چگونه به گل سنبل اب دهیم

انواع گل سنبل؛ 7 مرحله اصلی تکثیر و نگهداری آن | VIP

09034644222

چگونه می توان سنبل را کاشت و پرورش داد؟

سنبل بهتر است در آبان یا آذر کاشته و رشد کند تا گل شما زیبا به نظر برسد و در عید نوروز شکوفا شود. بهترین خاک برای پرورش سنبل مخلوط دو سوم ماسه و یک سوم خاک برگ است و نیاز به آبیاری منظم و دمای 15 درجه سانتیگراد دارد.

گل سنبل یکی از زیباترین گل های بهاری است و یکی از اجزای سفره هفت سین ایرانیان است. با شروع فصل سرما، کاشت گل های پیازدار از جمله گل نرگس و گل مریم آغاز می شود. سنبل یکی از گل های پیازی است که می توان آن را در ابتدای فصل سرد کاشت تا در بهار شکوفا شود. در این مقاله تاپ ناز قصد داریم نحوه پرورش گل سنبل در گلدان و همچنین شرایط نگهداری آن را به شما آموزش دهیم.

نحوه پرورش سنبل در گلدان

می توانید گل سنبل را در فضای باز، آپارتمان و گلدان بکارید و بکارید. مراحل کاشت سنبل عبارتند از:

1- انتخاب پیاز

انتخاب پیاز مناسب برای رشد گل سنبل اولین و مهمترین مرحله کاشت این گل است. پیازی که انتخاب می کنید باید دارای شرایط زیر باشد:

پیاز نباید منجمد شود.

پیاز باید تمیز باشد؛ این بدان معنی است که خاک، کود و گل نباید شامل شود. زیرا در بیشتر مواقع خاک چسبیده به پیاز حاوی قارچ های بیماری زا است که از گل دادن گیاه شما جلوگیری می کند.

از خرید پیازهایی که بافت سبک و نرمی دارند خودداری کنید.

توجه داشته باشید که بین پیاز مادر، پیاز غنچه و پیاز شاخه ای تفاوت وجود دارد و فقط پیازهای غنچه برای پرورش گل سنبل در گلدان مناسب هستند.

2- یک شیشه انتخاب کنید

یک گلدان متوسط ​​با اندازه دهانه 14-15 سانتی متر و ارتفاع 30 سانتی متر انتخاب کنید. سوراخ های کف گلدان را با سنگریزه بپوشانید تا کف گلدان زهکشی کافی داشته باشد و آب اضافی به راحتی خارج شود.

3- خاک مناسب را انتخاب کنید

خاک مناسب برای پرورش گل سنبل مخلوطی از برگ های پوسیده و ماسه است. بهترین نسبت خاک برای کاشت گل سنبل در گلدان ترکیبی از 70 درصد ماسه + 10 درصد خاک برگ + 10 درصد کوکوپیت + 10 درصد پیت ماس ​​است.

4- نحوه کاشت

پیاز سنبل را به آرامی در بستر کاشت بکارید. توجه داشته باشید که همه پیازها را نباید در زمین گذاشت و 3-4 سانتی متر از نوک پیاز خارج از بستر کاشت باشد. البته اگر پیاز سنبل هنوز جوانه نزده است باید کل پیاز را در بستر کاشت قرار دهید.

5- شرایط نگهداری پیاز سنبل در شیشه

پس از کاشت، گلدان را یک بار آبیاری کنید و سپس در جای خنک و تاریک مانند انبار یا زیر پله ها در دمای زیر 9 درجه سانتیگراد به مدت 10 هفته نگهداری کنید. برای محافظت از نور می توانید روی گلدان ها را با مالچ یا ماسه بپوشانید تا بتواند تغییرات نور و هوای سرد را تحمل کند در این مدت هر 7-10 روز به گیاه آبیاری کنید. پس از 6 هفته، گلدان را بررسی کنید تا ببینید آیا ریشه و نوک برگ ها ظاهر شده اند یا خیر.

6- نحوه انتقال گل سنبل به محیطی با نور و دمای بیشتر

وقتی ریشه سنبل به اندازه ای رشد کرد که سطح گلدان را بپوشاند، وقت آن است که گلدان را به مکانی با نور و دمای بیشتر منتقل کنید. برای این کار ابتدا مالچ یا ماسه را از سطح گلدان خالی کنید.

برای پرورش گل سنبل در این مرحله باید گیاه را با تابش کافی و غیرمستقیم آفتاب به مکانی که دمای آن 15 تا 16 درجه سانتیگراد باشد برسانید. بهترین مکان برای قرار دادن گل در این مرحله بالکن یا پنجره های جنوبی آپارتمان است.

قرار دادن گل سنبل مستقیم در مقابل نور خورشید باعث پژمرده شدن آن می شود و به همین دلیل توصیه می کنیم این گلدان را در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. باید به طور منظم گیاه را آبیاری کنید. گل سنبل معمولاً پس از سه هفته شروع به شکوفه دادن می کند.

7- مراقبت از سنبل پس از گلدهی

دوره گلدهی گل سنبل 12-8 هفته است. پس از این مدت، برای دور انداختن آن عجله نکنید. اگر اطلاعات کمی دارید، می توانید با استفاده از این اطلاعات و کمی نگهداری، چندین سنبل زیبا در سال آینده از سنبلی که امسال کاشته اید، پرورش دهید.

بخونیدش:  چرا وقتی در ساکورا اسکول کد نمیاد

همچنین بخوانید: چگونه از گل مینا مراقبت کنیم و گل مینا را پرورش دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا