چرا پلاستیک در تهیه کاغذ استفاده می شود

تکه‌اى کاغذ بردارید، آن را از گوشه‌اى پاره کنید و با دقت به لبه‌ى پارگى نگاه کنید، رشته‌هاى نازک و مومانندى را می‌بینید که همانند رشته‌هاى پشمى نمد، در هم تنیده‌اند، این رشته‌‌ها از ملکولى به نام سِلولٌز ساخته شده‌اند.

چوب درختان حاوی مقدار زیادی سلولز است، به همین دلیل از آن کاغذ تهیه می‌شود و برای این منظور درختان را قطع می‌کنند و تنه‌های آن‌ها را با دستگاه مخصوص خرد می‌کنند.

سپس این تکه های کوچک چوب را با مواد شیمیایی و مقدار زیادی آب داغ مخلوط می کنند تا خمیری از الیاف سلولزی به دست آید و در مرحله بعد خمیر را روی شبکه فلزی می ریزند تا آب خود را از دست بدهد.

سپس خمیر از چند غلتک عبور کرده و آب بیشتری از دست می دهد، پمپ های مکش آب به جذب آب کمک می کنند.

در نهایت خمیری که به صورت ورقه بلند در می آید با عبور از غلتک های داغ خشک می شود و ورق بلند کاغذ از دستگاه خارج می شود. گاهی کاغذهای بهتری با استفاده از مواد دیگر درست می کنند تا کاغذ آب زیادی جذب نکند، مواد شیمیایی خاصی به آن اضافه می کنند.

برای تولید کاغذ بسیار نرم و سفید، کاغذ را از غلتک هایی که دمای بالاتری دارند عبور داده و سطح آن را با مخلوطی از خاک چینی و آب می پوشانند.

برای اینکه کاغذ مقاومت بیشتری داشته باشد به آن پنبه اضافه می کنند، اگر بخواهند از کاغذ دستمال کاغذی درست کنند نرم کننده به آن اضافه می کنند و میکروب های آن را با کمک مواد شیمیایی از بین می برند.

در پایان کار دستگاه مجهز به کامپیوتر ضخامت کاغذ، مقدار آب و تعداد سوراخ های احتمالی را بررسی می کند. اگر ضخامت در همه جا یکسان باشد، مقدار آب کافی و تعداد سوراخ ها کم باشد، کاغذ قابل فروش خواهد بود.

پوشش سطح کاغذ و مواد پوشش سورفکتانت از اجزای مهم غیر الیافی کاغذ هستند و پرکننده مناسبی برای صنعت کاغذ وجود دارد.

سلولز یک مولکول نخ مانند و کشیده است که بدن گیاهان را تشکیل می دهد، هر یک از رشته هایی که در لبه کاغذ پاره شده می بینید از هزاران مولکول سلولز تشکیل شده است که مانند رشته های طناب به هم پیچیده شده اند.

یکی از این نمونه‌ها، کاغذهای براق استفاده شده در مجلات و کاغذهای ضدآب است که گاهی برای کتاب استفاده می‌شود. از پلاستیک برای ساخت کاغذ ضد آب استفاده می شود. لایه نازکی از پلاستیک روی سطح کاغذ می کشند و مثلاً یک لیوان کاغذی درست می کنند.

همچنین برای تهیه کاغذ از نشاسته استفاده می شود زیرا نشاسته سبب افزایش استحکام کاغذ می شود و افزودن گچ به خمیر کاغذ باعث می شود که کاغذ مات و کدر شود.

در ساخت کاغذ از چه موادی استفاده می شود؟

کاربرد پلاستیک در تهیه و تولید کاغذ: به کاغذ موادی پلاستیکی، البته به مقدار بسیار کم، اضافه می کنند تا به آن ویژگی خاص بدهند، به طور مثال آن را در برابر رطوبت مقاوم کرده یا بر شفافیت آن بیفزاید و رنگ و سایه آن را تنظیم کنند. ضد آب كردن افزایش استحكام و انعطاف پذیری شده و همچنین باعث افزایش مقاومت در برابر رطوبت و برای براق شدن کاغذ و زیبایی استفاده می شود، مانند جلد کتاب ها.

کاربرد رنگ در تهیه و تولید کاغذ: از رنگ در تولید کاغذ برای تولید کاغذهای رنگی استفاده می شود.

کاربرد نشاسته در تهیه و تولید کاغذ: افزایش استحکام کاغذ، نشاسته ترکیب پیچیده ای از کربوهیدرات های نامحلول در آب است که از دو بیسپرس آمیلوز و آمیلوپکتین تشکیل شده است. استحکام کاغذ را می توان از طریق پالایش، پرس و افزودنی ها افزایش داد.

پالایش استحکام کاغذ را 98 تا 99 درصد افزایش می دهد، اما تأثیر معکوس بر مقاومت پارگی دارد. علاوه بر این با توجه به عملیات پالایش، انرژی زیادی مصرف می شود.

مشتقات نشاسته یکی از متداول ترین افزودنی های استحکام خشک در صنعت کاغذسازی امروزی هستند. با استفاده از نشاسته به عنوان افزودنی، مقاومت در برابر خشکی در کاغذسازی باعث افزایش پیوندهای هیدروژنی بین الیاف می شود.

بر این اساس، استحکام و کیفیت کاغذ حاصل نیز بهبود می یابد. الیاف تشکیل دهنده کاغذ اکثرا آنیونی هستند و برای افزایش ماندگاری نشاسته روی الیاف کاغذ باید گروه های کاتیونی به مولکول نشاسته متصل شوند.

بخونیدش:  چرا بعد از بتن ریزی باید آب داد

کاربرد کلر در تهیه و تولید کاغذ: برای بی رنگ کردن خمیر کاغذ مورد نیاز است، اگر کاغذ سفید مورد نظر باشد، عملیات شست‌وشو (سفید کردن) نیز باید در فرایند ساخت منظور شود، رنگ بری از طریق لیگنین زدایی که سبب سفید شدن دائمی کاغذ می شود را می توان در مورد خمیرهای شیمیایی انجام داد.

این فرآیند در چند مرحله انجام می شود و معمولاً توسط کلر، دی اکسید کلر، اکسیژن و سایر ترکیبات رنگی، مواد شیمیایی مورد استفاده برای سفید کردن خمیر کاغذ یکی از نگرانی های زیست محیطی بوده است، اخیراً در صنعت کاغذسازی استفاده از جایگزین های کلر مانند به عنوان دی اکسید کلر، اکسیژن، ازن و پراکسید هیدروژن توصیه می شود.

استفاده از گچ در تهیه و ساخت کاغذ: کاغذ را شفاف می کند. استفاده از گچ زمانی بسیار مفید است که روشنایی و سفیدی و همچنین صافی سطح کاغذ مورد نظر باشد. یکی از جنبه های اصلی صنعت کاغذ، فرآیندی است که در آن الیاف معلق در آب در معرض پرداخت مکانیکی شدید قرار می گیرند.

فرآیند کوبیدن یا پالایش بر خواص مکانیکی کاغذ تأثیر می گذارد. افزایش پرداخت باعث افزایش استحکام دانسیته الیاف می شود. تأثیر مستقیم آن بر روی الیاف این است که آنها را انعطاف پذیرتر می کند، الیاف روی هم قرار می گیرند و سطح تماس بیشتری ایجاد می کنند.

به این ترتیب ارتباط بین الیاف تقویت می شود، اگرچه این فرآیند بسیار پیچیده است، اما در تولید کاغذهایی که برای چاپ یا تحریر استفاده می شود، از نوعی پرکننده استفاده می شود.

استفاده از این ماده نتایج بسیاری دارد مانند افزایش میزان ماتی، صافی، و یکنواختی کاغذ، مواد پرکننده رایج، چینی و گچ (کربنات کلسیم) است، سهم مواد پرکننده در کاغذ می‌تواند زیاد و بین ۱۰ تا ۱۵درصد وزن کاغذ را تشکیل دهد.

مراحل تبدیل چوب به کاغذ

بریدن درخت حمل درخت به کارخانه کندن پوست درخت، تبدیل الوار و تنه درخت به تکه های ریز و نازک چوب(عمل چیپسی کردن چوب)، تبدیل خرده ها و تکه های چوب به خمیر و بی رنگ کردن آن(سفید کردن)، خشک کردن خمیر کاغذ.

تغییرات شیمیایی در پنج مرحله تهیه و تولید کاغذ رخ می دهد، اما تغییرات فیزیکی در مراحل دیگر رخ می دهد.

پراکسید هیدروژن رنگ را از پرمنگنات پتاسیم پاک می کند و پراکسید هیدروژن رنگ را از برخی مواد پاک نمی کند. به طور کلی؛ پراکسید هیدروژن یک سفید کننده است، اما رنگ را از همه مواد پاک نمی کند.

چرا کاغذ باید بازیافت شود؟

براى آماده کردن کاغذ هر روز به اندازه یک جنگل، درخت بریده می‌شود؛ اگر چه به جاى آن‌ها، درختان جدیدى کاشته می‌شوند، اما آن‌ها سریع رشد نمی‌کنند تا جاى همه‌ى درختان بریده شده را پر کنند.

به همین دلیل کاغذهای باطله را بازیافت می کنند، پس از جمع آوری کاغذ باطله، جوهر روی آن را با استفاده از مواد شیمیایی پاک می کنند، سپس با مواد شیمیایی و مقدار زیادی آب مخلوط می کنند تا کاغذ خمیر به دست آید.

ورق های کاغذی از این خمیر تهیه می شوند، شما می توانید با استفاده صحیح از کاغذ و جداسازی کاغذ باطله از زباله به حفظ جنگل ها کمک کنید.

-اگر کاغذی با مواد غذایی لکه دار شده باشد قابل بازیافت نیست
– اگر کاغذی با مواد نفتی و روغنی رنگ شده باشد قابل بازیافت نیست قابل بازیافت

بنابراین نتیجه می گیریم که شانه های تخم مرغ، کاغذهای کتاب، مجلات رنگی، روزنامه ها و غیره. قابل بازیافت است. اما دستمال کاغذی، کاغذ آغشته به غذا و روغن قابل بازیافت نیستند.

سوالات درس علوم پایه ششم

چند ماده ی مصنوعی را نام ببرید.
داروهای شیمیایی، پلاستیک، پارچه، کاغذ و غیره.

ماده اصلی و اولیه مورد نیاز برای تولید کاغذ چیست؟

کدام یک از اجزای درخت برای ساخت کاغذ مناسب است؟

به غیر از چوب، از چه مواد دیگری می توان کاغذ تهیه کرد؟

کاربردهای مختلف کاغذ در زندگی روزمره را یادداشت کنید
پول (اسکناس)، کتاب و دفترچه، در عکاسی، در وسایل بسته بندی، روزنامه و انواع برگه های بانکی و سایر موارد کاربردی.

مراحل مختلف تبدیل چوب به کاغذ را با ذکر نوع تغییر (فیزیکی) نام ببرید.

مسلمانان از چه زمانی و از کجا دانش کاغذ را به دست آوردند؟
700 ق.م در سمرقند.

چگونه رنگ زرد را از چوب در صنعت کاغذ پاک می کنند؟
با افزودن رنگهای شیمیایی مانند کلر یا پراکسید هیدروژن.

بخونیدش:  چگونه وقتی دو بسته اینترنت داریم از یکی استفاده کنیم

دو نکته ایمنی نمونه را بنویسید که هنگام استفاده از پراکسید هیدروژن باید رعایت کنید.
– از تماس با پراکسید هیدروژن اجتناب کنید.

نام 3 ماده ی سفید کننده و رنگ بر را بنویسید.
– آب اکسیژنه.
– کلر.
– آب ژاول.

برای تهیه کاغذ با ویژگی های مختلف چه باید کرد؟
مواد شیمیایی مختلف را به کاغذ اضافه کنید.

مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید. مجموعه
.
-بسته بندی و پرس.
-خرد کردن.
-خمیر.

مهمترین مزیت بازیافت کاغذ چیست؟
حفظ منابع طبیعی مانند جنگل، آب و…

چرا از پلاستیک، رنگ، نشاسته، گاز کلر و گچ در تهیه کاغذ استفاده می شود
پلاستیک: ضد آب، افزایش استحکام و انعطاف پذیری. همچنین استفاده از پلاستیک مقاومت در برابر رطوبت را افزایش می دهد و برای براق و زیبا ساختن کاغذهایی مانند جلد کتاب یا جلد شومیز استفاده می شود.

نشاسته: صاف کردن و پرکردن سوراخ ها و حفره های خمیر کاغذ، افزایش استحکام و کاهش جذب رطوبت و نشاسته برای تا شدن و انعطاف کاغذ و برای استحکام و عدم چین خوردگی کاغذ استفاده می شود.

کلر (پراکسید هیدروژن): تغییر رنگ خمیر کاغذ (تغییر رنگ چوب).

گچ: مات شدن و مات شدن، افزایش مقاومت و افزایش جذب جوهر.

پنبه: افزایش استحكام و ایجاد قابلیت انعطاف پذیری.

رنگ: تولید کاغذ رنگی

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران حوزه رسانه بازنشر می شود و محتوای آن الزاما مورد تایید تبیان نمی باشد.

در پاسخ به این سوال که دلیل استفاده از پلاستیک در کاغذسازی چیست؟ در قسمت آموزش ماگرتا کتاب علوم ششم را برای شما قرار داده ایم.

پاسخ: تهیه کاغذ شفاف و ضد آب و همچنین مقاوم سازی آن در برابر رطوبت.

مطالب پیشنهادی: پاسخ درس دوم علوم ششم

اگر سوال دیگری در مورد درس دارید حتما در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا