چرا کیک از قالب جدا نمیشه

نکات مختلفی برای قالب گیری کیک وجود دارد. با توجه به تنوع مدل ها از نظر جنس، طرح و شکل، هر مدلی نکته و روش خاص خود را دارد. پس بسته به نوع نیاز و مصرف، علاوه بر دانستن نوع قالب مورد نیاز خود، باید نحوه استفاده از آن را نیز بدانید تا بتوانید به راحتی کیک خود را از قالب خارج کنید. از آنجایی که این مشکل نه تنها برای کیک ها، بلکه برای ژله ها و سایر شیرینی ها نیز مشکل ساز است، ایران کوک قصد دارد در مقالات خود نکته ای را برجسته کرده و مشکلات شما را تا حد امکان برطرف کند.

دلیل چسبیدن کیک به قالب:

حرارت کیک و قالب (باید اجازه بدید کیک خنک بشه بعد از قالب خارج کنید.

تنظیم نکردن دمای مناسب و سوختن ته کیک

قالب را چرب نکنید

طرز تهیه کیک در قالب فلزی:

برای قالب گیری کیک از قالب فلزی، قبل از ریختن خمیر در قالب، قالب را چرب کنید. سپس کف و بدنه آن را کمی آرد بپاشید، ظرف را برگردانید و کمی روی آن ضربه بزنید تا آرد اضافی گرفته شود. وقتی کیک حدود 10 دقیقه خنک شد، می توانید به راحتی آن را از قالب خارج کنید.

اگر کیک همچنان به قالب می‌چسبد، دو یا سه بار به کف قالب بزنید، اما خیلی محکم نزنید وگرنه کیک شما خرد می‌شود.

به طور کلی برای قالب گیری کیک بدون طرح می توانید از کاغذ روغنی استفاده کنید. قالب را روی کاغذ روغنی قرار دهید. به اندازه قالب برش بزنید و داخل قالب بریزید. داخل کاغذ روغنی را کره و آرد پاشی کنید.

بریدن کاغذ روغنی قالب

قالب گیری کیک:

ترفندهایی برای جدا کردن کیک از قالب های مختلف وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

1. کیک را از قالب تفلون جدا کنید:

برای قالب گیری کیک از قالب تفلون بهتر است کف قالب را چرب کنید. درست است که قالب تفلون مواد نچسبی دارد و کیک به راحتی بیرون می آید اما برای اطمینان بهتر است قالب را کمی چرب کنید و سپس مواد کیک را داخل قالب بریزید و بعد از پخت مرحله انجام شود. بگذارید 10 دقیقه خنک شود سپس کیک را از قالب خارج کنید.

چرب کردن قالب

2. کیک را از قالب سیلیکونی جدا کنید:

اغلب افراد با این سوال مواجه می شوند که کیک در قالب سیلیکونی درست می کنند که برای خارج کردن کیک از قالب سیلیکونی چه باید کرد تا کیک به قالب نچسبد؟ قالب های سیلیکونی نیازی به کاغذ روغنی، آرد یا روغن ندارند. مواد منعطف قالب سیلیکونی باعث می شود که در صورت پخته شدن کیک به راحتی از قالب خارج شود. فقط توجه داشته باشید که بعد از پخت کمی صبر کنید تا قالب خنک شود و بعد کیک را از قالب خارج کنید.

3. کیک را از قالب گالوانیزه یا قالب کیک راه راه جدا کنید:

تابه های گالوانیزه به دلیل مواد و طرح های مختلف گزینه مناسبی برای پخت کیک هستند و حرارت به خوبی در تمام سطح آنها پخش می شود. همچنین دوام بیشتری نسبت به سایر فرمت ها دارند و می توان سال ها از آنها استفاده کرد. برای تهیه کیک از قالب کیک راه راه یا قالب گالوانیزه می توانید از دو روش استفاده کنید:

روش اول استفاده از کاغذ روغنی است. به این ترتیب کاغذ روغنی را به اندازه قالب برش داده و در قالب قرار می دهید سپس مواد کیک را داخل قالب می ریزیم.

در روش دوم باید قالب را کاملا چرب کرده و بعد از چرب کردن قالب روی آن آرد بپاشید. جدا از ته قالب، دیواره های قالب را باید کاملا چرب و آرد پاشی کنید. قالب را برگردانید تا آرد اضافی بریزد سپس مواد کیک را داخل قالب بریزید. پس از پخت کامل کیک می توانید آن را از قالب خارج کنید.

چگونه کیک را از قالب خارج کنیم؟

– از روغن جامد یا کره برای چرب کردن قالب استفاده کنید تا کیک شما مرطوب بماند.

– بعد از قالب گیری کیک، آن را در سینی نگذارید. برای این کار بهتر است کیک را در توری، الک یا آبکش بگذارید تا خنک شود. برای اینکه کیک داغ نچسبد این خیلی مهم است.

از بین انواع تابه ها، قالب های چدنی، آلومینیومی و نواری بهترین قالب ها برای پخت کیک هستند، البته این تابه ها را نیز باید چرب و آردپاشی کنید.

بخونیدش:  چرا گاهی در روابط دوستانه نه گفتن خیلی سخت است

چگونه کیک چسبیده به قالب را جدا کنیم؟

برای قالب گیری کیک، قبل از ریختن مایه کیک، قالب را چرب کنید. سپس کف و بدنه آن را کمی آرد بپاشید، ظرف را برگردانید و کمی روی آن ضربه بزنید تا آرد اضافی گرفته شود. وقتی کیک حدود 10 دقیقه خنک شد، می توانید به راحتی آن را از قالب خارج کنید.

چگونه کیک را از قالب سیلیکونی جدا کنیم؟

مواد منعطف قالب سیلیکونی باعث می شود که در صورت پخته شدن کیک به راحتی از قالب خارج شود. فقط باید یادتان باشد بعد از پخت کمی صبر کنید تا قالب خنک شود.

چیکار باید کرد که کیک به ته قالب نچسبه؟

برای اینکه موادتان به تابه نچسبد، کف تابه را چرب کنید یا از کاغذ روغنی استفاده کنید.

دلیل چسبیدن کیک به تابه چیست؟

حتی اگر قالب شما تفلون باشد باز هم امکان چسبیدن کیک به قالب وجود دارد، حتما صبر کنید تا کیک خنک شود و سپس آن را از کیک خارج کنید.

پخت کیک هم مانند همه کارهای دیگر وقتی لذت‌بخش خواهد بود، که در آخر به نتیجه دلخواه خود برسیم و یک کیک خوش‌طعم و شکل را درست کنیم بهمین منظور در این پست قصد دارم، بهترین روش درآوردن کیک از قالب را بیان کنم. تا بعد از درست کردن کیک خوشمزه خودتان دیگر نگران جدا نشدن کیک از قالب نباشید.

در پست های قبلی 4 نکته اساسی برای تهیه کیک اسفنجی و کیک نرم که شاید ندانید را برایتان توضیح دادم! پیشنهاد می کنم آن را بخوانید زیرا درست کردن یک کیک مرطوب عالی یکی از چیزهایی است که به بیرون آمدن کیک شما کمک می کند.

دلیل چسبیدن کیک به تابه چیست؟

قالب تمیز نبود و مواد را داخل آن ریختید.

دور و ته قالب را خوب چرب نکرده اید.

دمای فر بالاست و کف کیک سفت یا حتی سوخته است.

کیک داغه پس به قالب میچسبه همیشه 10-15 دقیقه صبر کنید وقتی کیک خنک شد از قالب خارج کنید. برای اینکه کیک به قالب نچسبد.

دستور کیک شما باید در قالب کاغذ روغنی پخته شود و از کاغذ روغنی استفاده نکرده باشید. کیک های خیس یا شکلاتی باید از کاغذ روغنی درست شوند. اگر کاغذ روغنی ندارید، خودتان کاغذ روغنی درست کنید.

قالب کیک را در مکانی قرار دهید که هوا در آن جریان داشته باشد. چون کیک می تواند حالت خمیری پیدا کند و از قالب خارج نشود. برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب، بهتر است قالب کیک را روی آبکش یا توری سیمی قرار دهید تا خنک شود.

روش باز کردن کیک:

در اکثر جاها استفاده از کاغذ روغنی برای قالب گیری کیک توصیه می شود. این توصیه خوب و صحیح است اما استفاده از کاغذ روغنی برای پاک کردن کیک از روی زمین خوب نیست. و نمی توان مدل را به خوبی طراحی کرد و عملا غیر ممکن است اما راه حل چیست؟

اگر بخواهند متن را ادامه بدهند روشی را برای قالب گیری کیک به شما نشان می دهم که تقریبا در انواع قالب ها می توانید از آن استفاده کنید و نتیجه خوبی بگیرید.

تجربه شخصی من از قالب گیری کیک به خصوص قالب های فلزی به شرح زیر است:

قبل از ریختن مایه کیک در قالب، قالب خود را به این ترتیب آماده کنید:

کل قالب را با قلم مو یا اگر ندارید با انگشت خوب چرب کنید.

بعد از اینکه داخل قالب را چرب کردید کم کم آرد بپاشید. آردپاشی باید هم در کف قالب و هم روی بدنه آن انجام شود. سپس ظرف را برگردانید. فشار دهید تا آرد اضافی گرفته شود.

بعد از پخت کیک کمی صبر کنید تا کیک شما کمی خنک شود. نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، حدود 10 دقیقه بعد از بیرون آوردن کیک از فر، کیک را با چاقو یا کاردک از قالب خارج کنید.

سینی را روی قالب قرار دهید و قالب را زیر و رو کنید.

اگر کیک شما خوب پخته شده است و طبق توضیحات بالا تابه را آماده کرده اید. برای قالب گیری کیک مشکلی نخواهید داشت و کیک خیلی راحت در سینی جا می شود اما اگر کیک بیرون نیامد. برای قالب گیری کیک به روش زیر عمل کنید:

اگر کیک به تابه بچسبد چه؟

کف قالب را دو یا سه بار بکوبید. کیک را از قالب خارج کنید. اگر بیرون نیامد، زیاد ضربه نزنید. چون نیمی از کیک شما می تواند از قالب جدا شود. روش زیر را انجام دهید.

بخونیدش:  چطور از روبیکا حذف اکانت کنیم

وقتی کیک هنوز داغ است می توانید یک پارچه نخی را با آب داغ خیس کنید و زیر قالب و اطراف قالب پهن کنید و 2-3 دقیقه صبر کنید. سپس قالب را زیر و رو کنید و کف قالب را محکم بکوبید تا کیک از قالب خارج شود.

روش دوم که ایده یکی از دوستانم در نظرات بود و من آن را امتحان کردم و عالی بود: استفاده از مژه های ژله ای که به راحتی خم می شوند. دور کیک را با چاقو باز کنید سپس کاردک را زیر کیک بکشید و کیک را از قالب خارج کنید.

خواندن را فراموش نکنید: ایده هایی برای استفاده از کیک شکسته: تهیه کیک پاپ

برای قالب گیری کیک به نکات زیر توجه کنید:

1- اگر قالب شما بدون طرح است (از جمله قالب پیرکس) می توانید از کاغذ روغنی استفاده کنید. قبل از گذاشتن کاغذ روغنی ابتدا قالب را خوب چرب کنید و سپس کاغذ روغنی را روی قالب قرار دهید. داخل کاغذ روغنی را کره و آرد پاشی کنید.

برای اندازه گیری کاغذ روغنی از کف تابه، کاغذ روغنی را پهن کنید، ته ظرف را با مداد روی کاغذ بکشید و با قیچی برش دهید و داخل تابه قرار دهید. به سادگی؛

2- سعی کنید از روغن جامد یا کره برای چرب کردن قالب استفاده کنید زیرا کیک شما را مرطوب نگه می دارد و برای قالب گیری کیک بهتر است.

3- وقتی کیک را قالب زدید، آن را در سینی نگذارید، در تور، آبکش یا الک بگذارید تا خنک شود. کیک چون داغ است حالت خمیری پیدا می کند و به ته سینی می چسبد و کیک شما خراب می شود.

من شخصا از قالب های پیرکس یا آلومینیومی برای تهیه کیک استفاده می کنم و از قالب های سیلیکونی استفاده نمی کنم. چون وقتی گرم می شوند با آنها احساس خوبی ندارم و احساس می کنم مواد شیمیایی وارد کیک من می شود. در اینجا می توانید در مورد انواع قالب کیک بیشتر بدانید.

اما قالب های نواری و قالب های چدن نچسب نیز گزینه خوبی برای انتخاب قالب هستند. البته این نوع قالب ها هم نیاز به آردپاشی و روغن پاشی دارند.

روش بالا رو برای طرح های ساده و طرح دار امتحان کردم. مانند تصویر است:

برای قالب ساده کاغذ روغنی گذاشتم و آرد پاشی کردم. برای قالب طرح دار ابتدا با روغن جامد چرب کردم و سپس با آرد پاشی کردم. کیک من به راحتی در بشقاب برگشت. نیازی به حوله نبود. اما داخل عکس گذاشتم تا مراحلش رو بدونید.

شنیدم میشه به جای حوله قالب رو جدا کرد مثل وقتی که میخوای ژله رو از قالب جدا کنی. چند دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید سپس آن را بیرون بیاورید اما من امتحان نکردم. اگر امتحان کردید حتما نتیجه را برای من بنویسید.

راه حل به اشتراک گذاشتن تجربیات است. اگر تجربه ای از قالب گیری کیک دارید در قسمت نظرات به من اطلاع دهید.

ممکن است دوست داشته باشید این مقالات را نیز بخوانید:

4.3/5 – (73 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا