چطور از افتادگی پلک جلوگیری کنیم

اساساً افتادگی پلک ناشی از افزایش سن و افتادگی پوست است. البته برخی از افراد نیز به صورت ژنتیکی و در دوران کودکی یا جوانی به این عارضه مبتلا می شوند که هیچ درمانی جز جراحی برای آنها وجود ندارد. اما راه های زیادی برای جلوگیری از افتادگی پلک ناشی از پیری پوست وجود دارد. در این مقاله به بررسی ۷ تمرین موثر برای جلوگیری از افتادگی پلک می پردازیم.

روش های رفع افتادگی پلک چیست؟

روش های مختلفی برای اصلاح افتادگی پلک وجود دارد که با تشخیص و نظر پزشک انجام می شود. پمادها، روغن ها یا ماسک های طبیعی مختلف، ماساژهای پوستی یا ورزشی می توانند در پیشگیری یا بهبود افتادگی جزئی پلک موثر باشند، اما در موارد ژنتیکی یا شدید فقط جراحی یا لیزر موثر و دائمی خواهد بود.

آیا رفع افتادگی پلک بدون جراحی امکان پذیر است؟

به گزارش کلینیک صدف، در مقاله رفع افتادگی پلک بدون جراحی می خوانیم: «تنها راه دائمی و ایمن برای رفع افتادگی پلک جراحی است. اما امروزه روش های خوبی برای رفع افتادگی پلک بدون جراحی وجود دارد که می تواند موثر باشد. البته همه اینها “روش هایی مانند بلند کردن افتادگی پلک با حرکات ورزشی از نظر پزشکی اثبات نشده است. البته پزشک متخصص با معاینه پلک های شما می تواند تشخیص دهد که کدام نوع مداخله برای بهبود پلک شما مناسب است.”

آیا می توان افتادگی پلک را با ورزش درمان کرد؟

در مقاله ای از سایت کلینیک صدف در مورد تمرینات برای رفع افتادگی پلک می خوانیم: «متاسفانه زمانی که افتادگی پلک به دلیل پتوز ایجاد می شود، هیچ تمرین یا تمرین ثابت شده ای برای رفع مشکل پلک وجود ندارد. پتوز شایع ترین علت افتادگی پلک است. پلک ها این برای یک یا هر دو چشم غیر معمول است. تلاش برای بهبود عضلات پلک باعث بهبود پتوز نمی شود و حتی ممکن است وضعیت را بدتر کند. اما دلایل دیگری که باعث افتادگی پلک می شوند مانند کم خوابی، افزایش سن و غیره قابل بهبود هستند. با کمک ورزش “

ارائه 7 تمرین برای جلوگیری از افتادگی پلک

اگر می خواهید از افتادگی پلک جلوگیری کنید یا احساس می کنید که پلک شما شروع به افتادگی کرده است، می توانید با انجام تمرینات، سرعت افتادگی را کاهش دهید. این تمرینات ساده هستند و زمان زیادی را نمی گیرند، بنابراین می توانید به راحتی آنها را روزانه انجام دهید. اما این ورزش ها چیست؟

ورزش شماره یک

اولین تمرین روی عضله بالابرنده که یکی از مهم ترین عضلات چشم است تاثیر می گذارد و آن را تقویت می کند.

انگشت اشاره خود را روی استخوان ابرو قرار دهید.

چشمانت را ببند

کمی از سمت ابرو به سمت پلک فشار وارد کنید.

5 ثانیه صبر کنید.

این تمرین را 5 بار برای هر چشم انجام دهید.

تمرین شماره دو

تمرین دوم باعث لیفت پلک می شود و علاوه بر جلوگیری از افتادگی پلک، پشت چشم را نیز زیباتر می کند.

چهار انگشت خود را زیر ابرو قرار دهید.

ابروها را به سمت بالا بکشید تا بتوانید استخوان پلک را با چهار انگشت خود احساس کنید.

5 ثانیه صبر کنید و پلک خود را پایین بیاورید.

به چشمان خود استراحت دهید و این تمرین را چندین بار تکرار کنید.

تمرین شماره سه

این حرکت برای بالا بردن ابروها و تقویت عضلات پیشانی مفید است.

بشین آرام باشید و پیشانی خود را شل کنید.

سه انگشت وسط خود را زیر ابرو قرار دهید.

کف دست خود را از صورت خود دور نگه دارید.

ابروهایتان را با انگشتانتان بالا بیاورید.

ابروهای خود را تا جایی که امکان دارد بالا بیاورید و نگه دارید و چشمان خود را باز کنید.

5 ثانیه صبر کنید سپس انگشتان خود را به حالت قبل برگردانید.

پیشانی را به سمت پایین بکشید و 5 ثانیه صبر کنید.

پیشانی را رها کنید و استراحت کنید.

این حرکت را 5 تا 10 بار در روز با استراحت های کوتاه در میان انجام دهید.

تمرین شماره چهار

ورزش شماره چهار باعث تقویت پوست نازک دور چشم می شود.

چشمان خود را ببندید و انگشت خود را روی پلک خود قرار دهید.

آرنج خود را بیرون نگه دارید.

حالا با انگشتان خود کمی به پلک ها فشار بیاورید.

5 ثانیه بشمار و چشمانت را باز کن.

این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین شماره پنج

تمرین شماره 5 ماهیچه های ابرو را به خوبی تقویت می کند.

ابروهای خود را تا حد امکان بالا ببرید.

حالا چشمان خود را تا حد امکان باز کنید و 5 ثانیه صبر کنید.

به آرامی ابروهای خود را شل کنید.

این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین شماره شش

ماساژ و گرم کردن ناحیه پلک با افزایش خون رسانی در جلوگیری از پیری و افتادگی پلک بسیار موثر است. تمرین شماره 6 نوعی ماساژ است. انگشت شست خود را زیر ابرو و انگشت اشاره را بالای ابرو قرار دهید. حالا شروع به ماساژ دادن پوست با حرکات آهسته و دایره ای کنید تا پوست آن ناحیه گرم شود.

تمرین شماره هفت

و حرکت آخر هم ورزش ابرو است. برای انجام این حرکت به یک صندلی نیاز دارید.

صاف روی یک صندلی راحت بنشینید.

بخونیدش:  چرا وقتی سیگار میکشم سرفه میکنم

با چشمان باز به نقطه ای نگاه کنید.

حالا ابروها را بالا بیاورید.

وقتی ابرو بالا می رود پلک باید نیمه باز باشد تا مردمک چشم بالا بیاید و فقط سفیدی چشم نمایان شود.

این تمرین را به مدت 5 دقیقه در روز انجام دهید و پس از مدتی آن را به 10 دقیقه افزایش دهید.

آخرین کلمه

همه این حرکات برای جلوگیری از افتادگی پلک مفید است. یا اگر افتادگی پلک بسیار جزئی دارید، می توانند از گسترش آن جلوگیری کنند. اما این تمرینات درمان دائمی نیستند و پس از مدتی (اما نه خیلی کوتاه) ممکن است شاهد افتادگی پلک خود باشید.

توصیه ما این است که برای زیبایی پلک خود این تمرینات را انجام دهید اما اگر احساس کردید که پلک هایتان افتاده است با پزشک مشورت کنید تا بهترین درمان (دارویی، ورزشی، جراحی) برای شما تجویز شود. علاوه بر این، این حرکات برای افراد مبتلا به افتادگی پلک ارثی موثر نخواهد بود.

برای مشاوره در مورد افتادگی پلک و بلفاروپلاستی می توانید به سایت کلینیک صدف به نشانی https://clinicsadaf.com مراجعه کنید و در مورد نوع درمان خود از پزشکان متخصص این کلینیک مشاوره بگیرید.

چشم ها یکی از تاثیرگذارترین قسمت های صورت هستند، زیرا در بیان احساسات و حالات درونی فرد اهمیت دارند. چشمان شاداب و جوان، انرژی مثبت را در اطرافیانشان القا می کند. از سوی دیگر، چشم های خسته می تواند نشانه تنبلی و بی حوصلگی باشد. افتادگی پلک یا تورم زیر چشم یکی از دلایلی است که چهره فرد خسته به نظر می رسد. راه های زیادی برای رفع افتادگی پلک وجود دارد. از روش های خانگی و انواع درمان ها و ورزش های گیاهی گرفته تا بلفاروپلاستی و جراحی با لیزر. اما بهترین راه برای درمان افتادگی پلک چیست؟ در این مقاله به روش های درمان افتادگی پلک می پردازیم و تمام جوانب هر کدام را بررسی می کنیم. پس اگر می خواهید بدانید بهترین روش برای درمان افتادگی پلک چیست، با ما همراه باشید.

علل افتادگی پلک بالا و پایین چیست؟

چین و چروک و افتادگی پوست یک پدیده طبیعی است که همه افراد با افزایش سن با آن مواجه می شوند. بعد از 30 سالگی پوست به طور طبیعی کلاژن خود را از دست می دهد و باعث ایجاد چین و چروک می شود. نواحی پلک و ابرو نسبت به سایر قسمت‌های صورت نازک‌تر است و پلک‌ها را بیشتر در معرض افتادگی قرار می‌دهد. از دیگر علل افتادگی پلک می توان به بیماری های عصبی، آسیب های چشمی، سکته مغزی، دیابت و وراثت اشاره کرد.

روش های درمان افتادگی پلک

برای اینکه بدانید بهترین روش درمان افتادگی پلک برای شما کدام است، ابتدا باید تمام روش های درمان را بشناسید. روش های درمان افتادگی پلک عبارتند از:

ورزش درمانی

افتادگی پلک اغلب به دلیل ضعف عضلانی ایجاد می شود. بنابراین با تقویت عضلات پلک می توان تا حدودی افتادگی پلک را درمان کرد.

روش درمان

تمرینات مختلفی برای اصلاح افتادگی پلک وجود دارد که می توانید از آنها برای تقویت عضلات پلک خود استفاده کنید. گرم کردن پلک ها، پلک زدن، تحریک عضلات چشم، تمرین مقاومت چشم، انجام تمرینات لیفت ابرو، کشش پلک، تراتاکا و پوشاندن چشم می تواند بهترین روش برای درمان افتادگی پلک باشد. این حرکات را باید روزانه به مدت 20 تا 30 دقیقه انجام دهید.

مزایا و معایب

عدم نیاز به برش یا جراحی یکی از مزایای رفع افتادگی پلک با ورزش است. بنابراین گردش خون در اطراف چشم افزایش می یابد و پلک ها بهبود می یابند. اما این حرکات جوابگوی همه انواع افتادگی نیست و در برخی موارد حتی می تواند به زوال پلک منجر شود.

هزینه

درمان افتادگی پلک با ورزش هزینه ای برای شما ندارد.

میزان تاثیرگذاری

هیچ مطالعه دقیقی برای سنجش تاثیر ورزش بر افتادگی پلک انجام نشده است. این روش می تواند برای افتادگی خفیف تا متوسط ​​موثر باشد. اما لازم است این حرکات را حداقل 6 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقیقه انجام دهید.

درمان با گیاهان دارویی

برخی از گیاهان دارویی خاصیت ضد درد، ضد التهابی و لایه بردار دارند. از این داروها می توان برای اصلاح افتادگی پلک استفاده کرد. مثلا درمان افتادگی پلک با زنجبیل و… بسیار موثر است.

روش درمان

زنجبیل، آلوئه ورا، چای کیسه ای بابونه، خیار، ترکیبی از جو، عسل و تخم مرغ از بهترین داروهای گیاهی هستند که می توانید به عنوان ماسک استفاده کنید. می توانید هر یک از این مواد را دو یا سه بار در هفته به مدت 20 دقیقه روی پلک های خود بمالید. به لطف خواص ضد درد، ضد التهابی و مرطوب کنندگی آنها می توانند تورم، تورم پلک ها و خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهند.

مزایا و معایب

اگر افتادگی پلک شما متوسط ​​یا خفیف است، استفاده از داروهای گیاهی ممکن است بهترین روش برای درمان افتادگی پلک باشد. مزیت اصلی این روش طبیعی و ایمن بودن آن است. البته برخی از این داروها می توانند آلرژی ایجاد کنند. بنابراین باید قبل از استفاده آن را تست کنید.

هزینه

گیاهان دارویی به طور کلی در همه جا با قیمت ارزان در دسترس هستند.

بخونیدش:  چرا در حالی باید تسلیم دستورات الهی باشیم

میزان تاثیرگذاری

در سنین پایین تر و قبل از اینکه افتادگی پلک شدید شود، استفاده از داروهای گیاهی ممکن است مفید باشد.

قطره چشم برای افتادگی پلک

برخی از قطره های چشمی مانند آپراکلونیدین، افلاگان و آپنیک با انقباض سریع پلک ها به اصلاح افتادگی پلک کمک می کنند.

روش درمان

قطره چشم باید با تجویز پزشک باشد و معمولا دو یا سه بار در روز و هر بار یک تا دو قطره استفاده شود.

مزایا و معایب

این قطره ها به سرعت عضلات پلک را منقبض کرده و افتادگی را اصلاح می کنند. اما می توانند منجر به عوارضی مانند تاری دید، خشکی چشم، تورم پلک ها و اشک شوند.

هزینه

قیمت قطره چشم بسته به نوع و برند قطره متفاوت است. قیمت تقریبی پنج قطره آپراکلونیدین میلی لیتر حداقل 450000 تومان است.

میزان تاثیرگذاری

بر اساس اطلاعات وب سایت پابمد، اثر این قطره ها به سرعت روی صورت قابل مشاهده است. استفاده از قطره ای مانند آپراکلونیدین تا 10 روز باعث می شود پلک بالایی یک تا سه میلی متر حرکت کند.

درمان افتادگی پلک با پماد و کرم

کرم‌های زیادی برای رفع مشکلات ناحیه چشم مانند کیسه‌های زیر چشم یا افتادگی پلک‌های بالایی وجود دارد.

روش درمان

توصیه می شود هر روز صبح یا عصر این کرم ها را روی پلک قرار داده و کمی ماساژ دهید. به این ترتیب گردش خون در اطراف چشم افزایش می یابد.

مزایا و معایب

این کرم ها معمولاً با تقویت کلاژن و ماهیچه های پلک و همچنین از طریق خاصیت لیفتینگ خود می توانند افتادگی را به سرعت از بین ببرند. از جمله مضرات رفع افتادگی پلک با کرم ها می توان به تاثیر کوتاه مدت و ایجاد حساسیت آن اشاره کرد.

هزینه

کرم های دور چشمی که برای افتادگی پلک استفاده می شود تحت پوشش بیمه نیستند و معمولا هزینه های بالایی دارند. قیمت آنها بسته به برند و عملکرد آنها متفاوت است.

میزان تاثیرگذاری

برخی از کرم های ضد ریزش پلک تاثیر فوری دارند، به طوری که می توان از آنها قبل از تعطیلات استفاده کرد. اما توجه داشته باشید که استفاده از آنها عموماً اثر طولانی مدت ندارد و به محض عدم استفاده، پلک ها به حالت قبلی خود باز می گردند.

درمان افتادگی پلک با روغن

برخی از روغن های گیاهی حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که به درمان افتادگی پلک کمک می کنند. روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن درخت چای می توانند با بازگرداندن خاصیت ارتجاعی به پوست، پلک ها را جوان کنند.

روش درمان

در مقاله ای از سایت هلث لاین می خوانیم: برای درمان افتادگی پلک با روغن نباید از روغن درخت چای به تنهایی استفاده کنید. برای یک تا دو قطره روغن درخت چای، 12 قطره روغن حامل مانند روغن زیتون، نارگیل یا بادام را اضافه کنید. یک پد پنبه ای را به این مخلوط آغشته کنید و به آرامی آن را به مدت پنج تا 10 دقیقه روی پلک های خود قرار دهید. می توانید این مراحل را دو تا سه بار در روز انجام دهید.

مزایا و معایب

استفاده از روغن درخت چای می تواند ظاهر پلک ها را بهبود بخشد و برخی بیماری های پوستی مانند افتادگی پلک را درمان کند. البته این روغن را باید با دقت و دقیقا مطابق روش فرآوری استفاده کنید. قرمزی، سوزش و تحریک پوست اطراف چشم از معایب احتمالی درمان افتادگی پلک با روغن است.

هزینه

روغن درخت چای بسته به خلوص و طبیعی بودن می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. قیمت 30 میلی لیتری این روغن در سایت های مختلف از 30 هزار تومان تا 200 هزار تومان متغیر است.

میزان تاثیرگذاری

طبق یک مطالعه در سال 2018، 20 فرد مبتلا به افتادگی پلک مورد آزمایش قرار گرفتند. همه این افراد 60 روز پس از شروع درمان به طور قابل توجهی بهبود یافتند.

درمان افتادگی پلک با نخ

لیفت پلک یکی از راه های درمان افتادگی پلک است. این روش باعث تحریک کلاژن و سفت شدن پوست پلک می شود.

روش درمان

این روش با بخیه زدن در زیر سطح پوست انجام می شود. پزشک ابتدا ناحیه پلک را بی حس کرده و پس از ایجاد برش های بسیار کوچک شروع به بخیه زدن می کند. نیازی به ترسیم امتیاز نیست. زیرا از طریق پوست جذب می شوند.

مزایا و معایب

درمان افتادگی پلک با نخ بسیار ساده است و کمتر از یک ساعت زمان می برد. این روش یکی از ارزان ترین درمان های زیبایی است و هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. معایب احتمالی لیفت پلک با نخ عبارتند از: ایجاد حساسیت پوستی، بی حسی، عدم تقارن پلک و جابجایی پلک ها به زیر پوست.

هزینه

هزینه درمان افتادگی پلک با نخ به عوامل مختلفی از جمله نوع نخ، تخصص پزشک، تجهیزات بیمارستانی یا کلینیک و میزان افتادگی پلک بستگی دارد. هزینه این روش درمانی در جلسه مشاوره تعیین می شود.

میزان تاثیرگذاری

نتیجه درمان افتادگی پلک با نخ به سرعت قابل مشاهده است. این روش دائمی نیست و بعد از 6 تا 9 ماه که نخ ها جذب پوست می شوند، پلک ها به حالت عادی باز می گردند.

بخونیدش:  چطور باید از حساب حرفه ای اینستا خارج شویم

درمان افتادگی پلک با لیزر

لیزر با از بین بردن قدیمی ترین سلول های پوست صورت را زیباتر و درخشان تر می کند. علاوه بر این، این روش با بازیابی کلاژن، افتادگی پلک را در طول زمان بهبود می بخشد.

روش درمان

در این روش متخصص پوست باید عمق درمان را به دقت کنترل کند. پزشک از لیزر برای از بین بردن سلول های قدیمی پوست استفاده می کند تا علاوه بر از بین بردن چین و چروک، سلول های جدید جایگزین آنها شود.

مزایا و معایب

لایه برداری با لیزر با تحریک تولید کلاژن باعث تحریک پوست در ناحیه درمان شده و ظاهر آن را بهبود می بخشد. البته ممکن است پس از لیزر درمانی افتادگی پلک، پلک ها تا چند هفته قرمز، کبود و متورم شوند.

هزینه

قیمت هر جلسه لیزر دور چشم تقریبا 50000 تومان می باشد.

میزان تاثیرگذاری

نتیجه نهایی لیزر درمانی افتادگی پلک معمولا پس از سه تا شش ماه قابل مشاهده خواهد بود.

درمان افتادگی پلک با پلکسر یا جت پلاسما

پلاسما چهارمین حالت ماده است که قادر است لایه آسیب دیده را با تصعید پوست از بین ببرد. در این روش قسمت هایی از پوست تبخیر شده و جای زخم باقی نمی ماند.

روش درمان

در این روش پزشک با استفاده از ژنراتور پلاسما اشعه های متمرکز ایجاد می کند. این اشعه ها اپیدرم پوست را تصعید کرده و باعث جمع شدن پوست در این ناحیه می شود. این درمان را می توان در یک تا چهار جلسه انجام داد. هر جلسه تقریبا 20 دقیقه طول می کشد.

مزایا و معایب

پرتوهای پلاسما دایره ای با قطر کمتر از یک میلی متر ایجاد می کنند. این لکه ها تقریباً یک هفته پس از درمان باقی خواهند ماند. دو تا سه روز پس از جلسه درمان، پلک ها ممکن است متورم شوند. قرمزی پوست یکی دیگر از عوارض احتمالی پلکسر پلاسماجت است که یک تا دو هفته پس از درمان از بین می رود.

هزینه پلاسما جت

بسته به ناحیه اطراف چشم که نیاز به پلاسما جت دارد، هزینه آن از 800 هزار تومان تا 1 میلیون و 100 هزار تومان متغیر است.

میزان تاثیرگذاری

بهترین نتایج از درمان افتادگی پلک با پلکسر پس از حداکثر چهار جلسه درمانی مشاهده می شود. این روش درمانی دائمی نیست و برای ماندگاری نتیجه باید مدام آن را ترمیم کنید.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی است که هدف آن زیباسازی پلک و رفع افتادگی پلک است.

روش درمان

بلفاروپلاستی با بی حسی موضعی شروع می شود. در مرحله بعد، پزشک برش هایی در پلک بالا یا پایین ایجاد می کند تا پوست اضافی را برداشته و پلک را بخیه بزند. برش ها و بخیه ها در میان خطوط طبیعی پلک پنهان می شوند و جای زخم ندارند.

مزایا و معایب

بلفاروپلاستی یک عمل دائمی برای ترمیم افتادگی پلک است و نیازی به ترمیم ندارد. نتایج این عمل تا سال ها پس از عمل باقی می ماند. دوره نقاهت این عمل دو هفته است و در این مدت باید برای جلوگیری از عوارض بلفاروپلاستی مانند عفونت، تورم، درد، خارش و غیره اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

هزینه

هزینه بلفاروپلاستی پس از بررسی وضعیت بیمار توسط پزشک تعیین می شود. به طور کلی هزینه دو پلک بالا یا دو پلک پایین حدود چهار تا هشت میلیون تومان است.

میزان تاثیرگذاری

بلفاروپلاستی موثرترین و بهترین روش برای درمان افتادگی پلک است. نتیجه آن حداقل 7 سال باقی خواهد ماند.

بهترین راه برای درمان افتادگی پلک بالا و پایین چیست؟

بسته به نوع افتادگی پلک و میزان آن، هر یک از روش های ذکر شده در این مقاله ممکن است برای شما مناسب باشد. اما هیچ یک از روش های غیر جراحی درمان افتادگی پلک نتیجه طولانی و ماندگاری ندارد. می توان گفت که بهترین روش برای درمان افتادگی پلک به خصوص پلک بالا، بلفاروپلاستی است. بلفاروپلاستی دومین عمل رایج در انگلستان است و اکثر بیماران از نتیجه آن راضی هستند.

چرا کلینیک اسد گزینه مناسبی برای درمان افتادگی پلک است؟

بلفاروپلاستی یک عمل نسبتا دائمی برای درمان افتادگی پلک است. کلینیک صدف یکی از معتبرترین و تخصصی ترین کلینیک های پوست و مو می باشد که می تواند با انجام بلفاروپلاستی چشمان شما را زیباتر کند. مجوز رسمی از وزارت بهداشت، 10 سال تجربه در زمینه پوست و مو، استفاده از تجهیزات و روش های پیشرفته، کادر پزشکی مجرب و مشاوره رایگان از جمله مواردی است که می تواند شما را از نتیجه عمل اطمینان دهد. رضایت حداکثری مشتریان و مشاهده نتایج عملیات قبلی این کلینیک گواه کیفیت و تضمین عملکرد این مجموعه می باشد.

آخرین کلمه

تمام روش های ذکر شده در این مقاله می تواند تا حدی از این مشکل جلوگیری کرده یا حتی آن را درمان کند. اما بهترین روش برای درمان افتادگی پلک با نتایج تضمینی و ماندگار، بلفاروپلاستی است. با انجام این روش در کلینیک معتبری مانند صدف به شما این اطمینان را می دهیم که شاهد شادابی و شادابی چهره خود خواهید بود. کدام روش را ترجیح می دهید؟ در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا