چطور با معلم خود رفتار کنیم

هیچ کس نمی تواند منکر مقام مقدس و والای معلم شود. با این حال، غیرقابل انکار است که برخی از معلمان استانداردهای تحصیلی پایینی دارند یا رفتارهای توهین آمیز از خود نشان می دهند. با بیست اسکریپت مگ همراه باشید.

شاید معلم شما فقط کمی شلخته باشد و به روشی خسته کننده تدریس کند. شاید پرخاشگر و عصبانی است و شاگرد به شاگرد فرق می کند. در هر صورت، شما باید بدانید که چگونه با معلم بی ادب خود رفتار کنید و در عین حال در تحصیل موفق شوید.

در ادامه در 3 بخش به شما کمک خواهیم کرد:

بخش 1: شما باید بدانید که چگونه با معلم خود رفتار کنید

ریشه مشکل را پیدا کنید

گاهی اوقات، فقط یک رفتار ناخوشایند کافی است تا از شخصیت معلم خود متنفر شوید. اما شما باید منطقی باشید. در مورد آن فکر کنید. کدام ویژگی فقط کمی آزاردهنده است؟ یافتن ریشه مشکل اولین قدم برای حل آن است.

فرض کنید معلمی دارید که جوک های لنگ می گوید و به شما نمی گوید چه تکلیفی را انجام دهید. در حالت اول می توانید جوک های خنده دار را نادیده بگیرید. اما در حالت دوم از معلم بخواهید قبل از پایان هر جلسه تکالیف مربوطه را روی تابلوی کلاس بنویسد.

گاهی اوقات ممکن است با معلمان بسیار سخت گیر مشکل داشته باشید. به خصوص زمانی که بتوانید در محیطی آرام و بدون استرس بهتر یاد بگیرید. با این حال، اگر معلم شما دانش‌آموزان را مورد آزار و اذیت و تحقیر قرار می‌دهد، بهتر است آن را با والدین یا یکی از مسئولان مدرسه در میان بگذارید.

رفتار خود را ارزیابی کنید

به رفتارهایی که انجام می دهید و باعث ایجاد مشکل بین شما و معلمتان می شود فکر کنید. به یاد داشته باشید که روش تدریس معلم خسته کننده یا نادرست است. این به شما اجازه نمی دهد در کلاس بی ادب باشید و چرت بزنید. در این صورت باید از معلم خود عذرخواهی کنید.

البته مراقب باشید که عذرخواهی صادقانه را با فرصتی برای انتقاد از او اشتباه نکنید. به عنوان مثال، به جای گفتن “ببخشید، در کلاس خوابم برد.” به این دلیل است که تدریس شما بسیار خسته کننده است. بهتر است بگوییم ببخشید دیروز سر کلاس حواسم نبود. می دانم که ریاضی درس مهمی است و می خواهم جبران کنم. «با معلمت صحبت کن

از او بخواهید با احترام فراوان شما را راهنمایی کند. به تمام توصیه ها و انتقادات آنها گوش دهید و پاسخ دفاعی ندهید. در عوض، آنچه را که می گوید تکرار کنید تا مطمئن شوید که او چه می گوید. لطفاً بدانید که معلمان همیشه از دانش آموزان فعال استقبال می کنند.

برای آماده شدن برای امتحانات در طول ترم برنامه ریزی کنید و از استاد خود در مورد برنامه خود بازخورد بخواهید. برای مثال از او بپرسید: «تصمیم گرفتم چند فصل را دوباره بخوانم و خلاصه کنم تا بهتر برای امتحانات آماده شوم. نطر شما چی هست؟ آیا روش خاصی را توصیه می کنید؟ این نوع درخواست راهنمایی بسیار مؤثرتر از پرسیدن سؤالات کلی و تکراری است.

در صورت لزوم معلم خود را تشویق کنید

همانطور که معلم شما را تشویق می کند که بهتر مطالعه کنید. همچنین می توانید او را تشویق کنید که بهتر تدریس کند. ممکن است زمان زیادی ببرد اما در نهایت با این روش دروس را بهتر متوجه خواهید شد و درس های خشک را راحتتر تحمل خواهید کرد.

البته هنگام تشویق معلم باید صادق باشید و از خود راضی نباشید. واقعاً علاقه مند به یادگیری چیزهای جدید باشید. از معلم سوالات بی ربط و سطحی نپرسید. سوالاتی بپرسید که نشان دهد به درس علاقه مند هستید و واقعاً می خواهید یاد بگیرید. همچنین از استاد بابت توضیحات واضح و خوب ایشان تشکر می کنم. به عنوان مثال، توضیحاتی که باعث شد شما چیزی را یاد بگیرید که قبلا نمی دانستید.

بخش 2: مسئول یادگیری خود باشید

روی موفقیت خودت تمرکز کن

زیاد به احساس بدی که نسبت به معلم خود دارید فکر نکنید. این فقط وقت شما را تلف می کند و شما را از مطالعه متنفر می کند. به یاد داشته باشید، لازم نیست با معلم خود دوست باشید. فقط روی یادگیری مطالب تمرکز کنید و سعی کنید دانش آموز موفقی باشید، صرف نظر از اینکه چه معلمی دارید.

بخونیدش:  چطور لگ فری فایر را برطرف کنیم

فقط به این دلیل که معلم خود را دوست ندارید، سست نشوید

در هر صورت سعی کنید تمام تکالیف محوله را انجام دهید و از کلاس عقب نمانید. گاهی که تصمیم می گیرید در کلاس فعال باشید و به درس توجه کنید. مطالب را بهتر یاد می گیرید و این باعث می شود که به تدریج به معلم خود علاقه مند شوید.

یک هدف مشخص کن

اگر معلم خوب تدریس نمی کند، باید خودتان مطالب را یاد بگیرید. مهمترین بخش خودآموزی تعیین اهداف شخصی اما واقع بینانه است.

از منابع مختلف استفاده کنید. برای مثال از وب سایت های آموزشی کمک بگیرید. کتاب های درسی مختلف را بخوانید و نمونه سوالات امتحانی را حل کنید. یک هدف تعیین کنید: به 80 درصد سؤالات پاسخ صحیح دهید.

از معلمان دیگر کمک بخواهید

اگر متوجه نمی‌شوید که معلمتان چه چیزی تدریس می‌کند، ویدیوهای آموزشی دیگر معلمان را تماشا کنید یا از یک معلم خصوصی کمک بخواهید.

به عنوان مثال، اگر معلم زبان شما خوب تدریس نمی کند، از سایر معلمان زبان در مدرسه کمک بخواهید.

به صورت گروهی مطالعه کنید

مطالعه گروهی می تواند به شما کمک زیادی کند. زیرا وقتی چیزی را به زبان شخص دیگری می شنوید؛ شاید بهتر بفهمی

موضوعات مهم دوره را با دوستان خود مرور کنید و برای یکدیگر توضیح دهید. برای یادگیری می توانید از روش های خلاقانه استفاده کنید. به عنوان مثال، فلش کارت هایی با کلمات کلیدی ایجاد کنید تا بهتر در ذهن شما بمانند، سوالاتی را از مطالب درسی طراحی کنید و تست بزنید.

بررسی کنید که آیا مشکل یادگیری دارید یا خیر

اگر مشکلات یادگیری شما منحصر به یک معلم نیست و در درجه اول در خواندن، حفظ کردن، جهت یابی و خود انضباطی مشکل دارید. ممکن است ناتوانی یادگیری داشته باشید. ناتوانی های رایج یادگیری مانند نارساخوانی بر توانایی خواندن و پردازش زبان و نارساخوانی بر توانایی نوشتن تأثیر می گذارد.

این موضوع را با معلم یا مشاور مورد اعتماد خود در میان بگذارید. مدرسه موظف است برای ادامه تحصیل کمک و امکانات لازم را ارائه دهد.

قسمت 3: والدین شما باید مطلع شوند

در صورت لزوم به والدین خود بگویید

اگر رفتار معلم شما را می ترساند یا یادگیری مطالب را دشوار می کند. به یکی از پدر و مادرت بگو چند نمونه از رفتارهایی که نیاز به مداخله والدین دارند:

مدام فریاد زدن و تحقیر عمدی دانش آموزان

از دست دادن تکالیف دانش آموزان و عدم حضور در کلاس

آموزش با روش های نادرست

تعیین تکالیف دشوار بدون آموزش محتوای کلیدی

مشکل را برای والدین خود توضیح دهید

مثال های واضح بیاورید. فقط نگویید: “معلم من خوب تدریس نمی کند”، بگویید: “او موضوعات را گیج کننده توضیح می دهد و فقط قسمت های دشوار کتاب را می خواند.” هفته گذشته تمرینی را به ما داد که امروز به تنهایی نتوانست آن را در کلاس حل کند.

از والدین خود بخواهید که با معلم شما صحبت کنند

والدین شما می توانند به معلم شما ایمیل بزنند و مشکلاتی را که دارید به آنها بگویید. البته، بهتر است قبل از ارسال ایمیل، آن را بخوانید تا مطمئن شوید والدینتان مشکل شما را درک کرده اند.

بهتر است قبل از رفتن به دفتر مدیر با معلم صحبت کنید

از طریق این روش والدین رفتار و برخورد معلم را می شناسند و بهتر می توانند مشکل را با مدیر در میان بگذارند.

از والدین خود بخواهید به دفتر مدیر بروند

اگر معلم جواب نداد و مشکل حل نشد و یا حتی وضعیت بدتر شد باید به مدیر اطلاع دهید.

چند نکته برای برخورد با معلم بد

رفتار مناسب با معلم بد از این جهت مهم است که معلم نقش بسیار مهمی در شکل دادن به ذهن دانش آموزان و ایجاد علاقه و انگیزه برای مطالعه در بین آنها دارد. معلم قادر است در کلاس درس آموزش ها و راهنمایی های لازم را به دانش آموزان ارائه دهد و به تقویت دانش، مهارت و توانایی های ذهنی آنها کمک کند. با این حال، برخی از معلمان ممکن است با انجام رفتارهای نامناسب و نامناسب باعث شوند دانش آموزان علاقه و انگیزه خود را برای مطالعه از دست بدهند.

اما بسیاری از معلمان فراتر از آنچه انتظار می رود می روند. آنها به بهترین شکل ممکن تدریس می کنند، با دانش آموزان خوب و منصفانه رفتار می کنند و با آنها روابط صمیمانه و عمیق برقرار می کنند. دانش آموزان نیز موظفند قدر این معلمان را بدانند و تلاش کنند تا نشان دهند که زحمات معلم بیهوده نبوده است.

بخونیدش:  چطور رقیب عشقی را شکست دهیم

اما سوال اینجاست که چگونه با معلم بد رفتار کنیم؟ اگر معلمی بی ادب یا سختگیر بود، چه رفتاری مناسب تر است؟ آیا رفتار مناسب با معلم بد می تواند موثر باشد؟

چگونه با معلم بد رفتار خوبی داشته باشیم؟

شاید در نگاه اول رفتار بد و خشن معلم ساده و بی اهمیت به نظر برسد، اما وقتی دانش آموز رفتار نامناسب معلم را مشاهده می کند، تصویر ذهنی او از معلم تغییر می کند و دیگر نمی تواند با او رابطه مناسبی برقرار کند. این مشکل باعث می شود که دانش آموز تمرکز لازم را در کلاس نداشته باشد و از نظر تحصیلی افت کند.

اما سوال اینجاست: اگر معلم سخت گیر و بد اخلاق باشد، آیا باید او را تحمل کرد یا راه حلی برای بهبود اوضاع وجود دارد؟

اگر دانش آموز شما معلم سختگیر یا بداخلاق دارد، بهتر است دانش آموز در مورد رفتار معلم با دانش آموزان صحبت کند و همه رفتارهای معلم را برای شما توضیح دهد. شما باید نقش معلم را در یادگیری دانش آموزان جدی بگیرید. معلم می تواند کودک را از نظر دانش و روابط اجتماعی تقویت کند و یا برعکس با رفتار بد او را نه تنها از نظر تحصیلی بلکه از نظر اجتماعی و در ارتباط با دوستان و خانواده اش دچار مشکل کند.

در ادامه به نکاتی در رابطه با رفتار خوب با معلم بد خواهیم پرداخت.

علت اصلی را پیدا کنید

رفتار مناسب با معلم بد ممکن است بررسی شرایط کلاس و رفتار دانش آموزان با معلم و همچنین رفتار متقابل معلم با دانش آموزان قبل از قضاوت باشد. باید علت بدخلقی یا تندخویی معلم را بشناسیم و بدانیم هدف از این رفتار چیست. مراقب باشید، زیرا گاهی اوقات رفتار بد دانش آموز باعث می شود معلم رفتار بدی داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر معلم در حال تدریس است، اشکالی ندارد که دانش آموز کار دیگری انجام دهد یا با دوستان خود صحبت کند. به دانش آموز خود بیاموزید که مودبانه است که در حین تدریس معلم ساکت بنشیند و گوش کند. در این مدت دانش آموز می تواند یادداشت برداری کند یا جملات معلم را به صورت ذهنی تکرار کند تا به حواس خود بازگردد. برعکس، برخی از دانش آموزان بیش فعال می توانند باعث رفتار نامناسب معلم شوند.

هر گاه دانش آموز قسمتی از درس را متوجه نشد، مؤدبانه از معلم بخواهد که دوباره موضوع را توضیح دهد. این نشان می دهد که دانش آموز به درس گوش می دهد و برای معلم ارزش قائل است. برای این کار لازم است دانش آموز با معلم مشورت کند و در مورد چگونگی یادگیری بهتر راهنمایی بخواهد. هر چه دانش آموز بیشتر با معلم تعامل داشته باشد، رابطه بین آنها بهتر خواهد شد. در واقع اولین قدم در برخورد خوب با معلم بد این است که بتوانیم علت رفتار بد آنها را پیدا کنیم.

معلم را در زمان مناسب تشویق کنید

تشویق معلم به این معنا نیست که دانش آموز کار معلم را ستایش کند و به هر نحوی از او چاپلوسی کند. حس تشویق معلم، شرکت در بحث، پرسیدن سوالات مناسب در رابطه با درس، انجام تمرینات و نشان دادن اینکه آموزش معلم باعث شده است که شما را قادر به یادگیری این مباحث کرده باشد.

اگر موضوعی را به طور کامل فهمیدید، بلافاصله از معلم برای توضیح تشکر کنید. به عنوان مثال، اگر معلم برای بار دوم موضوعی را توضیح داد، از آنها تشکر کنید و بگویید: «این قسمت از درس را به لطف توضیحاتی که دادید کاملاً یاد گرفتم». به این ترتیب معلم احساس رضایت می کند و برخی از رفتارهای بد او به دلیل فشار کاری و عدم توجه دانش آموزان کاهش می یابد. به یاد داشته باشید، تشویق یکی از مهمترین چیزها در برخورد با معلم بد است.

فقط روی یادگیری تمرکز کنید

اگر معلم سخت گیر یا بداخلاق است و به هیچ وجه نمی توانید با او کنار بیایید، بهتر است به جای تمرکز بر رفتار معلم، روی یادگیری دروس تمرکز کنید و تا جایی که می توانید مطالعه کنید. تمرکز بر رفتار بد معلم و لجبازی با آنها فقط وقت شما را تلف می کند. فقط حواس خود را در حین تدریس و حل تمرین ها متمرکز کنید و چه معلم بد اخلاق یا سخت گیر دارید، سعی کنید موفق شوید. به یاد داشته باشید، با برخورد صحیح با معلم بد، می توانید تمرکز بیشتری روی یادگیری داشته باشید.

بخونیدش:  چطور باید گوشی را از دسترس خارج کنیم

از منابع آموزشی کمک بگیرید

اگر معلمی بی سواد یا کم سواد دارید، بهتر است از منابع کمک آموزشی کمک بگیرید. برای این کار کافی است مطالب آموزشی را برای هر موضوعی که در کلاس تدریس شده است جستجو کنید و سعی کنید آن را به خوبی یاد بگیرید. هر زمان که با مشکل مواجه شدید، از سایر منابع آموزشی از جمله آموزش های تصویری استفاده کنید. در فیلم های آموزشی آموزشگاه مجازی INO اساتید مجرب تمامی مباحث کتاب را صفحه به صفحه و همچنین نکات مهم را توضیح می دهند و گویی در یک درس خصوصی هستید.

به صورت گروهی مطالعه کنید

مطالعه با دانش آموزان دیگر به شما این امکان را می دهد که در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید و بیشتر در مورد آنها فکر کنید. این یک چالش جدی برای شما ایجاد می کند و در عین حال چیزهای زیادی از سایر دوستان خود یاد خواهید گرفت. حتی وقتی چیزی را برای یک دوست توضیح می دهید، در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب می کنید و آن را در حافظه بلند مدت خود ذخیره می کنید.

از والدین خود بخواهید با معلم صحبت کنند

مشکلات کلاس و رفتار معلم را با والدین خود در میان بگذارید و از آنها بخواهید در صورت امکان با معلم صحبت کنند. البته بهتر است اولیا قبل از هر اقدامی از صحت گفتار دانش آموزان اطمینان حاصل کنند و جلسات متعددی با معلم داشته باشند و در نهایت اگر متوجه رفتار بد معلم شدند با ادب و احترام به آنها تذکر دهند. . البته در این شرایط بهتر است ابتدا با مدیر مدرسه صحبت کنید و سپس مستقیماً با معلم در مورد مشکلات به وجود آمده صحبت کنید.

در نهایت مشکل این است که اگر دانش آموز و والدین این راه حل ها را امتحان کنند اما به نتیجه نرسند، راه حل چیست؟

همانطور که اشاره کردیم دانش آموز نباید تحت تاثیر رفتار معلم از مطالعه خودداری کند و علاقه و انگیزه خود را از دست بدهد. بهترین راه استفاده از منابع آموزشی مانند فیلم های آموزشی مدرسه مجازی iNo است. دانش آموز با دیدن این فیلم ها می تواند تمام خلاء های کلاس را پر کند.

به والدین توصیه می شود که دانش آموزان خود را به استفاده از این منابع موجود تشویق کنند و از آنها بخواهند که دست از تلاش برندارند و کمی بیشتر برای یادگیری بهتر تلاش کنند. تمرکز بی مورد روی رفتار معلم فقط باعث اتلاف وقت می شود و به درد دانش آموز نمی خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا