چطور با شکست عاطفی کنار بیاییم

وقتی یک رابطه عاطفی به پایان می رسد چه باید کرد؟ اگر در عشق شکست بخوریم، چگونه می توانیم به زندگی خود ادامه دهیم؟ ما می توانیم از عهده این اتفاق ناخوشایند برآییم و از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنیم. ما می توانیم راه درست ایجاد یک ارتباط عاطفی را بیاموزیم و از آن به عنوان یک تجربه استفاده کنیم.

10 گام برای مقابله موثر با پایان یک رابطه عاطفی

1. پایان رابطه خود را بپذیرید

تمام شد دوست من، او رفت. این سخت ترین قسمت داستان است. حتی اگر بخواهد برگردد، آیا می خواهید با کسی باشید که زمانی شما را ترک کرده است؟ هرگز نباید فردی را بپذیرید که نمی خواهد شریک زندگی شما باشد. اگر کسی به هر دلیلی پتانسیل شما را نمی بیند، آن شخص برای شما مناسب نیست، به همین سادگی است. اگر این شخص به دلیل منطقی شما را ترک کرد و باید آن دلیل را تغییر دهید و به نحوی روی آن کار کنید، این کار را به خاطر خودتان انجام دهید، نه اینکه طرف مقابل را پس بگیرید. هر بار که به خودت رسیدی و دیدی که به آن فکر می کنی، آن را با صدای بلند تکرار کن: در غم خود غرق نشو.

برای خاطرات خوبی که با هم ساخته اید سپاسگزار باشید و از آنها به عنوان انگیزه برای یافتن فرد مناسب استفاده کنید. ارزش شما ربطی به تایید و تشویق این گمشده ندارد. اگر خوب فکر کنید متوجه می شوید که ما دلتنگ این شخص نیستیم، اما فکر حضور او را از دست می دهیم. در واقع، ما به اندازه تأثیری که حضور آنها بر ما داشت، دلتنگ آنها نیستیم. دلمان برای بودن با کسی که جذاب، باهوش و دوستمان دارد، تنگ شده است، اما یادمان باشد که آن شخص دیگر آن فرد نیست و جالب اینجاست که حتی اگر روزی پیش آن شخص برگردیم و با او باشیم، این تنها راهی است که می توانیم . بیایید بدون آنها شاد و موفق باشیم.

2. خودتان را سرزنش نکنید

وقتی این اتفاق می‌افتد، ما بسیار وسوسه می‌شویم و انگیزه می‌گیریم که بنشینیم و فکر کنیم: آیا بهتر نبود x یا y را انجام می‌دادم؟ داستان متفاوت بود؟ شاید اینطور رفتار نمی کرد و …

اما حقیقت این است که مهم نیست. اتفاقاتی که افتاده در گذشته است و گذشته گذشته. ما فردی هستیم که امروز انتخاب می کنیم و این تنها چیزی است که در کنترل ماست. احساس گناه در مورد گذشته و نگرانی در مورد آینده دو احساس ناسالم هستند که توانایی ما را برای زندگی امروز به بهترین شکل ممکن، با اعتماد به نفس و آرامش کافی کاملاً از بین می برند. پس هر بار که غرق در افکاری از این دست هستید و برای خود و گذشته تان متاسف هستید، با صدای بلند برای خود فریاد بزنید که بس کنید، بس کنید! اجازه ندهید چیزی شما را از لذت بردن از روز باز دارد. به یاد داشته باشید که اگر تمام زندگی خود را در نظر بگیرید، این حادثه ای که اتفاق افتاده واقعاً بسیار کوچک و بی اهمیت است، هرچند که دیگر به نظر نمی رسد. یه روز تو دلت به این زانوی غمت میخندی!

3. واکنش نشان ندهید

شاید او هنوز هم می خواهد دوست شما باشد. شاید ازت متنفر باشه شاید رفتار او متناقض باشد. شاید به شما پیامک بزند یا با شما تماس بگیرد. او ممکن است دیگر هرگز با شما تماس نگیرد. شاید او آرام رفتار کند و به مناسبت تولدت پیام تبریک بفرستد. شاید او گیج شده و صدمه دیده است و تمام مثال هایی را که گفتم انجام می دهد. نکته مهم این است که هیچ یک از این رفتارها روی شما تأثیر نمی گذارد. دشمن شماره یک شما واکنش بیش از حد است. اکثر مردم از روی عصبانیت یا اضطراب واکنش نشان می دهند، اما کاری که باید انجام دهید این است که آن شخص را از تمرکز خود دور نگه دارید و هیچ تلاشی برای تجزیه و تحلیل عملکرد او انجام ندهید.

سعی نکنید بفهمید چرا او این یا آن کار را انجام داده است. زیرا چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند این واکنش خاص را در این لحظه خاص، از سوی این شخص تحریک کند. تحلیل بیش از حد هرگز سودمند نیست. اگر برای بازگرداندن طرف مقابل هویت خود را تغییر دهید، واقعاً چیز مهمی به دست نیاورده اید. پس خونسرد باشید و به جای تمرکز بر عملکرد این فرد، روی چیزهایی تمرکز کنید که در کنترل شما هستند. قانون هیچ ضرری که می توانید در اینجا اعمال کنید این است که به اندازه میزان دردی که احساس می کنید باید از این شخص دوری کنید.

هر چه بیشتر ناراحت باشید، کمتر با او ارتباط برقرار می کنید. اگر مدام با شما تماس می گیرد، با آرامش به او بگویید که دلیلی برای ادامه رابطه خود نمی بینید و از او بخواهید به تصمیم شما احترام بگذارد. موفقیت شما بستگی به این دارد که تا چه حد به تأثیر این شخص بر احساسات خود پایان دهید. پس تا زمانی که نتوانید با آرامش و اطمینان با او رفتار کنید، با او رابطه نداشته باشید.

بخونیدش:  چرا به مصاحبه فرهنگیان دعوت نشدم نی نی سایت

4. به هیچ وجه از آنها پیروی نکنید

این رفتار نه تنها آنها را از شما دور می کند، بلکه نیاز و امید شما را به آنها نشان می دهد. قرار نیست روابط عاطفی بر این اساس باشد. رابطه مبتنی بر عشق، رابطه ای است که در آن هر دو نفر بدون هیچ چشمداشتی به انتخاب های شریک زندگی خود احترام می گذارند و به دیگری اجازه می دهند خودشان باشند. یعنی رابطه ای که در آن هیچکس دیگری را مجبور نمی کند که به چیزی تبدیل شود که او نمی خواهد. ائتلافی که بر اساس استقلال است تا وابستگی. وقتی کسی می رود، او می رود، پس تو را نمی خواهد. پس سعی نکنید او را تغییر دهید و در عوض به انتخاب او احترام بگذارید و مهمتر از همه، خودتان را فریب ندهید که فکر کنید تنها کسی روی زمین که برای شما مناسب است کسی است که اکنون رفته است. شاید در آن زمان ارتباط خوبی با هم داشتید و اوقات خوبی را با هم داشتید، اما این فرد آخرین نوشیدنی آب در وسط بیابان نیست. شما به آن نیاز ندارید. ممکن است شما چنین احساسی داشته باشید، اما اصلاً اینطور نیست. تنها چیزی که نیاز دارید غذا، آب و اکسیژن علاوه بر عزت نفس و عزت نفس است. شما باید بدون قید و شرط خود را باور داشته باشید.

به علاوه، فکر کردن به اینکه این شخص برای شما تنها فرد روی کره زمین است، در واقع توهین به میلیون ها نفر دیگر است که ممکن است جذب آنها شوید! پوچ است که دیگر هرگز کسی مثل او را پیدا نخواهید کرد، مهم نیست که آن شخص چه تیپ شخصیتی داشته باشد، شک نکنید که افراد دیگری مانند او هستند. اصلاً نگران نباشید، خیلی بهتر از این برای شما وجود دارد! فقط به این دلیل که هنوز موفق نشده اید فرد مناسب را پیدا کنید، به این معنی نیست که فرد قبلی خاص بوده است.

البته توصیه می کنم قبل از وارد شدن به یک رابطه جدید، مدتی را به خودتان اختصاص دهید تا کاملا خود را از سر شخص قبلی خارج کنید. مدت زمانی که هر فرد باید به تنهایی بگذراند ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، بهتر است یک رابطه ایجاد کنید تا زمانی که بتوانید از مقایسه فرد جدید با فرد قدیمی خودداری کنید. در هر صورت، فرد جدیدی که وارد زندگی شما می شود، شایسته کمی فضای خالی در قلب شما است. ورود به یک رابطه جدید برای پر کردن جای خالی فرد قبلی بدترین کاری است که می توانید با خود و فرد جدید زندگی خود انجام دهید.

5. از شر هر چیزی که شما را به یاد او می اندازد خلاص شوید

این امکان وجود دارد که هر روز در مسیر سرکار از خیابانی با نام مستعار شریک سابق خود رد شوید، این یادآوری شما نیست و نمی توانید آن را تغییر دهید، بنابراین چاره ای جز نادیده گرفتن آن ندارید، اما هر چیز دیگری که دارید. کنترل خود را داشته باشید، بدون معطلی از شر آن خلاص شوید. شما باید ذهن خود را از این شخص دور نگه دارید. زندگی کوتاه تر از آن است که حتی یک ثانیه بیشتر به فکر کسی باشید که زندگی شما را ترک کرده است. پس هر چه سریعتر شرایط را تغییر دهید. تمام آن آهنگ های احمقانه شکست عشقی را از لیست پخش خود حذف کنید. گذشته مرده به جای کندن قبر، بگذار آرام در قبرش بخوابد.

6. حسادت نکنید

خودتان را با افرادی که با آنها در ارتباط هستند مقایسه نکنید. انتخاب های آنها فقط بر آنها تأثیر می گذارد، نه شما. ارزشی که برای خود قائل هستید مهم است. فقط در تنهایی، چه احساسی نسبت به خود دارید نه نسبت به شخص دیگری. حسادت نشان می دهد که به احساسات خود اجازه می دهید اعمال شما را دیکته کنند. بنابراین، هیچ نشانه ای از حسادت را نشان ندهید. بگذار کسی که رفته برود و زندگی اش را بگذراند. جالب اینجاست که این جذاب ترین رفتاری است که می توانید اتخاذ کنید.

7. هر روز را با دوستان خود بگذرانید

پدر، لیست مخاطبین را از تلفن همراه خود بردارید. البته شما با همه کسانی که در دسترس بودند بیرون رفتید و با همه کسانی که در دسترس نبودند تلفنی صحبت کردید. دوستان بهترین گزینه برای حفظ روحیه خوب شما هستند.

8. از دیدن صفحات اینستاگرام، فیسبوک و توییتر یا هر چیز مرتبط با آنها خودداری کنید

اگر می بینید که نمی توانید از بازدید از صفحه آنها جلوگیری کنید، آنها را با احتیاط دنبال نکنید. شما مجبور نیستید به کسی بگویید که این کار را انجام داده اید و اگر کسی در مورد آن به شما گفت، آن را با آرامش بپذیرید و بگویید که اینطور راحت تر هستید. رنج شما هیچ اشکالی ندارد و هیچ توضیح یا توجیه دیگری مدیون کسی نیستید. این انتخاب شماست و باید با معیارهای خودتان زندگی کنید.

9. مشغول کار، ورزش و سرگرمی باشید

هدف گذاری کنید و هر روز برای رسیدن به آن اهداف قدم بردارید. اجازه ندهید پول یا هیچ مانع دیگری مانع شما شود، یک حساب پس انداز داشته باشید و حتی قبل از خرید غذا، هر ماه آن حساب را پر کنید، یعنی گرسنه بودن حتی بهتر از نرسیدن به هدفتان است. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک سیکس پک داشته باشید، روی رژیم غذایی سالم و ورزش منظم تمرکز کنید. مطمئن شوید که شدت اهداف شما باید به اندازه احساساتی باشد که نسبت به شریک سابق خود دارید. به عبارت دیگر، اگر هنوز برای فکر کردن در مورد آن وقت بگذارید، هدف شما به اندازه کافی مشخص و دقیق نیست.

بخونیدش:  چطور از قانون جذب عشق کمک بگیریم

10. تمرکز مجدد روی مراحل بالا را هر روز تمرین کنید

در حال حاضر شما به الگوهای ذهنی عادت کرده اید که بر اساس آن احساسات شما بر اساس یک عامل بیرونی (همسر سابق) تعریف می شود. شما هزاران ساعت را صرف این طرز فکر کرده اید و اکنون باید همین مقدار زمان را صرف فکر کردن و عمل به شیوه ای جدید کنید. به یاد داشته باشید که دریاهای آرام قدرت کشتی را نشان نمی دهند، اما آب های طوفانی نشان دهنده قدرت و قدرت کشتی شما هستند. شما بر این غلبه خواهید کرد.

منبع: organic_spirit

پس از قطع رابطه، ممکن است احساس کنید که دنیا به پایان رسیده است و هرگز آن فرد خوشبختی نخواهید بود که قبلا بودید. احساس خشم و غم شما کاملا طبیعی است، اما اگر نگرش درستی داشته باشید و با این تجربه تلخ روبرو شوید، می توانید به خوبی بهبود یافته و زندگی جدیدی را شروع کنید. در ادامه به کارهایی می پردازیم که هرگز نباید بعد از شکست عاطفی انجام دهید تا به خوبی از این تجربه عبور کنید.

1- فرصت دیگری نخواهید

طبیعی است که دلتنگ همسر سابق خود باشید و همچنان از اینکه رابطه تان به هم خورده شوکه باشید، اما هرگز نباید از آنها برای یک فرصت دوباره التماس کنید. اگر احساس می کنید باید این کار را انجام دهید، سعی کنید انگیزه واقعی شما را بفهمید. آیا دلتان برای آن شخص تنگ شده است یا فقط برای یک شریک عاشقانه؟ این دو موضوع کاملاً متفاوت است.

2- از تماس و پیامک خودداری کنید

اگر می خواهید بر جدایی عاطفی خود غلبه کنید، تصمیم بگیرید که دیگر با سابق خود حداقل برای سی روز ارتباط نداشته باشید. آن 30 روز به 40 و سپس 50 روز تبدیل می شود و تا آن زمان احتمالاً احساس بهتری خواهید داشت و تصویر واضح تری از وضعیت خواهید داشت.

3- از منظر دیگری به ماجرا نگاه کنید

در ذهن خود یک پایان دیگر برای رابطه عاطفی خود ایجاد کنید، یعنی تصور کنید این شما بودید که او را طرد کردید و موضع خود را در داستان شکست عاطفی خود تغییر دهید. این احساس شما را تغییر می دهد و باعث می شود احساس قدرت بیشتری کنید و کمتر قربانی شوید.

4- با اولین کسی که ملاقات می کنید درگیر (یا ازدواج!) نشوید.

با وجود احساس انتقام جویی که هنوز در ذهن و قلب شما نفوذ می کند، این احتمال وجود دارد که بخواهید شریک سابق خود را جایگزین کنید، اما باید در برابر این اصرار مقاومت کنید. پس از یک جدایی عاطفی دردناک، بهترین کار این است که برای مدتی وارد یک رابطه عاطفی با کسی نشوید تا مطمئن شوید که رابطه بعدی شما ساختگی، تصادفی و محکوم به شکست مجدد نخواهد بود. به خودتان زمان بدهید تا بفهمید چه اتفاقی افتاده، چه چیزی آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت و البته چه تغییراتی را می خواهید در رابطه بعدی خود ایجاد کنید.

5- مدام سعی نکنید توجه جنس مخالف را به خود جلب کنید

طبیعی است که وسوسه شوید ناراحتی را از خود دور کنید و شکست عاطفی را تجربه کنید، اما این اشتباه است. برخی از افراد می خواهند مطمئن شوند که هنوز برای جنس مخالف جذاب هستند. اما اگر بلافاصله پس از قطع رابطه تان شروع به رفتن به مهمانی ها، شرکت در گروه های مختلط و تلاش برای جلب توجه جنس مخالف کنید، همه این موارد شما را از روند سوگواری منحرف می کند. اگر به خود فرصت غصه خوردن ندهید و روی خود کار نکنید، رابطه عاطفی بعدی شما نیز محکوم به شکست خواهد بود.

6- فرار از غم

احتمالاً برای اینکه بتوانید بر تجربه شکست عاطفی خود غلبه کنید، سعی می کنید از درد و رنجی که احساس می کنید اجتناب کنید زیرا آنها شما را بسیار آزار می دهند. اما اگر از احساسات خود فرار کنید، هرگز نمی توانید از این تجربه تلخ خلاص شوید. تنها راه برای داشتن روحیه خوب، حرکت در دل غم است، نه اجتناب از آن.

7- تهمت و تهمت نزنید

هر بار که می خواهید در مورد شریک سابق خود بد بگویید، دست بردارید. این راه خوبی برای غلبه بر یک جدایی عاطفی نیست. این کلمات بیشتر از شریک عاشقانه تان روی شما تأثیر می گذارد. به دور از ادب و غیر ضروری است، و حالا که به چیزی نیاز دارید تا شما را از تجربه تلخ خود بیرون بیاورد، شما را بیش از پیش پایین می‌کشد. درست است که شما رنج می برید، اما سعی کنید در مورد همسر سابق خود بد صحبت نکنید. البته خانواده و دوستان نزدیک شما استثنا هستند و می توانید به آنها اعتماد کنید.

بخونیدش:  چطور با مترو برم شهرک ولیعصر

8- با خودتان بد نباشید

زیاد به خودت سخت نگیر به یاد داشته باشید که غرور و عزت نفس شما آسیب دیده است، بنابراین نباید اوضاع را بدتر کنید. با خودت همانقدر مهربان باش که با دوست دلشکسته ات. اگر توانایی غلبه بر این تجربه تلخ را در خود نمی بینید یا می خواهید کسی که شریک عاشقانه تان را نمی شناسد دید واضح تری از بیرون به شما بدهد، با یک روان درمانگر مشورت کنید.

9- در خانه نمانید

آسان است که در غم و اندوه غوطه ور شوید و گوشی خود را هر سی ثانیه چک کنید، به این امید که همسر سابقتان به شما پیامک ارسال کند و از شما بخواهد که رابطه خود را دوباره شروع کنید. با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مشغول ماندن بهترین راه برای غلبه بر یک فروپاشی عاطفی است. حداقل به دو تا پنج چیز برای هر روز فکر کنید که به شما احساس خوبی می دهد و به شما کمک می کند زمان خود را پر کنید. مشغول بودن می تواند به شما کمک کند و خیلی زود اتفاقات جدیدی در زندگی شما رخ می دهد که شما را مورد علاقه قرار می دهد و حتی فرصتی برای فکر کردن به شریک عاشقانه خود نخواهید داشت.

10- از تنهایی خود بهره ببرید

در مواقع تنهایی روی علایق شخصی خود تمرکز کنید تا به تدریج از رابطه ای که داشتید دور شوید. بعد از تجربه تلخ شکست عاطفی، وقتی خود را پیدا کردید، از تنهایی لذت ببرید و یاد بگیرید که مستقل از رابطه خود را تعریف کنید. یک دوره آموزشی برای رشد و توسعه شخصی خود بگذرانید. یک زبان جدید یاد بگیرید، ورزش کنید یا آشپزی کنید. همه این کارها را به تنهایی انجام دهید. ممکن است در این کلاس ها یک دوست جدید یا عشق زندگی خود پیدا کنید.

11- به دنبال انتقام نباشید

اگر شما کسی هستید که توسط شریک عاشقانه‌تان طرد شده‌اید، احتمالاً در حال حاضر صدمه دیده‌اید و می‌خواهید که شریک عاشقانه‌ی سابقتان نیز همین ناراحتی را تجربه کند. اما بدانید که با این کار نمی توانید شکست عاطفی را تجربه کنید. پس از پایان یک رابطه عاطفی، خطوط قرمزی وجود دارد که نباید از آنها عبور کرد: شایعه پراکنی نکنید، وسایل شخصی او را که جلوی چشمتان مانده تخریب نکنید و در مورد مسائل اجتماعی به او بد نگویید. شبکه های. این چیزها به شما کمکی نمی کند.

12- سراغ شرکای عاطفی سابق خود نروید

ممکن است وسوسه شوید که یکی دیگر از شرکای عاشقانه قبلی خود را ببینید. شما قبلاً با این شخص رابطه عاطفی داشتید. حالا شما شبیه هم هستید و به دنبال یک ارتباط عاطفی برای غلبه بر تجربه تلخ شکست عاطفی هستید. علاوه بر این، در پس ذهن شما احساس انتقام از شریک سابق خود را که قلب شما را شکست. با این حال، هرگز نباید با شرکای عاشقانه سابق خود ارتباط برقرار کنید. آنها شریک سابق شما شدند زیرا شما برای یکدیگر مناسب نبودید.

13- او را در شبکه های اجتماعی دنبال نکنید

شریک سابق خود و احتمالاً برخی از اعضای خانواده و دوستان او را در تمام رسانه های اجتماعی لغو فالو کنید. این به شما کمک می کند که از وسوسه دائمی برای بررسی او و اینکه ببینید آیا او بهتر از شما عمل می کند یا بدتر، اجتناب کنید.

14- چیزهایی که شما را به یاد او می اندازد را حذف کنید

عکس های شما دو نفر را از شبکه های اجتماعی حذف کنید، عکس هایی که از او دارید را دور بیندازید و هدایایی را که از او گرفته اید به دیگران بدهید. از جاهایی که با هم رفته اید دوری کنید تا خاطراتتان زنده نشود. وقت آن است که دوباره شروع کنید و برای این کار می توانید کل برنامه روزانه خود را تغییر دهید، حداقل برای شروع. این به شما فرصتی می دهد تا یک روال جدید ایجاد کنید و به عدم وجود یک رابطه عاطفی عادت کنید.

15- درس گرفتن از این تجربه را فراموش نکنید

هیچ رابطه ای اتلاف وقت نیست اگر از آن درس بگیریم. از خود بپرسید که چه نقشی در پایان رابطه عاطفی خود بازی کردید یا چگونه می توانید در آینده شریک عاطفی بهتری شوید. اگر با خودتان صادق باشید، می توانید در این تجربه تلخ چیز مثبتی پیدا کنید.

بعد از شکست عاطفی دقیقاً چه اتفاقی در بدن می افتد؟

بایدها و نبایدها در شبکه های اجتماعی پس از پایان رابطه

چگونه بر عشق یک طرفه خود غلبه کنیم و زندگی جدیدی را شروع کنیم؟

اگر می خواهید رابطه عاطفی موفقی داشته باشید، هرگز عاشق این افراد نشوید

اشتباهات رایجی که رابطه عاطفی شما را به خطر می اندازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا