چطور باید سهام عدالت را بفروشیم

شرایط آزادسازی سهام

دو امکان مدیریت مستقیم و غیرمستقیم برای انتشار اوراق بهادار وجود دارد. در مدیریت مستقیم، یک نفر مالکیت و مدیریت سهام خود را بر عهده می گیرد. همچنین در مدیریت و مالکیت غیرمستقیم از طریق شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری استانی، عملاً «مالکیت» را در اختیار دارد، اما مدیریت را به این نهادها واگذار می کند.

دو روش اعلام شده در سامانه اشتراک سهام برای آزادسازی بورس است یعنی از طریق بورس انجام خواهد شد. در روش آزادسازی مستقیم، سبد سهام بر عهده سهامدار است، اما در روش غیرمستقیم، پرتفوی افراد در شرکت سرمایه گذاری استانی قرار می گیرد و شرکت ها به نمایندگی از سهامداران، سهام خود را مدیریت می کنند. بنابراین در روش دوم، شخص مستقیماً در فروش سهام شرکت ندارد.

نحوه انتخاب مدیریت سهام

پس از اعلام انتشار سهام، از 20 اردیبهشت لغایت 19 خرداد، سهامدارانی که تمایل به مدیریت سهام خود دارند، یک ماه فرصت دارند تا به سامانه سهام در سایت www.samanese.ir دسترسی پیدا کنند و گزینه مدیریت مستقیم سهام را انتخاب کنند که در صورت تمایل، امکان مدیریت مستقیم سهام وجود دارد. با این گزینه دیگر امکان بازگشت به مدیریت غیرمستقیم یعنی شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام را نخواهند داشت.

هرکس در این ماه به سامانه سهام مراجعه نکند یعنی گزینه دوم یعنی مالکیت و مدیریت غیرمستقیم سهام را انتخاب کرده و نیازی به ورود به سامانه ندارد. ما به طور خودکار سهام این افراد را به سرمایه گذاری های مشترک استانی منتقل می کنیم. این بدان معناست که سهام عدالت همچنان متعلق به آنها خواهد بود، اما مدیریت سهام به شرکت های سرمایه گذاری سهام استانی سپرده می شود و سود حاصل از این سهام به طور منظم به صاحبان سهام پرداخت می شود.

آیا برای فروش سهام به کد سهام نیاز دارید؟

کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب می کنند فعلا نیازی به کد بورسی ندارند، اما پس از گذشت مدت یک ماه لیست این افراد به شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه حساب ارسال می شود.صندوق،سمات و. در آنجا کد معاملاتی برای سهامداران عدالت صادر خواهد شد. بورس در حال بررسی است و سهام به نام فرد ثبت می شود اما در حال حاضر نیازی به کد بورسی برای فروش سهام نیست.

اما پس از دریافت کد سهام برای اینکه بدانید کدام سهام را بفروشید و کدام را نگه دارید باید قدرت تجزیه و تحلیل سهام موجود در سبد خود را داشته باشید و این امر تنها با مشاهده و یادگیری محقق می شود. آموزش نخبگان بورس خانه سرمایه ممکن است بهترین نقطه شروع برای آموزش شما برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر حرفه ای باشد!

بخونیدش:  چطور باید سهام عدالت را بفروشیم

نحوه فروش سهام

بر اساس مصوبه 99/02/30 شورای عالی بورس اوراق بهادار کلیه صاحبان سهام عدالت که قصد فروش بخشی از سهام خود را دارند می توانند از روز سه شنبه 6 به شعب بانک هایی که قبلا حساب بانکی دارند مراجعه کنند. /03/99. و با ارائه شماره شبایی این حساب به سازمان خصوصی سازی، جهت تکمیل سفارش فروش 30 درصد سهام خود و تعهدنامه مربوطه، فرم های مربوطه را مراجعه و تکمیل نمایند.

بر اساس این مهلت اعلام شده در تاریخ 99/03/08 و از تاریخ 9/03/2010، بانک‌ها از طریق کارگزاری‌های خود یا کارگزاری‌های طرفین اقدام به فروش «تدریج» سهام متقاضیان در بورس خواهند کرد. . وجوه طبق فرمت توافق شده به حساب آنها واریز خواهد شد. پس از چند روز که فروش توسط کارگزاری انجام می شود، مبلغ مربوطه از طریق حساب دریافتی از بانک در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

بر اساس دستور رئیس جمهور، شبکه بانکی کشور به سازوکار فروش و عرضه سهام اضافه شد تا فرآیند فروش با سرعت بالایی انجام شود. این فروش سهم بر اساس فشار بازار و منافع سهامداران انجام خواهد شد. بانک ها به تدریج و در قالب توافق با صاحبان سهام برای فروش اقدام خواهند کرد.

جزئیات فروش سهام عدالت توسط بانک ها

در مورد قرارداد فروش ذکر نکات زیر ضروری است:

صاحب سهام از هرگونه اعتراضی در خصوص سهام منتخب برای فروش، زمان و قیمت فروش سهام چشم پوشی می کند.

در ابتدا کارگزاری فقط می تواند 30 درصد از کل سهام شرکت یا ارزش ریالی سهام را بفروشد.

کارگزار مجاز است در زمان فروش سهام، سهام را به هر قیمتی که ممکن است در بازار بفروشد.

انتخاب زمان فروش و سهام قابل فروش با هماهنگی ناظر بازار بر عهده کارگزار می باشد.

مدت اعتبار سفارش تا زمان اجرای مفاد دستور ادامه دارد و صاحب سهام حق تغییر یا فسخ آن را ندارد.

پس از فروش، وجوه حاصل از فروش سهام از طریق کارگزار به بانک پرداخت و به حساب بانکی فرد واریز می شود.

کلیه هزینه های اجرای سفارش اعم از کارمزد، مالیات فروش و کارمزد بانکی به عهده شخص مشمول اقدامات بوده و باید اجازه کسر در محل مبالغ حاصل از فروش سهام را بدهد.

جدول مربوط به این قرارداد به شرح زیر است:

ارزش فعلی سهام چقدر است؟

در سامانه سهام سازمان خصوصی سازی، میزان سهام هر فرد مشخص است و به راحتی می توان اعلام کرد که هر فرد مثلاً یک میلیون تومان یا 532 هزار تومان سهام دارد. هر میلیون تومان سهام عدالت بر اساس نرخ بازار بیش از 10 برابر شد و به همین نسبت ارزش سهام 532 هزار تومان افزایش یافت.

بخونیدش:  چطور باید سهام عدالت را بفروشیم

سهام را نگه دارید یا بفروشید؟

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند با مراجعه به شعب بانک ها از مزیت فروش فوری 30 درصد سهام بهره مند شوند. تاکید می‌شود که ذینفعان فقط در موارد «نیاز ضروری» سهام خود را بفروشند، در غیر این صورت این سهام در آینده سود بیشتری خواهند داشت. بسته به پرتفوی دارایی، سهام دارای ارزش حفظ شده در بلندمدت بوده و ارزش آنها در بلندمدت افزایش می یابد. نگهداری سهام در بلندمدت سود بیشتری نسبت به فروش آن دارد. سهام برای فروش نیست بلکه برای نگهداری طولانی مدت است و این امکان فروش به معنای ترغیب مردم به فروش نیست، بلکه برای مردم یک امکان است و این مزیت فروش همیشه وجود خواهد داشت.

تعیین نقش شرکت های سرمایه گذاری استانی

این شرکت ها پس از تکمیل فرآیند افزایش سرمایه، بسته به شرایط وارد بورس یا فرابورس خواهند شد. در نهایت این شرکت ها نیز می توانند بدون محدودیت معامله کنند. وضعیت نمادین این شرکت ها تا حدودی شبیه به ETF ها خواهد بود، اما ساختار حقوقی آنها با ETF ها کاملا متفاوت است.

افرادی که روش مستقیم را انتخاب می کنند، 36 شرکت PE در سیستم معاملاتی خود خواهند داشت، اما کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب می کنند، تنها یک شرکت سرمایه گذاری استانی در کارنامه خود خواهند داشت.

کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید منتظر تعیین وضعیت شرکت های سرمایه گذاری استانی باشند. زیرا پس از انتقال اطلاعات از سازمان خصوصی سازی به سپرده گذاری مرکزی و تعیین تعداد سهامداران در استان ها، باید فرآیند افزایش سرمایه شرکت ها و درج نماد آنها در بورس یا فرابورس انجام شود.

به این مقاله امتیاز دهید


(۱۹۹ رای)

۴.۴

۱۲۳۴۵

ترتیبی که برای خواندن مقالات سهام عدالت به شما پیشنهاد میکنیم:

به گزارش ایسنا، حدود یک سال و دو ماه از آزادسازی سهام می گذرد، روندی که ذینفعان این سهام را به دو دسته مستقیم شامل 19 میلیون سهامدار و غیرمستقیم شامل 30 میلیون سهامدار تقسیم کرد. در ابتدای آزادسازی مستقیم با توجه به شرایط بازار سرمایه در آن زمان می توانستند 30 یا 60 درصد سهام خود را که در آن زمان بیش از 20 میلیون تومان ارزش داشت به راحتی بفروشند. اما حق فروش سهام نیز از آنها سلب شده و به نظر می رسد فروش سهام از سر گرفته شود!

این در حالی است که 30 میلیون نفر از افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، سهامدار شرکت های سرمایه گذاری سهام شده اند و هر فرد به اندازه دارایی سهام خود، بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری استان را در اختیار دارد. نماد این شرکت ها در بازار سرمایه نیز معامله می شود. به عنوان مثال نماد شرکت سرمایه گذاری خوزستان و سخوز و نماد شرکت سرمایه گذاری قزوین واسکزوین است.

این افراد برای فروش سهام خود در صورتی که سجامی نیستند ابتدا باید با ورود به سامانه WWW.SEJAM.IR سجامی شوند و کد بورسی دریافت کنند. سپس برای مشاهده دارایی های سهام خود به سایت WWW.DDN.CSDIRAN.IR مراجعه نمایید. پس از انجام این فرآیند باید به سامانه معاملات کارگزاری مراجعه و در قسمت کارگزاری نظارت بر تغییرات نماد استانی خود را انتخاب و درخواست خود را ثبت کنند تا ظرف مدت 48 ساعت نماد به سبد افراد اضافه شود.

در نهایت فرد باید به پنل کارگزاری خود مراجعه کرده و نماد خود را انتخاب کرده و بفروشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا