چطور با کم اسکنر حجم عکس را کم کنیم

راه های زیادی برای کاهش اندازه تصویر وجود دارد. اما کدام بهتر و سریعتر است؟ امروزه کاهش حجم عکس ها به یکی از دغدغه های اصلی کاربران شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. در این مقاله روش های اصلی کاهش حجم تصویر را به شما می گوییم.

سرعت اینترنت و هزینه ای که برای هر کیلوبایت اینترنت می پردازیم باعث شده است تا کاربرانی که مجبورند روزانه تعداد زیادی عکس در اینترنت آپلود کنند به فکر راه حلی برای این مشکل باشند. از طرفی سئوکاران نیز می خواهند در کنار حفظ کیفیت عکس ها، سرعت آپلود عکس در سایت را نیز افزایش دهند. ظهور فروشگاه های مجازی، تلاش برای جذب مردم و طراحی بنرهای تبلیغاتی رنگارنگ در این زمینه بی تاثیر نبوده است.

کاهش سایز عکس به روش های مختلفی قابل انجام است. بستگی به حجم مورد انتظار شما دارد. گاهی اوقات فقط با تغییر ابعاد عکس و کاهش آن، اندازه عکس کاهش می یابد. گاهی اوقات لازم است که فرمت عکس را تغییر داده و آن را از فرمت های بزرگ به فرمت های کوچک مانند jpeg تبدیل کنید. گاهی اوقات لازم است کیفیت عکس را به حدی کاهش دهید که تغییر زیادی احساس نکنید. در این مقاله تمام این روش ها را برای شما شرح می دهیم.

۱. کم کردن حجم عکس با تغییر ابعاد عکس

تغییر ابعاد عکس راحت تر از راه حل های دیگر است، اما دارای معایبی نیز می باشد. دستکاری عکس باعث می شود عکس غیر طبیعی به نظر برسد. یعنی تبدیل عکس مربعی به مستطیل باعث می شود که تصاویر کشیده تر و غیر طبیعی به نظر برسند. بنابراین عکسی که انتخاب می کنید و اندازه ای که می خواهید بگیرید باید شرایط لازم برای استفاده از این روش را داشته باشد. در این مقاله نحوه تغییر ابعاد عکس در Microsoft Office Picture Manager، Photoshop و Paint را به شما گفته ایم.

روش اول) تغییر ابعاد عکس در Microsoft office picture manager

در بسیاری از نرم افزارها می توانید ابعاد عکس را تغییر دهید. اولین گزینه این است که تصاویر را با مدیر تصویر مایکروسافت آفیس باز کنید. البته اگر همه برنامه های آفیس را نصب کرده باشید. برای این کار روی عکس خود کلیک راست کرده و Open With را انتخاب کنید و سپس برنامه Microsoft Office Picture Manager را انتخاب کنید.

عکس مورد نظر در محیط Microsoft Office Picture Manager باز می شود. در قسمت بالای پنجره باز شده بر روی گزینه Edit Image کلیک کنید یا از منوی Image گزینه Resize را انتخاب کنید. روی تغییر اندازه کلیک کنید.

در منوی باز شده، نوع اندازه عکس به طور پیش فرض روی اندازه اصلی تنظیم شده است.

حال با انتخاب گزینه Preset Width x Height می توانید از اندازه های از پیش تعریف شده استفاده کنید، این اندازه ها در 6 گزینه تنظیم شده اند و می توانید اندازه را با توجه به استفاده از عکس تحت وب یا ایمیل خود انتخاب کنید. برای ثبت نام در سایت از گزینه های (Web – Large (640×480 px) و (Web – Small (640×336 px) و از گزینه های (E-mail – Large (314×235 px) و (E-mail – Small (160×160 px)) استفاده کنید. پست الکترونیک).

اگر اندازه خاصی در ذهن دارید، از گزینه Custom Width * Height با Microsoft Picture Manager استفاده کنید. در این قسمت می توانید اندازه تصویر را کنترل کرده و تغییرات را اعمال کنید. (به عنوان مثال 728 x 1024 پیکسل) و گزینه Ok را انتخاب کنید.

روش دوم) تغییر سایز عکس با نرم افزار Fireworks

Adobe FireWorks یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند شرکت معروف Adobe، نرم افزار طراحی گرافیکی برای طراحان وب است که برای بهینه سازی تصاویر برای ارسال در وب و ایجاد انیمیشن های GIF استفاده می شود. برای باز کردن تصویر خود، از منوی File گزینه Open را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده مسیر عکس مورد نظر را انتخاب کرده و عکس را باز کنید. با استفاده از منوی ابزار در بالای نرم افزار، به مسیر زیر بروید: Edit <Canvas

روش سوم) تغییر ابعاد عکس در فتوشاپ

ابتدا عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. روی منوی Image کلیک کرده و گزینه Image Size را انتخاب کنید.

در قسمت اول طول و عرض عکس بر حسب پیکسل نمایش داده می شود و اندازه عکس به پیکسل قابل تغییر است. وقتی عرض را وارد می کنید، عرض تصویر به طور خودکار متناسب با طول تغییر می کند. در کادر دوم طول و عرض عکس بر حسب سانتی متر است که اصلا برای وب استفاده نمی شود. در کادر سوم، امکان دستکاری طول و عرض به صورت جداگانه با حذف تیک چسبیده به گزینه های Scale Styles و Constrain Proportion فراهم شده است.

بخونیدش:  چرا به دسته بعضی از ابزارها مثل انبردست و پیچ گوشتی دستگیره پلاستیکی میزنند

روش چهارم) تغییر سایز عکس در نرم افزار Paint

برای کاهش سایز و حجم عکس توسط Windows Paint ابتدا تصویر مورد نظر را در این برنامه باز کنید (با کلیک راست روی عکس و انتخاب گزینه edit). توجه داشته باشید که حجم فعلی در نوار پایین نوشته شده است، روی گزینه Resize در نوار بالا کلیک کنید و در پنجره ای که در قسمت اول ظاهر می شود Pixel را انتخاب کنید.

حال با کاهش تعداد قسمت های افقی یا عمودی، طول و عرض تصویر متناسب با یکدیگر تغییر می کند، توجه داشته باشید که این دو عدد متناسب با یکدیگر تغییر می کنند و فقط باید عرض یا طول تصویر را کاهش دهید تا که اندازه عکس متناسب با آن تنظیم شود. پس از تنظیم پنجره، روی OK کلیک کنید تا اندازه عکس کوچک و حجم آن کاهش یابد. به راحتی می توانید تصویر فشرده شده را از طریق منوی اصلی و گزینه های Save and Save As ذخیره کنید.

۲. کم کردن حجم عکس با کاهش کیفیت

شاخص سنجش کیفیت عکس رزولوشن این عکس است. وضوح تصویر تعداد پیکسل های تصویر است که به صورت تعداد پیکسل در عرض ضربدر طول نمایش داده می شود. یعنی وقتی وضوح یک عکس 720×1280 باشد، آن عکس 1280 پیکسل عرض و 720 پیکسل ارتفاع صفحه نمایش دارد. با این حال باید بدانید که رزولوشن تنها عامل تعیین کننده کیفیت تصاویر نیست و عوامل مختلفی در آن تاثیرگذار هستند. به طور کلی وضوح تصویر ساده ترین و اساسی ترین عامل در تعیین کیفیت تصاویر است.

اولین گزینه برای کاهش وضوح عکس استفاده از فتوشاپ است. برای دستکاری وضوح عکس، باید به گزینه Image Size دسترسی داشته باشید. و پس از ظاهر شدن پنجره بعدی، گزینه رزولوشن (در کادر دوم) را مشاهده خواهید کرد. استاندارد کیفیت تصویر برای وب سایت ها 72 پیکسل است و هر چه بالاتر باشد اندازه فایل تصویر بزرگتر می شود.

همچنین از طریق نرم افزار Adobe FireWorks به وضوح عکس دسترسی خواهید داشت. همچنین در همان پنجره مربوط به اندازه تصویر موجود است که نحوه دسترسی به آن را قبلا توضیح دادیم.

۳. کم کردن حجم عکس با تغییر فرمت

در Adobe FireWorks، انجام این کار آسان است. به این ترتیب در قسمت File گزینه Preview Image را انتخاب کنید. سپس گزینه Image Preview فعال می شود، در این قسمت فرمت مورد نظر را انتخاب کرده و عکس خود را با اندازه کوچک نهایی کنید تا با گزینه Export در وب ذخیره شود.

یک راه ساده تر در نرم افزار Adobe Fireworks استفاده از پنل Optimize است. برای انتخاب بهترین فرمت، روی Optimize (اولین گزینه در بالا سمت راست) کلیک کنید و سپس JPEG-Better Quality را در قسمت زیر همان گزینه انتخاب کنید.

در برنامه فتوشاپ نیز یک راه حل دقیق وجود دارد و آن استفاده از گزینه Save for Web است که معمولا از منوی File قابل دسترسی است. اگر نه، دکمه های Ctrl + Shift + Alt + S را به طور همزمان فشار دهید تا پنجره Save for Web باز شود. برخی از ویژگی های جالب در این پنجره وجود دارد. یکی گزینه Quality است که عددی بین 0 تا 100 دارد و در کم و زیاد کردن تصویر باید مراقب آن باشید تا خیلی بی کیفیت نشود. حتی می توانید ابعاد عکس را از این پنجره تغییر دهید. اما مهمترین چیز در اینجا انتخاب فرمت عکس است. بهترین فرمتی که به طور همزمان کیفیت عکس را حفظ می کند و حجم آن را زیاد نمی کند فرمت Jpeg است.

سخن آخر

علاوه بر موارد فوق، روش های دیگری نیز برای کاهش اندازه عکس وجود دارد. روش هایی مانند استفاده از خدمات آنلاین موجود مانند کمپرسور، تغییر اندازه تصویر و اندازه کوچک. نرم افزارهای زیادی وجود دارند که می توانند امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند، مانند نرم افزار Imageresizer که با افزودن گزینه Resize Image به منوی راست کلیک، تبدیل و کوچک کردن عکس ها را آسان می کند. یا مثلا Light Image Resizer (Portable (برای استفاده از نسخه کامل این نرم افزار باید کرک شود)) که عملکردی مشابه imageresizer دارد. انتخاب هر روش به تعداد عکس هایی که باید ویرایش کنید و نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد.

منبع: مجله ستاره

روش‌های بسیاری برای کم کردن حجم عکس وجود دارند. اما کدام بهتر و سریع‌تر است؟ این روز‌ها کم کردن حجم عکس به یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. سرعت اینترنت و بهایی که برای هر کیلوبایت اینترنت می‌پردازیم موجب شده کاربرانی که ناچارند هر روز تعدادی زیادی عکس در اینترنت بارگذاری کنند به فکر راه حلی برای این مساله باشند. از طرفی سئوکاران هم دوست دارند در کنار حفظ کیفیت عکس، سرعت بارگذاری عکس‌ها در سایت بالا برود. رونق گرفتن کسب و کار‌های مجازی، تلاش برای جذب مخاطب و طراحی بنر‌های تبلیغاتی رنگارنگ هم در این امر بی‌تاثیر نبوده است.

بخونیدش:  چرا شب اول قبر آتش روشن میکنن نی نی سایت

کاهش اندازه تصویر را می توان به روش های مختلفی انجام داد. بستگی به حجم مورد انتظار شما دارد. گاهی اوقات فقط با تغییر اندازه عکس و کاهش آن، اندازه عکس کاهش می یابد. گاهی لازم است فرمت عکس را تغییر دهید و آن را از فرمت های بزرگ به فرمت های کم حجم مانند jpeg تبدیل کنید. گاهی اوقات لازم است کیفیت عکس را به حدی کاهش دهید که تغییر زیادی احساس نکنید. در این مقاله تمام این روش ها را برای شما شرح می دهیم.

1. با تغییر اندازه عکس، اندازه عکس را کاهش دهید

تغییر اندازه عکس نسبت به راه حل های دیگر آسان تر است، اما اشکالاتی نیز دارد. دستکاری عکس باعث می شود عکس غیر طبیعی به نظر برسد. یعنی تبدیل یک عکس مربعی به مستطیل باعث می شود که تصاویر کشیده تر و غیر طبیعی تر به نظر برسند. بنابراین عکسی که انتخاب می کنید و اندازه ای که می خواهید بگیرید باید شرایط لازم برای استفاده از این روش را داشته باشد. در این مقاله نحوه تغییر ابعاد عکس در Microsoft Office Picture Manager، Photoshop و Paint را به شما گفته ایم.

روش اول) تغییر ابعاد عکس در Microsoft office picture manager
شما می‌توانید ابعاد عکس‌ را در نرم‌افزار‌های بسیاری تغییر دهید. اولین گزینه، باز کردن تصاویر با Microsoft office picture manager است. البته اگر مجموعه برنامه‌های آفیس را نصب کرده باشید. برای این کار بر روی عکس خود راست کلیک کنید و گزینه Open With را انتخاب کرده، برنامه Microsoft office picture manager را انتخاب نمایید.

عکس مورد نظر در محیط Microsoft Office Picture Manager باز می شود. در قسمت بالای پنجره باز شده بر روی گزینه Edit Image کلیک کنید یا از منوی Image گزینه Resize را انتخاب کنید. منوی زیر ظاهر می شود، روی تغییر اندازه کلیک کنید.

تصویر زیر نمایش داده می شود که به طور پیش فرض اندازه اصلی عکس است.

اکنون با انتخاب گزینه Preset Width x Height مطابق تصویر زیر می توانید از اندازه های از پیش تعیین شده استفاده کنید، این اندازه ها در 6 گزینه تنظیم شده اند و می توانید اندازه را با توجه به استفاده از عکس تحت وب یا ایمیل خود انتخاب کنید. برای ثبت نام در سایت از گزینه های (Web – Large (640×480 px) و (Web – Small (640×336 px) و از گزینه های (E-mail – Large (314×235 px) و (E-mail – Small (160×160 px)) استفاده کنید. پست الکترونیک).

اگر اندازه خاصی در نظر دارید، از گزینه Custom Width * Height با برنامه Microsoft Picture Manager استفاده کنید. در این قسمت می توانید اندازه تصویر را کنترل کرده و تغییرات را اعمال کنید. (به عنوان مثال 728 x 1024 پیکسل) و گزینه Ok را انتخاب کنید.

روش دوم) تغییر اندازه عکس با Fireworks
Aodbe FireWorks یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند شرکت معروف Adobe است که یک نرم افزار طراحی گرافیکی برای طراحان وب است که برای بهینه سازی تصاویر برای انتشار وب و ایجاد انیمیشن های GIF استفاده می شود. برای باز کردن تصویر، ابتدا از منوی File گزینه Open را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده مسیر عکس مورد نظر را انتخاب کرده و عکس را باز کنید. با استفاده از منوی ابزار در بالای نرم افزار، به مسیر زیر بروید: Edit <Canvas

روش سوم) تغییر اندازه عکس در فتوشاپ
با باز کردن عکس مورد نظر در فتوشاپ شروع کنید. روی منوی Image کلیک کرده و گزینه Image Size را انتخاب کنید. این پنجره ظاهر می شود:

پس از کلیک بر روی گزینه Image Size این کادر ظاهر می شود:

در قسمت اول طول و عرض عکس بر حسب پیکسل نمایش داده می شود و اندازه عکس به پیکسل قابل تغییر است. وقتی عرض را وارد می کنید، عرض تصویر به طور خودکار متناسب با طول تغییر می کند. در کادر دوم طول و عرض عکس بر حسب سانتی متر است که اصلا برای وب استفاده نمی شود. در کادر سوم، امکان دستکاری طول و عرض به صورت جداگانه با حذف تیک چسبیده به گزینه های Scale Styles و Constrain Proportion فراهم شده است.

روش چهارم) تغییر سایز عکس در Paint
برای کاهش سایز و حجم عکس توسط Windows Paint ابتدا تصویر مورد نظر را در این برنامه باز کنید (با کلیک راست روی عکس و انتخاب گزینه edit). توجه داشته باشید که حجم فعلی در نوار پایین نوشته شده است، روی گزینه Resize در نوار بالا کلیک کنید و در پنجره ای که در قسمت اول ظاهر می شود Pixel را انتخاب کنید.

بخونیدش:  چرا نباید به مدت طولانی از هدفون استفاده کنیم

حال با کاهش تعداد قسمت های افقی یا عمودی، طول و عرض تصویر نیز متناسب با یکدیگر تغییر می کند، توجه داشته باشید که این دو عدد به نسبت یکدیگر تغییر می کنند و شما فقط عرض یا طول تصویر را به کاهش دهید. اندازه عکس را متناسب کنید پس از تنظیم پنجره، روی OK کلیک کنید تا اندازه عکس کوچک و حجم آن کاهش یابد. به راحتی می توانید تصویر فشرده شده را از طریق منوی اصلی و گزینه های Save and Save As ذخیره کنید.

۲. کم کردن حجم عکس با کاهش کیفیت
شاخص اندازه‌گیری کیفیت عکس رزولوشن آن عکس است. رزولوشن یک تصویر عبارت است از تعداد پیکسل‌های عکس که بصورت تعداد پیکسل‌های عرض ضربدر طول نمایش داده می‌شود. یعنی وقتی رزولوشن یک عکس ۷۲۰*۱۲۸۰ باشد، این عکس ۱۲۸۰ پیکسل در عرض و ۷۲۰ پیکسل در ارتفاع صفحه نمایش دارد. با این حال باید بدانید که رزولوشن تنها عامل تعیین کیفیت تصاویر نیست و عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. بطور کلی رزولوشن ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر است.

اولین گزینه برای کاهش وضوح عکس استفاده از فتوشاپ است. برای دستکاری وضوح عکس، باید به گزینه Image Size دسترسی داشته باشید. و پس از ظاهر شدن پنجره بعدی، گزینه رزولوشن (در کادر دوم) را مشاهده خواهید کرد. استاندارد کیفیت تصویر برای وب سایت ها 72 پیکسل است و هر چه بالاتر باشد کیفیت و حجم فایل عکس بالاتر می رود.

همچنین از طریق نرم افزار Adobe FireWorks به وضوح عکس دسترسی خواهید داشت. همچنین در همان پنجره مربوط به اندازه تصویر موجود است که نحوه دسترسی به آن را قبلا توضیح دادیم.

3. کاهش سایز عکس با تغییر فرمت

در برنامه Aodbe FireWorks این کار به سادگی انجام می‌پذیرد. به این صورت که از قسمت File، گزینه Image Preview را انتخاب کنید.

سپس گزینه Image Preview فعال می شود، در این قسمت فرمت مورد نظر خود را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید و عکس خود را با اندازه کوچک نهایی کنید تا با گزینه Export در وب ذخیره شود.

یک راه ساده تر در نرم افزار Adobe Fireworks استفاده از پنل Optimize است. برای انتخاب بهترین فرمت، می‌توانید روی Optimize (اولین گزینه در بالا سمت راست) کلیک کنید و سپس JPEG-Better Quality را از قسمت زیر همان گزینه انتخاب کنید.

یک راه حل جالب در برنامه فتوشاپ وجود دارد و آن استفاده از گزینه Save for Web است که معمولا از منوی File قابل دسترسی است. اگر نه، دکمه های Ctrl + Shift + Alt + S را به طور همزمان فشار دهید تا پنجره Save for Web باز شود. برخی از ویژگی های جالب در این پنجره وجود دارد. یکی گزینه Quality است که عددی بین 0 تا 100 دارد و در کم و زیاد کردن تصویر باید مراقب آن باشید تا خیلی بی کیفیت نشود. حتی می توانید ابعاد عکس را از این پنجره تغییر دهید. اما مهمترین چیز در اینجا انتخاب فرمت عکس است. کادر تعیین سایز عکس مشخص شده در عکس چیست. بهترین فرمتی که به طور همزمان کیفیت عکس را حفظ می کند و حجم آن را زیاد نمی کند فرمت Jpeg است.

Last Word
روش های دیگری برای کاهش اندازه عکس به جز موارد فوق وجود دارد. روش هایی مانند استفاده از سرویس های آنلاین موجود مانند کمپرسور، تغییر اندازه تصویر و اندازه کوچک. نرم افزارهای زیادی وجود دارند که می توانند امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند، مانند نرم افزار Imageresizer که با افزودن گزینه Resize Image به منوی راست کلیک، تبدیل و کوچک کردن عکس ها را آسان می کند. یا مثلا Light Image Resizer (Portable (برای استفاده از نسخه کامل این نرم افزار باید کرک شود)) که عملکردی مشابه imageresizer دارد. انتخاب هر روش به تعداد عکس هایی که باید ویرایش کنید و نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. .

منبع: مجله ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا