چطور از دماسنج دیجیتال استفاده کنیم

خوانش دقیق دما یک ابزار ضروری در مدیریت بیماری است. در اینجا انواع مختلف دماسنج ها و نحوه استفاده از آنها به همراه اطلاعاتی در مورد زمان تماس با پزشک آورده شده است.

چرا باید دمای بدنم را اندازه بگیرم؟

بررسی دمای بدن با دماسنج یک راه آسان برای تشخیص وجود تب است. تب، که افزایش دمای بدن است، معمولاً به دلیل عفونت ایجاد می شود. اگرچه تب می تواند ناخوشایند باشد، اما نشانه آن است که بدن در حال مبارزه با عفونت است.
انواع مختلفی از دماسنج ها وجود دارد که می توانید برای اندازه گیری دما از آنها استفاده کنید. هنگام استفاده از هر نوع دماسنج، حتماً دستورالعمل های همراه دماسنج را بخوانید و دنبال کنید. اگر دماسنج شما از باتری استفاده می کند، آنها را بررسی کنید. ممکن است متوجه کمبود باتری شوید که خوانش متناقض را نشان می دهد.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

دمای طبیعی بدن حدود 98.6 درجه فارنهایت (درجه فارنهایت) یا 37 درجه سانتیگراد (درجه سانتیگراد) است. دمای معمولی معمولاً از 1 تا 2 درجه فارنهایت (½ تا 1 درجه سانتیگراد) متغیر است. دمای معمولی معمولاً در صبح کمتر است و در طول روز افزایش می یابد. در اواخر بعد از ظهر یا عصر به اوج خود می رسد.

نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید

چه دمایی تب محسوب می شود؟

در بزرگسالان، تب دمای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر در نظر گرفته می شود. می‌توانید این کار را در خانه با مسکن‌ها و مایعات انجام دهید تا راحت‌تر شود یا اجازه دهید روند خود را طی کند. اما اگر به 102 درجه فارنهایت (38.8 درجه سانتیگراد) یا بالاتر رسید و درمان خانگی آن را کاهش نداد، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای اندازه گیری دما از چه نوع دماسنجی استفاده کنم؟

دماسنج دیجیتال

دماسنج دیجیتال دقیق ترین و سریع ترین روش برای اندازه گیری دما است. دماسنج دیجیتال در اکثر داروخانه ها و سوپرمارکت ها موجود است. یک دماسنج دیجیتال بسته به جایی که آن را خریداری می کنید، می تواند بین 6 تا 20 دلار قیمت داشته باشد. هنگام استفاده از دماسنج، حتما دستورالعمل های بسته را دنبال کنید.

چگونه از دماسنج دیجیتال استفاده کنیم؟

دماسنج دیجیتال را می توان به سه روش مختلف استفاده کرد. این شامل:
دهانی: برای این روش، دماسنج زیر زبان قرار می گیرد. این روش برای بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال که قادر به نگه داشتن دماسنج در دهان هستند استفاده می شود.
رکتال: برای این روش دماسنج را به آرامی وارد راست روده می کنند. به طور عمده در نوزادان انجام می شود، اما در کودکان تا 3 سال قابل استفاده است. شما می توانید دمای مقعدی را در کودکان بالای 3 سال اندازه گیری کنید، اما گرم نگه داشتن آن به همان اندازه که باید دشوار باشد. آنها بدون خطر خوراکی مصرف نمی شوند. این روش به اندازه روش دهانی یا مقعدی دقیق نیست، اما می تواند به عنوان یک بررسی سریع استفاده شود. می توانید این را با خواندن دهان یا مقعد دنبال کنید.

انواع دیگر دماسنج ها (کودکان و بزرگسالان):

پرده گوش (گوش): این نوع دماسنج دمای داخل گوش را با خواندن گرمای مادون قرمز از آن اندازه گیری می کند. برای بهترین نتیجه، حتماً دستورالعمل‌های دستگاه را برای قرار دادن نوک مناسب دنبال کنید. برای نوزادان و کودکان بزرگتر، استفاده از دماسنج های گوش ممکن است سریع تر و آسان تر باشد. حتی اگر کودک شما سه ماهه یا کوچکتر باشد، این کار توصیه نمی شود. اگر کودک شما جرم گوش بیش از حد یا گوش درد دارد نباید از آنها استفاده کنید.

دماسنج گوش

Temporal (پیشانی): دماسنج های پیشانی نیز برای اندازه گیری دما استفاده می شوند، اما ممکن است به اندازه دماسنج های دیجیتال قابل اعتماد نباشند و معمولا گران تر هستند. آنها روی شریان تمپورال پیشانی قرار می گیرند و حرارت مادون قرمز خروجی از سر را اندازه می گیرند.

چه نوع دماسنجی توصیه نمی شود؟

برخی از دماسنج ها به دلیل عدم دقت آنها توصیه نمی شود.
دماسنج های پلاستیکی فقط دمای پوست را اندازه گیری می کنند.
دماسنج پستانک دقیق نیست و استفاده صحیح از آن مشکل است زیرا برای ثبت دما باید مدت زیادی در دهان نوزاد بماند.
برنامه دماسنج برای تلفن های هوشمند.

آیا دماسنج شیشه ای جیوه ای قدیمی من بی فایده است؟

نه، شما نباید از دماسنج شیشه ای جیوه ای قدیمی خود استفاده کنید. این نوع دماسنج ها تقریباً در هر خانه و بیمارستانی در یک زمان قبل از در دسترس قرار گرفتن دماسنج های دیجیتال یافت می شد. دماسنج های جیوه ای به سختی خوانده می شدند و بنابراین همیشه اطلاعات دقیقی ارائه نمی دادند.
دلیل اصلی عدم توصیه آنها این است که جیوه می تواند شما را مسموم کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شیشه بشکند و جیوه آزاد شود. اگر هنوز یکی از این دماسنج ها را دارید، باید با بخش زباله محلی خود تماس بگیرید و نحوه دفع صحیح زباله های خطرناک را بیابید.
دماسنج های شیشه ای وجود دارند که از جیوه استفاده نمی کنند، اما اکثر مردم دماسنج های دیجیتالی را ترجیح می دهند که نمی شکنند. .

بخونیدش:  چرا بعد از سه ماه هنوز باردار نشدم

چگونه می توانم دما را با دماسنج اندازه گیری کنم؟

با استفاده از دماسنج دهانی دیجیتال
دست های خود را با آب و صابون بشویید.
از دماسنج تمیزی استفاده کنید که در آب سرد شسته شده و با الکل تمیز شده و سپس شسته شده تا الکل از بین برود. غذا یا نوشیدنی ممکن است باعث نادقیق خواندن شود. در این مدت باید دهان خود را بسته نگه دارید.
نوک دماسنج را زیر زبان بگذارید.
دماسنج را حدود 40 ثانیه در یک مکان نگه دارید.
پخش ادامه می یابد و علامت F (یا C) چشمک می زند. در طول اندازه گیری
به طور معمول. هنگامی که آخرین قرائت انجام می شود، دماسنج بوق می زند (معمولاً حدود 30 ثانیه). اگر پیگیری می کنید، دما و زمان را ثبت کنید.
دماسنج را با آب سرد بشویید و با الکل تمیز کنید و دوباره بشویید. . از دماسنج دهانی استفاده نکنید.
مقدار کمی روان کننده (ژل نفتی یا وازلین ® ) روی پروب (نوک) دماسنج قرار دهید.
کودک خود را روی پاهای خود یا روی میز قرار دهید و یک کف دستش پشت او باشد. یا آن ها را به سمت بالا قرار دهید و پاها را به سمت سینه خم کنید و با یک دست پشت ران ها را بگیرید. یک پوشک یا پارچه را زیر کودک خود قرار دهید زیرا ممکن است بلافاصله پس از برداشتن دماسنج مدفوع کند.
با دست دیگر خود، دماسنج را به آرامی داخل مقعد قرار دهید تا نوک آن کاملاً در داخل راست روده قرار گیرد. اگر احساس مقاومت کردید، آن را مجبور نکنید.
دماسنج را محکم با دست خود نگه دارید تا زمانی که صدای بوق بشنوید (حدود 30 ثانیه).
با احتیاط آن را بردارید. دما و زمان ضبط
دماسنج را با آب و صابون کاملا تمیز کنید. ممکن است بخواهید دوباره آن را با الکل تمیز کنید و دوباره بشویید. اطمینان حاصل کنید که زیر بغل کودک شما برای خواندن دقیق ترین حالت خشک است.
دماسنج را زیر بغل خود نگه دارید و دست کودک خود را روی سینه خود تا کنید.
دما و زمان را بگیرید و ثبت کنید.
دماسنج را با آب و صابون یا الکل تمیز کنید و همیشه به عنوان آخرین مرحله آبکشی کنید.

آیا باید یک یادداشت به خواندن دهان (زیر زبان) و زیر بغل (زیر بازو) اضافه کنم؟

بله، دقیق ترین دمای مقعدی به عنوان دقیق ترین نشانه دمای بدن در نظر گرفته می شود. خوانش دمای دهان و زیر بغل تقریباً ½ تا 1 درجه فارنهایت (0.3 تا 0.6 درجه سانتیگراد) زیر رکتال است. برای خواندن دقیق تر، این اعداد را به قرائت دمای دهان و زیر بغل اضافه کنید.
با استفاده از دماسنج تمپانیک (برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال)
به آرامی بالای گوش را بکشید تا مجرای گوش باز شود.
درپوش محافظ را روی نوک دماسنج قرار دهید.
دماسنج را به آرامی وارد کنید تا مجرای گوش کاملا بسته شود.
دکمه را به مدت 1 تا 2 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا صدای بوق بشنوید (دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید). دور ریخته و دما را ثبت کنید. و زمان.
با استفاده از دماسنج شریان تمپورال
دماسنج را روشن کنید.
درپوش محافظ را روی دماسنج قرار دهید.
دماسنج را به آرامی روی پیشانی رد کنید تا اسکنر مادون قرمز بتواند دمای شریان تمپورال را اندازه گیری کند. 757 575999888 دما و زمان رکورد.
پوشش محافظ را بردارید و دور بیندازید.
توجه: برخی از دماسنج های پیشانی جدید نیازی به روکش ندارند زیرا دماسنج نیازی به لمس پیشانی ندارد. این محصولات در نزدیکی پیشانی قرار می گیرند و قادر به خواندن هستند.

هر چند وقت یک بار باید دمای بدنم را اندازه بگیرم؟

اگر احساس بیماری می کنید یا فرزندتان بیمار به نظر می رسد، احتمالاً از دماسنج خود استفاده خواهید کرد. اغلب یکی از اولین سوالاتی که یک متخصص پزشکی می پرسد این است: آیا دمای بدن فرد بیمار را اندازه گرفته اید؟ ممکن است تصمیم بگیرید برای کاهش تب دارو مصرف کنید. اگر این کار را انجام دهید، دستورالعمل ها معمولاً دوره ای را ذکر می کنند که طی آن می توانید دوباره دارو را با خیال راحت مصرف کنید. (معمولاً حدود چهار تا شش ساعت است.) قبل از مصرف دوز دیگر، دمای خود یا فرزندتان را بررسی کنید تا ببینید آیا واقعاً به دارو نیاز دارید یا خیر.
با این حال، اگر درجه حرارت اول خیلی بالا باشد، ممکن است تصمیم بگیرید که دما را در یک برنامه منظم تر، شاید یک یا دو بار در ساعت بررسی کنید. ممکن است تصمیم بگیرید زمانی که دارو در حال بهبود نیست، مانند زمانی که وضعیت بهبود نمی یابد و همچنان علائم دارید، تصمیم بگیرید که دما را دوباره بررسی کنید. پزشک شما ممکن است زمان هایی را برای دما توصیه کند، مانند صبح و عصر. برای گزارش باید این دما را ثبت کنید.

بخونیدش:  چطوری با چسب حرارتی قاب گوشی درست کنیم

چگونه دماسنج خود را تمیز و نگهداری کنم؟

بهتر است دستورالعمل هایی را که همراه دماسنج ارائه شده است نگه دارید تا بتوانید برای سوالاتی از این دست به آنها مراجعه کنید. هر دماسنج را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید. برای تمیز کردن نوک دماسنج دیجیتال می توانید از آب و صابون یا الکل استفاده کنید. پس از آن باید با آب گرم بشویید.
اگر از دماسنج به عنوان دماسنج مقعدی استفاده می کنید، حتما آن را کاملا تمیز کرده و برچسب بزنید. آن را به گونه ای نگهداری کنید که بلافاصله متوجه شوید که دماسنج مقعدی است و نه دماسنج دهانی یا زیر بغل.
دستورالعمل را بررسی کنید، اما نوک گوش و پیشانی را می توان با الکل مالید. از جنبه منفی، دستگیره ها را می توان با ضد عفونی کننده های تهاجمی تر تمیز کرد. با این حال، حتماً از آب برای تمیز کردن محلول ضدعفونی کننده استفاده کنید تا به دسته و دست شما آسیبی نرسد.

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر در مورد نحوه افزایش دما سوالی دارید، با تامین کننده خود تماس بگیرید. آنها می توانند در مورد بهترین نوع دماسنج برای خانواده و بهترین روش برای اندازه گیری دمای بدن خود یا فرزندتان به شما توصیه کنند. این زمان خوبی است برای پرسیدن مواردی مانند هر چند وقت یک‌بار باید دما را دوباره چک کنید یا اینکه آیا باید کاری برای کاهش تب انجام دهید. سردرد.
گردن سفت.
گلو متورم
گیجی.
هر تغییری که شما را نگران می کند.
به خاطر داشته باشید که سلامتی شما و خانواده خود را حفظ کنید. و پیگیری کنید. اگرچه تب می تواند ترسناک باشد، اما سعی دارد چیزی را به شما بگوید. ارائه دهنده شما شریک شما در دانستن اینکه چه بگویید و چگونه پاسخ دهید است.

Author: دکتر فتحی

امیدوارم به ارتقای سلامت جامعه کمک کند حتی اگر اندک باشد. می توانید سوالات خود را در انجمن سلامت مطرح کنید. برای پرسیدن سوال کلیک کنید برای پرسیدن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.

در زندگی روزمره ما، وقتی نوزاد تب می کند، برخی از والدین بسیار نگران هستند و به سرعت نزد پزشک می روند. در واقع، ما می‌توانیم از دماسنج‌های دیجیتال خانگی برای نظارت بر دمای شما و انجام سرمایش فیزیکی استفاده کنیم. با این حال، دماسنج های دیجیتال با عملکردهای مختلف به بازار عرضه می شوند، کسی که نمی داند چگونه از دماسنج دیجیتال استفاده کند.

خوشبختانه، تقریباً هر سازنده ای برای هر دماسنج دیجیتالی یک کتابچه راهنمای کاربر ارائه می دهد.

Joytiq Healthcare یک دماسنج دیجیتال پیشرو با خروجی روزانه 400000 است.

به عنوان مثال دماسنج نوک انعطاف پذیر DMT-4760 را در نظر بگیرید:

جایگزینی باتری

1. وقتی نماد باتری کم در گوشه سمت راست پایین صفحه LCD ظاهر شد، باتری را تعویض کنید.

2. یک تخته نازک مانند سکه روی درب آن قرار دهید. باتری را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا درپوش آن جدا شود.

(شکل 3 را ببینید).

3. از یک ابزار غیر فلزی مانند خودکار برای جدا کردن باتری قدیمی از نگهدارنده باتری استفاده کنید (شکل 4 را ببینید).

باتری را طبق قوانین محلی دور بیندازید.

4. قسمت مثبت قسمت جدید را به سمت بالا در محفظه قرار دهید (شکل 5 را ببینید).

5. با استفاده از یک پین نازک، پوشش را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فلش به علامت قفل اشاره کند (شکل 6 را ببینید).

پس از نصب یا تعویض باتری ها می توانیم از دماسنج های دیجیتال برای اندازه گیری استفاده کنیم.

دکمه ON/OFF را در کنار صفحه LCD فشار دهید. هنگامی که صفحه نمایش کلمات را نشان می دهد، یک بوق و به دنبال آن آخرین دمای ثبت شده به صدا در می آید. دماسنج اکنون در حالت تست است.

2. دماسنج را در محل مورد نظر (دهان، رکتوم یا زیر بغل) قرار دهید.

الف) دهانی: دماسنج را همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است، زیر زبان قرار دهید. دهان خود را ببندید و به طور مساوی از طریق بینی نفس بکشید تا از تاثیرگذاری هوای دم/بازدم بر اندازه گیری جلوگیری شود.

ب) رکتال: نوک پروب نقره را با ژل نفتی روغن کاری کنید تا به راحتی وارد شود. سنسور را به آرامی حدود 1 سانتی متر (کمتر از 1/2) داخل رکتوم قرار دهید.

ج) با استفاده از زیر بغل: زیر بغل را خشک کنید، پروب را زیر بغل قرار دهید و بازو را محکم به پهلو فشار دهید.

بخونیدش:  چرا باید گوشی خودمان را حفظ کنیم

از نظر پزشکی، این روش همیشه نتایج اشتباه می دهد و نباید

در صورت نیاز به اندازه گیری دقیق استفاده کنید.

3. علامت درجه در طول فرآیند تست چشمک می زند. هنگامی که چشمک زن متوقف می شود، زنگ هشدار برای حدود 10 ثانیه به صدا در می آید. قرائت اندازه گیری شده به طور همزمان بر روی صفحه نمایش LCD ظاهر می شود.

حداقل زمان اندازه گیری تا سیگنال صوتی (بیپ) باید بدون استثنا رعایت شود. اندازه گیری حتی پس از اعلان هشدار ادامه می یابد.

برای افزایش عمر باتری، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا پس از اتمام تست، دستگاه خاموش شود. اگر هیچ کاری انجام ندهید، دستگاه پس از حدود 10 دقیقه به طور خودکار خاموش می شود.

ضمناً می توانید عملکرد Feverline را برای دماسنج های دیجیتالی نیز انتخاب کنید. خواندن و قضاوت نتیجه تب برای شما آسان تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا