چطور عفونت بدن را از بین ببریم

به گزارش ایسنا به نقل از هام کا، عفونت ها می توانند از طریق غذا، تنفس و یا حتی خراش و بریدگی، مجاری ادراری و غیره وارد بدن شوند. در هر صورت تشخیص به موقع عفونت در بدن برای درمان و رفع آن بسیار مهم است.

راه های تشخیص عفونت در بدن

اگر عفونت در بدن وجود داشته باشد، علائم را نشان می دهد. از جمله این علائم باید به موارد زیر اشاره کرد:

· تب

فشار خون پایین

بد خلقی عمومی

ضعف و بی حالی

· حالت تهوع

· عرق

تنگی نفس

مهمترین آزمایشات برای تشخیص عفونت چیست؟

تست CBC

آزمایش CBC یا شمارش کامل خون یکی از آزمایشاتی است که برای تشخیص عفونت در بدن استفاده می شود. با توجه به اینکه تعداد گلبول های سفید در شرایط عفونی بدن تغییر می کند، بنابراین این آزمایش ارزش تشخیصی بالایی دارد. در آزمایش CBC تعداد کل گلبول های سفید خون و درصد گلبول های سفید گزارش می شود. در هر بیماری عفونی (قارچی، ویروسی، باکتریایی و …) نوع خاصی از این گلبول های سفید افزایش یا کاهش می یابد، بنابراین گزارش این تغییرات برای تشخیص نوع عفونت بسیار مفید است.

تست CSR

تست ESR یا میزان رسوب گلبول های قرمز آزمایش دیگری برای تشخیص عفونت است. در شرایط التهاب و عفونت، پروتئین‌های خاصی باعث می‌شوند گلبول‌های قرمز به هم بچسبند و گلبول‌های قرمز خون بیش از حد طبیعی رسوب کنند. این پروتئین ها توسط کبد و سیستم ایمنی تحت شرایط غیرطبیعی مانند عفونت تولید می شوند که باعث بیماری خودایمنی یا سرطان می شود.

تست CRP

تست CRP یا C-reactive protein به طور گسترده در تست های تشخیصی عفونت ها استفاده می شود. این آزمایش در واقع بر اساس اندازه گیری نوعی پروتئین در بدن است. پروتئین واکنشی C یا CRP یک پروتئین فاز حاد است که در هنگام التهاب در کبد تولید شده و وارد جریان خون می شود. نقش اصلی این پروتئین اتصال به لیزوفسفاتیدیل کولین موجود در سطح سلول های مرده برای فعال کردن سیستم کمپلمان از طریق C1q است. بنابراین اندازه گیری آن کمک زیادی به تشخیص عفونت می کند.

تست U/A

تست U/A یا آزمایش ادرار در تست های تشخیصی عفونت برای تشخیص عفونت مجاری ادراری انجام می شود. آزمایش ادرار به صورت میکروسکوپی و ماکروسکوپی انجام می شود.

تست U/C

U/C یک آزمایش کشت ادرار است. با کمک آزمایش کشت ادرار می توان نوع عفونت باکتریایی را تشخیص داد.

آیا آزمایش عفونت نیاز به ناشتا بودن دارد؟

خیر؛ معمولاً هیچ یک از آزمایش های عفونت نیاز به ناشتا بودن ندارند و می توان آن را در هر زمانی از شبانه روز انجام داد.

چگونه برای آزمایش عفونت آماده شویم؟

اگر به دلایلی امکان مراجعه به آزمایشگاه برای شما وجود نداشت، می توانید از Humka، ارائه دهنده خدمات تست، درمان و مراقبت در محل کمک بگیرید و انجام آزمایش آنلاین و دریافت پاسخ بسیار آسان است. . برای این کار می توانید از مجموعه Humka استفاده کنید و تست خود را خیلی راحت انجام دهید.

توجه داشته باشید که هومکا مسیر دریافت خدمات در زمینه مراقبت، بهداشت و آزمایشگاه را سریع و هموار کرده است. با توجه به نیاز کاربران، این مجموعه همواره در تلاش برای توسعه و ارائه خدمات مفید است. در صورت تمایل به بهره مندی از این خدمات می توانید به وب سایت هومکا به آدرس www.homeca.ir مراجعه و یا با شماره 02191025595 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در واحد پاسخگویی به مشتریان خدمات مربوط به نیاز شما را در کمترین زمان ممکن به شما ارائه خواهند کرد.

پایان گزارش تبلیغاتی

عفونت به عنوان حمله یک ارگانیسم بیماری زا به نام پاتوژن به بدن تعریف می شود. عفونت ها می توانند توسط طیف گسترده ای از ارگانیسم های بیماری زا ایجاد شوند. از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها می‌توانند به هر عضوی در بدن سرایت کنند. اگر می خواهید بدانید که چگونه بفهمیم بدنمان عفونت دارد، مطالعه این مقاله توصیه می شود زیرا راهنمای کاملی برای علائم عفونت در قسمت های مختلف بدن مانند عفونت مجاری تنفسی، عفونت ادراری، عفونت مغزی، عفونت خون، عفونت کبد، عفونت دستگاه گوارش، عفونت چشم، گوش، واژن و پوست در زیر فهرست شده است.

عفونت ها را می توان به روش های مختلفی طبقه بندی کرد. آنها می توانند موضعی (در قسمت خاصی از بدن تأثیر بگذارند) یا سیستمیک (بر کل بدن تأثیر بگذارند). برخی از عفونت ها مسری هستند (به طور مستقیم یا غیر مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند، مانند آنفولانزا).

سایر عفونت ها می تواند توسط حیوان یا حشره یا محیط منتقل شود. همچنین عفونت‌های اولیه که در آن بافت‌های سالم میزبان مورد تهاجم قرار می‌گیرند و عفونت‌های ثانویه نیز وجود دارند که در اثر عارضه‌ای از بیماری یا وضعیت دیگری ایجاد می‌شوند.

در این مقاله علائم کلی عفونت و علائم عفونت در نقاط مختلف بدن مورد بحث قرار می گیرد.

بخونیدش:  چرا ایرانیان باستان به تجارت دریایی روی اوردند

طبقه بندی علائم عفونت در بدن

علائم و نشانه های عفونت می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از آنها عمومی و غیر تخصصی هستند. مانند تب، خستگی و لرز. برخی دیگر مختص قسمت خاصی از بدن هستند. مانند بثورات پوستی، سرفه و تورم مفاصل.

هنگام تشخیص عفونت، پزشکان بخشی از بدن را که تحت تأثیر قرار گرفته است را بررسی می کنند. با شناسایی علائم و نشانه‌های عفونت، پزشک می‌تواند آزمایش‌ها و روش‌هایی را برای تشخیص علت تجویز کند و قطعاً درمان مناسب را تجویز کند.

این شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی، ضد ویروسی برای عفونت های ویروسی، ضد قارچ ها برای عفونت های قارچی، و ضد انگلی برای عفونت های انگلی است.

علائم عفونت عمومی بدن

هنگامی که عفونت رخ می دهد، اولین پاسخ بدن التهاب است. التهاب راه دفاع بدن در برابر بیماری و در عین حال ترمیم بافت آسیب دیده است. التهاب با پنج علامت اصلی مشخص می شود: قرمزی، تورم، گرما، درد و از دست دادن موقت عملکرد بافت.

در طول عفونت، افراد ممکن است علائم و نشانه های غیرعادی را در پاسخ به التهاب زمینه ای تجربه کنند. علائم و شدت آنها بسته به سیستم اندام آسیب دیده می تواند متفاوت باشد و شامل موارد زیر است:

تب

لرز

سردرد

خستگی

ناتوان

دردهای عضلانی

درد مفاصل

تورم غدد لنفاوی

عفونت حاد در مقابل عفونت مزمن

عفونت‌های حاد می‌توانند باعث التهاب حاد شوند (که با شروع و رفع سریع مشخص می‌شود)، در حالی که عفونت‌های مزمن می‌توانند باعث التهاب مزمن شوند (که با تداوم و تخریب پیشرونده بافت توسط فرآیند التهابی مشخص می‌شود).

از آنجایی که تب یکی از علائم شایع عفونت های مختلف است، مطالعه مقاله آیا عسل برای تب مفید است، ماست برای تب مفید است و دمنوش های گیاهی برای تب توصیه می شود.

علائم عفونت دستگاه تنفسی

راه های هوایی مسیری هستند که هوا از طریق دهان و بینی وارد ریه ها می شود. عفونت می تواند در دستگاه تنفسی فوقانی (شامل سینوس ها، مجاری بینی، حلق و حنجره) یا دستگاه تنفسی تحتانی (شامل نای و برونش ها، برونشیول ها و آلوئول ها) رخ دهد.

علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی (URTIs) شامل سرماخوردگی، آنفولانزا (آنفولانزا)، لارنژیت (عفونت جعبه صوتی)، فارنژیت (گلودرد)، لوزه‌ها (عفونت لوزه‌ها) و سینوزیت (سینوس‌های عفونی) است. علائم این عفونت بسته به اینکه کدام قسمت از دستگاه تنفسی تحت تأثیر قرار گرفته است متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

برای عطسه کردن

آبریزش بینی

گرفتگی بینی

آبریزش بینی

خراش یا گلودرد

درد هنگام بلع

سرفه

درد سینوسی

تب، سردرد و بی حالی نیز شایع است.

علائم عفونت دستگاه تنفسی تحتانی

عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (LRTI) اغلب مترادف با ذات الریه در نظر گرفته می شود، اما شامل هر گونه عفونت نای یا ریه ها، از جمله برونشیت حاد و برونشیول ها می شود. این عفونت ها می توانند باکتریایی، قارچی یا ویروسی باشند، از جمله آنفولانزا، سل و کووید-19.

علائم عفونت دستگاه تنفسی تحتانی عبارتند از:

سرفه با یا بدون مخاط

درد قفسه سینه

تنگی نفس

خس خس سینه

تنفس سریع و کم عمق

تب

خستگی

صدای جغجغه ریه

از دست دادن اشتها

عفونت شدید LRTI منجر به سیانوز می شود. وضعیتی که در آن لب ها و پوست به دلیل کمبود اکسیژن آبی می شوند.

علائم عفونت ادراری

دستگاه ادراری سیستمی است که از طریق آن ادرار از بدن دفع می شود و شامل دو کلیه، دو مجرای ادرار، یک مثانه و یک مجرای ادرار است. عفونت دستگاه ادراری (UTI) هر یک از این نواحی را تحت تأثیر قرار می دهد، از جمله اورتریت (عفونت مجرای ادرار)، سیستیت (عفونت مثانه)، یا پیلونفریت حاد (عفونت کلیه).

علائم UTI بسته به ناحیه آسیب دیده متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

درد پشت یا پهلو

فشار لگن

ناراحتی در قسمت پایین شکم

درد یا سوزش هنگام ادرار کردن

میل مداوم به ادرار کردن

مشکل در ادرار کردن

ترشحات مجرای ادرار

ادرار کدر

خون در ادرار

در عفونت ادراری شدید، فرد تب و لرز همراه با حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کند. عفونت مطب می تواند یکی از مشکلات ادراری بیماران دیابتی باشد.

همچنین بخوانید : بهترین غذا برای عفونت کلیه

علائم عفونت مغز و نخاع

سیستم عصبی مرکزی (CNS) شامل مغز و نخاع است. عفونت‌های CNS معمولاً مغز (آنسفالیت) یا غشاهای محافظ مغز و نخاع (مننژیت) را درگیر می‌کنند.

علائم و نشانه های این نوع عفونت عبارتند از:

تب ناگهانی

سفتی گردن

سردردهای شدید

مشکل در تمرکز

حساسیت به نور

خواب آلودگی

حالت تهوع یا استفراغ

گیجی

مشکل در راه رفتن

از دست دادن اشتها و تشنگی

تشنج

علل عفونت مغز

آنسفالیت اولیه اغلب توسط ویروس هایی مانند ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. در حالی که ویروس ها نیز شایع ترین علت مننژیت هستند، علل باکتریایی جدی تر و حتی کشنده تر هستند.

بخونیدش:  چرا در جی تی ای 5 موس کار نمی کند

علائم عفونت خون

عفونت های خون عمدتاً با باکتری ها مرتبط هستند. آنها اغلب به عنوان یک عفونت ثانویه به ذات الریه، مننژیت، یا سلولیت، یا زمانی که باکتری ها در طی جراحی یا داروهای داخل وریدی وارد جریان خون می شوند، ایجاد می شوند.

سپسیس اصطلاحی است که برای توصیف یک عفونت خونی جدی استفاده می شود. سپسیس زمانی رخ می دهد که پاسخ به عفونت باعث آسیب به اندام ها شود.

علائم عفونت خون شامل موارد زیر است:

تب

تنفس سریع و مداوم

نبض سریع

دمای پایین بدن

پوست نرم

خستگی و ضعف شدید

حالت تهوع یا استفراغ

کاهش ادرار

دشواری در تنفس

پوست رنگ پریده، خالدار یا آبی

تغییرات در وضعیت روانی

غش کردن یا غش کردن

شوک سپتیک

اگر سپسیس به سرعت و به طور تهاجمی درمان نشود، می تواند منجر به شوک سپتیک شود که در آن افت ناگهانی فشار باعث نارسایی اندام و احتمالاً مرگ می شود.

علائم عفونت کبد

عفونت های کبدی عمدتاً ماهیت ویروسی دارند و توسط ویروس های هپاتیت A، B، C، D و E ایجاد می شوند. برخی از انواع هپاتیت حاد خود به خود بدون درمان برطرف می شوند. برخی دیگر می توانند مزمن شوند و منجر به آسیب تدریجی کبد شوند (به ویژه در مورد هپاتیت B و C).

هپاتیت به سادگی التهاب کبد را توصیف می کند. فرقی نمی کند که این التهاب به دلیل عفونت باشد یا دلایل دیگر. علائم هپاتیت ویروسی عبارتند از:

تب

خستگی

از دست دادن اشتها

حالت تهوع یا استفراغ

معده درد

ادرار تیره

مدفوع رنگ روشن

درد مفاصل

زردی (زردی پوست یا چشم)

هپاتیت مزمن می تواند منجر به سیروز، نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

علائم عفونت دستگاه گوارش

دستگاه گوارش کانالی است که غذا از طریق آن وارد بدن شده و سپس به صورت مدفوع از بدن دفع می شود. دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ (کولون) و مقعد است.

عفونت های دستگاه گوارش ویروسی، باکتریایی یا انگلی هستند و باعث گاستروانتریت، التهاب معده و روده می شوند. عوامل بیماری زا اغلب از طریق غذای آلوده و استفاده از وسایل شخصی دیگران منتقل می شوند.

علل شایع گاستروانتریت عفونی شامل باکتری هایی مانند اشریشیا کلی و سالمونلا، ویروس هایی مانند روتاویروس و نوروویروس و انگل هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و کریپتوسپوریدیوم است.

علائم عفونت دستگاه گوارش عبارتند از:

گرفتگی شکم

اسهال

تهوع و استفراغ

تب

دردهای عضلانی

سردرد

خستگی

کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از عوارض اسهال در افراد مبتلا به عفونت های گوارشی است. گاهی اوقات فرد مجبور است برای جبران کم آبی به اورژانس مراجعه کند و مایعات وریدی دریافت کند.

برخی از باکتری ها و انگل ها نیز عامل اصلی اسهال خونی عفونی هستند. عفونت شدید روده ای که باعث استفراغ و اسهال خونی در فرد مبتلا می شود.

علائم عفونت گوش

اوتیت اصطلاحی است که برای اشاره به عفونت گوش استفاده می شود. این عفونت می تواند گوش خارجی (اوتیت خارجی یا گوش شناگر)، گوش میانی (اوتیت میانی) و گوش داخلی (اوتیت میانی یا لابیرنتیت) را درگیر کند.

عفونت گوش می تواند توسط باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس یا سودوموناس آئروژینوزا، ویروس هایی مانند ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 یا قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکنس یا آسپرژیلوس ایجاد شود. برخی از عفونت های گوش ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند گلودرد استرپتوکوکی است.

علائم ممکن است بسته به محل عفونت متفاوت باشد، برخی باعث ناراحتی جزئی و برخی دیگر منجر به درد و ناتوانی شدید می شوند.

علائم عفونت گوش عبارتند از:

گوش درد

قرمزی یا تورم گوش

از دست دادن شنوایی

تب

سردرد

صدای زنگ در گوش

ترشح مایع از گوش

غدد لنفاوی متورم در گردن

سرگیجه (احساس سرگیجه انگار در حال چرخش هستید)

از دست دادن تعادل و سقوط

حالت تهوع یا استفراغ

هرچه عفونت در قسمت های داخلی گوش طولانی تر باشد، علائم شدیدتر و شدیدتر می شود. برخی از عفونت های جدی گوش داخلی می توانند باعث نیستاگموس (حرکات غیرقابل کنترل چشم)، سرگیجه فلج کننده و حتی کاهش شنوایی دائمی شوند.

علائم عفونت چشم

عفونت های چشمی بسیار شایع هستند زیرا چشم ها در معرض عوامل بیماری زا هستند که از طریق تماس دست به چشم یا آسیب به چشم منتقل می شوند. اینها عبارتند از ورم ملتحمه عفونی (چشم صورتی)، کراتیت عفونی (که قرنیه را تحت تاثیر قرار می دهد) و اندوفتالمیت عفونی (که داخل چشم را تحت تاثیر قرار می دهد).

عفونت چشم اغلب با ویروس هایی مانند آدنوویروس و ویروس هرپس سیمپلکس همراه است. علل باکتریایی عبارتند از استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوک پنومونیه و همچنین عفونت های مقاربتی (STIs) مانند سوزاک و کلامیدیا.

عفونت چشم معمولا فقط یک چشم را درگیر می کند، اما می تواند به راحتی به چشم دیگر سرایت کند. علائم عبارتند از:

رنگ صورتی یا قرمز تیره در سفیدی چشم

تورم چشم، خارش یا احساس سوزش

چشم درد

پارگی بیش از حد

بخونیدش:  چرا سکه های یک ریالی وده ریالی کم است

احساس چیزی در چشم گیر کرده است

تورم پلک

حساسیت به نور

کاهش بینایی

ترشحات چشم

عوارض عفونت چشم

عفونت‌های باکتریایی، به‌ویژه آنهایی که قرنیه یا داخل چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند، نگران‌کننده هستند، زیرا در صورت عدم درمان می‌توانند منجر به از دست دادن دائمی بینایی شوند.

علائم عفونت واژن

عفونت واژن معمولا شامل رشد بیش از حد قارچ ها و باکتری هایی است که به طور معمول در بافت های واژن وجود دارد و منجر به التهاب واژن می شود. اینها شامل عفونت های قارچی ناشی از رشد بیش از حد کاندیدا آلبیکنس و سایر انواع کاندیدا است.

واژینوز باکتریایی (BV) به طور مشابه زمانی رخ می دهد که سطح باکتری به نام لاکتوباسیلوس پایین باشد. در نتیجه باکتری های مضر می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. برخی از بیماری های مقاربتی نیز می توانند باعث این نوع عفونت شوند.

علائم و نشانه های عفونت واژن عبارتند از:

قرمزی و تورم واژن

خارش، اغلب شدید

ترشحات ضخیم، سفید یا خاکستری واژن

سوزش یا درد هنگام ادرار کردن

بوی قوی ماهی (مخصوصاً با BV)

درد همراه با رابطه جنسی

غدد لنفاوی متورم در کشاله ران

معاینه فیزیکی با استفاده از سواب واژینال برای تشخیص عفونت و ارائه درمان مناسب ضروری است.

همچنین بخوانید : درمان عفونت با جوش شیرین

علائم عفونت های مقاربتی

عفونت های مقاربتی عفونت هایی هستند که در حین رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می شوند. این عفونت ها عبارتند از کلامیدیا، تبخال تناسلی، سوزاک، HIV، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، سیفلیس و تریکومونیاز.

علائم این نوع عفونت ها نه تنها بر اساس جنسیت، بلکه بر اساس ناحیه درگیر نیز متفاوت است. در برخی موارد ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. اگر از نظر جنسی فعال هستید، اگر هر یک از علائم زیر را دارید، برای آزمایش STD به پزشک مراجعه کنید:

درد یا سوزش هنگام ادرار کردن

ترشحات واژن، اغلب بوی بد می دهد

ترشحات آلت تناسلی

بیضه های متورم یا حساس

خارش ناحیه تناسلی

خارش رکتوم، ترشح یا خونریزی

زخم یا تاول تناسلی

زگیل ناحیه تناسلی

درد لگن

بزرگ شدن غدد لنفاوی (به ویژه غدد لنفاوی در گردن یا کشاله ران)

درد و/یا خونریزی در حین مقاربت

خونریزی بین دوره های قاعدگی

مطالب پیشنهادی: خواص پنیر برای عفونت رحم

علائم شایع عفونت های مقاربتی

بیشتر علائم عفونت های مقاربتی می تواند مشابه علائم بیماری های غیر مقاربتی و همچنین بیماری های غیر عفونی باشد که بر سیستم تولید مثل تأثیر می گذارد. با این حال، اگر عوامل خطر STD را دارید، باید آنها را در نظر داشته باشید.

علائم عفونت پوست

عفونت های پوستی توسط پاتوژن های مختلفی ایجاد می شوند. پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن انسان در برابر عفونت آسیب پذیر است. اینها عبارتند از عفونت های باکتریایی مانند زرد زخم و فولیکولیت، عفونت های ویروسی مانند زونا (هرپس زوستر) و زگیل، و عفونت های قارچی مانند پای ورزشکاران (تینیا پدیس) و کرم حلقوی. برخی از آنها را می توان به راحتی با داروهای بدون نسخه درمان کرد. درمان برخی دیگر مانند فاسیای نکروزان دشوار است و نیاز به مداخله پزشکی تهاجمی دارند.

علائم عفونت پوستی عبارتند از:

قرمزی پوست

درد و حساسیت

تورم

احساس گرما در لمس

بثورات یا ضایعات

یک تاول یا تاول پر از مایع

برجستگی ها یا توده های پر از چرک

زخم های زخمی

تغییر در بافت یا رنگ پوست

گاهی اوقات عفونت حاد پوست می تواند با تب و لرز، درد، حساسیت و تورم همراه باشد. عفونت‌های پوستی اغلب می‌توانند با محل و ویژگی‌های بثورات، ضایعات و زخم‌ها، از جمله عمومی یا موضعی، صاف یا برجسته، داشتن لبه‌های مشخص یا نامشخص، یا ایجاد پوسته پوسته شدن، خارش یا سوزش قابل تشخیص باشند. خواهند بود یا نه؟

این ویژگی ها می توانند به تشخیص و اطمینان از برنامه درمانی مناسب کمک کنند.

نتیجه

عفونت می تواند در اثر تهاجم ارگانیسم های مختلف مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها ایجاد شود. این باعث یک واکنش التهابی در بدن می شود که باعث علائم عمومی عفونت مانند تب، لرز و بدن درد می شود. علائم نیز بسته به اندامی که درگیر شده متفاوت است.

آخرین کلمه

اگرچه ممکن است علائم عفونت داشته باشید، اما علائم به تنهایی برای تشخیص علت اصلی کافی نیست. و اگر به عنوان مثال، عفونت ویروسی را با آنتی بیوتیک یا عفونت باکتریایی را با یک ضد ویروس درمان کنید، این می تواند مشکل ساز شود.

حتی برخی از عفونت های خفیف، مانند ورم ملتحمه باکتریایی یا برونشیت حاد، در صورت عدم درمان یا عدم درمان مناسب می توانند جدی شوند.

بنابراین، در صورت تداوم عفونت و بدتر شدن یا ایجاد علائم تنفسی، تغییر در ادرار، مشکلات شنوایی یا بینایی، یا هر گونه علائم غیرعادی یا غیرقابل توضیح، مراجعه به پزشک ضروری است.

مطالب پیشنهادی:

خواص پونه کوهی برای عفونت

پیاز پخته شده برای درمان عفونت

مگ تک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا