چطور با گوشی طلا پیدا کنیم

در این مقاله آموزش استخراج طلا با تلفن همراه به صورت تصویری و جامع بررسی شده است.

تلفن همراهت خراب است یا آنقدر خراب است که اعتبارت را قطع کرده و فقط برای خرید مدل جدید پول می خواهی؟ چرا منتظری پول به تو برسد؟ همین گوشی خراب می تواند به چندین گرم طلا تبدیل شود.

به عبارت دیگر، بدون رفتن به معدن یا ماهیگیری در رودخانه، می توانید با همان گوشی شکسته صاحب طلا شوید.

استخراج طلا از موبایل

آموزش استخراج طلا از موبایل

اجازه بدهید به شما شهادت بدهم:

ژاپن می خواهد مدال های المپیک توکیو را در سال 2020 با بازیافت فناوری های قدیمی از جمله تلفن های همراه تولید کند.

جالب است بدانید بازیافت تلفن همراه به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و تلفن های همراه شما حاوی طلا، پلاتین، نقره و مس هستند.

اما چگونه می توان تلفن های همراه را بازیافت کرد؟ در اینجا دو روش بازیافت تلفن های همراه را شرح می دهیم.

سکه هایی که تبدیل به طلا می شوند

قبل از توضیح این دو روش، بهتر است بدانید در کدام قسمت های گوشی موبایل فلزات گرانبها وجود دارد. چهار بخش اصلی که در آن فلزات گرانبها استفاده می شود:

برد مدار با روکش طلا.

پین های اتصال با روکش طلا.

مدارهای مجتمع (IC)

خازن های سرامیکی یکپارچه

اکنون که می دانیم فلزات گرانبها از چه سکه هایی ساخته شده اند، می توانیم دو روش بازیافت را توضیح دهیم و درک کنیم:

استخراج طلا از موبایل

اولین روش بازیافت تلفن همراه

این روش کمی سخت است اما اگر آن را خوب یاد بگیرید می توانید روزانه از ۱۰۰ کیلوگرم موبایل طلا استخراج کنید. برد مدار موبایل را به راحتی بسوزانید. سپس آن را تمیز کرده و از روش بازیافت خازن های سرامیکی داخلی استفاده کنید. شما می توانید فیلم های آموزشی زیادی برای این روش پیدا کنید که به بازیافت MLCC معروف است.

روش دوم بازیافت تلفن همراه

روش اول یک روش عمومی نیست، زیرا به مقدار زیادی برد مدار نیاز دارد و می تواند توسط افرادی که در بازیافت موبایل صنعتی مشغول به کار هستند استفاده شود. اما نگران نباشید. روش دومی که قرار است به شما آموزش دهیم برای همه قابل استفاده است و همچنین می توانید گوشی های خود را بازیافت کنید.

همه چیز روی برد مدار را بردارید. می توانید آن را با دست یا با لحیم کاری انجام دهید.

استخراج طلا از موبایل

برای برد مدار می توانید از روش بازیافت انگشت طلا استفاده کنید. ویدئوهای این روش به راحتی در اینترنت یافت می شود.

برای پین های اتصال ابتدا باید از شر پوشش پلاستیکی که روی آن قرار دارد خلاص شوید. پین ها را بسوزانید تا پوشش به خاکستر تبدیل شود. می توانید از همان روشی که PCB را بازیافت کردید برای پین های کانکتور استفاده کنید، اما روش جداگانه ای برای بازیافت پین های کانکتور وجود دارد.

مدارهای مجتمع تلفن همراه حاوی مقدار قابل توجهی طلا هستند. از 1 کیلوگرم آی سی موبایل می توانید 3 تا 12 گرم طلا بدست آورید. .

خازن های سرامیکی توکار علاوه بر طلا، حاوی پلاتین و نقره نیز هستند و روش خاصی برای بازیافت خازن ها وجود دارد که با کمی جستجو در وب خواهید یافت.

در بخش ضایعات انواع بردهای الکترونیکی را می توان به شرح زیر تقسیم کرد: پانل های سقفی (بیشتر ضایعات مربوط به این مقاله است)، پانل های کف، پانل های میانی، پانل های بدون بار. هر یک از تخته ها تا بتوانید بهترین نتیجه را از بازیافت فلز بگیرید. متأسفانه بسیاری از افراد به طور کلی همه این ضایعات را بدون جداسازی بازیافت می کنند و وقتی صحبت از بازیافت این طلای گرانبها می شود، ادعا می کنند که در کار خود متخصص و حرفه ای هستند. به نظر ما بازیافت الکترونیک باید زیر نظر کارشناسان و اساتید انجام شود تا بهترین نتیجه مطلوب حاصل شود.

برخی از بازیافت ها ادعا می کنند که حتی تا 2 گرم طلا را می توان از برخی تلفن های همراه به دست آورد. در پاسخ به این گفته باید گفت که در شرایط خاص و در شرایط گوشی های خاص و گران قیمت مربوط به برندهای معروف می توان تا ۱۲۰۰ سوت طلا گرفت و این باید بر اساس واقعیت های بازار بازیافت باشد. باید در نظر گرفته شود و در این شرایط تعداد 700 تا 800 سوت واقعی تر به نظر می رسد و هرگز نباید به ادعای گروهی از افراد غیرحرفه ای 2 گرم فکر کرد.

سربار برنده می شود

اگر بخواهیم بردها را از نظر فراوانی تقسیم کنیم، بردهای روبار بیشترین درآمد را در بخش ضایعات دارند. در این تخته ها فلزات گرانبها از پایین تخته جدا شده و بیشتر با پین و پیچ به تخته اصلی متصل می شوند. فلزات گرانبها در این قسمت مربوط به قطعات سوکت، تراشه، رله، کریستال، مقاومت، دیود، مدار مجتمع و … می باشد که پایه های آن شامل فلزات غیرآهنی، گرافیت و سرامیک می باشد. اگر در این زمینه ها به طور کامل آموزش ببینیم و فلزات مهم و گرانبهای آن را در هنگام ذوب بشناسیم، علاوه بر کاهش هزینه های خود، از آلودگی های ناشی از فلزات نیز کاسته و در نهایت به نتایج خوبی دست خواهیم یافت. قطعات گفته شده همیشه بر روی برد اصلی قرار می گیرند و حتی برد مدار چاپی شامل مدارهای الکتریکی از یک یا دو لایه مس است که در برخی موارد دارای چندین لایه است. اگر می خواهید بدانید مواد اولیه این تخته ها چیست، باید گفت که اکثر آنها از موادی مانند: فیبر، راجرز، تفلون، فلکسیبل و … و همچنین الیاف مقاوم در برابر آتش ساخته شده اند. بهترین راه برای جداسازی قطعات الکترونیکی حاوی فلزات گرانبها از تخته ها استفاده از حمام قلع و قلع است.

اگر در ابتدای کار بازیافت هستید و کارگاه خود را به تازگی راه اندازی کرده اید، باید گفت که اگر می خواهید از قلع بردار استفاده کنید، درست است که ظرفیت جداسازی قطعات از تخته ها را در حجم زیاد دارد، اما این دستگاه بسیار گران است و برای کارگاه های جدید توصیه نمی شود، بنابراین برای این کار از حمام حلبی غیر برقی استفاده کنید. استفاده از وان حلبی مزایایی هم دارد: اولاً تخته ها پس از جدا شدن از بین نمی روند و قابل فروش هستند و می توانید آنها را با قیمت حداقل 1000 تومان بفروشید و ثانیاً به دلیل حجم زیاد تخته ها. روش اول زمان بر و پرهزینه است زیرا باید برای تمیز کردن آنها زمان صرف شود و در روش حمام قلع این قسمت حذف می شود. از بردهای رایج می توان به مادربرد کامپیوتر اشاره کرد. و بالاترین هدف ما در این بخش جداسازی صفحات بیهوده و خسته کننده هنگام بازیافت است.

بخونیدش:  چرا به همه چیز شک دارم

غلبه بر

تخته های میلگرد تنها قطعاتی هستند که علاوه بر داشتن فلزات گرانبها، می توانند از صفحه تخته جدا شوند و به طور جداگانه با پرداخت هزینه به افراهایی که مس را بازیافت می کنند فروخته شوند. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که برخی از کارگاه ها این صفحات را کاملا غیرحرفه ای برش می دهند که دارای معایبی است که در زیر به آنها پرداخته ایم:

اولین اعتراضی که می توان به این رویکرد کرد، از دست دادن صفحات برنده و در نتیجه از دست دادن مبلغی است که می توانید از فروش آنها به دست آورید. شاید در ابتدا فکر کنید کیلویی هزار تومان ارزش چندانی ندارد، اما اگر کارخانه ای ماهیانه یک تن از این بشقاب ها را از بین ببرد، سود کلانی از دست خواهد داد و به جرات می توان گفت که حداقل ده تا از آن را از بین می برد. میلیون در ماه

وقتی این پانل ها ماشین کاری می شوند، مقدار قابل توجهی مس به عنوان یک مزاحم به بازیافت اضافه می شود و برای تمیز کردن هر دو کیلو از آن یک کیلو سرب لازم است. بنابراین اگر بخواهیم برای یک تن بشقاب از این کارخانه محاسبه کنیم به حدود 500 کیلو سرب نیاز داریم. و با این حساب اگر سرب کیلویی 9000 تومان باشد اینجا 4 میلیون ضرر می کنیم. با این مورد، تا 15 میلیون توسط کارخانه نابود شد. علاوه بر این مقدار، کلی انرژی و زمان زیادی را صرف کارهای غیرحرفه ای کرد.

در برخی موارد پس از خرد کردن این صفحات، افراد شروع به بازیافت مواد شیمیایی می کنند که به دلیل ایرادات قابل توجه این روش در این مقاله به آن نمی پردازیم. واضح است که این روش بسیار اشتباه است و افرادی هستند که ادعا می کنند روشی را اختراع کرده اند که بدون سرب و با روش ذوب (ترمو متالورژی) بازیافت می کند، اما بگذارید به شما بگویم که این روش از سال ها قبل مورد استفاده قرار گرفته است. قبلاً آزمایش شده است و ایرادات آن به قدری زیاد است که اساساً روشی بی ارزش و قدیمی است. اگر می خواهید بدانید روش آنها چگونه است؟ باید گفت که تخته با تمام لوازم و فلزات گرانبها ذوب می شود و در نهایت در یک فرآیند سخت، در انتها مخلوطی از فلزات گرانبها و کلیه فلزات غیرآهنی اعم از مس، فولاد، آهن، نیکل و … و غیره. تولید می شوند. و با بارش 3 پله ای طلا، مس، نقره و پالادیوم، حتی بدون توجه به مسائل فلزی مزاحم، طلای به دست آمده بسیار کمتر از حد انتظار است و ارزش مشکل بازیافت پالادیوم را ندارد.

توصیه می کنیم از روش ذکر شده ما که حاصل سالها کار و تجربه است استفاده کنید زیرا این روش بسیار تمیز و کم هزینه است و نتیجه کار شما به دست آوردن خالص فلزات گرانبها می باشد.

روش آنها این است که کل تخته را با فلزات گرانبها ذوب می کنند که در نهایت بدون توجه به سایر فلزات مزاحم، نتیجه کار کمتر از حد انتظار طلا خواهد بود و بازیافت پالادیوم مشکل خواهد بود. اما روش ما روشی تمیز و با هزینه بسیار کمتر است و نتیجه کار در پایان ذوب فلزات گرانبها زیبا، یکنواخت و خالص خواهد بود که حاصل بیش از 30 سال تحقیق و تجربه است.

تخته های کف

در بالا گفتیم که روی سطح پانل های بالایی قرار دارند که حاوی فلزات گرانبها از جمله طلا هستند و علاوه بر این مدارها و کانال های حاوی طلا نیز روی آنها تعبیه شده است که به آن تخته کف می گویند که اگر بخواهیم یک مثال بزنید، بیایید آن را نام ببریم، برد موبایل یک مثال عینی است. افرادی هستند که به دلیل شباهت این بردها را با بردهای روبار اشتباه می گیرند و گاهی به دلیل نحوه توزیع طلا این بردها احیا شده و با بردهای روبار ترکیب می شوند. اگر می خواهید نتیجه خوبی بگیرید، باید بالا بردن این بازی ها را جدی بگیرید و با دقت انجام دهید. همچنین در قسمت ذوب مس به کار رفته در تخته باید کاملا از بین برود.

نکته قابل توجه این است که این تخته ها علاوه بر طلا حاوی مقدار قابل توجهی پالادیوم و نقره هستند و مقدار طلا و پالادیوم متفاوت است اما می توان به ازای هر کیلوگرم 500 دوده و در خوش بینانه ترین حالت به بالا رسید. به 2 گرم طلا فقط به این نکته توجه کنید که در پنل ها از طلای خالص استفاده نمی شود و به منظور افزایش مقاومت حرارتی، الکتریکی و سایش، به صورت ترکیبی با فلزات دیگر بر روی قطعات و زمین قرار می گیرند و در صورت عدم احیاء خوب. ، طلای به دست آمده طلای خالص است، ضعیف است و حتی نمی تواند هزینه های مصرفی ما را جبران کند و ضرر و زیان زیادی متحمل می شوید. در نوارهای پارکت، جایگاه فلزات گرانبها از جمله طلا با نوارهای سطحی بسیار متفاوت است که ما را مجبور می کند از روش های دیگری برای بازیافت آنها استفاده کنیم:

مرحله آماده سازی و بازیابی سپس ذوب: در محلول اول تخته های زیرین به خوبی احیا می شوند سپس وارد مرحله ذوب می شوند و در آنجا با ذوب به صورت مستدل سعی در کاهش مصرف سرب دارند. سپس وارد مراحل شیمیایی و بارشی زیر می شوند.

با سیانیداسیون و ته نشینی: در این روش پس از جمع آوری مقدار کافی، با کمک شاهد در محلول سیانید قرار می گیرند و مراحل ته نشینی بعدا انجام می شود. در این مرحله نیازی به احیا نیست، اما غلظت سیانور، گرما، حضور شاهدان و اکسیژن رسانی بسیار مهم است.

کف

تابلوهای میانی

بعد از سربار و تخته کف، راه را برای تیغه های میانی باز کنید، حدود 20 درصد تیغه ها میانی هستند. این تخته ها شباهت زیادی به تخته های بارگیری از جلو و پایین دارند و حتی برخی افراد فکر می کنند که به تخته های بارگیری نشده نزدیک هستند و جداسازی آنها را دشوار می کند، اما جای نگرانی نیست زیرا نقاط کوچکی وجود دارد که اگر این علائم را تشخیص دهید. و اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشید، به راحتی می توانید آنها را از بقیه جدا کنید. این توضیحات روی تصاویر قابل ارائه نیست و برای درک این موارد باید از کارشناسان مجرب کمک بگیرید. و اگر بازیابی به خوبی انجام شود مقدار طلا و پالادیوم 500 دوده در کیلوگرم و تا 2 گرم طلا می باشد.

نحوه بازیافت این پانل ها با سقف و کف متفاوت است و یکی از مشکلات آنها دیده نشدن فلزات گرانبها آنهاست. به همین دلیل برخی از بازیافت ها این تخته ها را کم ارزش و یا حتی در برخی موارد بی ارزش می دانند. فقط اگر تصمیم به جدا کردن آنها دارید، قطعات لخت یا فلزات غیر آهنی را با حمام حلبی از روی تخته جدا کنید.

بخونیدش:  چطور با شماره تلفن کد ملی را پیدا کنیم

در برخی موارد پیش می آید که در انواع خاصی از سیستم های الکتریکی از یک نوع کارت چه با بار و چه بدون بار استفاده می شود و افرادی که دانش کافی در این موارد ندارند در برخورد با این نوع کارت تفاوتی ندارد. . آهسته، بدون بار یا بارگیری شده، به عنوان دستاوردهای بی ارزش کنار گذاشته می شوند. در برخی موارد آنها را با هم بازیافت کرده است که صرفه اقتصادی ندارد. این پانل ها باید تا 80 درصد به روش اسیدی شدن و 98 درصد با ترکیب ترمو و هیدرومتالورژی بازیافت شوند و امکان بازیافت آنها به روش سیانیداسیون وجود ندارد. و مانند بسیاری از فرآیندها، مهمترین اصل در کیفیت بازیافت، بازسازی است که در فرآیند اسیدی شدن پس از عملیات انجام می شود و در فرآیند ترکیبی ترمو و هیدرومتالورژی باید قبل از هر اقدامی انجام شود.

درآمد نامحدود

از نظر بازیافت فلزات گرانبها، تخته‌های لخت جزو کم‌کیفیت‌ترین تخته‌ها هستند و گاهی پیش آمده است که قطعاتی حاوی فلزات گرانبها به‌ویژه نقره باشد. اگر به تصویر زیر دقت کنید متوجه می شوید که اکثر طبقات این تخته ها زرد یا یک طرف زرد و یک طرف سبز هستند. این بردها عمدتاً در مانیتورها، منابع تغذیه، تلویزیون، رادیو و … استفاده می شوند. اگر این نوع تخته را تهیه کردید، باید بیشتر روی فلزات رنگی نصب شده روی آن تمرکز کنید.

بارد برد

سوالات متداول در مورد استخراج طلا از موبایل

1- در یک گوشی موبایل چقدر طلا وجود دارد؟

بر اساس مجله تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده، تقریباً 0.034 گرم در هر گوشی وجود دارد. این مقدار معادل 0.001 اونس تروی است. علاوه بر این، هر گوشی حاوی 16 گرم مس، 0.35 گرم نقره و 0.00034 گرم پلاتین است.

2- در کجای تلفن طلا وجود دارد؟

وقتی به گوشی نگاه می کنید، تعجب می کنید که آن طلا کجا استفاده شده است. طلا باید در قطعاتی استفاده شود که خوردگی یا زنگ نزنند، مانند کانکتورهای نازک روی بردهای مدار.

3- آیا استخراج طلا از گوشی های موبایل ارزش اقتصادی دارد؟

بله، استخراج و بازیافت طلا از یک وسیله الکترونیکی مانند تلفن بسیار مفید و مقرون به صرفه است. زمانی که یک گوشی به پایان عمر مفید خود می رسد، بهتر است آن را به شرکت های استخراج طلا ببرید تا اینکه به محل دفن زباله های الکترونیکی بروید.

4- آیا در باتری گوشی های هوشمند از طلا استفاده شده است؟

باتری‌های لیتیوم یونی در بیشتر گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی دارای یک کاتد اکسید فلزی ساخته شده از کبالت، نیکل، منگنز یا آهن و یک آند گرافیت متخلخل هستند که حاوی یون لیتیوم است و الکترولیت آن لیتیوم است و طلا ندارد. در آن استفاده شده است.

5- آیا در ساخت سیم کارت، طلا بکار رفته است؟

سیم کارت در اصل یک تراشه الکترونیکی است که از سیلیکون و فلزات خاصی مانند شالوم فسفر و طلا تشکیل شده است. بنابراین هر سیم کارت حاوی مقدار بسیار کمی طلا است و باید هزاران سیم کارت در اختیار داشته باشید تا بتوانید چند گرم طلا از آنها استخراج کنید.

6- چگونه می توانم بدون استفاده از مواد شیمایی از برد گوشی طلا استخراج کنم؟

برای استخراج طلا از روی برد تلفن بدون مواد شیمیایی مراحل زیر را دنبال کنید:

از عینک محافظ استفاده کنید.

خرید اسید نیتریک غلیظ.

برد مدار را در یک ظرف شیشه ای قرار دهید.

اسید نیتریک را در ظرف شیشه ای حاوی مقوا بریزید.

با میله شیشه ای هم بزنید تا حل شود.

محتویات شیشه را خشک کنید.

7- آیا در تراشه گوشی هوشمند طلا بکار رفته است؟

مقدار طلا در تراشه های مختلف گوشی های هوشمند متفاوت است. در ساخت پردازنده های قدیمی از سیم های طلایی برای اتصال قالب به پین ​​ها استفاده می شد. پردازنده های بزرگتر پین های بیشتری داشتند و در نتیجه طلای بیشتری داشتند.

8- برای استخراج طلا از بردهای گوشی از چه مواد شیمیایی استفاده می شود؟

محلول سیانید سدیم و محلول غلیظ اسید نیتریک برای جداسازی طلا از صفحه تلفن استفاده می شود. اسید نیتریک و بور را در ظرف شیشه ای حل کرده و سپس محصول را خشک کرده و طلای آن را استخراج می کنند.

9- چه بخش هایی از گوشی به طلا تبدیل می‌شوند؟

چهار بخش اصلی که در آن فلزات گرانبها استفاده می شود عبارتند از:

صفحه مدار با روکش طلایی است.

پین های رابط با روکش طلا

مدارهای مجتمع (IC)

خازن های سرامیکی یکپارچه

10-در چه بردهایی فلزات گرانبها بیشتری وجود دارد؟

اگر بخواهیم بردها را از نظر فراوانی تقسیم کنیم، بردهای روبار بیشترین درآمد را در بخش ضایعات دارند. در این تخته ها فلزات گرانبها از پایین تخته جدا شده و بیشتر با پین و پیچ به تخته اصلی متصل می شوند. فلزات گرانبها در این قسمت مربوط به سوکت، تراشه، رله، کریستال، مقاومت، دیود، مدار مجتمع و … می باشد که پایه آن شامل فلزات غیر آهنی، گرافیت و سرامیک می باشد.

چگونه می توان فهمید که طلا واقعی، آبکاری شده یا تقلبی است؟ برای تشخیص طلای بادل در خانه، می توانید چند آزمایش ساده را انجام دهید – با ابزارهایی که از قبل دارید – مانند الکل، ویتکس و آب لیمو – برای دانستن چگونگی تشخیص طلا نیازی به داشتن گواهینامه طلاسازی ندارید، فقط این روش ها را دنبال کنید. تست طلا را امتحان کنید

تشخیص سریع طلا

فهرست

طلا را در یک کاسه آب بیندازید تا ببینید غرق می شود یا نه. فرقی نمی کند از چه دمای آب استفاده می کنید، بنابراین آب ولرم خوب است. طلای واقعی یک فلز متراکم است، بنابراین مستقیماً به ته ظرف می افتد. بادل بسیار سبک تر و شناورتر است.

طلای واقعی پس از خیس شدن زنگ نمی زند و کدر نمی شود، بنابراین اگر تغییر رنگی مشاهده کردید، احتمالاً با طلای تقلبی سر و کار دارید.

تشخیص طلا با الکل

اگر طلای واقعی در مایع مخصوص غوطه ور شود، رنگ خود را حفظ می کند. این در صورتی است که بسیاری از فلزات در یک مایع تغییر رنگ دهند. به عنوان مثال طلای خود را چند روز در یک لیوان الکل قرار دهید، پس از برداشتن آن تغییر رنگی مشاهده نمی کنید. اما اگر طلای شما تقلبی است، بسته به میزان طلای تقلبی، پس از قرار گرفتن در الکل در بازه های زمانی مختلف تغییر رنگ می دهد.

اگر مقدار طلای مصنوعی زیاد باشد در حدود یک تا دو ساعت تغییر رنگ را به وضوح مشاهده خواهید کرد. اما اگر درصد طلای تقلبی کمتر باشد، زمان بیشتری طول می کشد، مثلا یک یا چند روز تغییر رنگ می دهد.

بخونیدش:  چطور با خط همراه اول بسته اینترنتی بخریم

طلا را از برنج تشخیص دهید

رنگ: طلا دارای رنگ زرد روشن و روشن است، در حالی که برنج دارای رنگ زرد یا زرد مات با سیاه است.

لغزش روی سطح سرامیکی: اگر یک تکه طلا را روی سطح سرامیکی بکشید، رگه‌های طلایی باقی می‌ماند، اما وقتی یک تکه برنج را روی سطح سرامیکی بکشید، رگه‌های سیاه باقی می‌ماند.

تست چگالی: آلیاژ برنج چگالی کمتری نسبت به آلیاژ طلا دارد. یعنی در همان حجم وزن برنج کمتر از طلاست.

اکسیداسیون: فلز طلا اکسید نمی شود و با محیط واکنش نشان نمی دهد، در حالی که برنج در محیط واکنش نشان می دهد و اکسید می شود.

آزمایش اسید طلا: طلا در برابر اسید مقاوم است. وقتی روی طلا اسید می‌ریزید هیچ تغییری نمی‌بینید، اما اگر اسید روی برنج ریخته شود، حباب‌ها یا لکه‌هایی روی قطعه می‌بینید.

تشخیص طلا با وایتکس

هدف از تشخیص طلا با وایتکس استفاده از اسید است. از آنجایی که استفاده مستقیم از اسید می تواند به فرد یا قطعه فلزی مورد نظر آسیب برساند، به جای تشخیص طلا با اسید، از مواد اسیدی مانند وایتکس استفاده می شود. وقتی وایتکس یا مایع اسیدی را روی طلای خود می‌ریزید، باید قهوه‌ای، قرمز یا سبز شود. این بیشتر در مورد شمش طلا صادق است. با این حال، استفاده از وایتکس برای آزمایش طلا توصیه نمی شود زیرا ممکن است به طلای شما آسیب برساند.

طلا را با آب لیمو تشخیص دهید

آب لیمو اسیدی است، به همین دلیل است که تشخیص طلا با آب لیمو می تواند یکی از راه های تشخیص طلا از طلا در خانه باشد. همه فلزات به جز طلا با مواد اسیدی واکنش می دهند، بنابراین وقتی یک تکه طلا را در آب لیمو فرو می برید، نباید تغییری ایجاد کند، اما طلای تقلبی به سرعت تغییر رنگ می دهد.

تشخیص طلا با سوزاندن

منظور از کشف طلا با سوزاندن، همان آزمایش طلا با حرارت است. اگر طلای خود را یک دقیقه مانند فندک در مقابل شعله ثابت نگه دارید، اگر تغییر رنگ داد و سیاه شد، تقلبی است، اما اگر رنگ آن تغییر نکرد، قطعه مورد نظر طلایی است. جالب است بدانید که عموماً طلا در مقابل شعله درخشندگی بیشتری خواهد داشت.

کشف طلا با ما است

تعجب نکنید اگر با عبارت «با ما طلا را کشف کنید» به عنوان روشی برای تشخیص طلا در خانه برخورد کردید! این باور غلط در بین مردم وجود دارد که می‌گویند با استفاده از ماست می‌توان طلا را از طلا تشخیص داد. اگرچه روش های خانگی زیادی برای آزمایش طلا وجود دارد، اما آزمایش طلا با ماست راه حل درستی نیست.

طلا را با آهنربا تشخیص دهید

راه دیگر برای تشخیص طلای واقعی از مروارید این است که یک آهنربای قوی روی آن بگیرید و آن را تکان دهید تا ببینید طلا چگونه واکنش نشان می دهد. طلا جذب آهنربا نمی شود. اگر جذب شود یا طلای نجس است یا داس. البته روش مگنت قطعی نیست. زیرا می تواند با فلزات غیر مغناطیسی مانند فولاد ساخته شود و یا حاوی ترکیباتی مانند آهن باشد.

طلا نوعی فلز است که به دلیل چیدمان الکترون ها در ساختار آن، جز در میدان های مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه ام آر آی، جذب آهنربا نمی شود. اما بادال فلزات دیگری مانند نیکل را در ترکیب خود دارد. به همین دلیل اگر آهنربا باشد این قسمت توسط آهنربا جذب می شود.

طلا را از یخ تشخیص دهید

طلا رسانای گرما است. برای تشخیص طلا از طلا، می توانید آزمایشی را با استفاده از گرما انجام دهید. اگر یک تکه یخ در مدت نیم ساعت در دمای اتاق ذوب شود، وقتی طلا را روی یخ قرار دهید، سریعتر از حد معمول آب می شود.

طلا را از طلا با سرکه تشخیص دهید

مقداری سرکه روی طلا بریزید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. حدود 15 دقیقه صبر کنید. طلای واقعی تغییر رنگ نمی دهد. می توانید طلا را به مدت 15 دقیقه در ظرف شیشه ای پر از سرکه قرار دهید. اما این روش کمی خطرناک است زیرا سرکه می تواند به سنگ های قیمتی جواهرات طلا آسیب برساند.

تست طلای فرسوده و قدیمی

در جایی که طلا از بین رفته است به دنبال تغییر رنگ محسوس باشید. طلا یک فلز بسیار نرم است، بنابراین آبکاری طلا اغلب با گذشت زمان محو می شود. بهترین مکان برای بررسی، اطراف لبه های جواهرات است. این لکه ها اغلب در طول روز روی پوست و لباس شما می نشینند. اگر فلز دیگری زیر طلا دیدید، طلای شما به وضوح آبکاری شده است و طلای واقعی محسوب نمی شود. به عنوان مثال، رنگ نقره ای می تواند نشان دهنده نقره یا تیتانیوم باشد. رنگ قرمز می تواند مسی یا برنجی باشد.

تست طلا با سرامیک

توجه داشته باشید که سرامیک باید بدون لعاب باشد. روش دیگر برای آزمایش طلا این است که آن را روی سرامیک بدون لعاب بمالید تا ببینید رنگ باقی می ماند یا خیر. اگر رنگ مشکی به جا بگذارد به این معنی است که طلای واقعی نیست.

تشخیص طلا از طلا با سنگ محک

استفاده از سنگ محک یکی از روش های تست طلا است که طلافروشان نیز از آن استفاده می کنند. روش تست طلا با سنگ محک به این صورت است که اگر طلا را روی سنگ مالش دهید، علامت طلایی پررنگ روی سنگ باقی می ماند، اما اگر طلایی باشد، علامت باقی مانده یا خیلی کمرنگ است یا بعد از چند دقیقه علامت باقی می ماند. ، محو می شود.

به خاطر داشته باشید که کشیدن طلا بر روی سنگ محک به طلای شما آسیب می رساند، بهتر است این کار را به طلافروشان بسپارید زیرا سنگ محک مورد استفاده در بین طلافروشان کمی متفاوت است و طلاسازان با ترفندی که کمترین آسیب را به آن می زند، طلا را روی سنگ می کشند.

تست طلا با اسید نیتریک

چگونه طلا را با استفاده از اسید نیتریک تشخیص دهیم؟ یک روش قطعی است. جواهرات خود را در یک ظرف استیل قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید، اگر با هم واکنش ندهند طلای شما اصل است. اما اگر رنگ قطره اسید نیتریک در اثر واکنش سبز یا قهوه ای شد، طلای شما تقلبی است. توجه داشته باشید که اسید نیتریک به جواهرات شما آسیب می رساند. همچنین، از آنجایی که اسید نیتریک خطرناک است، بهتر است آن را به یک طلاساز با تجربه بسپارید.

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

اگر قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید و مدام در حال خرید و فروش طلای فیزیکی هستید، پیشنهاد می کنیم کیت تست کیفیت طلا را از طلافروشی خریداری کنید یا آزمایش را به طلا بسپارید به فروشنده حرفه ای. منبع

پیشنهاد میکنم بخونید:

4.4/5 – (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا