چرا کیک تو توستر خمیر میشه

پختن کیک همیشه برای همه آسان نیست. گاهی اوقات با اشتیاق فراوان شروع به پخت کیک می کنیم. وقتی کیک را در فر می گذارید، بر خلاف معمول، پف نمی کند و حالت خمیری و غیرقابل استفاده ای پیدا نمی کند. اما علت خمیر کیک چیست؟ چرا پف کیک گاهی از هم می پاشد و طعم بدی پیدا می کند و چه روش هایی برای جلوگیری از نرم شدن کیک وجود دارد؟ در این مقاله از سرویس آشپزخانه مجله کوروش قصد داریم تمام دلایل مات شدن کیک و همچنین راه های جلوگیری از آن را به شما بگوییم.

علت خمیر کیک چیست؟

کیک شکسته همیشه باعث ناامیدی و ناراحتی می شود. وقتی همه چیز در ظاهر عالی به نظر می رسد، اما وقتی کیک پخته شد، هیچ چیز آنطور که باید باشد نیست. معمولاً دلایل مختلفی وجود دارد که کیک لطیف می شود. در زیر به شایع ترین علل خمیر کیک اشاره شده است.

1- استفاده از طرز تهیه اشتباه

در بسیاری از موارد، خمیر کیک به دلیل روش تهیه نادرست است. وقتی برای اولین بار از روش پخت استفاده می کنید و متوجه می شوید که کیک شما نرم است، احتمالاً به این دلیل است که مقدار مواد مورد نیاز یا روشی که برای تهیه کیک استفاده کرده اید اشتباه است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک تولد شکلاتی نمناک خانگی با تزیین

۲- طرز تهیه کیک را تغییر دهید

بسیاری از افرادی که کیک هایشان خراب شده طرز تهیه کیک را تغییر می دهند. در واقع این افراد سعی می کنند با جایگزینی موادی که دوست دارند به جای مواد اولیه، کمی خلاقیت به خرج دهند. اما این کیک را خراب می کند. به عنوان مثال، اگر به جای سس سیب و کره فقط از سس سیب استفاده کنید یا به جای شکر از شکر استفاده کنید، کیک شما بعد از پخت آنطور که باید بیرون نمی آید. به یاد داشته باشید که استفاده از دستور کیک ساده با دستور کیک کدو حلوایی متفاوت است. گاهی اوقات این مشکل می تواند دلیل کیک کدو تنبل یا کیک میوه ای باشد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجی کدو حلوایی

3- فر گرم نمی شود، به دلیل خمیر کیک

برای جلوگیری از چسبیدن کیک باید فر را حداقل 15 دقیقه از قبل گرم کنید. این سوال برای باد کردن کیک بسیار مهم است. وقتی کیک را در فری که هنوز به دمای لازم نرسیده می گذارید، احتمالا کیک شما لطیف و لطیف می شود و بافت بدی پیدا می کند.

4- استفاده از اندازه گیری اشتباه

یکی دیگر از دلایل خراب شدن کیک استفاده از پیمانه اندازه گیری اشتباه است. باید بدانید که پیمانه اندازه گیری مایعات با مواد خشک متفاوت است. لبه لیوان مایع دارای بریدگی است که ریختن مایعات را آسان می کند. اگر از این پیمانه برای مواد خشک استفاده کنید، احتمالاً نمی توانید آن را کاملاً پر کنید. زیرا آرد و مواد خشک از آن نشات می گیرد. بهترین پیمانه برای تهیه کیک، استفاده از لیوان فرانسوی دسته دار است. اما به خاطر داشته باشید که دستور تهیه کیک به مقدار هر پیمانه بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: میز اندازه گیری آشپزخانه و شیرینی

5- عدم دقت اندازه گیری ها; یکی از دلایل خمیر کیک

در اندازه گیری مواد تشکیل دهنده کیک باید دقت کرد. اگر در دستور نوشته شده از یک قاشق غذاخوری بیکینگ پودر استفاده کنید. این کار را با چشم غیر مسلح انجام ندهید و سعی کنید از قاشق مناسب و دقیق برای این کار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اندازه گیری دقیق مواد می تواند به جلوگیری از گلوله شدن کیک شما کمک کند.

6- باز کردن زیاد فر باعث خوابیدن خمیر و پف کیک می شود

با باز کردن بیش از حد فر در حین پخت کیک، هوای سرد وارد فر شده و دما را پایین می آورد. این باعث می شود کیک به درستی نپزد و وسط کیک خام و لطیف بماند. سعی کنید بعد از گذاشتن کیک در فر در را باز نکنید. گاهی اوقات علت خمیر کیک در شیشه این است که درب شیشه هوا بسته نیست. بنابراین بهتر است از یک قابلمه مناسب با بخارپز برای تهیه کیک در قابلمه استفاده کنید.

7- پوسیدگی آرد

گاهی اوقات خمیر کیک به دلیل فاسد شدن آرد به وجود می آید. وقتی آرد را در انبار می گذارید و بعد از مدتی بوی بدی می گیرد و خیس می شود، آن آرد گندیده است. برای تشخیص آرد گندیده باید آن را بو کنید. اگر آرد بوی بدی بدهد، پوسیده است. آرد را بهتر است در فریزر یا یخچال نگهداری کنید تا بعدا فاسد شود.

8- دوبرابر کردن دستور یکی از اهداف خمیر کیک است

اگر قصد دارید یک کیک بزرگ درست کنید، دو برابر کردن دستور غذا اصلا ایده خوبی نیست. دوبرابر کردن مواد کیک گاهی اوقات باعث می شود کیک شما فقط با افزودن یا کم کردن یکی از مواد خراب شود. برای درست کردن دو کیک یا یک کیک بزرگتر، بهتر است خمیر کیک را دو بار درست کنید.

9- مایه کیک را به شدت و سریع مخلوط کنید

پس از ترکیب همه مواد برای کیک، باید آن را به آرامی مخلوط کنید. هم زدن سریع و شدید خمیر کیک، بافت کیک شما را خراب کرده و رطوبت و لطافت آن را از دست می دهد. بهتر است قسمت آخر خمیر را به آرامی با لیسک مخلوط کنید.

بخونیدش:  چرا زیر نویس فارسی اجرا نمی شود در گوشی

10- سردی تخم مرغ از ور آمدن و لطیف شدن کیک جلوگیری می کند

تخم مرغی که برای تهیه کیک استفاده می کنید باید هم دمای محیط باشد. این کار باعث می شود بعد از مخلوط کردن، حجیم و براق شود. اگر قصد دارید سفیده ها را جداگانه بزنید، توجه داشته باشید که اگر مقدار کمی زرده با سفیده مخلوط شود، سفیده خوب به هم نمی خورد.

11- قالب نكردن كيك به موقع

وقتی کیک برای مدت زیادی در قالب می ماند و در قالب خنک می شود، بخار داخل کیک نمی تواند به خوبی از آن خارج شود. در نتیجه ظرف عرق می کند و کیک شما حالت خمیری پیدا می کند. در بیشتر موارد، این می تواند دلیل خوابیدن پف کیک پس از پخت باشد. چند دقیقه صبر کنید تا کیک خنک شود. سپس کیک را از قالب خارج کنید. آن را روی توری سیمی قرار دهید تا خنک شود.

12- استفاده از میوه های خیلی رسیده کیک را حالت خمیری می کند

برای تهیه کیک باید از میوه های تازه استفاده کنید. اضافه کردن میوه ای که بیش از حد رسیده است یا بافت بسیار جویدنی و آبدار دارد باعث می شود در فر از هم جدا شود و کیک شما تبدیل به خمیر شود. توجه داشته باشید که برای تهیه کیک هویج باید آب اضافی آن را حذف کنید یا مقدار شیر و مایعات مصرفی در کیک را به میزان آب هویج کاهش دهید. گاهی اوقات خمیر کیک هویج توسط هویج آبکی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک هویج و آجیل در کافه

13- کره را در مایکروویو نرم کنید

اگر فراموش کردید اجازه دهید کره نرم شود، از قرار دادن آن در مایکروویو خودداری کنید. کره باید به مدت نیم ساعت خودنمایی کند و کمی نرم شود. کره ای که در مایکروویو نرم می شود، خمیر کیک شما را خیلی آبکی می کند و به خوبی با شکر مخلوط نمی شود. این می تواند کیک را لطیف کند.

14- استفاده از قالب نامناسب کیک را خمیر می کند

برای جلوگیری از چسبیدن کیک باید از قالبی استفاده کنید که نه خیلی ضخیم باشد و نه خیلی نازک. معمولا قالب های نسوز و استیل گزینه مناسب تری برای پخت کیک هستند.

نکاتی برای جلوگیری از چسبیدن کیک

برای جلوگیری از گلوله شدن کیک از یک دستور کیک قابل اعتماد استفاده کنید.

هنگام پخت کیک به تمام نکاتی که در طرز تهیه کیک ذکر شده است توجه کنید.

برای اندازه گیری مواد مورد نیاز از یک معیار مناسب استفاده کنید.

برای جلوگیری از چسبیدن کیک از قالب مناسب استفاده کنید.

کیک را به طور مساوی در قالب پخش کنید.

دمای فر را روی دمای مناسب تنظیم کنید.

در فر را باز نکنید و برای جلوگیری از چسبیدن کیک وقت بگذارید.

بعد از گذشت زمان پخت، یک خلال دندان یا چنگال را داخل کیک فرو کنید و مطمئن شوید که کاملا پخته شده است.

با خمیر کیک چه کنیم؟

شاید از خود بپرسید که اگر کیک آسیب دید چه باید کرد؟ آیا باید آن را دور بریزیم یا می توان از آن برای تهیه دسرها و کیک های دیگر استفاده کرد؟ باید بدانید که استفاده مجدد از کیکی که ورز داده شده است بسیار آسان است. در زیر چند روش جالب برای استفاده از کیک خمیر وجود دارد.

از خمیر کیک برای درست کردن توپ های شکلاتی یا کیک پاپ استفاده کنید.

خمیر را به تیرامیسو تبدیل کنید.

از خمیر کیک برای تهیه کاپ کیک و کیک بستنی استفاده کنید.

کیک ها را در قالب پهن کنید و دوباره در فر قرار دهید تا سرخ شوند و مانند کیک سرخ شده بخورید.

نتیجه گیری نهایی

پختن کیک در خانه کار سختی نیست، اما گاهی رعایت نکردن نکات ساده باعث می‌شود کیک لطیف شود. اگر می دانید علت رطوبت کیک چیست و چرا کیک شما خوب پخته و لطیف نشده است، به راحتی می توانید بر این مشکل غلبه کنید. یادتان باشد کیک کوبیده را دور نریزید و از آن برای تهیه انواع دسر استفاده کنید.

منابع: cookinglight، bbcgoodfood

دنبال طرز تهیه کیک اسفنجی و خوشمزه در توستر هستید؟ باید بگم هر کیکی که در فر میتوان پخت در توستر هم می شود درست کرد. اما باید روش و فوت و فن های آن را بدانید. اگر برای پخت کیک بجای فر از توستر استفاده می کنید. نکات گفته شده در این پست کمک می کند تا کیک های بهتری در توستر بپزید. بیشترین سوالی که برای پخت کیک در اون توستر پرسیده می شود اینه که: برای اینکه کیک در توستر نسوزد چیکار کنیم؟ یا اینکه وسط کیک هنوز خمیری هست اما روی آن کاملاً پخته. یا اینکه برای اسفنجی شدن کیک در توستر چیکار کنیم؟ موارد و نکاتی که در در ادامه ذکر کردم بهتون کمک می کند تا قادر باشید در توستر هم کیک درست کنید، بدون اینکه بسوزد یا خراب شود. در ادامه با تمام نکات مهم در پخت کیک در توستر و چند دستور برای تهیه کیک در توستر آشنا خواهید شد.

خلاصه ای از انواع توستر و نحوه کار آنها

توستر دو نوع است یکی توستر ساده که فقط برای گرم کردن نان است. و دیگری فر توستر است که می توان از آن به عنوان یک فر کوچک برای مصارف مفید مانند گرم کردن نان، پخت نان، پخت کیک و پیتزا، برشته کردن مرغ و … استفاده کرد.

بخونیدش:  چرا در کوهستان ها با آنکه هوا سرد است فشار هوا کم است

فرهای توستر دارای مقادیری هستند که می توان از آنها برای تعیین دمای پخت، نوع پخت و زمان پخت استفاده کرد. آنها معمولا دارای 4 عنصر برای تولید گرما در بالا و پایین هستند و برخی از آنها دارای فن نیز هستند.

طرز تهیه کیک توستر

اگر به دنبال دستور کیک برای پخت کیک توستر هستید، می توانید از دستور کیک زیر برای پخت کیک توستر استفاده کنید:

توجه: از آنجایی که تابه های قرار داده شده در توستر باید کوچک باشند، برای تهیه کیک توستر، مواد ذکر شده در این دستورالعمل را نصف کنید.

البته همانطور که در ابتدا گفتم تمام دستور پخت کیک در فر را می توان در توستر استفاده کرد. اما سه دستور فوق دستور العمل های اثبات شده ای هستند که با آنها می توانید کیک اسفنجی با بافت خوب درست کنید.

در توستر کیک اسفنجی درست کنید

مایه کیک را طبق یکی از دستورالعمل های بالا یا هر دستوری که دارید آماده می کنید.

توستر باید ده دقیقه قبل از گذاشتن کیک در آن روشن شود تا گرم شود. هنگام آماده شدن مواد توستر را روشن کنید و وقتی مایه کیک آماده شد سریع آن را در توستر قرار دهید تا پف کیک نخوابد.

مواد کیک را در قالب توستر کوچکی که از قبل چرب و آردپاشی کرده اید بریزید یا با کاغذ روغنی پهن کنید.

دمای توستر را روی همان دمای فر تنظیم کنید. کیک را به مدت 45 تا 1 ساعت بپزید. البته در ادامه نحوه تنظیم صحیح دمای توستر برای پخت بیشتر و کاملتر کیک را توضیح داده ام که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

در حین پخت کیک توستر را باز نکنید تا پف کیک نخوابد. سعی کنید در 40-30 دقیقه اول اصلاً در توستر را باز نکنید.

در مورد فعال کردن عناصر هم نوشتم. نکات را حتما بخوانید.

چگونه در توستر خود کیک بپزید؟

البته بیشتر دستور پخت کیک در فر را می توان در توستر نیز استفاده کرد. حتی با مواد کیک آماده هم می توانید کیک توستر درست کنید.

مهم ترین اصل برای پخت کیک توستر این است که کیک در توستر کاملا و یکنواخت بپزد، بدون اینکه بسوزد. اگر این مشکل حل شد بقیه به کیفیت دستور کیک شما بستگی دارد. بنابراین، برای پخت کیک توستر، دستورالعمل های زیر را با هر دستور العملی دنبال کنید:

1- اولین نکته این است که قالب کیک را باید تا حد امکان از عناصر زیرین و رویی دور نگه داشت. بنابراین، بهترین مکان برای قرار دادن قالب کیک در توستر جایی است که وقتی قالب کیک را در آن قرار می‌دهید، قسمت بالا و پایین قالب از عناصر بالا و پایین یکسان فاصله داشته باشد.

2- لازم به ذکر است که فضای توستر کوچک است و برای پخت کیک های بزرگ و حجیم مناسب نیست. می توانید در ۲ یا ۳ مرحله کیک درست کنید تا کیک بزرگ شود و با قرار دادن آن ها روی هم کیک بزرگی درست کنید.

بنابراین نباید از ظروف با قطر زیاد در توستر استفاده کرد. چون بعد از پف کردن کیک به عنصر نزدیک می شود و روی کیک می سوزد. ارتفاع توستر نباید از نصف ارتفاع داخلی توستر شما بیشتر شود.

3- قالب کیک را نصف یا حداکثر دو سوم پر کنید تا وقتی کیک بلند شد جا برای ور آمدن داشته باشد و نسوزد.

4- بهترین درجه حرارت برای پخت کیک در توستر چیست؟

دستور پخت کیک اغلب برای فر توضیح داده می شود. بنابراین دمای نشان داده شده دمای فر است. در پست دلیل افسردگی و افسردگی وسط کیک را هم توضیح دادم که:

دمای واقعی هر فر متفاوت است. مثلا اگر دمای کیک در دستور 185 درجه است، باید فر را روی 200 درجه تنظیم کنید تا کیک خوب بپزد. چون فر شما زیاد گرم نمی شود.

همین امر در مورد پخت کیک توستر نیز صدق می کند و دمای واقعی ممکن است برای هر نوع توستر متفاوت باشد. به همین دلیل است که من یک قانون کلی می نویسم تا از آن برای یافتن بهترین دما برای پخت کیک در توستر استفاده کنید:

اگر قصد دارید برای اولین بار کیک بپزید؛ دمای توستر را روی همان دمایی که در دستور ذکر شده تنظیم کنید. مثلاً در دستور غذا می گوید: دمای فر را روی 185 درجه سانتیگراد یا 365 درجه فارنهایت قرار دهید. همان دما را برای توستر تنظیم کنید.

زمان معمول پخت کیک بین 45 تا یک ساعت است تا کیک خوب بپزد و خوب پوسته پوسته شود. اگر دمایی که تنظیم کردید بعد از 45 تا یک ساعت کیک کاملا پخته نشد و خمیر نسوزد و نسوزد یعنی دمای تنظیم شده خوب است.

اگر کیک شما خیلی سریع پخته می شود. مثلا دما را روی 185 درجه قرار می دهید، بعد از 30 دقیقه کیک پخته شد. در اینجا دمایی که برای توستر تنظیم کرده اید را خواهید یافت. در این صورت دمای توستر را 15 درجه سانتیگراد یا 24 درجه فارنهایت کاهش می دهید. یعنی دمای توستر را روی 170 درجه تنظیم می کنید و در این صورت 10 دقیقه به زمان پخت کیک اضافه می شود. یعنی به جای 30 دقیقه، کیک در 40 یا 45 دقیقه پخته می شود.

بخونیدش:  چرا باید از میهن خود دفاع کنیم

اگر پخت کیک شما خیلی طول می کشد. به عبارت دیگر، بیش از یک ساعت بود. شما برعکس عمل می کنید. به عبارت دیگر: شما 15 درجه سانتیگراد یا 24 درجه فارنهایت به دمای توستر اضافه می کنید. مثلاً دما را روی 200 درجه تنظیم کنید، در این صورت کیک شما 10 دقیقه زودتر پخته می شود.

دمای توستر شما ممکن است با دمای واقعی مطابقت نداشته باشد. بهترین راه برای بدست آوردن دمای واقعی توستر استفاده از دماسنج فر است. دمای توستر را روی 400 درجه فارنهایت یا 200 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. بعد از ده دقیقه به سرعت دماسنج را داخل توستر قرار دهید و 2-3 دقیقه صبر کنید تا دمای واقعی توستر را ببینید.

همانطور که در بالا گفتم اگر دماسنج فر ندارید، با چندین بار پختن کیک، بهترین دما و زمان پخت کیک را در توستر خود خواهید داشت. دمای واقعی توستر شما ممکن است بالاتر یا کمتر از چیزی باشد که در شاخص دما می بینید.

5- وقتی کیک کاملا باد شد و روی کیک قرار گرفت، سریع کیک را 180 درجه برگردانید تا همه قسمت ها به طور یکنواخت بپزند. زیرا داخل توستر بیشتر از لبه های آن گرم می شود. اگر کیک را برنگردانید ممکن است یک طرف آن کمی بسوزد. اما بازم میگم: وقتی میخوای در توستر رو بچرخونی و باز کنی در حالی که کیک کاملا پف کرده و رویش سفت شده وگرنه پف کیک میخوابه.

6- قبل از گذاشتن کیک در توستر، توستر را به مدت 10 دقیقه روشن کنید تا به دمای مناسب برسد و گرم شود.

7- تنظیم عناصر توستر بالا و پایین در هنگام پخت کیک

ابتدا وقتی کیک را در توستر قرار می دهید، المان های بالایی و پایینی توستر باید در 20 دقیقه اول روشن باشند.

حال اگر امکان خاموش کردن موارد فوق در توستر وجود دارد، پس از 20-30 دقیقه از پخت آن را خاموش کنید. وقتی کیک کاملاً پخت، در صورت تمایل، کیک را بیشتر برش دهید. بعد از 5 دقیقه، عنصر بالایی را دوباره روشن کنید.

اگر این امکان برای توستر شما وجود ندارد، مورد بالا را خاموش کنید. و روی کیک می سوزد: وقتی کیک کاملا ور آمد و روی آن پخت، سریع کیک را از توستر خارج کرده و روی قالب کیک فویل آلومینیومی که یک طرف آن را چرب کرده اید قرار دهید تا نچسبد. . کیک.

نیازی به سفت کردن فیلم در اطراف قالب نیست. فقط مایه کیک را روی کیک بگذارید. تا بتوان هوا را مبادله کرد. با این ترفند روی کیک نمی سوزد. (ابتدا فویل را برش دهید و آماده باشید که سریع آن را روی کیک بکشید و کیک را دوباره در توستر قرار دهید.) زمانی باید این کار را انجام دهید که مطمئن شوید مواد کیک سفت شده و کیک کاملا پف کرده است. پف کیک به خواب نمی رود.

8- وقتی دو سوم زمان پخت کیک در توستر گذشت، کیک را با خلال دندان چک کنید تا ببینید پخته شده است یا خیر. وسط کیک یک خلال دندان بچسبانید. اگر کیک خوب پخته شود، چیزی به برش نمی چسبد.

برای یک توستر معمولاً حدود 40 دقیقه طول می کشد تا کیک در دمای 200 درجه پخت شود. اگر کیک پخته نشد، زمان پخت را افزایش دهید و هر ده تا پنج دقیقه آن را با خلال دندان چک کنید.

9- بعد از گذاشتن کیک در توستر به مدت 30-40 دقیقه درب آن را باز نکنید تا پف کیک نخوابد. البته هر چه مدت زمان بیشتری از باز کردن درب توستر خودداری کنید، بهتر است.

10- اگر اطراف کیک شما داخل توستر خشک شد، یک ظرف کوچک آب جوش در کف توستر قرار دهید.

نکته: برای تهیه کیک چه در فر، چه در تابه و چه در توستر، باید نکات مهمی را برای تهیه کیک و اسفنجی شدن آن بدانید و رعایت کنید. همچنین حتما بیکینگ پودر را چک کنید تا مطمئن شوید که سالم است. این یک آزمایش ساده از ایمنی بیکینگ پودر است.

برای پخت کیک در توستر چه قالبی بخریم؟

برای توستر از تابه های کوچک و با ارتفاع کم استفاده کنید. نوع قالب مهم نیست، برای پخت کیک در توستر می توانید از انواع قالب های کیک مانند تابه های آلومینیومی، نچسب، سرامیکی و … استفاده کنید.

اما برای خرید کیک توستر به نکات زیر توجه کنید:

ابتدا ارتفاع داخل توستر را اندازه بگیرید. ارتفاع قالبی که خریداری می کنید نباید از یک سوم ارتفاع توستر بیشتر باشد و از نصف آن بیشتر نباشد.

عرض و طول سینی توستر خود را اندازه بگیرید و قالب مربع و مستطیلی که انتخاب می کنید باید حدود دو تا یک سانتی متر کمتر از عرض و طول سینی باشد. و برای قالب دایره ای باید قطر آن حدود یک سانتی متر کمتر از عرض سینی باشد.

توجه: در خرید دقت کنید، قالب ممکن است دسته داشته باشد، طول قالب را با دسته حساب کنید. به خصوص در خرید اینترنتی به سایز و از جمله دسته آن توجه کنید.

لطفاً تجربیات و نکاتی را که می توانید برای پخت کیک در توستر در نظر بگیرید که می تواند به دیگران در پخت بهتر کیک در توستر کمک کند، به من بگویید. در نظرات بنویسید.

ممکن است دوست داشته باشید این مقالات را نیز بخوانید:

4.5 – (354 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا