چطور طلارو از بدل تشخیص دهیم

تیم تجزیه و تحلیل دلفین غرب

3 ژوئن 1402

چگونه می توان فهمید که طلا واقعی، آبکاری شده یا تقلبی است؟ برای تشخیص طلای بادل در خانه، می توانید چند آزمایش ساده را انجام دهید – با ابزارهایی که از قبل دارید – مانند الکل، ویتکس و آب لیمو – برای دانستن چگونگی تشخیص طلا نیازی به داشتن گواهینامه طلاسازی ندارید، فقط این روش ها را دنبال کنید. تست طلا را امتحان کنید

تشخیص سریع طلا

فهرست

طلا را در یک کاسه آب بیندازید تا ببینید غرق می شود یا نه. دمای آبی که استفاده می کنید مهم نیست، بنابراین آب ولرم خوب است. طلای واقعی یک فلز متراکم است، بنابراین مستقیماً در ته ظرف فرو می رود. بادل بسیار سبک تر و شناورتر است.

طلای واقعی پس از خیس شدن زنگ نمی زند و کدر نمی شود، بنابراین اگر متوجه تغییر رنگ شدید، احتمالاً با طلای تقلبی سر و کار دارید.

تشخیص طلا با الکل

اگر طلای واقعی را در مایع مخصوص فرو ببرند، رنگ خود را حفظ می کند. این در صورتی است که بسیاری از فلزات در یک مایع تغییر رنگ دهند. به عنوان مثال، طلای خود را چند روز در یک لیوان الکل قرار دهید، پس از برداشتن آن هیچ تغییر رنگی مشاهده نخواهید کرد. اما اگر طلای شما تقلبی است، بسته به مقدار طلای تقلبی، پس از قرار گرفتن در الکل، در دوره های مختلف تغییر رنگ می دهد.

اگر مقدار طلای تقلبی زیاد باشد، در حدود یک تا دو ساعت تغییر رنگ را به وضوح مشاهده خواهید کرد. اما اگر درصد طلای تقلبی کمتر باشد، زمان بیشتری مانند یک یا چند روز برای تغییر رنگ نیاز است.

طلا را از برنج تشخیص دهید

رنگ: طلا دارای رنگ زرد روشن و براق است، در حالی که برنج دارای رنگ زرد یا زرد مات با سیاه است.

کشیدن روی سطح سرامیکی: اگر یک تکه طلا را روی یک سطح سرامیکی بکشید، رگه‌های طلایی باقی می‌ماند، اما وقتی یک تکه برنج را روی سطح سرامیکی بکشید، رگه‌های سیاه باقی می‌ماند.

تست چگالی: آلیاژ برنج چگالی کمتری نسبت به آلیاژ طلا دارد. به عبارت دیگر وزن برنج در همان حجم کمتر از طلا است.

اکسیداسیون: فلز طلا اکسید نمی شود و با محیط واکنش نشان نمی دهد، در حالی که برنج در محیط واکنش نشان می دهد و اکسید می شود.

آزمایش اسید طلا: طلا در برابر اسید مقاوم است. وقتی روی طلا اسید می‌ریزید هیچ تغییری نمی‌بینید، اما اگر اسید روی برنج ریخته شود، حباب‌ها یا لکه‌هایی روی قطعه می‌بینید.

تشخیص طلا با وایتکس

هدف از تشخیص طلا با وایتکس استفاده از اسید است. از آنجایی که استفاده مستقیم از اسید می تواند به فرد یا قطعه فلزی مورد نظر آسیب برساند، به جای تشخیص طلا با اسید، از مواد اسیدی مانند وایتکس استفاده می شود. وقتی وایتکس یا مایع اسیدی را روی طلای خود می‌ریزید، باید قهوه‌ای، قرمز یا سبز شود. این در مورد شمش های طلا حتی بیشتر صادق است. با این حال، استفاده از وایتکس برای آزمایش طلا توصیه نمی شود زیرا ممکن است به طلای شما آسیب برساند.

تشخیص طلا با آب لیمو

آب لیمو اسیدی است، بنابراین تشخیص طلا با آب لیمو می تواند یکی از راه های تشخیص طلا از طلا در خانه باشد. همه فلزات به جز طلا با مواد اسیدی واکنش می دهند، به همین دلیل است که وقتی یک سکه طلا را در آب لیمو فرو می برید نباید تغییری ایجاد کند، اما طلای تقلبی به سرعت تغییر رنگ می دهد.

تشخیص طلا با احتراق

منظور از کشف طلا با احتراق، همان آزمایش طلا با حرارت است. اگر طلای خود را یک دقیقه مانند فندک در مقابل شعله ثابت نگه دارید، اگر تغییر رنگ داد و سیاه شد تقلبی است، اما اگر رنگ آن تغییر نکرد، قطعه مورد نظر طلاست. جالب است بدانید که طلا به طور کلی جلوی شعله درخشندگی بیشتری خواهد داشت.

تشخیص طلا در کنار ماست

اگر با عبارت «تشخیص طلا با ما» به عنوان روشی برای تشخیص طلا در خانه برخورد کردید، تعجب نکنید! این تصور غلط در بین مردم وجود دارد که می توان با استفاده از ماست طلا را از طلا تشخیص داد. اگرچه روش های خانگی زیادی برای تست طلا وجود دارد، اما تست طلا با ماست راه حلی نیست.

تشخیص طلا با آهنربا

راه دیگر برای تشخیص طلای واقعی از مروارید این است که یک آهنربای قوی روی آن قرار دهید و آن را تکان دهید تا ببینید طلا چگونه واکنش نشان می دهد. طلا جذب آهنربا نمی شود. اگر جذب شود یا طلای نجس است یا تقلبی. البته روش مغناطیسی قطعی نیست. زیرا می تواند با فلزات غیر مغناطیسی مانند فولاد ساخته شود یا حاوی ترکیباتی مانند آهن باشد.

طلا نوعی فلز است که به دلیل آرایش الکترونیکی در ساختار آن، جز در میدان های مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه ام آر آی، جذب آهنربا نمی شود. اما بادال حاوی فلزات دیگری مانند نیکل است. به همین دلیل اگر آهنربا باشد این قطعه جذب آهنربا می شود.

تمایز طلا از یخ

طلا رسانای گرما است. برای تشخیص طلا از طلا، می توانید آزمایشی را با استفاده از گرما انجام دهید. اگر یک تکه یخ در مدت نیم ساعت در دمای اتاق ذوب شود، وقتی طلا را روی یخ قرار دهید، سریعتر از حد معمول آب می شود.

طلا را از طلا با سرکه تشخیص دهید

روی طلاها کمی سرکه بریزید و روی سطح صافی قرار دهید. حدود 15 دقیقه صبر کنید. طلای واقعی تغییر رنگ نمی دهد. می توانید طلا را به مدت 15 دقیقه در ظرف شیشه ای پر از سرکه قرار دهید. اما این روش کمی خطرناک است زیرا سرکه می تواند به سنگ های قیمتی موجود در جواهرات طلا آسیب برساند.

تست طلای فرسوده و قدیمی

به دنبال هرگونه تغییر رنگ قابل مشاهده در جایی که طلا از بین رفته است باشید. طلا یک فلز بسیار نرم است، بنابراین آبکاری طلا اغلب با گذشت زمان محو می شود. بهترین مکان برای بررسی، اطراف لبه های جواهرات است. این لکه ها اغلب در طول روز روی پوست و لباس شما می مالند. اگر زیر طلا فلز دیگری دیدید مشخص است که طلای شما آبکاری شده و طلای واقعی محسوب نمی شود. به عنوان مثال، رنگ نقره ای می تواند نشان دهنده نقره یا تیتانیوم باشد. رنگ قرمز می تواند مسی یا برنجی باشد.

تست طلا با سرامیک

لطفا توجه داشته باشید که سرامیک ها باید بدون لعاب باشند. روش دیگر برای آزمایش طلا این است که آن را روی سرامیک بدون لعاب بمالید تا ببینید رنگ باقی می ماند یا خیر. اگر رنگ مشکی به جا گذاشت یعنی طلای واقعی نیست.

طلا را از طلا با سنگ محک تشخیص دهید

استفاده از سنگ محک یکی از روش های تست طلا است که طلافروشان نیز از آن استفاده می کنند. روش تست طلا با سنگ محک بدین صورت است که اگر طلا را روی سنگ مالش دهید، علامت طلایی پررنگ روی سنگ باقی می ماند، اما اگر طلایی باشد، علامت باقی مانده یا بسیار ضعیف است یا بعد از چند دقیقه، علامت باقی می ماند، محو می شود.

بخونیدش:  چرا اعداد در ورد فارسی نمی شود

به خاطر داشته باشید که کشیدن طلا بر روی سنگ محک به طلای شما آسیب می رساند. این کار بهتر است به زرگران واگذار شود زیرا سنگ محک استفاده شده توسط طلاسازان کمی متفاوت است و طلافروشان با ترفندی طلا را روی سنگ می کشند که کمترین آسیب را به آن می زند.

آزمایش طلای اسید نیتریک

چگونه طلا را با استفاده از اسید نیتریک تشخیص دهیم؟ این یک روش قطعی است. جواهرات خود را در یک ظرف استیل قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آنها بریزید، اگر با هم واکنش ندهند طلای شما اصل است. اما اگر رنگ قطره اسید نیتریک به دلیل واکنش سبز یا قهوه ای شد، طلای شما تقلبی است. توجه داشته باشید که اسید نیتریک به جواهرات شما آسیب می رساند. علاوه بر این، از آنجایی که اسید نیتریک خطرناک است، بهتر است این کار به یک طلاساز با تجربه سپرده شود.

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

اگر قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید و مدام در حال خرید و فروش طلای فیزیکی هستید، پیشنهاد می کنیم کیت تست کیفیت طلا را از طلافروشی خریداری کنید یا تست طلا را به یک فروشنده حرفه ای بسپارید. منبع

پیشنهاد میکنم بخونید:

3.5/5 – (11 امتیاز)

چگونه طلا را از تقلبی در خانه تشخیص دهیم؟

در اینجا سعی داریم به شما یادآوری کنیم که چگونه می توان طلا را از بدال تشخیص داد؟ و اگر وسیله ای را در خانه یا حتی محل کار پیدا کردید، می توانید آن را با ابزار و وسایل ساده تست کنید تا متوجه شوید طلایی است یا اصالت یک جسم فلزی. هنگامی که یک شی فلزی را پیدا کردید و چگونه تشخیص دهید که طلا است یا بدلی، می توانید از هر یک از روش های ذکر شده در مقاله استفاده کنید و به راحتی تفاوت طلا و بدلی را پیدا کنید. در ادامه راه های تشخیص طلا از تقلبی را به شما می گوییم که روش های تشخیصی ساده ای نیز هستند.

چگونه طلا را از تقلبی در خانه تشخیص دهیم؟

برای تست جواهرات یا طلای خود در خانه، می توانید چند آزمایش ساده را انجام دهید، بیشتر با وسایلی که از قبل دارید، مانند آب، سرکه و آهنربا. برای اینکه بدانید طلایتان واقعی است یا خیر، لازم نیست جواهرساز معتبر باشید، و ما دستورالعمل های گام به گام برای آزمایش طلای شما در حال حاضر داریم.

تشخیص سریع طلا

تشخیص سریع طلا فقط برای افرادی که در زمینه طلا و جواهرات خبره هستند امکان پذیر است زیرا می دانند چگونه اصالت طلا را با توجه به دانش قبلی خود آزمایش کنند. تشخیص سریع طلا برای آن ها امکان پذیر است زیرا خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد طلا را می دانند و در زمینه طلایابی داشتن دانش حرف اول را می زند.

طلا یکی از گرانبهاترین فلزات در جهان است و در رنگ ها و سبک های مختلفی وجود دارد. اگر خودتان صاحب جواهرات طلا هستید، مهم است که بدانید چگونه طلا را به سرعت تشخیص دهید و بدانید چگونه طلا را در خانه آزمایش کنید تا بدانید که آیا طلای خالص است یا خیر، زیرا همه طلاها لزوماً طلای واقعی نیستند. این می تواند روکش طلا، تزریق طلا یا حتی پر شده از طلا باشد که با طلای واقعی متفاوت است. هنگام خرید جواهرات طلا، معمولاً علامتی روی آن وجود دارد که نشان دهنده خلوص طلا است که بر حسب قیراط طلا اندازه گیری می شود. بسته به خلوص آن می تواند کیفیت های مختلفی داشته باشد. اگر سوالی دارید طلای بدون شماره داریم؟ اگر هیچ مهری روی طلای شما وجود ندارد، نگران نباشید، ما به شما خواهیم گفت که چگونه طلا را تشخیص دهید.

نحوه تشخیص طلا

در این مقاله به بررسی نحوه تست طلا در خانه می پردازیم. چندین آزمایش وجود دارد که می توانید برای تشخیص طلا در خانه خود انتخاب کنید. طلا یابی با آبلیمو، طلا یابی با وایتکس، روش طلا یابی با حرارت، طلا یابی بصری با استفاده از تست ذره بین و تشخیص بصری طلا با استفاده از کدهای حک شده روی طلا و دانستن کدهای طلای اصلی و موارد مهم دیگر. در We There ما بعداً باز خواهیم گشت.

حالا چگونه می توان تشخیص داد که طلا است یا تقلبی، و چگونه می توان طلا را تشخیص داد و چقدر خوب است. این عوامل بسیار مهم است که بدانید چگونه طلای شما واقعی است یا خیر. این راهنما به شما کمک می کند تا از سرمایه گذاری های خود محافظت کنید، تجهیزات خود را به طور دقیق قیمت گذاری کنید و اطمینان حاصل کنید که دقیقاً همان چیزی را که برای طلا می پردازید دریافت می کنید.

روش اول: روش تشخیص طلا با مخلوط کردن آن با سرکه

یک راه بسیار ساده و راحت برای تشخیص طلا از طلا در خانه استفاده از سرکه است. کافی است طلای اصلی را از تقلبی تشخیص دهید، آن را در سرکه بگذارید. اگر طلای شما بعد از 30 دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد به این معنی است که تقلبی است.

طلا را از طلا با سرکه تشخیص دهید

سرکه اسیدی است و آبکاری طلای تقلبی را از بین می برد. به همین دلیل است که طلاهای تقلبی شما تیره است و شما متوجه خواهید شد که طلای شما واقعی است یا تقلبی؟! البته لازم به ذکر است که سرکه سیب و سرکه انگور واکنش مشابهی روی طلای شما دارند.

طلا را از طلا با سرکه تشخیص دهید

روش دوم: روش تشخیص طلا از طلا با گوش دادن

یکی از روش های جالب و تا حدودی عجیب تشخیص طلا از مروارید گوش دادن به صدای سکه طلایی است که خریداری کرده اید. این ممکن است کمی خنده دار به نظر برسد، اما یکی از راه های تشخیص طلای بدال در خانه است. برای انجام این کار، به سادگی سکه طلایی که خریداری کرده اید را با یک شی فلزی دیگر بزنید. اگر صدا شبیه زنگ است و یک تا دو ثانیه طول می کشد، مطمئن شوید طلایی که خریداری کرده اید اصل است. البته روش های دیگری نیز برای تشخیص طلا از طلا وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم و توصیه می کنیم در کنار این روش ها حتما این روش را نیز امتحان کنید.

روش سوم: روش تشخیص طلا از طلا با بررسی اعداد

یکی دیگر از روش های پرکاربرد برای تشخیص طلا از تقلیدی، بررسی اعداد حک شده بر روی قطعه طلای شماست. اعداد حک شده بر روی طلا اطلاعات کاملی در مورد محصول شاخص به خریدار و فروشنده می دهد. به عنوان مثال، اگر هر یک از کدهای 500، 999، 375، 958، 750، 585، 916 و 583 روی طلای شما حک شده باشد، به این معنی است که طلای شما اصل است. این اعداد به شما اطمینان می دهند که طلای شما تقلبی نیست.

بخونیدش:  چرا نباید با ماهی ماست خورد

با بررسی اعداد طلا را از طلا تشخیص دهید

البته ناگفته نماند که برخی از سکه های طلای قدیمی فاقد این کدها هستند و این روش شناسایی طلا در خانه برای این سکه ها قابل اجرا نیست. برای این سکه ها می توان با استفاده از دستگاه تشخیص محتوای طلا، میزان طلا را تعیین کرد. اگر با کد دیگری غیر از کدهای ذکر شده در بالا برخورد کردید، مطمئن شوید که فروشنده کالای جعلی را به شما فروخته است.

روش چهارم: روش تشخیص طلای بادل با وایتکس

برای تشخیص طلا از طلا، یکی از راحت ترین روش هایی که در هر مکانی می توان از آن استفاده کرد، استفاده از وایتکس است. در این روش کافیست مقداری وایتکس روی طلای مورد نظر بریزید. اگر طلا واقعی بود، پس از فرآیند واکنش، قسمتی که با وایتکس در تماس بود قرمز یا سبز-قهوه ای می شود. اما اگر طلای شما تقلبی باشد، تغییر رنگ داده و آسیب می بیند. توصیه می کنیم از این روش برای تشخیص طلا از جواهرات در منزل استفاده نکنید زیرا اگرچه سریع و آسان است اما آسیب زیادی به طلا وارد می کند.

روش پنجم: روش تشخیص طلا با مخلوط کردن آن با آب

در میان راه های تشخیص طلا در بدن، یکی از ساده ترین و همچنان در دسترس ترین روش ها استفاده از آب است. در این روش به سادگی سکه طلای خود را در ظرفی پر از آب قرار دهید. اگر سکه شما کف ظرف می نشیند و روی آب شناور نمی شود، طلای شما اصل است. این روش تشخیص طلا از جواهرات در منزل علاوه بر ایمن، راحت و آسان بودن، به قطعه شما چه طلا و چه جواهرات آسیبی نمی رساند. علاوه بر این، طلای واقعی در آب زنگ نمی‌زند یا تغییر رنگ نمی‌دهد.

طلا را از آب تشخیص دهید

روش ششم: روش تشخیص طلا با استفاده از حرارت

یکی دیگر از راه های تشخیص طلا از جواهرات در خانه استفاده از گرما است، البته در مورد گرمای آتش صحبت نمی کنیم. در این روش طلا را روی یک تکه یخ در دمای اتاق قرار دهید. اگر طلا اصل باشد، زمان ذوب یخ کاهش می یابد و یخ ها خیلی سریع آب می شوند. اما اگر طلا تقلبی باشد با این پدیده روبرو نخواهید شد. ناگفته نماند که نقره نیز مانند طلا رسانایی حرارتی بالایی دارد و یخ را به سرعت ذوب می کند.

روش هفتم: روش تشخیص طلا از طلا با آهنربا

به دلیل خواص مغناطیسی و آرایش الکترونیکی، فلز طلا به آهنربا جذب نمی شود مگر اینکه در میدان های مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار گیرد. می توان گفت یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص طلا از جواهرات در خانه استفاده از آهنربا است. آهنربا طلای واقعی را جذب نمی کند، اما اگر طلای تقلبی باشد، به خصوص اگر از نیکل فلزی ساخته شده باشد، به راحتی جذب می شود.

تشخیص طلا از طلا با آهنربا

روش هشتم: روش تشخیص طلا از طلا با اندازه گیری رنگ طلا

یکی از روش های دیگری که می توانید طلا را از بدال در خانه تشخیص دهید استفاده از رنگ فلز طلا است. برای این روش به یک ذره بین و البته نور زیاد نیاز دارید. ابتدا کل سطح طلا را زیر نور شدید مشاهده کنید. اگر طلای شما اصل است، سطح طلا باید همرنگ باشد، اما اگر در قسمت هایی از طلا رنگ پریدگی مشاهده کردید، توجه داشته باشید که طلای شما تقلبی است. به همین ترتیب، وجود لکه های رنگی مانند لکه های قرمز نشان دهنده تقلبی بودن طلای شماست.

روش نهم: روش تشخیص طلای آمونیاکی

یکی از ویژگی های آمونیاک این است که به راحتی می تواند سطح تمام فلزات به جز پلاتین را سیاه کند. اگر در تشخیص طلای سفید از نقره اشتباه کنید، آمونیاک به شما کمک می کند. یکی از راه های تشخیص طلا از بدلی در منزل این است که اگر طلای سفید شما اصل باشد تغییر رنگی ایجاد نمی شود.

روش دهم: روش تشخیص طلا با استفاده از ید

در این روش تشخیصی، باید ید را روی قطعه خود بکشید که شبیه طلا یا احتمالاً طلا است. اگر ید از طلا جدا شود، قطعه شما طلای واقعی است. اما اگر ید روی قطعه شما باقی بماند، طلای واقعی نیست.

روش یازدهم: روش تشخیص طلا با اسید نیتریک

استفاده از اسید نیتریک برای تشخیص طلا در خانه گزینه مناسب تری نسبت به وایتکس است. در این روش به سادگی یک قطره اسید نیتریک روی طلا می ریزید. اگر طلای شما واقعی باشد رنگ آن به قرمز یا سبز قهوه ای تغییر می کند و اگر قطعه طلای شما تقلبی باشد سیاه شده و آسیب می بیند.

تشخیص طلا با استفاده از اسید نیتریک

روش دوازدهم: روش تشخیص طلا با تراشیدن

روش دیگری که برای تشخیص طلا از ارز در خانه توصیه می کنیم، کشیدن خط طلا روی سکه است. شما باید سکه مسی خود را با طلایی که دارید بپوشانید. اگر طلای شما تقلبی باشد، قطعه خراشیده می شود. اما اگر روی سکه خط و خش وجود نداشته باشد به این معنی است که طلا واقعی و اصل است. دلیل آن این است که طلای واقعی بسیار نرم و چکش خوار است.

روش سیزدهم: روش تشخیص طلا در سرامیک

به لطف سرامیک های رومیزی، می توانید طلا را از جواهرات در خانه تشخیص دهید. به سادگی سکه طلای خود را روی یک کاشی و سرامیک یا ظرف سرامیکی بکشید. اگر خط مشکی گذاشت به این معنی است که قطعه شما طلای تقلبی است، اما اگر یک خط زرد گذاشت به این معنی است که قطعه طلای شما اصل است.

تمایز طلا از سرامیک

روش چهاردهم: روش تشخیص طلا در پوست بدن

در این روش تشخیص طلای بادال که می توان آن را یکی از ساده ترین روش های تشخیص سریع طلا دانست، کافی است طلا را در تماس با پوست خود قرار دهید و به دنبال رنگ مایل به آبی یا سبز روی پوست خود باشید.

تشخیص طلا روی پوست بسیار ساده است: می توانید یک تکه جواهرات طلا را برای چند دقیقه در دستان خود نگه دارید. عرق روی دست شما با فلز طلا واکنش نشان می دهد و رنگ پوست شما را تغییر می دهد یا آن را بدون تغییر باقی می گذارد.

در واقع در این روش تشخیص طلا باید بدانید زمانی که طلا در تماس مستقیم با پوست شما باشد تغییر رنگی ایجاد نمی شود. اگر طلا تقلبی باشد، پوست شما در نقاط تماس سیاه، آبی یا سبز می شود.

یک استثنا برای این روش برای تشخیص طلا وجود دارد و زمانی اتفاق می افتد که با استفاده از کرم پودر مایع، طلا را روی پوست خود آزمایش کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی طلا وارد آرایش می شود، پوست شما را در نقاط تماس تیره می کند. برای تشخیص سریع طلا، بهتر است قبل از آزمایش طلا، تمام لوازم آرایشی را حذف کنید.

بخونیدش:  چرا تو ماشین حالم بد میشه

طلایی پوست بدن را شناسایی کنید

روش پانزدهم: روش تشخیص طلا از طلا با گاز گرفتن

این روش آخرین روشی است که برای تشخیص طلا از جواهرات در خانه به شما معرفی می کنیم. همانطور که می دانید طلا نرم است و به راحتی خم می شود. در این روش فقط باید سکه طلای خود را گاز بگیرید. حتماً دیده اید که ورزشکاران هنگام کسب مدال طلای المپیک با دندان آن را گاز می گیرند.

دلیلش این است که با گاز گرفتن می توانید سکه طلای اصلی را از تقلبی تشخیص دهید. سکه طلای اصلی دندان های شما را نشان می دهد، اما اگر سکه طلای شما تقلبی باشد، به احتمال زیاد دندان شما درد می کند.

روش شانزدهم: کشف طلا با آب لیمو

چگونه با استفاده از آبلیمو اصالت طلا را بررسی کنیم؟ تشخیص طلا با آب لیمو یک روش قدیمی و خانگی است که به ما کمک می کند به راحتی بفهمیم که طلا اصل است یا تقلبی. متأسفانه این روزها به سختی می توان به آن اعتماد کرد، به خصوص پس از خرید محصولات گران قیمت مانند طلا. البته توصیه می شود از فروشندگان مطمئن خرید کنید تا خیالتان راحت باشد. اما برای اطمینان بیشتر، می توانید از روش های خانگی برای بررسی اصل یا تقلبی بودن طلا استفاده کنید.

در روش تشخیص طلا با آبلیمو ابتدا باید آبلیمو را در ظرفی بریزید. توجه داشته باشید که ظرف را بر اساس اندازه سکه طلایی که قصد بررسی آن را دارید انتخاب می کنید. یک ظرف خیلی بزرگ باعث استفاده زیاد و هدر رفتن آب لیمو می شود. یک ظرف کوچک نیز از تشخیص مناسب جلوگیری می کند.

پس از انتخاب ظرف مناسب، لازم است مقدار مناسبی آبلیمو داخل ظرف بریزید تا با آبلیمو طلایی شود. برای تعیین مقدار صحیح می توانید ابتدا سکه طلا را داخل ظرف بریزید و سپس به ریختن آبلیمو در ظرف ادامه دهید تا این سکه کاملا در آبلیمو فرو برود.

در آخرین مرحله تشخیص طلا با آبلیمو باید 5 دقیقه صبر کنید. البته اگر سکه طلای شما کمی بزرگ است می توانید تا 10 دقیقه آن را در آبلیمو بگذارید. اگر بعد از این مدت رنگ طلای شما تغییر نکرد یا تیره نشد، این قطعه اورجینال است. در غیر این صورت با تغییر رنگ یا سیاه شدن، قطعه فلزی شما 100% تقلبی است و طلایی نیست.

روش هفدهم: تشخیص طلا با الکل

الکل در تشخیص طلای واقعی از تقلبی دوست است. کشف طلا با الکل یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد خانگی برای تأیید صحت طلای خریداری شده است. اکثر فلزات در حضور الکل تغییر رنگ می دهند. به همین دلیل در هنگام خرید زیورآلات بدلیجات از خریدار خواسته می شود که این جواهرات را دور از الکل و آب نگه دارد تا از تغییر رنگ و خراب شدن ظاهر این بدلیجات جلوگیری شود. به همین دلیل می توانید از روش تشخیص طلای الکلی استفاده کنید تا متوجه شوید که قطعه فلزی شما اصل است یا تقلبی.

هنگام تست الکل طلا، می توانید بخشی یا تمام قطعه فلز خود را در الکل آغشته کنید. از آنجایی که الکل در مجاورت هوا تبخیر می شود، فقط باید مقدار کمی الکل روی قسمت فلزی اسپری کنید و نیازی نیست که فلز را در الکل فرو کنید. اگر قصد دارید برای اطمینان سکه را در الکل فرو کنید، باید از ظرف دربسته استفاده کنید.

اگر از روش غوطه وری استفاده می کنید، تنها 5 دقیقه برای تشخیص طلا با الکل کافی است. اگر بعد از 5 دقیقه فلز شما تغییر رنگ نداد یا سیاه شد، اصلی است. اما در روش اسپری باید حداقل دو تا سه بار در فواصل زمانی مختلف مقداری الکل روی قسمت فلزی اسپری کنید. پس از یک روز در صورت عدم مشاهده تغییر رنگ می توانید از اصل بودن طلا مطمئن شوید.

روش هجدهم: تشخیص طلا با سوزاندن

چگونه با فندک اصالت طلا را تست کنیم؟ تشخیص طلا با سوزاندن آن یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص طلا از نعناع در خانه است. تشخیص طلا با سوزاندن به این صورت است که ابتدا طلا را آتش زده و سعی می کنید طلاهای خود را بسوزانید. اگر طلای شما واقعی باشد، با شعله روشن می شود، اما آتش نمی گیرد و نمی سوزد. اگر قطعه طلای شما شروع به دود شدن یا تیره شدن کرد، احتمالاً طلای تقلبی دارید و به راحتی استاندارد طلا را در خانه آزمایش کرده اید.

در این قسمت از مقاله در مورد انواع روش های تشخیص طلا در خانه به چگونگی تشخیص طلا با سوزاندن آن می پردازیم.

جالب است بدانید که طلای واقعی نمی سوزد، زیر حرارت سیاه نمی شود و به سادگی ذوب می شود: به همین دلیل است که می توان آن را بدون از دست دادن درخشش و رنگ طلایی زیبای زرد، قالب زد و به اشکال مختلف درآورد.

در مقابل، فلزات دیگر مانند مس، آهن و برنج زمانی که در معرض شعله قرار می گیرند تغییر رنگ داده و تیره تر می شوند. اگر کالای شما فقط روکش طلا باشد، روکش طلا ذوب می شود و فلز تیره تری زیر آن خواهید دید.

اکنون که نحوه تشخیص طلا با احتراق را فهمیدیم، لازم است چند نکته مهم در زمینه تشخیص طلا با احتراق را یادآوری کنیم:

از فندک بوتان استفاده کنید، نه یک فندک معمولی، برای تست طلا با سوزاندن.

برای تست طلا با سوزاندن، به یک شعله قوی و ثابت نیاز دارید که بتوانید به راحتی آن را کنترل کنید، که با یک فندک یکبار مصرف معمولی نمی توانید آن را بدست آورید. قبل از انجام تست فندک، مطمئن شوید که فندک بوتان شما دارای مخزن پر است.

برای تست طلا، طلای خود را با سوزاندن حداقل 60 ثانیه گرم کنید.

برای آزمایش طلا با سوزاندن، شعله باید آنقدر داغ باشد که در واقع فلز را تحت تأثیر قرار دهد. اگر در حال آزمایش یک قطعه طلای بزرگ مانند یک شمش طلا هستید، ممکن است لازم باشد آن را مدت زمان بیشتری گرم کنید.

به یاد داشته باشید که طلا را با سوزاندن آن با چیزی قابل اشتعال آزمایش کنید، زیرا طلا بسیار داغ می شود، بنابراین حتما آن را با انبر یا انبر نگه دارید.

ماجراجویی برای تشخیص طلای واقعی و تقلبی

در این مقاله با تحقیق در منابع مختلف سعی شده است روش های مختلف تشخیص طلای بادال در خانه را بیان کنیم. بار دیگر تاکید می کنیم که در هر روشی به مضر یا بی خطر بودن روش توجه کنید و با توجه به هشدارهای موجود در توضیحات هر روش سعی کنید طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید و کار خود را آسان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا