چطور باید مسکن ملی ثبت نام کنیم

برنامه اقدام ملی مسکن یک برنامه حمایتی برای تامین مسکن برای کسانی است که بی خانمان هستند اما توانایی پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را دارند. برای استفاده از این طرح کمکی باید از طریق سامانه جامع طرح های کمک مسکن ثبت نام و واریز مرحله اول را انجام دهید. استفاده از این طرح دارای پیش نیازهایی از جمله متاهل بودن، نداشتن مسکن و زمین از سال 84 و عدم استفاده از مسکن و زمین از 22 بهمن 57، سابقه 5 سال زندگی در شهرستان درخواستی و سایر شرایط می باشد. افراد مجرد نیز تحت شرایط خاصی می توانند از این طرح استفاده کنند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

لینک را کپی کنید

مسکن ملی چیست؟

مسکن ملی یا پروژه نهضت ملی مسکن طرحی است که در سال 1400 برای ساخت چهار میلیون خانه آغاز شد. گفته می شود یک میلیون و 400 هزار واحد اجرا شده است. در سال گذشته سقف تسهیلات اعطایی به هر متقاضی 450 میلیون تومان بود که اردیبهشت ماه امسال به 550 میلیون تومان افزایش یافت. البته سقف این وام به شهرستان های استان تهران تعلق می گیرد و در سایر شهرها و روستاها این مبلغ کمتر است.

لینک را کپی کنید

الزامات ثبت ملی مسکن

ثبت نام در طرح ملی مسکن نیز دارای پیش نیازهایی است. این طرح در درجه اول برای استفاده افراد متاهل در نظر گرفته شده است.

اولین و مهمترین شرط این است که متقاضی و افراد تحت سرپرستی از تاریخ 1397/01/01 مالکیت زمین مسکونی یا واحد مسکونی نداشته باشند. ضمناً از تاریخ 22/11/1357 نباید از تسهیلات مؤسسات عمومی غیردولتی مرتبط با تأمین مسکن از قبیل زمین، واحدهای مسکونی یا تسهیلات یارانه ای برای خرید و ساخت واحدهای مسکونی استفاده کرده باشند.

متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد و زنان مستقل باید حداقل 35 سال سن داشته باشند.

متقاضی باید حداقل 5 سال در شهری که متقاضی مسکن ملی است زندگی کرده باشد. آنها نباید هیچ منع قانونی برای تسهیلات بانکی مانند چک NSF یا تسهیلات معوق داشته باشند.

متقاضی باید بتواند هزینه اضافی تسهیلات بانکی لازم برای ساخت مسکن را پوشش دهد. متقاضیان واجد شرایط باید حداقل 30 درصد مازاد هزینه ساخت را بر اساس اعلام موسسه یا موسسه مربوطه به تسهیلات بانکی واریز کنند.

علاوه بر این قابلیت پرداخت اقساط بانکی ماهانه تسهیلات نیز حائز اهمیت است. متقاضی باید قادر به پرداخت اقساط ماهانه وام بانکی با نرخ سود 18 درصد باشد.

لینک را کپی کنید

ثبت نام ملی مسکن مجردان

مجردها نیز در صورت داشتن پیش نیاز می توانند از این طرح پشتیبانی استفاده کنند.

دسته اول کسانی هستند که در زمان عقد قرارداد انتقال واحد مسکونی تعهد نامه محضری می دهند و عقد رسمی ازدواج دائم ارائه می کنند.

ثبت نام در این گروه در صورتی مجاز است که مرد مجرد بالای 23 تا 45 سال سن داشته باشد. سابقه مالکیت خانه یا زمین برای استفاده مسکونی نداشته باشید. از تاریخ 22/11/1357 تاکنون از تسهیلات دولتی یا موسسات عمومی غیردولتی مانند زمین، واحد مسکونی و تسهیلات یارانه ای برای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده اند. ضمناً همسر آنها در زمان عقد قرارداد باید این شرایط را داشته باشند. علاوه بر اینها باید به مدت پنج سال در شهر مورد تقاضا سکونت داشته باشند و تا زمان انعقاد قرارداد انتقال واحد نزد سردفتر تعهد نمایند.

از تنظیم قرارداد تا تحویل مسکن در صورت فسخ قرارداد و یا طلاق، وزارت راه و شهرسازی می تواند قرارداد ملی مسکن را فسخ کند، وجوه دریافتی مسترد و مسکن تحویل داده می شود. شخص دیگری

واحد مسکونی طرح حرکت ملی برای استفاده زوجین است. در صورت ثبت نام هر کدام به صورت مستقل، تنها یک واحد به آنها اختصاص می یابد.

به غیر از این گروه، پنج گروه دیگر از افراد مجرد بدون شرط ارائه قرارداد می توانند در طرح ملی مسکن ثبت نام کنند: نخبگان علمی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان، مردان مجرد بالای 45 سال و زنان مجرد بالای 35 سال. ، افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی که حداقل 20 سال سن دارند با معرفی سازمان اجتماعی و در نهایت بیماران خاص بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

به طور کلی در هنگام عقد قرارداد اولویت با افراد متاهل است و از این میان اولویت با پرجمعیت ترین خانواده ها است.

لینک را کپی کنید

شرایط واجد شرایط بودن برای مجردها

برای ثبت نام باید عکس کارت ملی، عکس شناسنامه و گواهی اقامت در شهر محل درخواست را بارگذاری کنید.

به عنوان مدرک سابقه اقامت می توانید یکی از موارد زیر را ارائه دهید: گواهی تحصیلات تا پیش دانشگاهی متقاضی، گواهی محل تحصیل در دوره دانشگاه به اضافه حداقل دو سال سابقه بیمه، مدارک مربوط به متقاضی یا محل تولد والدین، پروانه کسب برای متقاضی یا والدین، سابقه پرداخت بیمه متقاضی یا والدین، گواهی اشتغال به کار از ادارات متقاضی یا والدین وی، گواهی پرداخت حقوق بازنشستگان و بازنشستگان یا والدین متقاضی، مجوز کار برای مهندس، کاردانی و معمار تجربی. برای متقاضی

اجاره نامه به عنوان مدرک اقامت پذیرفته نمی شود.

لینک را کپی کنید

هزینه مسکن ملی

شرایط ثبت نام مسکن ملی در سال 1402 هنوز مشخص نشده و به همین دلیل هزینه ثبت نام در این طرح مشخص نیست. این مقاله به محض تعیین هزینه ها به روز خواهد شد.

بخونیدش:  چطوری میتونی وقتی نیستی پرت کنی حواسم

شرایط سال گذشته به گونه ای بود که متقاضی در مرحله اول ثبت نام مسکن باید حداقل 40 میلیون تومان در این طرح واریز می کرد و هنوز میزان ودیعه سال جدید مشخص نشده است.

لینک را کپی کنید

ثبت نام مسکن ملی در منزل

قابلیت ثبت نام ملی مسکن 1402 هنوز فعال نشده است اما به محض فعال شدن می توانید با انجام مراحل زیر اقدام به ثبت نام اینترنتی نمایید.

سایت در نظر گرفته شده برای برنامه اقدام ملی یا طرح ملی مسکن، سامانه جهانی طرح های کمک مسکن به نشانی saman.mrud.ir است.

پس از ورود به این سامانه در بالای صفحه گزینه ثبت نام نهضت ملی مسکن را انتخاب کنید. در این صفحه شرایط ثبت نام به شما ارائه می شود که باید آن را مطالعه کرده و با آن موافقت کنید.

در مرحله بعد نوبت به وارد کردن اطلاعات می رسد. اطلاعاتی مانند کد کشور و شماره تلفن همراه را وارد کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی به مرحله بعدی بروید.

در مرحله بعد اطلاعاتی در مورد شهر محل سکونت، مشخصات متقاضی، حرفه، سوابق اقامت می خواهد. همچنین باید وابستگان خود را به این اطلاعات اضافه کنید و اطلاعات آنها را ذخیره کنید.

پس از تکمیل این مراحل، می توانید پیش نمایش داده های خود را مشاهده کنید. سپس گزینه تایید اطلاعات را فعال کنید، در صورتی که مراحل ثبت نام را انجام داده باشید، کد رهگیری دریافت خواهید کرد. به این کد در جایی توجه کنید تا با استفاده از همین کد در مراحل زیر، روند کار خود را در سیستم پیگیری کنید.

لینک را کپی کنید

تاریخ ثبت ملی جدید مسکن

تاریخ جدید ثبت نام مسکن ملی در سال 1402 هنوز اعلام نشده است اما سال گذشته تاریخ ثبت نام 24 تا 30 تیرماه بوده است. طبق اطلاعیه های سامانه، اکنون ثبت نام انجام نمی شود، اما پس از غربالگری داوطلبان و خالی شدن ظرفیت ها و در صورت احصای مجدد زمین مناسب، زمان بندی و اطلاع رسانی ثبت نام و لیست شهرستان ها اعلام خواهد شد.

لینک را کپی کنید

پیگیری ملی ثبت نام مسکن با کد ملی

افراد ثبت نام شده در طرح نشنال د جنبش لوژمنت می توانند برای پیگیری درخواست خود به آدرس سامانه طرح مسکن جهانی مراجعه و درخواست های مشاوره و پیگیری را در نوار بالای صفحه انتخاب کنند.

برای ورود به سامانه باید با وارد کردن شماره همراه خود از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند وارد شوید و سپس وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد سازمان ثبت احوال مسکن 1402

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد سازمان ثبت احوال مسکن 1402

معرفی

در سال های اخیر مشکل مسکن یکی از معضلات اساسی کشور ما بوده است. بر این اساس ثبت ملی مسکن طی چند مرحله انجام شد تا افراد واجد شرایط بتوانند از تسهیلات متناسب با ساخت و یا خرید مسکن بهره مند شوند. گروه هدف همه این طرح ها، افراد ضعیف و کم برخوردار جامعه و کسانی بودند که موفق به خرید و ساخت مسکن برای خود نشدند. هرچند طرح های ارائه شده در چند سال گذشته به دلیل بالا بودن مبلغ اقساط آن چندان مورد توجه و استقبال مردم قرار نگرفته است. اما طرح ملی ثبت نام 1402 مسکن با کمی تفاوت ارائه می شود و سعی می شود بیشتر به شرایط اقتصادی مردم توجه شود. به این ترتیب امکان دریافت بیشتر از گذشته وجود دارد. با توجه به اهمیت این موضوع سعی داریم نحوه ثبت نام مسکن ملی را برای شما شرح دهیم و شرایط و مدارک مورد نیاز را به شما بگوییم.

وارد سایت ملی ثبت نام مسکن شوید

توجه داشته باشید ثبت نام برای بهره مندی از تسهیلات این پروژه از طریق سایت ثبت نام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir انجام می شود. بنابراین نیازی به مراجعه حضوری به سازمان یا خدمات خاصی نیست. کافی است ابتدا شرایط ثبت نام را مطالعه کرده و پس از آگاهی از این شرایط نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام ملی مسکن اقدام نمایید. سپس درخواست شما توسط کارشناسان مربوطه بررسی می شود و در صورت تایید شرایط شما توسط این کارشناسان، سهولت مطلوب را به دست خواهید آورد. البته قبل از شروع مراحل ثبت نام، لازم است مدارک مورد نیاز برای این کار را بشناسید و آماده داشته باشید. در اینجا به شما می گوییم که چه مدارکی برای ثبت نام ملی مسکن لازم است تا با آگاهی کامل از واقعیت ها ثبت نام کنید.

وارد سایت ملی ثبت نام مسکن شوید

همانطور که گفته شد، افراد واجد شرایط باید از طریق سامانه اقدام ملی مسکن نسبت به دریافت مسکن اقدام کنند. این افراد اطلاعات لازم را در این سایت وارد کرده و ثبت نام می کنند. علاوه بر این و پس از بررسی شرایط آنها و در صورت تایید این شرایط، تسهیلات مورد نظر در اختیار آنها قرار می گیرد. برای این امر لازم است وارد سایت ملی ثبت نام مسکن شوید و سپس بقیه مراحل ثبت نام را دنبال کنید. از آنجایی که ممکن است برخی از افراد واجد شرایط با سیستم ارائه شده برای این منظور آشنایی نداشته باشند، در اینجا نحوه ورود کامل به این سایت را به شما خواهیم گفت. پس اگر شما نیز قصد شرکت در ثبت نام مسکن ملی 1402 را دارید با ما همراه باشید تا نحوه ورود و ثبت نام در این سامانه را بررسی کنیم.

بخونیدش:  چرا غذا در دیگ زودپز زودتر می پزد فیزیک دهم

برای ورود به سامانه ملی ثبت نام مسکن تنها کافیست یک سری مراحل ساده را طی کنید. اکنون این اقدامات مورد نیاز را به شما می گوییم تا در این مورد با مشکل مواجه نشوید. مراحل دسترسی به سایت ثبت نام به شرح زیر است.

1. ابتدا باید آدرس وب سایت را در مرورگر خود جستجو کنید. برای این کار عبارت tem.mrud.ir را در قسمت جستجو قرار داده و جستجو کنید.

2 پس از نمایش نتایج گوگل، باید اولین سایت را با همان آدرس که به عنوان «سامانه جامع اقدام ملی مسکن» مشخص شده است، انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

3 سپس وارد صفحه اصلی این سایت می شوید. به این ترتیب می توانید اقامتگاه ملی را در این قسمت ثبت کنید.

همانطور که مشاهده کردید با انجام این چند مرحله ساده می توانید به سایت در نظر گرفته شده برای ثبت نام مسکن دسترسی پیدا کنید. در ادامه نحوه ثبت نام در این سایت را برای بهره مندی از امکانات مورد نظر به شما خواهیم گفت.

نحوه ثبت نام مسکن ملی

در مرحله قبل نحوه ورود به سایت ثبت نام ملی مسکن را به شما گفتیم. بنابراین، اکنون می توانید با استفاده از رایانه یا لپ تاپ خود به این سایت دسترسی پیدا کرده و ثبت نام کنید. البته امکان ورود به این سامانه با استفاده از تلفن همراه نیز وجود دارد که توصیه نمی شود. زیرا ورود صحیح اطلاعات به سامانه اقدام ملی مسکن از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که هنگام دسترسی به این سیستم با استفاده از رایانه یا لپ‌تاپ، دید واضحی از تمام اطلاعات دارید، ثبت نام شما آسان‌تر و دقیق‌تر است. به هر حال برای ثبت نام مسکن ملی 1402 مثل ورود به این سامانه باید یک سری مراحل را طی کرد. در این قسمت مراحل لازم برای ثبت نام در این طرح را به تفصیل توضیح خواهیم داد. این اقدامات شامل موارد زیر است.

1. ابتدا باید با استفاده از روشی که در مرحله قبل توضیح داده شد به سایت ملی ثبت نام مسکن به آدرس tem.mrud.ir دسترسی پیدا کنید.

2. با ورود به سایت مذکور امکانات مختلفی برای شما نمایش داده می شود. برای ثبت نام در مسکن ملی باید از منوی بالای همین سایت گزینه «ثبت نام ملی مسکن» را انتخاب کنید.

3 پس از کلیک بر روی گزینه ذکر شده در قسمت قبل وارد صفحه جدیدی می شوید. این صفحه مربوط به قوانین و مقررات ملی ثبت نام مسکن 1402 می باشد. در این قسمت کلیه قوانین و مقرراتی که باید بدانید، شرایط ثبت نام، مدارک مورد نیاز و سایر موارد مشابه برای شما توضیح داده شده است. اطلاعات این صفحه را با دقت مطالعه کنید و در صورت قبولی، در سمت چپ پایین صفحه گزینه «من متن بالا را خوانده ام و می پذیرم» را انتخاب کنید.

4. پس از موافقت با قوانین و مقررات مربوطه، وارد مراحل اصلی ثبت نام می شوید. در صفحه اول از شما خواسته می شود که کد کشور و شماره تلفن خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید. باید این اطلاعات را به صورت دقیق وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی بر روی گزینه Next Step در پایین کلیک کنید. توجه داشته باشید که شماره تلفن وارد شده باید با کد کشور شما مطابقت داشته باشد.

5 پس از وارد کردن صحیح کد ملی و شماره تلفن همراه خود در سامانه اقدام ملی مسکن، مراحل ثبت نام به صورت تک تک به شما ارائه می شود. در هر مرحله باید اطلاعات مختلفی مانند اطلاعات شخصی، نام شهر و آدرس محل سکونت، اطلاعات اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان، سوابق اقامت، تعهدات مالی و سایر موارد درخواستی وارد شود. در پایان هر مرحله باید بر روی گزینه «مرحله بعدی» در پایین صفحه کلیک کنید تا اطلاعات شما ذخیره شود و بتوانید به قسمت بعدی بروید.

6 در نهایت پس از انجام تمامی مراحل ثبت نام کد رهگیری دریافت خواهید کرد. شما باید این کد را در مکانی امن بنویسید و نگه دارید. زیرا برای پیگیری درخواست خود در سایت ملی ثبت نام مسکن به این کد نیاز خواهید داشت.

در این قسمت مراحل لازم برای ثبت نام مسکن ملی 1402 را به طور کامل توضیح داده ایم پس اگر قصد ثبت نام در این طرح را دارید می توانید بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهید. اما برای ثبت نام برای دریافت اقامتگاه چند نکته مهم وجود دارد که در قسمت های قبل به آنها اشاره کردیم. این عناصر شامل شرایط ثبت نام در این طرح، مدارک مورد نیاز و تاریخ ثبت نام می باشد. در ادامه هر یک از این موارد را برای شما توضیح می دهیم تا با آگاهی کامل از حقایق ثبت نام کنید.

تاریخ ثبت ملی جدید مسکن در سال 1402

بخونیدش:  چرا سال قمری با سال شمسی متفاوت است

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی خرداد بود. داوطلبان می توانند از تاریخ 19 لغایت 26 خرداد 1400 به سایت مربوطه مراجعه و ثبت نام کنند. اما دولت جدید که اخیراً آغاز به کار کرده و متعهد شده است که هر سال یک میلیون خانه بسازد، همچنین به کار خود ادامه خواهد داد و بر اساس سیستم اقدام ملی مسکن است. بدین ترتیب کسانی که قصد ثبت نام اقامتگاه سراسری 1402 را دارند باید نحوه اقدام را بدانند و منتظر اعلام تاریخ جدید ثبت نام ملی 1402 باشند. تاریخ ثبت نام جدید به زودی از سوی مراجع دولتی اعلام خواهد شد.

شرایط ثبت نام مسکن ملی ۱۴۰۲ 

افرادی که قصد مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال مسکن را دارند باید از شرایط لازم برای انجام این کار آگاه باشند. لازم به ذکر است تسهیلات مربوطه تنها به افرادی تعلق می گیرد که شرایط لازم برای ثبت نام در این طرح را داشته باشند. اطلاع از شرایط در نظر گرفته شده برای ثبت نام مسکن ملی 1402 به شما کمک می کند تا شرایط خود را زودتر بسنجید و در هنگام ثبت نام دچار مشکل نشوید. در اینجا سعی کرده ایم این اصطلاحات را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا بتوانید شناخت مناسبی در مورد آن کسب کنید. برخی از مهم ترین شرایط در نظر گرفته شده برای مراجعه به سامانه اقدام ملی مسکن برای ثبت نام به شرح زیر است.

شرط اول این است که فرد متقاضی تسهیلات از تاریخ 1393/01/01 مالکیت زمین یا مسکن نداشته باشد. از طرفی این فرد از اول بهمن 57 نباید هیچ گونه تسهیلاتی برای خرید خانه و مسکن از دولت و نهادهای دولتی دریافت می کرده است. درخواست برگه مسکن ملی ج و دلیل قرمز بودن فرم ج را بخوانید.

فردی که برای یک شهر خاص درخواست تسهیلات می کند باید در پنج سال گذشته در آن شهر زندگی کرده باشد.

متقاضیان ثبت نام ملی مسکن باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. البته در این مورد زنان خودسرپرست حداقل 35 سال، نخبگان علمی مورد تایید بنیاد نخبگان و معلولان جسمی و حرکتی حداقل 20 سال استثنا هستند.

متقاضی نباید از سال 1383 از تسهیلات بانکی برای خرید یا ساخت مسکن استفاده کرده باشد.

این شخص نباید محدودیت های قانونی مانند چک NSF برای دریافت وام داشته باشد.

فرد باید علاوه بر ساخت خانه توانایی مالی برای بازپرداخت نصب را نیز داشته باشد.

از دیگر شرایط ثبت نام ملی مسکن 1402 امکان واریز حداقل 400 میلیون ریال می باشد.

مدارک ثبت نام مسکن ملی ۱۴۰۲

نکته مهم دیگر علاوه بر داشتن شرایط لازم برای ثبت ملی مسکن که در قسمت قبل در مورد آن صحبت کردیم، ارائه مدارک لازم برای این کار است. در اینجا مهمترین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مسکن را توضیح می دهیم تا در صورت تمایل این مدارک را در اختیار داشته باشید. مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد.

کد ملی متقاضی

شناسنامه این شخص و کلیه افراد تحت تکفل

گوشه ای از سرپرستی را به کسانی که سرپرست خانوار هستند ارائه دهید

ارائه سند مالکیت زمین افرادی که زمین برای ساخت دارند

گواهی حاکی از سابقه اقامت 5 ساله در شهر محل درخواست. گواهی تحصیلی فرزند، شناسنامه متقاضی، همسر یا فرزند وی، گواهی کار متقاضی و همسرش صادره از مراجع دولتی، گواهی پرداخت بیمه این شخص و همسرش، گواهی پرداخت حقوق بازنشستگان. از جمله مهمترین این گواهینامه های تایید شده می باشد.

نتیجه گیری:

موضوع مسکن یکی از معضلات اصلی کشور ما در سال های اخیر بوده است. برای حل این مشکل طرح های مختلفی برای ثبت مسکن ملی در دولت های مختلف ارائه شده است. اما برخی از آنها به دلیل اقساط بالای تسهیلات ارائه شده با استقبال خوبی مواجه نشدند. با توجه به این پرونده، تلاش شد تا ایرادات طرح های قبلی اصلاح شود و به وضعیت معیشتی مردم توجه بیشتری شود. به این ترتیب انتظار می رود استقبال بهتری از ثبت ملی مسکن 1402 صورت گیرد. علاقمندان به ثبت نام در این طرح ها در صورت داشتن شرایط لازم به سامانه اقدام ملی مسکن به آدرس اینترنتی tem.mrud.ir مراجعه کنند. در اینجا شرایط ثبت نام و همچنین مدارک مورد نیاز را به تفصیل توضیح داده ایم. بنابراین با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال مسکن می توانید به راحتی این فرآیند را تکمیل کنید.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

1- نحوه ورود به سایت ثبت نام مسکن ملی tem.mrud.ir چگونه است؟

برای سایت ثبت نام مسکن ملی باید آدرس tem.mrud.ir را در مرورگر خود وارد کرده و بعد از وارد شدن به سایت مراحل ثبت نام را طبق مقاله انجام دهید.

2- مدارک لازم برای ثبت نام مسکن ملی چیست؟

کد ملی، شناسنامه متقاضی و همه افراد تحت تکفل، گواهی سرپرستی برای سرپرستان خانوار، سند مالکیت زمین برای افرادی که زمین برای ساخت دارند و …

3- آیا برای ثبت نام مسکن ملی نیاز به سپرده گذاری می باشد؟

بله. برای ثبت نام در سامانه مسکن ملی نیاز به سپرده گذاری حداقل ۴۰۰ میلیون ریال می باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد سازمان ثبت احوال مسکن 1402

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد سازمان ثبت احوال مسکن 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا