چطور در بورس کالا خرید کنیم

بورس کالا بازاری منسجم است که تعداد زیادی از عرضه کنندگان محصولات خود را عرضه می کنند و محصولات مربوطه پس از بررسی کارشناسی و قیمت گذاری توسط کارشناسان بورس کالا به خریداران عرضه می شود. مراحل خرید در بورس به شرح زیر می باشد.

برای دریافت کد معاملاتی بورس کالا به کارگزاری بورس مراجعه کنید

تکمیل فرم ثبت سفارش با کارگزار و پیشنهاد قیمت

حداقل سپرده لازم برای معامله را به حساب کارگزار در اتاق پایاپای واریز کنید

انتقال سفارش مشتری به محل معاملات توسط کارگزار

شرکت در مزایده توسط کارگزار و انجام معامله در اتاق

مابقی مبلغ معامله را پس از کسر سپرده اولیه به حساب کارگزار در اتاق پایاپای واریز کنید

سند تسویه معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملات

تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای

انتقال وجه پس از کسر کارمزد به حساب تاجر از طریق حساب بانکی

برخی از محصولات نیاز به مجوز از مقامات ذیصلاح دارند. به عنوان مثال، پتروشیمی ها و برخی کالاهای دیگر نیاز به ثبت نام مشتری در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و همچنین تایید و ارسال سهمیه به بورس توسط بهین یاب دارند. برخی از محصولات نیز نیاز به مجوز تجاری، گواهی استاندارد اجباری یا معرفی توسط وزارت امنیت یا سازمان های دیگر دارند.

برای برخی از کالاها نیز حداقل محدودیت مقدار وجود دارد.

در مورد برخی از شرکت ها باید از مراجع خاصی استعلام یا تایید کرد.

برای خرید کالا در بورس کالا چه مدارکی باید تکمیل شود؟

فرم درخواست کد مشتری را در کارگزار تکمیل کنید.

مدارک شناسایی شرکت شامل اساسنامه یا اسناد تاسیس شرکت یا موسسه، آخرین مجله رسمی اصلاحات و صاحبان امضا و صاحبان امضای مجاز شرکت یا موسسه، عکس شناسنامه و کارت ملی می باشد. از دارندگان امضای مجاز و مدیرعامل یا رئیس شرکت یا موسسه (این عناصر باید برابر اصل کارگزار باشد).

اسناد مالی شرکت شامل اظهارنامه مالیاتی آخرین سال مالی (در صورت وجود) و کد اقتصادی می باشد

نکات کلی در مورد کیفیت سند و فرآیند صدور کد

صرافی مجاز است برای احراز هویت مشتریان به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت کند. بدیهی است صدور کد منوط به تایید صحت مدارک بوده و متخلفان پیگرد قانونی خواهند داشت.

مشتری موظف است در صورت درخواست از صرافی در هر زمان مدارک را مجدداً ارسال کند. در صورت عدم ارائه کد مشتری غیرفعال می شود.

مشتری موظف است هرگونه تغییر در اسناد را به تبادل اطلاع دهد. توجه به تاریخ انقضای اسناد و به روز رسانی آنها با صرافی تعهد مشتری می باشد.

در صورتی که موکل رسماً وکالتنامه را به وکیل منتقل کرده باشد، باید مدارک با توجه به تیپ شخصیتی (حقیقی-حقوقی) برای وکیل ارائه شود.

سوالات متداول

بورس کالا چیست؟

بورس کالا بازاری منسجم است که تعداد زیادی از عرضه کنندگان محصولات خود را عرضه می کنند و محصولات مربوطه پس از بررسی کارشناسی و قیمت گذاری توسط کارشناسان بورس کالا به خریداران عرضه می شود.

آیا بورس می‌تواند مشتریان را از مراجع قانونی احراز هویت کند؟

صرافی مجاز است برای احراز هویت مشتریان به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت کند. بدیهی است صدور کد منوط به تایید صحت مدارک بوده و متخلفان پیگرد قانونی خواهند داشت.

آیا شخص می‌توان معاملات خود را به صورت رسمی به وکیل واگذار کند؟

در صورتی که موکل رسماً وکالتنامه را به وکیل منتقل کرده باشد، باید مدارک با توجه به تیپ شخصیتی (حقیقی-حقوقی) برای وکیل ارائه شود.

بورس کالا با ایجاد فضای قانونی به عرضه کنندگان کالا اجازه داد تا محصولات خود را بدون نیاز به تبلیغات اضافی در معرض دید خریداران قرار دهند. از طرفی خریداران نیز از اصالت کالاهای موجود در بورس کالا مطمئن هستند. بورس کالا به منظور ایجاد فضای امن، محصولات عرضه شده را از نظر کیفیت و اصالت بررسی می کند. علاوه بر این قوانین و شرایط خاصی را برای تامین کنندگان و خریداران کالا تعیین می کند. همه این اقدامات باعث شده افراد زیادی به دنبال خرید در بورس کالا باشند. برای یادگیری نحوه خرید در بورس کالا، شناخت بازارهای مختلف موجود در بورس کالا ضروری است. نحوه خرید در بورس کالا بسته به بازارهای مختلف به روش های مختلفی انجام می شود. بنابراین، اگر می خواهید بدانید که چگونه در بورس کالا خرید کنید، قبل از هر چیز بهتر است بازارهای موجود در بورس کالا را بشناسید و با ابزارهای معاملاتی موجود در بورس کالا آشنا شوید. در این مقاله سعی داریم پس از معرفی بورس کالا و انواع بازارهای موجود در آن، نحوه خرید در بورس کالا در بازارهای مختلف آن را توضیح دهیم.

بورس کالا چیست؟

بورس کالا محلی برای خرید و فروش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر ملک است. همانند بازارهای سنتی، در بورس کالا، عرضه کنندگان محصولات خود را برای فروش به خریداران عرضه می کنند. خریداران نیز بر اساس قیمت و شرایط موجود آنها را خریداری می کنند. اما آنچه تفاوت بین بازارهای سنتی و بورس کالا را ایجاد می کند این است که در بورس کالا، معاملات در بستری ساختاریافته و تحت نظارت صورت می گیرد. این باعث افزایش امنیت و ایجاد اعتماد بین خریداران و فروشندگان می شود.

خرید مواد اولیه در بورس چگونه انجام می شود؟

برای اینکه بدانیم چگونه در بورس کالا خرید کنیم، ابتدا باید بازار هدف را در بین انواع بورس کالا محدود کنیم. سپس بسته به نوع بازاری که انتخاب می کنیم، می توانیم طبق دستورالعمل های موجود که نحوه خرید در بورس کالای آن بازار را توضیح می دهد، محصول مورد نظر را خریداری کنیم. در ادامه به شرح بازارهای مختلف موجود در بورس کالا می پردازیم و نحوه خرید در بورس کالا در هر یک از آنها را توضیح می دهیم.

انواع بورس کالا

بازارهای مختلفی در بورس کالا وجود دارد. هر یک از این بازارها را می توان به یک نوع بورس کالا تقسیم کرد. نحوه خرید در بورس کالا برای هر یک از این بازارها متفاوت است. انواع بازارهای کالا به شرح زیر است.

بازار فیزیکی

محصولات نفتی

پتروشیمی ها

محصولات صنعتی و معدنی

محصولات زراعی

بازار فرعی

بازار مشتقه

قراردادهای آینده

قراردادهای اختیار معامله

بازار مالی

سلف موازی استاندارد

گواهی سپرده کالا

جعبه های کالا

درج در بورس کالا

برای فعالیت در بازارهای مختلف بورس کالا باید کد معاملاتی آنلاین سهام را دریافت کنید. با دریافت کد آنلاین بورس کالا، عملا در بورس کالا ثبت نام کرده اید. به منظور کسب اطلاعات مفید در مورد انواع بازارهای بورس کالا می توانید به سایت رسمی بورس کالای ایران مراجعه نمایید. اما برای ثبت نام در بورس کالا و شروع معاملات می توانید از طریق سامانه ایبیگو کد بورس کالا را به صورت آنلاین دریافت کنید.

سیستم خرید اینترنتی ibigo چیست؟

با توجه به افزایش تعداد افراد فعال در بورس کالا، سامانه ایبیگو به منظور تسهیل در تعاملات مختلف بین کارگزاری ها، بورس کالا و فعالان بازار راه اندازی شد. در این سامانه می توانید تمامی مراحل ثبت نام در بورس کالا از جمله دریافت کد بورس کالا و دریافت معرفی نامه افتتاح حساب نمایندگی و حساب موجود را انجام دهید.

دریافت کد سهام به صورت آنلاین

برای دریافت کد آنلاین بورس کالا ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید. پس از ثبت نام در سامانه سجام می توانید با استفاده از سامانه ایبیگو مراحل دریافت کد بورس کالا را طی کرده و در پایان کد آنلاین بورس عمومی را از این سامانه دریافت نمایید. برای این کار پس از ثبت نام در سامانه سجام، کارگزاری مورد نظر را انتخاب کرده و از طریق لینک ارائه شده توسط کارگزاری، وارد سامانه ibigo متصل به کارگزاری شده و مراحل دریافت تبادل کد مواد اولیه را انجام دهید.

دریافت معرفی نامه برای خرید در بورس کالا

منظور از دریافت معرفی نامه برای خرید در بورس کالا، معرفی نامه ای است که در بانک مربوطه برای افتتاح حساب نمایندگی بورس کالا دریافت می کنید. برای خرید در بازار فیزیکی بورس کالا باید حساب نمایندگی بورس کالا داشته باشید. برای افتتاح حساب پروکسی بورس کالا نیز نیاز به معرفی نامه برای ارائه به بانک دارید. از طرفی برای انجام معاملات در بازار مشتقه باید حساب داشته باشید و برای افتتاح این حساب نیز نیاز به ارائه معرفی نامه برای افتتاح حساب در بورس دارید.

نحوه دریافت معرفی نامه برای خرید در بورس کالا

برای اخذ معرفی نامه جهت افتتاح حساب نمایندگی و یا در اختیار بورس کالا جهت انجام معاملات در بازارهای مورد نظر در بورس کالا، ابتدا کد آنلاین مواد اولیه بورس کالا را از طریق سامانه ایبیگو متصل به خود دریافت نمایید. کارگزاری خانه در انتها می توانید در قسمت دریافت معرفی نامه معرفی نامه ای دریافت کنید که به بانک های مربوطه اجازه می دهد برای معاملات در بازار فیزیکی حساب وکالتی افتتاح کنند و یا برای معاملات در بازارهای مشتقه حساب وکالتی افتتاح کنند.

بخونیدش:  چرا در تماس تصویری واتساپ تصویر بالا نمیاد

بازار فیزیکی بورس کالا

بازار فیزیکی بورس کالا یکی از مهم ترین بازارهای بورس کالا محسوب می شود. در بازار فیزیکی بورس کالا، کالا مانند بازار سنتی به دست خریداران می رسد. اما تفاوت بازار فیزیکی بورس کالا با بازارهای سنتی این است که معاملات در بازار فیزیکی بورس کالا در چارچوبی سیستماتیک انجام می شود.

نحوه معامله در بازار فیزیکی بورس کالا

نحوه معامله در بازار فیزیکی به این صورت است که عرضه کننده در ابتدا حداقل قیمت محصول را ارائه می دهد. سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خود را اعلام می کنند و کالای مورد نظر با بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می رسد. اگر تقاضا برای کالاهای موجود کم باشد، محصول عرضه شده در بازار فیزیکی با همان حداقل قیمت به فروش می رسد. اما اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت محصول بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

نحوه خرید خودرو در بورس کالا

به منظور ایجاد فضای رقابتی برای فروش خودرو و حذف واسطه ها از بازار خودرو، امکان ایجاد شرایطی برای خرید خودرو در بورس کالا فراهم شد. نحوه خرید خودرو در بورس کالا به این صورت است که متقاضیان پس از ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد آنلاین بورس کالا از طریق نمایندگی مربوطه می توانند نسبت به ثبت سفارش خرید خودرو در بورس کالا اقدام کنند.

با ثبت سفارش خرید خودرو در بورس کالا امکان شرکت در مسابقه خرید خودرو برای مردم فراهم شد. در واقع با این مکانیزم قیمت خودرو با استقبال و تقاضای خریداران تعیین می شود.

روند خرید خودرو در بورس کالا چگونه است؟

برای تسهیل خرید خودرو از بورس کالا، تسهیلاتی برای دریافت آنلاین کد معاملاتی بورس کالا از طریق سامانه IBIGO متصل به کارگزاری انتخابی متقاضیان در نظر گرفته شده است. در ادامه نحوه خرید خودرو در بورس کالا را توضیح خواهیم داد.

ثبت نام در سجام : برای خرید مواد اولیه در بورس اولین قدم ثبت نام در سامانه سجام است. سجام سامانه ای است که در آن اطلاعات افرادی که در بورس فعالیت می کنند و تمامی سوابق آنها قابل بررسی و مشاوره است. این سامانه به منظور ایجاد بستری یکپارچه در خدمت سهامداران و فعالان بورس ایجاد شده است.

انتخاب کارگزاری : برای خرید از بورس کالا باید در یک کارگزاری مناسب ثبت نام کنید. برای انتخاب کارگزاری برای خرید از بورس کالا ابتدا از پشتیبانی کارگزاری مورد نظر در بورس کالا اطمینان حاصل کنید.

دریافت آنلاین بورس کالا کد : متقاضیان در این مرحله باید با مراجعه به سایت EBGO متصل به کارگزاری انتخابی، در بورس کالا ثبت نام کرده و کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنند. لازم به ذکر است افراد دارای کد معاملاتی بورسی نیز باید کد آنلاین را از بورس کالا دریافت کنند.

افتتاح حساب پروکسی : حساب پروکسی به کارگزار اجازه می دهد که مستقیماً از حساب خریدار برداشت کند تا معاملات در بورس کالا انجام شود. داشتن حساب پروکسی برای خرید در بورس کالا الزامی است. برای افتتاح حساب نیابتی، متقاضی می تواند پس از ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد آنلاین بورس کالا، با مراجعه به بانک، نسبت به افتتاح حساب وکالتی از همان سامانه اقدام کند. متقاضیان می توانند با معرفی نامه جهت افتتاح حساب وکالتی به بانک مربوطه مراجعه کنند.

گزارش مشخصات حساب وکالتی به کارگزاری : هنگامی که با مراجعه به بانک اقدام به افتتاح حساب وکالتی بورس کالا می کنید، در مرحله بعد باید این حساب را از طریق سامانه خرید اینترنتی بورس کالا به کارگزاری مربوطه اعلام کنید. برای تبلیغ مشخصات حساب پروکسی بورس کالا به سامانه ibigo متصل به کارگزاری مربوطه مراجعه کنید. سپس بر روی اعلام شماره حساب نماینده کلیک کرده و اطلاعات حساب نماینده را وارد این سامانه کنید.

شارژ اکانت : متقاضی در این مرحله می تواند بر اساس آگهی های عرضه خودرو منتشر شده در سایت بورس کالا از حساب پروکسی خود برداشت کند. نحوه شارژ حساب نیابتی خرید خودرو از بورس کالا به این صورت است که متقاضی خرید خودرو از بورس کالا باید حساب وکالت خود را بر اساس درصدی از قیمت پایه خودرو شارژ کند. متقاضی در صورت تمایل به خرید خودرو باید تا یک روز قبل از عرضه خودرو در بورس کالا از حساب نمایندگی برداشت و سفارش خودرو را ثبت کند.

سفارش در سامانه خرید اینترنتی بورس کالا : متقاضی در این زمان می تواند با ورود به سامانه خرید اینترنتی بورس کالا، سفارش خرید خودرو را در بورس کالا ثبت کند. پس از ثبت سفارش خرید خودرو در بورس کالا، در صورت کافی بودن عرضه، خودرو خریداری می شود.

تعیین نمایندگی : متقاضیان برای تعیین نمایندگی خریدار خودرو از بورس کالا می توانند نسبت به تعیین نمایندگی دریافت کننده خودرو پس از خرید خودرو از همین سامانه خرید اینترنتی بورس کالا اقدام کنند. لازم به ذکر است متقاضیان در هنگام خرید خودرو از بورس کالا باید مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض شماره گذاری و بیمه مسئولیت را نیز پرداخت کنند.

بازار ثانویه بورس کالا چیست؟

برخی از محصولات بورس کالا شرایط پذیرش در بازار فیزیکی بورس کالا را ندارند. این محصولات ممکن است در بازار دوم بورس کالا عرضه شوند. برای مثال می توان به ضایعات فلزی اشاره کرد. این محصول به دلیل نداشتن عرضه مستمر در بازار فیزیکی بورس کالا قابل عرضه نیست. برخی از کالاهای دیگر نیز نیاز به بررسی دقیق توسط متقاضی دارند تا از نظر کمیت و کیفیت تایید شوند. این کالاها ممکن است در بازار دوم بورس کالا نیز عرضه شوند. به عنوان مثال املاکی مانند املاک و مستغلات و زمین های کشاورزی را می توان در این گروه ذکر کرد.

خرید در بازار مشتقه بورس کالا

یکی از بازارهای بورس کالا که در آن معاملات آتی و اختیار خرید و فروش می شود، بازار مشتقه بورس کالا است. در بازارهای مشتقه بورس کالا از ابزارهایی مانند معاملات آتی و اختیار معامله در معاملات استفاده می شود. روش خرید در بازار مشتقه بورس کالا، خرید و فروش قراردادهای آتی یا اختیار معامله با توجه به دارایی پایه است. یکی از اهداف اصلی ایجاد بازارهای مشتقه، پوشش ریسک معاملات است. لازم به ذکر است معاملات در بازارهای مشتقه بورس کالا توسط اتاق پایاپای بورس تضمین می شود.

نحوه خرید و فروش قراردادهای آتی

یکی از قراردادهایی که در بورس کالا معامله می شود، قراردادهای آتی بورس کالا است. قراردادهای آتی در بورس کالا بر اساس کالای پایه است که در آن فروشنده موافقت می کند مقدار معینی از کالای معین را با قیمت معینی در آینده بفروشد. از طرفی خریدار قرارداد آتی نیز ملزم به خرید این محصول با شرایط مربوطه می باشد.

نحوه خرید قرارداد آتی در بورس کالا به این صورت است که افرادی که مایل به فعالیت در بازار آتی هستند باید ابتدا درصدی از ارزش قرارداد را به عنوان وثیقه اولیه پرداخت کنند. سپس، با توجه به تحلیل معامله گر از بازار آتی کالای مربوطه، او موقعیت معاملاتی خود را باز می کند، این موقعیت باز معاملاتی نیز موقعیت باز تجمعی نامیده می شود.

موقعیت تعهدی باز چیست ؟

در بازار آتی بورس کالا، قراردادهای آتی تعیین شده بر اساس کالا خرید و فروش می شود. زمانی که معامله گر روند نزولی یا صعودی قیمت کالای مورد نظر را پیش بینی می کند، می تواند این قراردادهای آتی را بخرد یا بفروشد. هنگامی که این قرارداد خرید یا فروش اجرا می شود، یک موقعیت تعهد باز یا یک موقعیت معاملاتی باز برای معامله گر ایجاد می شود.

تسویه قرارداد آتی چیست ؟

وقتی معامله گر موقعیت معاملاتی خود را می بندد، عملاً قرارداد آتی را تسویه کرده است. بسته به شرایط بازار، معامله گر به دو روش پیش می رود و موقعیت معاملاتی خود را می بندد. حالت اول زمانی است که بازار در جهت پیش بینی خود حرکت کرده و قیمت به هدف مورد نظر رسیده باشد. در این صورت معامله گر در واقع با تسویه قرارداد آتی سود می برد. اما اگر بازار برخلاف پیش‌بینی‌های معامله‌گر حرکت کند، در این صورت نیز معامله‌گر می‌تواند با بستن موقعیت معاملاتی از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

معنی اهرم در معاملات آتی بورس کالا

وقتی مردم می خواهند در بورس آتی کالا معامله کنند، ملزم به پرداخت وثیقه اولیه هستند. سپرده اولیه تضمین تنها بخشی از مبلغ قرارداد است، اما محاسبه سود و زیان بر اساس ارزش اولیه قرارداد است. به عبارت دیگر، منظور از اهرم در قراردادهای آتی در بورس کالا این است که معامله گران می توانند در صورت پیش بینی صحیح روند قیمت، بر اساس ارزش اولیه قرارداد، با پرداخت بخشی از قرارداد، سود کسب کنند. توجه به این نکته ضروری است که اگر پیش‌بینی معامله‌گر در خصوص فرآیند معامله صحیح نباشد، زیان معامله نیز بر اساس ارزش اولیه قرارداد محاسبه می‌شود.

بخونیدش:  چرا اعدام در صبح زود انجام میشود

نحوه دریافت کد معاملاتی آتی

کد معاملاتی مشتقه نام کد مورد استفاده در معاملات آتی بورس کالا است. کد معاملاتی مشتقه توسط بورس کالا صادر می شود. متقاضیان برای دریافت کد معاملاتی بازار مشتقه باید کد بورسی داشته باشند. نکته دیگری که برای دریافت کد ترم باید رعایت شود این است که متقاضیان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. متقاضیان واجد این شرایط می توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از کارگزاری ها مراجعه و مراحل اخذ کد بازرگانی بورس آتی کالا را انجام دهند. این افراد همچنین می توانند از طریق کارگزاری دسترسی لازم برای انجام معاملات آنلاین در بازار آتی بورس کالا را کسب کنند.

چه حسابی در بازار آتی کالا موجود است؟

حساب موجود در بازار آتی، حسابی است که صاحب حساب حق برداشت از آن را ندارد و فقط بورس کالا حق برداشت دارد. زیرا وقتی معامله گر در بورس آتی کالا ضرر می کند، بورس کالا می تواند از حساب او برداشت کرده و به حساب طرف مقابل واریز کند.

حساب پشتیبان چیست؟

متقاضیان برای دریافت کد آتی از بورس کالا باید دو حساب جداگانه نزد کارگزار معرفی کنند. یکی از این حساب ها در اختیار بورس کالا است و تاجر حق برداشت از آن را ندارد. اما حساب دیگر، حساب شخصی معامله گر است که به آن حساب پشتیبان می گویند. حساب پشتیبان متصل به حساب در اختیار صرافی است و زمانی که فردی بخواهد پول برداشت کند از این حساب استفاده می کند.

دلیل معرفی دو حساب به بورس کالا چیست ؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که دلیل معرفی دو حساب جداگانه یک بانک در کارگزاری چیست؟ در پاسخ به این سوال به این نکته توجه کنید که یکی از این حساب ها، حسابی است که صرافی دارد و به آن حساب عملیاتی می گویند. اما حساب دیگری که در کارگزاری معرفی می کنید، حساب شخصی یا پشتیبان است که به حساب صرافی متصل است و افرادی که می خواهند از حسابی که در اختیار دارند برداشت کنند، مبلغ مورد نظر را از طریق حساب پشتیبان دریافت می کنند.

روش کار به این صورت است که معامله گر درخواست برداشت وجه از حساب موجود به کارگزاری می کند و کارگزاری درخواست معامله گر را به بورس کالا ارسال می کند. بورس کالا پس از بررسی های لازم، مبلغ درخواستی را از حساب هلدینگ به حساب شخصی یا پشتیبانی تاجر واریز می کند.

برای اینکه افراد بتوانند در بورس آتی کالا معامله کنند، باید دو حساب در کارگزاری باز کنند. در حال حاضر مردم تنها می توانند از دو بانک ملت و سامان برای افتتاح حساب در بورس آتی کالا استفاده کنند. متقاضی می تواند یکی از این بانک ها را برای افتتاح یا معرفی حساب نزد کارگزاری انتخاب کند. اما واقعیت این است که هر دو حساب باید متعلق به یک بانک باشد. به عنوان مثال متقاضی می تواند یا دو حساب در بانک ملت نزد کارگزاری معرفی کند و یا دو حساب معرفی شده به بانک سامان مرتبط باشد.

قراردادهای اختیار معامله چیست؟

قراردادهای اختیار معامله یکی دیگر از ابزارهای معاملاتی است که در بازار مشتقه بورس کالا وجود دارد. قرارداد اختیار معامله در بازار مشتقه بورس کالا به خریدار این فرصت را می دهد که مقدار معینی از کالای خاص را با قیمت و زمان معین خریداری یا بفروشد. لازم به ذکر است خریدار قراردادهای اختیار معامله همانطور که از نام این نوع قراردادها مشخص است تعهدی در انجام معامله ندارد و در صورت تمایل می تواند از حق خود استفاده کند.

مزایای قراردادهای اختیار معامله

قراردادهای اختیار معامله یکی از ابزارهای معاملاتی موجود در بورس کالا است که دارای مزایای مختلفی به شرح زیر است.

Risk Hedging: اولین مزیت خرید قراردادهای اختیار معامله، پوشش ریسک های معاملاتی است. خریدار در بورس کالا که از قراردادهای اختیار معامله برای خرید یا فروش کالاها در تاریخ بعدی استفاده می کند، در صورتی که شرایط بازار با پیش بینی های وی مطابقت داشته باشد، حق خرید یا فروش را دارد. بنابراین این نوع قرارداد ریسک معاملات را کاهش می دهد.

استفاده از اهرم در معاملات : با استفاده از اهرم مالی در قراردادهای اختیار معامله می توانید با پرداخت جزئی چندین برابر ارزش سرمایه خود معامله انجام دهید.

ضمانت معاملات توسط اتاق پایاپای : شخصی که قصد فروش قرارداد اختیار معامله را دارد موظف است درصدی از ارزش معامله را به عنوان ضمانت اولیه به حساب بورس به نام اتاق پایاپای واریز کند. در این صورت اگر فروشنده به تعهدات خود عمل نکند، خسارت خریدار از محل ضمانت اصلی پرداخت خواهد شد.

معافیت مالیاتی : کلیه ابزارهای جدید بورس از جمله قراردادهای اختیار معامله از مالیات معاف هستند.

کم کارمزد معاملات : مزیت دیگر قراردادهای اختیار معامله، کارمزد پایین این معاملات است.

دوطرفه بودن بازار : دوجانبه بودن بازار در معاملات اختیار معامله به این معنی است که معامله گران می توانند از نوسانات مثبت و منفی بازار استفاده کنند. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت ها در بازار روند نزولی داشته باشد، معامله گران نیز می توانند از بازار سود ببرند.

در بازارهای مالی بورس کالا خرید کنید

یکی دیگر از بازارهای بورس کالا، بازار مالی است. هدف اصلی بازار مالی تامین مالی تولیدکنندگان کالا است. بازارهای مالی بورس کالا به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

قرارداد استاندارد موازی مستقل

صندوق های سرمایه گذاری کالا

گواهی سپرده کالا

گواهی سپرده چیست؟

گواهی سپرده نوعی وثیقه است. گواهی سپرده نشان می دهد که دارنده آن دارای مقدار مشخصی دارایی است. قبض استاندارد انبار صادر شده توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا مبنای گواهی سپرده کالا است. یکی از راه های فروش کالا از طریق بورس کالا است. برای این منظور تولیدکنندگان می توانند محصولات خود را در بازار فیزیکی بورس کالا به فروش برسانند و یا از طریق دیگری محصولات خود را به انبارهای مورد تایید بورس کالا تحویل داده و فاکتور استاندارد را از انبار دریافت کنند. این فروشندگان در واقع گواهی سپرده کالایی را برای تحویل کالای خود به انبار دریافت می کنند و می توانند در بورس کالا به فروش برسانند. به این ترتیب گواهی سپرده کالایی مربوطه در بورس کالا معامله می شود.

نحوه خرید در بورس کالا با گواهی سپرده کالایی

زمانی که قصد خرید محصولی را دارید، بسته به اهداف و میزان مصرف خود، می توانید آن را به روش های مختلفی خریداری کنید. یکی از راه های خرید کالا برای خریداران، خرید از بورس کالا با خرید گواهی سپرده کالایی مربوطه است. وقتی شخصی صاحب گواهی سپرده کالایی است به این معنی است که مالک آن دارایی است و می تواند کالاهای مربوط به آن گواهی را از طریق گواهی سپرده کالایی بفروشد. افرادی که قصد خرید کالا در بورس با استفاده از گواهی سپرده را دارند می توانند برای دریافت کالای خریداری شده از طریق کارگزاری که در ادامه به شرح آن می پردازیم مراجعه کنند.

نحوه دریافت کالا با گواهی ارسال کالا

افرادی که برای خرید از بورس کالا گواهی سپرده کالایی دریافت کرده اند می توانند از طریق کارگزاری درخواست تحویل فیزیکی کالای خریداری شده به انبار بورس کالا را داشته باشند. زیرا کارگزار تمهیدات لازم را برای دریافت کالای مورد نظر از انبار بورس کالا انجام می دهد. سپس از دریافت فیزیکی کالا برای تحویل کالا به متقاضی اطلاع داده می شود.

قبل از سررسید گواهی سپرده کالا را دریافت کنید

افرادی که در بورس کالا خرید می کنند، می توانند با خرید فیش سپرده گذاری کالای مورد نظر، در بورس کالا خرید کنند. هر گواهی سپرده کالا دارای مهلت مشخصی است که بر اساس آن افراد می توانند با ارائه اجناس گواهی سپرده کالای مورد نظر را مطابق شماره گواهی کالای مورد نظر از انبار بورس کالا دریافت کنند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا می توان با ارائه هر تعداد فیش سپرده گذاری در انبار بورس کالا قبل از موعد مقرر، مقداری از کالای مورد نظر را دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال به این نکته توجه کنید که برای تحویل دارایی قبل از سررسید از انبار صرافی، هر محصول حداقل مبلغی برای تحویل دارد. بنابراین اگر فردی بخواهد قبل از سررسید سپرده کالایی دریافت کند باید حداقل یک گواهی سپرده کالایی داشته باشد.

مزایای گواهی سپرده

رسیدهای سپرده کالایی ابزاری در بازارهای مالی بورس کالا است که به افراد امکان می دهد کالای مربوطه را قبل از تحویل فیزیکی خریداری و بفروشند. در ادامه به بیان برخی از مزایای گواهی سپرده کالا می پردازیم.

ابزاری برای تأمین مالی

رسیدهای سپرده گذاری کالا در بازارهای مالی بورس کالا قابل مشاهده است. یکی از اهداف مهم بازار مالی در بورس کالا تامین مالی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا است. در این راستا گواهی سپرده کالایی نیز می تواند به عنوان ابزار تامین مالی مورد استفاده قرار گیرد. روش کار این است که فرض کنیم یک تولید کننده برای تامین مالی باید از بانک وام بگیرد. این تولیدکننده می تواند از گواهی سپرده محصولات تولیدی خود به عنوان وثیقه برای اخذ وام از بانک استفاده کند. با توجه به اینکه بانک نمی تواند کالای ساخته شده را به عنوان وثیقه قبول کند. ابتدا سازنده کالای خود را به انبارهای بورس کالا تحویل می دهد و برای این کار گواهی سپرده کالا دریافت می کند. در مرحله بعد تولیدکننده می تواند با ارائه این گواهی سپرده به بانک مربوطه برای دریافت وام از بانک اقدام کند.

بخونیدش:  چرا داماد نباید لباس عروس را ببیند

گواهی سپرده در بازار مشتقه

یکی از مزیت های گواهی سپرده کالایی استفاده از آن در بازارهای آتی و اختیار معامله است و معاملات در بازار اوراق مشتقه را تسهیل می کند. افرادی که در بازارهای مشتقه فعالیت می کنند و دارای موقعیت تعهدی فروش هستند، در صورتی که موقعیت معاملاتی خود را قبل از سررسید نبندند، موظفند کالای مربوطه را به صورت فیزیکی به خریدار تحویل دهند. با استفاده از گواهی سپرده کالا، افرادی که دارای موقعیت تعهد فروش هستند می توانند به جای تحویل فیزیکی کالا، گواهی سپرده کالا را صادر کنند.

سهولت در خرید و فروش کالا

یکی از مزایای عمده خرید در بورس با استفاده از قبض سپرده کالایی، سهولت خرید و فروش دارایی است. از آنجایی که دارنده گواهی سپرده در واقع مالک دارایی مربوطه است، بدون نیاز به خرید و فروش فیزیکی دارایی های موضوع، می تواند به راحتی آن را از طریق گواهی سپرده کالا معامله کند.

اطلاعات در مورد گواهی سپرده

به منظور مشاهده اطلاعات مربوط به گواهی سپرده موجود در بورس کالای ایران می توانید به سایت بورس کالای ایران دسترسی داشته باشید. در واقع می توانید از این وب سایت برای اطلاع از آخرین قوانین و مقررات مربوط به گواهی سپرده کالا و کالاهایی که برای آنها گواهی سپرده کالا صادر شده است استفاده کنید.

نحوه دریافت اطلاعات گواهی سپرده کالایی

یکی از راه های خرید از بورس کالا، خرید فیش سپرده کالایی مربوطه از بورس کالا می باشد. برای این کار اولین قدم کسب اطلاعات لازم در مورد کالای دارای گواهی سپرده کالا می باشد. برای اطلاع از کالاهایی که دارای گواهی سپرده مواد اولیه هستند، پس از مراجعه به سایت بورس کالای ایران، در نوار ابزار بالای صفحه بر روی بازارها کلیک می کنیم تا انواع بازارهای موجود در بورس کالای ایران را مشاهده کنیم. در تصویر زیر بازارهای مختلف موجود در بورس کالای ایران را مشاهده می کنید.

سپس جهت مشاهده کالاهای دارای گواهی سپرده کالا می توانید گزینه تعیین نمادهای گواهی سپرده کالا را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه دارای تصویر زیر لیست کلیه محصولات گواهی کالایی نشان می‌شود. در تصویر زیر که از وب سایت بورس کالای ایران انتخاب می شود بخشی از این لیست را مشاهده کنید.

نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی چیست ؟

هنگام صدور گواهی سپرده برای کالاها در بورس کالا، هر یک از این کالاها نماد معاملاتی خاصی را دریافت می کنند که از ابتدای نام کالا و بخشی از تاریخ سررسید این کالا تشکیل می شود. همانطور که از نماد سهام آنها برای خرید سهام شرکت ها استفاده می کنیم و در نماد مربوطه سفارش خود را ثبت می کنیم، در بورس کالا نیز هر کالایی نماد معاملاتی خود را دارد.

دارایی پایه چیست ؟

دارایی پایه کالایی است که در انبار بورس کالا سپرده شده و بر این اساس گواهی سپرده کالایی صادر می شود. قیمت گواهی سپرده بسته به قیمت دارایی پایه آن تغییر می کند. به عنوان مثال تغییرات قیمت گواهی سپرده کالای زعفران بر اساس تغییرات قیمت زعفران انجام می شود.

لات معاملاتی به چه معناست ؟

وقتی اطلاعات گواهی سپرده را بررسی می کنید، ممکن است با ستونی با عنوان Trading Lot مواجه شوید. لات معاملاتی در نماد تجاری مربوطه به این معنی است که هر فیش سپرده گذاری نماد تجاری مورد نظر برابر با مقدار آن کالا است. در جداول مربوط به اطلاعات گواهی سپرده، ممکن است ستونی به نام واحد را نیز مشاهده کنید. این ستون واحد اندازه گیری این نماد تجاری را نشان می دهد، به عنوان مثال واحد برنج کیلوگرم و زعفران گرم است. بنابراین، اگر لات معاملاتی یک نماد معاملاتی بر حسب کیلوگرم برابر با یک باشد، به این معنی است که هر گواهی سپرده برای یک کالا معادل یک کیلوگرم از آن کالا است.

معاملات وصول سپرده کالا از چند طریق انجام می شود؟

عملیات گواهی سپرده به دو صورت انجام می شود که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

غیر مستمر : در معاملات غیرمستمر که مزایده تک قیمتی نیز نامیده می شود، شخصی که گواهی سپرده خریداری می کند نمی تواند آن را به صورت گواهی مجدد بفروشد و باید کالای مورد نظر را تحویل بگیرد.

پیوسته : امکان فروش مجدد گواهی سپرده در عملیات سپرده گذاری مستمر مواد اولیه وجود دارد. در این صورت خریدار گواهی سپرده می تواند آن را مجدداً بفروشد. ضمناً امکان تحویل کالای خریداری شده با استفاده از گواهی سپرده کالا نیز وجود دارد.

خرید وجوه کالایی در بورس کالا

یکی از راه های خرید در بورس کالا، خرید صندوق های کالا در بورس کالا است. صندوق های کالایی نوعی ابزار مالی هستند که در بازار مالی بورس کالا وجود دارد. با خرید سهام این صندوق ها، افراد می توانند در ملک مورد نظر سرمایه گذاری کنند. مزیت مهم این روش سرمایه گذاری نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در کالا این است که با خرید سهام صندوق های کالایی، هزینه های ذخیره سازی فیزیکی کالاهای مربوطه حذف می شود. صندوق های کالایی در اوراق بهاداری مانند گواهی سپرده، قراردادهای آتی و اختیار معامله سرمایه گذاری می کنند و روند قیمت از روند قیمت کالای مربوطه تبعیت می کند.

نحوه خرید وجوه کالا در بورس کالا

صندوق های کالایی زیرمجموعه ای از بازار مالی بورس کالا هستند اما روش خرید صندوق کالایی مانند خرید سهام در بورس است. برای این منظور می توانید پس از دریافت کد بورسی، نماد صندوق کالایی مورد نظر را از بستر معاملات آنلاین کارگزاری مربوطه انتخاب و سفارش خود را ثبت کنید.

نتیجه

در این مقاله برای آگاهی از نحوه خرید در بورس کالا ابتدا بورس کالا را تعریف کردیم. سپس انواع بورسیه را توضیح دادیم. با این مقدمات در مطلب زیر به توضیح ثبت نام در بورس کالا و سامانه آنلاین ایبیگو پرداخته و نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین در بورس کالا را توضیح داده ایم. بورس کالا از بازارهای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها می توانید محصول یا اوراق بهادار را بر اساس کالای مورد معامله در بورس کالای مربوطه خریداری کنید.

از این رو در ادامه انواع بازارهای بورس کالا را که انواع کالاها یا اوراق بهادار مبتنی بر کالا در آنها معامله می شود به تفکیک شرح داده ایم. بنابراین برای توضیح بازارهای بورس کالا ابتدا به توضیح بازار فیزیکی بورس کالا پرداختیم و نحوه معامله در بازار فیزیکی بورس کالا را توضیح دادیم. در ادامه نحوه خرید خودرو در بورس کالا را توضیح دادیم. در ادامه به تعریف زیر بازار بورس کالا پرداختیم. در ادامه خرید در بازار مشتقه در بورس را توضیح دادیم.

معاملات آتی و اختیار معامله در بازار اوراق مشتقه خرید و فروش می شود. از این رو هر یک از این قراردادها را جداگانه توضیح داده ایم. بازار دیگری که در بورس کالا وجود دارد و برای تامین مالی تولیدکنندگان شکل می گیرد، بازار مالی بورس کالا است. از زیر مجموعه های این بازار می توان به بازار قبوض سپرده گذاری کالایی و صندوق های کالایی اشاره کرد. از این رو در ادامه این مقاله توضیحاتی در مورد گواهی سپرده کالا ارائه کرده ایم و مزایای گواهی سپرده کالا را بیان کرده ایم. در پایان این مقاله نحوه خرید صندوق های کالایی در بورس کالا را توضیح داده ایم.

مقاله ای که در بالا خواندید بخشی از مجموعه مقالات «آموزش بورس کالا» است. در ادامه می توانید لیست این مطالب را مشاهده کنید:

سلب مسئولیت مطالب اقتصاد: این مطلب صرفاً‌ با هدف افزایش آگاهی عمومی در حوزه اقتصاد نوشته شده است. برای سرمایه‌گذاری،‌ تجارت و آگاهی دقیق از قوانین مربوط به آن‌ها، لازم است حتماً از دانش و مشاوره افراد متخصص کمک گرفته شود. دقت داشته باشید که قوانین بازار سرمایه و قوانین تجاری و اقتصادی کشور، همواره در حال تغییر هستند و بر همین اساس، ممکن است برخی موارد ذکر شده در این مطلب، دیگر صحت نداشته باشند. مسئولیت هر گونه بهره‌برداری از این نوشتار با هدف سرمایه‌گذاری، تجارت، کسب درآمد و غیره، بر عهده خود افراد بوده و مجله فرادرس هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد. برای اطلاعات بیشتر + اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا