چطور به کلاس اولی ها کمک کنیم

در سال اول مدرسه، کودکان با چالش هایی روبرو می شوند که والدین آنها را نیز درگیر می کند. والدین دانش آموز کلاس اول باید اهمیت خود را به عنوان اولین معلم کودک بدانند.

برای اینکه بدانیم چگونه به کلاس اولی ها کمک کنیم، ابتدا باید مسائل و چالش های مهم آنها را بشناسیم. در پاسخ به این سوال که چگونه به یک دانش آموز کلاس اولی کمک کنیم، چندین روش و راهکار وجود دارد که باید از آنها استفاده کنیم.

با بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم التحریر ایرانی) بچسبید.

مشکلات و چالش های یک کلاس اول

دانش آموز کلاس اولی کودکی شش هفت ساله است که از ابتدای زندگی بیشتر اوقات خود را در محیط امن خانه و با افراد کمی آشنا سپری کرده است. او نه می تواند بخواند و نه بنویسد. توانایی بسیار محدودی برای شمارش و محاسبه دارد. مهارت های او کم است و فضاهای متنوع و ارتباط با افراد زیادی را تجربه نکرده است.

بنابراین با این چالش ها مواجه است:

1. چند ساعت از والدین دور بمانید

زمان برای بچه های کوچک خیلی بیشتر از ما می گذرد. غم و اندوه و درد عاطفی را که کودکان در آن چند ساعت احساس می کنند با غم یکی دو روزه خود مقایسه کنید. اضطراب جدایی را به این درد عاطفی اضافه کنید.

2. وارد فضای رسمی و قانونی شوید

در مدرسه، بچه ها باید لباس خاصی بپوشند. لباس هایی که به راحتی لباس های خانه نیستند. علاوه بر این، آنها در هر زمان مجاز به انجام هیچ کاری نیستند. آنها باید به دستورات معلم و اولیای مدرسه گوش دهند.

3. شناخت و رویارویی با افراد زیادی

تعداد افرادی که بچه ها باید در محیط مدرسه با آنها ارتباط برقرار کنند بیشتر از خانه است و در بدو ورود همگی غریبه و غریب هستند.

4. چالش های یادگیری و تکالیف

بچه ها باید رسما شروع به یادگیری کنند. وظایفی نیز به آنها محول شده است. می توان گفت این اولین مسئولیت خطیر آنهاست که می تواند اضطراب و سختی های زیادی را به همراه داشته باشد.

چگونه به دانش آموزان سال اول کمک کنیم؟

با دانستن مشکلات و چالش های اصلی دانش آموزان کلاس اولی، ذهن ما آرام آرام آماده می شود تا بدانیم چگونه به کلاس اولی ها کمک کنیم.

در گام اول باید مهارت های کلی و اصلی را در نظر گرفت. در این زمینه راهکارهایی که والدین دانش آموزان کلاس اولی باید بدانند شامل موارد زیر است:

1. مهارت های گوش دادن را توسعه دهید

کودکان کلاس اولی هنوز خواندن و نوشتن را در شروع آموزش یاد نگرفته اند. درصد بالایی از یادگیری آنها از شنیدن کلمات حاصل می شود.

خواندن کتاب با صدای بلند یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای توسعه مهارت های شنیداری است.

کتاب های مصور با داستان کوتاه و کتاب های داستان چند فصلی برای تقویت مهارت های آنها مناسب است.

تعدادی کتاب ساده با کلمات کم ارائه کنید که خواندن آنها برای کودک آسان باشد. او را به خواندن با صدای بلند تشویق کنید.

موضوعات مختلف آموزنده و جالب را بیابید و با کودک در میان بگذارید و نظر او را جویا شوید. سپس این شنیدن بر مهارت های مکالمه و ارتباطی او تأثیر می گذارد.

2. مهارت خواندن را توسعه دهید

فرآیند یادگیری خواندن در مدرسه باید در خانه تمرین و تقویت شود. حال بیایید ببینیم چگونه می توان به دانش آموزان کلاس اولی در خواندن کمک کرد.

در حین خواندن با صدای بلند به صحبت های کودک خود با دقت گوش دهید. اگر آن را اشتباه خواندید، از او بپرسید: “درست خواندی؟” اگر کودک خواندن صحیح کلمه را فراموش کرده است، خودتان آن را بخوانید و از او بخواهید آن را تکرار کند.

کتاب خواندن یک فعالیت سرگرم کننده برای کودکان است. از نحوه خواندن او تعریف کنید.

بسته به خلق و خوی کودک، او را تشویق کنید که در گروه با صدای بلند بخواند یا صدایش را ضبط کند. در این صورت ببینید کدام یک را بیشتر دوست دارد. بسیاری از کودکان دوست دارند صدای خود را ضبط کنند و دوباره به آن گوش دهند. در نتیجه بیشتر به خواندن تشویق می شوند.

3. توسعه مهارت های گفتاری

صحبت کردن می تواند علاوه بر مهارت های اجتماعی، واژگان جدیدی را به گنجینه ذهنی کودک اضافه کند. بیایید ببینیم چگونه به یک دانش آموز کلاس اولی کمک کنیم تا مهارت های گفتاری خود را بهبود بخشد.

بخونیدش:  گل من چرا زخمی از نیش خاری

شنونده خوبی باشید و به طور خودجوش به صحبت های آنها گوش دهید.

آنها را تشویق کنید آنچه را که خوانده یا شنیده اند توصیف کنند.

فراموش نکنیم که کودک می تواند بیشتر و بیشتر از نوشتن کلمات پیچیده را در مکالمه استفاده کند.

بازی‌هایی مانند بازی نام‌گذاری را انجام دهید که در آن همه باید یک کلمه یا نام را با حرف آخر نام که توسط طرف مقابل گفته می‌شود بیان کنند.

اگر کودک معنی کلمات را از شما می خواهد، فقط به معنی آن بسنده نکنید و اگر می دانید، سعی کنید ریشه این کلمه یا نزدیکان آن را بگویید.

4. توسعه مهارت های نوشتاری

این مهارت قطعاً در بین والدین و معلمان اهمیت بیشتری دارد. چگونه به دانش آموزان کلاس اولی کمک کنیم تا خوب و درست بنویسند؟

خواندن و تصحیح مطالبی که خودشان نوشته اند راهی عالی برای یادگیری است.

از آنها بخواهید با کنار هم قرار دادن کلمات، کلمات جدیدی ایجاد کنند.

با آنها بازی هایی انجام دهید که نیاز به نوشتن دارند. به عنوان مثال، پیام های درون بازی بنویسید و رد و بدل کنید یا خود کارت های بازی را بنویسید.

از کودک بخواهید داستان های بسیار کوتاه بنویسد یا تجربیات واقعی را با عباراتی که می داند بگوید.

چگونه به یک دانش آموز CP کمک کنیم تا تکالیف خود را بنویسد؟

دانستن روش صحیح کمک به کودک در انجام تکالیف بسیار مهم است. خطاهای رفتاری در این زمینه می تواند باعث شود که کودک به اندازه کافی تحریک شده و مضطرب تکالیف خود را برای همیشه از دست بدهد.

در اینجا نکاتی وجود دارد که والدین دانش آموزان کلاس اولی باید بدانند. بیایید ببینیم چگونه باید به دانش آموزان کلاس اولی در انجام تکالیف کمک کنیم.

برنامه داشته باشید: برای کاهش اضطراب، افزایش تمرکز و انجام تمام ماموریت ها راهی جز برنامه ریزی نداریم. برنامه ریزی درسی برای کلاس اولی ها ضرورتی است که باید تا پایان تحصیل و حتی عمر از آن استفاده کنند.

یک روال کاری ایجاد کنید: برنامه ای تنظیم کنید و به تعیین نحوه کار بر اساس زمانی که کودکان بیشترین تمرکز و آمادگی را دارند کمک کنید. چگونه به دانش آموزان کلاس اولی کمک می کنید تا وارد یک روال عادی شوند؟

نظرش را بپرسید و ببینید مثلا ترجیح می دهد سخت ترین ماموریت ها را اول انجام دهد یا ماموریتی که بیشتر دوست دارد را در اولویت قرار می دهد؟

محیط را آماده کنید: مکانی که کودکان باید تکالیف خود را انجام دهند باید تا حد امکان عاری از عوامل مزاحم باشد. وقتی تکالیف خود را انجام می دهید، تلویزیون را خاموش کنید و از تلفن همراه، تبلت و اسباب بازی استفاده نکنید.

در شرایط فعلی آموزش مجازی، مکانی که کودک از ابزار دیجیتال استفاده می کند باید قابل مشاهده و کنترل باشد.

تهیه لوازم التحریر زیبا: در خرید لوازم التحریر برای کودکان دقت کنید. به عنوان مثال خرید یک دفترچه یادداشت مناسب برای کلاس اولی ها از جمله دفترهای فانتزی نکته مهمی است که آنها را به انجام تکالیف تشویق می کند.

زمان استراحت: علاوه بر همه راه حل ها باید به توانایی های کودک در این سن توجه شود. نمی توان از او انتظار داشت که دو ساعت بدون استراحت روی تکالیفش بنشیند.
چگونه به دانشجویان CP کمک کنیم تا از اضطراب دور شوند؟

گفتیم ورود به محیط جدید و جدایی از خانه و والدین از عوامل اصلی اضطراب دانش آموزان کلاس اولی است. بیایید ببینیم چگونه به دانشجویان CP کمک کنیم تا این تغییر را راحت تر بپذیرند؟

قبل از مدرسه جدایی را تمرین کنید. مثلا چند ساعت او را نزد پدربزرگ و مادربزرگش بگذارید.

قبل از مدرسه در مورد آن صحبت کنید. البته از ساختن تصاویر اغراق آمیز اعم از مثبت و منفی خودداری کنید.

بازی رفتن به مدرسه را با هم انجام دهید. مراحل آماده سازی و بسته بندی را برای مدرسه بردارید (مثل ایفای نقش معلم).

سعی کنید با همکاری مدیریت مدرسه یک همکلاسی مناسب برای فرزندتان پیدا کنید.

برای خرید لوازم مدرسه همراه خود ببرید.

در زمان ثبت نام از اولیای مدرسه اجازه بگیرید و فرزندتان را تا کلاسش همراهی کنید تا فضایی که در آن درس خواهد خواند را ببینید.

ساعات خواب کودک را طوری تنظیم کنید که صبح زود بیدار شدن مشکلی نداشته باشد.

قبل از رفتن به رختخواب وسایل او را آماده کنید.

روز اول او را همراهی کنید و مطمئن شوید که با آرامش و به موقع به مدرسه می رسید.

بخونیدش:  چرا در یک اتاق تاریک نمی توانیم چیزی را ببینیم کلاس سوم

هنگام خداحافظی، او را گرمتر از همیشه در آغوش بگیرید و با لبخند او را ببوسید.

قبل از اینکه مدرسه را ترک کند، بیرون دروازه مدرسه منتظر او باشید. بیرون کشیدن او از مدرسه و تنها ماندن می تواند اثرات مخربی داشته باشد.

آخرین کلمه

ما تقریباً می دانستیم چگونه به دانش آموزان کلاس اول کمک کنیم تا با چالش های اصلی خود بهتر روبرو شوند. این روش ها می تواند آنها را به خوبی برای مدرسه آماده کند و این تغییر محیط و شرایط را به فرصتی لذت بخش برای آنها تبدیل کند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

کمک به دانش آموزان کلاس اولی برای آماده شدن و آماده شدن برای مدرسه یکی از چیزهای شیرینی است که سال ها در یادها باقی می ماند. اما کودکانی هستند که تمام روز اول مدرسه و حتی روزهای دیگر گریه می کنند. ترس از مدرسه در کلاس اول، یا فوبیای مدرسه، داستانی پر از ماجراست که در این پست وبلاگ اسنپ مارکت در مورد دلایل و روش های مقابله با آن صحبت می کنیم.

چرا روز اول مدرسه برای برخی از کلاس اولی ها سخت است؟

اولین مانعی که والدین در تربیت جدی فرزندان خود با آن روبرو می شوند، زمانی است که کودک وارد کلاس اول می شود. در برخی موارد کودک از رفتن به مدرسه امتناع می کند و گریه در روز اول مدرسه نشانه این است. این مشکل فوبیای مدرسه نامیده می شود و کاملاً رایج است.

برخورد با چنین مسائلی می تواند دشوار باشد. ولی این غیر ممکن نیست. برای کمک به کلاس اولی ها، والدین باید دلایل احتمالی چنین رفتاری را تجزیه و تحلیل کنند. موارد زیر به شما در درک چندین جنبه از فوبیای مدرسه کمک می کند.

اضطراب جدایی

این فقط نوزادان نیستند که از اضطراب جدایی رنج می برند. کودکان بزرگتر نیز می توانند آن را تجربه کنند. پس از بزرگ شدن توسط والدین دلسوز، دورنمای سوق دادن به محیطی که در آن چنین مراقبتی ارائه نمی شود، برای کودک دشوار است. برای کمک به پذیرش دانش آموزان کلاس اولی در مدرسه، این هدف در اولویت قرار دارد.

حوادث مضر

برخی از اتفاقات مضر روان کودک را نشانه می گیرد و او را از ورود به محیط جدید باز می دارد. جدایی والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده می تواند منجر به فوبیای مدرسه در کودکان شود.

اضطراب از ورود به محیط جدید

نقل مکان به مکان جدید می تواند سازگاری کودک را دشوار کند و ممکن است ترجیح دهند در خانه بمانند که محیط راحت تری است تا رفتن به مدرسه. آشنایی با این محیط قبل از ورود یکی از راه های کمک به کلاس اول است.

مزایای ماندن در خانه را با رفتن به مدرسه مقایسه کنید

ماندن در خانه به این معنی است که فرزند شما می تواند با شما وقت بگذراند یا فعالیت های سرگرم کننده ای مانند تماشای تلویزیون انجام دهد. به همین دلیل ممکن است کودک به جای گذراندن وقت در مدرسه، این شغل را انتخاب کند.

مشکلات یادگیری دانش آموزان کلاس اولی

مشکلات تحصیلی یا مشکلات یادگیری در کودکان رایج است. فشارهای مرتبط با آن می تواند به حدی افزایش یابد که کودک تصمیم بگیرد به طور کلی از مدرسه دوری کند. این نیز دلیل مهمی برای ترس دانش آموزان کلاس اولی از مدرسه است.

مسائل مربوط به همتایان

برای کمک به کلاس اولی ها، به یاد داشته باشید که مدرسه مکانی است که کودکان با بسیاری از افراد دیگر، از جمله همسالان خود، در تعامل هستند. کودکان مستعد انزوای اجتماعی از رویارویی و درگیری با دوستان خود می ترسند و ممکن است به همین دلیل از رفتن به مدرسه امتناع کنند.

راهکارهایی برای مقابله با فوبیای مدرسه در کلاس اولی ها

اولین قدم برای کمک به کلاس اولی ها این است که به یاد داشته باشید که انسان ها در همه سنین احساسات دارند و ممکن است سازگاری با تغییر برای برخی دشوارتر از دیگران باشد. ترس کلاس اولی از مدرسه نیز ناشی از همین احساسات است.

خبر خوب این است که انسان ها در هر سنی فوق العاده انعطاف پذیر و سازگار هستند. بنابراین حتی اگر فرزند شما در روز اول مدرسه اشک در چشمانش جاری شود، به این معنی نیست که همیشه اینطور خواهد بود. ما همچنین نکاتی را در مورد نحوه مقابله با اشک در اولین روز مدرسه به اشتراک خواهیم گذاشت تا غافلگیر نشوید.

قبل از اولین روز مدرسه از کلاس درس دیدن کنید

برای کمک به کلاس اولی ها، در صورت امکان، قبل از شروع رسمی مدرسه با مدرسه تماس بگیرید و بپرسید که آیا می توانید از محوطه مدرسه و کلاس درس فرزندتان بازدید کنید. در طول ملاقات، می توانید با فرزند خود در مورد آنچه در روز اول اتفاق می افتد صحبت کنید. این دیدار کودک مضطرب شما را با محیط خود آشنا می کند. این به او کمک می کند تا بفهمد مدرسه مکانی امن و سرگرم کننده است نه ترسناک و عجیب.

بخونیدش:  چرا در عید نوروز سفره هفت سین می چینیم

آن را به معلم ارائه دهید

وقتی برای بازدید از یک مدرسه تماس می گیرید، بپرسید که آیا روزی هست که معلمان آنجا باشند. همچنین ببینید که آیا معلم فرزندتان مایل است از قبل با فرزندتان ملاقات کند یا خیر. این جلسه می تواند به صورت مجازی انجام شود و کودک را نسبت به شرایط مطمئن کند و فوبیای مدرسه را کاهش دهد.

همه چیز را برای کاهش ترس کلاس اولی از مدرسه توضیح دهید

برای کمک به دانشجویان CP، دقیقاً برای آنها توضیح دهید که چه چیزی در انتظار آنهاست. حتی اگر فکر می کنید متوجه نمی شوند یا به یاد نمی آورند. به کودکتان با جزئیات توضیح دهید که صبح زود بیدار می شود، وسایلش را جمع می کند، با هر وسیله نقلیه ای به مدرسه می رود، چند ساعتی پیش کلاس و معلمش می ماند و شما برمی گردید.

همچنین، برای کاهش ترس دانش‌آموز کلاس اولی از مدرسه، توضیح دهید که او چه نوع فعالیت‌هایی را می‌تواند داشته باشد و آیا او در مدرسه یک وعده غذایی یا میان‌وعده می‌خورد یا نه. همچنین توضیح دهید که چگونه او به خانه می رسد. توضیح دهید که در صورت ترس یا گیجی چه کاری باید انجام دهد و از چه کسی کمک بخواهد.

با او در مدرسه نماد عشق خود را برای کودک بفرستید

اگر کودک شما وارد مهدکودک می شود، می تواند یک اسباب بازی کوچک با خود برد. اگر آوردن اسباب‌بازی از خانه به مدرسه مجاز نیست، یا اگر فرزندتان بزرگ‌تر است و از آوردن یک اسباب‌بازی خجالت می‌کشد، یک نماد عشق مخفی ایجاد کنید. این می تواند یک تکه کوچک از پتو یا تی شرت شما یا نوار کوچکی از روبان دور موهای شما باشد. هر چیزی که شما یا فرزندتان را به یاد ایمنی خانه می اندازد.

فقط به او بگویید که آن را لمس کند یا اگر احساس ناراحتی کرد به آن نگاه کند تا حالش بهتر شود. تقریباً هر چیزی می تواند این کار را برای کمک به کلاس اول انجام دهد.

نکات روز اول مدرسه برای کلاس اولی ها

از فرزندتان دور نشوید. اگر ناگهان ناپدید شوید، کودک شما بیشتر می ترسد. بهترین راه برای مدیریت روند جدایی این است که والدین به مدرسه بروند و کنار فرزندشان بنشینند. اما در بازی ها و تعاملات آنها دخالت نکنید.

برای کمک به کلاس اولی ها، هرگز آنها را با هم مقایسه نکنید. مثلاً نگویید سارا وقتی مادرش می رود گریه نمی کند. احترام گذاشتن به احساسات فرزندتان بهترین راه برای کاهش فوبیای مدرسه است.

سیستم پاداش جایگاه مهمی در رفتار دانش آموزان کلاس اولی دارد. در روزهایی که کودک شاد به مدرسه می رود، دفتری تهیه کنید و برچسب شادی را روی دفترچه بچسبانید. اگر در آخر هفته استیکرهای شادتر از غمگین داشت به او جایزه بدهید.

یک مراسم خداحافظی باشکوه و شاد انجام دهید. یک روش خاص برای در آغوش گرفتن یا گفتن عبارتی مانند خداحافظی قهرمان کوچک می تواند بخشی از این آیین باشد. داشتن یک برنامه خداحافظی شاد و بدون استرس باعث آرامش کودک می شود و ترس از مدرسه را کاهش می دهد.

سخن پایانی برای کمک به دانشجویان CP

به یاد داشته باشید که فرزند شما آینه رفتار شماست. کاهش ترس و استرس با کاهش ترس شما از دبیرستان مرتبط است. به جای جستجو در اینترنت یا اینکه از معلم بپرسید که چگونه به یک دانش آموز کلاس اولی آموزش دهد، مطمئن شوید که چگونه ترس او را کنترل کنید. یادگیری درس در روزهای اولیه اولویت نیست.

حالا بگو دانش آموز کلاس اولت روز اول مدرسه گریه کرد یا با خوشحالی او را به مدرسه فرستادی؟ چه روشی برای ایجاد احساس امنیت در او به کار گرفته اید؟ یادت هست در روز اول مدرسه چه کردی؟ تجربه خود را با سایر کاربران اسنپ مارکت به اشتراک بگذارید تا خاطره خوبی از این روز را در ذهن خود و فرزندانشان ذخیره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا