چطوری با سهام عدالت وام بگیرم

اختاز 24 – اگرچه صاحبان سهام عدالت همچنان قادر به فروش آن سهام نیستند و وعده آزادسازی فاز سوم سهام عدالت نیز محقق نشده است، اما توزیع کارت های اعتباری متکی به سهام عدالت از هفته گذشته آغاز شده است.

با توجه به ارزش 10.8 میلیون سهم حقوقی 500 هزار تومانی و اعلام اینکه متقاضیان می توانند حداقل 50 درصد این ارزش را وام بگیرند، صاحبان سهام قانونی می توانند برای دریافت حداقل پنج میلیون تومان وام اقدام کنند. این رقم برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی دو برابر و معادل 10 میلیون تومان است.

در این وام ها اگر سهامدار نتواند ظرف یک ماه این مبلغ را بازپرداخت کند باید ظرف 36 ماه آن را تسویه کند و سود آن را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: بانک ها چه زمانی کارت اعتباری سهام صادر می کنند؟

حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: خرید با کارت اعتباری سهام عدالت امکان پذیر است و در صورت برگشت مبلغ استفاده شده در مدت 29 روز سودی تعلق نمی گیرد. در غیر این صورت پول دریافتی به وام سه ساله تبدیل می شود که سود آن باید پرداخت شود.

به گفته وی، برای کسانی که نیازهای فوری و فوری 5 تا 10 میلیون تومانی دارند، باید کارت اعتباری یا کارت خرید صادر شود.

عباس معمارنژاد معاون وزیر اقتصاد نیز در این خصوص گفت: امروز دو بانک ملی و تجارت کارت اعتباری را به صورت الکترونیکی در اختیار سهامداران عدالت قرار می دهند.

همچنین در تاریخ 6 بهمن ماه، نماینده وزارت اقتصاد گفت: همه دارندگان سهام می توانند از طریق درگاه های تعیین شده درخواست خود را برای دریافت تسهیلات غیرحضوری ارائه دهند.

موسوی یادآور شد: مدارک مورد نیاز مدارک هویتی بوده و بر اساس هماهنگی با سازمان بورسیه، حداکثر ظرف مدت یک هفته این کارت ها قابل استفاده خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو بانک آماده ارائه این خدمات هستند و طی روزهای آینده به سایر بانک ها نیز اطلاع رسانی می شود ضمن اینکه افرادی که در این دو بانک حساب ندارند می توانند با افتتاح حساب از این تسهیلات استفاده کنند.

موسوی ادامه داد: تمهیداتی اندیشیده شده تا از کارت های فیزیکی استفاده نشود و خرید از طریق QRcode انجام شود.

وی با اعلام اینکه بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است، تصریح کرد: نرخ پیش بینی شده 18 درصد است اما در صورت پرداخت در پایان هر ماه از سوی مصرف کننده سودی دریافت نمی شود.

موسوی با اشاره به متغیر بودن مبلغ اقساط، گفت: ارزش کارت های اعتباری 50 یا 60 درصد حقوق صاحبان سهام است و سازمان بورس می تواند آن را به عنوان وثیقه بگذارد، بنابراین پرداخت این تسهیلات نیازی به یک وثیقه ندارد. ضامن

وام بانکی در کدام بانک؟

به گزارش تجارت نیوز، هفته گذشته مسئولان از امکان دریافت کارت اعتباری سهام خبر دادند، اما بر اساس اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی شرایطی برای دریافت این کارت وجود دارد که به شرح زیر است:

– مشتریان باید اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت و احراز هویت شوند
– در صورت تاخیر در انجام تعهدات دارایی آنها توسط بانک فروخته می شود و سالانه 18 درصد می باشد.

در حال حاضر بانک ملی از طریق اپلیکیشن موبایلی این سرویس را ارائه کرده است اما اپراتور مرتبط با سهام بانک تجارت نشان می دهد که هنوز بخشنامه ای ابلاغ نشده و در مرحله اجراست. به محض لازم الاجرا شدن در سایت بانک تجارت اطلاع رسانی خواهد شد. بانک ملت و صادرات یکی هستند.

در واقع فقط بانک ملی این طرح را اجرا کرده است.

روابط عمومی بانک ملی در اطلاعیه ای اعلام کرد: سهامداران برای دریافت کارت اعتباری نیازی به مراجعه به شعب ندارند. متقاضیان می توانند مدارک هویتی خود را در سامانه «بانک نشان» در اپلیکیشن ایوا ثبت و در اسرع وقت دریافت کنند.

کاربرانی که سهام دارند و در بانک ملی ایران حساب دارند می توانند سهام خود را وثیقه کنند و از آن برای دریافت وام کارت اعتباری تا سقف پنج میلیون تومان استفاده کنند.

این کارت اعتباری دریافتی قابل استفاده در فروشگاه های وین مارکت، افق کروش و رفاه می باشد.

جزئیات بیشتر را در گزارش «دریافت کارت اعتباری از بانک» بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به گزارش تجارت نیوز، بخش زیادی از اعضای این شرکت سهامداران عدالت هستند و اکنون بانک ها از طریق کارت های اعتباری سهام عدالت اقدام به اعطای وام می کنند.

بخونیدش:  چطور با کم اسکنر حجم عکس را کم کنیم

البته در ماه های اخیر بانک های ملی و شرکت های کارت اعتباری هفت میلیون به سهامداران پرداخت کرده اند.

محسن خدابخش، نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز چند هفته پیش گفته بود که هر بانکی با توجه به منابع خود می تواند به سهامداران وام دهد. البته حقوق صاحبان سهام یک وثیقه وام است.

از سوی دیگر، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس زمستان سال گذشته با بیان اینکه صاحبان صندوق های ETF و اوراق بدهی می توانند از اولین ماه سال 90 نسبت به دریافت وام اقدام کنند، گفت: قرار بر این بود که از فروردین ماه 1390 با همکاری سپرده گذاری مرکزی انجام شود. شرکت، امکان ارائه اوراق بهادار، سهام و کلیه دارایی های مالی موجود در بازار مالی برای پشتیبانی و اعتبارسنجی وام های بانکی به صورت الکترونیکی فراهم می شود.

چه کسی انصاف را تضمین می کند؟

کلیه اشخاص حقیقی که دارای سهام سرمایه هستند می توانند وام های سهام عدالت بگیرند. اما به شرطی که هیچ بخشی از سهام خود را نفروخته باشند. حتی اگر مردم بخشی از پرتفوی خود را فروخته باشند، نمی توانند وام سهام عدالت بگیرند.

متقاضیان کارت اعتباری سهام عدالت پس از ثبت نام در سجام باید در دو بانک ملی و تجارت حساب باز کرده و از طریق اپلیکیشن دو بانک اوا و زمرد ثبت نام کنند.

کمک بلاعوض شرط دریافت وام است

نکته مهم در اینجا این است که مبلغ وام 50 درصد ارزش حقوق صاحبان سهام افراد است. علاوه بر این، سهامداران متقاضی کارت اعتباری سهام باید قبل از ورود به سیستم بانکی، سوئیچ کارگزار ساعت را در سبد سهام خود فعال کنند.

اما این افراد باید مشمول یارانه شوند. به عبارت دیگر، آنها باید کمک هزینه نقدی یا کمک هزینه معیشتی دریافت کنند. در صورتی که سهامداران عدالت بتوانند ظرف یک ماه مبلغ را به بانک برگردانند، این مبلغ قرض الحسنه خواهد بود. اما اگر یک ماه بگذرد و نتوانند وام را پرداخت کنند، آن اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل می شود.

نرخ بهره برای کارت های اعتباری سهام 18 درصد است. اما در صورتی که مشمولان مبلغ کارت را قبل از پایان ماه اول پرداخت کنند، سودی از آنها اخذ نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا