چطور زخم دهان را درمان کنیم

ممکن است زخمی در دهان داشته باشید که شما را آزار می دهد. این زخم ها معمولا پس از یک تا دو هفته بهبود می یابند. اما این دوره برای شما طولانی است. بنابراین بهتر است برای درمان آفت خود از یک روش مفید استفاده کنید.

آفت دهان یا آفت یک بیماری دهان و دندان بسیار شایع است که بین 5 تا 66 درصد افراد در جوامع مختلف به آن مبتلا هستند. زخم آفتی یک زخم نکروز دردناک مخاط دهان، زبان و لثه است. نگران نباشید، آفت یک عفونت ویروسی نیست و مسری نیست.

مدت زمانی که این زخم در دهان شما می ماند حدود یک ماه است، اما پس از آن اغلب بدون درمان بهبود می یابد. دهانشویه یا قطره معمولا برای درمان آفت استفاده می شود.

علل ایجاد آفت

علت زخم های دهان عمدتاً می تواند ژنتیکی باشد، اما عوامل دیگری مانند اسید فولیک، کلسیم، ویتامین B12، آهن و به ویژه ویتامین C وجود دارد. علاوه بر این، اختلالات هورمونی در زنان، عصبانیت و استعمال دخانیات، کمبودهای تغذیه ای و حساسیت های غذایی به موادی مانند چیپس، بادمجان و مغزها مانند گردو و پسته از عوامل ایجاد طاعون هستند.

علاوه بر این، اگر دندان مصنوعی دارید، مستعد ابتلا به زخم دهان هستید. غذاهای داغ نیز می توانند باعث ایجاد آفت شوند. مسواک زدن خشن نیز بی تاثیر نیست.

اگر تحت استرس عاطفی یا جسمی، اضطراب و عصبی هستید که معمولاً قبل از پریود شما اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث ایجاد زخم دهان شود.

زخم های دهان عمدتاً در فصل سرد رخ می دهد و در هر سنی قابل مشاهده است.

علائم زخم دهان

علائم طاعون به خود دهان محدود می شود. یعنی مثلاً تب یا حالت تهوع وجود ندارد. هنگامی که در محل زخم احساس سوزش می کنید و به دهان خود نگاه می کنید، متوجه زخم می شوید. این سوزش و درد ممکن است با خوردن و نوشیدن اسیدهای خاص افزایش یابد. با بهبود زخم، درد و سوزش کاهش می یابد.

آفات به سه شکل اصلی وجود دارند که رایج ترین آنها آفات کوچک (جزئی) با شیوع 80 درصد و آفات عمده (مهم) با شیوع حدود 10 درصد است که 10 درصد باقیمانده به صورت تبخال است.

درمان زخم دهان

هنگام مسواک زدن مراقب باشید. هرگز دندان های خود را با خشونت مسواک نکنید، زیرا این کار باعث بدتر شدن آفت می شود.

کیسه یخ: کمپرس یخ یکی از ساده ترین و موثرترین درمان های خانگی برای آفت می باشد. آنها قادر به تسکین درد ناشی از آفت می باشند. بنابراین، یخ را از یخچال خود بیرون بیاورید و سپس آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. آن را تا زمانی که متوجه علائمی مانند زمزمه و همچنین احساس سوزش قبل از ظهور آفت سطحی شوید قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

جوش شیرین: ابتدا یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب کافی آماده کنید. سپس آنها را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر ریز درآید. در نهایت مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این محلول را چندین بار بمالید. روزانه تکرار کنید. علاوه بر این، جوش شیرین را مستقیماً روی دهان دردناک خود استفاده کنید.

نمک دریا با پراکسید هیدروژن: ابتدا این موارد را خوب آماده کنید: دو قاشق غذاخوری نمک دریا، دو قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3 درصد و یک لیوان آب گرم. پس از آن، نمک دریا و پراکسید هیدروژن را به یک لیوان آب اضافه کنید. سپس آنها را با هم مخلوط کنید، در نهایت از این مخلوط برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. این روند را یک یا دو بار در روز تکرار کنید. هر روز ادامه دهید تا وضعیت شما بهبود یابد. اما به یاد داشته باشید که آنها را قورت ندهید.

ریشه شیرین بیان: ابتدا یک قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را بردارید و آن را له کنید، سپس آن را در دو فنجان آب خیس کنید و بگذارید حدود دو تا سه ساعت بماند. در نهایت روزی چند بار دهان خود را با این مایع شستشو دهید. هر روز از آن استفاده کنید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید. همچنین می توانید روزانه از قرص شیرین بیان جوشان استفاده کنید.

شیر نارگیل: یک قاشق غذاخوری شیر نارگیل را با کمی عسل مخلوط کنید. سپس از این مخلوط برای ماساژ ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید. هر روز این کار را تکرار کنید تا وضعیت بهبود یابد. علاوه بر این، می توانید زخم های دهان را روزانه با شیر نارگیل شستشو دهید. و ماساژ ناحیه دردناک با روغن نارگیل بسیار راحت تر است.

بخونیدش:  چطور جای زخم قدیمی را از بین ببریم

آلوئه ورا: ابتدا یک برگ آلوئه ورا را بردارید و بشویید سپس ژل را از این برگ خارج کنید. در نهایت این ژل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این فرآیند را چند بار در روز انجام دهید. هر روز با دیدن نتیجه این عمل را تکرار کنید. گاهی می توانید به جای ژل آلوئه ورا از آب آلوئه ورا استفاده کنید. اگر می خواهید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید، می توانید از این ژل به چند روش استفاده کنید. به جای گرفتن ژل از برگ، آن را از فروشگاه بخرید.

جوش شیرین با لیمو، عسل، آب: ابتدا یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین و یک لیموترش تازه میل کنید. سپس لیمو را فشار دهید. پس از آن، آب لیمو را به جوش شیرین اضافه کنید و مخلوط را در مخلوط کن مخلوط کنید. سپس نصف قاشق چایخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب سرد اضافه کنید. حالا همه مواد را با هم مخلوط کنید. در نهایت آن را روی زخم های خود بمالید. این فرآیند را دو بار در روز انجام دهید. حدود یک هفته یک بار صبح و یک بار شب قبل از خواب انجام دهید.

ریحان: چهار تا پنج برگ ریحان بردارید. سپس آنها را کاملا بشویید. پس از آن، آنها را بخورید. در نهایت کمی آب بنوشید، صبح و عصر (دو بار در روز) انجام دهید تا نتیجه مثبت بگیرید، روزانه تکرار کنید. علاوه بر این، این فرآیند به درمان تنگی نفس کمک می کند.

تخم گشنیز: ابتدا یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز را در یک فنجان آب اضافه کنید. سپس آن را بجوشانید. سپس مایع را فیلتر کنید. بعد از آن بگذارید خنک شود. در نهایت آن را دور دهان خود قرار دهید. مراحل را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید. .

عسل: به سادگی یک تکه پنبه را در عسل آغشته کنید. در نهایت آن را روی زخم های دهان خود بمالید. هر روز این کار را انجام دهید و با مشاهده نتایج، این روند را برای زخم های دهان ناشی از پرتودرمانی تکرار کنید، عسل مانوکا بهترین راه حل است.

کرفس: یک ساقه کرفس تازه را به طور منظم و روزانه بجوید. برای بهترین نتیجه، پالپ را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده نگه دارید. علاوه بر این، می توانید کرفس را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

آب لیمو: یک لیمو را بردارید، سپس آن را از وسط نصف کنید. آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. اجازه دهید آب لیمو کار خود را انجام دهد، اما کمی درد خواهید داشت. اگرچه بی حس خواهد شد، اما خوب است. در نهایت، عسل را به ناحیه آسیب دیده خود اضافه کنید، این کار را هر روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

برگ شنبلیله: ابتدا یک فنجان برگ شنبلیله را بردارید. سپس آن را به دو فنجان آب اضافه کنید. پس از آن، آن را بجوشانید. سپس آب را فیلتر کنید. حالا از یک درب برای پوشاندن آن استفاده کنید. چند دقیقه آن را کنار بگذارید. در نهایت آن را دو یا سه بار در روز بشویید. هر روز آنقدر تکرار کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

گوجه فرنگی: ابتدا یک یا دو گوجه فرنگی را کاملا بشویید، سپس آنها را برش دهید، سپس آنها را بجوشانید تا آب آن گرفته شود. در نهایت از این مخلوط استفاده کنید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید. این کار را روزانه انجام دهید تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد.

همچنین بخوانید:

علت بوی بد دهان و درمان آن

چه چیزی باعث ایجاد آفت می شود و چگونه درمان می شود؟

درمان سریع آفت با درمان های خانگی

زخم‌های دهان یا انگل‌هایی که روی لثه‌ها، گونه‌های داخلی و لب‌ها ظاهر می‌شوند، بسیار آزاردهنده و شایع هستند و معمولاً ظرف یک یا دو هفته بهبود می‌یابند. در مقاله قبلی به علل و علل بروز طاعون پرداختیم و اکنون در این قسمت از سلامت و سلامت نمناک به درمان های خانگی زخم های دهان روی لب و لثه می پردازیم. امیدواریم با کمک این روش ها آفت و آفت دهان آزار دهنده را در سریع ترین زمان ممکن درمان کنید.

1. درمان آفت با ریشه شیرین بیان

برای درمان زخم های دهان با شیرین بیان کافی است یک قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را له کنید، سپس آن را در دو فنجان آب خیس کنید و بگذارید دو یا سه ساعت در این حالت بماند تا محلول درمانی شما آماده شود. اکنون می توانید دهان خود را با این مایع چند بار در روز بشویید. هر روز از آن برای بهبود دهان خود استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه های پیش روی شما در این مورد، استفاده روزانه از قرص شیرین بیان جوشان است.

بخونیدش:  چطور قوی شدم نی نی سایت

2. شیر نارگیل برای زخم های دهان

یک قاشق غذاخوری شیر نارگیل را با کمی عسل مخلوط کنید و از این مخلوط برای ماساژ ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. این کار را سه یا چهار بار در روز انجام دهید. هر روز این کار را تکرار کنید تا وضعیت شما بهبود یابد. علاوه بر این، می توانید روزانه زخم های دهان را با شیر نارگیل بشویید و ماساژ محل درد با روغن نارگیل نیز در رفع این مشکل موثر است.

3. نمک دریا با پراکسید هیدروژن

دو قاشق غذاخوری نمک دریا، دو قاشق غذاخوری پتاسیم هیدروژن 3 درصد و یک لیوان آب گرم آماده کنید، سپس نمک دریا و پراکسید هیدروژن را به لیوان آب اضافه کنید و مخلوط کنید. در نهایت، از این مخلوط برای شستشوی دهان خود بدون اینکه اجازه دهید از گلویتان پایین برود، استفاده کنید. این روند را یک یا دو بار در روز تکرار کنید و هر روز تا بهبود وضعیت خود ادامه دهید.

4. تخم گشنیز

یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز را به یک فنجان آب اضافه کنید و بجوشانید، سپس مایع را صاف کرده و بگذارید خنک شود. نسخه آماده یهود را در دهان بچرخانید و این مراحل را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید.

5. جوش شیرین نسخه دیگری از درمان آفت دهان است

یک قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب آماده کرده و آن ها را با هم مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این محلول را چند بار در روز تکرار کنید تا زخم های دهان به طور کامل بهبود یابد.

6. درمان مجدد زخم و زخم دهان با عسل

به سادگی یک تکه پنبه را به عسل آغشته کنید و آن را روی دهان دردناک خود قرار دهید. این کار را هر روز انجام دهید و تا زمانی که نتیجه را ببینید تکرار کنید.

7. آلوئه ورا

یک برگ آلوئه ورا را بردارید و آن را کاملا بشویید، سپس ژل را از این برگ جدا کنید و این ژل را به محل مورد نظر یعنی روی زخم ها و زخم های دهان بمالید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید و تا زمانی که نتیجه کامل را ببینید، هر روز آن را تکرار کنید. گاهی می توانید به جای ژل آلوئه ورا از آب آلوئه ورا استفاده کنید.

8. کرفس

برای درمان زخم های دهان، یک ساقه کرفس تازه را به طور منظم و روزانه بجوید، تفاله آن را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده نگه دارید تا بهترین نتیجه حاصل شود. علاوه بر این، می توانید کرفس را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

9. ریحان

چهار تا پنج برگ ریحان را کاملا بشویید و بخورید. برای نتیجه بهتر، برگ ها را بیشتر در دهان نگه دارید و بیشتر بجوید، سپس مقداری آب بنوشید، این کار را هر روز صبح و عصر (دو بار در روز) تکرار کنید تا نتیجه مثبت بگیرید.

10. قالب بستنی

کیسه یخ یکی از ساده ترین و موثرترین درمان های خانگی برای درمان زخم های دهان است و می تواند درد ناشی از زخم های دهان را از بین ببرد. برای درمان، به سادگی یک تکه یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و تا زمانی که علائمی مانند سوزن سوزن شدن و سوزش را احساس کنید، در همین وضعیت بمانید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

11. برگ شنبلیله

یک فنجان برگ شنبلیله را به دو فنجان آب اضافه کنید و بجوشانید. پس از جوشاندن کامل آن را از صافی رد کنید و آب صاف شده را در ظرف شیشه ای بریزید و چند دقیقه کنار بگذارید تا داغ شود. پس از سرد شدن مایع را در دهان خود بچرخانید. این کار را دو یا سه بار تکرار کنید تا هر چه سریعتر بهبود یابد.

12. گوجه فرنگی

ابتدا یکی دو عدد گوجه فرنگی را بشویید و با دقت برش دهید، سپس آنها را بجوشانید تا آب گوجه فرنگی تبخیر شود، حرارت را خاموش کنید تا محتویات ظرف خنک شود. از آنچه در ظرف باقی مانده می توان برای درمان زخم های دهان استفاده کرد، با احتیاط آن را روی محل قرار دهید. این روش را سه تا چهار بار در روز انجام دهید، تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد، آن را روزانه انجام دهید.

بخونیدش:  چطور از سکه نت رایگان بگیریم

13. آبلیمو

یک لیمو را به دو قسمت تقسیم کنید، سپس آن را در محل مورد نظر، یعنی جایی که زخم و آفت ایجاد می شود، قرار دهید. کمی صبر کنید و اجازه دهید آب لیمو کار خود را انجام دهد، حتی اگر احساس ناراحتی کردید، لیمو را نخورید تا زمانی که کمی که روی زخم دهان می گذارد اثر خود را نداشته باشد و شما را به درمان نزدیک کند. پس از مدتی لیمو را بردارید و عسل را به جای آن قرار دهید، این کار را روزانه انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

14. درمان آفت و آفت با ترکیب جوش شیرین و عسل

برای استفاده از این روش در درمان زخم های دهان ابتدا یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین و یک عدد لیموترش تهیه کنید، لیمو را فشار دهید تا آب آن کاملا گرفته شود. آب لیمو را به جوش شیرین اضافه کنید و مخلوط را در مخلوط کن بریزید.

در مرحله بعد ۱/۲ قاشق چایخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب سرد به مخلوط اضافه کنید. حالا همه مواد را با هم مخلوط کنید تا مواد خوب با هم ترکیب شوند. در نهایت مخلوط به دست آمده را روی زخم ها و زخم های دهان بمالید.

این فرآیند را دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر قبل از خواب به مدت حدود یک هفته انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا