چطور بفهمیم در کدام کارگزاری ثبت نام کردیم

کارگزار بورس من کیست؟ چگونه می توان کارگزار نظارت بر سهام خریداری شده را مشاهده کرد؟ در این مقاله درک و مشاهده کارگزاری که بر سهام خریداری شده در شرکت های مختلف بورسی شبکه ب با داتیس نظارت دارد را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

نمایش کارگزار ناظر بر سهام خریداری شده

ممکن است بسیاری از فعالان بازار سهام از کارگزاری‌های مختلف سهام خریداری کرده باشند، یا ممکن است در گذشته هنگام اشتراک یا زمانی که هنوز بازار سهام فعال نشده بود، سهام را به صورت کاغذی خریداری کرده باشید، و اکنون می‌خواهید بررسی کنید و ببینید کدام یک کارگزاری کارگزار ناظر این سهام است.

هر سهمی که در بورس می خریم فقط می تواند یک کارگزار ناظر داشته باشد.

البته امکان تغییر کارگزار ناظر بین کارگزاری های مختلف وجود دارد اما در عین حال تنها یک کارگزاری می تواند کارگزار ناظر سهام ما باشد.

اگر علاقه دارید کارگزاری سهام خریداری شده خود را رصد کند، در ادامه این مطلب با شبکه داتیس همراه باشید تا نحوه بررسی در پورتال یکپارچه فعالان بازار سرمایه را به شما آموزش دهیم.

روش های بررسی واسطه نظارت بر اوراق بهادار

برای اطلاع از کارگزار نظارت بر بورس باید از پورتال یکپارچه فعالان بازار سرمایه استفاده کنید.

مرورگر وب را باز کنید و به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://ddn.csdiran.com/login

این پورتال به منظور ارتباط یکپارچه فعالان بازار سرمایه با خدمات اطلاعاتی و تقاضاهای عملیاتی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه طراحی شده است.

توجه: استفاده از این پورتال محدود به کاربران ثبت نام شده (تایید شده) می باشد.

صفحه زیر برای شما باز خواهد شد.

برای ورود به سامانه باید کد ملی خود را وارد کرده و روی ورود کلیک کنید.

تایید قوانین را بررسی کنید و روی OK کلیک کنید.

پیامک ارسال شده به شماره تلفن ثبت شده در سامانه سجام را وارد نمایید.

در ادامه برای ادامه روند مشاهده کارگزار نظارت بورس روی ورود کلیک کنید.

اگر برای اولین بار از این پورتال یکپارچه استفاده می کنید، به صفحه ورود رمز عبور هدایت می شوید.

برای اتصالات بعدی باید رمز عبور تعیین کنید.

پس از پر کردن فرم، روی ورود کلیک کنید.

ما اکنون آماده هستیم تا وضعیت کارگزار نظارت بر بورس خود را ببینیم.

در نمای سیستم اصلی، در بخش سبد دارایی، اسکرول افقی را به سمت چپ بکشید تا سرصفحه «Monitoring Broker» در جدول ظاهر شود.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است به راحتی می توانید کارگزار ساعت سهام خود را مشاهده کنید.

امیدواریم مقاله آموزش بررسی سهام کد ملی برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

شبکه داتیس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اولین قدم برای عمومی شدن این است که در Sejam ثبت نام کنید و هویت خود را تأیید کنید. انتخاب یک کارگزاری و ثبت نام در آن دومین قدمی است که هر سرمایه گذار باید انجام دهد. در این مقاله تعریف می کنیم که کارگزاری چیست و چه خدماتی ارائه می دهد. در ادامه روش ثبت نام در کارگزاری را شرح می دهیم و شما را با نکات مهم برای انتخاب کارگزاری آشنا می کنیم.

دلالی چیست؟

تصور کنید اگر شعبه های بانکی اصلا وجود نداشتند چه اتفاقی می افتاد؟ البته هر بار باید برای برداشت از حساب خود به خزانه بانک مرکزی مراجعه می کردید!

اما شعب بانک ها که هر کدام زیرمجموعه ای از بانک های مختلف هستند به عنوان نماینده بانک در همه شهرها فعالیت می کنند. هدف شعب بانک ها تسهیل امور مالی مشتریان است. کارگزاری ها در بازار سرمایه جایگزین شعب بانکی در بازار پول می شوند. به عبارت ساده، کارگزاری ها موسسات مالی هستند که به عنوان رابط بین سرمایه گذاران و شرکت تجاری عمل می کنند.

وقتی برای افتتاح حساب بانکی به شعب بانک مراجعه می کنید؛ برای افتتاح حساب در بورس باید به نمایندگی های کارگزاری مراجعه کنید. با عضویت در کارگزاری، لازم نیست برای هر معامله ای به بورس بروید. برای این منظور کلیه افراد متقاضی سرمایه گذاری اعم از حقیقی یا حقوقی باید عضو کارگزاری ها باشند.

کارگزاران چه خدماتی ارائه می دهند؟

وظیفه اصلی کارگزاران تجارت است. کارگزاری ها وظایف مختلفی از جمله: تامین اعتبار تجاری، سبدگردانی، مدیریت بازار اوراق بهادار و ارائه خدماتی از قبیل: مشاوره، تحلیل، آموزش و … را بر عهده دارند. تاکنون 108 کارگزار در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند که همگی زیر نظر کانون کارگزاران فعالیت می کنند.

بخونیدش:  چرا رزمندگان از جزر و مد استفاده میکردند علوم هفتم

خدمات بازرگانی

از جمله خدماتی مانند: خرید و فروش سهام، حق تقدم و سایر اوراق بهادار قابل انتقال در انواع بورس (بورس، بورس کالا، بورس انرژی)

در واقع، در طول این دسته از خدمات، یک کارگزار معاملاتی را از طرف شما انجام می دهد. بدون نیاز به اتصال به سازمان بورس یا ناشران و نمایندگی های اوراق بهادار برای انجام معاملات، صرفاً با ورود به سامانه کارگزاری خود (اصطلاحاً معاملات آنلاین) و یا با تماس یا مراجعه حضوری (شما می توانید روش دلخواه خود را انتخاب کنید) ثبت نام کنید. حجم و مبلغ سفارش خود را و بقیه را به کارگزار بسپارید.

اگر خریدار هستید، کارگزار بر اساس حجم و مبلغی که برای معامله در نظر گرفته اید، شما را با فروشنده مطابقت می دهد. همچنین اگر فروشنده هستید، شما را با خریدار مطابقت می دهد.

اعتبار معاملاتی

اعتبار تجاری مانند یک کارگزار است که به شما پول وام می دهد تا تجارت کنید. اعطای اعتبار تجاری به معنای اعتبار حساب شما توسط کارگزاری برای تکمیل معاملات است.

ساخت سبد

برخی از کارگزاران خدماتی مانند مدیریت پورتفولیو را ارائه می دهند. بر اساس این روش، سرمایه گذار سرمایه خود را تحت قراردادی خاص در اختیار شخص حقوقی دارای عنوان مدیر پرتفوی قرار می دهد که به آن روش سرمایه گذاری غیر مستقیم می گویند. مدیریت پرتفولیو به تصمیم برای خرید و فروش یا نگهداری اوراق بهادار از طرف سرمایه گذار اشاره دارد.

بازاریابی اوراق بهادار

کارگزاری ها با اخذ مجوزهای لازم می توانند از نوسانات ناخواسته قیمت جلوگیری کنند. در واقع کارگزاری ها با داشتن حجم بالایی از اوراق بهادار، بازاری را ایجاد می کنند. به عبارت دیگر عرضه و تقاضا را تنظیم می کنند. هدف کارگزاران تعادل نقدینگی در بازار و کاهش فاصله بین قیمت خرید و فروش است. به عنوان مثال اگر سرمایه گذاران بخواهند اوراق بخرند، کارگزاری نقش فروشنده را بازی می کند و از روی اوراقی که در اختیار دارد آنها را می فروشد تا درخواست سرمایه گذار بی پاسخ نماند.

مشاوره سرمایه گذاری

اگر در فرآیند سرمایه گذاری و معامله با مشکلی مواجه شدید، کارگزاری شما را راهنمایی می کند. اگر نمی توانید تشخیص دهید کدام سهام احتمالاً رشد خواهند کرد یا اگر زمان کافی برای نظارت بر بازار و تشخیص زمان خرید و فروش ندارید، می توانید از خدمات مشاوره کارگزار خود استفاده کنید. البته برخی از کارگزاری ها بسته به وضعیت میزان سرمایه گذاری مشاوره می دهند.

این خدمات مشاوره به سرمایه گذاران محدود نمی شود. کارگزاری ها خدمات مشاوره ای را به شرکت های منتشر کننده اوراق بهادار در تامین مالی و عرضه اوراق بهادار یا شرکت های تامین مالی ارائه می کنند.

برگزاری دوره های آموزشی

برخی از کارگزاری ها با هدف آموزش بورس به تازه واردان دوره های حضوری و آنلاین برگزار می کنند.

از نظر ساختار و قانونی، کلیه شرکت های کارگزاری باید به عضویت کانون کارگزاران بورس درآیند و تابع قوانین کانون باشند. فعالیت های کلی کارگزاران زیر نظر سازمان بازرسی کارگزاران انجام می شود.

یک کارگزار انتخاب کنید

همه افرادی که برای عرضه عمومی درخواست می کنند، اعم از حقیقی یا حقوقی، باید عضو یک شرکت کارگزاری سهام باشند. اما بهترین کارگزار کدام است؟ یک کارگزاری ایده آل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای انتخاب کارگزاری بهتر است عملکرد کلی کارگزاری ها را در نظر بگیرید. ویژگی هایی مانند:

کارگزاری باید قابل اعتماد باشد

با مراجعه به سایت seo.ir می توانید اطلاعات موسسه، رشته تجاری، مجوزها، اطلاعات شعب و اطلاعات ثبت نام تمامی 108 کارگزار پذیرفته شده در سازمان بورس را مشاهده کنید.

کارگزاری باید مجهز به سیستم معاملات آنلاین باشد

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مزیت کارگزاری ها این است که نیازی به مراجعه حضوری به سازمان معاملات ندارند. کارگزاری باید سیستمی داشته باشد که به شما امکان ثبت سفارش و انجام معاملات آنلاین را بدهد.

با ثبت نام در کارگزاران و سپس ثبت نام در سامانه، کیف پول الکترونیکی شما ساخته می شود. در این کیف پول شما مقدار سرمایه گذاری خود را جمع می کنید تا مجبور نباشید برای هر سفارش پول واریز کنید. پول حاصل از فروش سهام نیز وارد این کیف پول می شود و هر زمان که بخواهید می توانید پول را از کیف پول الکترونیکی خود به حساب خود منتقل کنید.

سیستم ها به شما این امکان را می دهند که سفارش خود را خارج از ساعات معاملاتی ثبت کنید. به روز رسانی مستمر سبد سهام، ثبت سوابق معاملاتی، اطلاعات پیشنهاد اولیه، دسترسی به نظارت تحلیل تکنیکال و ابزارهای آن، نمونه هایی از مزایای سامانه معاملات آنلاین کارگزاری هستند.

بخونیدش:  چرا گوشی هواوی با کابل به کامپیوتر وصل نمیشه

کیفیت سیستم معاملاتی

بهتر است سیستم کارگزاری شما بهینه و با سرعت مناسب باشد. یک سیستم کند یا سیستمی که مرتباً قطع و وصل می شود، شما را عقب نگه می دارد. این اختلالات ممکن است از انجام معاملات به موقع و در نتیجه ضرر شما جلوگیری کند.

مشتری مداری

ارتباط خوب با مشتریان، سیستم پاسخگویی مناسب، پاسخگویی به سوالات تلفنی و ارائه اطلاعات صحیح به مشتریان از جمله نشانه های مشتری مداری یک آژانس ایده آل است.

شهرت کارگزاری در ارائه خدمات

کارگزاری های نامگذاری شده که سابقه برجسته ای در مشاوره و پیشنهاد پورتفولیو به مشتریان دارند. آنها می توانند به شما آرامش خاطر بدهند.

در دسترس بودن کارگزاری

با کمک سامانه معاملات آنلاین، امکان معامله آنلاین بدون نیاز به مراجعه وجود دارد. اما بهتر است یک کارگزاری در دسترس باشد تا در صورت بروز مشکل، خرابی سیستم و یا شرکت در دوره های آموزشی حضوری به کارگزاری خود مراجعه کنید.

هر چه یک کارگزاری در شهرهای مختلف شعبه بیشتری داشته باشد، حوزه تحت پوشش آن بیشتر و بیشتر می شود.

اگر سرمایه گذار قصد دریافت پول به حساب خود را داشته باشد (واریز پول از کیف الکترونیکی سیستم خود به حساب شخصی خود). بهتر است این عمل را به راحتی انجام دهید و پول را در روز موعود واریز کنید. با درخواست واریز، کارگزار در چند روز آینده سه تاریخ را به شما پیشنهاد می دهد تا تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

یکی از مزایای کارگزاری ایده آل این است که نقدینگی بالایی دارد. در نتیجه می تواند زمان واریز پول را کاهش دهد.

عملکرد مناسب در راه اندازی اولیه

با توجه به اهمیت راه اندازی اولیه و شلوغی و کندی سیستم ها در روزهای راه اندازی، کارگزاری ایده آل از چند روز قبل مشتریان خود را مطلع می کند. در عین حال به مشتریان امکان ثبت سفارش خرید اولیه از روزهای قبل را می دهد. علاوه بر این، بسیاری از کارگزاران گزینه خرید خودکار را به مشتریان ارائه می دهند. مشتریان می توانند با برداشتن حساب خود و انتخاب گزینه خرید خودکار در عرضه اولیه، مطمئن شوند که عرضه اولیه را از دست نمی دهند.

تخفیف در کارمزد تراکنش

عضویت در همه کارگزاری ها رایگان است، اما کارگزاری ها برای خدمات خود هزینه دریافت می کنند. بر اساس مصوبه جدید سازمان بورس مبنی بر کاهش 20 درصدی کارمزد معاملات از شما 0.37 درصد برای خرید سهام و 0.88 درصد برای فروش سهام اخذ می شود. (البته این نرخ با سهام گره خورده است و کارمزد انواع اوراق متفاوت است) نرخ مصوب سقف نرخ معامله است. کارگزاری ها به منظور جذب مشتری و ارائه خدمات با هزینه کمتر، کارمزد معاملات خود را کاهش می دهند. البته این نرخ بین کارگزاران متفاوت است.

اعطای اعتبار به مشتریان

این هدیه پرداخت نقدی نیست. بلکه به عنوان یک اعتبار در سبد مشتریان خصوصی که گردش مالی بالایی دارند دیده می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه عضو صندوق سرمایه گذاری شویم؟

انواع دلالی

با مراجعه به سایت مرکز کارگزاران بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seba.ir می توانید لیست کلیه کارگزاری ها و شعب آنها را مشاهده کنید.

در ادامه شما را با دو تا از مهمترین و شناخته شده ترین کارگزاران بورس امروز آشنا می کنیم.

کارگزاری شایسته

کارگزاری آگاه یکی از بهترین کارگزاران در بازار سهام است. واحد معاملات اوراق بهادار کارگزاری آماش از سال 1393 در بازار سرمایه آغاز به کار کرد که این کارگزاری رتبه اول را از نظر تعداد معاملات دارد. از جمله مهمترین خدمات کارگزاران ذیصلاح می توان به امکان دریافت کد بورسی و ثبت نام اینترنتی، اعطای وام نسیه برای خرید نسیه سهام، ارائه خدمات مشاوره ای، تحلیل و آموزش در خط اشاره کرد.

دلالی مفید

کارگزاری مفید بزرگترین شرکت کارگزاری رسمی بورس اوراق بهادار می باشد که فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرده است. برای مشتریان خود

مطالب مرتبط: بهترین کتاب های آموزش بورس

ثبت کارگزار

بسته به عملکرد هر کارگزار می توانید برای عضویت به صورت حضوری یا حضوری ثبت نام کنید. آدرس سایت تمامی نمایندگی ها در سامانه seo.ir موجود است. پس از ثبت نام و برای تایید هویت خود باید منتظر اطلاع رسانی آژانس باشید. سپس به همراه مدارک خود به نمایندگی های کارگزاری یا باجه های منتخب مراجعه کنید. برای ثبت نام به عنوان کارگزار باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

بخونیدش:  چرا بعد از اقدام به بارداری ترشح دارم

اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات آن

اصل کارت ملی و جلو و پشت آن

برای ثبت نام غیر حضوری در کارگزاری و دریافت کد بازخرید می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا