چطور در اتوکد اندازه گذاری کنیم

مقالات آموزشی مختلف اتوکد به بررسی امکانات و کارکردهای مختلف این نرم افزار می پردازد. اگر اصول اولیه اتوکد را بدانید، یادگیری آن نسبتا آسان خواهد بود. پس از اتمام طراحی، می توانید اندازه اشیا را برای تعیین اندازه آنها تغییر دهید. برای یادگیری نحوه اندازه گیری در اتوکد این مقاله را بخوانید.

بخش اول: آموزش اندازه گیری

مرحله 1 – گزینه Linear را انتخاب کنید

اندازه در اتوکد به نقاشی های شما اضافه می شود و جلوه نهایی و کاملی به آنها می دهد. نقشه های معماری باید اندازه گیری دقیق داشته باشند. اندازه گیری یک نقاشی در اتوکد بسیار ساده است. اولین نقاشی را بکشید، در قسمت بعدی آن را اندازه می گیریم.

ابزار اندازه گیری در پانل “Annotation” موجود است. اندازه های مختلفی برای انتخاب شما وجود دارد. برای اندازه گیری یک خط، گزینه Linear را انتخاب کنید.

در این پک فوق العاده، اتوکد را به گونه ای یاد خواهید گرفت که در هیچ دوره یا بسته آموزشی ندیده اید و نشنیده اید! اتوکد مادر نرم افزارهای مهندسی است، فقط 2 هفته دیگر آن را قورت دهید، سر و گردن بالاتر از بقیه، یا اصلاً پول در بیاورید!

مرحله 2 – یک بعد خطی اضافه کنید

اکنون روی دو نقطه از خطی که می خواهید اندازه گیری کنید کلیک کنید. اتوکد به طور خودکار اندازه خود را در نقشه نمایش می دهد.

مرحله 3 – اندازه گیری اجسام گرد

می توانید در اتوکد به اشیاء دایره ای ابعاد اضافه کنید. برای دسترسی به شعاع دایره، دستور آن را در پنل بالایی انتخاب کنید.

شی را انتخاب کنید، برای نهایی کردن انتخاب خود کلیک راست کنید، سپس یک شعاع اضافه کنید.

می توانید اندازه گیری های CAD را از برگه “Annotate” در بالا اضافه کنید.

مرحله 4 – اندازه گیری های واقعی را اضافه کنید

اگر می‌خواهید اندازه واقعی اشیاء را به جای اندازه‌های طراحی مشخص کنید، گزینه Dimjogline را از گزینه‌های پانل «Annotate» انتخاب کنید. این نماد را می توان به خط ابعاد اضافه کرد، اتوکد آن را در جای دیگری اضافه نخواهد کرد.

خط اندازه گیری را برای افزودن این گزینه انتخاب کنید، سپس برای نهایی کردن انتخاب خود کلیک راست کنید.

اندازه‌گیری‌ها به نقاشی در اتوکد اضافه می‌شوند تا امکان تفسیر دقیق را فراهم کنند.

در معماری، شما اغلب نیاز دارید که اندازه گیری ها را به طراحی خود اضافه کنید، بنابراین باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. یک راه آسان برای یادگیری نحوه اندازه گیری در اتوکد، یادگیری نکات و ویژگی های مختلف اتوکد است.

آموزش اتوکد: Dimension Text

علامت گذاری یک پروژه مهمترین بخش یک پروژه CAD است زیرا چاپ یک طرح بدون ابعاد پروژه شما را غیرقابل استفاده می کند.

سبک اندازه تقریباً همیشه باید با مقیاس پروژه ای که روی آن کار می کنید مطابقت داشته باشد. بنابراین باید بدانید که چگونه مقیاس متن ابعاد و سایر تنظیمات مانند فاصله افست متن، خطوط ابعاد، اندازه فلش و غیره را تنظیم کنید.

متن ابعاد اتوکد

برای تغییر تنظیمات اندازه، می توانید از خط فرمان: DIMSTYLE استفاده کنید.

اگر DIMSTYLE را تایپ کرده و ENTER را فشار دهید، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

شما می توانید تصمیم بگیرید که یک سبک کاملا جدید ایجاد کنید یا به سادگی سبک پیش فرض را تغییر دهید. در اینجا ما بر روی تغییراتی که می‌توانید ایجاد کنید و تأثیر آنها بر هر نقاشی تمرکز می‌کنیم.

برای استفاده از متن نامرئی در اندازه خود، می توانید ارتفاع، سبک متن، رنگ متن و غیره را تغییر دهید. از طریق تب Text

اگر متن شما برای اندازه طرح ها خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است، ممکن است بخواهید ارتفاع آن را برای مطابقت با طرح خود بکشید.

همچنین ممکن است بخواهید Variation Line Offset را تغییر دهید، که فاصله بین اندازه و خط تنوع را تعیین می کند.

در تصویر اول می بینید که متن نامناسب است، افزایش مقدار افست از خط تیره به شما امکان می دهد متن را به سمت بالا بکشید. (همانطور که در عکس دوم مشخص است)

نمادها و فلش ها

تب نمادها و فلش ها مطابق شکل زیر است.

می توانید با سبک فلش ها و اندازه آنها بازی کنید.

این تب همچنین به شما امکان می دهد اندازه فلش ها را کنترل کنید.

خط

این تب نیز می تواند بسیار مفید باشد.

در اینجا می توانید فاصله افست از مبدا را تغییر دهید.

دقت

با استفاده از این برگه می توانید دقت اندازه گیری های خود را تعریف کنید، می توانید تصمیم بگیرید که فقط یک رقم اعشار، اعداد بیشتر یا بدون اعشار داشته باشید. همچنین می توانید اندازه ها را گرد کنید.

همچنین برای کسانی که مایل به تغییر جداکننده اعشاری هستند امکان پذیر است.

قطعا گزینه های بیشتری نسبت به آنچه در این مقاله به آن پرداختیم وجود دارد. آنها را بررسی کنید و ببینید که چگونه بر اندازه گیری های شما تأثیر می گذارند.

برخی از صنایع استانداردهایی برای اندازه پروژه دارند، بنابراین ممکن است بخواهید آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید پروژه شما چگونه تنظیم شده است.

اصول استفاده از اندازه گیری ها

تمام خطوط اندازه گیری، قالب و راهنما باید باریک، روشن و تاریک (0.5mm/2H) باشند.

خطوط قالب نشان دهنده نقاطی هستند که ابعاد بین آنها اعمال می شود. آنها عمود بر خطوط اندازه گیری کشیده می شوند و با فاصله قابل مشاهده (~1/32 اینچ) بین آنها و جسم شروع می شوند و به 1/8 اینچ (3.2 میلی متر) از آخرین فلش ختم می شوند.

هر اندازه باید با فلشی پایان یابد که خطوط قالب را لمس می کند و در جهت مخالف می رود. سر پیکان ها آزادانه با سرب 0.7 میلی متر/HB کشیده می شوند. خط فقط باید تقریباً در مرکز شکل قطع شود.

اندازه های مشخص شده با خطوط اندازه گیری و فلش ها باید در پایین نقشه (سیستم یک طرفه) قرار گیرند.

تمام اندازه ها باید به صورت اعشاری بیان شود. هنگامی که اندازه ها در مقیاس اینچ نشان داده می شوند، صفرهای ابتدایی برای اندازه های کمتر از 1.00 حذف می شوند.

هنگامی که تمام ابعاد یک نقاشی به اینچ داده می شود، علامت اینچ (“”) حذف می شود، همین امر در مورد میلی متر نیز صدق می کند. در صورت استفاده از واحدهای متریک، کلمه METRIC به صورت نقطه در پایین صفحه طراحی نمایش داده می شود.

خطوط ابعاد هرگز نباید با خطوط موضوع یا خطوط مرکزی همپوشانی داشته باشند و خطوط قالب بندی نیز نباید. با این حال، هر دو می توانند به عنوان خطوط توسعه استفاده شوند.

در صورت امکان خطوط قالب و خطوط ابعاد نباید از یکدیگر عبور کنند. و اگر نمی توانید از آن اجتناب کنید، هیچ یک از خطوط نباید شکسته شود. اما اگر خطوط قالب از طریق فلش ها از خطوط اندازه عبور کنند، ممکن است شکسته شوند.

اندازه‌گیری‌ها باید حداقل ۳/۸ اینچ (۱۰ میلی‌متر) از خطوط بیرونی اجسام و حداقل ۱/۴ اینچ (۶ میلی‌متر) باشد. اندازه ها باید مشخص باشد. حالت استاندارد این است که کوتاه‌ترین بعد را به اجسام نزدیک‌تر و خطوط بعدی موازی مجاور را بر اساس طول آنها دورتر از اجسام قرار دهیم.

اندازه گیری ها خارج از مرزهای خطوط بیرونی قرار می گیرند. (به قانون شماره 11 مراجعه کنید).

اگر ابعاد خارج از نما قرار گیرند، این منجر به (الف) ابعادی می‌شود که از فاصله‌ای که نشان می‌دهند، (ب) قالب‌بندی خطوط یا خطوط راهنما طولانی و گیج‌کننده که سایر خطوط ترسیمی را قطع می‌کنند، یا (ج) سردرگمی در درک مکان به اندازه‌گیری‌هایی که قرار است اعمال شوند ممکن است در نزدیکی فاصله‌ای که نشان می‌دهند در دید باشد.

در فاصله کمتر از 1/2 اینچ (12.7 میلی متر)، فضای بین خطوط امتدادی سر پیکان ها و شکل ها بسیار کوچک می شود. برای این اندازه های کوچک، می توان از روش های نشان داده شده استفاده کرد. هر اندازه باید دارای دو نوک پیکان باشد که در جهت مخالف هستند. اندازه ها می توانند نوک پیکان ها را به اشتراک بگذارند.

وقتی چندین خط اندازه موازی در یک گروه وجود دارد، اعداد اندازه باید به گونه ای باشد که با یکدیگر تداخل نداشته باشند.

علامت ها باید همیشه به صورت افقی روی صفحه قرار گیرند تا از پایین طرح خوانده شوند (0.7 میلی متر HB).

آموزش تصویری کامل اندازه گیری در اتوکد

دانلود ویدیو

فیلم آموزشی اندازه گیری اتوکد در معماری

دانلود ویدیو

بخش دوم: کار با متن

متن

این پالت ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد که به شما در نوشتن متن در قسمت طراحی کمک می کند. متون زمانی که در اتوکد ایجاد می شوند مانند اشیاء عادی خواهند بود. می توانید آنها را جابجا کنید، کپی کنید و مانند یک تصویر با آنها رفتار کنید.

ایجاد متن در اتوکد

متن چند خطی (فرمان MTEXT)

این دستور به شما اجازه می دهد که یک شیء متنی چند خطی در اتوکد ایجاد کنید. برای استفاده از آن ابتدا باید در قسمت طراحی جایی که می خواهید متن ظاهر شود را انتخاب کنید سپس متن خود را وارد کنید.

تصویر زیر نمونه ای از متن ایجاد شده با استفاده از MTEXT را نشان می دهد.

پس از ایجاد متن (یا در حین ایجاد)، می توانید: سبک و قالب بندی آن را مشخص کنید، پاراگراف ایجاد کنید، نمادها را درج کنید، متن را در ستون های مختلف قرار دهید و غیره.

تک خط (فرمان TEXT)

برخلاف متن چند خطی، TEXT به شما امکان می دهد یک شی متن تک خطی در اتوکد ایجاد کنید. تفاوت اصلی دستور TEXT با MTEXT این است که هنگام ایجاد یک شیء متنی با دستور TEXT، با هر بار فشار دادن کلید ENTER، یک متن جداگانه ایجاد می شود. این متون را می توان به صورت جداگانه انتخاب و منتقل کرد.

دستور TEXT همچنین به شما این امکان را می دهد که متن را با تغییر جهت آن ایجاد کنید.

اندازه گیری

خطی، تراز، زاویه ای، شعاع و قطر.

دستور DIMLINEAR

DIMLINEAR برای اندازه گیری خطوط افقی یا عمودی استفاده می شود.

پارامترهای DIMLINEAR

هنگام استفاده از این دستور، می توانید از دستور زیر از پنجره دستور استفاده کنید.

دستور Mtext برای دسترسی به ویژگی‌های اندازه‌گیری متن، متن برای ویرایش، زاویه برای چرخش متن، افقی و عمودی برای اندازه‌گیری جهت و چرخش برای چرخش متن استفاده می‌شود.

چگونه می توانیم با استفاده از دستور DIMLINEAR به نتایج زیر دست یابیم؟

شکل 1

شکل 2

دستور STYLECOTE

DIMYTYLE دستوری است که به شما کمک می کند به مدیریت سبک ابعاد دسترسی پیدا کنید.

اگر روی دکمه Edit در سمت راست کلیک کنید، موارد زیر نمایش داده می شود.

با استفاده از این پنجره، می توانید تمام ویژگی های سبک ابعاد پروژه خود را تغییر دهید.

در نهایت، باید به خاطر داشت که کلید یادگیری این اصول، تمرین است.

بسیار راحت

اندازه نمایش ابعاد عنصر در نقشه های دو بعدی و سه بعدی است. اندازه گیری در اتوکد معمولا با استفاده از دستور DIMENSION انجام می شود. اتوکد چندین ابزار برای ابعاد عناصر و پارامترهای متعددی برای شخصی سازی آنها در اختیار کاربر قرار می دهد. در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد ابعاد در اتوکد و نحوه پیکربندی این عنصر بدانید به همراه چندین مثال تصویری به شما آموزش می دهیم. در پایان عملکرد اندازه گیری خودکار را با استفاده از زبان برنامه نویسی Lisp ارائه خواهیم داد.

اندازه گیری چیست؟

اندازه نشان دادن ابعاد عناصر نقشه با عددی است که مطابق با یک واحد استاندارد است. عدم اندازه گیری، درک نقشه ها را دشوار می کند. تصویر زیر اندازه گیری طول یک مستطیل را نشان می دهد.

اجزای اندازه‌گذاری طول مستطیل

اندازه گیری در نرم افزار طراحی

اهمیت اندازه گیری در فرآیند تهیه پیش نویس و طراحی به حدی است که تقریباً تمامی نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) ابزارهای ویژه ای را برای این کار به همراه پارامترها و قابلیت های مختلف در اختیار طراحان و مهندسان پیش نویس قرار می دهند. نرم افزار اتوکد نیز از ابزارهای اندازه گیری با ویژگی های متعدد استفاده می کند.

چگونه در اتوکد اندازه گیری کنیم؟

اندازه گیری در اتوکد با استفاده از ابزارهای موجود در پنل Annotation در تب Home انجام می شود.

البته ابزارهای اندازه گیری اتوکد را نیز می توانید در پنل “Dimensions” تب “Annotate” پیدا کنید.

مثال: اندازه گیری خط در اتوکد

یک عنصر ساده مانند خط زیر را در نظر بگیرید. اندازه این خط را با استفاده از ابزار اندازه گیری تعیین می کنیم. ما این کار را به دو صورت انجام می دهیم.

اندازه گذاری خط با انتخاب خط

با کلیک بر روی نماد ابزار “Dimension” در یکی از پانل های Annotation یا Dimensions، ابزار اندازه گیری فعال می شود. نرم افزار از ما می خواهد که یک شی یا نقطه ای از شی مورد نظر را انتخاب کنیم.

اگر نشانگر ماوس را روی خط حرکت دهیم، پیش نمایش اندازه گیری در کنار آن ظاهر می شود.

بخونیدش:  چرا تو تلگرام پیام ارسال نمیشه

با کلیک چپ می توانیم مکان اندازه گیری را تغییر دهیم.

پس از تنظیم موقعیت اندازه گیری، کلیک چپ می کنیم. به این ترتیب فرآیند اندازه گیری خط به پایان می رسد.

در نهایت کلید Esc را فشار دهید تا ابزار Dimension غیر فعال شود.

اندازه گذاری خط با انتخاب نقاط انتهایی خط

در این روش ابتدا ابزار Dimension را فعال می کنیم. سپس به جای رفتن به خط، نشانگر ماوس را به یکی از انتهای آن برده و کلیک می کنیم.

در مرحله بعد نرم افزار از ما می خواهد که نقطه دوم را برای اندازه گیری فاصله این دو نقطه انتخاب کنیم. بنابراین، ما نشانگر را به انتهای دیگر خط منتقل می کنیم.

با کلیک بر روی نقطه دوم، اندازه گیری برای تنظیم موقعیت و نهایی کردن آن پیش نمایش داده می شود.

این بار اندازه گیری را در انتهای خط قرار می دهیم و کلیک می کنیم.

پس از فشار دادن کلید Esc، ابزار Dimension غیر فعال می شود.

دستور اندازه گیری در اتوکد چیست؟

یکی از راه های فعال سازی ابزارهای مختلف در اتوکد این است که دستورات آنها را در نوار فرمان وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. ابزار اندازه گیری در اتوکد با دستور “DIMENSION” یا به اختصار “DIM” فعال می شود.

با اجرای دستور DIM گزینه های زیر در نوار خط فرمان نمایش داده می شود.

عملکرد هر یک از گزینه های بالا به شرح زیر است:

Angular

اندازه گیری زاویه

مرجع

اندازه گیری نسبت به اندازه گیری دیگر

ادامه

اندازه گیری ها به دنبال اندازه گیری دیگری می آیند

سفارش

ابعاد عمودی عناصر را اندازه گیری کنید

Align

خطوط ابعاد را نسبت به یک عنصر یا بعد مرجع تراز کنید

توزیع

نحوه توزیع یک گروه از اقدامات را تعیین کنید

پوشک

اندازه گیری های جدید را به یک لایه مشخص اختصاص دهید

لغو

به مرحله قبل برگردید

گزینه های دستور DIMENSION در اتوکد به موارد فوق محدود نمی شود. هر کدام از این عناصر می توانند حالت های مختلفی داشته باشند. علاوه بر این، ابزارهای اندازه گیری موجود در پانل های حاشیه نویسی و ابعاد، امکانات بیشتری را به کاربر ارائه می دهند.

انواع اندازه گیری در اتوکد چیست؟

به طور کلی انواع اندازه گیری در اتوکد عبارتند از:

اندازه گیری خطی

اندازه گیری شعاعی

اندازه گیری زاویه ای

اندازه گیری مختصات

اندازه گیری قوس

اندازه گیری در برابر یک پایه

اندازه گیری متوالی

در ادامه هر یک از موارد فوق را با مثال های تصویری بررسی می کنیم. سپس در قسمت های بعدی نحوه اجرای دستورات مربوط به هر کدام را به شما آموزش می دهیم.

اندازه گیری خطی

اندازه گیری خطی برای تعیین فواصل افقی، عمودی و موازی (طول مستقیم) استفاده می شود. دستور DIM می تواند تمام این اندازه گیری ها را انجام دهد. موقعیت نشانگر ماوس نوع بعد خطی ایجاد شده توسط DIM را تعیین می کند.

اندازه‌گذاری خطی عمودی (شکل راست)، هم‌راستا (شکل وسط) و افقی (شکل چپ)

در برخی موارد اندازه گیری خطی در یک زاویه مشخص انجام می شود. به عنوان مثال در تصویر زیر جهت فضا در اتاق زاویه مشخصی دارد. اندازه گیری برای تعیین فاصله بین دو دیوار فضا با اعمال این زاویه انجام می شود.

اتوکد همچنین توانایی اندازه گیری قطر را ارائه می دهد. در این حالت خطوط رابط عمود بر خطوط اندازه گیری نیستند. اندازه گیری های مورب معمولاً در نماهای ایزومتریک استفاده می شود.

اندازه گیری شعاعی

اندازه گیری شعاعی شعاع یا قطر قوس را نشان می دهد. این اندازه گیری ممکن است دارای علامت مرکزی یا خطوطی باشد که از مرکز عبور می کنند. حالت های مختلف اندازه گیری شعاعی در شکل زیر آورده شده است.

اگر اندازه گیری در داخل یک قوس یا دایره قرار گیرد، علامت مرکزی یا خطوطی که از مرکز عبور می کنند به طور خودکار حذف می شوند.

اندازه گیری زاویه ای

اندازه گیری زاویه ای برای نمایش زاویه بین دو جسم یا سه نقطه استفاده می شود. تصویر زیر حالت های مختلف اندازه گیری زاویه را نشان می دهد.

اندازه‌گذاری زاویه‌ای با دو خط (زاویه سمت راست)، قوس (زاویه وسط) و دو نقطه و یک راس (زاویه سمت چپ)

اندازه گیری مختصات

اندازه گیری مختصات نشان دهنده فاصله عمودی یا افقی از یک نقطه تا یک نقطه مرجع است. این نوع اندازه گیری با تعیین فاصله بین ویژگی های مدل، خطر خطا را کاهش می دهد. به عنوان مثال مرکز سوراخ مشخص شده در تصویر زیر به عنوان مبدأ برای اندازه گیری مختصات سایر سوراخ های قطعه در نظر گرفته شده است.

اندازه گیری قوس

اندازه گیری قوس طول یک قوس یا بخشی از چند خط را نشان می دهد. این نوع اندازه گیری عموماً برای محاسبه مسیر اطراف یک منطقه، طول کابل یا نمونه هایی از این قبیل استفاده می شود. در اتوکد، اندازه گیری قوس با یک فلش در کنار متن اندازه گیری نشان داده می شود تا کاربر آن را با سایر انواع اندازه گیری اشتباه نگیرد.

اندازه گیری متوالی و اندازه گیری نسبت به یک مرجع

اندازه‌گیری متوالی نمایش مجموعه‌ای از اندازه‌گیری‌ها است که پایان هر یک با شروع اندازه‌گیری بعدی منطبق است.

اندازه گیری نسبی مبدا فاصله هر نقطه تا نقطه مشخص را نشان می دهد. تفاوت بین این اندازه گیری و اندازه گیری بالا را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

فرادرس با توجه به قابلیت های نرم افزار اتوکد در زمینه های مختلف مجموعه ای جامع از فیلم های آموزشی کاربردی و مفید را برای کاربران مبتدی و پیشرفته آماده کرده است. عناوین این مجموعه می تواند به شما در شروع یادگیری این نرم افزار محبوب یا تسلط بر ابزارهای تخصصی آن کمک کند.

گزینه های اندازه گیری در اتوکد چیست؟

ساده ترین راه برای اندازه گیری در اتوکد تعیین ابعاد خطوط مستقیم است. علاوه بر عناصر مستقیم، امکان اندازه گیری زوایای (داخلی و خارجی)، قوس ها، دایره ها و حتی ویژگی های مدل مانند ضخامت وجود دارد.

اندازه گیری خطی در اتوکد

مقیاس بندی خطی (تعیین فاصله افقی و عمودی) با استفاده از دستور “DIMLINEAR” انجام می شود. نماد این دستور به صورت زیر است.

تصویر زیر مکان ابزار Linear Measure را در دو تب مختلف نوار ابزار اتوکد نشان می دهد.

اندازه گیری با استفاده از دستور DIMLINEAR یک تفاوت اساسی با دستور DIM دارد. ابزار DIM می تواند دو خط تقاطع زیر را برای درک این تفاوت در نظر بگیرد.

قرار است فاصله انتهای یکی از خطوط تا تقاطع دو خط را اندازه گیری کنیم. این کار را می توان با استفاده از دستورات DIMLINEAR و DIM انجام داد. ابتدا دستور DIMLINEAR را فعال کرده و روی نقاط مورد نظر کلیک کنید تا پیش نمایش اندازه گیری نمایان شود.

متریک بالا فاصله افقی (فاصله بین دو نقطه در محور x) را نشان می دهد. اگر نشانگر ماوس را حرکت دهیم، می توانیم فاصله عمودی بین دو نقطه را نیز اندازه گیری کنیم.

اگر به جای دستور DIMLINEAR دستور DIM را فعال کنیم، اندازه گیری بین دو نقطه به صورت زیر خواهد بود.

بعد بالا طول خط را نشان می دهد. در دستور DIMLINEAR امکان تجسم این طول وجود ندارد. با این حال، اگر زمانی که DIM فعال است، نشانگر ماوس را تغییر دهید، می توانید فاصله عمودی و افقی انتهای خطوط را اندازه گیری کنید. گزینه های دستور DIMLINEAR عبارتند از:

Mtext: نمایش ویرایشگر متن به جای نمایش اندازه

Text: تغییر اندازه متن در نوار خط فرمان

Angle: تنظیم زاویه نمایش متن اندازه گیری

Horizontal: ایجاد مقیاس افقی

Vertical: ایجاد مقیاس عمودی

Rotated: اندازه گیری ها را در یک زاویه خاص ایجاد کنید

اندازه گیری تراز در اتوکد

اگر بخواهیم فاصله دو نقطه روی یک عنصر را بر اساس تراز آن نمایش دهیم، از اندازه گیری تراز شده استفاده می کنیم. “DIMALIGNED” دستور تعیین ابعاد تراز شده اتوکد است.

تصویر زیر مکان نماد دستور DIMALIGNED را در نوار ابزار اتوکد نشان می دهد.

منحنی زیر را در نظر بگیرید. ما می خواهیم فاصله بین نقاط انتهایی این منحنی را اندازه گیری کنیم. این کار را می توان با استفاده از دستوراتی مانند DIMLINEAR، DIM و DIMALIGNED انجام داد.

دستور DIM به شما امکان می دهد فواصل تراز افقی، عمودی و منحنی را اندازه گیری کنید. دستور DIMLINEAR فقط برای اندازه گیری فاصله افقی و عمودی استفاده می شود. دستور DIMALIGNED فقط برای اندازه گیری های تراز استفاده می شود. عنوان این دستور را تایپ کرده و کلید Enter را فشار می دهیم. با کلیک بر روی دو سر منحنی، فاصله آنها در امتداد منحنی نمایش داده می شود (تصویر زیر).

گزینه های دستور DIMALIGNED عبارتند از:

Mtext: ویرایشگر متن بعد محلی را باز کنید

Text: تغییر اندازه متن در نوار خط فرمان

Rotated: یک مقیاس در یک زاویه خاص ایجاد کنید

اندازه گیری زاویه در اتوکد

یکی دیگر از گزینه های اندازه گیری در اتوکد ابزار زاویه است. این ابزار با تایپ دستور “DIMANGULAR” و فشردن کلید Enter فعال می شود.

تصویر زیر مکان نماد دستور DIMANGULAR را در نوار ابزار اتوکد (ابزار زاویه ای) نشان می دهد.

ابزار Angular توانایی اندازه گیری و تعیین زوایای داخلی و خارجی را فراهم می کند. به عنوان مثال، چند ضلعی زیر را در نظر بگیرید. با دستور DIMANGULAR زوایای داخلی و خارجی این چند ضلعی را بدست می آوریم و هر کدام را روی مدل نمایش می دهیم.

اندازه گذاری زاویه داخلی در اتوکد

هر زاویه از دو ضلع و یک راس تشکیل شده است. برای اندازه گیری زوایای داخلی ابتدا دستور DIMANGULAR را فعال می کنیم. با انتخاب دو ضلع یک زاویه یا راس گوشه، اندازه آن زاویه نمایش داده می شود. ابتدا روی یک طرف کلیک می کنیم. نرم افزار ضلع دوم زاویه را از ما می خواهد.

پس از کلیک بر روی سمت دوم، پیش نمایش اندازه گیری زاویه ظاهر می شود.

موقعیت اندازه گیری را تنظیم می کنیم و کلیک می کنیم. به این ترتیب اندازه یکی از زوایای داخلی به مدل اضافه می شود.

توجه داشته باشید که برای نمایش زاویه داخلی در زمانی که DIMANGULAR فعال است، نشانگر ماوس باید بین دو طرف و داخل چند ضلعی باشد. ابتدا، اگر نشانگر ماوس را روی زاویه داخلی و خارج از مرز چند ضلعی حرکت دهیم، اندازه گیری به صورت زاویه مقابل راس نمایش داده می شود.

اندازه گذاری زاویه خارجی در اتوکد

اندازه گیری زاویه خارجی تفاوت زیادی با اندازه گیری زاویه داخلی ندارد. پس از اجرای دستور DIMANGULAR، اگر نشانگر ماوس را به خارج از زاویه و نزدیک یکی از اضلاع حرکت دهیم، اندازه زاویه خارجی نمایش داده می شود.

گزینه های دستور DIMANGULAR برای اندازه گیری زوایای داخلی و خارجی عبارتند از:

Mtext: دسترسی به ویرایشگر متن در صفحه نمایش متن ابعاد

Text: اندازه متن را در نوار خط فرمان تنظیم کنید

Angle: تعیین زاویه نمایش متن اندازه گیری

Quadrant: مکان متن بعد را به صورت دستی تنظیم کنید

اکنون تمام زوایای داخلی و خارجی چند ضلعی را اندازه گیری می کنیم و موقعیت نمایش متن آنها را تنظیم می کنیم.

اندازه گیری دایره در اتوکد

ابزار اندازه گیری اتوکد توانایی تعیین طول اجزای مختلف یک دایره مانند قوس، شعاع و قطر را فراهم می کند. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

اندازه گذاری قوس در اتوکد

قوس ها از دیگر عناصر طراحی هستند که باید اندازه گیری شوند. این عناصر در اتوکد با دستور “DIMARC” اندازه گیری می شوند. متن این نوع اندازه گیری طول قوس را نشان می دهد.

برای فعال سازی دستور DIMARC می توانید عنوان آن را در نوار خط فرمان تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. البته با کلیک بر روی آیکون این دستور در نوار ابزار اتوکد امکان اندازه گیری کمان ها وجود دارد.

قوس زیر را در نظر بگیرید. این قوس بخشی از محیط دایره است. ما می خواهیم طول این قوس را با استفاده از ابزارهای اندازه گیری اتوکد بدست آوریم.

پس از اجرای دستور DIMARC، نشانگر ماوس را حرکت داده و کلیک چپ کنید.

به این ترتیب پیش نمایش اندازه گیری طول قوس ظاهر می شود. با کلیک بر روی صفحه، مکان اندازه گیری نهایی می شود. دستور DIMARC همچنین به شما امکان می دهد طول مکمل قوس انتخاب شده را اندازه گیری کنید. اگر نشانگر ماوس را قبل از آخرین کلیک به موقعیتی مشابه تصویر زیر ببریم، طول قوس تکمیل کننده قوس انتخاب شده نمایش داده می شود.

گزینه های دستور DIMARC عبارتند از:

Mtext: متن اندازه گیری را در یک ویرایشگر جداگانه ویرایش کنید

Text: تغییر اندازه متن در نوار خط فرمان

Angle: تغییر زاویه نمایش متن اندازه گیری

Partial: کاهش طول اندازه گیری قوس (تعیین طول بخشی از قوس)

اندازه گذاری شعاع در اتوکد

شعاع و قطر مهمترین ابعاد اشکال دایره ای هستند. شعاع نشان دهنده فاصله مرکز دایره تا هر نقطه از محیط آن است. این اندازه با استفاده از دستور AutoCAD “DIMRADIUS” تعیین می شود.

بخونیدش:  چرا صابون در آب سخت کف نمی کند

ابزار فوق برای تعیین شعاع دایره و شعاع قوس استفاده می شود. نماد فعال سازی دستور DIMRADIUS را می توانید در مسیرهای زیر پیدا کنید.

دایره زیر را در نظر بگیرید.

هنگام اجرای DIMRADIUS (از خط فرمان یا نوار ابزار)، اتوکد از شما می خواهد که یک دایره یا کمان را انتخاب کنید.

نشانگر ماوس را روی دایره حرکت دهید.

با کلیک بر روی دایره پیش نمایش اندازه گیری شعاع نمایش داده می شود. کاربر می تواند با حرکت دادن نشانگر و کلیک یا وارد کردن مختصات مورد نظر، مکان اندازه گیری را تعیین کند.

پس از زدن کلید Enter یا کلیک چپ، اندازه گیری شعاع دایره به صورت زیر خواهد بود.

دستور DIMRADIUS مانند سایر دستورات اندازه گیری، گزینه هایی را برای تغییر نحوه نمایش متن اندازه گیری در اختیار کاربر قرار می دهد.

اندازه گذاری قطر در اتوکد

فرآیند اندازه گیری قطر دایره در اتوکد کاملاً شبیه اندازه گیری شعاع است. دستور “DIMDIAMETER” امکان تعیین قطر دایره و قوس دایره را ارائه می دهد.

نماد فعال‌سازی دستور DIMDIAMETER در قسمت دستورات اندازه‌گیری اجزای دایره در کنار دستورات DIMRADIUS (اندازه‌گیری شعاع) و DIMARC (اندازه‌گیری قوس) قرار دارد.

پس از فعال سازی دستور DIMDIAMETER دایره مورد نظر را انتخاب کرده و روی موقعیت مورد نظر کلیک می کنیم. تصویر زیر اندازه گیری قطر دایره را از قسمت قبل نشان می دهد.

اندازه‌گذاری شعاع (سمت راست) و اندازه‌گذاری قطر (سمت چپ)

اندازه‌گذاری شعاع دایره با خط شکسته

در برخی موارد ابعاد برگه ترسیم آنقدر کوچک است که مرکز دایره به خوبی نمایش داده نمی شود. در این شرایط می توان از دستور “DIMJOGGED” برای اندازه گیری شعاع دایره یا قوس استفاده کرد.

دستور DIMJOGGED نیز با کلیک بر روی آیکون های نشان داده شده در تصویر زیر فعال می شود.

با فعال سازی دستور DIMJOGGED، اتوکد از ما می خواهد که دایره یا کمان را انتخاب کنیم. پس از انتخاب دایره یا کمان مورد نظر، نوبت به تعیین مرکز واقعی یا فرضی دایره می رسد.

هنگام مقیاس بندی با DIMRADIUS یا DIMDIAMETER، مرکز واقعی دایره در مدل نمایش داده می شود. اگر از DIMJOGGED استفاده شود، می توان یک مرکز فرضی را تعریف کرد. برای این کار نشانگر ماوس را به موقعیت مورد نظر برده و کلیک می کنیم. با وارد کردن مختصات مورد نظر و فشردن کلید Enter می توان مرکز فرضی دایره را نیز مشخص کرد.

در مرحله بعد می توان فاصله عمودی بین نقطه شروع و پایان خط اندازه گیری را تعریف کرد.

در نهایت، زمان تنظیم موقعیت افقی شکستن خط میله است.

با کلیک یا فشار دادن کلید Enter، فرآیند اندازه گیری قطع شده خاتمه می یابد.

مختصات افقی و عمودی را در اتوکد اندازه گیری کنید

نوع نهایی اندازه گیری در اتوکد، تعیین فاصله عمودی یا افقی نقاط از مبدا مختصات مدل است. این نوع اندازه گیری با استفاده از دستور “DIMORDINATE” انجام می شود.

تصویر زیر مکان نماد فعال کردن دستور DIMORDINATE را در دو تب مختلف نوار ابزار اتوکد نشان می دهد.

اندازه گیری مختصات افقی و عمودی خطر خطا ناشی از عدم حفظ فاصله مناسب بین ویژگی های مختلف مدل را کاهش می دهد.

نمونه‌ای از اندازه‌گذاری مختصات عمودی و افقی

مدل زیر را در نظر بگیرید. مختصات عمودی و افقی این مدل را اندازه گیری می کنیم.

با اجرای DIMORDINATE، اتوکد از ما می خواهد که محل عملکرد مورد نظر را تعیین کنیم. برای این کار، نشانگر ماوس را به گوشه سمت چپ بالا منتقل می کنیم.

روی گوشه بالا کلیک کنید. با این کار پیش نمایش اندازه گیری ظاهر می شود. اگر نشانگر ماوس را به سمت چپ یا راست گوشه ببریم، مختصات عمودی آن نمایش داده می شود.

اگر نشانگر ماوس را از گوشه بالا یا پایین ببرید، مختصات افقی نمایش داده می شود.

در اینجا مختصات عمودی گوشه را اندازه می گیریم و این کار را برای دو مکان نشان داده شده در تصویر زیر تکرار می کنیم.

حالا گوشه پایین سمت چپ را در نظر بگیرید. از تصویر بالا مختصات عمودی این گوشه را اندازه گرفتیم. دوباره دستور DIMORDINATE را فعال کرده و روی آن کلیک کنید. این بار نشانگر ماوس را به سمت پایین حرکت می دهیم.

این کار را برای سه مکان نشان داده شده در تصویر زیر تکرار می کنیم.

گزینه های دستور DIMORDINATE عبارتند از:

Xdatum: نمایش مختصات افقی نقطه انتخاب شده

Ydatus: مختصات عمودی نقطه انتخاب شده را نشان دهید

Mtext: ویرایشگر متن اندازه گیری مستقل

Text: متن اندازه گیری را در خط فرمان تغییر دهید

Angle: تغییر زاویه نمایش متن اندازه گیری

اگر گزینه های Xdatum یا Ydatum را انتخاب کنید، اندازه نمایش داده شده ثابت می ماند و وقتی نشانگر ماوس را در جهات مختلف حرکت می دهید، تغییر نمی کند.

سایزبندی پشت سر هم در اتوکد

اندازه گذاری متوالی در اتوکد برای تعیین اندازه های ناشناخته پس از اندازه شناخته شده انجام می شود. دستور “DIMCONTINUE” به شما امکان می دهد اندازه گیری های متوالی را انجام دهید.

ابزار Continuous در تب Annotate، پانل ابعاد، دستور DIMCONTINUE را فعال می کند.

شکل زیر را در نظر بگیرید. فاصله افقی بین شروع شکل و اولین نقطه عطف اندازه گیری شد. فاصله بین دو نقطه عطف دیگر را به صورت متوالی اندازه گیری می کنیم. برای این کار به دستور DIMCONTINUE می رویم.

توجه داشته باشید که برای اجرای دستور DIMCONTINUE باید اندازه گیری اولیه مانند تصویر بالا وجود داشته باشد. به این ترتیب دستور اندازه گیری ترتیبی را اجرا می کنیم و روی اندازه گیری اولیه کلیک می کنیم.

پیش نمایش اندازه گیری متوالی پس از اندازه گیری قبلی ظاهر می شود. نشانگر ماوس را به نقطه مورد نظر (تصویر زیر) ببرید و کلیک کنید.

پس از کلیک، اندازه گیری دوم ایجاد می شود، اما نرم افزار از دستور DIMCONTINUE خارج نمی شود. در واقع نرم افزار منتظر ادامه اندازه گیری هاست. بنابراین، روند قبلی را تکرار می کنیم.

پس از انجام آخرین اندازه گیری، کلید Esc را فشار می دهیم. به این ترتیب نرم افزار از دستور DIMCONTINUE خارج شده و فرآیند اندازه گیری پیوسته نهایی به پایان می رسد.

دستور DIMCONTINUE دو گزینه دارد:

Select: اندازه گیری اولیه را برای ادامه اندازه گیری انتخاب کنید

Undo: پاک کردن آخرین اندازه گیری و بازگشت به مرحله قبلی

اندازه گیری نسبت به پایه در اتوکد

اندازه گیری نسبت به یک پایه در اتوکد با استفاده از دستور “DIMBASELINE” انجام می شود.

تصویر زیر مسیر فعال سازی دستور DIMBASELINE در نوار ابزار را نشان می دهد.

شکل زیر را در نظر بگیرید. ما قصد داریم فاصله بین تقاطع های این شکل را نسبت به نقطه شروع اندازه گیری کنیم. برای این، ما به یک اندازه گیری اولیه نیاز داریم.

در مرحله اول با استفاده از دستور DIM فاصله را از گوشه سمت چپ پایین شکل اندازه می گیریم.

سپس با فشردن کلید ESC از دستور DIM خارج می شویم. اکنون اندازه اولیه مورد نیاز برای اندازه گیری فاصله های دیگر را داریم. دستور DIMBASELINE را اجرا می کنیم. به این ترتیب گزینه های زیر در نوار خط فرمان ظاهر می شوند.

گزینه “انتخاب” را انتخاب می کنیم و روی خط رابط در سمت چپ اندازه گیری اولیه کلیک می کنیم.

نشانگر ماوس را به تقاطع بعدی (تصویر زیر) ببرید و دوباره کلیک کنید.

این کار را تا آخرین نقطه ادامه می دهیم. در نهایت کلید Esc را فشار دهید. همه نقاط نسبت به خط پایه انتخاب شده مقیاس بندی می شوند.

اندازه گیری در برابر یک پایه فقط مربوط به اندازه گیری های خطی نیست. از این نوع اندازه گیری می توان در اندازه گیری های زاویه ای و قوسی نیز استفاده کرد.

سایز بندی سریع در اتوکد

ابعاد سریع در اتوکد با اجرای دستور “QDIM” انجام می شود. این دستور به شما اجازه می دهد تا به طور همزمان اندازه مجموعه ای از دایره ها یا کمان ها را تعیین کنید. البته از QDIM برای اندازه گیری سریع مختصات عمودی و افقی سایر عناصر ترسیمی نیز استفاده می شود.

تصویر زیر نماد فعال کردن دستور QDIM را در نوار ابزار اتوکد نشان می دهد.

برای آشنایی با کاربردهای این ابزار، مجموعه دایره های زیر را در نظر بگیرید. قصد داریم به طور همزمان شعاع این دایره ها را اندازه گیری کنیم.

دستور QDIM را اجرا می کنیم. اتوکد از ما می خواهد که یک یا چند شی را انتخاب کنیم. با کلیک و حرکت دادن نشانگر ماوس، تمام دایره ها را بدست می آوریم.

بعد، کلید Enter را فشار دهید. با این کار چندین گزینه در نوار خط فرمان ظاهر می شود.

عملکرد هر یک از گزینه های فوق به شرح زیر است:

Continuous: یک سری اندازه گیری خطی متوالی ایجاد کنید.

Staggered: مجموعه ای از اندازه گیری های خطی پلکانی ایجاد کنید.

Baseline: مجموعه ای از اندازه گیری های خطی را نسبت به موقعیت پایه ایجاد کنید.

Ordinate: مجموعه ای از اندازه گیری مختصات عمودی یا افقی ایجاد کنید.

Radius: جدولی از اندازه گیری های شعاعی ایجاد کنید.

Diameter: جدول اندازه گیری قطر ایجاد کنید.

نقطه مرجع : تنظیم موقعیت پایه جدید برای گزینه های مبنا و ترتیب

Edit: قبل از اعمال دستور، نقاط اندازه گیری را حذف یا اضافه کنید

Settings: تنظیم اولویت قطع برای خطوط در امتداد نقاط پایه (تقاطع ها یا نقاط پایانی)

گزینه “Radius” را انتخاب کنید و نشانگر ماوس را به موقعیت مناسب ببرید.

با کلیک چپ، شعاع همه دایره ها به طور همزمان اندازه گیری می شود.

اندازه گیری های وابسته در اتوکد

هنگام اندازه گیری عناصر، یک وابستگی بین ابعاد عنصر و اندازه وجود دارد. به عبارت دیگر، با تغییر هندسه عنصر، اندازه آن به طور خودکار تغییر می کند. برای مثال بیضی زیر را در نظر بگیرید. با استفاده از دستور DIM شعاع این بیضی را اندازه گرفتیم.

به محض ایجاد یک اندازه گیری، عناصر آن به هندسه بیضی مرتبط می شوند. برای دیدن این عدد روی بیضی کلیک کنید. با این کار چندین مربع کوچک روی بیضی ظاهر می شود. این مربع ها به شما امکان می دهند اندازه شکل را تغییر دهید.

روی یکی از مربع ها کلیک کنید و نشانگر ماوس را حرکت دهید.

وقتی به اندازه دلخواه رسیدیم دوباره کلیک می کنیم تا ابعاد روی بیضی اصلاح شود. با این کار اندازه گیری شعاع به صورت خودکار تغییر می کند و شعاع جدید بیضی را نمایش می دهد.

جدول دستورات اندازه گیری در اتوکد

جدول زیر مجموعه ای از دستورات اتوکد را برای اندازه گیری عناصر مختلف نشان می دهد. در کنار هر دستور، اختصارات آن نیز مشخص شده است. با تایپ این اختصارات و فشردن کلید Enter دستور مربوطه اجرا می شود.

دستور
عملکرد
دستور اختصاری

DIMSTYLE
دسترسی به تنظیمات ایجاد و ویرایش حالت‌های اندازه‌گذاری
D

DIMANGULAR
اندازه‌گذاری زاویه‌ای
DAN

DIMARC
اندازه‌گذاری قوسی
DAR

DIMBASELINE
اندازه‌گذاری خطی، زاویه‌ای یا مختصاتی نسبت به یک اندازه‌گذاری قبلی یا انتخابی
DBA

DIMCONTININUE
اندازه‌گذاری متوالی در ادامه یک اندازه‌گذاری موجود
DCO

DIMDISASSOCIATE
حذف المان‌های اندازه‌گذاری (علامت مرکز، خطوط و غیره)
DDA

DIMDIAMETER
اندازه‌ٰگذاری قطر دایره یا کمان
DDI

DIMEDIT
ویرایش متن و خطوط اندازه‌گذاری
DED

DIMJOGLINE
حذف یا اضافه کردن خط شکسته به اندازه‌گذاری خطی یا هم‌راستا
DJL

DIMJOGGED
ایجاد اندازه‌گذاری شکسته برای دایره و کمان
DJO و JOG

DIMORDINATE
ایجاد اندازه‌گذاری مختصاتی
DOR

DIMOVERRIDE
تنظیم متغیرهای سیستمی مورد استفاده در اندازه‌گذاری‌ها
DOV

DIMRADIUS
اندازه‌گذاری شعاع دایره یا کمان
DRA

DIMREASSOCIATE
ایجاد رابطه بین اندازه‌گذاری‌ها و نقاط یا اشیا
DRE

RENAME
تغییر عنوان مشخص شده برای حالت‌های اندازه‌گذاری
REN

TEXTEDIT
ویرایش محدودیت‌های ابعادی، اندازه‌گذاری‌ها یا متن‌ها
TEDIT

اندازه گیری مساحت در اتوکد

اندازه گیری مساحت اشکال در اتوکد با استفاده از ابزارها و دستورات مختلف انجام می شود. از دستورات موجود برای محاسبه مساحت در اتوکد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حوزه

اندازه گیری

MASS PROP

مرز

فهرست

نماد فعال‌سازی فرمان MEASURGEOM در تب Home، پانل Utilities، منوی کشویی Measure قرار دارد.

مساحت شکل ها را نیز می توان در مساحت خواص آنها مشاهده کرد. برای مثال چند ضلعی زیر را در نظر بگیرید.

روی این شکل کلیک راست کرده و “Properties” را انتخاب کنید.

به این ترتیب کادر مشخصات عنصر انتخاب شده نمایش داده می شود.

در کادر بالا به دنبال عنوان “منطقه” بگردید. عدد مقابل این عنوان مساحت شکل بر اساس واحد مدل سازی است. برای نمایش اندازه منطقه به سبک اندازه گیری های قبلی، دستور “MLEADER” را تایپ کرده و کلید ENTER را فشار دهید. این دستور به شما امکان می دهد عناصر اندازه گیری و علامت گذاری را ایجاد کنید. پس از فعال کردن MLEADER، اتوکد از ما می خواهد اولین نقطه (محل فلش اندازه گیری) را تعریف کنیم.

نشانگر ماوس را به موقعیت مناسب ببرید و کلیک کنید.

با این کار کادری برای تایپ عدد یا علامت مورد نظر باز می شود.

شماره زون را با واحد می نویسم.

معرفی مجموعه ویدیوهای مقدماتی آموزش پیشرفته اتوکد

AutoCAD به عنوان محبوب ترین نرم افزار CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) شناخته می شود. این نرم افزار در پروژه های بی شماری توسط دانشجویان و طراحان رشته های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. علیرغم استفاده گسترده و شهرت آن به عنوان یک نرم افزار طراحی همه منظوره، اتوکد ویژگی ها و ابزارهای قدرتمندی را در اختیار کاربران قرار می دهد. افرادی که این نرم افزار را می شناسند و به ابزارهای آن تسلط دارند همیشه شانس بیشتری برای یافتن موقعیت های مناسب خواهند داشت.

بخونیدش:  چرا در خواب احساس تنگی نفس می کنیم

فرادرس با توجه به اهمیت یادگیری نرم افزار اتوکد اقدام به تهیه یک سری فیلم آموزشی جامع و کاربردی توسط اساتید مجرب در سطوح مقدماتی و پیشرفته نموده است. این آموزش ها مباحث عمومی و تخصصی اتوکد را پوشش می دهد.

اندازه گیری در اتوکد سه بعدی

ابزارهای اندازه گیری در محیط های اتوکد دو بعدی و سه بعدی رایج هستند. اما فرآیند اندازه گیری عناصر سه بعدی تفاوت معنی داری با اندازه گیری عناصر دو بعدی ندارد. برای درک این تفاوت، مکعب زیر را در نظر بگیرید. قرار است طول و عرض طرف مقابل این مکعب را اندازه گیری کنیم.

دستور DIM را اجرا کنید و روی دو گوشه پایین صورت کلیک کنید. با این کار پیش نمایش اندازه گیری ظاهر می شود.

با حرکت دادن نشانگر ماوس، موقعیت اندازه گیری را تنظیم کرده و کلیک می کنیم. حالا بیایید به اندازه گیری طرف دیگر سایدینگ برویم. اگر این کار را بدون اعمال هیچ پارامتری انجام دهیم، نتیجه زیر به دست می آید.

همانطور که می بینید، اندازه گیری به درستی انجام نشده است. برای خروج از دستور DIM کلید Esc را فشار دهید. از تب Home، پانل «Coordinates»، روی فلش کنار نماد «UCS» کلیک کنید و گزینه «Face» را انتخاب کنید.

با انجام این کار، نشانگر ماوس به محورهای مختصات تبدیل می شود. مکان نما را به صورت مورد نظر حرکت دهید.

با انتخاب ارز با کلیک چپ، منوی زیر ظاهر می شود.

کلید Enter را فشار دهید. محورهای مختصات با وجه انتخاب شده تراز می شوند.

حال با استفاده از دستور DIM اندازه طرف دیگر چهره مورد نظر را تغییر می دهیم.

همانطور که مشاهده می کنید، متن اندازه گیری به درستی نمایش داده می شود. ما از همین روش برای اندازه گیری چهره های دیگر استفاده می کنیم. به عنوان مثال، با استفاده از ابزار Face، محورهای مختصات را با وجه بالایی مکعب تراز می کنیم.

سپس ابعاد طرف دیگر مکعب را اندازه می گیریم.

اندازه گیری ابعاد مکعب در محیط سه بعدی اتوکد به صورت فوق خواهد بود.

تنظیمات اندازه گیری در اتوکد

در این بخش، برخی از مهم ترین تنظیمات اندازه در اتوکد را بررسی خواهیم کرد. این تنظیمات برای حالت های اندازه گیری اعمال می شود.

حالت اندازه گیری در اتوکد

به طور پیش فرض، ابعاد در اتوکد در حالت “Standard” انجام می شود. حالت فعال را می توان از پانل ابعاد در تب Annotate مشاهده کرد و در صورت لزوم ویرایش کرد.

با کلیک بر روی فلش کنار این قسمت، سایر حالت های اندازه گیری نمایش داده می شود. بر روی گزینه “Manage Dimension Styles” کلیک کنید تا به لیست سبک های ابعاد دسترسی کامل داشته باشید، تنظیمات آنها را حذف کنید، اضافه کنید، مقایسه کنید و تغییر دهید.

در مقابل متن «سبک ابعاد فعلی» عنوان سبک بعد فعال نمایش داده می شود. بخش «سبک‌ها» به فهرست عناوین حالت موجود و زیرمجموعه‌های آنها اختصاص دارد. کادر کنار این فهرست تصویری از نحوه نمایش حالت فعال در نرم افزار را نشان می دهد. اگر روی عنوان مورد نظر کلیک کنید و “Set Current” را انتخاب کنید، حالت اندازه گیری تغییر می کند.

یک حالت اندازه گیری سفارشی ایجاد کنید

دو راه برای ایجاد یک حالت مقیاس بندی سفارشی وجود دارد. روش اول ایجاد یک حالت جدید است. برای این کار در پنجره Manage Dimension Styles بر روی گزینه «…New» کلیک می کنیم.

به این ترتیب پنجره زیر نمایش داده می شود.

گزینه های موجود در پنجره بالا عبارتند از:

نام سبک جدید : مکانی برای وارد کردن نام حالت اندازه گیری جدید

با شروع کنید: مکان انتخاب پایه اندازه گیری جدید (استاندارد یا توضیحی)

مورد استفاده برای : مکانی برای انتخاب نوع اندازه گیری مورد استفاده برای حالت جدید

پس از مشخص شدن گزینه های بالا، بر روی دکمه «ادامه» کلیک می کنیم. با این کار پنجره تنظیمات حالت جدید ظاهر می شود. در قسمت بعدی در مورد گزینه های موجود در این پنجره صحبت خواهیم کرد.

تغییر حالت اندازه گیری

در قسمت قبل اشاره کردیم که دو روش برای ایجاد حالت ابعاد سفارشی در اتوکد وجود دارد. روش اول ایجاد حالت جدید و روش دوم تغییر تنظیمات حالت های موجود است. برای دسترسی به پارامترهای هر حالت اندازه گیری، پس از انتخاب آن، روی دکمه “تغییر” کلیک کنید.

به این ترتیب پنجره تنظیمات حالت اندازه گیری با چندین تب و بخش نمایش داده می شود.

در ادامه گزینه های موجود در تنظیمات اندازه گیری را ارائه خواهیم داد.

زبانه Lines در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

تب “خطوط” تنظیمات مربوط به نمایش خطوط اندازه گیری و خطوط رابط آنها را در اختیار کاربر قرار می دهد.

گزینه های موجود در تب Line عبارتند از:

رنگ

رنگ خطوط دور کمر

نوع خط

نوع خطوط کمر

ضخامت خط

ضخامت خطوط کمر

فاصله پایه

فاصله بین خطوط متن و اندازه

حذف خط کم نور/خط خارجی

غیرفعال کردن نمایش خطوط اندازه (Dim Line) و خطوط رابط (Ext Line)

فراتر از خطوط تاریک امتداد دارد

فاصله بین انتهای بالایی خطوط رابط و انتهای خطوط کمر

مبدا افست

فاصله بین جسم اندازه گیری شده و شروع خطوط رابط

پسوند با طول ثابت

اندازه ثابت طول خط رابط

زبانه Symbols and Arrows در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

تنظیمات نمادها و فلش ها در برگه نمادها و فلش ها یافت می شوند.

بخش ها و گزینه های موجود در برگه نمادها و فلش ها عبارتند از:

پیکان

نوع و اندازه فلش های انتهای خطوط اندازه

نشانگر مرکزی

نحوه نمایش علامت مرکز دایره، قوس و سایر عناصر منحنی

شکست بعدی

ابعاد علامت شکستگی در اندازه گیری شکستگی

نماد طول قوس

موقعیت علامت طول قوس (به عنوان مثال، قبل یا بعد از متن)

اسپک ابعاد مسافرتی

زاویه شکست در اندازه گیری شکست

ابعاد جابجایی خطی

ضریب ارتفاع شکست (نسبت ابعاد متن در داده های شکست)

زبانه Text در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

برگه “متن” به شما امکان می دهد نحوه نمایش متن اندازه گیری را تغییر دهید. گزینه های موجود در این برگه هیچ ربطی به واحد تنظیمات اندازه گیری ندارند.

بخش های اصلی تب Text عبارتند از:

ظاهر متن

حالت نمایش، رنگ و ارتفاع متن اندازه گیری

قرار دادن متن

Vertical: موقعیت عمودی متن ابعاد نسبت به خط بعد.

Horizontal: موقعیت افقی متن ابعاد در امتداد خط بعد

جهت مشاهده : جهت نمایش متن (تراز راست یا چپ)

تراز متن

جهت و میزان چرخش متن اندازه گیری نسبت به جهت دید

زبانه Fit در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

وقتی ابعاد اندازه گیری نسبت به مقیاس متن کوچک باشد، نحوه نمایش متن تغییر می کند. گزینه های موجود در برگه “Adjust” به شما امکان می دهد نحوه نمایش متن را در این شرایط تغییر دهید.

بخش های مختلف تب Adjust عبارتند از:

گزینه های تنظیم : نحوه جابجایی موقعیت فلش ها در اطراف خطوط رابط وقتی فضای کافی وجود ندارد

متن یا پیکان: حرکت متن یا پیکان

Arrows: فلش های متحرک

Text: انتقال متن

متن و پیکان را بگذارید: حرکت متن و پیکان

همیشه متن را بین خطوط داخلی نگه دارید : متن را در فاصله بین دو خط رابط نگه دارید

… Remove arrows: در صورتی که فلش ها در فضای بین دو خط رابط قرار نگیرند مخفی کنید.

قرار دادن متن : نحوه جابجایی متن در صورت حرکت فلش ها

… کنار : قرار دادن متن در کنار خط کمر

بالا… با لیدر : متن را بالای خط کمر با فلش شکسته قرار دهید

روشن… بدون خط لیدر : متن را بالای خط کمر بدون پیکان شکسته قرار دهید

مقیاس برای ویژگی های ابعادی : تعیین مقیاس اندازه گیری

Annotative: مقیاس متن را بر اساس گزینه های موجود در “Annotative Scale” تنظیم کنید

تناسب ابعاد با چیدمان : تنظیم مقیاس متن بر اساس ابعاد نقشه

استفاده از مقیاس جهانی : تنظیم دستی مقیاس متن

در سمت راست پایین پنجره اتوکد ابزار Annotation Scale قرار دارد. اگر مقیاس اندازه متن را در حالت Annotation تنظیم کنید، این ابزار به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار ابعاد متن را تغییر دهید.

زبانه Primary Units در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

گزینه های مربوط به تنظیم واحدهای اندازه گیری در تب “واحدهای اولیه” یافت می شوند.

بخش های مختلف این برگه و عملکرد برخی از گزینه های آن عبارتند از:

ابعاد خطی

تنظیم فرمت واحد فاصله در اندازه گیری ها، از جمله دقت اعشاری، نحوه نمایش کسری، جداکننده اعشاری، نحوه گرد کردن، پیشوند و پسوند

مقیاس اندازه گیری

مقیاس اندازه را تنظیم کنید

حذف صفر

صفرهای اضافی را بعد از اعشار حذف کنید

ابعاد زاویه ای

تعریف واحد زاویه

زبانه Alternate Units در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

تنظیمات نمایش واحدهای بیشتر را می‌توانید در برگه «واحدهای جایگزین» پیدا کنید. اگر بخواهیم دو واحد مختلف مانند متر و پا را در کنار هم نمایش دهیم، ابتدا باید گزینه «نمایش واحدهای جایگزین» را در این تب فعال کنیم.

هنگام استفاده از چندین واحد، بهتر است از پسوند مناسب استفاده کنید تا واحدها اشتباه نشوند. بسیاری از تنظیمات در برگه های واحدهای جایگزین و واحدهای اولیه به اشتراک گذاشته شده است. البته تب Units Alternate یک بخش اضافی به نام “Placement” دارد که گزینه های آن به شما امکان می دهد مکان نمایش واحد دوم را مشخص کنید.

زبانه Tolerances در تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

آخرین تب در پنجره تنظیمات اندازه، تب Tolerances است. این پنجره به شما امکان می دهد تا تلورانس هایی را به اندازه ها اضافه کنید و نحوه نمایش آنها را تغییر دهید.

تنظیم وابستگی اندازه به هندسه عنصر

به طور پیش فرض، تمام اندازه گیری ها به آیتم مورد اندازه گیری بستگی دارد. اگر ابعاد عنصر تغییر کند، اندازه آن نیز به طور خودکار تغییر می کند. برای حذف این وابستگی، روی نوار خط فرمان راست کلیک کرده و گزینه ها را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده، به تب User Preferences بروید.

در قسمت “بعد انجمنی” گزینه “ایجاد بعد انجمنی جدید” را علامت بزنید. به این ترتیب در اندازه گیری های جدید با تغییر هندسه عنصر اندازه گیری تغییر نخواهد کرد. در پایان بر روی گزینه OK کلیک می کنیم تا تنظیمات اعمال شده ذخیره شوند.

اندازه گیری لیسپ در اتوکد

LISP یک زبان برنامه نویسی است که برای نوشتن برنامه در نرم افزار اتوکد استفاده می شود. با استفاده از این زبان می توان فرآیند ترسیم و بسیاری از عملیات ترسیم را به صورت خودکار انجام داد. زبان برنامه نویسی Lisp در اتوکد با نام AutoLISP شناخته می شود. Autolisp امکان اندازه گیری خودکار را ارائه می دهد. اتو سایزینگ در اتوکد را با یک مثال ساده توضیح می دهیم. نقشه های زیر را در نظر بگیرید.

در صورت تمایل می توانید فایل فشرده حاوی طرح های فوق و سایز خودکار lisp+ را از اینجا دانلود کنید. پس از استخراج محتویات فایل فشرده، دستور “APPLOAD” را اجرا می کنیم. به این ترتیب پنجره زیر نمایش داده می شود.

به محل فایل Lisp می رویم و پس از انتخاب آن بر روی دکمه “Load” کلیک می کنیم. با این کار کادر زیر ظاهر می شود.

برای بارگذاری فایل Lisp روی دکمه Load کلیک کنید. اگر بارگذاری Lisp با موفقیت انجام شود، پیام زیر را در پایین پنجره و در نوار خط فرمان خواهیم دید.

پس از مشاهده پیام بالا، بر روی دکمه “بستن” کلیک می کنیم. فرمان تعریف شده برای اجرای Lisp بارگذاری شده “AD” است. امکان ویرایش این دستور در Lisp encoding وجود دارد. تمام عناصر مدل را انتخاب می کنیم و دستور AD را اجرا می کنیم.

با فشردن کلید Enter، نقشه ها به صورت خودکار اندازه می شوند.

با یادگیری Lisp در اتوکد می توانید هر فرآیند دیگری را خودکار کنید.

سوالات متداول در مورد ابعاد در اتوکد

در این قسمت به برخی از سوالات متداول در مورد ابعاد در اتوکد به اختصار پاسخ می دهیم.

دستور اندازه گیری در اتوکد چیست؟

DIM یا DIMENSION دستور اندازه گیری در اتوکد است.

ترتیب پارامترهای اندازه گیری در اتوکد چگونه است؟

دسترسی به پارامترهای ابعاد در اتوکد از طریق دستور DIMSTYLE یا DIMSTY است.

دستور اندازه گیری سریع در اتوکد چیست؟

دستور اندازه گیری سریع و خودکار در اتوکد QDIM است.

دستور اندازه گیری ترتیبی در اتوکد چیست؟

DIMCONTINUE یا DIMCONT دستور اندازه گیری ترتیبی در اتوکد است.

چه نوع اندازه گیری هایی در اتوکد وجود دارد؟

اندازه گیری های خطی، شعاعی، قوس (طول قوس)، زاویه ای و مختصات از انواع اندازه گیری در اتوکد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا