چرا وقتی کاغذ را فوت می کنیم به سمت بالا میرود

گیر کردن کاغذ در چاپگر یک مشکل رایج در بین کاربران انواع چاپگرها است. در بسیاری از موارد این مشکل به دلیل نوع و جنس آن ایجاد می شود و ربطی به چاپگر ندارد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر کاغذ به طور مکرر و مداوم در چاپگر گیر کند، دیگر به کاغذ چسبانده نمی شود. در این موارد، سایر قسمت های چاپگر باید برای تشخیص مشکل سخت افزاری دستگاه بررسی شوند. در این مقاله در مورد دلایل گیر کردن کاغذ در چاپگر، نحوه رفع آن و راه های پیشگیری از آن صحبت خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

علت گیر کردن کاغذ در چاپگر چیست؟

عوامل مختلفی در ایجاد گیر کردن کاغذ در چاپگر موثر است. گاهی اوقات این عوامل به راحتی حل می شوند و می توانید با برداشتن کاغذ مشکل دستگاه را حل کنید. اما گاهی اوقات یک مشکل جدی در چاپگر وجود دارد که منجر به گیر کردن کاغذ در چاپگر می شود. برای رفع این مشکل باید به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنید. در ادامه به مهم ترین دلایلی که باعث گیرکردن کاغذ در داخل چاپگر می شود اشاره کرده ایم.

چرا وقتی کاغذ را فوت می کنیم به سمت بالا میرود

نوع کاغذ مورد استفاده در چاپگر

اولین دلیلی که باید بررسی کنید آیا کاغذ در داخل چاپگر گیر کرده است، نوع کاغذی است که در دستگاه قرار می دهید. برخی از کاغذها کیفیت خوبی ندارند. به همین دلیل با کوچکترین حرکت ناهماهنگی در چاپگر گیر می کنند. هنگام چاپ دو طرفه با چاپگر معمولی یا کاغذ دست دوم نیز باید بسیار مراقب باشید. زیرا وجود چین و چروک یا پارگی در کاغذ، احتمال گیرکردن آن در داخل چاپگر را بسیار افزایش می دهد.

غلطک چاپ

اگر کاغذها در شرایط خوبی هستند، باید به بررسی سایر عوامل چاپگر بروید. وضعیت تغذیه یا غلتک های کاغذ چاپگر نیز باید سالم باشد تا کاغذ به درستی حرکت کند. اگر راهنماهای کاغذ به درستی جابجا نشوند، کاغذ به درستی در چاپگر حرکت نمی کند، چروک می شود یا در دستگاه گیر نمی کند.

چاپگر فیوزر

چاپگر فیوزر یکی از قطعات دیگری است که می تواند در گیر کردن کاغذ در داخل چاپگر نقش داشته باشد. تونر در قسمت فیوزینگ ذوب می شود و روی کاغذ چاپ می شود. بنابراین، کاغذ نیز باید در این منطقه حرکت کند. اگر غلطک های فیوزر مشکل داشته باشند، کاغذ در این قسمت گیر می کند.

علت گیرکردن مکرر کاغذ

اگر کاغذ همچنان در دستگاه شما گیر می کند، ممکن است مشکل جدی تری وجود داشته باشد. در این صورت بهتر است برای بررسی قطعاتی مانند فشارنده و پیک کاغذ، غلتک، چرخ دنده و برد دستگاه به واحد تعمیر چاپگر مراجعه کنید تا با بررسی دقیق آن مشکل برطرف شود.

چگونه گیر کردن کاغذ داخل چاپگر را حل کنیم؟

وقتی کاغذ در چاپگر گیر کرد، باید آن را به آرامی از چاپگر بیرون بکشید. به یاد داشته باشید که این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است بخشی از آن بشکند و برای برداشتن نیاز به تعمیرات تخصصی داشته باشد.

روش رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

کاغذ می تواند در هر نقطه از مسیر داخل چاپگر گیر کند. اگر در ابتدای ورودی چاپگر گیر کرد، می توانید به راحتی با هر دو دست آن را بیرون بکشید. اما اگر کاغذ در ناحیه کارتریج تونر گیر کرده است، ابتدا باید درب کارتریج را باز کنید. پس از برداشتن کارتریج، می توانید هرگونه کاغذ گیر کرده در این قسمت را جدا کنید.

به طور کلی، کاربران می توانند کاغذ گیر کرده را از چاپگر حذف کنند. اما در برخی موارد قطعه ای در چاپگر باقی می ماند. به همین دلیل امکان نیاز به تعمیرات تخصصی وجود خواهد داشت. در قسمت بعدی مراحل حل مشکل گیر کردن کاغذ در داخل چاپگر را توضیح داده ایم.

مراحل حذف کاغذ از چاپگر

هنگامی که کاغذ داخل چاپگر گیر می کند، دستگاه با چراغ چشمک زن کاربر را از این مشکل مطلع می کند. مراحل زیر را برای حذف کاغذ گیر کرده در داخل چاپگر دنبال کنید.

مراحل بیرون آوردن کاغذ گیر کرده در پرینتر

مرحله 1) درهای چاپگر را خاموش و باز کنید

قبل از انجام هر اقدام دیگری برای رفع گیر کردن کاغذ، چاپگر را خاموش کنید. اگر چاپگر اخیراً کار کرده است، باید منتظر بمانید تا فیوزر و قطعات تونر خنک شوند.

تمام درهای دستگاه را باز کنید. اگر مشخص است که کاغذ کجا گیر کرده است، لازم نیست همه درها را باز کنید. فقط در را باز کنید که به شما کمک می کند کاغذ را بیرون بیاورید.

بخونیدش:  چرا در پنجره های کلاس نباید مدت زیادی بسته بماند

مرحله دوم) کاغذ را بردارید

کاغذ را با دقت از دستگاه جدا کنید. به یاد داشته باشید که کاغذ را به عقب نکشید. او را از سر راه بردارید. کاغذ را با دو دست بگیرید و به آرامی فشار دهید. این روش بهترین راه حل برای رفع گرفتگی کاغذ در داخل چاپگر است. اگر با این روش کاغذ بیرون نیامد، دست خود را بگیرید و به تعمیرکار اطلاع دهید.

مرحله 3) درها را ببندید و دستگاه را ریست کنید

اگر توانستید کاغذ را بیرون بیاورید، قبل از روشن کردن مجدد دستگاه از بسته بودن درها اطمینان حاصل کنید.

پس از انجام مراحل بالا و رفع مشکل دستگاه، دستگاه را ریست کنید تا آماده کار شود. اگر چراغ چشمک زن چاپگر همچنان روشن است، ممکن است تکه های کاغذی در آن گیر کرده باشد. پس دوباره چک کنید اما اگر مطمئن هستید که کاغذ برداشته شده است، چاپگر را برای یک دقیقه از برق بکشید. سپس آن را دوباره روشن کنید.

خارج کردن کاغذ گیر کرده پرینتر

برای جلوگیری از گیرکردن کاغذ در چاپگر چه باید کرد؟

برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ در داخل چاپگر، می توانید اقداماتی را که در زیر توضیح داده ایم انجام دهید.

از کاغذهای تولید شده توسط برندهای معتبر استفاده کنید و کیفیت آنها تضمین شده است.

اندازه و ضخامت کاغذ را در قسمت تنظیمات وارد کنید.

راهنمای چاپگر را بخوانید تا بدانید از چه کاغذهایی می توانید برای چاپگر خود استفاده کنید.

کاغذ را به خوبی در تکیه گاه سینی چاپگر قرار دهید تا دستگاه هنگام چاپ با مشکلی مواجه نشود. سینی کاغذ نقش بسیار مهمی در جلوگیری از گیر کردن کاغذ در داخل چاپگر دارد.

از چاپگر خود برای مدت طولانی استفاده نکنید.

حتما به ظرفیت چاپگر توجه کنید و با توجه به آن ظرفیت از دستگاه استفاده کنید.

آخرین کلمه

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، می توانید با بررسی دقیق علت گیرکردن کاغذ در داخل چاپگر را پیدا کنید. برخی از این مشکلات نیاز به تعمیر تخصصی ندارند و کاربران می توانند آنها را حل کنند. همچنین نحوه حذف کاغذ را به شما آموزش داده ایم. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان مجموعه ما یعنی دفتر ما تماس بگیرید.

چاپ نکردن کاغذ ممکن است مشکلی ساده و بسیار پیش پا افتاده به نظر برسد. اما وقتی باعث توقف کار می شود، به اهمیت این مشکل پی می بریم. چون وقتی می خواهیم کاغذها را در دستگاه چاپ بگذاریم، برگردانده نمی شوند یا در همان ابتدا گیر می کنند. مشکل کشیدن کاغذ چاپگر به راحتی قابل رفع است یا گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکل جدی تری مانند قطعات آسیب دیده چاپگر باشد. اما خوشبختانه در بسیاری از موارد ترسیم نشدن کاغذ توسط چاپگر با روش های کمتر پیچیده قابل حل است. از این رو قصد داریم به بررسی علل کشیده نشدن کاغذ در چاپگر بپردازیم و همچنین روش های رفع این مشکل را به شما معرفی می کنیم.

دلیل اینکه چاپگر کاغذ را نمی کشد

مشکل کشیدن کاغذ توسط چاپگر ممکن است در هر یک از مدل های این دستگاه رخ دهد. هنگامی که این مشکل رخ می دهد، خطای Out of Paper در دستگاه متصل به چاپگر نمایش داده می شود. در این موارد، به دلیل خرابی قسمت مکش ورق یا انتخاب نادرست سینی کاغذ، دستگاه نمی تواند کاغذ را تغذیه کند. گاهی اوقات مشکل می تواند ناشی از خرابی دستگاه استخراج کاغذ، استفاده از کاغذ بی کیفیت، خرابی برد اصلی و وضعیت درب دستگاه باشد.

نکشیدن کاغذ توسط چاپگر، شاید مشکل ساده و بسیار پیش پا افتاده ای به نظر برسد؛ اما وقتی باعث ایجاد وقفه در کارها می شود، تازه به اهمیت این مشکل پی می بریم.

راه حل هایی برای رفع مشکل عدم کشیدن کاغذ چاپگر

از کاغذ با کیفیت و مناسب استفاده کنید

هنگام چاپ، اندازه کاغذی که انتخاب می کنید باید با کاغذی که در موقعیت تغذیه کاغذ قرار داده شده است، باشد. در غیر این صورت با مشکل عدم کشیدن کاغذ توسط چاپگر مواجه خواهید شد. کاغذ را در موقعیت ورودی قرار دهید تا کج نشود و مکش کاغذ توسط سنسور دستگاه به درستی انجام شود. کاغذی که برای چاپ استفاده می شود باید از نظر فیزیکی سالم باشد و چروکیده یا خیلی نازک نباشد. همچنین هیچ گونه جسم خارجی مانند منگنه، گیره یا موچین نباید به کاغذ وصل شود. شاید وجود وسایل کوچک متصل به ورق مشکلی در مکش داخل نداشته باشد. اما آسیب جدی به دستگاه وارد می کند.

بخونیدش:  چرا اگر کشوری به سلاح علم و دانش مجهّز نباشد، نمی تواند قوی شود و در مقابل دشمنانش، مقتدرانه بایستد؟

کاغذ مورد استفاده نباید پاره، سوراخ، کثیف یا خیس باشد. کلیه کاغذهای آماده برای چاپ باید از یک فرمت و ترجیحاً از یک نوع باشند. بسته به حداقل ظرفیت سینی ورودی کاغذ، می توانید پشته کاغذ را در آنجا قرار دهید.

بررسی وضعیت تغذیه کننده کاغذ چاپگر

وظیفه اصلی جمع کننده یا استخراج کننده کاغذ چاپگر مکیدن کاغذ به داخل دستگاه است. بنابراین باید عملکرد صحیح این قطعه و وضعیت سلامت آن را بررسی کنید. این قطعه بیضی شکل که شبیه یک غلتک است در بیشتر چاپگرها زیر کارتریج قرار دارد. سطح پیکاپ دارای موهایی است که برای کشیدن کاغذ از داخل دستگاه استفاده می شود. این موها به دلیل سایش مداوم و به مرور زمان صاف می شوند و نیاز به تعویض دارند. در برخی موارد میکروفون به دلیل کثیف بودن و نیاز به تمیز کردن عملکرد خود را از دست می دهد. این زمانی است که به احتمال زیاد مشکل کشیدن کاغذ توسط چاپگر رخ می دهد. حتماً تغذیه کننده کاغذ چاپگر را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر یا تعویض کنید.

وضعیت درب چاپگر ثابت شد

یکی از عوامل موثر در نکشیدن کاغذ توسط چاپگر، خرابی کلید درب است که باعث می شود وضعیت باز یا بسته بودن درب دستگاه به اشتباه تشخیص داده شود. البته بهتر است وضعیت سلامت این قطعه و ارتباط آن با عدم مکش کاغذ داخل چاپگر توسط متخصص تشخیص داده شود.

مادربرد چاپگر را تعمیر یا تعویض کنید

برد اصلی چاپگر یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه است که خرابی آن بر عملکرد صحیح چاپگر تاثیر می گذارد. پردازش داده ها وظیفه اصلی مادربرد است و با پردازش داده های دریافتی تصمیم می گیرد کدام یک را ارسال کند. بنابراین، اگر مادربرد آسیب ببیند، به احتمال زیاد دستگاه روشن نمی شود. معمولاً نوسانات شدید برق، آسیب فیزیکی به قطعه یا اتصال کابل های غیر استاندارد باعث از کار افتادن برد ماین می شود. گاهی اوقات تنها با تعمیر یا تعویض مادربرد می توان مشکل نکشیدن کاغذ چاپگر را برطرف کرد.

کمک های اولیه

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نام و نام خانوادگی

شماره تلفن

اطلاع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا