چطور اعتماد بنفس بالا داشته باشیم

اعتماد به نفس عالی

به خاطر داشته باشید که تصور ما از خودمان تاثیر زیادی بر درک دیگران از ما دارد زیرا مردم همان طور که ما درباره خودمان فکر می کنیم در مورد ما فکر می کنند. در این مدت عوامل زیادی در کنترل ما هستند و می توانیم با رعایت آنها اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. این 7 روشی که برای شما شرح داده ایم می توانند تغییرات بزرگی در زندگی شما ایجاد کنند. امتحان ضرری نداره!

اعتماد به نفس روشی مثبت برای تفکر درباره خود و توانایی هایتان است و درست زمانی که همه چیز در حال از هم پاشیدن است، می تواند به سراغ شما آمده و به شما کمک کند در مواجهه با مشکلاتتان قوی باشید. حتی بزرگترین و موفق ترین افرادی که می شناسیم گاهی اوقات اعتماد به نفس ندارند. ایجاد اعتماد به نفس، مانند هر توانایی یا مهارت دیگری، نیاز به تمرین دارد، اما زمانی که بتوانید خودتان کنترل را به دست بگیرید، پیشرفت خواهید کرد و زندگی تان آغاز خواهد شد.

چگونه اعتماد به نفس خود را بسنجیم؟

همانطور که گفته شد، اعتماد به نفس بسته به موقعیت و مهارت مورد نظر متفاوت خواهد بود. برای شناخت اعتماد به نفس و همچنین نقاط قوت و ضعف خود به نکات زیر توجه کنید:

– چقدر برای خودت ارزش قائل هستی؟

– چقدر به خودت می پردازی؟

– چقدر مهارت های خود را می دانید؟

– در چه زمینه هایی اعتماد به نفس بیشتری دارید؟

– با کدام افراد اعتماد به نفس بیشتری دارید؟

– در چه جاهایی احساس نیاز به اعتماد به نفس بیشتری می کنید؟

برای ارزیابی دقیق اعتماد به نفس خود، باید با روانشناس بالینی مشورت کنید. یک روانشناس می تواند با انجام تست های روانشناسی و مصاحبه های بالینی اطلاعات دقیق تری در این مورد در اختیار شما بگذارد.

افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم

1- لباس مناسب بپوشید

وقتی خوب به نظر می رسید دیگران شما را متفاوت می بینند. شستن و نظافت صورت و پوشیدن لباس های تمیز می تواند اعتماد به نفس لازم را به شما بدهد، اما نظافت به معنای صرف هزینه زیاد نیست. به جای خرید یکسری لباس ارزان، می توانید چند لباس باکیفیت بخرید و ظاهر خود را زیباتر کنید.

وقتی عالی به نظر می رسید، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. سازماندهی زندگی و کار خود به گونه ای که با شخصیت شما مطابقت داشته باشد و باعث شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، همگی باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. لباس شما باید نشان دهنده موفقیت باشد. لوازم شخصی شما نشان دهنده شخصیت شماست پس در انتخاب آنها دقت کنید.

2- به موقعیت خود توجه کنید

اگر با تنبلی، بی حالی و شانه های افتاده صحبت می کنید، وقتی به کاری که انجام می دهید علاقه نشان نمی دهید و خودتان را دوست ندارید، به این معنی است که اعتماد به نفس کافی ندارید. صاف بایستید، سر خود را بالا بگیرید و هنگام صحبت کردن، تماس چشمی برقرار کنید. با تمرین این موارد، نه تنها دیگران را نسبت به خود احساس مثبت می کنید، بلکه احساس قدرت بیشتری نیز خواهید داشت.

شما باید با اعتماد به نفس بالایی رفتار کنید. سعی کنید صاف ایستادن را تمرین کنید. برای صاف ایستادن، سعی کنید ناف خود را به سمت ستون فقرات خود بیاورید، شانه های خود را به سمت عقب بکشید و قفسه سینه خود را به سمت جلو بیاورید.

3 – خود را در ردیف جلو قرار دهید

اکثر افراد در مدرسه، اداره و در جلسات ترجیح می دهند در ردیف عقب بنشینند، زیرا می ترسند مورد توجه قرار گیرند و واقعاً «اعتماد به نفس» ندارند. تصمیم بگیرید برای حل این مشکل در ردیف اول بنشینید و بر ترس خود غلبه کنید. نکته دیگر اینکه افراد با اعتماد به نفس بالا تند راه می روند، همیشه جایی برای دیدن دارند. حتی اگر عجله ندارید، حرکت با انرژی شما را مهم جلوه می دهد.

اعتماد به نفس داشته باشید

4- بلند، جسورانه و جذاب صحبت کنید

اگر به گروهی تعلق دارید که از صحبت با صدای بلند در جمع می ترسند، همین حالا شروع کنید. سعی کنید با لحنی جسورانه و جذاب صحبت کنید. به این ترتیب نه تنها اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید، بلکه محبوبیت بیشتری در بین دوستان خود خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که در هر موقعیتی از لحن و گفتار مناسب استفاده کنید. ما برای پیرمرد و کودک از یک نوع گفتار استفاده نمی کنیم. برای این کار ابتدا گوش دادن را تمرین کنید، سپس صحبت را بچشید. در این تمرینات آموخته های خود را به کار بگیرید و از آنچه مناسب است استفاده کنید. در این بین نکات مهمی مانند قاطعیت به جای پرخاشگری وجود دارد. به یاد داشته باشید که محکم اما مودب باشید.

5- سخنران خود باشید

30 تا 60 ثانیه از یک سخنرانی که شامل اهداف و رویاهای شماست روی کاغذ بنویسید و آن را در مقابل آینه با صدای بلند مانند بلندگو تکرار کنید. حتی ممکن است دوباره آن را در ذهن خود ببینید. این ممکن است برای شما کمی خنده دار به نظر برسد، اما باور کنید، می تواند برای افزایش اعتماد به نفس شما معجزه کند.

بخونیدش:  چرا حلوا به دهان می چسبد

6- سپاسگزار باشید

به جای اشاره به کاستی ها و نقاط ضعف خود، فهرستی از آنچه دارید تهیه کنید و هر روز زمانی را به قدردانی اختصاص دهید. موفقیت های گذشته، مهارت های منحصر به فرد و اقدامات مثبت خود را مرور کنید.

7 – از دیگران تعریف کنید

وقتی نسبت به خود احساس مثبتی نداشته باشیم، به دیگران توهین و توهین می کنیم. برای تغییر این موضوع، باید یاد بگیرید که از دیگران تعریف کنید و از بدگویی در مورد دیگران اجتناب کنید. با یافتن بهترین ها در دیگران، بهترین ها را در خود پیدا می کنید.

و حرف آخر این است که به یاد داشته باشید طولانی ترین مسیرها با یک قدم کوچک شروع می شوند و اگر صبور و ثابت قدم باشید به راحتی می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

گردآوری شده توسط: گروه روانشناسی بیتوته

برای اینکه در مسیر موفقیت در زندگی قرار بگیریم، از توانایی های خود به خوبی استفاده کنیم و چالش ها و مشکلات زندگی را حل کنیم، باید اعتماد به نفس داشته باشیم.

یک فرد باهوش و با استعداد را روی کاغذ تصور کنید که در شرایط ایده آل بزرگ شده است. تصور کنید که این فرد خیالی در بهترین دانشگاه های دنیا تحصیل کرده است و حق دارد در هر موقعیت و شرکتی که می خواهد کار کند. اگر همه چیز آماده باشد و به چنین فردی گفته شود، همه اینها در اختیار شماست، اما ما اعتماد به نفس شما را از شما می گیریم. او می تواند همه چیز را در کوتاه ترین زمان از دست بدهد. فقط چون اعتماد به نفس ندارد در یک ساعت همه چیز را خراب می کند.

حال شخص دیگری را در نظر بگیرید که هیچ ویژگی ظاهری ندارد اما اعتماد به نفس دارد. این فرد می تواند به سرعت به هر چیزی که در رویاهای خود دارد برسد و به نقطه ای که آرزویش را داشته است برسد.

به همین دلیل است که اعتماد به نفس و آموزش افزایش آن یکی از مسائل مهمی است که همه در زندگی با آن مواجه هستند. هیچ فردی در این دنیا بدون اعتماد به نفس نمی تواند مسیر زندگی را به راحتی طی کند.

یکی از ویژگی های مشترک کارآفرینان اعتماد به نفس است. حتی اگر در حال حاضر احساس کمبود اعتماد به نفس دارید، به راحتی می توانید اولین قدم را بردارید و مسیر جدیدی را در پیش بگیرید.

اعتماد به نفس یک سازه است و شما می توانید به سرعت برای افزایش و افزایش اعتماد به نفس خود قدم بردارید.

در این مقاله قصد داریم راهکارهایی کاربردی و موثر برای افزایش و افزایش اعتماد به نفس به شما ارائه دهیم. قبل از ارائه راهکارها لازم است با تعریف اعتماد به نفس بیشتر آشنا شویم.

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اینکه فرد به توانایی های خود ایمان داشته باشد.

اعتماد به نفس نوعی حالت روانی است که عمیقاً به فرد می فهماند که می تواند با موقعیت ها و مشکلات کنار بیاید. در نتیجه او احساس قدرت و ارزشمندی می کند.

برخی از محققان معتقدند که اصطلاح اعتماد به نفس را نمی توان به طور کلی به کار برد و باید تعریف شود. به عنوان مثال، یک فرد اعتماد به نفس دارد که نقاشی بکشد، اما اعتماد به نفس لازم برای ورزش کردن را ندارد. به همین دلیل می گویند این اصطلاح نباید به طور کلی به کار رود و در کمال اطمینان باید دامنه این موضوع جامع باشد.

راهکارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس خود می توانید به راهکارهایی متوسل شوید که برای اکثر افراد موثر بوده است. در ادامه می توانید در مورد این راه حل ها بیشتر بخوانید:

1- مثبت اندیشی را در خود پرورش دهید

جملاتی مانند «نمی‌توانم»، «مطمئنم شکست می‌خورم» یا «هیچ‌کس نمی‌خواهد به من گوش دهد» از افکار منفی در ذهن شما سرچشمه می‌گیرد. این صدای درونی هیچ کمکی به شما نمی کند و شما را از رسیدن به آرزوهایتان باز می دارد.

۲- افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید

برای این کار باید افکار مثبت داشته باشید. می توانید از جملاتی مانند «این کار را امتحان می کنم»، «در کارم موفق خواهم بود» یا «مردم به من گوش می دهند» استفاده کنید و روز خود را با کلمات مثبت شروع کنید.

در مغز خود فضای بیشتری به افکار مثبت بدهید. هر چه بیشتر اجازه دهید افکار مثبت وارد ذهن شما شود و از منفی گرایی دوری کنید، زودتر این عادت برای ذهن شما ایجاد می شود.

3- با افراد مثبت قرار ملاقات بگذارید

زمان بیشتری را با دوستان یا اعضای خانواده بگذرانید که به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید. در این صورت به این نکات بیشتر توجه کنید. از دوستانی که مدام از شما انتقاد می کنند یا نقاط ضعف شما را گوشزد می کنند دوری کنید.

بخونیدش:  چرا باید ظرف مسی را سفید کرد

حتی افرادی که با نیت خوب به شما می گویند چه کاری انجام دهید می تواند به اعتماد به نفس شما آسیب برساند.

هرچه گام های بیشتری برای رسیدن به اهداف خود بردارید، افراد منفی بیشتر به شما حس منفی می دهند. برای افزایش اعتماد به نفس، روابط خود را با این افراد کاهش دهید.

4- از چیزهایی که به شما آسیب می زند دوری کنید

از دیدن چیزها یا رفتن به مکان هایی که خاطرات بد گذشته را زنده می کند خودداری کنید. مثلاً لباس هایی را که دیگر مناسب شما نیستند در کمد نگه ندارید. به افراد بد اطراف خود یا شغلی که دیگر به شما علاقه ای ندارد فکر کنید و در صورت امکان تغییرات لازم را انجام دهید.

5- استعدادیابی

همه استعدادهایی دارند. ببینید چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید. این کار را با افتخار ادامه دهید. آنچه را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید: هنر، نقاشی، نوشتن، گفتار و غیره. می تواند نمونه باشد. هرچه استعداد و هنر بیشتری داشته باشید، افراد متنوع و جدیدی با آنها ارتباط برقرار خواهید کرد.

اگر در زمینه ای که به آن علاقه دارید کار می کنید، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی به خودتان لطف کرده اید و حس موفقیتی که به شما می دهد اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

6- به خودت افتخار کن

از یک طرف باید به استعدادهای خود افتخار کنید و از طرف دیگر خود را بسازید. او ممکن است از بسیاری از مهارت های خود آگاه نباشد، بنابراین پیشنهاد می شود کارهایی را که به خوبی انجام می دهید یادداشت کنید. مثلا مهربان بودن، خوب گوش دادن، مدیریت بحران و غیره. نمونه هایی از مهارت های افراد هستند.

7- تعاریف دیگران را آشکارا بپذیرید

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند تعارف را دوست ندارند. آنها فکر می کنند گوینده دروغ می گوید یا اشتباه می کند. از سوی دیگر، کسانی هستند که به دلیل غرور منفی، با شنیدن تعریف خوبی از خود سرد رفتار می کنند. مهمترین رفتاری که بر اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد:

تعریف و تمجید را از صمیم قلب بپذیرید، لبخند بزنید و تشکر کنید.

این تعریف را به لیست خوب خود اضافه کنید و از آن برای تقویت اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

8- آیا در آینه لبخند می زنید؟

تحقیقاتی بر روی “نظریه بازخورد چهره” انجام شده است که به وضوح اثرات مثبت لبخند در آینه را بر مغز نشان می دهد. هر روز به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید تا شادتر از قبل شوید. خود را همانگونه که هستید بپذیرید و بدانید که با این کار اعتماد به نفس شما بیش از هر زمان دیگری افزایش می یابد.

همیشه با لبخند به دیگران نگاه کنید زیرا آنها با لبخند به شما پاسخ می دهند که اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند.

9- احساسات خود را کنترل کنید

ترس خود را بپذیرید برخی افراد فکر می کنند که افراد با اعتماد به نفس اصلا نمی ترسند. غلط است. زیرا ترس معقول نشان دهنده رشد فکری است. سخنرانی در جمع، ملاقات با غریبه ها یا درخواست افزایش حقوق همگی می توانند نمونه هایی از ترس باشند. مواجهه با ترس باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

کودکی را مثال بزنید که تازه راه رفتن را یاد گرفته است. او ابتدا با ترس راه می رود زیرا موانع و مشکلات زیادی در راه وجود دارد، اما به محض اینکه کنترل را به دست می گیرد لبخند می زند. مثل شما بر ترس خود غلبه کنید و موفق شوید.

10- صبور باشید

هیچ کس یک شبه اعتماد به نفس پیدا نمی کند. شما می توانید بر ترس خود غلبه کنید اما به هدف خود نرسید، اشکالی ندارد. مطمئن شوید که از اشتباهات خود درس گرفته اید و آنها را برای بار دوم تکرار نکنید. به عنوان مثال، هنگامی که درخواست شما برای افزایش حقوق رد شد، به عقب برگردید و به گذشته نگاه کنید: آیا کار اشتباهی انجام دادید؟

11- متعادل باشید

اعتماد به نفس پایین شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد، اما نباید خیال پردازی کنید و برای خود ضرب الاجل نامعقولی برای رسیدن به اهدافتان تعیین کنید.

12- خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای تقویت اعتماد به نفس خود باید سعی کنید بهترین زندگی را برای خود بسازید و از زندگی برادر بزرگتر، ورزشکاران یا هنرمندانی که در تلویزیون می بینید کپی نکنید. چون نیروی انسانی زیادی وجود دارد و همیشه افرادی هستند که در برخی زمینه ها بهتر از شما هستند.

متأسفانه رسانه‌های اجتماعی باعث شده مردم خود را با دیگران مقایسه کنند و از آنجایی که فقط اوقات خوش آنها را نشان می‌دهد، می‌تواند دیگران را ناامید کند.

بخونیدش:  چطوری تو خونه پوست رو پاکسازی کنم

13- از اشتباهات خود درس بگیرید

هیچکس بی عیب نیست. حتی بهترین ها هم عیب هایی دارند. مهم است که بدانید چه اشتباهی انجام داده اید و چرا؟ آیا به دلیل حضور شخصی بود که شما را همراهی می کرد یا مشاوره کافی دریافت نکردید و…؟

شاید در یک رابطه شکست خورده اید یا از شغل خود اخراج شده اید، مهم این است که از آن درس بگیرید و اشتباه خود را تکرار نکنید.

14- قرار نیست همه چیز عالی باشد

این حقیقت است و اگر آن را قبول نکنید و بخواهید همه چیز به بهترین شکل ممکن انجام شود، هرگز از وضعیت خود راضی نخواهید بود و هرگز خوشحال نخواهید شد، پس از آن اعتماد به نفس شما نیز کاهش می یابد.

15- سپاسگزار باشید

اغلب علت عزت نفس پایین فکر کردن به چیزهایی است که ندارید. فهرستی از دارایی های خود بنویسید و هر روز چیزی به آن اضافه کنید. در نهایت، هر روز از آنها سپاسگزار باشید. این کالاها می توانند از دارایی ها و دوستان گرفته تا سلامتی و احساس خوب بودن را شامل شود.

16- مراقب سلامتی خود باشید

به طور منظم به دستشویی بروید، دندان های خود را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و غذاهای خوشمزه و سالم بخورید. همچنین برای خودتان وقت بگذارید.

با مراقبت از خود به ارزش خود آگاه می شوید و در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

17- به ظاهر خود پی ببرید

برای داشتن اعتماد به نفس بالا لازم نیست مانند برد پیت باشید، اما می توانید با حمام کردن، مسواک زدن روزانه و پوشیدن لباس مناسب شخصیت خود را به خود و دیگران نشان دهید.

18- به طور منظم ورزش کنید

ورزش برای هر کسی متفاوت است. بر اساس شرایط بدنی و سن خود ورزش مناسب را انتخاب کنید. برای مثال پیاده روی برای یک نفر و دوچرخه سواری 50 مایل برای دیگری ورزش روزانه محسوب می شود. از هر کجا که می توانید شروع کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ورزش به حفظ ظاهر افراد کمک می کند. با ظاهر خوب، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد.

19- خوب بخوابید

حدود 7-9 ساعت خواب خوب در شب تأثیر بسیار مثبتی بر ظاهر و سلامت روان شما دارد. خواب خوب حتی به مدیریت استرس کمک می کند.

20- هدف گذاری کنید

اهداف کوچک و دست یافتنی تعیین کنید. زمانی که اهداف شما دست نیافتنی باشد، پس از مدت کوتاهی سرخورده می شوید و اعتماد به نفس شما کاهش می یابد. اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید.

فرض کنید می خواهید در دو ماراتن شرکت کنید. اگر اصلاً دونده نیستید، نمی توانید 26 مایل را در یک روز بدوید. بنابراین هدف خود را یک مایل در روز تعیین کنید، سپس به مرور زمان آن را افزایش دهید.

اگر میز تحریر شما به هم ریخته است، با برداشتن کتاب ها و قرار دادن آنها در قفسه شروع کنید. سپس، اوراق را جمع آوری کنید تا بعداً آنها را پردازش کنید.

21- کار جدیدی انجام دهید

کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند از قرار گرفتن در موقعیت های ناآشنا و جدید اجتناب می کنند. وقت آن است که دیگر به خود شک نکنید و شروع به انجام کارهای جدید و متفاوت کنید. اگر نمی توانی به دریا بروی، با کسانی برو که جسارت دارند. با این کار آمادگی بهتری پیدا می کنید و در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

22- پیشرفت خود را با برنامه ریزی ارزیابی کنید

شما نمی توانید برخی از ویژگی ها مانند قد و رنگ پوست را تغییر دهید، اما می توانید ویژگی هایی مانند کمرویی، بی نظمی و غیره را تغییر دهید. باید برای این کار برنامه ریزی کرد. ممکن است در نهایت محبوب‌ترین دانش‌آموز مدرسه یا سازمان‌دهی‌شده‌ترین فرد نباشید، اما با رسیدن به آنچه قصد انجام آن را دارید، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

خیلی به خودت سخت نگیر اگر می خواهید او عادت های خوب زیادی در خود ایجاد کند، با یکی شروع کنید و بقیه را بعداً توسعه دهید.

پیشرفت خود را ثبت کنید تا متوجه تغییر در خود شوید.

23- به دیگران کمک کنید

وقتی با تشکر ساده از کسی که برای شما چای آورده یا تغییری در زندگی او ایجاد می کنید، تغییری در زندگی او ایجاد می کنید، احساس مفید بودن می کنید. در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد. سعی کنید از کمک در کارهای هفتگی خود استفاده کنید. زیرا با این کار به خود ثابت می کنید که چه توانایی هایی دارید.

اعضای خانواده یا دوستان در بالای لیست شما هستند. اگر نیازی به کمک ندارند به خیریه ها، مهدکودک ها و … مراجعه کنند.

این مطلب توسط “لیلا حیدری” نوشته شده و توسط “تینا پورشهید” در ۲۴ شهریور ۱۳۰۱ به روز رسانی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا