چرا گشت ارشاد مهسا امینی را دستگیر کرد

منبع تصویر: شبکه های اجتماعی

۸۵۸۵۸۵۱ مادر مهسا امینی زنی که روز چهارشنبه ساعتی پس از دستگیری به بیمارستان منتقل شد به بی‌بی‌سی فارسی گفت که روز جمعه درگذشت. گفت: فرشته مرا کشتند.

مهسا امینی توسط گشت ارشاد در تهران دستگیر و به گفته منابع نزدیک به وی در مدت چند ساعت در حالی که در کما بود به بیمارستان منتقل شد.

پس از انتشار خبر درگذشت خانم امینی، عده ای برای جمع آوری خود به بیمارستان کسری تهران -محل بستری شدن خانم امینی- مراجعه کردند اما عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از وجود آب و هوای امن وی در این محله است.

بر اساس این تصاویر پلیس افرادی را در مقابل بیمارستان کسری دستگیر کرد.

در تازه ترین اطلاعیه پلیس تهران آمده است: مهسا امینی به دلیل «اخفای توهین آمیز مأموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و با هدف کسب تعهد و توجیه» دستگیر شده است.

در این آگهی آمده است: وی به طور ناگهانی در میان سایر مراجعه کنندگان حاضر در اتاق جلسه بیهوش شد و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس برای مداوا به نزدیکترین بیمارستان منتقل شد اما متاسفانه اقدامات درمانی موثر واقع نشد.

روز پنجشنبه پلیس مدعی شد مهسا امینی دچار سکته قلبی شده است، اما عموی خانم امینی در گفت و گو با روزنامه اعتماد، بیماری قلبی او را دروغ خواند و گفت که او در سلامت کامل است.

احمد وحیدی وزیر کشور که با دستور ابراهیم رئیسی یکی از مسئولان پیگیری موضوع است در گفت و گو با خبر با بیان اینکه «وزارت بهداشت و پزشکی قانونی دستور پیگیری علت فوت را صادر کرده است» قول داده است. به محض مشخص شدن علت مرگ، جزئیات آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

علاوه بر این، پلیس امنیت تهران تصاویری را منتشر کرد که ادعا می‌کند متعلق به دوربین‌های امنیتی آن نهاد است و لحظه «بیهوش شدن» خانم امینی را نشان می‌دهد.

در این تصاویر گروهی از زنان را می توان دید که از یک سالن بزرگ عبور می کنند و وارد اتاقی می شوند که شبیه اتاق کنفرانس یا کلاس درس است. یکی از این زنان به سمت پلیس می رود و پس از گفتگوی کوتاه نقش روی زمین می افتد.

در تصاویر زیر عده ای زنی را در راهرو حمل می کنند.

انتشار این خبر واکنش گسترده ای را به دنبال داشت و در کنار بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، چهره های شناخته شده فرهنگی، هنری و ورزشی نیز خشم خود را از این اتفاق ابراز کردند.

از جمله عسگرافرهادی کارگردان معروف سینمای ایران در اینستاگرام خود خطاب به مهسا امینی نوشت: تو بیمارستان روی تخت خوابیده ای اما از همه بیدارتر و همه در کما هستیم. این ظلم بی پایان. ما در این جنایت شریک هستیم.”

از صبح روز جمعه نهادهای مختلف در ساختار جمهوری اسلامی از جمله وزارت کشور، شورای اسلامی، دادستانی تهران و بازرسی نیروی انتظامی اعلام کردند که تحقیقات خود را در خصوص آنچه که برای مهسا امینی اتفاق افتاده آغاز کرده اند.

تکذیب خبر بیماری قلبی

منبع تصویر: شبکه های اجتماعی

عموی امینی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که در تهران منتشر می‌شود، شایعات مربوط به بیماری قلبی او را دروغ خواند و گفت که او در سلامت کامل است.

وی گفت: زمانی که خانم امینی دستگیر شد، «برادر مهسا آنجا بود و وقتی او قصد مقاومت داشت و اجازه نداد، با شلیک گاز اشک‌آور، او را متفرق کردند».

وی با انتقاد از مأموران گشت ارشاد گفت: این ارعاب و رعب و وحشت برای چیست؟ می گویند ما کاری نکردیم. پس قرار بود چیکار کنی؟”

این یکی از اعضای خانواده مهسا امینی نیز شکایت پدر و مادرش را در میان گذاشت.

او به اعتماد گفت مهسا امینی به تازگی در دانشگاه ارومیه پذیرفته شده و در آستانه شروع تحصیل در دانشگاه است.

وی گفت: اگر من شکایتی دارم فقط برای مهسا نیست باید دست به دست هم بدهیم تا این مشکل به طور کامل برطرف شود در گفتن آن ابایی ندارم و با نهایت صراحت گفتم به نظر من اگر کسی باشد آنها حواس خود را دارند، آنها خواهند فهمید که من با کشور همدل هستم، نه با کسانی که این کار را می کنند.

خشم عمومی

واکنش های فراوان در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که وضعیت خانم امینی و احتمال فوت وی در پی دستگیری توسط گشت ارشاد با خشم گسترده افکار عمومی همراه است.

بخونیدش:  چرا وقتی میخوام تماس بگیرم میگه روی شبکه ثبت نشده

حسین ماهینی یکی از بازیکنان سرشناس فوتبال در توییتر خود نوشت: ما از شما متنفریم.

علی کریمی دیگر ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران نیز نوشت: بچه هایشان می روند بچه های ما می میرند.

علاوه بر این، کاربران شبکه های اجتماعی به روش های مختلفی به این موضوع واکنش نشان دادند.

علاوه بر خشم کاربران از نقض گسترده حقوق بشر و به طور مشخص نقض حقوق زنان توسط جمهوری اسلامی، برخی از کاربران نیز موضع شدیدی علیه گشت ارشاد و «امر به معروف و نهی از منکر» اتخاذ کرده‌اند.

یک گروه کاربری می گوید گشت ارشاد باید بسته شود.

در ماه های اخیر گزارش ها و فیلم های متعددی از خشونت های گشت ارشاد منتشر شده است.

منبع تصویر: شبکه های اجتماعی

واکنش های رسمی

با تشدید انتقادها، از صبح روز جمعه مسئولان مختلف نهادهای مختلف از آغاز تحقیقات درباره آنچه رخ داده صحبت می کنند.

در یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها، گزارش شد که ابراهیم رئیسی که هم‌اکنون در ازبکستان به سر می‌برد، به وزیر کشور دستور داده تا موضوع را پیگیری و «علت حادثه» را به وی گزارش کند.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز با صدور حکمی مشابه یکی از معاونان خود را موظف به پیگیری این موضوع کرد و از وی خواست علت را گزارش کند.

همزمان، دادستان تهران دستور تشکیل «گروه ویژه» «برای بررسی وضعیت جسمانی مهسا امینی و انجام نظرات کارشناسی و کارشناسی دقیق» را صادر کرد.

همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز در مورد مهسا امینی اظهار نظر کردند و قول پیگیری دادند.

از جمله، ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری ایسنا گفت که این کمیسیون «قطعاً به ماجرای مهسا امینی رسیدگی خواهد کرد».

سارا فلاحی، سخنگوی فراکسیون «زن و خانواده» مجلس نیز به ایسنا گفت که این فراکسیون «برای بررسی ابعاد این حادثه تلخ با نهادهای ذیربط مانند نیروی انتظامی و پزشکی قانونی تماس گرفته است.»

به گفته خانم فلاحی، بازرسی فرماندهی نیروی انتظامی در مورد پرونده خانم امینی تحقیقاتی را آغاز کرده است.

با وجود این دستورات، برخی کارشناسان در کارآمدی تحقیقات رسمی تردید داشتند. محمدحسین آغاسی، وکیل مقیم تهران، درباره این تحقیقات به بی بی سی فارسی گفت که درباره نتیجه این تحقیقات تردید دارد.

وی گفت: به طور کلی در این موارد هدف دستگاه قضایی پوشش و جلوگیری از مجازات عاملان اصلی است.

منبع تصویر: رویترز

حق چاپ تصویر Socail Media

در پی اعتراضات و واکنش ها به مرگ مهسا امینی، دختر 22 ساله سقزی پس از دستگیری توسط گشت ارشاد، روزنامه های ایران به شماره نیز پس از جمعه و شنبه به این موضوع پرداختند و برخی از آنها پرسیدند. برای تعطیلی گشت ارشاد.

روزنامه‌های دولتی از پلیس و سیاست‌های گشت ارشاد برای مقابله با آنچه «نافرمانی» زنان می‌خوانند دفاع کردند و با استناد به فیلم‌های دوربین‌های مداربسته منتشر شده توسط پلیس، نوشتند که هیچ حمله فیزیکی به خانم امینی صورت نگرفته است. .

این روزنامه ها تصویر صفحه اول خود را به مراسم اربعین اختصاص دادند.

با این حال روزنامه های انتقادی از نحوه برخورد پلیس و گزارش مرگ مهسا امینی انتقاد کردند و برخی از آنها تصویری از مهسا را ​​در صفحه اول منتشر کردند.

حق چاپ تصویر Socail Media

روزنامه سازندگی عکس بزرگی از مهسا امینی را با تیتر “روشن است؟” در صفحه خود منتشر کرد. انتخاب کنید

این روزنامه یادداشت حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران را منتشر کرد که درگذشت خانم امینی و نحوه رسیدگی به آن را آزمونی برای نظام و رئیس جمهور دانست و پرسید که آیا این سوال مهم است؟ برای “سیستم یا نه.”

عمادالدین باقی نیز در یادداشت خود نوشته است که نحوه برخورد مقامات دولتی و رسانه ها با این فاجعه «نشانه فرار از مسئولیت و تحقیر افکار عمومی بود».

منبع تصویر: شبکه های اجتماعی

روزنامه کیهان، نزدیک به دیدگاه‌های آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و به‌عنوان روزنامه حکومتی، طبق روش معمول خود، ماجرای پلیس تهران درباره مهسا امینی را تکرار و هرگونه اقدام پلیس علیه وی را تکذیب کرد.

کیهان به نقل از پلیس تهران گفته است که خانم امینی “به طور ناگهانی دچار مشکل قلبی” شده و بلافاصله برای مداوا به بیمارستان منتقل شده است.

این روزنامه دولتی در دفاع از انتشار فیلمی از سوی پلیس مبنی بر انتقال خانم امینی به بازداشتگاه نوشت: در فیلم منتشر شده از سوی نیروی انتظامی که مربوط به محل استرداد مرحوم امینی است، کاملا مشخص است. واضح است که او بدون هیچ مشکلی وارد اتاق عمومی شده است.” افراد زیادی در آنجا مستقر هستند و پس از نشستن در آنجا، پس از صحبت با فرد حاضر، ناگهان بیهوش می شود و سپس با حضور پرسنل اورژانس به بیمارستان منتقل می شود.

بخونیدش:  چطور با کم اسکنر حجم عکس را کم کنیم

کیهان در پایان یادداشت خود خواستار برخورد با افرادی شد که در فضای مجازی از نحوه برخورد با خانم امینی خبر می دادند و اخبار مرتبط را پوشش می دادند.

کیهان آنها را “دروغگو” و “شایعه ساز” نامید.

حق چاپ تصویر Socail Media

رسانه دولتی ایران از عملکرد گشت ارشاد دفاع کرد و نوشت که مرگ مهسا امینی «فقط یک حادثه» بوده است «که در گستره وسیع سوابق پلیس امنیت اخلاقی معادلی ندارد».

این روزنامه در یادداشتی مخالفان دولت را «اپورتونیست» توصیف کرده که به دنبال «راه حل سیاسی» هستند.

ایران نوشت مخالفان دولت می خواهند نشان دهند که عملیات گشت جهت گیری محصول دولت سیزدهم است در حالی که طرح گشت جهت گیری در دوره اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی شکل گرفت و این طرح در دولت اجرا شد. محمود احمدی نژاد.

این روزنامه نیز مانند کیهان به دفاع از عملکرد نیروی انتظامی پرداخت و انتشار تصاویر ویدئویی از سوی پلیس را دلیلی بر عدم برخورد پلیس با مهسا امینی دانست.

روزنامه ایران در این باره نوشت: در این ویدئو مشخص شد که این دختر جوان بدون برخورد با افسر مستقر در محل صحبت می کند که ناگهان مریض می شود و روی زمین می افتد.

حق چاپ تصویر Socail Media

روزنامه شرق در گزارشی اختصاصی از دستگیری مهسا امینی در مراسم تشییع و برخی یادداشت های انتقادی، گزارشی اختصاصی از وی منتشر کرد.

این روزنامه همچنین در یادداشتی به ماجرای درگذشت زهرا بنی یعقوب در بازداشتگاه امر به معروف و نهی منکر همدان در سال ۱۳۸۵ پرداخته و پرسیده است که آیا عدالت برای وی اجرا شده است؟

محمود دولت آبادی، نویسنده سرشناس نیز در یادداشتی برای «شرق» پرسیده است که چنین رفتارهایی برای همشهریانش چه معنایی دارد؟ آقای دولت آبادی نوشت: «من مدت‌ها پیش متوجه شدم که تلاش برای عادی‌سازی خشونت منجر به جرم در حال تبدیل شدن به یک روند عادی است.

این روزنامه همچنین با انتشار یادداشتی به ابعاد حقوقی پرونده مهسا امینی پرداخته و در صفحه ورزشی خود از اظهارات علی دایی، علی کریمی و مهدی مهدوی کیا خبر داده است.

اعتبار تصویر: Socaila Media

یک روزنامه جوان نزدیک به دولت نیز از برخورد پلیس با مهسا امینی و پخش فیلم دوربین مداربسته دفاع کرد و متن تصاویر نشان می دهد که در جریان انتقال خانم امینی به سمت خودرو درگیری فیزیکی صورت نگرفته است. ایستگاه پلیس .

به نوشته این روزنامه، «رسانه معاند» با دامن زدن به شایعات نظام خواستار اجرای قانون مبارزه با شایعه سازان به وظیفه خود شدند.

منبع تصویر: Socail Medai

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به «حساسیت مردم» نسبت به مرگ خانم امینی پرداخته و از نحوه برخورد گشت ارشاد با زنان انتقاد کرده و نوشته است که «مبارزه با حجاب بعد از دولت ابراهیم شدیدتر شده است». رئیسی.

این روزنامه همچنین با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی و انتشار تصاویر ویدئویی دوربین مداربسته پلیس گفت: پلیس نیز واکنش هایی نشان داد و فیلم هایی از دوربین مداربسته خود که مهسا حضور داشت منتشر کرد اما به نظر نمی رسید آن تصاویر راضی کننده باشد. مردم.”

حق چاپ تصویر Socail Media

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به قلم حسین علایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن گزارشی از مراسم تشییع مهسا امینی، از رفتار گشت ارشاد انتقاد کرد.

آقای علایی با اشاره به کشته شدن تعدادی از زندانیان کهریزک در سال 1387 و مرگ ستار بهشتی، کارگری که در اثر خشونت پلیس جان خود را از دست داد، نوشت: برای بسیاری از مردم این موضوع مطرح است که چرا برخی از افرادی که دستگیر شدند. به اتهامات مختلف در زندان ها و بازداشتگاه های مختلف می میرند؟

این فرمانده سابق سپاه در پاسخ به این سوال که آیا عملکرد گشت ارشاد باعث افزایش علاقه زنان به “پوشش بهتر” شده یا آنها را “متقابل و مخالف پوشش اجباری” کرده است؟ »

حق چاپ تصویر Socail Media

«هم میهن» یکی از روزنامه هایی بود که عکس بزرگی از مهسا منتشر کرد.

این روزنامه سرمقاله خود را به موضوع درگذشت خانم امینی اختصاص داده و خواستار اصلاح سیاست در مورد گشت ارشاد شده است.

در این سرمقاله، درباره تفاوت اصلاحات و عقب‌نشینی، نباید دولت‌ها را متهم به عقب‌نشینی کرد، بلکه «عقب‌نشینی در جایگاه درست ایستاده است… اما اگر جایی که می‌رویم اساساً بی‌ثمر است، تغییر سیاست به معنای عقب‌نشینی نیست. بلکه اصلاحی در امر سیاسی است.”

بخونیدش:  چرا از صورت فلکی به عنوان تقویم استفاده میشود

این روزنامه همچنین گزارش اختصاصی از تشییع جنازه خانم امینی منتشر کرده است.

حق چاپ تصویر Socail Media

روزنامه همشهری اما به انتشار یادداشت کوتاهی در صفحه اول در مورد درگذشت مهسا امینی اکتفا کرد که در آن ضمن ابراز تاسف از دولت و مجلس، بر «وعده پیگیری» این موارد تاکید کرد. دو موسسه . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا