چطور باید قبض برق را پیامکی کنیم

از خرداد 1397 طرح ملی قبض سبز رونمایی شد و از اول مهرماه به تدریج روند حذف قبوض کاغذی برق آغاز شد. این طرح با هدف ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکین، ارائه خدمات آفلاین، صرفه جویی در هزینه و حفظ محیط زیست راه اندازی شد. در این بین ممکن است برخی افراد شماره خود را برای دریافت قبض برق ثبت نکرده باشند. در ادامه به نحوه پرداخت قبض برق پرداخته ایم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

در اپلیکیشن بامن 24 فقط با وارد کردن شناسه قبض برق می توانید قبض برق تمام شهرها را پرداخت کنید. ضمناً برای استعلام دوره های بعدی نیازی به وارد نمودن شناسه فاکتور نمی باشد. این برنامه را از لینک های زیر دانلود کنید.

شناسه پرداخت و شناسه قبض برق را از کجا پیدا کنیم؟

تمام قبوض اشتراکی (قبض آب، قبض برق، قبض تلفن، قبض گاز، قبض عوارض عمومی، قبض جریمه رانندگی و مالیات) دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت هستند. «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» در پرداخت‌های آنلاین و آفلاین استفاده می‌شود.

شناسه پرداخت قبض برق

شناسه پرداخت سال، دوره و مبلغ قبض برق را مشخص می کند.

شناسه قبض برق

شناسه فاکتور یک کد منحصر به فرد است که نوع خدمات (برق، آب و …)، کد شرکت مربوطه و شماره اشتراک را مشخص می کند.

در انتهای هر شناسه یک یا دو رقم چک وجود دارد. اگر مشتری حتی یکی از ارقام را اشتباه وارد کند، دستگاه با محاسبه رقم چک، خطا را تشخیص داده، پیام خطا را نمایش می دهد و از مشتری می خواهد که دوباره شماره صحیح را وارد کند.

خواندن را فراموش نکنید: روش های پرداخت الکترونیکی قبض چیست؟

قبض برق خود را با پیامک دریافت کنید

برای اکثر نقاط کشور قبض برق کاغذی حذف شده و مشترکان قبض برق خود را از طریق پیامک دریافت می کنند. اما اگر هنوز قبض برق را به صورت پیامکی دریافت نکرده اید، برای دریافت پیامک قبض برق باید از روش زیر استفاده کنید.

#شناسه قبض*1 به شماره 10001521

پس از ارسال این پیامک، مطمئن باشید به محض صدور قبض جدید برق، اطلاعات قبض شامل شناسه پرداخت، شناسه قبض و مبلغ برای شما ارسال خواهد شد.

مستاجران برای حذف پیامک قبض برق چه باید بکنند؟

اگر مستاجر هستید و قصد نقل مکان دارید، برای حذف پیامک قبض برق از اقامتگاه قدیمی و دریافت پیامک قبض برق از محل اقامت جدید مراحل زیر را انجام دهید:

1. حذف پیامک قبض برق

برای حذف پیامک قبض برق، [#شناسه قبض محل سکونت قبلی*2] را به شماره 10001521 ارسال کنید تا روند ارسال قبض این شماره شناسنامه برای شما متوقف شود.

2. دریافت پیامک قبض برق

برای دریافت اس ام اس قبض برق محل سکونت جدید، [شناسه قبض محل سکونت فعلی #*1] را به شماره 10001521 پیامک کنید.

توجه: طبق اعلام وزارت برق از اول مهرماه سال جاری قبض برق فقط با شماره 10001521 پیامکی برای مشترکین ارسال می شود لذا در صورت پیامک تحت عنوان قبض برق با لینک پرداخت مستقیم از شماره دیگری به شماره همراه شما ارسال می شود، آن را نادیده نگیرید و به مراجع مربوطه اطلاع دهید.

شرایط دریافت و پرداخت قبوض برق

دریافت و پرداخت آنلاین قبض برق از طریق سایت بامان 24

یکی دیگر از راه های دریافت قبض برق مراجعه به سایت بامان 24 می باشد که با شناسه قبض و شناسه پرداخت می توانید به راحتی قبض برق خود را استعلام کنید.

قبض برق را از طریق سایت tbtb.ir دریافت و مشاوره کنید

برای دریافت قبض برق خود باید به سایت شرکت توزیع برق http://billing2.tbtb.ir/ مراجعه کنید. سپس اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. پس از مشاهده جزئیات قبض، امکان پرداخت قبض برق نیز وجود دارد. برای پیگیری قبض برق تهران نیز می توانید از این روش استفاده کنید.

دریافت و پرداخت قبض برق از طریق اپلیکیشن پرداخت قبض ۲۴ بامان

در این روش باید اپلیکیشن پرداخت قبض ۲۴ بامان را نصب کنید و سپس قبض برق را بدون شناسه به صورت مطمئن و در اسرع وقت پرداخت کنید.

پرداخت قبوض برق بدون شناسه

در این روش پس از وارد کردن شناسه قبض، می توانید قبض برق خود را استعلام کنید، سپس شناسه قبض شما ذخیره می شود و برای استعلام های بعدی نیازی به وارد کردن شناسه قبض ندارید.

بنابراین پس از اولین درخواست قبض در اپلیکیشن بامان 24، امکان استعلام پرداخت قبض برق بدون شناسنامه را خواهید داشت.

بخونیدش:  چرا رسول اکرم از رساندن پیام غدیر به مردم نگران بود

توجه داشته باشید که برای پرداخت قبوض در اپلیکیشن بامان 24 امکان پرداخت تمامی قبوض یک گروه وجود دارد.

برای خرید شارژ، بسته های اینترنتی و درخواست فاکتور به سامانه بامان24 مراجعه کنید و یا اپلیکیشن بامان24 را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

اپلیکیشن پرداخت قبض بامان24 را از کافه بازار دانلود کنید

دانلود مستقیم اپلیکیشن پرداخت قبض بامان24

سایت بامان24 برای هزینه خرید، بسته اینترنتی و پرداخت قبض

از اینکه دیدگاه خود را با ما در میان گذاشتید متشکرم.

3.9/5 (35 امتیاز)

چگونه قبض برق را با پیامک دریافت کنیم؟ روش های پرداخت آنلاین برق چیست؟ پاسخ به این سوالات برای کسانی که می خواهند به طرح لایحه سبز ملی بپیوندند ضروری است. به گفته مدیر کل مصرف و امور مشترکین شرکت توانیر، سامانه حذف قبوض کاغذی به منظور جلوگیری از قطع حدود 12 هزار اصله درخت در سال ایجاد و اجرا شد. پس از عضویت در این طرح، به جای صورتحساب های کاغذی، صورتحساب های آنلاین دریافت خواهید کرد.

برای دریافت پیامک قبض برق و سایر روش های اطلاع از بدهی برق به صورت آنلاین، باید شماره همراه خود را در این سامانه ثبت کنید. اولین روش ثبت نام در سامانه، ثبت شماره تلفن همراه توسط نمایندگی کنتور برق می باشد. اگر شماره تلفن شما توسط نمایندگی کنتور برق در سیستم ثبت نشده است نگران نباشید. زیرا با اقدام به یکی از روش های زیر شماره موبایل شما به صورت خودکار در سامانه ثبت می شود. سپس برای اطلاع از میزان بدهی و استفاده از روش های پرداخت آنلاین قبض برق کافیست به یکی از قبض های کاغذی برق با شماره شناسه قبض که قبلا برای شما ارسال شده است دسترسی داشته باشید.

لازم به ذکر است که برای دریافت قبض برق از طریق پیامک تنها دو راه وجود دارد. اما با سه روش دیگری که در ادامه به آن پرداخته ایم، می توانید پس از ثبت نام در این طرح ملی، صورتحساب را هم زمان دریافت کرده و سپس به صورت آنلاین پرداخت کنید.

ارسال پیامک به شرکت برق

اولین راه برای دریافت قبض برق از طریق پیامک ارسال شماره شناسایی قبض به شرکت برق می باشد. در این روش فقط به شماره 10001521 (برای مشترکین تهران) و شماره 20001521 (برای مشترکان سراسر کشور) که متعلق به شرکت برق است، «1*شناسه قبض» را پیامک کنید. مثلا 1*689545141357. به یاد داشته باشید که شماره ای که با آن شناسه فاکتور ارسال می کنید در سامانه ثبت شده و مسئولیت پرداخت فاکتور را بر عهده دارد. همچنین اعداد به زبان لاتین (انگلیسی) در متن پیامک نوشته و ارسال شوند. در صورتی که مراحل ذکر شده را به درستی انجام دهید، پس از ارسال شناسه، به زودی پیامکی با فعال سازی از شرکت برق دریافت خواهید کرد.

متن اس ام اس حاوی قبض برق

یکی از راه های سرقت از اینترنت و هک کردن حساب افراد، ارسال پیامک حاوی لینک های غیر رسمی است. پس حتما توجه داشته باشید که متن پیامک قبض حاوی اطلاعات زیر است و باید آن را از شماره های ذکر شده دریافت کنید.

نام متداول

شماره بدنه متر

مبلغ سررسید گذشته / اعتبار

شناسه صورتحساب

کد پرداخت

مهلت پرداخت

مبلغ پرداختی در فاکتور

حضوری به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید

اگر نمی توانید قبض برق خود را از طریق پیامک به شرکت برق دریافت کنید، نگران نباشید. می توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و قبض برق کاغذی را به متصدی پیشخوان تحویل دهید. سپس از آنها بخواهید شماره تلفن همراه شما را در سامانه صورتحساب آنلاین ثبت کنند. پس از انجام این مراحل و دریافت پیامک تاییدیه از شرکت برق، قبض برق را از طریق پیامک دریافت خواهید کرد.

نمونه قبض برق در سامانه برق من

روش های دریافت قبوض و پرداخت آنلاین قبوض برق

حال اگر به دلایلی نتوانستید قبض برق را با پیامک دریافت کنید، سایر روش های دریافت قبض برق به شرح زیر است. همچنین در صورت تمایل می توانید با استفاده از روش های زیر هزینه برق را به صورت دوره ای یا لحظه ای پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برای پرداخت، کارت بانکی شما باید رمز دوم داشته باشد.

برای درخواست برق من با مرکز خدمات تلفن شرکت برق تماس بگیرید

می توانید با شماره تلفن ثابت یا همراه خود 1521 را شماره گیری کرده و از خدمات تلفن پولی شرکت برق استفاده کنید. پس از ورود به تلفن گویا شرکت برق، شناسه قبض را وارد کرده و سپس کلید مربع را فشار دهید. اپراتور مبلغ آخرین فاکتور را به شما می گوید. در ادامه می توانید با استفاده از تلفن گویا نسبت به پرداخت فاکتور اقدام نمایید.

بخونیدش:  چرا به چک پول تحریری یا ثبتی گفته میشود

راهنمای کار با سامانه برق من

از سایت خدمات برق قبض دریافت کنید

کلمه اداره برق را با پسوند نام استانی که در آن زندگی می کنید در گوگل جستجو کنید. وارد سایت رسمی شرکت برق شده و روی گزینه خدمات صورتحساب کلیک کنید. سپس پس از وارد کردن شماره همراه، شناسه قبض برق و کد امنیتی و قبض پرداختی برای شما نمایش داده می شود. پس از دریافت صورت بدهی می توانید بر روی گزینه پرداخت کلیک کرده و بدهی خود را به شرکت برق پرداخت کنید.

پنل کاربری سامانه برق من

دریافت قبض از اپلیکیشن برق موبایل (برای اندروید)

از آنجایی که اپلیکیشن Mobile Power در حال حاضر فقط برای گوشی های اندرویدی در دسترس است، اگر گوشی موبایلی با سیستم عامل اندروید دارید، می توانید از این روش استفاده کنید. اپلیکیشن موبایل را از سایت اداره برق استان محل سکونت خود دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. پس از تایید شماره تلفن همراه خود می توانید از خدمات برق سیار استفاده کنید. با کلیک بر روی کلمه پرداخت قبض و وارد کردن شناسه قبض هزینه های پرداختی برای شما نمایش داده می شود. در این حالت دریافت فاکتور مانند دو حالت قبلی می توانید بدهی خود را با کارت بانکی تسویه کنید.

آیا با ثبت شماره موبایل امکان دریافت چند قبض وجود دارد؟

این سوالی است که در ذهن اکثر شهروندان به خصوص دارای املاک زیاد وجود دارد. سامانه ثبت شماره تلفن همراه برای دریافت قبوض برق به گونه ای متفاوت طراحی شده است و می توانید با یک شماره موبایل چندین قبض برق مختلف را از طریق پیامک دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که “1* شماره شناسه فاکتور لاتین” را به شماره ای که در بالا ذکر کردیم پیامک کنید. این مراحل را می توانید با شماره موبایل و شناسه چند فاکتور انجام دهید.

اگر مستاجر بوده اید و محله خود را تغییر داده اید و یا مایل به تغییر قبض برق به نام خود هستید، پیشنهاد می کنیم به مقاله نحوه تغییر قبض برق به نام خود مراجعه کنید.

در پایان

همانطور که گفتیم در راستای صرفه جویی در منابع طبیعی، هیات مدیره تصمیم به راه اندازی سامانه آنلاین دریافت و پرداخت بدهی برق گرفت. با توجه به استقبال مردمی و ثبت نام در این سامانه، طرح ملی لایحه سبز با اقبال زیادی مواجه شده است. برای کسانی که مبلغ بدهی برق خود را از طریق روش های آنلاین دریافت نکرده اند در این مطلب توضیحات کاملی را ارائه کرده ایم. به سادگی از طریق هر یک از روش های ذکر شده فاکتورها را دریافت و پرداخت کنید. همچنین در ادامه به دو روش حضوری و آنلاین به سوال “چگونه قبض برق را با پیامک ارسال کنیم؟” ما جواب دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا