چگونه وقتی خسته ایم درس بخوانیم

حتما دیده اید که برخی از افراد مدام عباراتی مانند چگونه درس خواندن را بیان می کنند تا خسته نشوند؟ حوصله درس خوندن ندارم چیکار کنم مغزم نمیخواد درس بخونم یا مثلا از درس خوندن خسته شدم تکرار میکنن یا تو هم میتونی جزئی ازش باشی. 10 راه برای رهایی از خستگی در هنگام مطالعه وجود دارد که اگر آنها را دنبال کنید از شر این افکار خلاص خواهید شد.

آیا می خواهید بدانید چگونه مطالعه کنید تا خسته نشوید؟ و برای آشنایی با روش های مطالعه برترین شخصیت ها با مشاورین ایران تحصیل با شماره های زیر تماس بگیرید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

هر روز از ساعت 8 صبح تا 12 شب از تلفن ثابت بدون دریافت کد پاسخ تماس بگیرید.

چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

چگونه برای موفقیت درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

با اینکه مطالعه به خودی خود کار روان و دلپذیری است، اما گاهی اوقات می تواند بسیار خسته کننده باشد و حتی گاهی فکر می کنید من از درس خواندن خسته شده ام. اما چرا اینجوری شده؟ آیا این به این معنی است که مشکلات از درس ها می آید یا از مطالعات ما؟ چرا بعضی ها اینطوری نمی شوند یا حداقل کمتر می شوند.

چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم؟ پاسخ این سوال را نمی توان در یک یا دو جمله خلاصه کرد. برای شروع بهتر است از خودمان شروع کنیم و سپس به سراغ عوامل بیرونی برویم. گاهی انگیزه ما برای مطالعه آنقدر قوی نیست که بتوانیم در برابر آزمون ها و سختی های این مسیر مقاومت کنیم. ما فقط آن را به عنوان یک کار معمولی انجام می دهیم.

آنچه در افکار ما می گذرد تأثیر باورنکردنی بر عملکرد ما دارد. وقتی به خودمان می گوییم نمی توانم، بخش بسیار زیادی از قدرت ذهنی و عملکردمان را با دستان خود می کشیم. بخشی از این تفکر به اعتماد به نفس ما برمی گردد. مشاوران ایران تحصیل تجربه طولانی در روش های افزایش اعتماد به نفس دارند، بنابراین می توانید روی کمک ما حساب کنید.

10 راه برای غلبه بر خستگی در هنگام مطالعه

10 راه برای غلبه بر خستگی هنگام مطالعه

به جای اینکه ناامید شوم و به شما بگویم حوصله درس خواندن ندارم، باید چه کار کنم، مصمم باشید و این 10 راه را برای رهایی از کسالت در حین مطالعه امتحان کنید. بهترین تکنیک های مطالعه برای کنکور زمانی موثر است که تصمیم قاطعانه ای برای ادامه دادن بگیرید. بنابراین به جای اینکه بگویید مغز من نمی تواند مطالعه کند، روش های زیر را اجرا کنید.

1. این تو هستی که آیندتو می سازی

مطمئناً همه ما نه تنها به خانواده، بلکه به دوستان و جامعه خود نیز نیاز داریم تا آینده ای روشن داشته باشیم. اما تنها کسی که می تواند ما را به اهدافمان برساند ما هستیم. این فکر می تواند نیروی محرکه باشد و ما را از تنبلی دور کند. کی یاد بگیریم درس بخونیم تا خسته نشویم؟ یک احساس قوی ما را به سمت اهدافمان سوق می دهد.

2. انگیزتو بشناس

گاهی اوقات مطالعه می کنیم بدون اینکه دقیقاً بدانیم هدفمان چیست. اگر هدف ما فقط برآوردن انتظارات و خواسته های خانواده باشد در حالی که خودمان علاقه ای به این هدف نداریم، مطمئناً انرژی کافی را صرف آن نخواهیم کرد. بنابراین، یکی از راه‌های رهایی از کسالت مطالعه، تعیین آینده و هدف مطالعه است.

3. جملات مسموم رو از خودت دور کن

اینکه نمیتونم قبول بشم مغزم نمیخواد درس بخونم و اگه موقع امتحان نتونم به سوالا جواب بدم این جملات مسموم میشه و انرژی شما رو میکشه. در عوض، توانایی های خود را دستکاری کنید. توانایی‌ها، ویژگی‌های مثبت و عبارات امیدوارکننده‌تان را روی یک برگه بنویسید و روی کتاب، روی ترازو بگذارید یا روی دیوار بچسبانید تا ملکه ذهنتان شود.

4. اگه میخوای بدونی چطور درس بخوانیم که خسته نشویم ؟ در جای آرام درس بخون

یکی از 10 روش مهم برای رهایی از کسالت در حین مطالعه این است که در جایی مطالعه کنید که تمرکز شما تا حد امکان بالا باشد. مکان های شلوغ و پر سر و صدا اثربخشی مطالعات را بسیار کاهش می دهد. البته می توانید 14 راه حل جادویی و مهم برای افزایش تمرکز در مطالعات کنکور را مطالعه کنید تا تمرکز خود را ارتقا دهید.

5. محیط مناسبی رو انتخاب کنید

سعی کنید مکان ثابتی را برای مطالعه انتخاب کنید. وقتی با خودت زمزمه میکنی حوصله درس خوندن ندارم چیکار کنم؟ مطمئن شوید که محیط شما مناسب است. دمای محیط نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی پایین. رنگ اتاق باید رنگ های روشن باشد. هوای تازه باید در اتاق بیاید و برود تا خسته نشوید.

6. برنامه ریزی داشته باشید

کلیدی ترین پاسخ به این سوال که چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم؟ این در مورد داشتن یک برنامه محکم و صحیح است. زمان استراحت، تعداد استاندارد ساعات مطالعه، فواصل مرور و حتی برگزاری دوره های عمومی و تخصصی بسیار مهم است. مشاوره رایگان روانشناسی آنلاین می تواند در این زمینه به ما کمک زیادی کند.

7. استراحت و تفریح را حذف نکنید

شما یک ربات نیستید. این بسیار اشتباه است که فکر کنید یک پاراگراف را بدون در نظر گرفتن زمان استراحت یا تنوع مطالعه می کنید. هنگام مطالعه مداوم، بسیار طبیعی است که بگویم مغز من نمی خواهد مطالعه کند. شما هر چند روز یک بار نیاز به یک شارژ معنوی دارید. نوع این بازیابی به تصمیم شما بستگی دارد. هر نوع فعالیتی که به شما احساس خوبی بدهد می تواند پاداشی برای تلاش شما باشد.

8. خوب غذا بخور و غذای خوب بخور

انرژی مورد نیاز مطالعه را دست کم نگیرید. این می تواند گام مهمی برای رهایی از خستگی مطالعه باشد. علاوه بر وعده های غذایی اصلی، به میان وعده ها نیز فکر کنید. شیرینی ها، آجیل ها، میوه ها، آب میوه ها و کلوچه ها گزینه های عالی برای شارژ مجدد باتری شما هستند. زیرا وقتی گرسنه هستید، کارایی ذهن بسیار پایین است.

9. چطور درس بخوانیم که خسته نشویم ؟ جملات انگیزشی گوش بده

زمانی که فکر می کنید از مطالعه به اندازه کافی خسته شده اید، با خانواده یا دوستانی که به شما انگیزه می دهند تماس بگیرید. یا به ویدیوها و ویدیوهای انگیزشی گوش دهید. بهترین جملات انگیزشی می تواند شما را با رازهای موفقیت در مصاحبه با بالاترین کنکور سراسری آشنا کند. همه اینها می تواند چرخ های پیشرفت شما را به حرکت درآورد.

بخونیدش:  چرا در ترجمه سه فعل عربی در فارسی فقط یک فعل است

10. خودت رو سرزنش نکن

همه ما انسان هستیم و گاهی اوقات ممکن است خسته شویم یا شکست بخوریم. حتی افرادی که در بالاترین مکان هستند این احساسات را تجربه می کنند. بنابراین اگر در مواقعی درسی را اشتباه متوجه می‌شوید، آن را فراموش می‌کنید یا احساس می‌کنید که به سؤالات خوب پاسخ نمی‌دهید، گزینه ناامیدی را فراموش کنید. تمرین و تکرار زیاد راهی برای رهایی از کسالت مطالعه است.

چگونه با نزدیک شدن به کنکور درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

چگونه با نزدیک شدن به کنکور درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

حتما این ضرب المثل را شنیده اید که می گوید راهرو آن نیست که تند و گاهی خسته می رود، راهرو آن است که خسته و ممتد است. یکی از مهارت های شما این است که طوری برنامه ریزی کنید که کلاس ها به روز آخر موکول نشود. اغلب دیده می شود که متقاضیان با نزدیک شدن به کنکور انرژی خود را از دست می دهند و می گویند حوصله درس خواندن ندارند، چه کار کنم.

دلیلش این است که درس های زیادی را پشت سر می گذاریم. اشتباه بزرگی که گاهی در کنکور دیده می شود این است که حتی روز آخر هم صرف یادگیری دروس جدید می شود. از انجام این کار خودداری کنید. این امر نه تنها باعث می شود که اطلاعات جدید در ذهن تثبیت نشود، بلکه به دلیل استرس و کمبود وقت نمی توانید آن ها را مرور و خلاصه کنید.

این فشارهای اضافه ذهن را خسته می کند، پس بیایید با نزدیک شدن به کنکور نحوه خواندن درس های انباشته شده را از قبل تمرین کنیم. . البته خستگی در روزهای اخیر تا حدودی طبیعی است، اما اگر 10 راه رهایی از کسالت در حین مطالعه را اجرا کنیم، این حس تا حد زیادی کاهش می یابد و به نتیجه مطلوب نزدیک می شوید.

وقتی مغزم نمی میرد چگونه می توانم مطالعه کنم؟

قبلاً گفتیم که محل مطالعه شما باید تا حد امکان یک مکان ثابت باشد. اما این بدان معنا نیست که شیوه مطالعه روتین و تکراری است. همیشه پشت میز یا صندلی ننشینید. از آنجا که این وضعیت باعث انقباض ماهیچه های شما می شود، بدن شما از کار می افتد و شما احساس خستگی می کنید. سعی کنید هر چند ساعت یکبار موقعیت خود را تغییر دهید.

حتی چند دقیقه پیاده روی کنید و مطالعه کنید. البته برخی از افراد به پیاده روی در حین مطالعه عادت دارند. این روش توصیه نمی شود. زیرا با این کار دو فعالیت پر انرژی را با هم انجام می دهید و قدرت جسمی و ذهنی شما را برای مطالعات طولانی مدت کاهش می دهد. بنابراین استفاده از حالت میانی ترجیح داده می شود.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود فکر کنید من از درس خواندن خسته شده ام، خواندن با صدای بلند است. خواندن با صدای بلند به صورت متعادل نیز به افزایش تمرکز کمک می کند. اما اگر مانند پیاده روی به عادت تبدیل شود، انرژی شما را هدر می دهد. علاوه بر این، سرعت خواندن شما را در مقایسه با زمانی که با چشم می خوانید کاهش می دهد.

چگونه درس می خوانید تا بهترین نمره را بگیرید تا خسته نشوید؟

از آنجایی که دانش آموزان بخشی از روز را در کلاس هستند، بسیار مهم است که برنامه ریزی خوبی داشته باشند. نحوه رفع خستگی بعد از کلاس، تعیین زمان مطالعه، برنامه ریزی برای تعطیلات و در نظر گرفتن استراحت های کوتاه از جمله مواردی است که در صورت خروج دانش آموز بدون برنامه منجر به دلسردی می شود.

با وجود اینکه معمولاً در مورد 10 راه برای رهایی از حوصله مطالعه در مورد کنکور صحبت می کنیم، اما این روش ها فقط به آن منجر نمی شوند. مشاوران ما روزانه با موارد زیادی سروکار دارند و بسیاری از دانشجویان این سوال را از خود می پرسند که اگر نخواهم درس بخوانم چه کار کنم؟ یا برای افزایش زمان مطالعه چه کار کنم.

در پاسخ با وجود تمامی نکات ذکر شده، همکاران ما تکنیک های مطالعه ای را پیشنهاد می کنند که در علاقه مندی افراد به مطالعه تاثیر زیادی دارد. البته یک نکته مهم را فراموش نکنید. توکل و صلح طلبی با خدا عاملی معجزه آسا در افزایش انرژی است. وقتی تمام تلاش خود را برای موفقیت انجام می دهیم، مطمئناً خداوند ما را تنها نخواهد گذاشت.

باید چکار کنم؟

قبولی در آزمون ها مخصوصاً در ابتدای تحصیل کمی انرژی می خواهد. به عنوان مثال، برخی از دانش آموزان یا داوطلبان ریاضی، روش های کنکور ریاضی را نمی دانند که باعث درماندگی و ناتوانی در پاسخگویی به سوالات می شود. خیلی ها می پرسند چگونه برای آزمون درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

این آزمون ها شامل تکنیک های ویژه ای مانند مرور و سنتز است. امروزه بهترین داوطلبان کنکور از میانبرهایی استفاده می کنند که سرعت پاسخگویی به سوالات را تا حد زیادی کاهش می دهد. برای آشنایی بیشتر با این روش ها می توانید با همکاران ما تماس بگیرید و از جدیدترین روش های مطالعه لذت بخش مطلع شوید.

خلاصه

این بار در این مقاله با توضیح 10 راه برای رهایی از کسالت در حین مطالعه سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم. بیایید پاسخ دهیم اگر هنوز در این فکر هستید که اگر از درس خواندن خسته شدم یا حوصله درس خواندن ندارم چه کار کنم؟ نگران نباشید. کارشناسان ما در تمام روزهای هفته شما را همراهی می کنند و تا موفقیت شما را همراهی می کنند.

موارد مشابه

چگونه برای امتحان در چند روز اخیر تجدید نظر کنیم تا فراموش نکنیم؟

تعداد و سطح ساعات مطالعه افراد برتر چقدر است؟

چگونه در مدرسه درس بخوانیم تا نمره 20 امتحان عصر را بگیریم؟

راز مطالعه نت های تک رقمی چیست؟

چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم؟

چگونه بهترین رتبه را بدست آوریم؟

10 راه برای غلبه بر خستگی در هنگام مطالعه

بخونیدش:  چرا اعداد در ورد فارسی نمی شود

4/5 – (6 امتیاز)

رشته ام به من علاقه ای ندارد، به همین دلیل نمی خواهم درس بخوانم، چه کار کنم، چه کار کنم؟

عدم علاقه مشکل بسیار بزرگی است. در این صورت می توانید با 9099075307 شهرستان ها و 9099075307 شهرستان ها صحبت کنید و مشاوره بگیرید.

آیا وقتی مغز من نمی خواهد مطالعه کند گوش دادن به موسیقی موثر است؟

همانطور که در 10 روش برای رهایی از کسالت هنگام مطالعه توضیح دادیم، تنوع بسیار موثر است و موسیقی ریکاوری ذهنی خوبی است.

چگونه هنگام خواب مطالعه کنیم تا خسته نشویم؟

خواب نباید نه خیلی کم باشد و نه خیلی شدید. کمبود خواب اثربخشی مطالعات را تا حد زیادی کاهش می دهد. در طول روز، یک چرت چند دقیقه ای نیز می تواند طراوت خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

چگونه درس بخوانیم تا خسته و فراموش نشویم؟! این سوالی است که بسیاری از دانشجویان در شروع سال دانشگاهی از خود می پرسند. برای این پست، ما به دنبال عوامل و راه حل های مناسب برای جلوگیری از این مشکل خواهیم بود. در این مقاله از سری نکات کنکور دیجی کنکور با 11 راهکار طلایی برای جلوگیری از خستگی مطالعه مواجه می شویم.

دسترسی سریع: روی سوال خود ضربه بزنید تا راه حل دقیق خود را پیدا کنید.

چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم

با شروع سال تحصیلی دانشجویان زیادی مشغول به تحصیل هستند. برنامه ریزی برای مطالعه و موفقیت در سال تحصیلی پیش رو موضوعی است که افراد از ابتدای سال تحصیلی به آن نیاز دارند.

مسئله این است که اکثر دانش آموزان و افرادی که برای امتحان سال آینده آماده می شوند با این چالش روبرو هستند که چگونه درس بخوانند تا خسته نشوند. برخی از افراد شکایت دارند که نمی توانند مفید مطالعه کنند یا پس از مدت کوتاهی مطالعه خسته می شوند و به دنبال چیز دیگری می گردند.

ایجاد شرایط مناسب برای مطالعه و پرهیز از انجام برخی کارها که باعث از دست دادن تمرکز شما در طول تحصیل می شود می تواند کمک زیادی به دانش آموزان کند.

با رعایت اصول درس خواندن برای خسته نشدن، نه تنها می توانید به نتایج خوبی در مطالعه برسید، بلکه مطالعه برای شما تبدیل به یک کار لذت بخش می شود. در ادامه با ما باشید تا نکات مهم در این زمینه را توضیح دهیم.

1. برنامه ریزی

برنامه ریزی نه تنها برای موفقیت تحصیلی و تحصیلی، بلکه برای همه امور زندگی شخصی و شغلی مهم است. به این ترتیب ابتدا هدف تحصیلی و تحصیلی خود را مشخص کنید و برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کنید. نحوه مطالعه بدون خستگی تا حد زیادی به تعیین هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن بستگی دارد.

مثلا شما در سال آخر دبیرستان درس می خوانید و می خواهید سال آینده در کنکور سراسری شرکت کنید. پس علاوه بر دروس پایه 12، دروس سال های گذشته را نیز مرور کنید. از طرفی شما قصد دارید در رشته ای مانند داروسازی پذیرفته شوید، برای این منظور باید دروس خود را با نمره بالا در کنکور بگذرانید.

مثالی دیگر؛ در روزهای هفته پس از بازگشت از دبیرستان، می توانید 4 ساعت در روز و در تعطیلات آخر هفته 8 ساعت در روز مطالعه کنید. نحوه مطالعه بدون حوصله به برنامه انعطاف پذیر شما بستگی دارد. در طول هر جلسه مطالعه، زمان استراحتی برای خود در نظر بگیرید و در طول روز و شب نیز به خود فرصتی برای تفریح ​​و استراحت بدهید. شما را خسته نمی کند.

2. ایجاد محیط مطالعه مناسب

پس از برنامه ریزی مطالعات و تعیین هدف آنها، نوبت به ایجاد شرایط مناسب برای مطالعه می رسد. ابتدا عوامل محیطی مزاحم را در اتاق خود حذف کنید. برای مطالعه، سالن مطالعه یا اتاق خواب خود را انتخاب کنید که محیطی آرام و آرام را فراهم کند.

یکی از عوامل مزاحم در مطالعات تحرک است. لطفاً هنگام بازی تلفن همراه خود را دور نگه دارید. محیط مطالعه باید دارای نور کافی و تهویه باشد. اتاق های تاریک یا بسیار روشن چشم ها را خسته می کند.

یکی از عوامل اصلی مطالعه بدون خستگی، محیط مناسب مطالعه است، پس اتاق خود را برای مطالعه مرتب کنید. اشیاء و لوازم جانبی را که صدا ایجاد می کنند یا حواس شما را از دید شما دور می کنند را بردارید. اکنون محیط مناسبی برای مطالعه دارید.

نکته مهم: برنامه ریزی صحیح یکی از عوامل جلوگیری از خستگی در هنگام مطالعه است.

3. روش مطالعه صحیح

پس از برنامه ریزی و ایجاد فضای مناسب مطالعه، نوبت به استفاده از روش های مطالعه صحیح و علمی برای عبرت گیری می رسد. اگر به سادگی طوطی وار کتاب ها و جزوه های خود را بخوانید، علاوه بر این تاثیر کمی خواهد داشت، شما را نیز خسته می کند.

بنابراین روش های یادگیری فعال را اجرا کنید. این روش ها ذهن شما را درگیر درس ها می کند و خودتان را خسته می کنید. نحوه مطالعه بدون حوصله تا حد زیادی به نوع و روش مطالعه شما بستگی دارد.

برای هر نوع دوره باید از روش مطالعه خاصی استفاده کنید. برای دروس حفظی بر تکرار مطالب و در درس ریاضی بر حل تمرین تاکید می شود. به این ترتیب می توان روش مطالعه صحیح را پیاده سازی کرد.

چگونه درس بخوانیم تا فراموش نکنیم و در ذهنمان بمانیم

بسیاری از دانشجویان اعتراف می کنند که ما سخنرانی ها و بروشورهای خود را مطالعه می کنیم، اما مطالب از ذهن ما پاک می شود. به عبارت دیگر پس از مطالعه، موضوعات مورد مطالعه فراموش می شوند.

بعد از مطالعه نحوه مطالعه برای اینکه خسته نشوید، نوبت به مطالعه نحوه مطالعه می رسد تا فراموش نکنید. به عبارت دیگر مطالب خوانده شده در ذهن باقی می ماند. این سوال تا حد زیادی به روش های مطالعه مربوط می شود.

اگر برای هر درس و مطالب از روش مطالعه خاصی استفاده کنیم و از انواع روش های یادگیری فعال استفاده کنیم، این مشکل بسیار کاهش می یابد.

4. مطالعه موثر

برای داشتن مطالعه ای موثر و صحیح، با راندمان بالا، استفاده از انواع روش های یادگیری ضروری است. هنگام مطالعه نکات مهم را برجسته کنید. این کار ذهن شما را فعال می کند و نکات مهم را تشخیص می دهد.

بخونیدش:  چرا نباید آهنربا را نزدیک تلفن همراه یا کارت اعتباری قرار دارد

مطالب مهم را با هایلایتر برجسته کنید. حاشیه نویسی به زبان خود یکی دیگر از موارد مهم در یادگیری فعال است. خواندن مقاله و نوشتن آن به زبان خود به درک بهتر موضوع کمک می کند.

از طرفی با مرور آن می توانید مطالب را خیلی سریع به خاطر بسپارید. سنتز یکی دیگر از موضوعات مهم است. استفاده از انواع روش های مطالعه موثر یک سوال مهم در مورد دانستن نحوه مطالعه است تا خسته و فراموش نکنید. پس این را جدی بگیرید.

5. مرور دروس

نکته مهم دیگر در یادگیری هر موضوعی مرور مطالب است. مرور دوباره و دوباره درس ها به شما کمک می کند تا آنها را بهتر یاد بگیرید. نکته مهم در مرور دروس این است که لازم نیست دفعه بعد همه دروس را مرور کنید. یادداشت ها، زیر خط ها، نکات برجسته و خلاصه های شما در اینجا استفاده می شود. با خواندن آنها، تمام مطالب خوانده شده را به خاطر خواهید آورد.

6. خودآزمایی و تست

یکی از مهم ترین موارد برای یادگیری مطالب و افزایش کارایی، تست زدن پس از مطالعه دروس و مرور آنهاست. اگر برای کنکور آماده می شوید، تست های موضوعی بهترین نمونه هستند. در کنار سنجش خود، نحوه قبولی در آزمون های ورودی را نیز یاد خواهید گرفت.

اگر در مقاطع پایین تحصیل می کنید، می توانید از تست های موجود در کتاب های درسی استفاده کنید. راه دیگر بیان مطالب و آموزش آن به فرد دیگری است. این روش موضوع مهمی در نحوه مطالعه است تا خسته و فراموش نشوید.

می توانید موضوعی را به یکی از اعضای خانواده یا همکلاسی های خود آموزش دهید. با این روش این مطالب در ذهن شما می ماند.

چگونه از درس خواندن خسته نشویم

برخی از دانش آموزان برای خود برنامه ریزی زیادی دارند. مطالعه بی وقفه و بدون استراحت، علاوه بر نداشتن کارایی لازم، او را به شدت خسته و شاید هم از درس خواندن خسته می کند.

این افراد از درس خواندن خسته شده اند در حالی که اکثر دوستانشان زمان زیادی را صرف مطالعه می کنند و حوصله آن را ندارند. برای جلوگیری از این با ما همراه باشید.

7. تنظیم برنامه مطالعه انعطاف پذیر

واقعیت این است که هر فردی ویژگی های خاص خود را دارد. برخی افراد صبح زود از خواب بیدار می شوند و بهترین ساعات مطالعه را در صبح دارند. برخی از افراد تا دیروقت بیدار می مانند و تا دیروقت مطالعه می کنند.

بنابراین برنامه ریزی درسی باید با توجه به روحیه فرد انجام شود. اوقات فراغت و استراحت کافی را در برنامه ریزی خود قرار دهید. این کار به افزایش کارایی مغز و توانایی یادگیری شما کمک می کند.

خط آخر: استراحت کافی بهره وری را افزایش می دهد

8. استراحت کافی

داشتن زمان استراحت کافی برای افزایش کارایی مغز و جلوگیری از ضربه مغزی بسیار مهم است. کاهش غیرعادی ساعات خواب و استراحت به منظور افزایش ساعات مطالعه تنها منجر به خستگی، یادگیری کمتر و در نهایت کتک خوردن افراد می شود.

بنابراین در طول روز برای خود برنامه خواب و استراحت برنامه ریزی کنید. برخی از افراد باید بعد از ظهر بخوابند و برخی دیگر فقط شب ها می خوابند. معمولا بسته به روحیه دانش آموز بین 6 تا 8 ساعت خواب کافی است.

9. استفاده از انواع وسایل کمک آموزشی

امروزه انواع مطالب آموزشی برای خواندن و مطالعه در دسترس است. دانش آموزان می توانند از انواع مطالب آموزشی مانند سی دی های آموزشی، فیلم ها و کتاب های آموزشی مختلف، کتاب های تستی و خودآزمایی و … استفاده کنند. برای مطالعه

استفاده از این عناصر به شما این امکان را می دهد که دروس را بهتر یاد بگیرید و از یکنواختی در مطالعه درس خارج شوید.

راه های مقابله با کسالت هنگام مطالعه

برخی از دانش آموزان ممکن است پس از مدتی اجرای برنامه و مطالعه در حین مطالعه خسته شوند. در صورت تداوم این احساس می تواند آسیب های زیادی به فرد وارد کند. برای حل این مشکل به نکات زیر توجه کنید.

10. یادآوری هدف از درس خواندن

حوصله افراد و دانش آموزان در حین مطالعه غیر معمول نیست. برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می شود هدف مطالعات را به خاطر بسپارید. اگر برای قبولی در کنکور درس می خوانید، زمان اعلام نتایج کنکور و قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر را به یاد خواهید آورد.

11. تغییر برنامه مطالعه

گاهی اوقات اصلاح ساعت مطالعه، تغییر نحوه حضور در کلاس ها یا کاهش ساعات مطالعه و افزایش موقت اوقات فراغت و استراحت می تواند در بهبود این وضعیت موثر باشد. اگر با استفاده از استراتژی دهم به نتیجه نرسیدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برنامه مطالعه خود را تغییر دهید.

چگونه بدون خستگی درس بخوانیم: دوازدهمین راهبرد پیاده روی و ورزش

سعی کنید پیاده روی و ورزش روزانه را در برنامه مطالعه خود قرار دهید. این به مغز شما اجازه می دهد استراحت کند و برای مطالعه آماده شود. ورزش و پیاده روی در کاهش استرس و رفع کسالت عالی هستند، پس از آنها غافل نشوید.

نکته مهم: برنامه ریزی منعطف و کاربردی در افزایش کارایی مطالعات موثر است

چگونه هوشمندانه درس بخوانیم و خسته نشویم

برای مطالعه هوشمند باید از انواع روش های مطالعه استفاده کنید. حل تمرین، مرور دروس، استفاده از وسایل کمک آموزشی، مرور درس خوانده شده، خودسنجی و تست زنی، جمع بندی، بیان مطالب به فرد دیگر و یادداشت برداری از اصول مطالعه هوشمند است. بسیار مهم است که این نکات را در مورد نحوه مطالعه به کار ببرید تا خسته نشوید و فراموش نکنید. یک برنامه روزانه، هفتگی، ماهانه، سه ماهه و شش ماهه برای مطالعه خود در نظر بگیرید.

جمع بندی

در تاپیک فوق سعی کردیم سوالات مهمی را در مورد نحوه مطالعه در نظر بگیریم تا خسته نشویم. تعداد 12 راه حل مهم و طلایی برای این مشکل توضیح داده شده است. بنابراین دانش آموزان با استفاده از این روش ها می توانند تجربه تحصیلی عالی و موفقی داشته باشند.

امیدواریم مطالبی که گفتیم برای شما مفید باشد. حتما نظرات و سوالات خود را زیر این مقاله در قسمت نظرات مطرح کنید تا مشاوران ما بتوانند با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا