی از زنان، درد قاعدگی آنقدر شدید است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. پریودهای دردناک معمولاً با درد شکمی آزاردهنده همراه است. در بسیاری از زنان این درد در دو سال اول قاعدگی وجود داشت و به تدریج کاهش می یابد. خونریزی شدید قاعدگی نیز در این دوره اتفاق می افتد. برخی از زنان نیز پس از زایمان اول بهبود می یابند و دردهای قاعدگی قابل تحمل می شود.

علائم درد قاعدگی چیست؟

این درد معمولاً همزمان با خونریزی شروع می شود. اما برخی از زنان چند روز قبل از پریود خود احساس درد می کنند. این درد معمولا 48 تا 72 ساعت طول می کشد. هنگامی که خونریزی شدیدتر است، درد قاعدگی نیز افزایش می یابد. درد می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. شامل:

معده درد

كمر درد

پا درد

درد قفسه سینه

درد مفاصل

در دوره قاعدگی ممکن است درد در قسمت‌های مختلف بدن از جمله شکم، کمر و سینه ‌ها ایجاد شود.

علت درد قاعدگی در زنان چیست؟

هنگامی که دیواره عضلانی رحم در طول سیکل قاعدگی سفت می شود، انقباضات در این اندام رخ می دهد. انقباضات خفیف به طور مداوم در رحم ایجاد می شود. این انقباضات به قدری سبک هستند که زنان آن را احساس نمی کنند. اما در طول دوره قاعدگی، شدت انقباضات بسیار بیشتر می شود. در این حالت به لایه داخلی رحم فشار وارد می شود و می افتد.

این انقباضات شدید باعث فشار بر رگ های خونی رحم می شود. در نتیجه جریان خون و اکسیژن به این اندام موقتاً قطع می شود. هنگامی که بافت های رحم از اکسیژن محروم می شوند، شروع به ترشح یک ماده شیمیایی می کنند که باعث درد در رحم می شود.

همراه با آزاد شدن مواد شیمیایی محرک درد، مواد شیمیایی دیگری به نام پروستاگلاندین نیز ترشح می شود. این نوع مواد به انقباض بیشتر عضلات رحم و افزایش سطح درد کمک می کنند.

دردهای قاعدگی در کدام قسمت از بدن ظاهر می شود، برای هر فردی می تواند متفاوت باشد. در ادامه به علت درد در قسمت های مختلف بدن مانند ساق پا، شکم، کمر و … می پردازیم. در دوران قاعدگی لازم است بدانید که این دردها تا حدی طبیعی هستند اما در صورت شدید و غیرطبیعی بودن حتما باید توسط متخصص زنان معاینه شوند. با پزشک خود می توانید در مورد علائم قاعدگی خود با بهترین متخصص زنان در شهر خود مشورت کنید.

علت درد کمر و شکم در دوران قاعدگی چیست؟

گرفتگی شدید عضلانی در رحم باعث درد در قسمت تحتانی شکم می شود. گاهی اوقات درد آنقدر شدید است که می تواند به کمر نیز منتقل شود. در این شرایط کمر دردناک است.

علت درد پا در دوران قاعدگی چیست؟

برخی از زنان در طول دوره قاعدگی خود درد پا را تجربه می کنند. افزایش ترشح پروستاگلاندین ها نه تنها بر عضلات رحم تاثیر می گذارد و می تواند باعث گرفتگی عضلات در لگن و پاها شود. گاهی اوقات درد پا نشانه PMS است. اگر در شروع قاعدگی دچار پا درد می شوید، می توانید قبل از پریود از مسکن هایی مانند پروفن استفاده کنید.

بخونیدش:  چرا با اینکه زیاد میخوابم بازم خوابم میاد

علت درد استخوان قبل از قاعدگی چیست؟

گاهی اوقات درد ناشی از افزایش پروستاگلاندین ها می تواند باعث درد در مفاصل و استخوان های اطراف رحم و لگن شود. در این شرایط می توان با مصرف مسکن درد استخوان را کاهش داد.

علت درد رحم قبل از قاعدگی چیست؟

اگر یک یا دو هفته قبل از قاعدگی دچار درد رحم می‌شوید، احتمالاً به دلیل PMS است. تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون قبل از قاعدگی باعث این عارضه می شود. اما اگر درد دو روز قبل از قاعدگی یا زمانی که خونریزی شروع می شود رخ دهد، درد قاعدگی طبیعی و ناشی از انقباضات رحمی است.

علت درد تخمدان بعد از پایان پریود چیست؟

عوامل مختلفی باعث درد تخمدان بعد از قاعدگی می شود. گاهی اوقات تخمک گذاری باعث درد می شود. اما گاهی اوقات مشکل جدی است و ممکن است فرد مبتلا به کیست تخمدان یا اندومتریوز باشد. کیست تخمدان باعث درد در لگن، پشت و ران می شود. سینه ها حساس تر می شوند و ممکن است خونریزی غیر معمول رخ دهد. اگر قاعدگی شما نامنظم است یا احساس درد ناگهانی در شکم دارید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با متخصص زنان در ارتباط باشید و از مشاوره حضوری، آنلاین یا تلفنی استفاده کنید.

علت درد کلیه قبل از قاعدگی چیست؟

در طول دوره قاعدگی، درد در قسمت های مختلف بدن مانند کمردرد، سردرد یا پا درد طبیعی است. اما اگر در کلیه های خود احساس درد می کنید، می تواند یک مشکل جدی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید. این عارضه می تواند از علائم اندومتریوز کلیه باشد. 10 تا 15 درصد زنان در سنین باروری از این مشکل رنج می برند.

به دلیل تغییرات هورمونی در این دوره، بافت آندومتر کلیه ممکن است پاسخ دهد. در نتیجه ملتهب می شود و خونریزی می کند. پس از چندین دوره قاعدگی، کیست آندومتر یا تومور آندومتر در کلیه ایجاد می شود.

درد قاعدگی چه عوارضی دارد؟

درد قاعدگی هیچ عارضه ای ندارد. اما گاهی اوقات درد شدید می تواند در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. در صورت درد شدید باید با پزشک مشورت کرد. گاهی اوقات علت درد می تواند شرایط مربوط به درد قاعدگی باشد. به عنوان مثال، اندومتریوز باعث درد و مشکلات باروری می شود. علاوه بر این، بیماری التهابی لگن به لوله های فالوپ آسیب می رساند و خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.

بهترین راه برای کاهش درد پریود در خانه

معمولاً می توانید اقدامات ساده ای برای کاهش درد پریود انجام دهید. موارد زیر ممکن است به کاهش درد کمک کند.

یک پد حرارتی یا بطری آب گرم زیر شکم قرار دهید

ورزش های سبک

حمام آب گرم

تمرین تکنیک های آرام سازی عصبی مانند یوگا و مدیتیشن

آب بیشتری بنوشید.

غذاهای چرب، شور و شیرین مصرف نکنید.

غذاهای ضد التهابی مانند گیلاس، زغال اخته، کدو تنبل، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای انتخاب های خوبی هستند.

چای بابونه به کاهش دردهای قاعدگی کمک می کند.

اگر این روش ها جواب نداد، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن در کاهش درد قاعدگی موثر هستند. این داروها علاوه بر کاهش درد، به کاهش مواد شیمیایی پروستاگلاندین در رحم و کاهش اثرات آن کمک می کنند. در اولین علائم درد یا قاعدگی می توانید از مسکن استفاده کنید.

اگر مشکل معده یا بیماری کبد و خونریزی دارید، نباید از این داروها استفاده کنید. همچنین اگر به آسپرین حساسیت دارید، نباید از این داروها استفاده کنید.

برای کاهش درد در دوره قاعدگی می‌توان از پد گرم استفاده کرد.

بهترین راه برای درمان درد قاعدگی چیست؟

اگر درد قاعدگی با روش های معمول یا استفاده از مسکن ها درمان نشد، باید با متخصص زنان مشورت کنید. ممکن است پریودهای دردناک یا دیسمنوره داشته باشید. شایع ترین نوع این دردهای شدید، دیسمنوره اولیه است که به دلیل افزایش شدید پروستاگلاندین ها ایجاد می شود. این مواد شیمیایی باعث گرفتگی شدید عضله رحم و تشدید درد می شوند.

در این شرایط درمان دارویی ضروری است و احتمالاً پزشک استفاده از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری را توصیه می کند. روش هایی مانند قرص، چسب یا حلقه به بهبود این شرایط کمک می کند.

راه حل دیگر برای درمان دردهای قاعدگی، تجویز مسکن است. این مسکن‌ها قوی‌تر از مسکن‌های بدون نسخه هستند.

بخونیدش:  چرا برخی سواحل صخره ای و پرتگاهی است

چه زمانی برای درد قاعدگی باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولا درد قاعدگی در خانم ها طبیعی است و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا علت درد قاعدگی مشخص شود. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود یک مشاوره حضوری، آنلاین یا تلفنی با متخصص زنان داشته باشید.

هیچ یک از درمان های خانگی در کاهش درد موثر نبود و این عارضه زندگی شما را مختل کرد.

گرفتگی عضلات به طور ناگهانی بدتر می شود.

شما بالای 25 سال سن دارید و برای اولین بار درد و گرفتگی عضلات را تجربه کرده اید.

تب همراه با درد قاعدگی دارید.

حتی زمانی که پریود نمی شوید، آسیب می بینید.

سوالات متداول شما

احتمالاً در مورد درد قاعدگی و علت آن سؤالاتی دارید. در ادامه تعدادی از سوالات متداول شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه کرده ایم.

سکس در پریودی باعث درد پریودی می‌شود؟

رابطه جنسی در دوران قاعدگی معمولا باعث افزایش درد می شود. گاهی اوقات درد قاعدگی یا درد تخمک گذاری ممکن است پس از رابطه جنسی کاهش یابد. اما معمولاً درد به دلیل فشار بر دهانه رحم افزایش می یابد. ارگاسم همچنین باعث گرفتگی عضلات و افزایش گرفتگی عضلات شکم می شود.

دستگاه کاهش درد پریود چیست؟

یک دستگاه تسکین درد پریود وجود دارد که می تواند به تسکین این علائم کمک کند. این دستگاه میکرو پالس هایی را به مغز می فرستد تا سیگنال درد را منحرف کند. در آزمایشی، این دستگاه بر روی 163 زن در دوران قاعدگی آزمایش شد و بیش از 80 درصد از عملکرد آن راضی بودند.

درد زیر شکم قبل از پریود نشانه چیست؟

درد زیر شکم مربوط به درد رحم است و در اثر افزایش شدت انقباضات رحم و فشار بر دیواره ها ایجاد می شود. این درد معمولا پس از 48 تا 72 ساعت فروکش می کند.

برای درد پریود چه بخوریم؟

برای کاهش درد در این دوره، باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. غذاهایی مانند گیلاس یا کدو تنبل التهاب را کاهش می دهند. انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات باید در این مدت مصرف شوند تا مواد مغذی بدن را تامین کنند. خوردن غذاهای چرب، شیرین یا شور می تواند درد را افزایش دهد.

برای درد پریود چه خوب است؟

استفاده از پد حرارتی می تواند گزینه خوبی برای کاهش درد باشد. یک پد حرارتی یا بطری آب گرم زیر شکم قرار دهید یا با شال روی شکم و کمر را بپوشانید. گرما درد را کاهش می دهد.

چرا وقتی پریود می‌شویم دل‌درد داریم؟

پریود باعث انقباضات در رحم می شود و فشار وارده به دیواره رحم منجر به از بین رفتن بافت داخلی رحم می شود. در نتیجه مواد شیمیایی به داخل رحم ترشح می شود که باعث افزایش درد می شود. به همین دلیل اکثر خانم ها در این دوره احساس ناراحتی در معده خود می کنند.

چرا هنگام پریود معده درد می‌گیریم؟

تغییرات هورمونی قبل از شروع قاعدگی باعث تغییراتی در بدن به خصوص در سیستم گوارشی می شود. در این شرایط حرکات روده کاهش می یابد و مشکلاتی مانند معده درد و نفخ ایجاد می شود. در واقع درد معده بیشتر به PMS مربوط می شود.

پریود بدون درد نشانه چیست؟

دوره های قاعدگی زنان متفاوت است و ممکن است علائم متفاوتی داشته باشند. برخی از زنان پریودهای بسیار سبکی دارند. اما برخی دیگر دوره های دردناکی دارند و نیاز به مصرف مسکن دارند. پریودهای بدون درد طبیعی است، اما بیشتر زنان حداقل یک روز درد خفیف را تجربه می کنند.

چرا درد قاعدگی ظاهر می‌شود؟

تغییرات هورمونی برای تخمک گذاری و ترشح مواد شیمیایی در رحم به دلیل عدم لقاح باعث ایجاد درد در این دوران می شود. درد در این دوره کاملا طبیعی است و حداکثر پس از 72 ساعت از بین می رود.

نفخ شکم و درد پریود چه ارتباطی دارد؟

اگر حدود یک یا دو هفته قبل از قاعدگی علائمی مانند نفخ شکم و درد را تجربه کردید، احتمالاً به دلیل PMS است. این سندرم باعث بروز علائمی مانند نفخ، حالت تهوع و افزایش وزن می شود.

درد قاعدگی چه تفاوتی با سندروم پیش از قاعدگی دارد؟

درد قاعدگی مانند PMS نیست. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) دردی است که قبل از خونریزی قاعدگی ایجاد می شود و اغلب حدود دو هفته قبل از قاعدگی شروع می شود. در این دوره، فرد ممکن است افزایش وزن، نفخ، تحریک پذیری، خستگی و درد را تجربه کند. اما با شروع درد قاعدگی چنین علائمی مشاهده نمی شود.

بخونیدش:  چرا به فیلتر شکن وصل میشه ولی کار نمیکنه

درد پریود بعد از ازدواج کاهش پیدا می‌کند؟

در برخی افراد پس از ازدواج درد قاعدگی کاهش می یابد. علت آن رابطه جنسی منظم و ترشح اندورفین است. اندورفین درد را تسکین می دهد و علائم قاعدگی را کاهش می دهد.

فرق کمردرد پریود با بارداری چیست؟

در دوران بارداری به دلیل رشد رحم، خطر گرفتگی در ناحیه زیر شکم و کمر وجود دارد. گاهی این درد بسیار شبیه درد قاعدگی است و می توان آن را با آن اشتباه گرفت. درد قاعدگی چند روز قبل از خونریزی شروع می شود و با پایان قاعدگی پایان می یابد. اما درد بارداری از هفته چهارم شروع می شود و معمولا هفته ها یا ماه ها طول می کشد.

علت درد پریودی در اواخر بارداری چیست؟

در پایان بارداری به دلیل رشد سریع جنین، فشار بیشتری به رحم وارد می شود. در نتیجه دردی شبیه درد قاعدگی ایجاد می شود. گاهی حتی رحم به اعصاب پا فشار می آورد و درد هنگام راه رفتن بیشتر می شود. دردی شبیه درد قاعدگی در اواخر بارداری کاملا طبیعی است و در اکثر زنان باردار بروز می کند.

علت درد شبیه پریود در هفته ششم بارداری چیست؟

در هفته ششم بارداری، به دلیل بزرگ شدن رحم و بافت های اطراف آن، گرفتگی خفیف تا متوسط ​​رخ می دهد. این درد شبیه درد قاعدگی است و جای نگرانی نیست. اما اگر علاوه بر درد، تب یا اسهال هم دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

پریود و درد مفاصل چه ارتباطی دارند؟

در طول پریود به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش ترشح مواد شیمیایی در رحم، انقباضات افزایش یافته و درد ایجاد می شود. گاهی اوقات درد می تواند آنقدر شدید باشد که به مفاصل اطراف رحم منتقل شود.

علت درد پریودی در سگ‌ها چیست؟

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها دوره‌هایی دارند و می‌توانند درد قاعدگی را تجربه کنند. معمولاً در سگ ها این چرخه هر شش یا هفت ماه یکبار تکرار می شود. البته بسته به نژاد سگ، این دوره ها ممکن است کمی متفاوت باشد. برای تسکین درد قاعدگی می توان استامینوفن را به سگ داد.

علت درد پریودی بعد از سکس چیست؟

درد خفیف بعد از رابطه جنسی ممکن است طبیعی باشد. اما اگر این درد غیر طبیعی است، باید با پزشک مشورت کنید. این می تواند ناشی از عفونت مقاربتی یا تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی یا کیست تخمدان باشد.

علت درد در تخمدان و پریود نشدن چیست؟

درد تخمدان معمولا در قسمت تحتانی شکم، لگن و پشت احساس می شود. تخمک گذاری و قاعدگی باعث ایجاد ناراحتی در تخمدان ها می شود و جای نگرانی نیست. اما اگر بعد از این درد پریود نشدید یا تخمک گذاری نکردید باید به پزشک مراجعه کنید. این عارضه می تواند ناشی از اندومتریوز یا بیماری التهابی لگن باشد. گاهی اوقات مشکلات گوارشی یا ادراری این ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای کاهش درد قاعدگی به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد قاعدگی شما شدید است یا به طور ناگهانی بعد از 25 سالگی شروع شده است، باید با متخصص زنان مشورت کنید. متخصص سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و در صورت لزوم آزمایش های تشخیصی مانند سونوگرافی و آزمایش های هورمونی را تجویز می کند. اگر بیماری زمینه‌ای دارید، می‌توانید با درمان آن درد پریود را کاهش دهید.

برای یافتن بهترین متخصص زنان، می توانید از طریق وب سایت پزشک خود مراجعه کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

سوال:

سلام و خسته نباشید. من عفونت مثانه دارم وقتی پریود می شوم، کلیه هایم به شدت درد می کند. میخواستم بدونم برای تسکین این درد چکار کنم؟ علت درد کلیه من هنگام پریود این عفونت مثانه است؟ با تشکر.

پاسخ دادن:

ابتدا باید عفونت ادراری سریع درمان شود تا کلیه ها آسیب نبینند. دوم، معاینه اندومتریوز و عفونت های لگنی باید انجام شود. با یک متخصص اورولوژی یا متخصص زنان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا