چطور از متاورس پول در بیاوریم

02 اوت 1401

02 اوت 1401

7 نظر

Metaverse به سادگی یک دنیای مجازی است که در آن تقریبا هر چیزی ممکن است. از حضور در جشن گرفته تا خرید و فروش زمین و ملک. تفاوتی که متاورس با بازی های رایانه ای مشابه دارد، تمرکززدایی آن از طریق بلاک چین و البته گستردگی آن است. در حال حاضر امکان کسب درآمد با متاورس وجود دارد، از این رو در این مقاله برخی از مهم ترین روش های کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان توضیح داده شده است. اگر این دنیا به شما علاقه دارد و از آن پول در می آورید، تا آخر با ما باشید.

سوالاتی که در این مقاله به آنها پاسخ می دهیم:

آیا بدون سرمایه می توان با متاورس درآمد کسب کرد؟

آیا بدون دانش و تخصص می توان با متاورس درآمد کسب کرد؟

نرخ درآمدزایی متاورس چقدر است؟ آیا می توانید Metaverse را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید؟

در ادامه این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. این مقاله بخشی از مقاله روش های مختلف کسب درآمد با ارزهای دیجیتال است.

بررسی روش های پول سازی متاورس برای ایرانیان

کسب درآمد از راه های مختلف از طریق متاورس امکان پذیر است. برخی از این روش ها برای برخی افراد مناسب است و برای برخی دیگر مناسب نیست و با سلیقه آنها همخوانی ندارد. به همین دلیل در این مقاله سعی شده است به روش هایی که برای ایرانیان امکان پذیر است بپردازیم. در ابتدا هر یک از این روش ها به اختصار توضیح داده می شود، اما بهتر است نگاه دقیق تری به هر مورد داشته باشیم.

روش های کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان

رتبه برتر کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان: بازی

سرمایه مورد نیاز اولیه: هیچ – سطح ریسک: صفر – سطح بازده: کم – مدت: زیاد

یکی از جالب ترین راه های کسب درآمد، انجام بازی هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. کسب درآمد از راه های مختلف از طریق بازی امکان پذیر است شما می توانید برای بازی و شکست حریفان خود ارز دیجیتال دریافت کنید. شما همچنین می توانید یک دارایی درون بازی یا NFT (توکن غیر ویژه) داشته باشید. گاهی اوقات این توکن ها ارزش زیادی پیدا می کنند و شما می توانید با فروش آنها درآمد کسب کنید. اندروید و iOS، بنابراین هر کسی و در هر کجا می تواند درآمد کسب کند. این بازی از راه های مختلف برای شما درآمد کسب می کند.

5 بهترین بازی متاورس برای کسب درآمد بدون سرمایه گذاری

روش کسب درآمد از بازی در متاورس را بررسی کنید

اولین مورد این است که برخی از بلاک چین ها از قمار به عنوان ابزاری برای توسعه و ترویج ارز خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، در پلتفرم محبوب Axie Infinity، برخی از بازیکنان با ارز شبکه پاداش دریافت می کنند. با این روش کاربران پلتفرم بیشتری افزایش می یابند و توکن شبکه نیز افزایش می یابد. علاوه بر ارز دیجیتال، بازیکنان می توانند از روش های دیگری نیز پاداش بگیرند. به عنوان مثال NFT روش بسیار مناسبی است که به افراد امکان دسترسی به توکن های خاص و خالص را می دهد. حتما در گذشته اکانت های بازی معروفی را دیده اید که فروخته شده اند. این رویکرد هنوز بسیار رایج است و راهی برای درآمدزایی است. در متاورس هم همینطور است، اما یک تفاوت جزئی وجود دارد. به این ترتیب، کاربران می توانند NFT ها را تولید کنند یا زمین را گسترش دهند. سپس با توسعه ملک در فضای متاورس و فروش آن می توانید درآمد مناسبی کسب کنید.
از آنجایی که در این دنیای مجازی هیچ محدودیتی وجود ندارد، کاربر تقریباً می تواند به هر چیزی فکر کند. از ساخت تا تولید و توزیع یک محصول خاص در این دنیا. برخی افراد نیز در متاورس شغل دارند و از این طریق درآمد کسب می کنند. به عنوان مثال، گروهی از افراد مراسم عروسی را در متاورس برگزار کردند و برای آن ارز دیجیتال دریافت کردند.

اگر این منطقه به شما علاقه مند است، در تست بازی های Sandbox، Oxy Infinity، Surir و Ultra تردید نکنید.

دومین ردیف برای کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان: سرمایه گذاری در شبکه اصلی

سرمایه مورد نیاز اولیه: بله – میزان ریسک: زیاد – مقدار بازده: زیاد – مدت: زیاد

متاورس از فناوری بلاک چین استفاده می کند و برخی از آنها دارای توکن ارز دیجیتال هستند. برخی دیگر توکن ندارند، اما همیشه فرصتی برای سرمایه گذاری در آنها وجود دارد. در حال حاضر اکثر شبکه های موجود بر اساس شبکه اتریوم ساخته شده اند و با رشد اتر، متاورس های ساخته شده بر روی شبکه اتریوم فرصت رشد پیدا می کنند. علاوه بر این، پروژه‌های دیگری نیز وجود دارند که هدفشان رسیدگی به مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم است. سرمایه گذاری در این پروژه ها نیز می تواند انتخاب خوبی برای کسب درآمد باشد.

بهترین ارزهای متاورس برای سرمایه گذاری با بازده بالا

روش کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری در متاورس را بررسی کنید

دو راه برای کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان با استفاده از خود شبکه وجود دارد. در روش اول، شبکه های بزرگ (در حال حاضر اتریوم) را انتخاب کنید و در آنجا سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این، شبکه های ثانویه مانند سایر ارزها نیز می توانند انتخاب خوبی باشند.
روش دیگر سرمایه گذاری مستقیم در خود شبکه های متاورس است. توکن های متاورس چه در شبکه های دیگر مانند اتریوم باشند و چه در شبکه خودشان می توانند رشد کنند. یک عامل مهم در انتخاب ارز مناسب تعداد کاربران متاورس است. هر چه تعداد افراد در دنیای مجازی بیشتر باشد، پول مجازی ارزشمندتر بین آنهاست. علاوه بر این، فرصت های دیگری مانند تبلیغات نیز افزایش می یابد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. در این شرایط فرصت های زیادی برای رشد این گزینه ها وجود دارد که با شناسایی آن ها می توانید سود مناسبی کسب کنید. از این طریق می توانید با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال متاورس و سایر روش ها به سود برسید. به عنوان مثال، شما می توانید از افزایش و کاهش قیمت توکن های آنها سود ببرید.

بخونیدش:  چطوری با چسب حرارتی قاب گوشی درست کنیم

توکن های اصلی که می توانید با خیال راحت روی آنها سرمایه گذاری کنید عبارتند از Sandbox، OxyInfinity، Blocktopia، Decentraland، Gala و Engine. این توکن ها را می توانید از صرافی های ایرانی پسند یا صرافی های غیرمتمرکز دریافت کنید.

سومین مکان برای کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان: خرید و اجاره ملک

سرمایه مورد نیاز اولیه: بله – میزان ریسک: زیاد – مقدار بازده: زیاد – مدت: زیاد

زمین های خالی زیادی در دنیای متاورس وجود دارد و فرصت خوبی برای خلاقان است. عده ای این زمین را می خرند و در آن هتل، سینما، موزه و… می سازند. با توسعه زمین و تبدیل آن به مکانی کاربردی در دنیای متاورس، قیمت آن نیز افزایش می یابد. خرید و فروش هر نوع زمین یا ملک یا سرمایه گذاری بلندمدت در آن راهی برای کسب درآمد در این دنیای مجازی است.

روش کسب درآمد خرید و اجاره ملک در متاورس را بررسی کنید

با Upland و Decentraland می توانید زمین متاورس را خریداری و بفروشید

این روش یکی از محبوب ترین و مناسب ترین راه های کسب درآمد از متاورس برای ایرانیان است. این روش در کنار بازی می تواند بهترین روش ممکن برای ایرانی ها باشد. مبالغ هنگفتی برای خرید و فروش هتل، زمین و انواع اموال در متاورس پرداخت می شود. برای مثال هتلی به ارزش 200 میلیون دلار در متاورس فروخته شد که هم برای خریدار در آینده و هم برای فروشنده در زمان فروش سودآور است. از آنجایی که متاورس بسیار شبیه به دنیای واقعی است، تقریباً هر چیزی که زمین را در دنیای واقعی ارزشمند می کند، در متاورس نیز همین کار را می کند. بنابراین قبل از خرید و توسعه ملک به این نکته توجه کنید.
علاوه بر نکته فوق، نکته دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنید. گاهی اوقات، برای ایجاد درآمد، چشم انداز شما باید مانند یک سرمایه گذاری باشد. این به معنای صرف زمان لازم برای دستیابی به درآمد یا سود مناسب است. به عنوان مثال، اگر تصور می کنید که یک قطعه زمین در آینده ارزشمند می شود، باید منتظر بمانید.
خلاقیت نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند. به عنوان مثال، شخصی با توسعه یک تعمیرگاه در متاورس، ۱۰۰۰۰۰ دلار سود به دست آورد که عدد بسیار خوبی است. آنچه او را به این هدف رساند، استفاده از خلاقیت در کنار انتظار بود. شاید در نگاه اول کاری که انجام داده بسیار ساده باشد، اما خلاقیت زیادی دارد.

اگر به این حوزه علاقه دارید، وقت خود را تلف نکنید و همین حالا وارد سایت آپلند یا دیسنترالند شوید و اقدام به خرید و فروش زمین کنید.

رتبه 4 کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان: تبلیغات و کسب درآمد

سرمایه مورد نیاز اولیه: صفر – میزان ریسک: کم – مقدار بازده: خیلی زیاد – مدت: کم

قبلاً توضیح دادیم که هر آنچه در دنیای واقعی وجود دارد در متاوره نیز امکان پذیر است. در حال حاضر یکی از راه های رایج و راحت کسب درآمد با متاورس برای ایرانیان استفاده از تبلیغات است. از آنجایی که در متاورس با افراد زیادی در تعامل و صحبت هستید، می توانید محصول یا خدمات خاصی را برای آنها تبلیغ کنید. جوانان و نسل جدید در این دنیا بسیار فعال هستند و فرصت خوبی برای شناسایی علایق و نیازهای این نسل است تا بتوانید تبلیغات بهتر و هدفمندتری داشته باشید. برای مثال، افراد متاورس ممکن است درگیر ارائه خدمات یا محصول خاصی باشند. اگر نتوانند خود را به خوبی به دیگران نشان دهند و نیازهایشان را برآورده کنند، این کار به نفع آنها نیست. در این شرایط افرادی که توانایی مشاوره را دارند می توانند به دیگران کمک کنند.
همچنین اگر مهارت های دیگری مانند طراحی بنر یا تیزر دارید می توانید در این دنیا از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که متاورس یک دنیای بزرگ با محدودیت های کمی است، بنابراین از هر روشی که فکر کنید می توانید استفاده کنید.

دنیای متاورس یک فرصت طلایی برای کسب درآمد است

نکات مهم برای کسب درآمد از تبلیغات و بازاریابی در متاورس

نکات مهمی که باید در نظر داشت خلاقیت و انتخاب مخاطب مناسب است. اول اینکه تبلیغات شما باید جذاب باشد و مخاطب را جذب کند. توضیح بیشتر در مورد این موضوع از حوصله این مقاله خارج است، اما دانستن آن برای شما مفید است. نکته بعدی انتخاب مخاطب مناسب در متاورس است. این تجارت می تواند در دنیای واقعی یا حتی در دنیای متاورس مشغول باشد و شما هیچ محدودیتی ندارید.

بخونیدش:  چطور از جوجه مرغ مراقبت کنیم

سخن پایانی

راه های مختلفی برای کسب درآمد ایرانی ها با متاورس وجود دارد. در این مقاله 4 مورد از بهترین روش های موجود در اختیار ایرانیان توضیح داده شده است. خرید و فروش زمین و بازی به دلیل سادگی و عدم محدودیت روش های مناسبی برای ایرانیان است. بهترین حالت بازی کردن است چون مثلا در روش تبلیغاتی ممکن است مخاطب شما از یک فرهنگ خارجی باشد و نیاز آنها را درک نکنید. مراقب باشید متاورس محدودیتی ندارد و اگر ایده دیگری دارید حتما از آن استفاده کنید.

پرسش و پاسخ های متداول

آیا کسب درآمد از متاورس بدون سرمایه امکان پذیر است؟

بله، همانطور که در بالا گفتیم، شما می توانید از طریق بازی، مشاهده تبلیغات و شرکت در ایردراپ متاورس درآمد قابل توجهی کسب کنید.

آیا ممکن است پروژه های متاورسی کلاهبرداری باشد؟

با توجه به جدید بودن این رشته، فرصت سودجویی بیش از پیش احساس می شود، بنابراین توصیه می کنیم هیچ پروژه ای را انتخاب نکنید.

حداقل سرمایه برای متاورس چقدر است؟

برای شرکت در متاورس فقط به اینترنت و تجهیزات نیاز دارید و نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

نظر شما در مورد مقاله “چگونه با متاورس کسب درآمد کنیم؟” معرفی بهترین روش کسب درآمد از متاورس بدون سرمایه» با ما به اشتراک بگذارید.

متاوره در واقع مانند یک جهان موازی است که دنیای فیزیکی را با دنیای دیجیتال ترکیب می کند. به زبان ساده می توان گفت که متاورز به عنوان یک دنیای مجازی عمل می کند که در آن هر آنچه در واقعیت وجود دارد در فراوجه نیز امکان پذیر است.

البته، این یک مفهوم در حال تکامل است، اما مدل های مختلفی وجود دارد. تنها نکته مهم در مورد Metaverse ماهیت غیرمتمرکز آن است. یکی از مزایای بزرگ متاورس پتانسیل درآمدزایی است. صنعت Metaverse قرار است به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شود و فرصت های جدید گسترده ای را برای مشاغل و افراد ایجاد کند.

فهرست

چگونه می توانید با متاورس درآمد کسب کنید؟

روش های کسب درآمد از دنیای متاورس به شرح زیر است:

اجاره املاک مجازی

توسعه دهندگان Metaverse معمولا زمین های مجازی خود را به عنوان فضای رایگان به سایر کاربران می فروشند. این بدان معناست که خلاقان فضای مجازی مناسبی برای ساختن هر چیزی که می‌خواهند دارند، از جمله هتل، گالری هنری، سینما یا حتی استادیوم ورزشی. کاربران این زمین ها می توانند با ایجاد کسب و کار در زمین مجازی خود از سایر کاربران حق امتیاز دریافت کنند. البته باید بدانید که ملک مجازی می تواند سرمایه گذاری باشد که به مرور زمان ارزش آن افزایش می یابد.

همچنین بخوانید :

تبلیغات و ایجاد فضای رقابتی

دنیای مجازی قادر به تقلید از هر فعالیت دنیای واقعی است و امکانات تعامل با کاربر بی پایان خواهد بود. تبلیغات در بازی ها تبدیل به یک صنعت چند میلیارد دلاری در متاورس شده است. علاوه بر این، محیط های بازی آنلاین و حتی مراکز خرید مجازی، فضاهای اجتماعی برای جوانان هستند. اینجا جایی است که آنها ملاقات می کنند، معاشرت می کنند و سرگرم می شوند. توسعه دهندگان Metaverse به طور مداوم تمام تلاش خود را برای ایجاد منحصر به فردترین، جذاب ترین و ارزشمندترین فضاهای مجازی انجام می دهند. بنابراین منطقی است که بگوییم دنیای مجازی متاورس و فضاهای اجتماعی امروزی در نهایت به یک کانال بازاریابی عظیم تبدیل خواهند شد.

روی پروتکل های فناوری اصلی سرمایه گذاری کنید

متاورس بعد جدید اینترنت است و می توان آن را فرصتی عالی برای کسب و کارها دانست. در حال حاضر، اکثر متاورس ها بر روی شبکه اتریوم ساخته می شوند که به آنها امکان می دهد از حاشیه های اتر و افزایش قیمت آن استفاده کنند. در واقع، پروتکل های بلاک چین با هدف حل مشکلات و کاهش هزینه اتریوم، پایه محکمی برای رشد متاورس فراهم می کند.

کسب درآمد از بازی های متاورس

همچنین بخوانید :

امروزه، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) یک مدل بازی جدید را فعال کرده‌اند که پتانسیل درآمدزایی را دارد. ماهیت این بازی ها در Metaverse این است که بازیکنان دارایی های درون بازی خود را دارند و کنترل می کنند و می توانند آنها را با پول واقعی مبادله کنند. یکی از این بازی ها پلتفرم Axie Infinity است که در آن حیوانات خانگی دیجیتالی به نام Axies پرورش داده می شوند و می توان آنها را به صورت آنلاین خرید و فروش کرد.

پلتفرم Axie Infinity چیست؟

به دنبال ایده و پروژه پیشگامانه ای که توسط CryptoKitties آغاز شد، Axie Infinity نیز به عنوان یک بازی جمع آوری دارایی مبتنی بر اتریوم توسعه یافت که از سال 2018 در حال توسعه است. بر اساس ایده اولیه اولیه یک استارت آپ ویتنامی به نام Sky Mavis، بازی شروع شد. به عنوان یک پروژه انگیزشی و بعدها به یک بازی محبوب در دامنه اتریوم تبدیل شد.

Axie Infinity Shard (AXS) در واقع توکنی است که متعلق به اکوسیستم Axie Infinity است. AXS یک توکن حاکمیتی ERC20 است که در نوامبر 2020 راه اندازی و منتشر شد. توکن های AXS را می توان با انجام بازی به دست آورد و بنابراین از طریق بازی درآمد کسب کرد.

بخونیدش:  چطور در قرعه کشی ایران خودرو شرکت کنیم

Axie Infinity چگونه کار می کند؟

در اکوسیستم Axie Infinity، شخصیت ها یا قطعات بازی با نام Axies شناخته می شوند. آنها در اصل توکن ها یا NFT های غیر قابل تعویض هستند که شما مالک و کنترل آنها هستید. هر کسی می تواند این توکن ها را در کیف پول شخصی خود نگه دارد و آنها را به آدرس های دیگر بفرستد و از طریق یک بازار مبتنی بر بلاک چین با سایر بازیکنان تعامل کند. جدای از دسته Axies، خود بازی دارای ویژگی هایی مانند زمین و آیتم های مجازی است که در واقع ماهیتی شبیه به توکن های ERC721 دارند.

در این اکوسیستم بازیکنان می توانند با تیم ها و ترکیب های مختلف به ماجراجویی بروند و با هیولاها مبارزه کنند. بازیکنان همچنین می توانند از صحنه نبرد استفاده کنند و در محیط Axie با افراد واقعی مبارزه کنند. اگر در مبارزه پیروز شوید، SLP یا Small Love Potion دریافت خواهید کرد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که SLP یک توکن ERC20 است و می توان آن را در صرافی هایی مانند Binance معامله کرد، این یکی از راه های کسب درآمد از این بازی است.

موانع و مشکلاتی که بازیکنان جدید برای ورود به این بازی و شروع فرآیند یادگیری با آن روبرو هستند را می توان به عنوان قیمت بالای Axie و هزینه بالای گاز یا هزینه در شبکه اتریوم دانست.

مد و مد

یکی از اولین کاربردهای متاورس برای کسب درآمد در مد است. خانه های مد معروفی مانند لویی ویتون و گوچی اکنون در حال طراحی لباس های مجازی در قالب مجموعه های NFT هستند. یکی دیگر از راه‌های موفق برای همکاری برندها با کسب‌وکارهای خلاق، بازی است، مانند همکاری برند Barbari در بازی Blankas Block Party و برند Valentino در بازی Animal Crossing.

در نتیجه طراحی لباس دیجیتال و فروش آن به یکی از محبوب ترین راه های درآمدزایی در فضای متاورس تبدیل شده است. اگر شما حتی یک طراح لباس نیستید، می توانید با ایجاد لباس و لوازم جانبی آواتار خود درگیر شوید و حتی به عنوان مشاور به دوستان خود کمک کنید. ابزار بازی Sandbox VoxEdit یکی از نرم افزارهای طراحی بسیار خوب است.

از طریق آموزش با متاورس درآمد کسب کنید

با گسترش همه گیری ویروس کرونا و دستور تعطیلی مدارس، میلیون ها دانش آموز و معلم در سراسر جهان مجبور به شرکت در کلاس های مجازی شده اند. بنابراین پتانسیل آموزش مجازی بر همگان آشکار است. همانطور که Metaverse به رشد و تکامل خود ادامه می دهد، این پلتفرم به فضایی غنی تبدیل می شود که امکان برگزاری دوره های شخصی و تعاملی تر را فراهم می کند. به همین دلیل روش های آموزش و یادگیری مجازی مطمئناً پیشرفت زیادی خواهد کرد.

بنابراین اگر مدرس یا استاد هستید، بهتر است از زاویه دیگری به آموزش مجازی و دوره های آنلاین نگاه کنید. خرید یا اجاره زمین و ساختن یک کلاس درس جذاب و خلاق می تواند گزینه خوبی برای کسب درآمد در دنیای متاورز در مواقعی مانند شیوع ویروس کرونا باشد.

ساخت یک گالری هنری

پس از ایجاد یک گالری هنری، می توانید از کاربران برای بازدید از آن هزینه کنید. همچنین امکان میزبانی آثار دیگران در ملک مجازی خود و دریافت پورسانت برای این امر وجود دارد. هرچه گالری شما محبوب تر باشد، افراد بیشتری تمایل دارند در آن حضور داشته باشند.

بنابراین فضای بزرگ و مناسب و انتخاب محیط کاری مناسب از جمله راهکارهای مهم برای درآمدزایی بیشتر از دنیای متاورس می باشد.

به عنوان یک کارمند مجازی عمل کنید

برای ساخت و مدیریت دنیای Metaverse به کارمندان مجازی نیاز است. مهم نیست در چه زمینه ای کار می کنید، می توانید برای شرکت های بزرگی مانند متا و مایکروسافت یا به عنوان یک فریلنسر کار کنید. مشاغلی که احتمالاً در آینده متاورس تقاضای زیادی خواهند داشت عبارتند از:

طراح سه بعدی

معمار واقعیت مجازی

مدیر توسعه

توسعه دهنده

برنامه نویس

طراح گرافیک

سازندگان محتوا

مشاور املاک

کارگزار بورس

نماینده خدمات مشتریان

متخصص فروش

مدیر رویداد

مدیر موزه

مدیر گالری

مدرس و معلم

طراح مد

پلیس و قاضی

خرید سهام شرکت های درگیر در فضای متاورس

غول‌های فناوری در حال حاضر فعالیت خود را در متاورس آغاز کرده‌اند و میلیاردها دلار سرمایه، منابع و مردم را برای ساخت و رشد متاورس خود متعهد می‌کنند. اگر این فضا رشد خوبی را نشان دهد، همانطور که انتظار می رود، سهام این شرکت ها نیز بالا می رود.

بنابراین تحقیق بر روی شرکت های فعال در این زمینه حائز اهمیت است. با گسترش و اتصال جهان های Metaverse، فرصت کسب درآمد نیز افزایش می یابد. از فریلنسرها گرفته تا پیمانکاران و کارمندان تمام وقت، همه نوع شغل در متاورس مورد نیاز است.

آخرین کلمه

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد در متاورس وجود دارد. از خرید و فروش زمین مجازی گرفته تا راه اندازی گالری هنری، تبلیغات، سفر و گردشگری، تست محصول، ساخت بازی، راه اندازی کسب و کار، آموزش مجازی و … همه این راهکارها برای درآمدزایی از متاورس در دسترس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا